Letteren en Knnst, Rechtszaken. Politiek Overzicht. Gemengd Nieuw s INGEZONDEN. StooiBYairtbsrichtsn. Burgerlijke Stand. tangsboden betrekkingeit in Nederland. over vijf Eng. mijlen behaalde Green den eersten prijs in 11 min. 40 sec. Watson was tweede. Naar wij vernemen, bestaat er ge grond uitzicht, dat de Koninklijke Kapel van het regiment grenadiers enf jagers eerlang een kunstreis naar Berlijn zal doen. D. Appel aangeteekend. Door J. Barger, ontslagen predi kant te Harlingen, thans in hechtenis, is appèl aangeteekend tegen het Von nis van de rechtbank te Leeuwarden, waarbij hij wegens moord, gepleegd op mej. K. Mirande te Harlingen, in den avond van 6 Maart jl. is veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. Koloniën, Het oogst- en weerbericht over April 1894 in de Deli-Courant luid als volgt Zoowel uit Deli als uit Langkat meldt men ons dat het weder zich gedurende de eerste helft der maand door groote droogte kenmerkte, zoo dat er ondernemingen waren, welke langer dan een maand geen druppel regen hadden gehad en waar de uitge- plante tabak er dah ook treurig uitzag. In de tweede helit der maand viel echter gelukkig overal voldoende re gen, zoodat de stand »van 't gewas nu dan ook meestal zeer bevredigend kan genoemd worden. Met het uitplanten kwam men overal voor meer dan de helft gereed. In Serdang heeft men geen hinder van droogte gehad, zoodat het uit planten daar onder zeer gunstige om standigheden plaats had. In Beneden- Langkat is de stand van het gewas, hetwelk vóór den regen geplant werd, in doorsnee slechts zeer middelmatig. Op de ond. Kalahoen Pinang viel een kleine hagelbui, die, daar er slechts kleine tabak te veld stond, geen schade veroorzaakte. De verscheping van den 1893er oogst is op de meeste ondernemingen afgeloopen. Op eene boven-onderneming in Deli is men reeds aan 't snijden en kwam daar dus het eerste gedeelte van den '94er oogst in de schuur. Met, de werkzaamheden is men over 't algemeen vooruit bij verleden jaar. Op nagenoeg alle ondernemingen heerecht de bibitziekte, maar bijna nergens op verontrustende wijze. Door geregelde toepassing der Bouillie Bor delaise wordt zij binnen zekere per ken gehouden, en daar bovendien overal een flink aantal reserve-zaad bedden is aangelegd, wordt het uit planten der jonge tabak er weinig of niet door belemmerd. Hier en daar gaat echter nog al eens wat dood, vermoedelijk door het uitplanten van bibit, die er op het oog gezond uit zag, doch de ziektekiemen reeds be vatte. Overal treedt na hevigen regen en koele dagen de ziekte sterker op, zoo- dat de thans (in Mei) bijna dagelijks voorkomende onweersbuien nu juist niet zoo erg welkom zijn. De gezondheidstoestand van Euro peanen en inlanders is bijna overal goed. In Serdang heerscht onder de koelies nog al koorts; in Beneden- Langkat kwamen gedurende de droog te enkele sterfgevallen aan cholerine voor. De toestand van het vee is zeer be vredigend. In Deli vertoonde het mond- en klauwzeer zich slechts op een paar ondernemingen; in Beneden- Langkat stierven drie ossen aan een Boort dysenterie. De berichten uit Assahan luiden ook gunstig. Men is daar evenals hier met de werkzaamheden verder dan verleden jaar, de 1893er oogst is zoo goed als geheel verscheept; en bibitziekte komt er niet voor. Het hongaarsche Kabinet is einde lijk na vele conferenties opnieuw geconstitueerd. Zooals bekend is be stond de moeielijkheid hierin, dat keizer Frans Jozef den minister van justitie Szilagvi niet in het nieuwe kabinet wenschte opgenomen te zien. Eindelijk heeft de keizer echter toe gegeven aan de aandrang van Wec- kerle, en blijft dus Szilagyi in het Ka binet behouden. Te Pest is men zeer tevreden over het. besluit des keizers. Nu reeds wor den toebereidselen gemaakt om den keizer, vóór zijn vertrek naar Weenen, eene schitterende ovatie te brengen. Het feest wordt voorbereid door het bestuur der liberale club. Slechts twee nieuwe ministers zijn in het kabinet opgenomen, ea wel de ministers van onderwijs baron Eotvös, en de hofminister graaf Julius An drassy. Beide mannen zijn in Honga rije en ook daarbuiten voldoende be kend. Eotvös is hoogleeraaf in de natuurkunde aan de hoogeschool te Pest, voorzitter der academie van wetenschappen en zoon van den be kenden dichter en staatsman baron Jozef Eotvös. Graaf Julius Andrassy, voorheen referendaris bij het minis terie van binnenlandsche zaken, is de zoon van den bekenden minister Andrassy en lid der Kamer voor Pest. Graaf Andrassy behoort tot de libe rale Magnaten en geniet eene gróote populariteit. Overigens blijft het ministerie onver anderd. Weckerlé blijlt minister-pre sident, terwijl Hiéronymi en Szilagyi ministers van binnenlandsche zaken en justitie blijven. Alleen is het nog onzeker, of graaf Behïen-Tisza mi nister van landbouw blijft. Dit is echter van ondergeschikt be lang. Def hoofdzaak! is, dat de minister van justitie wordt gehandhaafd, het geen gelijk staat met eene overwinning door de liberalen in Hongarije op de hofpartij te Weenen behaald. Is dus de hongaarsche crisis nu opgelost, hetzelfde kan nog niet ge zegd worden van die, welke in de italiaansche regeering heerscht. Het gerucht loopt dat, daar Zanardelli niet toe wil treden tot eene combi natie, waarvan Sonnino ook deel uit maakt, het ministerie-Criepi zich weer aan de Kamer zou voorstellen, op grond dat de koning het ontslag niet had aangenomen. De fransche Kamer heeft met 438 tegen 37 stemmen een ontwerp aan genomen tot het verleenen van een buitengewoon crediet van fr. 1,800,000 ten einde de Fransche krijgsmacht in Oubangi te versterken. De Swoboda (het orgaan van den afgetreden bulgaarschen minister-pre sident Stambuloff) deelt het program mede der liberale partij in Bulgarije (welke voortaan onder leiding zal staan van den heer Stambuloff) Vol gens dit program zal de liberale partij zich richten naar de politiek van het drievoudig verbond en streven naar een verbond van Bulgarije met Tur kije, Rumenië en de ander staten van het Balkan-sohiereiland. Tevens zal de liberale partij er naar blijven streven om prins Ferdinand van Saksen-Co- burg door de mogendheden als vorst van Bulgarije te doen erkennen. De Siameesche regeering weigerde Zaterdag den mandarijn, die beschul digd wordt van medeplichtigheid aan den moord van den Franschen in specteur Grosjurin, voor het gerechts hof te doen verschijnen. De Fransche gouverneur had de Siameesche regeering te voren ver wittigd, dat het getuigenis van dezen mandarijn bij het aanhangige proces onmisbaar is. De Siameesche regee ring was echter beducht, dat de Franschen zich meester zouden ma ken van den mandarijn en hem aan boord der Fransche kanonneerboot zouden brengen. Derhalve weigerde de Siameesche regeering den man darijn voor het gerechtshof te doen optreden, tenzij de verzekering wor de gegeven, dat hij niet zal worden ontvoerd. Het geval heeft te Bangkok nog al beweging veroorzaakt. De braziliaansche regeeringstroe- pen hebben de opstandelingen bij Pelotas verslagen. Opliohting. Voor de strafrechtbank te Gent verschenen dezer dagen de weduwe De Keersmaeker en haar zoon, als mede een geneeshe r en een agent van levensverzekering, beschuldigd van oplichterij en medeplichtigheid daaraan. De agent had aan zijne maatschappij, de Assurances Générales een aanvraag gezonden van 30,000 firs, op het leven van een smid te Gent. Dit was een in 'toog der di rectie zeer hooge 6om voor een werk man en het bleek weldra dat de man niet in staat was de premie te be talen. Het geneeskundig rapport van den geneesheer was zeer gunstig. Toen echter de geneeskundige raadsman der maatschappij een onderzoek in stelde, bleek, dat er eene persoons verwisseling had plaats gehad; dat Rousseau (de smid) bloed opgaf en nog slechts enkele weken leven kon. Rousseau verklaarde, dat hij nooit voornemens was geweest zich te ver zekeren en getuigde dat de handtee- kening op de aanvraag valsch was. De directeur der levensverzekering maatschappij werd daarmede in ken nis geateld en herinnerde zich toen, dat dezelfde agent kort geleden een anderen post had aangebracht, waarbij de verzekerde, als een zekere De Keersmaeker, zeer kort ra ontvangst van de polis overleden was. De Keers maeker was onder-stationschef te Gent en had ongeveer 4000 frs. traktement, benevens 125 frs. uit eigen inkomsten. Hij had negen kinderen. Niettemin werd hij in December 1890 verzekerd voor 75,000 frs. met een jaarpremie van 2988 frs. Hij stierf in Juni 1892, de weduwe ontving het verzekerde bedrag en gaf aan den geneesheer die het rapport had geteekend en aan den agent elk 25,000 frs. Deze rechtszaak wekt veel belang stelling schriftkundigen hebben ver klaard dat de handteekening op de aanvraag valsch is. Eene verloving. De regeerende vorst van Waldeck- Pyrmont, prins Frederik, heeft zich op het slot Hohenburg in Beieren verloofd met prinses Bathildis tot Schaumburg-Lippe. Prins Frederik van Waldeck-Pyr- mont, broeder van H. M. de Konin gin-Regentes, telt 29 jaren, zijne ver loofde, zuster der Koningin van Wur- temberg, 21 jaren. iValsclie bankbiljetten. Te Hamburg heeft de politie inde Os terstraat een werkplaats ontdekt, waar een lithograaf, met eenige hel pers, Engelsche en Amerikaansche bankbiljetten van 5 pd. st. en 5 dol lars maakte. Meer dan 5000 Engel sche bankbiljetten, welk ter verzen ding gereed lagen, zijn in beslag ge nomen. Voor zoover bekend, zijn nog geen dezer valsche biljetten in omloop gebracht. Giolitti, De Italiaansche oud-minister Gio litti werpt de beschuldiging als zou hij in een ongeoorloofde verhouding tot de „Banca Romana" hebben ge staan, ver van zich. Hij zegt het slachtoffer van staat kundige kuiperijen te zijn. Werkstakingen. De mijnwerkers in Schotland heb ben in hun jongste bijeenkomst be sloten den arbeid te staken. Het begin der werkstaking is bepaald op 25 Juni. In de Ver. Staten blijft de span ning in de mijnstreken aanhouden. De werkstakers gaan overal voort met hun pogingen om kolentreinen te doen ontsporen en spoorwegbruggen te vernielen. Het ergste blijft steeds de toestand te Cripple-Creek in Co lorado, waar de strijd tusschen de troepen en de werkstakers, die zich in hun kamp verschanst hebben, reeds een aanvang heeft genomen. Twee origineelen Is de Java:Bode van 5 Mei bomt een vermakelijk verhaal voor van een woudlooper, die aan een ex-woud- looper in Chicago een bezoek brengt na vooraf daarover eenige briefwisse ling gevoerd te hebben. Bill Cummings, een van de meest merkwaardige types uit het Verre Westen, heeft zich, het nomadenle ven moede, te Chicago gevestigd. Ondanks zijn verblijf te Chicago is Bill echter in zijn hart een woudloo per gebleven, en betreurt in stilte de avontuurlijke tochten, die hij in zijn jeugd zoo vaak moest onderne men. Tijdens de tentoonstelling kreeg Bill een brief, die er allerzonderlingst uitzag. Een roode enveloppe, toege maakt met drie zegels die eenvoudig uit brood bestonden, waarin men den afdruk van een kolossalen duim kon waarnemen. Dit epistel was ge dateerd uit El-Reno, in Oklahama, en geteekend Jack Still well, zijn oud-kameraad, de deelgenoot in ge vaarlijke ondernemingen. De brief van Jack en het antwoord van Bill zijn de moeite waard om in het ge heel te worden overgenomen. El-Reno18 September 1893. Mijn waarde Bill, Ik hoorde van een Yankee, die hier doortrok, dat je eigenaar was geworden van een „settlement", dat men Chicago noemt, en waarvan hij mij wonderlijke verhalen deed. Zeker heeft hij veel opgesneden, doch ik zou je niettemin gaarne eens op zoeken om je kamp eens te bezien. Zeg mij eens ol er voldoende wild is in Chicago, of dat ik een voorraad gedroogd vleesch moet medebrengen. Vertel mij tevens of er goede whis key te krijgen is, en of men wordt gestraft als men een Indiaan neer legt. Twee paarden zullen zeker wel voldoende zijn voor de reis, en daar ik mijne eigen paarden wel wat rust gun, zal ik er maar twee zien op te pikken. Zouj het mij daar in Chicago kunnen bevallen, denk je Als ik kom, zal ik twee roode fla nellen hemden medebrengen, zoodat je je voor mij niet zult hebben te schamen. Jack Stillwell. Chicago, 30 September 1893. Mijn waarde Jack, Je zult mij welkom zijn ik ver wacht je spoedig. Indien je voor de reis een paard of twee moet annexee- ren, kies dan een paar goede beesten uit, die zijn hier veel geld waard. Buiten de reis zal je wel geene In dianen ontmoeten, om je geweer op te beproeven. Men ziet er geen meer te Chicago, maar ik geloof niet, dat je gestraft wordt, als je hier iemand van kant maaktik geloof" zelfs, dat men er gedurende de verkiezingen voor wordt betaaldHet is onnoodig om vleesch mede te brengen, de res taurants hebben hier genoeg, en goe de whiskey is er in overvloed. Je behoeft ook niet bang te zijn, dat men je op het eerste gezicht als een woudlooper zal herkennen. Er komen thans vele kolonisten te Chi cago, die nog zóó naar het hooi rui ken, dat wij onze paarden moeten muilkorven om ze te beletten de voorbijgangers te bijtenTot ziens, Je vriend Bill Cummings. P.S. Roode flanellen hemden wor den hier veel gedragen. Op ontvangst van dit aanmoedi gend schrijven begaf Jack zich on middellijk op reis, na eerst de hand te hebben gelegd op twee mooie paarden, wier eigenaar hem onbekend was. Vijftien dagen later kwam hij te Chicago aan, en vroeg iedereen naar de tent van Bill Cummings. Ofschoon hij uiterst verbaasd was over alles wat hij zag, liet hij er niets van merken, doch toen men hem een huis van achttien verdie pingen aanwees als de woning van Bill, bleef hij toch staan alsof hij het in Keulen hoorde donderen. Men verzocht hem in de lift plaats te ne men, doch van die ijzeren kooi wilde hij niets weten. „Neen, roep Bill dan maar: als mijn paarden er niet in kunnen, dan ga ik ook niet mee." Spoedig verscheen Bill, die zijn vriend dadelijk medenam naar een restaurant en daar werden de oude herinneringen nog eens opgehaald. Hoe het met Jack afliep meldt de geschiedenis niet. Een electrisch middagmaal. Een elestrisch middagmaal gaf on langs de „Franklin Experimental Club" te New-York ter gelegenheid van den eersten verjaardag harer stichting. De feestzaal was natuur lijk electrisch verlicht; de bediening geschiedde door middel van een klei nen electrischen spoorweg, en de ge rechten waren door middel van elec- triciteit gekookt. Aan het einde der tafel stond een, den beroemden Ben jamin Franklin voorstellenden auto maat, die de gasten phonographisch begroette en na eenigen tijd eene krachtige tafelrede uitsprak. Gedu rende den maaltijd liet een in een zijvertrek geplaatst muziekinstrument talrijke stukken hooren, die voor vijf jaar öp de Parijsche tentoonstelling in een phonograaf ingezongen of ge speeld waren. Na afloop van het feest bedekte een ware bloemenregen de tafel. De bloemen, die aan ijzeren staafjes bevestigd waren, werden ge durende den maaltijd door een mag neet in de lucht vastgehouden, en men behoefde slechts den electrischen stroom af te breken, om de bloemen te doen vallen. Toen de gasten de tefel verlieten, liet een phonograaf een triomfmarsch hooren, die voor de eerste maal op de tentoonstelling te Chicago gespeeld is. De Common- whealers. Van de beweging, welke voor eeni gen tijd in de Ver. Staten door den leider der werkloozen Coxey is onder nomen, heeft men gedurende den laatsten tijd niets meer vernomen. De deelnemers aan den tocht, die zich in de verschillende staten bevonden, keeren nu huiswaarts, nadat de op tocht naar Washington geheel is mis lukt. Nu wordt uit Denver gemeld, dat de zich daar nog steeds bevin dende „Common-whealers" in zeven booten de South Platte-rivier in Co lorado wilden oversteken. Tengevolge van den feilen stroom sloegen alle booten om, zoodat slechts weinigen er het leven afbrachten. Tot dusver zijn reeds 20 lijken ge vonden. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. M. de R. Uit het verslag der vergadering van de Neutrale Kiesvereeniging al hier, voorkomende in uw No. van heden, maak ik op dat gesproken is over de candidatuur van den onder- geteekende; als deze opvatting over eenstemt met de waarheid, dan moet ik verklaren niet best te begrijpen hoe men hiertoe is kunnen overgaan. Aan de H.H. van de Kamp en Tijssen heb ik toch duidelijk te ken nen gegeven dat ik niet in aanmer king wenschte te komen, met ver melding van de redenen. U, M. d. R. dankzeggende voor de plaatsing dezer bemerking, heb ik de eer te zijn, UEd. Dw. dien'ar, C. WITTEVEEN Cz. Haarlem11 Juni 1894. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., vertrok 9 Juni van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Soerabaja, vertrok 9 Juni van Rotterdam naar Ned.- Indië. Het stoomschip Conradvan Am sterdam naar Batavia, pass. 8 Juni Kaap Carvoeiro. Bevallen: 7 Juni. C. Delissen v. Hooff z. 8. A. C. v. d. Steur Rieckmann z. - J. M. L. JukeB Bottelier d. 9. M. TimmermanB Woudenberg d. 10. A. E. Nieuwen- huizenVeering d. - J. VosKruijer d. 11. E. M. DekkerKemps z. - A. M. v. Deldende Haan d. Overleden: 9 Juni. G. Wijs burg 31 j. Kamperstraat. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 6 Juni. A. van der Hoeven, wedr. van H. G. Bijdendijk, en F. A. Kok, Zieriksee. 7. Jb. Schaap en W. Semler, Krommenie. - P. Lod der en J. G. M. Vlielander, Numans- dorp. - H. A. J. Brinkerink en H. C. Verhoesen, Utrecht. Bevallen: 8 Juni. A. H. v. Dam Kappers z., Utrecht. 9. F. E. van de WaalSnijders d., 's Bosch. - A. WaterreusTeunissen d., den Haag. O v e rl e d e n: 5 Juni. Douair. J. A. A. de la SarrazVan Rappard, den Haag. 7. Wed. G. M. van der HielBunjes 77 j., Amst. - G. J. Kerkmeijer 72 j., Zutfen. 8. A. Vrolik 84 j., Arnhem. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen A bonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Juff geaeg. mee n. Indie te gaan m. tam. m. een kind. om in huish. behulpz. te zijn. 2. Deg. besch. juff. of jonge dame 1 Aug. 28 a 80 j. t. asa. in huish. en geech. om ra. kl. kind. om te g. 8. Mantelj. in voorn. prov. hoofdst, in gr. zaai tegen hoog tal. tevens eene juff, bek. met stoff vak boideu gesch. om ra. fijne eu burgercl. om te g. 4. Coupeuse iut. sla hoofd v. atel. P. G 5. luw. naaister iu gasth. te Araat. sal. f lfiO m. kost iuw. enz. aanm pers 121 u. 6. Coup. v. beer. conf. ten spoed. aanm. pers. te Rotterdam. 7. Bed. teg. Aug. iu raag v linn, en katoen, manuf. voorl. sal f 500 gedeelt. intern. 8. KI. sol. rciz. v. steendr. en aanverw. vakk. teg. goed sal. op hoog e v. vak en m, g. get. 9. Aas. meesterka. R. K. tl. jongera. op sig. fabr. bek. m. doksort. en alleiz. gesch. later als meesterkn. op te t edea. iVIARK TNIEUtA/S. Haarlem, 11 Juni 1894. Graan- en Zaadmarkt. Roode tarwe f0,a f0,Witte tarwe f] 5.75 a 5.40, Rogge f 4,35, a 0, Haver f3,15 a f0,Gerst f0,a 0,Groene erwten f0,a 0,Ca- pucijners f0,a 0,Paardenboonen f5,a 0,Duivenboonen f0,a 0,Bruin mosterdzaad f0,aO, Koolzaad f 0,Karweizaad f0, Kanariezaad f 0.a 0 Bruine boo- nen f a 0. Aardappelen- en Botermarkt. mm. YerKoclit laagste Hoogs.or. Boter 249 Kg. 249 Kg. f1,10 f 1,20 Biggen 128 st. 94 st. f10,f13, Schramm. 53 st. 45 st. f 16,f17, Aardapp. 84 Hl. 84 Hl. f2.2o, f6,— Amsterdam11 Juni. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f2,50 a 2,80, dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers fl,20 a 1,60, Zeeuwsche Spuische Jammen f 1,90 a 2,80, dito Flakkeesche f 1,90 a 2,20, Geldersche blauwe f0,a 0,Katwijker Zand f0,a 0, Noordwijker Zand f 0,a 0,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f4,a 4,80 dito blauwe f0,a 0,—, alles per J.1. Petroleumbericht van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst., 9 Juni De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15 cfc. p. gall. Philadelphia 5,10,5,10, 5,10,5,10,5,10, 5,10 ct. per gall. Ruwe olie 87%, 87%, 87^, 87%, 88%, 90 c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdams che Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f 5.70, Levering Febr. f0,,Decemb. fOj Juni/Juli f5,55, Sept./Dec. f5,65. Russische: Disponibel f0,—Entr. f0,los in Entr. Edam, 9 Juni. KaasAangevoerd 86 stapels, weg. 19072 Kg. Hoogste prijs f27,— de 50 Kg. Alkmaar, 8 Juni. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 472 stapels, weg. 149411 Kg. Prijzen: kleine Gras Kaas f27,50. Commissie Gras f27,50, mid delbare Gras f28,50.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3