lil lei Burgeroorlog ii Mica. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Vrijdag 8 Juni 1894. No. 3352. ABONNEMENTSPRIJS; ADVERTENTIËN: J. C. PEEREBOOM. STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank BINNENLAND. FEUILLETON- AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nnmmers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37$. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-4=, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsrnimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe agenten en door alk boekhandelaren en conrantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parys 31 bis Faubourg Montmartre; was dat van J. Goedkoop Dz. te Am sterdam het laagst voor de som van 3740. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op I kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. Directeur- Uitgever Haarlem7 Juni '94 Aanbesteding. Vanwege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed lo. Het verbeteren der zeeweringen langs het Noorderstrand op bet eiland Vlie'and behoorende tot de zeewerken inl Noordholland. Raming ƒ32500. Van de 6 ingekomen inschrijvings biljetten was dat van T. Volk er Cz. te Slied recht het laagst voor 25180. 2o. Bet verbeteren van de rijks- zeewerken op het eiland Wieringen, prov. Nowrdholland. Ramirg ƒ10000. Hiervoor kwamen 7 biljetten in •waarclan dat van A. Bos te Helder he. laagst voor 8975. 3o. Het verlengen van het dok tot berging van sluisdeuren aan de Wil lemsluizen, behoorende tot de wer ken van bet Noord-Hollandsch Ka naal. Raming ƒ3200. Ingekomen 9 biljetten waarvan dat van C. J. Hoffman te Amsterdam het laagst voor f 2832. 4o. Het herstellen van de zuide- delijke buitenvleugelremming der Oranjesluizen, nabij Schellingwoude, behoónrede tot de werken van het Noordzeekanaal. Raming ƒ1580. Van de 5 biljetten hiervoor inge komen was dat van T. van Beers te Nieuwer- A metel het laagst voor 1548, 5e Het maken van een vaargeul in het afgesloten IJ langs den afelui- tingsdijk naar Schellingswoude van den mond van het Merwedekanaal tot aan de Oranjesluizen behoorende tot de werken van het Noordzeeka naal. Raming 4550. Hiervoor kwamen in 5 biljettenen Zitting van Donderdag 7 Juni. Gerardus Johannes Corver, beschul digd van aan zijn faillieten boedel een som van J100 te hebben ont trokken, door eene pretentie tot dat bedrag niet op te geven, en toen zijn curator hem er naar vroeg te verkla ren dat die schuld was afbetaald, werd heden deswege veroordeeld tot gevangenisstraf van een maand. Een arbeider te Velsen, H. van Die zen, kwam eenigen tijd geleden in dienst bij den landbouwer Braam al daar. Deze gaf hem een paar laarzen ten gebruike, maar op zekeren dag ging Van Diezen weg en gaf de laar zen niet terug. Hij ging naar een tap perij en vroeg daar om een paar klompen daar de laarzen wat zwaar waren en hij naar Uitgeest moest. De herbergier stemde daarin toe en Van Diezen trok zijne laarzen uit en zou die des avonds komen terughalen Tevens leende hij van den tapper twee kwartjes. Maar wie er terugkwam, Van Die zen niet. Noch bij Braam, noch bij den tapper vertoonde hij zich weer en was daarom gedagvaard wegens diefstal, althans verduistering van de laarzen. Oppervlakkig beschouwt zou men zeggende man is wel wat slordig geweest, maar misdadig was hij toch niet. De subs. off. van just, vóór re quisitoir te nemen, keert zich naar beklaagde toe en vraagt: ,Is u onlangs ook niet veroordeeld door de Arr. Rechtbank te Alkmaar Beklaagde, blijkbaar niet in zijn schik „Jawel, meneer." „Voor drie maanden, hé? Ook voor een dergelijk zaakje?" „Het was iets anders," mompelt beklaagde, maar bij is blijkbaar zijn zelfvertrouwen kwijt. Die heeren van de rechtbank weten ook alles! Wegens verduistering requireert mr. Van Out eren de veroordeeling van beklaagde tot gevangenisstraf van zes weken. Daarop wordt behandeld de zaak tegen J. L. van der Weijden, kleer- bleeker te Heemstede. Op zekeren dag smeet iemand in zijn bleekerij een ruit in en toen van der Weijden naar buiten kwam en daar een jon gen zag, dien hij als een ondeugende jongen kende en die zich trachtte te verschuilen, gaf hij den jongen een paar ferme klappen en een schop. Hiervoor is de bleeker gedagvaard, maar niet verschenen. Een van de getuigen, een juffrouw van omstreeks veertig jaar, raakt zoo geweldig onder den indruk, dat ze tranen vergiet in stroomen en iets snikt van „nog maar zeven en twintig jaar," alsof ze denkt dat Van der Weijden voor het feit zijn hoofd op het blok zal moeten leggen, 't Mensch is zoo diep geschokt dat de geheele omgeving er aan te pas komt. De president tracht haar te troosten door haar te verzekeren, dat de zaak niet erg is, de ambtenaar van het O. M. voegt daar vriendelijke troostredenen aan toe en de deur waarder komt met een glas water aandragen, dat zij leegdrinkt terwijl hare tanden tegen het glas rammelen. Na al deze emotie legt zij hare ver klaring af. De ambtenaar van het O. M., als zijne meening uitsprekende acht het slaan niet alleen niet erg, maar zeer begrijpelijk. Spreker rcqui- reert dan ook geen principale gevan genisstraf, maar f10 boete sub. 10 dagen hechtenis. Jacobus Johannes Smits, timmer man te Spaarndam, staat hierop te recht wegens mishandeling van zijn vrouw. Des morgens was zij, in weer wil van zijn verbod, naar Haarlem gegaan en toen hij haar zag gaan, liet bij haar beloven dat zij in elk geval niet later dan 's avonds tien uur thuiskomen zou. Inmiddels vernam hij van de buren, dat zij alleen naar Haarlem was ge gaan om te dansen. Natuurlijk hin derde hem dat en toen zij 's avonds tien uur nog niet thuis was, ging hij haar tegemoet en ontmoette haar, vergezeld van twee meisjes, op het jaagpad. In zijn toorn gaf hij haar een slag en een schop en ontkent dat nu ook niet. De ambtenaar van het O. M. deelt mede, dat deze zaak is aangegeven door de vrouw, die gisteren nog op vervolging is komen aandringen. Be klaagde is uitstekend bekend en gaat het der Rechtbank als spreker, dan acht zij gevangenisstraf hier niet ge- wenscht. Vandaar dat spreker zijne veroordeeling tot ƒ3.boete, subs. 3 dagen hechtenis requireert. Beklaagde was gedurende het re quisitoir zeer aangedaan. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam van 30 Mei jl. is be krachtigd het vonnis der rechtbank alhier waarbij Jan Geilvoet, jager en visscher te Haarlemmermeer tot vier jaren gevangenisstraf wegen diefstal veroordeeld werd. Hij heeft echter cassatie tegen dat vonnis aangetee- kend. Door den glazenwasscher Bar- tholomeus Heppendr, weggejaagd soldaat der Infanterie, is appel aan- geteekend tegen het vonnis der rechtbank alhier van 24 April j.l. waarbij hij wegens diefstal is veroor deeld tot vijf maanden gevangenis straf. Te Haarlemmermeer wordt voor den hoofdelijken omslag thans ongeveer 1% pCt. van het inkomen geheven. De landbouwers betalen naar evenre digheid van het aantal in gebruik zijnde H. A. land, waarbij de kwali teit in acht genomen wordt. De afdeeling „Haarlemmermeer" van de vereeniging „bet Witte Kruis" is in haar streven niet gelukkig; de ijskelder voor enkele jaren gebouwd en later naar men meende verbeterd, blijkt voor bet doel geheel ongeschikt te zijn van het daarin gebrachte ijs was thans niets meer aanwezig. Militaire Manoeuvres. Nabij Aalsmeer zullen in den loop der maand Augustus ter beproeving van de aldaar opgeworpen batterijen, militaire manoeuvres worden gehou den een 120-tal artilleristen zullen bun intrek nemen in de bij Kudel- staart gebouwde kazerne. Nog vernemen wij dat bij deze plaats nog kruitkelders en bij het fort te Aalsmeer esn kazerne zal worden gebouwd. ZeevisBcherij. Woensdag kwamen te Zand voort aan vijf Zandvoortsche bomschuiten. Be sommingen 125 tot f58. De prijzen der visch warenbakschol f4.50 tot f 6.50, scharren f 7.50, pieterman f2.20 ier mand; tong f 0.20 tot 10.80, tar- •ot f 1.50 tot f 6, griet f0 60 tot f 1.80 en knorhanen f 0.70 per stuk. Het gezantschap bij den Paus. Door den heer J. J. Küppers te Roermond, voorz. van den Alg. Ned. Zouavenbond, is het volgende schrij ven gericht aan bestuursleden der aangesloten Zouavenbroederschappen in Nederland. „Zooals u allen reeds bekend is, werd in de vergadering van den Alg. Ned. Zouavenbond, gehouden te Utrecht op den tweeden Paaschdag 1893, bij acclamatie aangenomen om eene algemeene adresbeweging onder de katholieken te organiseeren tot herstel van de Nederlandsche legatie bij den H. Stoeldoch bij nadere ge nomen informatie bleek ons, dat de tijd toen niet zeer gunstig was en wij genoodzaakt waren, deze teedere zaak uit te stellen, totdat de omstan digheden gunstiger zouden wezen. „Tot dusverre meenen wij, in deze afwachtende houding te moeten vol harden, daar de katholieke Kamer leden, die toch zeker op de hoogte van den toestand zijn, eenparig schij nen besloten te hebben, zich voorals nog met het oog op de politieke om standigheden te onthouden. „Verder kan ik u mededeelen, dat, naar aanleiding van de motie, welke ter feest vergadering van het „Neder- landsch-Belgiseh Zouaven Comité", den 20en Mei te Rotterdam is aange nomen, mij van eerbied waardige zijde, en dat zelfs in het belang der zoua- venzaak is opgedr; genr voorloopigde zaak niet onderhanden te nemen, dewijl de bepaling van de wijze van den tijd, van het middel waar op en waarmede deze teedere aan gelegenheid dient tot een geluk kig einde gebracht te worden, vol gens het oordeel van bevoegde per sonen, moet overgelaten worden aan het beleid, de voorzichtigheid en ken nis van die personen, welke meer onmiddellijk door de goddelijke Voor zienigheid belast zijn om onze gods dienstige en internationale belangen bij den Heiligen Stoel voor te staan en te behartigen. De C zaar-Peterbron Woensdagmiddag waren een40ge- noodigden tegenwoordig bij de offl- cieele opening der staal waterbron Czaar Peter" te Zaandam. Onder de aanwezigen noemen wij bet dage lij kscb bestuur, dr. Kapteijn van Ab coude, de plaatselijke geneeskundigen en apothekers. De heer P. Latenstein (lid der exploiteerende firma) schetste de wor dingsgeschiedenis der bron. Geduren de IS jaar was de zaak in voorbe reiding geweest, die baar ontstaan bad te danken aan de beboette aan goed voedingswater voor den stoom ketel der wasscberij. De daarvoor op 30 meter diepte geslagen Norton- pomp gaf geen resultaat. Al dieper en dieper trof men water aan, even min voor den stoomketel geschikt, met een sterken ijzersmaak. Dit gaf aanleiding tot voorloopig en nader onderzoek, en staan wij vooi de re sultaten, geconstateerd door Van Hamel Roos. Volgens diens deskun- Naar het engelsch van HARRY ROCKWOOD. 29) HOOFDSTUK XXV. De jongeling. „Dat is toch waar. Ik wenschte uw leven te redden en dat is voortdurend mijn streven geweest. Gij zijt een braaf man en ik heb achting voor u. Dit is de waarheid, Lukas Leighton, en daarom ben ik onder ben die u willen dooden of gevangen nemen om u in het geheim te beschermen." De jongeling sprak vlug en met zooveel ernst, dat de I Unionist opnieuw bezweek voor den invloed van zijn wel sprekende taal. Er volgde een oogenblik van stilte. De spion liet zijn wa- I pen zakken. Oscar West voegde er bij„Ik reed mijne mak kers vooruit om u te kunnen dooden, maar nu rijd ik naar hen terug om te zeggen, dat er geen spoor van u te vinden en verdere vervolging dus nutteloos is. Dus goeden dag!" Hij groette bevallig met de hand, deed zijn paard keeren en draafde terug in de richting vanwaar hij gekomen was. Gedurende eenige oogenblikken verzonk de Unionist in gepeins over wat hij gezien en gehoord had. De toon van de woorden die tot hem gesproken waren, wees op de eerlijk heid van den geheimzinnigen jongeling. Toch begreep hij hem niet. Zelf bad bij erkend, tot de Geconfedereerden te behooren de eenige reden waarom hij den Unionist ver dedigde en beschermde, was zijn bewondering voor dezen, een zwakke verklaring inderdaad Leighton haalde de schouders op en zette zijn vlucht voort uit de streek, die hij nu wist dat met een groot aantal vij anden werd onveilig gemaakt. Een uur lang reed hij door, toen ontmoette hij twee van zijn manschappen en zette het drietal gezamenlijk den tocht voort, totdat zij zich veilig ge noeg achtten om hun nachtrust te nemen. Den volgenden morgen bij zonsopgang zaten zij opnieuw te paard. Vooraf had Leighton evenwel een haastig, maar zoo uitvoerig mogelijk rapport geschreven over de getal sterkte, de positie, de bewapening van den vijand en tevens over de plannen, welke hij voor de naaste toekomst koes terde. Hij gaf aan zijne beide makkers bevel dit rapport on verwijld naar Washington te brengen. Zelf bleef hij achter om te trachten den verstrooiden troep weer bij elkander te brengen. Vóór de schermutseling begon, bad hij hun een plek aangewezen waar zij ingeval zij ge scheiden werden, zouden terugkomen en elkander dus ge makkelijk weervinden. Die plek was in de nabijheid van de woning van Annette, waar Louise Edgoworth een schuilplaats b ad gevonden. Leighton begreep, dat het nu zaak was daar met verdubbelde omzichtigheid heen te gaan. Sinds zij zich verspreid hadden na de plotselinge binder- laag, had hij Mark Hamilton niet weer gezien. Dat hij niet behoorde tot hen die door de vijandelijke kogels gevallen waren, wist Leighton zeker, maar overigens was zijn lot in duisternis gehuld. Toen de Uniespion de aangewezen plek naderde, hoorde hij de hoefslagen van eene groote ruiterbende die naderde Hij had geen tijd meer om te vluchten, en steeg dus afj joeg zijn paard in de richting van de kreek en verborg zich in het dichte gebladerte. HOOFDSTUK XXVI. Een gevangene. „Wie zijn het, Annette?" Het was Louise Edge worth die sprak. Zij was van haar stoel opgestaan, haar gelaat een oogenblik verhelderd door hoop. Annettes plompe gestalte stond in den deur. Zij keek den weg af, waar juist de ruitertroep zichtbaar werd. „Het is een compagnie ruiterij van de Geconfedereerden," antwoordde zij en voegde er bij „De weg is er vol van. Wat zien zij er dapper en indrukwekkend uit met hunne blin kende wapens en nieuwe uniformen. Kom ook eens kijken, miss Louise."

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1