BINNENLAND. We dstrijden. Zeevisscherij. Maandag kwamen te Zandvoord aan drie Zandvoortsche bomschuiten. Be sommingen f 20 tot f 33. De prijzen der visch warenbakschol f 3 tot f 5 scharren f6.50, pieterman f2.40 per mand, tong f0.20 tot f0.70, tarbot fl.40 tot f3.50 en griet f0.60 tot fl.40 per stuk. schen 767.1 en 747.6 gemiddeld was hij 758.6, dus lager dan de normale stand, 760.1. De Koninginnen te Davos. Gedurende haar oponthoud van ongeveer 1 uur werd Zaterdag aan onze Vorstinnen door de Nederlanders te Davos een warme ovatie gebracht. Een 60-tal landgenooten zoomede het bestuur van de te Davos gevestigde „Nederlandsche Vereeniging", getooid met oranjestrikjes, waren bij aankomst van den trein aanwezig. Namens die Vereeniging werd aan HH. MM. door mevrouw G. Lisman en mejuffrouw W. Scheurleer een eigenaardige hulde gebracht door het aanbieden van een bloemkussen van alpenrozen en waterlelies en een bou quet va\ rozen en gentianen, versierd met linten in de Nederlandsche kleuren. Weerbericht. Het navolgend weerbericht is me degedeeld door het Koninklijk Ne derlandsche Meteorologisch Instituut: De maand Mei was guur enkoud. De temperatuur, die normaal 13.6® C. moest bedragen, was slechts 12.5° C.. en deze verhouding wordt nog on gunstiger, wanneer wij bij de bere kening 15, 16 en 17 Mei uitzonderen toen zij ver boven de normale was; dan vinden wij voor de gemiddelde temperatuur 11.5° C. Zij bereikte haar maximum 27.1° op den 17denom 11% vm. en op den 27sten daalde zij om 3% uur vm. tot 4.0° C. Ook de wind droeg, hoewel zijne kracht zeer gering was, tengevolge van de streek, waaruit hij woei, er veel toe bij om het weder in Mei minder aangenaam te maken. Slechts den 4den kwam een windhoos van 30 kg. voor, terwijl toen de gemid delde kracht 13 kg. bedroeg. Deze wind werd veroorzaakt door eene depressie, die zich van de noordelijke Noordzee naar het zuiden van Zweden verplaatste. Het aantal windstilten bedroeg 39.8% tegen normaal 21.0°y maar 21.5° 0 malen werd NNO. winc aange teekend. De bewolking 5.8 overtrof het nor male bedrag 5.2, terwijl de maand 4 heldere (normaal 3.9) en 4 bewolkte dagen (normaal 2.6) opleverde. De verdamping was tengevolge van de bovengenoemde warme dagen groot zij bedroeg 131.5 mM., terwijl het veeljarig gemiddelde slechts 123.8 be draagt. De relatieve vochtigheid was 74 pet., normaal is zij 58 pet. De hoeveelheid regen was geringzij be droeg 34.4 mM., waarvan nog 12.5 mM. op den 13en viel. De normale hoeveelheid regen voor deze maand is 49.4 mM. De afgeloopen maand gaf 14 dagen met neerslag en op 10 dagen viel meer dan 0.5 mM.nor maal zijn deze getallen respectievelijk 16 en 11. Op 1 dag werd hagel ver meld. Onweer was van plaatselijken aard en slechts van 11 dagen wer den berichten ontvangen. Halo's wer den veelvuldig waargenomen, terwijl die van 16 Mei over een groot ge deelte van ons land werd gezien en een bijzondere uitgebreidheid had. De temperatuur daalde in den avond van den 17en zeer sterk. Op den 28en werd te Utrecht om 5.30 u. nm. eene zeer sterke regenboog gezien, terwijl het in de omstreken van Soest hard -regende. De barometer varieerde tus- zoo dit gewenscht wordt, in de daar voor te maken onkosten naar billijk heid te deelen. Ned. R. K. Volksbond Zondag kwam de centrale raad van den Nederlandschen Roomsch-Katho- lieken Volksbond te Delft in alge- meene vergadering bij een. Een 100-tal leden was aanwezig. Al dadelijk werd besloten het rapport der commissie, door het centraal bestuur benoemd naar aanleiding van het ter vorige alg. vergadering behandelde voorstel in zake de oprichting van een uit- keeringsfonds bij overlijden, met voor stel om te besluiten tot de oprichting van een weduwen- en R. K. halve-wee- zen-pensioenfonds aan te houden tot de volgende vergadering, te Schiedam te houden. In besloten vergadering werd behandeld het voorstel van het centraal bestuur betreffende het aan staande gouden priesterfeest van Z. D. H. den bisschop van Haarlem. Achtereenvolgens werden aangeno men lo. voorstel der afdeeling Am sterdam om aan het centraal bestuur op te dragen, opnieuw bij de regee ring aan te dringen op eene spoedige ter hand neming der pensioenregeling voor oude werklieden en onderge schikten; 2o. het voorstel der afdee ling Haarlem, tot het in overweging nemen der wenschelijkheid van het in druk doen verschijnen van een overzicht der door de algemeene ver gadering en door het centraal bestuur genomen besluiten; 3o. de voorstel en der afdeeling Delft omtrent het «betalen der loonen aan de rijkswerk plaatsen te doen geschieden iedere week, in plaats zooals thans geschiedt om de tien dagen, aan de rijks ge pensioneerde werklieden drie maanden lensioen vooruit te betalen, de koste- ooze verstrekking van geneeskundige hulp aan den rijkswerkman ook na zijne pensionering te doen doorgaan, en uitbetaling van loon ook voor de algemeen erkende christelijke feest dagen, evenals aan de ambtenaren. In een adres aan H. M. de Koningin Regentes zullen de wenschen, uitge drukt in dit laatste voorstel, worden geformuleerd en daarna zal aan alle Kamerleden een afschrift worden ge zonden. In besloten vergadering werden be handeld de voorstellen omtrent het weekblad De Volksbanier. De aftredende bestuursleden, de heeren A. G. Scheerder, B. Lammjrs, J. B. H. Loots en H. W. Kouwen- hoven werden herbenoemd; in de plaats van den heer A. J. Piët, die bedankte, werd gekozen de heer Wil- leman te Schiedam en in de plaats van den heer Edelman de heer Ap pelman te 's-Gravenhage. De eerstvolgende algemeene ver gadering zal te Schiedam worden ge houden. van de rails, dat algemeen wordt ge wenscht, op de lange baan zal worden geschoven. Iets over Odol. Aan een artikel van den heer J. A. van Ketel, tandarts te Amster dam, ontleent het N. v. d. D. het volgende Voorop zij gesteld, dat er tot dus verre geen mondwater bestaat, dat door éen- of meermalig gebruik per dag in staat is de caries z.wolf der tanden, waar die ontstaan wil, tegen te houden; nog veel minder een, dat bestaande caries het voort- ,an belet Het bacteriologisch onderzoek heeft doen uitkomen, dat dan ook Odol aan deze verwachting niet bemt- woordt. Een mondwater kan slechts d&ar met succes werken, waar het louter alleen gebruikt wordt om een trisschen smaak in den mond te krij gen, of als aangenaam poetsmiddel, waar met den tandborstel de mecha nische reiniging der tanden wordt ondernomen, hoewel hiervoor goede tandpoeder of pasta weêr verre te verkiezen is. Wie tot dit doel mond water gebruikt, of zou willen gebrui ken, zou ook Odol kunnen nemen, want het scheikundig onderzoek bracht geen voor het gebit schade lijke stoffen aan het licht. Alleen be denke men wel, dat Odol, zoomin als eenig ander mondwater, het ontstaan van caries tegenhoudt, of bestaande caries het voortwoekeren belet! Is een tand of kies eenmaal door caries aangetast, dan kunnen wij het verdere ziekteproces door bacteriën doodende middelen niet stuiten Het eenige ons ten dienste staande mid del is in zulke gevallen een goed ge- vulling. Socialisten te Woerden. Het rustige stadje Woerden werd Zondag verrast door het bezoek van een klein aantal socialisten die De Baanbreker wilden colporteeren. Zij moesten echter al zeer spoedig een goed heenkomen zoeken, daar het publiek allesbehalve blijken van in genomenheid gaf. Vrij gehavend, wat hun kleeren betrof, konden er vier weg met den trein van ongeveer 3 uur, terwijl de laatste onder geleide van den burgemeester om half vier nog tijdig weg kon komen. OraDjebond van Orde. Het hoofdbestuur van den Oranje- bond van Orde heeft den Provincialen Staten van Friesland een request aangeboden waarin het er op wijst, dat het hem bekend is, hoe in Fries land de turfindustrie kwijnt, hoe het om dit te yerbeteren noodig is, de turf voor iets anders, dan voor brand stof te gebruiken. Men kan, hierop wijst de Oranjebond, hiervan o. papier en tapijten vervaardigen. Ja, een Fransch geneesheer heeft er zelfs watten van doen maken. Verder ver zoekt de Oranjebond de Provinciale Staten ook hier te lande zulk eene nieuwe turfindustrie voor te bereiden, waarom hij haar uitnoodigt eene commissie te benoemen, om te on derzoeken, wat elders op het gebied dei turfindustrie geschied is. De Oranjebond, dus luidt het in het re quest, verklaart zich gaarne bereid, Een flauwe grap. Zaterdagavond verscheen in het Nb ld. v. Neder 1. de volgende adver tentie „4 Mannen gevraagd van 35 tot 40 jaar oud, fatsoenlijk gekleed, al leen Amsterdammers, voor eenige u- ren tegen 25 ct. p. uur en vrij mid dagmaal, nette bezigheden, bew. van goed gedrag noodzakelijk. Adres in persoon Maandagmiddag 12 u.ir pre cies op de Nieu webrug hoek Damrak." Op het aangegeven uur stroom len Maandagmidlag velen naar het Dam rak om te zien, of zij ook in aanmer king konden komen. Zij groepeerden zich allen om en bij het Victoria- hotel," in de meening, dat daar wel licht de steller der advertentie logeer de. Hun aantal zal omstreeks 500 hebben bedraden. Wie er echter kwam niemand was er, genegen om 4 mannen in dienst te nemen. Natuurlijk ging langzamerhand bij menigeen het ge duld in bittere ergernis over. Aller lei verw mschingen uitende, trok ten slotte de menigte af om, thuis geko men, moeder de vrouw te vertellen, van welke flauwe grap zij het slacht offer waren geworden. Beioondo moed. Een van de reizigers van den op 1 Mei 1.1. te Barendrecht in brand ge raakten trein, die uit nadere mede- deelingen vernam, dat het in het bij zonder aan de groote mate van koel bloedigheid en van tegenwoordigheid van geest van den machinist D. Pigge te danken is geweest, dat grootere onheilen voorkomen werden, en dat door zij n heldenmoed vermoedelijk het leven van eenige reizigers werd gered, heeft gemeend ook na de beloo ning, die Pigge van de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij ont ving uit waardeering, dien machi nist een stoffelijk blijk van hulde te moeten aanbieden. Hij stelde daarom ten behoeve van macüinist Pigge, tot aanmoediging en tot aansporing ter navolging van zijn manmoedig gedrag voor andere ma chinisten, een som van ƒ500 beschik baar en verzocht, daar hij onbekend wenschte te blijven, aan den raad van adm. der H. IJ. S. M. dit ter kennis van Pigge te brengen en het bedrag te administreeren en aan te wenden in Pigge's belang en dat van zijn huisgezin. Verdenking. Jl. Zaterdag is in De Rijp een persoon gearresteerd en naar Am sterdam overgebracht, die verdacht wordt van den moord op den slager Schut in de Ceintuurbaan aldaar op eersten Paaschdag. Lijn Luik—Maastricht. Naar men uit Maastricht schrijft, bestaat daar het plan om den gehee- len dienst van den spoorweg Luik Maastricht te verleggen en naar de oostzijde van het station der Staats spoorwegen over te brengen. Door deze verlegging zoude de ge vaarlijke overweg nabij den toegangs weg tot het station verdwijnen voor reizigers, maar toch nog blijven be staan voor personen, die met het goe derenmagazijn te maken hebben. Men is daar dan ook weinig met die verandering ingenomen, en dit te minder, omdat daardoor het bouwen van een centraalstation aan deze zijde Veroordeeling Hendrik de Jong. Hendrik de Jong, door de recht bank te Amsterdam veroordeeld tot vier jaar gevangenis, met aftrek van de voorloopige hechtenis, wegens op lichting, is üeden in hooger beroep deswege door het hof veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf zmder aftrek van de voorloopige hechtenis. ruiten plaats gevonden, achter die ramen, waar de bloemen vroolijk stonden te bloeien in hare potten alsof er nog niets dan geluk in de kamer achter hare sierlijke kleurvolle blaadjes en groene twijgjes verscho- len lag. Maar hemeltje lief I Nog een dokter een die te voet kwam aandraven, met het zweet stroomend over zijn vol gelaat. Nu was het besluit genomen. Heeft men niet het recht een huis binnen te dringen, als brandlucht naar buiten openbaart dat het geheele huis in asch kan worden gelegd en men zou lijdelijk toeschouwer moe ten blijven bij zoo een ongeluk als dit. Wat is er te doen? menwoesf het weten en drie buurvrouwen draaiden vrijpostig de kruk van de deur om en liepen de gang in. Zij bleven eensklaps staan, zij zagen door de kier van den deur de vier doktoren. De een zat in een stoel, het hoofd ondersteunend met de hand. De tweede stond met een bedenke- j lijk gelaat vóór zich te staren. De derde dito. De vierde sprak Maar, beste juffrouw, er moet een oorzaak zijnzoo iets kan maar zoo niet van zelf komen De juffrouw, die haar echtgenoot met beide handen vasthield, ant- I woordde met bevende lippen Och, mijneer de dokter, zie hem toch eens; hij is niet meer te her kennen. Hemel 1 daar begint het weêr; maar bedaar toch, Jan, bedaar toch och dokterlief, wat kan het toch zijn Een der doktoren zei plechtig en beslist Het is een merkwaardig, een mij. onverklaarbaar geval Groote God 1 zuchtte de juffrouw, haar man óm den hals vallend, die met het hoofd op de tafel lag, de haren in wanorde, het schuim op den mond De dokter die vlak voor den patient zat, met het hoofd in de handen, vroeg eensklaps oprijzend uit zijn stoel Hoor eens, moeder, zeg ons op recht. Is er iets bijzonders gebeurd? Heeft meneer zich soms overspannen? Och neen, meneer antwoordde de juffrouw schreiendoch neen me neer, hij is heden morgen gez( als een visch opgestaan, is naar de kerk geweest en heeft toen alleen ge probeerd .zijn biljet van de be drijfsbelasting in te vullen. Alle doktoren in koor D&t is het! dan is de man sta pelgek geworden! Eea vreoselijk geval. Het was een mooie Zjndag. Een van die weinige dagen in ons aan verandering van temperatuur lijdend landje, welke men niet moet laten voorbijgaan zonder met volle teugen te genieten van het fraaie natuur schoon en de gezondmakende natuur- lucht. Ieder in de büurt stond dan ook verwonderd, dat de heer X. en zijne echtgenoote, die wel met ander weer Zondags er op uittrokken, den ge- heelen dag niet te zien waren. En de verwondering sloeg tot verbazing over, toen men 's namiddags tegen vijf uur een doktersrijtuig vóór het huis zag stilhouden. Daarna nog één. Een mi nuut later nog één. Drie doktoren in consult! De buurvrouwen staken de hoofden bij elkaar. Men raadde, men giste men sloot dat het wel niet anders kon wezen of een vreeselijk drama had daar achter die zoo gezellige venster- Scherp schutterswedstrijd te Antwerpen In den Internationalen schietwed strijd, bij gelegenheid van het f< der burgerwacht te Antwerpen Zon dag gehouden, hebbeu de Hollanders de eer van hun land kranig opge houden. De uitslag van den ka tusschen buitenlandsche korpsen r als volgt: le prijs, Rotterdam, be velhebber van Buren, 15 kogels, 32 punten 2e Amsterdam, 15 kog. 31 p.; 3e Zierikzee, 15 k., 31 p.; le Nij megen, 15 k., 29 p.5e Rotterdam, 11 k., 25 p. Aan de Nederlandsche schutterij, bij wier oprukken, het „Wien Neer- landsch bloed" was gespeeld, viel vanwege de bevolking eene ware ovatie ten deel. De Nederlanders r den met luidruchtige toejuichingen begroet. Nader wordt uit Rotterdam ge meld Binnen betrekkelijk korten tijd. „Heb je zelf al die soldaten gezien „Ja, een gedeelte ten minste." „Wanneer en waar?" „Dezen morgen en zij kwamen uit gindsche richting." Hierbij maakte hij met zijn zwarte hand een gebaar, dat de geheele streek tusschen Manassas en den Potomac omvatte- „Waren het ruiters?" vroeg Leighton geduldig verder. „Een gedeelte wel. Die geen paarden hadden waren te voet." „Dat zal stellig wel zoo zijn," merkte de Unionist droog jes op. „Het is waar, massa, ik wil op dit oogenblik sterven als het niet waar is." „Waren de tweeduizend soldaten Unionisten of Geconfe dereerden „Dat weet ik niet." „Wat denk je er van?" „Ik denk er niets van, massa, maar daar zal een groot gevecht komen." „En zonden deze soldaten daaraan dan deelnemen?" „Dat denk ik, massa." „Wie heeft je dat verteld?" „Massa Gilbert." „Wie iB massa Gilbert?" „Weet u niet wie massa Gilbert is Dat is mijn jonge massa." „Waar is massa Gilbert heengegaan?" „Nergens, ik weet alleen dat hij weggeloopen is." „Hij was dus bang voor de soldaten?" „Ja, massa." „Daaruit zou men afleiden dat het Unionisten zijn, niet waar mannen?" vroeg Leighton aan zijne manschappen. Deze waren het met hem eens. In weerwil van de verwarde en vage antwoorden van den jongen neger, meende de Unie- Bpion dat hij hem wel vertrouwen kon. Na eenige beraad slaging kwamen zij tot de conclusie, dat zij het best deden door met voorzichtigheid hunne expeditie voort te zetten en Leighton besteedde nog bijna een halfuur aan allerlei pogin gen om uit den jongen nog wat meer nieuws te halen. De uitslag van deze pogingen hoewel niet zeer bevredigend, was dat een tegenmacht van Unionisten op weg was naar Manassas en dat massa Gilbert een belangrijk gevecht in de buurt verwachtte. „Er komen ook soldaten van de Geconfedereerden dezen kant heen, zij zijn gekampeerd bij massa Gilberts plantage," verklaarde de neger, juist op het oogenblik dat Leighton het gesprek wilde afbreken. „Aha! waarom zei je mij dat niet eerder?" „Omdat u het mij niet vroeg." „Ik geloof dat je een leugenaar bent, Johnny I" „Dat ben ik niet, ik ben alleen maar een neger, dat is klaar." „Is de macht van de Geconfedereerden groot?" „Ja, massa, zoowat duizend." „Waar gaan zij heen?" „Zij gaan niet, massa, ze waren allen in het kamp, maar zij zouden naar deze richting komen." „Weet je dat zeker?" „Massa Gilbert heeft het mij gezegd." Dit bracht Leighton in tweestrijd. Wanneer werkelijk e groote troep Geconfedereerden in hunne richting kwam, d zou het roekeloos zijn voorwaarts te gaan en deed hij be met zijn manschappen terug te trekken in de richting van Washington. Hij besloot dan ook tot het laatste, met 1 voornemen intuesehen goed uit te zien en te trachten nadere bijzonderheden te vernemen. „Zijt gij een vriend van de Unie?" vroeg hij daarop aal den neger. „Ja, masBa, ik ben een vriend van het Noorden." „Dan kunt ge voor het oogenblik met ons meegaan." „Goed, massa, zoolang als er geen gevecht is. Als u gast vechten loopt de neger weg." Langzaam en voorzichtig reed de kleine troep het kamp uit. De neger liep vlak langs het paard van den aanvoerder mede. Elk oogenblik verwachtte onze held, dat hij het een of ander teeken zou gewaar worden waaruit de aanwezigheid van den vijand bleek, maar hij werd hierin teleurgesteld Het werd hem weldra duidelijk, dat geen groote legermacht pas hierlangs kon getrokken zijn. Deze had natuurlijk sporen moeten achterlaten en er was niets te ontdekken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2