Rechtszaken. Wetgevende Macht. UEMENUD NIEUWS. Ingezonden Mededeelingen. Kruisweg 45. KUNSTHANDEL. •voornoemde besturen in overweging gegeven om, voor zooyerre deze nog niet bestaan, verordeningen in het leven te rcepen, of waar dit noodig blijkt deze te hemen, zoodat de vei ligheid der waterkeeringen voldoende verzekerd zij. Allerlaatste indaging. De „vierde en allerlaatste" inda ging bij tromslag, gelijk het aange plakte bevelschrift luidt, heeft Vrijdag te 's-Gravenhage plaats gehad van den len luit. Hugo Karei van Diepen- brugge, laatst plaatselijk adjudant te Leiden, die ingedaagd werd om voor den krijgsraad te verschijnen op 24 Juli a. s. des vóórmiddags te 9 ure. Wanneer genoemde luitenant op dezen laatsten wettigen termijn niet verschijnt, zal hij moeten worden ver vallen verklaard van zijn militairen rang en buiten het koninkrijk wor den verbannen. Uitgifte van valsche gelds waarde. Voor bovengenoemd feit stond Ponderdag voor de rechtbank te Rot terdam terecht Carlo Pfeiffer, oud 41 jaar, handelsagent, geboren teTriëst, laatst wonende te Londen, thans ge detineerd in de strafgevangenis te Rotterdam, beklaagd van als zoude hij te Pvotterdam op 10 Febraari 1894 op zettelijk een aantal valsche pCt. Russische loten van 1864, voorzien van evenzeer valsche talons met cou pons no. 58 en 59, ten kantore van de firma S. van Dantzig Co ter beleening hebben aangeboden, als waren zij echt en onvervalseht. Tien getuigen werden in deae zaak gehoord, waaronder als deskundige de heer Roman van Pfeiffer, afdee- lingschef van het ministerie van finan ciën te St. Petersburg. Bij zijn verhoor verzekerde bekl., dat hij niet wist dat de stukken valsch waren, aangezien hij ze v«n een Franschman, Auguez genaamd, met wien hij uit Londen gekomen was en met wien hij voor gezamenlijke reke- Ding zaken in wijn deed, ter heleening ontvangen had. De heer Dantzig wei- ;erde ze te beleenen, omdat hij niet met vreemdelingen handelde en ook vermoedde, dat de stukken valsch waren, wat bekl. betwistte. Bekl. is overigens een man, die nog veel op zijn kerfstok heeft en wiens uitlevering reeds door verschillende ancien van Europa is gevraagd. Het O. M. eischte tegen den be daagde driejaar gevangenisstraf. Zijn idvocaat pleitte vrijspraak, daar het >pzet niet bewezen zou zijn. Het bestuur vanoden Soc.-Dem. Bond voor het gerecht. Voor het gerechtshof te Leeuwar- len hebben in hooger beroep terecht staan A. Rot, 33jaren, letterzetter Wolff Coltof, 39 jaren, corrector van drukproeven, en Chr. Cornelissen, oud 30 jaren, journalist, allen wo- ïende te Amsterdam, de tweede bij verstek, die door de rechtbank te xroningen wegens deelneming aan oene bij de wet verboden vereenigiog loor bestuursleden door drie ver- ienigde personen, zijn veroordeeld eder tot 50 boete, subsidiair 10 lagen hechtenis. Beklaagden bleven >ij hunne vroegere bewering, dat zij len 24en, 25en en 26en December 1.1. iet te Groningen gehouden congres ran afgevaardigden der afdeelingen ran den Soc.-Dem. Bond hebben bij gewoond en wel de eerste als voor- itter, de tweede en derde als secre- aris en waarnemend secretaris. Ook lebben zij den 25 Dec. 1892 het cou pes te Zwolle bijgewoond, toen daar ie volgende motie is aangenomen „De sociaal-dem. partij is eene re volutionaire partij, omdat zij zich iplaatst op het standpunt, dat alleen (afschaffing van het privaat-bezit een (einde kan maken aan de wanver houdingen; voor het proletariaat (toch is eene duurzame verbetering (Op den grondslag der tegenwoordige (maatschappij niet mogelijk „de tactiek der sociaal-democrati sche partij is verder eene revolu tionaire, omdat zij niet gelooft aan «het geleidelijk ingroeien der bestaan de maatschappij in eene socialisti sche, maar de omverwerping der be staande maatschappelijke orde beoogt *met alle haar ten dienste staande onwettelijke of wettelijke (onwettige (Of wettige) vredelievende geweld- «dadige middelen." Ook is het hun bekend, dat die tootie later door pen referendum is [oedgekeurd; maar het is «sefee motie eE geen besluit. Een besUdt, door j<on referendum goedgekeurd*, is gel- niet bindend voor de le^eneene tootie is slechts de uiting Van eene Bomeenschappelfjke gedachte. De advocaat-generaal, jhi. mr. F. ton Panhuijs, vorderde ae vernieti- 'lng van het vonnis, omööt daarin 5en der toegepaste wetsartikelen niet opgenomen, en in de feiten een zwaarder misdrijf ziende dan de recht- bank deed, vorderde Z.E.G.A. verder, dat beklaagden zullen worden schul dig verklaard aan deelneming aan eene vereeniging die tot oogmerk heeft het plegen van misdrijven, en hunne veroordeeling ieder tot 8 dagen gevangennisstraf, De verdediger, mr. N. A. Calisch, vereenigde zich met de nietigheid van het vonnis, doch bestreed boven dien 1°. het bewijs van het ten laste gelegde, en 2°. de straf baarheid daar van, zoodat hij concludeert tot vrij spraak, subsidiair tot ontslag van rechtsvervolging, Uitspraak 21 Juni. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 8 Juni. Over de interpellatie- Fransen van de Putte aan de Regeeiing omtrent de jongste ontbinding der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, in ons vorig nummer medegedeeld, ver melden wij uitgebreid het volgende De heer Fransen van de Putte wenscht allereerst te wijzen op de aan leiding, die hem nu drong tot het doen van deze interpellatie. Het an- tecendent is hem onbekenddat bij het uitbreken van een conflict tus- schen Kamer en Regeering de daartoe betrekkelijke stukkfn niet zijn open baar gemaakt. In 1853 werd het rap port aan den Koning in de Staatscou rant openbaar gemaakt. Tegelijkertijd werd een brief van den Koning aan den Raad van Ministers openbaar ge maakt, waarin goedkeuring werd uit gesproken over de openbaarmaking van het rapport. Toen verlangde de Koning, dat de stukken onder het oog der natie werden gebracht. Te vens werd toen gepubliceerd debrief van den Raad van Ministers aan den Koning en Zr. Me. antwoord daarop. In de Staatscourant van 2 October 1866 vinden wij het rapport aan den Koning, nopens de ontbinding, even eens. Daarin vindt men o. a. de woor den, dat eene duidelijke verklaring aan de natie werd verlangd. De Staatscourant van 4 Maart 1868 bevat een rapport aan den Koning waarin een brief voorkomt van de Ministers, die ontslag nemen naar aan leiding der afstemming van de Begroo ting; evenals het verzoek des Ko ning om voorhand te willen aanblijven. Ook het antwoord van de Ministers. In 1886 rees het conflict over art. 194 der te herziene Grondwet. Het kabinet-Heemskerk wilde eerst de con versie-wet met de Eerste Kamer nog afdoen en behield zich zijn besluit nog voor. In de Tweede Kamer las de minister Heemskerk den brief voor, waarbij aan den heer Mackay de vor ming van een ministerie werd opge dragen. De heer Mackay las het ant woord voor, dat hij rechtstreeks aan den Koning had gegeven,een offi cieus stuk. Bij de jongste ontbinding werd gee nerlei stuk of rapport openbaar ge- maakt.De sluitingsrede behelsde alleen het feit, dat geen overeenstemming was verkregen. Even ongebruikelijk was het, dat na de ontbinding geen inlichtingen werden gevraagd. Gedurende den ver kiezingstijd werd echter alom ge klaagd over de niet-publicatie I Wat moet het volk van den ernst en van de overtuiging harer vertegenwoordi gers denken? Spr. wil trachten die nevelen op te heffen. Daarmee denkt spr. in den geest te handelen van den Voorzitter, die in zijne aanvaardings rede op de niet-openbaarheid zin speelde. Objectief en onpartijdig hoopt spr. te zijn voor de verdere toelichting zijner interpellatie. Spr. is volstrekt geen tegenstander geweest van het afgetreden Bewind. De grondwettige bezwaren, die velen tegen de kieswet- Tak hadden, deelde spr. niet en hij zou daaraan waarschijnlijk zijn stem heb ben gegeven. Maar de wijze waarup naar de ontbinding is gestuwd waarop deze geprovoceerd is, kan spr. niet goedkeuren. Onbegrijpelijk is spr. nog steeds, dat de vorige Re geering nooit heeft kunnen goedvin den om, waar blijkbaar een misver stand bestond, dit uit den weg rui mende, het werk heeft willen vol tooien. Onbegrijpelijk is het spr., dat geen der ambtgenooten van den minis ter Tak heeft gevoeld, dat het amende ment-De Meyier onaannemelijk was. Dit was eene zaak van goed beleid en van consciëntie. Dat niemand uit den Ministerraad is opgekomen tegen de intrekking, zooals deze geschiedde, is spr. raadselachtig. Machtiging tot eventueele intrekking werd altijd door een Minister aan den Koning gevraagd, wanneer een groot wetsontwerp te ver dedigen was. Geen ander licht is over de gedragslijn des Ministers verspreid dan door mr. H. Ph. de Kan ter; de in druk van diens verdediging la guerre comme a la guerrewas in den lande hoogst ongunstig. De uitslag der ver verkiezingen op 10 April was nog onbeslisthet scheen zelfs dat de ten onrechte ge noemde „finalen" zouden winnen. Maar de 24e April was een finale nederlaag. Dit was de reflectie van de publie ke opinieDie uitspraak was nie> eene tegen uitgebreid kiesrecht, maar voor een groot deel tegen het beleid van de regeering. Er was twijfel ge weest aan de eerlijkheid en de goede trouw, waarmee gehandeld was. De kiezers hebben r;cht om te weten de reden der gedragslijn van het afge treden Kabinet. Ook de overige le den van het afgetreden Kabinet heb ben daar recht op. Maar er is meer. De politieke par tijen in ons land zijn tengevolge van de ontbinding gedesorganiseerd. Men leest niet meer van „partijen", maar van „groepen", een gevaarlijk ver schijnsel. Men denke o.a. aan Frank rijk 1 De fracties zouden allicht in facties kunnen veranderen. De gesla gen wonden zullen zeker niet in eens geheeld worden, maar eene zuivering kan tot genezing leiden. Daarom is het noodig, dat er klaarheid in den toestand kome. De strijd is in aHe richtingen uit gebroken in alle fracties van de rechterzijde hebben zich voorstanders van eene uitbreidin z op breeden grondslag betoond. De mogelijkheid tot overeenstemming is dus niet uit gesloten. Der Regeering wil spr. den raad geven om op het punt van het kies recht niet al te bevreesd, niet al te bedeesd te zijnmisschien ziet het beestje er niet zoo kwaad uit als men denkt. Men hoede er zich voor om uit vrees voor het radicalisme in dezen tijd in de armen te vallen van het conservatisme Spr. zou schromen om van dit Bewind inlichtingen te vragen om trent de faits et gestes van het vorig kabinet. Spr* wil slechts van de Re geering vragen om in te zendenzon der restrictiedus openbaar te maken al de bescheidendie tot toelichting van de ontbinding der Tweede Kamer kun nen dienen. Vooral heeft spr. het oog op het protocolwaarover zooveel strijd is geweest en dat misschien licht kan verspreiden. De minister van Buitenl. Zaken vangt aan met een beroep op de welwillendheid der Kamer, ook na mens het Kabinet, waar het voor het eerst voor deze Hooge Vergadering verschijnt. De Min. vleit zich, dat de welwil lende gezindheid dezer Kamer, vori- gen Ministeries betoond, ook dit Ka binet ten deel zal vallen. Het antwoord aan den heer Van de Putte kan betrekkelijk kort zijn. Met de meeste belangstelling zal de toelichting dier interpellatie zijn aan gehoord. Er zijn punten, waarop deze Reg. het antwoord schuldig moet blij ven de inwendige roerselen van het vorig Kabinet, die tot de ontbinding hebben geleid. Deze Reg. erkent echter, dat het land en de Kamer recht op voorlich ting hebben, voor zoover deze zich naar buiten openbaart. Waar de interpell. vraagt of de Reg. wil openbaar maken de bescheiden, die kunnen dienen tot toelichting van de ontbinding en van het z. g. protocol kan de Reg. slechts antwoorden, dat zij in ernstige overweging wil nemen de vraag in „hoever zij bevorderen kan, dat door overlegging der stukken aan het verlangen van den heer Van de Putte kan worden voldaan", j De heer Van de Putte neme daar mee voor het c ogenblik genoegen. De heer Fransen van de Putte zal berusten in het antwoord der Regee ring, doch herinnert aan den grond- wettigen plicht om alle zoodanige in lichtingen te verstrekken, die niet strijden met 's lands belang. Zoo noo dig, zal eventueel heropening van het debat door spr. worden gevraagd. Een geforceerde marBCh. Een bataülon artillerie kwam Don derdag met geforceerden marsch van Ulm te Waiblingen in Würtemberg aan. Tengevolge van de buitengewo ne vermoeienis hadden zich niet min der dan veertig manschappen in de ambulancewagen moeten begeven, waarvan er één spoedig na aankomst bezweek. De militaire autoriteit heeft onmiddellijk een onderzoek doen in stellen. Vanderbilt in proces. De heer Vanderbilt heeft een ern stig geschil met de douanebeambten te New-York. Eenigen tijd geleden kocht hij in Schotland het stoomyacht Conque rordat bij zijne aankomst te New- York aan het kantoor van invoer rechten in beslag genomen werd om dat de eigenaar weigerde het kolos sale bedrag aan invoerrechten te vol doen, dat volgens het Mac Kinley- tarief daarvan geheven kon worden. Het yacht werd ten slotte tegen een borgtocht van 150,000 dollars in han den van den eigenaar gelaten. Men ziec dus, dat 't geschil Ov-er geeu kleinigheid liep, terwijl ook in be ginsel beslist moest worden, of de beschermende recumn ook op plel- ziervaartuigen van toepassing zijn. Een pleiziertrein verongelukt. Aan de oever van de Fraser-rivier (Britsch-Columbië), is volgens de Ind. Beigeeen pleiziertrein van de Cana dian Pacific ontspoord, doordat een gedeelte van dan spoorweg even te voren door het water weggeslagen was. De trein werd geheel verbrijzeld, een veertigtal reizigers zijn gedood. Inentiüg tegen Ciiolera De correspondent van de Times te Calcutta deelt belangrijke bijzonder heden mede over den uitslag der proefnemingen door dr. Haffkine een van Pasteur's leerlingen, in Britsch- Indië genomen tot bestrijding van de cholera. In de nabijheid van Calcutta brak de cholera uit in een groep hutten, waar 200 inboorlingen woonden. Van deze inboorlingen waren 116 ingeënt met het middel, waardoor dr. Haff kine de ziekte onschadelijk beweer} te kunnen maken. Tien personen werden door de ziekte aangetast en van dezen overleden er zeven. Alle inboorlingen, die waren ingeënt, ble ven van de ziekte verschoond. Dr. Simpson, die chef is van den ge neeskundigen dienst te Calcutta heeft den uitslag van deze en de andere proeven, welke zijn genomen, ter ken nis gebracht van den gemeenteraad en op de voortzetting der proefne mingen aangedrongen. Tot aat doel is nu ojj de gemeentelijke begroo ting een jaarlij ksche som van 10000; rupijen uitgetrokken. Vooral Calcutta waar de cholera als het ware in- heemseh is, wordt door de genees- heeren als de meest geschikte plaats voor dergelijke proefnemingen be schouwd. Tevens is uit het onderzoek gebleken, dat het drinkwater in deze stad veel te wenschen laat. Ook in dit opzicht zal nu verbetering wor den gebracht. De heer Haffkine vertoeft nu reeds meer dan een jaar in Britsch-Indië en bezocht ook de noordelijke pro vinciën. In het geheel heeft de ge neesheer nu ongeveer 25,000 personen met zijn middel ingeënt. Hij is nu voornemens nog een jaar in Britsch-In dië te blijven, ten einde zijne proef nemingen voort te zetten en den uit slag daarvan af te wachten. VARIA. Mijnheer. Karei, mijn sigaren ver dwijnen op een onverklaarbare wijze. Ik geloof haast Knecht. Ik heb u dadelijk, toen ik bij u in dienst trad, gevraagd of ik mocht rooken en u heeft geantwoord Ja, maar alleen buiten 's huis, Mijnheer. Maar voor den duivel toch niet mijne sigaren. Knecht. Die is mooiAls ik me eigen sigaren rooken wou, behoefde ik u toch niet eerst permissie te vragen Kinderlijk. Lies je (op wijnstokken wijzend, die zeer kort zijn). Papa, hieraan groei en zeker de halve fleschjes? Medische kennis. Onderofficier. Word je tegenwoordig in een slag gewond, dan sluiten ze je wond luchtdicht af, en in drie dagen ben je weer klaar. Die uitvinding heb jelui te danken aan den beroemden Anton Septisch. Aan boord. De man aan het roer was een dag buiten westen geweest en had zijn taak niet kunnen vervullen. Den vol genden morgen toen hij zijn even wicht weder had herkregen en in het journal keek, las hij „De man aan het roer den geheelen dag dronken geweest." Jongen, kapitein, zeióe hij, was het nu aardig om dat er in te zet ten? Is het niet waar? Ja, waar is het. Dan kan het blijven staan. In den avond van den dag keek de kapitein als naar gewoonte het boek na en las„De kapitein den geheelen dag nuchter geweest." Zeg reis, riep hij vertoornd, wat beteekent dat? 't Is of het iets bij zonders is als ik een dag nuchter ben Is u dan gister niet nuchter ge weest, kapitein? Zeker! Dan kan het blijven staan. Er in geloopen. Winkelier in muziekinstrumenten (na aan iemand een oude, snerpende viool te hebben verkocht)„Waar zal ik ze laten bezorgen Klant: Vlietstraat 14, lote verdie- I ping." I Winkelier (op wanhopenden toon): Goede hemel, Vlietstraat 14, lste ver dieping. Daar woon ik ook M ai son Hals, Restaurateur van Schilderijen. De Expositie dadelijks behalve Zondag geopend. Directie VOS Je ZOON. RECLAMES. 20 Cents per regel. Verkrijgbaar te Haarlem, bijJ. van de Pavord Smits. J. van Gulik. 11 Job. S. I. B. Wei- selicgh. 11 11 P. Dro6t. te Bevcrtoijk 11 C. M. Niemaijer. te Leiden, J. H. Dijknis. n 11 J. van Dorp. n J. W. J. ran der Drieft. n 11 C J. A. N. van der Geot. JJ 11 A J Groen P.Jzn. n 11 Reijst Krak. 11 E. C H. F de Ruiter. te Uitgeest 11 P. Meijer Pa. te Velsen J. Scheerer. toiikbanritn der Ned. Herv. Kerken op ZONDAG 10 Juni. TE HAARLEM Qroott Ktrk. Vroegpr. 7 ure, Knottenbelt. Voo-m. 10 ure, Veen. N&m. 2 ure, van Lenuep, üoopsoedieniug. 's Avonds 6 uie, Hoog. Gituwt Ktrk. Voorm. 10 ure, Ze/ers van Heemstede. Jam-Ktrk Voorm. 10 ure, Swaan. Baktnttttr Ktrk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, van Lennep. Eglite Wallonne. Dix heures Derby, pasteur Amsterdam. Chrittilyh Gtrt/ornttrdt Gtnttnte Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 'sar. 5 ure, Mulder. Woensdagavond 8 ure, Langhout. Kleia Heiligland, 3 Avonds 6 ure, Stadig. pred. te Nieuw-Vennep. Lutherteht Ktrk. Voorm. 10 ure, Helper Sesbruggeu. Ktrk dtr Vertenigdt Doopsgezinde. Voorm. 10 ure, de Vries. Rtmontir antieke Ktrk. Voorm, 10 ure, Tideman. Ktrk dtr Brotdergtntnten Voorm. 10 ure, A-. E. van der Dassen, pred. te Amsterdam, Hoor der ktrk Ridderttraat.J Voorm. 10 are, '8 ar. 6 ure Langhout. Nederd. Herv. Kerk, Bennebroek. Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr, Beverw()k. Voorm. 10 ure. Boon. Nam, 1 ure, Zondagschool. Evangl. Luthertehe Kerk. Voorm. 10 me, K. A. Gonlag. Dooctgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. BioeneodMl. Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Nam. 2% ure, H. H. Barger, Doopebediening. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylmau. Santpoort. Voorm. 10 ure, J. vau Loeuen Martinet. ftpaarndam. Voorm. 10 ure, Hoog. eisen. Voorm. 10 ure, Logger». Xandvoort, Voorin. 10 ure. C. Barneveld, Nam. 2% ure, C. Barneveld. MARK TNIEUWS. Leiden. 8 Juni. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 12 Stieren f46 a f181, 62 vette Ossen en Koeien f120 a f275 of f0,60 a 0,76 per Kg., 80 Vare id. f84 a f195, 14 Graskalveren f 18 a f40, 76 vette id, f36 a f85 of 10,65 a f0,85 per Kg., 116 nuchtere id. f5, af 15,420 vette Schapen f 16, a f31— of f0,35 a f0,40 per Kg., 312 weide dito f 11,a f24,6550 Lam meren f 5,a f 15,120 magere Var kens f 14 a f41, 258 Biggen f6,a f15,0 Veulens fa f0 Paar den f a f112 Kalf- en Melk koeien f110 a f262.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 7