Koloniën, Politiek Overzicht Gem e r g d Nieuws Wetgevende Macht. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Stoonivaartbsrichten. 't publiek maar zich vrij en ongehin derd kan opstellen en bewegen. Die vrijheid van beweging wordt ook ge vorderd in 't algemeen belang omdat ie wacht geroepen is om orde en rnst des noodig onder de militairen te liendhaven om de politie bij te staan, •(paleis te bewaken en schildwachten Bit te zenden. Een kleine strook vrij terrein is dus zeer nuttig. Maar naar verordeningen is tevergeefs gezocht. De kle:ne steentjes zijn publiek ter rein en uit niets blijkt dat zij tot 't paleis behooren. De rechtbank zal de volgende week beslissen. CURACAO, 11 Mei. In de rede van den gouverneur van Curayao tot opening der zitting van den Kolonialen Raad constateert hij met vreugde, dat bet aan stof tot dankbare tevredenheid niet ont breekt. De gezondheidstoestand was gun- gtig. Voor rampen en epidemische nekten bleven wij bewaard. Rust en orde heerscbten alom. De geest der bevolking gaf slechts reden tot roemen. Eene gunstige weersge steldheid veroorzaakte een gnnstigen toestand voor den landman, en han del en scheepvaart gingen, in weer wil van den druk die zich over de gebeele wereld deed gevoelen, hier niet achteruit. Het onderwee, zoo wel openbaar als bijzonder, blijft zich in toenemenden bloei verheugen, en zonder vrees voor tegenspraak meent de gouverneur ts mogen zeggen, dat de gevolgen van dien bloei, zich zoo wel in 't publiek als in het bijzon der leven onzer maatschappij ieder jaar meer doen gevoelen. De toestand der koloniale finan ciën geeft, helaasminder stof tot tevredenheid. De phosphaatontgin- ning op Aruba gaf minder gunstige resultatentot versterking der ge wone middelen kon men indertijd niet besluitenwat te voorzien was is nu een feit; de bron, waaruit lang de tekorten konden gedekt worden, de batige saldo's van vroegere dienst jaren die bron is uitgeput. Ver sterking der middelen is noodzake lijk, wil men niet weer tot dekking van het tekort een beroep doen op de belastingschuldigen in het moe- derlan d. Tot het tot stand komen dier versterking, riep hij de medewerking van den Raad in. De onzekere toestand onzeï geld middelen staat aan verdere verbete ring belemmerend in den wëg. Die toestand moet normaal worden, eerst dan kan met vaste hand aan die zoo gewenschte wijzigingen en verbete ringen worden gearbeid, die, naar wij hopen, in een niet te lang verschiet zullen tot stand komen* De ontwerp-begrooting voor 1895 werd ten fine van onderzoek naar de afdeelingen verzonden. Twee ontwerp-verordeningeh wer den bij die gelegenheid bij den Raad ingediend, beiden strekkende tot ver sterking der middelen. Door den fransehen ministerraad is Donderdag besloten geen vervol ging in te stellen tegen Paschal Grous- set, den afgevaardigde, die in de Ka mer zulk eene opschudding veroor zaakte door zijne heftigen uitlatin gen betseffende generaal Galliffet. In de Kamer werd Donderdag be handeld de interpellatie over de in Afrika gevolgde polit ek. Etienne wees daarbij op de talrijke hinderpalen, welke Engeland tegen Frankrijk in zijne koloniale politiek opwerpt. De minister van buiten), zaken, Ha- notaux, antwoordde dat de overeen komst van 12 Mei tusschen Engeland en den Kongo-staai eene ijsaestie van internationaal recht doet"rijzen en aan de rechten vanFrankrijk raakt.Het geldt hier niet alleen het Kongo-bek- ken, maar ook het Nijl-bekken en de integriteit van het Ottomansehe Rijk, Het Fransche Gouvernement bracht te Londen en te Brussel nadrukke lijke bezwaren in. Eerst verklaarde men die niet ontvankelijk; doch nu juist onlangs deed de Engefcohe re geering weten dat zij bereid is met Frankrijk in dferJUfcsie te tredm over deze zaak. Frankrijk beschouwt de bovenbedoelde con\entie als van nul en geener waarde. Ook Twk^je en Hnitschland maken bezwanm. Wat Frankrijk betreft, het zal bondelen ten bewijze dat het den wil be fit om zijne rwhten te verdedi gen. Het Gouvernement afclit dan ook maatregelen noodig en wil we ten wat er voorvalt in Oebangi. De minister van koloniën heeft reeds de noodige strijdkrachten uitgezon den tot verdediging van de fransche posten. Andere troepen zullen volgen. De Kamer vereenigde zioh een- fitemmig met Etienne1* teotie, ver klarende dat de Kamer, éh verkla ringen der Regeering goedkeurende, overtuigd is dat deze Frankrijk's rechte^ Weten te doen eerbiedi gen. donderdag had de heer Weckerlé, ex'premier in Hongarije, eene au diëntie bij keizer Frans Jozef. Dit onderhoud had niet den gewensch- ten uitslag, daar het geschil over de al of niet-opneming van den minis ter van justitie Szilagyi in het nieu we ministerie niet werd bijgelegd. Men gelooft, dat de keizer nu het voornemen, om den heer Weckerlé weer met de samenstelling van een kabinet te belasten zal laten varen. Na afloop der audiëntie ontbood de keizer den voorzitter der Kamer, Banffy. Naar luid van een telegrem, door de N&w-York Herald uit LaLibertad ontvangen, is generaal Gudderez tot president van San Salvador uitge roepen. Gladstone. De heer Gladstone is reeds in zoo ver hersteld, dat hij weer kan lezen en schrijven. Van de vergunning, welke de geneesheeren hem daartoe verleenden, maakte de „grand old man" terstond gebruik om lord Ro- sebery een brief te zenden waarin hij zijn opvolger geluk wenscht met de overwinning, welke zijn paaru Ladas bij de Derby-wedrennen heeft behaald. Men verwacht, dat de pa tiënt spoedig geheel hersteld zal we zen. Een onderzoek. In het kerkhof van St. Marguérite te Parijs is Dinsdag gezocht naar het overschot van „Lodewijk XVII, den dauphin". Een lijkkist werd ont dekt, op welks deksel van binnen te lezen stond LXVII. Dit schijnt vrij verdacht, want men kan niet veronderstellen, dat de omwen- telingsregeering van 1795 aldus zou hebben aanleiding gegeven tot eene herkenning van de overblijfselen van den ongelukkigen prins- Bovendien bevat de kist een penning met het jaarmerk 1832. Klaarblijkelijk is dit dezelfde kist, die in 1846 toevallig gevonden werd. Dr. Milcert verklaar de toen dat zij het overschot van den dauphin bevatte, doch volgens dr. Backer waren de beenderen van een 5 tot 6 jaren ouderen knaap. Deze schijnen opnieuw begraven te zijn nadat eerst een verzonnen opschrift op het deksel was aangebracht. Het onderzoek van Dinsdag had plaats op voorstel van den gewezen Boulangistischen afgevaardigde La- guerre, die lezingen over Lodewijk XVII gehouden heeft en die de ont dekking van 1846 niet aanneemt als een bewijs dat de dauphin in 1795 in den Tempel gestorven is. Het Duitsch bier in Parijs De correspondent van de N.R.Ct. te Parijs schrijft: De Parijsche cafés verdwijnen het eene na het andere. Het café Tor toni, langen tijd een middelpunt voor het literaire Parijs en waar nog op den laat sten dag Aurélien Scholl zijn „apéritif" kwam halen, is een schoe nenmagazijn geworden Brébant is al wel een jaar een Duitsche bierkroeg thans is ook het café Riche gevolgd. „A l'heure verte," het absinthuurtje, was het van zijn clienteele nog zeker, maar 's avonds waren zijn zalen en zijn terras bijna verlaten, terwijl aan den overkant der rue Laffitte Pous- set plaats te kort kwam om den lief hebbers van het Münchener hun „quarts" en „demis" te schenken. En wat men opmerkte bij het „Café- Riche" wordt, hoewel in mindere mate, ook gezien voor het „Café de la Paix," het „Grand Café," het „Ca fé Américain," het „Café Napolitain," de meest bekende café's welke de grootste Boulevards nog tellen. Men zegt de „bocks" welke zij u voor vijftig centimes schenken, vaarwel, om zich te gaan laven aan de „demis" of „double-bock's van Duitsch bier, welke de „tavernes" en „brasseries" u voorzetten. Het bier, dat men hier drinkt, is smakelijker dan dat in de cafés, en voor hetzelfde geld krijgt men de dubbele hoeveelheid. Na het Duitsche leger heeft het Duitsche bier te Parijs zijn intocht gehouden en het heerscht er tegenwoordig als meester. De Duitsche bierkroegen zijn het rijkst ingericht en het drukst bezocht. Er is een oogenblik geweest dat men het Duitsche bier heeft willen boycotten; men heeft weldra hetho- pelooze dier poging ingezien, en thans komen ieder jaar nieuwe „brasseries" en „tavernes" zich voegen bij de reeds bestaande en gaat het eene café na het andere er toe over om zijn gasten Duitsch bier te schenken. Wagner in de Groote Opera, Gerhard Hauptmann en, door middel van Duitsche vertalingen, de Noren op het tooneel, stroomen Duitsch bier op de Boulevards van „l'empreinte du vainqueur" heeft Hepp gesproken in den „Gaulois!" Het café Riche is dus een bier kroeg geworden, de eerste welke te Parijs het Münchener Hoibrau zal schenken. En in plaats van het wel wat tweede-rangsstandje dat het in nam op den Boulevard des Italiens, is thans een inrichting gekomen, waaraan kunst en kunstnijverheid haar rijke gaven geschonken hebben. Bieroorlog te Berlijn. De „bieroorlog" te Berlijn neemt steeds grooter afmetingen aan. De eigenaars van bierlokalen hebben zich nu ook solidair verklaard tegen over de „boycot", waardoor een deel van hen bedreigd wordt. Zij zijn bij eengekomen en hebben besloten om geen lokalen meer voor socialistische vergaderingen beschikbaar te stellen. Iedere overtreding dezer overeen komst zal gestraft worden met eene boete van 3000 mark. Wanneer alle zaalverhuurders zich stipt aan dit „convenu" houden en alzoo alle lo kalen te Berlijn en omstreken voor de socialisten gesloten worden, mag dit voor dezen, die geen eigen lokaal te Berlijn hebben, een zware slag heeten. Misschien worden de ver toornde gemoederen door dergelijke paardemiddelen wel aan weerszijden weder tot bedaren gebracht. Hagelslag te Weenen. Er zijn te Berlijn particuliere be richten gekomen uit Weenen over den vreeselijken hagelslag, welke met ongekende woede Donderdagochtend om 68A uur bij 16° warmte over de Oostenrijksche hoofdstad losbrak. De hagelsteenen waren veelal dubbel zoo groot als hazelnoten. Geheel Weenen werd gealarmeerd. De straten wer den in korten tijd met eene voet- hooge laag hagelsteenen bedekt. Over al hoorde men angstkreten uit de huizen, daar de heftige slagen, waar mee de korrels tegen de vensters aan vlogen, door velen voor dynamietont- ploffingen werden gehouden.Ten slotte bleken in bijna elke straat duizenden vensterruiten verbrijzeld. In den Hof- burg allleen zijn er 600 ingeslagen. Vele huizen in de Ringstrasse zien er uit als beschoten vestingwerken. Daar de Alsbach buiten zijn oevers trad, werden ook nog vele straten overstroomd. In de westelijke omstre ken zijn boomgaarden en wijnbergen totaal vernield. Daarentegen bleef het zuiden door den hagel geheel ver schoond. De hagelslag duurde tien minuten. Onderwijl heerschte er eene benauwende en nog klimmende warüi- te. Op het Noorder station stortte de glazen kap in. De met den morgen- trein aldaar aankomende reizigers moesten tot aan de knieën door het water. Een ernsti; ongeluk gebeurde er op de Simmeringer heide. Bij eene artillerie-oefening werden door den hagel de paarden schichtig, zoodat twee batter^en in elkander verward geraaxten en er eene vreeselijke con sternatie ontstond, nog verergerd door de plotseling vallende duisternis, die zoo zwart was, dat de kolonel, naar hij later verklaarde, den kop van zijn eigen paard niet meer kon zien. Vele artilleristen werden van de paarden geworpen en 13 hunner zwaar, vele andere licht gekwetst. Ook elders kwamen ongelukken voor. Bij de Vo- tivkirche werd een huurkoetsier van den bok geslingerd en gedood, en in de Prater verpletterde een omgewor pen boom een voorbijganger. On der de patiënten in het algemeene ziekenhuis brak een paniek uit, toen de vensters verbrijzeld werden en ha gelsteenen zoo groot als duiveneieren met een donderend geraas in de zalen kletterden. De patiënten vluchtten al schreeuwend, terwijl de meer hulp- loozen slechts met de grootste inspan ning geborgen konden worden. Ook in het rijkskrankzinnigengesticht,waar eveneens een paniek uitbrak en de verpleegden aan het razen sloegen, vielen verschrikkelijke tooneelen voor. Beide inrichtingen zijn deerlijk ge havend. Voorts komen er elk oogen blik nog jobstijdingen in. Het verkeer is bemoeilijkt. Vele telegraaf- en tele- phoondraden zijn gebroken en han gen aan flarden over de straten. Werkstaking van mijn werkers. De pogingen om de geschillen in het kolenbedrijf in Noord-Amerika bij te leggen duren voort. Zaterdag zal er in Illinois een groote confe rentie van mijnwerkers worden ge houden. Misschien dat die wat op levert; elders schijnt er nog niet veel uitzicht op een vergelijk te zijn. Dui zenden werkstakers uit de mijnen in Ohio hebben de spoorlijnen en de spoorwegstations bezet en verhinderen alle kolenvervoer. Het spoorwegper soneel doet vergeefsche pogingen om het voortduren van den geregelden dienst te bewerken. De vreugde over eene beëindiging van den strijd in Cripplecreek (Colorado) blijkt voor barig te zijn geweest; de mijnwerkers hebben wederom een versterkt kamp op Bullhill betrokken, bewerende dat de uitvoering van alle termen van het vergelijk onmogelijk is, daar niet alle eigenaars van mijnen zijn toege treden. De politie bereidt zich voor om Bullhill aan te tasten. Amerikanen in Europa. Den 17en Februari is uit Ne w-York een gezelschap Amerikanen vertrok ken, dat een reis van 162 dagen door Europa zal maken, waarin alle lan den van Zuid- en Midden-Europa, Griekenland, Rumenië, Montenegro en Rusland uitgezonderd, bezocht zul len worden. Een bijzondere train de luxe met slaapwagens, een eetwagen, een rooksalon, enz. staat den reizigers ten dienste. Evenals bij een vorige rondreis in 1892 zullen de Amerika nen ook dit jaar ons land bezoeken en te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam vertoeven. Te Amsterdam zullen zij tegen den middag van den 21en Juni aankomen en in het Am- stel Hotel afstappen. Vrijdag 23 Juni wordt een rijtoer door de stad ge maakt, waarbij de reizigers onder de zelfde leiding als in 1892 (die van den heer S. E. Kosman) een bezoek zullen brengen aan het koninklijk paleis, het Rijksmuseum, het museum Fodor, Artis en andere bezienswaar digheden. Zaterdagavond vertrekken de gasten naar 's-Gravenhage, waar zij den Zondag doorbrengen. Een uitstapje naar Scheveningen zal een aangename gelegenheid bie den met de bekoorlijkheden van deze Hollandsche badplaats kennis te ma ken. Maandag wordt de reis voortge zet naar Rotterdam. Een aantal rij tuigen zullen de Amerikanen naar de voornaamste bezienswaardigheden brengen. Dinsdagmorgen vertrekken de heeren naar Antwerpen voor een bezoek van twee dagen, gedurende welke ook de tentoonstelling bezich tigd zal worden. Na een verblijf van denzelfden tijd te Brussel, gaan de reizigers verder naar Parijs. In den zomer zal een ander reis gezelschap van Amerikanen Noord en Midden-Europa bezoeken. Het zal den 26en Juni uit Ne w-York vertrek ken en eveneens een bezoek aan ons land brengen, o. a. aan Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 8 Juni. Per Telegraaf. De tribunes aan beide zijden zijn overvol. Allereerst wordt medegedeeld dat de heer y. Eysinga, 44 jaren lid der Kamer, als zoodanig ontslag heeft ge nomen. De hartelijke woorden waar mede hij van zijn medeleden afscheid neemt, geven den Voorzitter aanlei ding tot een warme hulde aan dezen parlementairen nestor, gedurende 8ja ren tevens voorzitter der Kamer. Daarna richtte de heer v. d. Putte tot de Regeering zijn verzoek om in lichting omtrent de jongste ontbin ding der Tweede Kamer. Uitvoerig betoogde hij dat het onthouden van inlichtingen omtrent conflicten tus- schen Kamer en Regeering en ont binding van de Kamer slechts zelden is voorgekomen en dat die onthouding van inlichtingen door het vorige ka binet geen goeden indruk in den lande heeft gemaakt. Vooral betreurde hij dat die Reg. tusschen 8 en 9 Maart het misverstand tusschen Kamer en Reg. niet heeft uit den weggeruimd. Hoe dit zij, hij vroeg opheldering over de jongste ontbinding, waarom trent nog duisternis heerscht. De finale nederlaag die de Reg. leed, schreef hij veeleer toe aan den twijfel in den lande aan de goede trouw der Regeering en niet aan kiesrechttegenstand, al hebben de verkiezingen deze goede gevolgen ge had, dat de politieke partijen der rechterzijde zich voor flinke kies rechtuitbreiding hebben verklaard en van harte hoopte hij op over eenstemming tusschen de partijen ten aanzien van een onbekrompen kiesrechthervorming. En de Reg. make zich niet bevreesd voor kiesrechtuit breiding op breeden grondslag, het beste middel om te blijven uit de armen van het Conservatisme. Interpellant vroeg inzending met het doel van onbeperkte openbaar making van alle bescheiden die tot toelichting van de ontbinding kunnen dienen. De Minister van Bui toni. Zaken, de heer Roëll, verklaarde dat de Reg. ernstig zou overwegen in hoever aan den wensch naar overlegging van stukken kan worden voldaan. De heer v. d. Putte verklaarde zich voorloopig tevreden. Daarna interpelleerde de heer Pij n- acker Hordijk over de expeditie naar Lombok. Hij vroeg den Min. v. Kol. of reeds tot zoodanige expeditie, waar tegen hij groote bedenking heeft, is besloten, of zoo neen, of daartoe dan zal worden overgegaan en tevens welke ometandigheden een militaire expeditie noodzakelijk kunnen maken. Spr. vroeg ook inlichtingen over de beschikbare troepenmacht voor de expeditie. De Minister van Koloniën verzekerde, dat op dit oogenblik geen expeditie naar Lombok is gezondenwel heeft de Raad van Ned. Indië, bijgewoond door de kommandanteu der zee- en landmacht en voorgezeten door den gouv. gen., den resident van Bali en Lombok,naar Lombokgezonden om het bestuur mede te deelen de grieven van het Indische goevernement en de eischen hem te stellen en bij niet- inwilliging onmiddellijk een expeditie te zenden, die inmiddels voorbereid wordt. De aanleiding is in het gevaar voor hongersnood van een groot deel der bevolking met terzijdestelling onzer souvereiniteit en een weigering tot aanneming van den brief van den goeverneur-generaal; eene voldoende troepenmacht met 3 veld-batal- jons en 5 schepen zullen de ex peditie uitmaken, terwijl dan nog voldoende troepenmacht overblijft. Hij neemt de volle verantwoordelijk heid op zich. Na eenig debat is de interpellatie gesloten. De aanhangige ontwerpen zijn aangenomen. Hierna ging de Kamer uiteen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur I Hooge Broodprijzen Vergun mij, dat ik door middel van Uw blad den inzender van giste ren bericht, dat ik meedoe, als hij van elders goed brood wil laten komen tegen lageren prijs dan waar voor 't hier te krijgen is. Laten anderen ook zoo doen, dan is de zaak gauw beklonken. Uw dv). dn. X 2. Haarlem, 7 Juni '94. Commissariaat van Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagenvan 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Twee portemonnaies met eenig geld. Een fox-terrier. Een geldstuk. Een rekenboekje. Eene kapspeld. Een witte zakdoek. Eene parapluie. Een zak waarin o. m. eene portemonnaie en twee potloodhouders. Een zilveren dames-horloge met kettinkje. Een wandelstok. Eene sabelkwast. Eene zilveren broche. Eene parapluie. Een zwarte hoed. Eene jas en fantasiehoed. Een stuk eener gouden horloge-ket ting met medaillon. Een bruin hondje. Eene roodkoralen ketting met gouden sluiting. Eene granaten oorbel. Een bruine hoed. Een boekje met stalen van stoffen. Drie zakmessen. Een collier van bloedkoralen met gouden sluiting. Een kinderhark en schop. Eenige sleutels. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 7 Juni. J. W. Woer- man en M. Looten, Utrecht. - J. G. Moll en M. M. Cloeck, Alkmaar. -J. G. ten Bokkel en S. Saltet, den Haag. C. P. A. Heijmans en J. M. C. van Alpen, Teteringen. - A. Jacot en Ch. van der Pijl, den Haag. - J. v. Raalte en H. Limburg, den Haag. Bevallen: 6 Juni. H. M. C. BroekmanEndlich z., Amst. 7. C. P. PieltjesRademaker d., Amst. Overleden: 5 Juni. J. van der Minne 7q j., Heen vliet. - W. v. Mar- kensteijn 87 j., Wijk bij Duurstede. J. N. Mulder 67 j., Amst. 6. Wed. J. J. van EsPlokker 72 j., den Haag. - Ch. F. CambierVan Gruting 33 j,, Amst. 7. Jhr. R. R. Quintus 77 j., Groningen. Ondertrouwd:? Juni, H. Burry en H. de Lang. Bevallen: 7 Juni. G. Kuiper- Kuiper z. - H. KuipersPot d. 8. H. VerdonkschotMeulenbroek d. - A. KolkTand d. - M. J. v. Apeldoorn v. Baarle d. Overleden: 8 Juni. A. Niemöl- IerDamiaans 40 j. Oranjestr. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, passeerde 7 Juni des avonds 5 u. 30 mm., Prawlepoint. Het stoomschip Prins Alexander van Batavia naar Amst., pass. 7 Juni des voorm. 1 uur, Dungeness. Het stoomschip Lawoe, van Rotter dam naar Java, vertrok 7 Juni van Marseille. Het stoomschip Samarang, van Ja va naar Rotterdam,* vertr. 7 Jurii van Marseille. Het stoomschip Burgem. den Tex. van Batavia naar Amst., arriveerdè 7 Juni te Suez.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3