NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ;le Jaargang', Maandag 11 Juni 1894. No. 3354. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. Letteren en Kunst. Politiek Overzicht. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1^=9Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantieri. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmarlre. EERSTE BLAD. Haarlem9 Juni '94 De vereeniging „Vergunning", ver- eeniging van handelaren in sterken drank te Haarlen heeft op hare sta- luten onder datum van 28 Mei de ion ink ijk e goedkeuring verkregen. Zooals bekend is stelt zich deze vereeniging ten doel om het belang vaiÉalle handelaren in sterden drank en daarbij belanghebbenden, maar lat van hare leden in het bijzonder ;e behartigen. Voor het lidmaatschap kan men zich aanmelden bij den heer C. Schoon, president der vereeniging, Ridder straat 28, of bij den Secretaris, den leer A. Serné. Museum van Kunstnijverheid. Op het Museum van Kunstnijver heid alhier is tentoongesteld eene verzameling afbeeldingen, betrekking hebbende op de Egyptische bouw-, beeldhouw- en schilderkunst. Verder zijn nog tentoongesteld de sculpturen uit de St. Pieterskerk te Leidende gedreven platen van wij len W. U. Bergsma te Gorredijk en een uit verschillende houtsoorten ge beeldhouwd paneel. Aanbesteding. Afloop der aanbesteding op Woens- lag 6 Juni door den architect C. L. M. Robbers van het verbouwen van perceel No. 24 hoek Nieuwe Kruis straat en Korte Wijngaardstraat te Haarlem. Laagste inschrijver G. L. Zantvoort voor de som van ƒ6200, aan wien het werk is gegund. De Haarl. Amateur-Fotografen Club zal 24 Juni a. s. in combinatie met Am. Fot. Ver. te Amsterdam en de Geldersche A. F. V. te Arnhem een clubtocht (rijtoer) houden van Haarlem uit naar Hillegom en Zand- voort. Aan dezen ;tocht is een foto grafiewedstrijd verbonden, waarvoor een diploma en een album voor fo- tografiën zijn uitgeloofd. Alhier is opgericht eene bouwver- eeniging met 15 leden, zij draagt den naam „Ambtenaarskring,, (president de heer J. H. W. de Bell) en heeft ten doel vijftien woningen te bouwen aan de Gaelstraat bij den Zijlweg. „Frita van Haarlem." Naar men verneemt, heeft het be stuur der sociëteit „de Kroon" voor de aanstaande kermisavonden weder let Spectacle Concert Varié-gezelschap Van den heer Frits van Haarlen ge- Inga'. eerd. De heer van Haarlem heeft in de verschillende plaatsen, waar lij reeds voorstellingen gaf, een bui tengewoon succes behaald, en het Haarlemsch publiek wacht derhalve gedurende de kermis weder een aantal genotvolle avonden. Van een ovatie aan het Kermis- «omité, waarover onlangs werd ge beld, is bij het bestuur der sociëteit Kroon" niets bekend. In Maison Hals, Kruisstraat 45, is sieuw geëxposeerd een Strandgezicht van E. Koster, twee fantasieschotels een kopie van „de Nar" van Frans Pleziervaart. Door de vele aanvragen om nog ?ens een Pleiziervaart te organiseeren [8 door de Tooneelclub „Multatuli" besloten om in het laatst van deze maand of in het begin van Juli een -Stoomboot raar Gouda te laten varen. Neutrale Kies vereeniging. Vrijdagavond vergaderde in een bovenzaal van de Sociëteit Vereeni ging de neutrale kiesvereeniging Bur gerplicht tot het stellen van eencan- didaat voor de vacature in den ge meenteraad, ontstaan door het over lijden van den heer Jhr. J. W. M. van de Poll. De voorzitter, de heer W. A. J. van de Kamp, bracht een woord van hulde aan de nagedachtenis van den heer van de Poll en spoorde de ver gadering aan tot eendrachtige samen werking bij de stembus. Dan zal ook deze vereeniging geen fiasco ma ken. Op voorstel van de heeren H. J. Visser en .J. C. Peereboom wordt aan de verslaggevers der pers verzocht, geen melding te maken van de be sprekingen, maar alleen de a einduit slag te vermelden. Door vijf leden der Vereeniging wordt schriftelijk als Candida at voor- jteld de heer W. A. J. van de Kamp. De Voorz. deelt mede, dat hij den burgemeester eene voorloopige candidatuur heeft aangeboden, doch dat ZEA., hoewel sympathie betui gende met deze vereeniging het aan bod moest afwijzen wegens zijn mee ning, dat een burgemeester geen lid van den Raad moet zijn. De heer Jhr. Ch. F. van de Poll heeft wegens gebrek aan tijd eveneens voor het aanbod bedankt. De Voorz. stelt thans voor den heer G. J. van Gasteren, doch deze be dankt, daar hem de tijd ontbreekt. De opmerking van een der leden, dat beter zou zijn nn geen candidaat te stellen, maar den invloed der ver eeniging aan te wenden waar men dien het best geplaatst acht en dan het volgend jaar bij de periodieke aftreding candidaten te stellen die opmerking lokte een langdurig debat uit. Ten slotte werden als voorloopige candidaten gesteld de heeren C. Wit- teveen Czn., (door den heer Tij ssen) J. Sabel, oud-koopvaardijkapitein, (door den heer Van Gasteren) en W. A. J. van de Kamp. Het was reeds over elven, toen men tot stemming overging. Er waren 44 leden. Uitgebracht werden op den heer W. A. J. van de Kamp 24, op den heer Witteveen 8 en op den heer Sabel 6 stemmen, benevens 1 op de heeren Visser en Küppers en 4 in blanco. De heer Van de Kamp is der halve de candidaat der vereeniging en neemt die candidatuur ook aan. De vereeniging telt thans 115 leden. firma Schravendijk geene onbekende, daar zij sinds jaren twee magazijnen heeft te Amsterdam en een te Rot terdam. De Groote Markt is verrijkt met een sierlijk gebouw, het magazijn van engelsche en amerikaansche artike len van den heer C. J. Schravendijk. Ontworpen door den architect J. C. van den Berg te Amsterdam, maakt het een zeer goeden indruk met zijn breeden winkelpui, die in goed ver band is gebracht met den gevel zei ven, welke smaakvol is geprojecteerd en uitgevoerd. De winkel is zeer ruim en beslaat bijna honderd M2., waardoor, daar er slechts twee kleine toonbanken staan, groote ruimte is voor het publiek om zich te bewegen.Hetzou bezwaarlijk gaan, hier een overzicht te geven van wat de heer Schravendijk in voorraad heeft, o. a. noemen wij reis-, strand en sportartikelen, galanterieën, huis houdelijke- en kantoorartikelen en speelgoederen. De heer Schravendijk is tevens hoofdagent van het huis W. en H. Gilbey, in wijnen. Door tientallen gasgloeilichten (ge leverd door de firma P. Clausing en Zonen) worden dit ruime magazijn en de twee breede étalageveusters ruimschoots verlicht. Achter den win kel is het kantoor en daarachter we der een groot lokaal, waar de goe deren ingepakt worden geborgen, vóórdat ze in den winkel ten verkoop noodigzijn. Voor de meeste ingezetenen is de Heden is geëtaleerd in den boek en kunsthandel van D. J. v. der Wilk Gr. Houtstraat 105, een schilderij van Mej. C. Pruijs Van der Hoeven, Por tretstudie. Valsch geld. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsche gulden, voe rende de beeltenis van Koning Wil lem II en het jaartal 1846. Vrijdagavond kwam voorgaats te IJmuiden het Duitsche stoomschip Saturn van Rotterdam, op sleeptouw hebbend het Duitsche stoomschip Coin naar Antwerpen, met hout ge laden, dat met gebroken schroef op zee gevonden was. Met behulp van de sleepboot IJmuiden om wier as sistentie geseind was, gelukte het de Coin veilig te IJmuiden binnen te brengen. Haarlem-Zandvoort Spoorweg-Maat schappij jaar 1893. Opbrengst reizigers 44082.85^ idem goederen 5152.64^ idem diversen 2242.43 Te zamen ƒ51477.93 Per jaar en per kilometer ƒ6056.23. Gedurende de maand Januari 1894. Opbrengst reizigers 880.12 idem goederen 332.32 idem diversen 64.27 Te zamen 1276.71. Per dag en per kilometer f 4.84% Gedurende de maand Februari 1894. Opbrengst reizigers f 910.31% idem goederen 225.90% idem diversen 53.83 Te zamen ƒ1190.05. Per dag en per kilometer 5. Zeevisscherij. Vrijdag kwamen te Zand voort aan drie zandvoortsche bomschuiten. Be somming f18 tot f40. De prijzen der visch waren: bakschol f4,50 tot f7, scharren f6,pieterman f3,60 per mand; tong f0,20 tot 10,90, griet 0,70 tot fl,40 en knorhanen f0,60 per stuk. Den 15 Juni a. s. wordt het bad huis voor minvermogenden te Z nd- voort geopend. Inlichtingen zijn te be komen bij den geneesheer-directeur dr. C. A. Gerke en bij de directrice mej. Bouvin. Het hotel d'Orange wordt, naar men verneemt, 15 Juni a. s. geopend. Donderdagavond werd door de po litie te Zandvoort op het strand aan getroffen een man, die blijkbaar niet goed bij het hoofd was. Hij bleek te zijn zekere A. B. uit Katwijk. Na den atgeloopen nacht daar doorgebracht te hebben, is hij Vrijdagmorgen door de politie naar zijne woonplaats te ruggebracht, waar men dacht, dat hem een ongeluk was overkomen aange zien hij reeds sinds Donderdag voor middag niet meer gezien was. Examens boekhouden. De uitslag der examens in Boek houden en Handelscorrespondentie voor de praktijk, vanwege de Ver eeniging van leeraren in het boek houden te Amsterdam, op 28, 29 en 30 Mei jl. aldaar gehouden is aldus Boekhouden 57 candidaten, geslaagd de heerenJ. G. Besanyon, W. Clasie, P. Gijswijt, H. H. ter Hart, P. E. C. Henke, K. L. Hes, A..H. J. Kroon, A. Met, F. J. Müller, H. Petrus, G. J. E. Rombouts, J. A. van Seventer, B. Waij van Amsterdam, G. Lamberts van Utrecht, G. J. Nederpelt van SchiedamG. de Roon en mej. J. A. Steijnis van LeidenJ. D. Stuurman van .Boog a. d. Zaan en J. van den Burg van Alkmaar. Handelscorrespondentie in de En gelsche taal 3 candidaten. Geslaagd de heerenL. Engel van Westzaan en D. Visser van Zaandijkin de Fran- sche taal 2 candidaten, geslaagd de heer D. Visser van Zaandijk. Voor de Hoogduitsche taal werd 1 candidaat afgewezen. Weeshuis „Lindelaan" Ten behoeve van de stichtingen voor onverzorgde weezen van alle ge zindten in Nederland, onder bescher ming der Vereeniging van Weesva ders, zal hier eerstdaags eene collectie worden gehouden. Omtrent deze stichting wordt in eene circulaire o. a. het volgende ge meld „De Vereeniging van Weesvaders, mocht zij zich ook steeds verheugen in den krachtigen steun van een groot deel van het Nederlandsche volk, mocht zij ook voordurend rekenen op den moreelen en geldelijken steun, haar door ontelbare weezenvrienden geboden, zij kan onmogelijk voldoen aan den wensch van zoo velen, die hunne weezen gaarne geplaatst zagen in het weeshuis „Lindelaan" te Maars- sen, de stichting der genoemde Ver eeniging. Dankbaar, doch niet voldaan „Lin delaan" voor velen een gezellig thuis in een heerlijke, gezonde streek van ons vaderland, is meer dan bezet en hoe gaarne de Vereeniging ook gehoor zou wenschen te geven aan de roep stem van velen om plaatsing, toch vermag zij daaraan niet voldoen, daar eene uitbreiding van deze stichting strijdt met hare beginselen, want in dien de opvoeding naar eisch zal kun nen plaats hebben, dan dienen in een weeshuis niet meer dan 40, hoogstens 50 kinderen geplaatst te zijn. Met het volste vertrouwen, geput uit de zedelijke overtuiging, dat het moreel behoud van éSn enkelen mensch tegen schatten opweegt, dat de samenleving is gebaat met eene deugdelijke opvoeding der aan hare controle meestal ontsnappende weezen hiertoe aangespoord door een weejzenvriend, die eene villa met tuin enz, gelegen te Dieren schonk om een nieuw weeshuis to openen, nadert de Vereeniging van Weesva ders eiken weezenvriend met dit woord van opwekking, ten einde giften te ontvangen om dat nieuwe weeshuis in exploitatie te kunnen brengen in Juli 1894. Zij doet dit met eenige vrijmoedigheid daar ze zich volkomen bewust is dat het steunt op zuivere philantropie, op een philantropie die omtrent geloofsovertuiging geen uit zondering maakt. Zij richt zich daarom tot eiken weezenvriend, in het bijzonder, tot elke vriendin der naar hulp uitziende kleinen, ja, U vooral vrouwenj in Ne derland die tot in bijzonderheden de nooden en behoeften van het kinder hart kent, het best dus kunt beoor- deelen wat hier gevraagd wordt. U roept de Vereeniging van Weesva ders toeHelpt onsOpdat spoedig eenige ongelukkige kleinen, die mis schien niets anders dan onverschillig heid en koude liefdeloosheid tegemoet gaan, in het nieuw te openen wees huis te Dieren eene liefdevolle ont vangst en een gezellig tehuis worde bereid. Zie verder achterstaande advertentie. In de Dinsdag te Kampen gehou den vergadering der „Vereeniging van Overijselsch recht en geschiede nis" heeft mr. Nanninga Uitterdijk (zie een vorig nummer) medegedeeld, dat een jong Duitscher, die de op schriften der klokken in onze St- Ba- vokerk wilde onderzoeken, door den koster der kerk niet op den toren werd toegelaten, uit vrees voor de aanslagen van die anarchisten. De heer Uitterdijk, aldus meldt men aan de N. R. Ct.y zou goed ge daan hebben met eerst eens te on derzoeken of de jonge Duitscher wel waarheid sprak, voordat hij dit me dedeelde, want dan zou hem ziju ge bleken, dat de heer De Hoog, de koster, den vrager heeft verwezen naar den eenigen persoon, die toe stemming mag geven tot het beklim men van den toren, denj gemeente architect, die dit bijna nooit weigert en wel zoo beleefd is, steeds iemand mede te geven om inlichtingen te verschaffen en op te passen dat er door vreemdelingen niet, zooals wel eens is geschied, roekeloos met lu cifers op de zolders wordt omgegaan. Voor anarchisten zij wij hier heusch zoo benauwd niet, maar wij hebben onze schoone St. Bavo te lief, om haar door onvoorzichtigheid in asch te zien leggen. Muziekfeest van „Toonkunst". Vrijdag, den eersten dag van het muziekfeest van „Toonkunst" het welk ditmaal te Utrecht plaats heeft, hebben wij een zeer sctioone vertol king genoten van César Franck's Beatitudes. Onder Hol's bezielende leiding hebben het goed voorbereide koor (pl. m. 350 personen sterk) en het orkest (ongeveer 80 man) zich uitmuntend van hun zware taak ge kweten en de solisten (de dames Uzielli, Betsy Hol en Jenny Hahn en de heeren Sistermans, Demest en Orelio) op schitterende wijze hunne partijen vertolktl Het werk heeft op mij meer een liefelijken dan een grootschen indruk gemaakt. Het is meer de rijke vrucht van den arbeid van een talentvol toondichter, dan de schepping van een muzikaal genie. Melodieus, met interessante harmonieën en kleurrij ke orkestratie, boeit Les Beatitudes niettegenstaande de magerheid van het behandelde onderwerp, maar het doordringt den geest niet met den machtigen indruk van de alles over- heerschende liefde van het Christen dom, waarvan de Zaligsprekingen in Jezus' bergrede getuigen. De zaal van Tivoli, waarin de uit voering plaats had, was dicht bezet met een talrijke schare, waaronder tal van bekende toonkunstenaars uit den lande. Herhaaldelijk werd er met warmte toegejuicht en den heer Hol werd een prachtige lauwerkrans verterd. Hbld. In de Vrijdag door het engelsche Lagerhuis gehouden zitting verklaar de sir Edward Grey, de vice-minister van buitenlandsche zaken, dat Duitsch- land zich tot het Britsche kabinet had gewend, ten einde de zekerheid te verkrijgen, dat het tusschen En geland en den souverein van den Congostaat gesloten verdrag, met na me wat de gemeenschap met het Tanganyika-meer betreft, geen ver andering brengt in de bestaande grensbepalingen, noch de rechten aan tast, bij de Congo-conventie van 1885 aun Duitschland gewaarborgd. Op beide punten zijn uit Londen en Brussel de stelligste verzekeringen aan Duitschland gegeven. Van Turksche zijde is geenerlei op merking gemaakt* Maandag wordt in het engelsche Hoogerhuis het wetsontwerp tot wü- ziging van de engelsche wet op de handelsmerken in tweede lezing be handeld. Volgens dit wetsontwerp wordt den vreemden importeurs de verplichting opgelegd niet alleen op de artikelen het land van afkomst te melden, maar of zij eventueel in buitenlandsche gevangenissen zijn vervaardigd. De crisis in Italië is nog niet op gelost. De Times meldt, dat de moei-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1