Voor oozo Vei®. lil den Burgeroorlog in Amerita. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: WoensJag 6 Juni 1894. No. 335Ö. ABONNEMENTSPRIJS: A DVERTENTIEN: STADSNIEUWS. De valsche Bankbiljetten. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden l,Gö. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 V Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-4=, Haarlem. Telefoonnummer 122. vnu 15 regels 50 Cents; iedero regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onie agenten en door alle boekhandelaren en courantiera, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE dr Co., JOHN F. JONES, Suce., Parij$ 31bis Faubourg Montmartr». In de étalage voor de 'vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd: Hondengevecht in het noorden van Frankrijk. De uitdrukking van hetmenschelijk ;elaat: Verbazing Toorn. De Kerk van het Heilige Hart (Sacié Coeur) te Parijs in 8 afbeel dingen. Turpin, uitvinder van het meliniet. De Horlepijp, gedanst door Schot- Bche soldaten. De Goeverneur van Jeruzalem. Herdenking van de overwinning der Russen op de Zweden, 14 Mei 1703. De drie zoons van Keizer Wilhelm II. Het dansen op wagens te Tokio in Japan. Revue over het japansche leger door den Mikado. Schipbreukelingen in de Noordzee. Militaire Wielrijders in Britschlndië. Prins Bismarck thuis. Begrafenis van de groothertogin Catharine Michaelovna van Rusland. Politieke PlateD. Uit „Eigen Haard." De schilder H. W. Jansen en zijn werk (Uit Elseviers Geïllustreerd Maandschrift). Haarlem5 Juni '94 Ter terechtzitting der Arrondisse- ments Rechtbank alhier, van 5 Juni 1894, is de heer mr. F. A. Bijvoet beëedigd als advocaat en procureur bij deze rechtbank. Op een Zondag te Rotterdam ge houden korps-kegel wed strijd werd de 4e prijs, een zilveren medaille, ge wonnen door de haarlem sche kegelclub „Hard gaat ie". Nijverheid. i Maandagavond vergaderde het de partement Haarlem van de Nederl. Maats, ter bev. van Nijverheid, hoofd zakelijk ter bespreking van de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering op 10 en 11 Juli e. k. De uitgevers van het orgaan der Mpij. de Nijverheid vragen met het oog op verzendkosten J 500 meer, of willen bij 14 daagsche uitgave de tegenwoordige kosten met 75 ver minderen. Het departement was tegen bet laatste, maar voor het denkbeeld van Directeuren, om de bezorging aan de leden, voortaan te doen ge schieden door tusschenkomst derde- partements-secretarissen Aan de afgevaardigden zal worden overgelaten hoe zij willen stemmen inzake een voorstel van Directeuren om (behoudens enkele wijzigingen) aan de Tweede Kamer te verzoeken de ontwerpen van wet betreffende de veiligheid in fabrieken en werkplaat sen en betreffende het toezicht op het gebruik van stoomtoestellen aan te nemen. Het departement vereenigde zich met een voorstel om een congres te houden over de vakopleiding van aanstaande Ambachtslieden. De heer J. H. Krelage gaf daarbij in overwe ging, dat, ter meerdere vruchtbaar heid van het debat, de inleider zijn rede vooraf zal inzenden en deze ge drukt aan de deelnemers aan het Congres zal worden gezonden. Een voorstel van Amsterdam, om ter plaatse te doen onderzoeken op welke wijze de Leipziger organisatie tot het verminderen van den rook van tabrieksschoorsteenen werkt, en daar voor 250 te verleenen, ontmoette de opmerking van het Dep., dat men wellicht een goedkooperen weg vol gen kan. De ontwerp-begrooting met een post voor buitengewone en onvoorzie ne uitgaven van ƒ588.73, werd goed gekeurd. Dat genoemde post zoo hoog is, komt daar vandaan, dat er onder begrepen is een som van 500 welke de Commissie, benoemd om patroons en werklieden in de gelegenheid te stellen proeven van bekwaamheid af te leggen, opnieuw om ƒ500 subsidie heeft gevraagd. Het Dep. was even wel van oordeel, dat men het toege zegde verslag dier Commissie eerst eens afwachten en onderzoeken moet, hoe de Vereen. Arti et Industriae de Commissie subsidieert. Tof afgevaardigden ter algemeene vergadering, worden gekozen de hee- ren Mrs. Joh. Enschedé en Z. W. Straatman, tot plaatsvervangers de heeren J. H. Krelage en Johs. Merens. No. 4. S. I. Frank 1 uur 25 min. 2 sec. Proces-verbaal. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen een bier huishoudster, woonachtig in de Zui derstraat ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning, en tegen een tapster, wonende Burgwal hoek Hagestraat, wegens hetverkoo- pen van sterken drank aan een kind van 9 jaren. De timmerman, die de vorige week door een spoortrein, Waaronder hij zich had willen werpenaan den Jansweg is aangereden en daarvoor in het St Elisabeths Gasthuis alhier werd verpleegd, is daaruit als hersteld ontslagen. Postduiven-wedvlucht. Zondag 9 Juni hield de postdui venvereniging „Wilhelmina-Vlucht" hare jongste wedvlucht van Antwer pen. De duiven werden door de goede zorgen van den stationschef te acht uur opgelaten. Afstand 125 K.M. De duiven werden als volgt getoond. No. 1. L. v. Zonneveld, 10 uur 1 m, 50 s. prijs, kunstvoorwerp No. 2. L. Jalink, 10 uur 44 min. 53 sec., zilveren medaille. No. 3. W. v. d. Laan, 11 nur 10 min. 40 sec. 5. Maandag werd de terechtzitting voortgezet met de pleidooien van de verdedigers der beklaaguen Sinnige, Arnzt, Rempt, Keese en Löschke. Mr. Taytelbaum, voor bekl. Sin nige optredende, concludeerde tot vrijspraak op grond dat het be klaagde niet bekend was, dat de val sche bankbiljetten, door hem van Krausse ontvangen, valsch waren. De getuigen hadden niets bewezen wat Sinnige betrof, en waren bovendien niet zeer betrouwbaar. Ook kon niet te veel waarde worden gehecht aan de verklaringen door Sinnige voor den rechter van instructie afgelegd, wij 1 hij neurasthenicus in hooge mate is. Mr. L. M. Fredanus van Gelder, concludeerde tot vrijspraak voor bekl. Arnzt, subsidiair tot clementie der rechtbank. De verklaringen der ge tuigen waren niet bewezen, terwijl de „nuda professio in jure" door geen enkele aanwijzing was bevestigd. Mr. C. J. M. de Wilde bepleitte voor Rempt eene lichtere straf met het oog op diens bekentenis en jeugd; mr. Post concludeerde vrijspraak voor Keese, op grond dat diens schuld niet was bewezen. Mr. Westendorp, voor bekl. Löschke optredende, richtte nogmaals tot de Rechtbank het verzoek dezen beklaag de wegens zijn gezondheidstoestand onmiddellijk in vrijheid te stellen, en pleitte met volkomen overtuiging zijn vrijspraak. Hierna houdt mr. Regout als Op. Min. repliek. Gegriefd is Z.E.A. door de houding en den toon van den verdediger van den 5den beklaagde mr. Th. Heemskerkhij zal dan ook diens toon niet volgen, al is hij ver plicht ook hem te beantwoorden. De geschiedenis van de behandeling der „valschheid in geschriften" inde Tweede Kamer, toont volgens mr. Re gout aan, dat 't namaken van Neder- landsche bankbiljetten gelijk wij die tegenwoordig hebben, waarop geen handteekening in den gewonen zin voorkomt wel degelijk strafbaar is. Wat betreft de bewering, dat de uitgifte van biljetten met den naam „Pierson", op het oogenblik dat deze geen directeur meer was, niet straf baar zou zijn, ook dit bestrijdt Z.E.A. Uitvoering repliceert het Op. Min. op hetgeen de verdediger van Suzanna Toebaerts heeft aangevoerd. Wij hebben gekregen zegt Z. E. A. een bevestiging van hare be kentenis en om tot het bewijs te ko men, is slechts zeer weinig noodig als bevestiging van de bekentenis. Hij haalt o. m. verschillende uit spraken van mr De Bosch Kemper aan. Andere bewijsmiddelen dan de bekentenis behoeven niet aanwezig te zijnaanwijzingen kunnen vol doende zijn om het bewijs van schuld te completeeren dit is zoo algemeen bekend, dat Z. E. A. niet had ge meend, hierop zoo nadrukkelijk te behoeven te wijzen. Wat Thumm betreft, ook ten zijnen opzichte houdt het O. M. vol, dat zij ne bekentenis aliunde wordt beves tigd. En wat aangaat de bekente nissen, voor den rechter-commissaris afgelegd en waarvan door dezen pro ces-verbaal is opgemaakt, alamen op deze verbalen niet kan afgaan, kan men zegt Z. E. A. de reoh ters-commissarissen wel afschaffen. Om over te gaan tot den vierden beklaagde Van Liemt deze heeft een zeer gunstigen indruk gemaakt: hij heeft volledig bekend; maar de door hem gepleegde feiten zijn daar tegenover zeer ernstig. Dat hij zoo naïef zou zijn geweest om aan te ne men, dat de valsche biljetten nie mand nadeel zouden berokkenen, dit kan het O. M. niet aannemen. Ten aanzien van dezen bekl. refereert Z. E. A. zich aan het oordeel der recht bank. De accepten van van Liemt en Frey zijn weliswaar niet gevonden, maar hieruit mag men niet afleiden dat zij er niet zijn. Ze hebben bekend die accep ten niet geschreven,maar wel ondertee kend te hebben. Wat betreft de ver dediging van bekl. Frey neemt spre ker de uitdaging aan van mr. Heems kerk; hij geeft toe, dat tegen Frey geen bewijs zou bestaan, als hij niet had bekend. Maar hij heeft bekend en hierdoor, in verband met de aan wijzingen, tegen hem bestaande, is het bewijs tegen hem volledig geleverd. Spr. geeft ook toe, dat Frey een fat soenlijk man en niet onbemiddeld was. Z.E.A. eindigt met zich te ver ontschuldigen over de uitvoerigheid van zijne repliek. Maar daar hem door de verdediging de kortheid van zijn requisitoir was verweten, was hij hiertoe wel verplicht. Hij wijst er nogmaals op, hoe groot de gevolgen zouden zijn geweest, indien eens de toeleg van Krausse c. s. was gelukt. Spr. is verweten, dat hij bijzonder zware straffen heeft geëischt, maar de straffen, vóór eenige jaren wegens valsche munt door deze rechtbank aan verschillende beklaagden opge legd, waren betrekkelijk veel zwaar der. Z.E.A. persisteert bij zijn requi sitoir. Hierna kwamen de verdedigers nog maals aan het woord. In een der uitstalkasten van de firma Wed. J. A. van Zijl in de Korte Veerstraat is een eikenhouten beeld geëxposeerd, dat veler aandacht trekt. Het stelt voor den H. Antonius met het kindeke Jezus en is zeer fraai ge beeldhouwd door onzen stadgenoot den heer J. P. Maas. Beter dan schriftelijke betoogen be wijst dit beeld, dat de houtsnij kunst in ons vaderland nog met groot succes beoefend wordt en voor al dat de heer Maas het in zijn moei lijk vak tot een aanzienlijke hoogte heeft gebracht. Naar wij vernemen is het beeld bestemd voor de R. K. kerk op het Te Hillegom is in den ouderdom van 67 jaar overleden de heer H. Nieuwenhuis, sedert 34 jaar secreta ris dier gemeentede overledene ge noot de algemeene achting en was de vraagbaak en raadsman voor velen. Door de politie te Sloten is proces verbaal opgemaakt tegen een meisje aldaar, wegens diefstal van ƒ25 door middel van binnenbraak. Het uitgeven van een muntbiljet ad ƒ10, bracht de politie op het spoor. Beroepen bij de Ned. Herv. Ge meente te Zandvoort (toezegging) ds. H. J. de Zwart te Ouderkerk a. d. Amstel. Maandag arriveerde te Zandvoort de eerste ploeg Haarlemsche kinderen het z. g. „Kinderhuisje" aan den Hoogeweg. Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. 27) HOOFDSTUK XXIII. Nog eens Harry Wallace „Dan zal ik het n zeggen. Oscar West smeekte mij, u niet e verraden waarom weet ik niet. Hij is een zonderlinge knaap en schijnt een volbloed Geconfedereerde te zijn, maar zou zijn leven voor u opofferen." Dus alweer Oscar West. Leighton zag de bleeke, interes sante trekken van den jongeling weer voor zich en vroeg zich voor de honderste maal af, wat den jongen man toch mocht bewegen hem steeds zoo te beschermen. Hij begreep echter dat Wallace hem daarvan niets meer zou kunnen zeg- ;en en veranderde daarom van onderwerp. „Ik moet nu dadelijk heengaan, mijn vriend," zei hij, „en or is niets van te zeggen of wij elkander weer zullen ont boeten en zoo ja wanneer en waar." Wallace sloot een poos de oogen en keek daarna den Unionist openhartig aan. „Als wij elkaar weer ontmoeten," zeide hij zacht en vast beraden, „dan zal het niet zijn als vijanden. Wanneer ik van mijn wond herstel, dan zal ik geen slag meer toebrengen in dezen treurigen oorlog, dan alleen in dienst van de Unie. Ik heb ingezien dat uwe zaak beter is, dan die ik heb verde digd. Van nu af aan, Leighton, ben ik Unionist." Leighton reikte hem verheugd de hand, die hij warm drukte en verliet daarop met een vriendelijken groet en zijne beste wenschen den braven jongen man. HOOFDSTUK XXIV. In de strik. Nu Harry Wallace bezweken was voor den aandrang, dien zijn hart zoolang op hem uitgeoefend had, aarzelde Leighton niet om hem te ondervragen naar de sterkte en den toestand van de troepen der Geconfedereerden en daar de jonge man ronduit de verlangde inlichtingen gaf, was het hoofddoel van Leightons zending in deze streken bereikt. Dien nacht kampeerde hij met zijne manschappen in de nabijheid van de Edgeworth-plantage. De Geconfedereerden hen houdende voor een voorpostenketen der Unionisten en meenende, dat een groot leger der Unie hen op de hielen volgde, vielen het troepje niet aan, maar verschansten en versterkten hunne legerplaats om gereed te zijn voor den grooten aanval, dien zij verwachtten. Hierdoor kwam het, dat vijftig man de voorposten van een leger van 3000 onge straft konden terugdrijven. Vroeg in den morgen van den volgenden dag, toen Leigh tons manschappen zich gereed maakten om op te breken, gebeurde er iets dat hunne plannen scheen te zullen veran deren. In groote ontsteltenis kwam een neger het kamp binnensnellen. Hij was zestien jaar oud, naar schatting en zwart als ebbenhout, terwijl blijkbaar hevige angst hem had aangegrepen, want zijne tanden klapperden en zijne leden beefden. „God behoede ons," zei hij maar telkens, terwijl zijne oogen zich van den een op den ander richtten. „Wat scheelt je?" vroeg Leighton, terwijl hij den neger bij de schouders greep en hem eens flink schudde. „Ik ben weggeloopen en alle anderen ook, massa. God be hoede onsriep de neger met gebaren die hoewel ze eenigs- zins belachelijk waren, groote angst uitdrukten. De manschappen maakten een kring om den verschrikten zwarte, begeerig om de oorzaak van zijn angst te vernemen, doch het duurde geruimen tijd eer men een duidelijk en samenhangend antwoord krijgen kon. „Er komt een groot gevecht, massariep hij eindelijk uit. „Een gevecht en waar?" vroeg Leighton ongeloovig. „Hier, denk ik. Er komen tweeduizend soldaten, die alles voor zich uitdrijven. Mijn massa is gevlucht en de negers ook en de heele plantage is verlaten." Aldus ratelde de zwarte eenigen tijd voort, alsof hij in éen adem al het nieuws dat hij had, wou uiten.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1