Rechtszaken Politiek Overzicht. Gemengd Nieuw s. KENNISGE VIN G. Burgerlijke Stand. van N. A. van Dijk te Jutfaas, den 2n prijs Trui van H. v. d. Hoeven, te Bunnik, terwijl nog bestuursprij- zen ten deel vielen aan Willem III van F. Freijera te De Meern, en Ma rie van J. Boekhout te Houten. 2o. Het schoonste span paarden (inl.) aangespannen, eigendom van landbouwers van beroep in de pro vincie Utrecht. (Eerste prijs f30, 2e prijs f15) J. Boekhout te Houten, en Wed. De Goeij te Vleuten, kregen de prijzen, F. van Dijk te Zeist, een be- stuursprijs (vier paarden waren op gekomen). 3o. Het schoo lste rijtuigpaard (in gespannen) toebehoorende aan parti culieren. (Prijzen vermeille, zilveren en bron zen medaille, met f30, f10 en f5 voor de koetsiers). Ingeschreven 20 paardennog bijgekomen „Inca" van jhr. Schimmelpenninck, burgemeester van Renen. Niet opgekomen 4. Darling van P. Th. van Hoorn, van Bloemendaal kreeg den eersten prijsno. 2 viel ten deel aan Wilhel- mina van dr. vanWoerden, te Utrecht no. 3 was Inca en jhr. Schimmel penninck, van Renen, C. Beijnen te Brummen en mej. Bisdom te Utrecht, verwierven met Darling en Dully be- stuurprijzen. 4o. Het schoonste rijtuigpaard (in gespannen) toebehoorende aan han delaren of stalhouders. (Prijzen: le, 2e en 3e diploma, benevens f 30, f 15 en f10 voor de prijs winners). Inge schreven 15, opgekomen 13 paarden. Eerste prijs gebr. Piemer, te Arnhem, 2e prijs A. Stork te De Bilt, 3e prijs gebr. Van der Haar te Zeist, terwijl stalhouder Brom te Utrecht een be- stuursprijs verwierf. 5o. Het schoonste rijpaard (gere den). Prijzen: vermeille en zilveren medailles, benevens geldelijke beloo ningen voor oppassers. Ingeschreven 19 paarden. Nog na gekomen Brinio van luit. Drabbe te Amersfoort. Niet opgekomen vijf. Maria van luit. Vertholen de Salve de Bruneton te Amersfoort kreeg den eersten prijs, tmir van baron E. van Cappellen te Amerstoort den 2en prijs, terwijl bestuursprijzen ten deel vielen aan Hector van luit Taunay, mede uit Amersioort, en aan Aristo craat van luit. Baud te Arnhem. Het schoonste span paarden (van handelaren of stalhouders) Prijzen le, 2e en 3e diploma, benevens f 50, f25 en 110 voor de drie prijswinners. Van de 12 ingescnreven paarden ver wierf dat van Gebr. Riemer uit Arn hem den eersten prijs, A lida en Anna vanC. de Goey uit Gouda, den tweeden, terwijl de derde prijs werd toegekend aan Trapman te Utrecht. 7o. Het schoonste span paarden (van particulieren). Prijzen gouden, zilveren en bronzen medaille, met f20, f15 en f5 voor de koetsiers van de prijswinners. De prijswinners waren: No. 1. J. W. F. Scheffer te Weesp; No. 2. dr. G. van Woerden te Utrecht; No. 3. jhr. H. D. W. 't Hooft te Doorn. Het schoonste vierspan (van han delaren of. stalhouders) Prijzen di ploma's met f 50, f 25 en 1 10 De eerste prijs viel ten deel aan Gebr. Van der Haar. te Zeist, de 3e aan C. de Goeij, te Gouda, terwijl de 2e prijs niet werd toegekend. 9o. Het be te springpaard. Eerste prijs, Wild Charley van luitenant Van Affelen van Saemsfoort te A- mersfoort: 2e prijs baron VandeCa- pelle, ook van Amersfoort, met Emir, terwijl bestmrprijzen verkregen luit. jhr. L. B. Ram, te Utrecht, en de heer S. J. Enthoven te Amsterdam, onderscheidenlijk met Victorine en- Barmaid. Baron van Heeckeren van Keil, rij dend de aft. vos-merrie Roll Finck maakte een buiteling van het paard, maar zat er vlug weer opook de heer Brants, stud, te Utrecht, dui kelde. Valsche opgaven Door (le arrond.-rechtbank te Rotter dam werd Donderdag en heden weder een zaak behandeld, waarin niet min der dan 35 getuigen zijn gedagvaard. Als beklaagde stond terecht Johan nes Adrianus Meyeren, oud 32 jaar, geboren te Utrecht, wonende te Rot terdam, van beroep schoenmaker, ge detineerd in de strafgevangenis. Nadat op 9 Dec. 1893 ten huize van bekl. brand had plaats gehad, had hij zich gewend tot den gevol machtigde van de „Nederland sche Brandverzekering-Maatschappijte Tiel, bij welke maatschappij hij tot een bedrag van j 4000 verzekerd was voor de aanwezige goederen (schoen werk) tegen brandschade en tegen dieverijen of het- vermissen van het verzekerde gedurende de brandblus- sching en beredding, met de mede- deeling dal tijdens den brand aan zienlijke partijen schoenwerk waren gestolen of vermist en daarbij ten bewijze zijne boeken overgelegd, zon der vermelding echter van hetgeen voor den brand uit zijne woning was vervoerd of naar elders verzonden, benevens een lijst van het vermiste tot een bedrag van/2048.84. Ook aan den schatter van den gevolmachtigde had hij valschelijk gespecificeerd op gegeven wat vermist was tot een be drag van ƒ2052.94. Daar de gevolmachtigde intusschen aan zijne verklaringen geen geloof hechtte, had hij voorts een lijst op gemaakt tot een waarde van 1450.38 met het oogmerk om die lijst als echt en onvervalscht te overhandigen aan den advocaat mr. Vorstman, ten einde genoemde maatschappij een proces aan te doen. En eindelijk had hij bij den com missaris van politie aangifte gedaan van den gepleegden diefstal, ofschoon hij wist dat deze niet gepleegd was. Voor al deze feiten stond hij thans terecht wegens valschheid en valsche aangifte bij de politie. Als verdediger is den bekl. toege voegd mr. James Van Raalte. Het gerechtshof te 's-Hage behan delde Donderdag het hooger beroep van den officier van justitie te Rot terdam tegen een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij eene dienst bode uit die gemeente werd vrijge sproken van mishandeling den dood ten gevolge gehad hebbende. Bekl. zou nl. in den nacht van 21 op 22 Februari 11. in een huis te Rotterdam, waar zij als bezoekster verbleef, eene andere mede aldaar verblijvende vrouw, met wie zij on aangenaamheden had gehad, een duw gegeven hebben, waardoor deze van een trapje viel op een steenen vloer en dientengevolge later over leed. Zeven door het openbaar minis terie gedagvaarde getuigen werden gehoord, van wie de meeste voor bekl. bezwarende verklaringen afleg den. Twee getuigen verklaarden be paald gezien te hebben, dat bekl. de overledene een duw gaf. Anderen hadden gehoord dat bekl. erkend had, in drift eenen stoot gegeven te hebben, er bijvoegei.de dat zij er spijt van had. Be'l. bleef intusschen hare schuld ontkennen. Advocaat-generaal Mr. Telders achtte voldoende gebleken, dat hier misdrijf in het spel was. Herinnerende o.a. aan de omstan digheid dat bekl. het aanbod der overledene om de vriendschap tus- schen haar te hernieuwen, op ruwe wijze heeft afgeslagen, achte Z.E.G.A. bewezen het opzet om leed te doen, terwijl hij in het aanbod, later door bekl. gedaan om een geneesheer te doen komen, eene erkentenis van hare schuld zag. Hij vorderde vernie tiging van het vrijsprekend vonnis en veroordeeling van bekl. tot twee jaren gevangenisstraf. Mr. B. M. Vlielander Hein, verde diger, meende, dat waar de recht bank noch het wettig noch het over tuigend be wij 8 geleverd acht en het getuigenverhoor in hooger beroep z.i. geen nieuwe gezichtspunten heeft op geleverd, geene veroordeeling zou kunnen volgen. De twist tusschen bekl. en de overledene had ruim een uur vóór het gebeurde plaats, en de val van laatstgenoemde was z.i. alleen te wij ten aan hare dronkenschap, waardoor zij haar evenwicht niet kon behou den. Het bewijs voor de mishande ling', dat in de eerste plaats een ver- eischte zou zijn voor eene veroor deeling, achtte pl. bovendien in geen geval geleverd. Uitspraak over 14 dagen. Donderdag kwam de italiaansche Ka ner weer bijeen. De heer Crispi deelde mede, dat de ministerieele cri sis is opgelost. De heer Sonnino is afgetreden als minister van financiën en vervangen door den minister van landbouw Boselli. De heer Sonnino is opgetreden als minister der schat kist en tot minister van landbouw is benoemd de heer Barazzinoli. In den ministerraad is het volgen de financieele program vastgesteld: „De regeering ziet af van de voorge stelde verhooging der grondbelasting, van de zegel belasting op wissels en de inkomstenbelasting. In het tekort, ten bedrage van 23,000,000 lire zal voorzien worden door het invoeren van bezuinigingen en door hervor ming der alcoholbelasting. Het mi nisterie handhaaft de bezuinigingen, ten bedrage van 45.000.000 lire, wel ke reeds door den minister Sonnino zijn voorgesteld, maar neemt op zich bovendien nog eene bezuiniging van 20 000.000 lire op de begrooting voor het jaar 1895/96 te zullen aanbrengen." Ten slotte deelde de heer Crispi' mede, «lat de Kamer de behandeling der financieele voorstellen kan voort zetten, zonder dat de arbeid der be kende commissie van 18 leden be hoeft gestaakt te worden. Tot dusverre is de vrees dat het in Marokko onrustig zou worden, nog niet bewaarheid. De jeugdige sultan Abdoul Azis heeft tot dusverre nog geen verzet ondervonden. Toch is de toestand nog zeer onzeker zoodat dan ook de belanghebbende europeesehe moeendheden zich zooveel mogelijk voorbereiden op eventueele verwik kelingen. Dit is wel voornamelijk het geval met Spanje, dat dan ook het meeste belang heeft bij deze zaak. Immers de vijf millioen peseta's oorlogsschat ting, die de vorige sultan verklaard had als schadevergoeding aan Spanje uit te betalen, zijn nog niet inge vorderd. Vóór zijn dood heeft de Sultan deze som te Mazagan in handen ge steld van den goeverneur dezer stad. Door de Spaansche regeering is nu een ambtenaar der schatkist met een militair escorte, naar Mazagan ge zonden om dit geld in ontvangst te nemen. Men hoopt te Madrid, dat de uit betaling dezer som door den dood des sultans niet zal worden vertraagd. Anders zou natuurlijk de Spaansche regeering wel genoodzaakt zijn tot geweld haar toevlucht te nemen, waardoor natuurlijk de bestaande moeilijkheden ten opzichte van Ma rokko nog zouden worden vermeer derd. Fransche en engelsche kruisers zijn naar de Marokkaansche kust gezon den om de Europeanen aldaar geves tigd, als het noodig mocht zijn, te beschermen. Sir Edward Grey, de engelsche on dersecretaris van buitenlandsche za ken, verklaarde Donderdag in het Lagerhuis, dat de aanvraag van het recht van verkoop door Frankrijk ten aanzien van den Kongostaat, niet onderworpen is aan het oordeel der ondert ekenaren van het tractaat van Berlijn. Duitschland protesteert tegen de Anglo-Kongoleesche over eenkomst, doch dit protest heeft uit sluitend betrekking op het recht van den Kongostaat om grondgebied af te staan, zooals het omschreven is in artikel 3. Duitschland is van oordeel dat zijne bekrachtiging noodig is. Turkije protesteert niet tegen de overeenkomst; de Turksche gezant heeft alleen mondeling verklaard dat de Por te Wadelai steeds blijft beschou wen als een onafscheidelijk deel van hare bezittingen in4 Egypte, en dat de bezetting van Wadelai door de En- gelschen hierin geenerlei wijziging teweegbrengt. De laatste berichten omtrent den opstand in Korea luiden niet gunstig. De opstandelingen hebben gezegevierd en de hoofdstad Seoul ingenomen. Drie measchen. gestikt. Laat in den avond werd Woens dag ontdekt, dat al de bewoners van een benedenhuis in Little Richard street te Glasgow waren gestikt. Little Richard street is een eng straatje dat in de North street uit komt* Al de bedden in huis stonden in de keukens, de deuien waren geslo ten en de gordijnen langs de straat afgelaten. Een deel van het benedenhuis wis bewoond door eene weduwe, Mary Gallacher of Baxter, hare moeder Catherine Macler of Gallacher, en eene jongere zuster, een meisje van 20 jaar* Het ander deel was bewoond door vrouw Moore en hare dochter Mary, oud 26 jaar. Sedert meerdere dagen was reeds opgemerkt, dat geen enkel lid der beide gezinnen, wier kamers door elkander liepen, nog buiten kwam. Vandaar dat er een vermoeden ont stond, dat alles niet was zooals het behoorde. Niets werd echter gedaan voor Woensdagavond, toen iemand tever geefs kwam aankloppen om Mary Moore te spreken. De vrouw ging de politie verwittigen, die de deur open brak om heel de woning gevuld te vinden met een walgelijken reuk. Op een bed ontdekte men de drie Jeden der familie Baxter. De twee vrouwen Moore lagen in de andere kamer insgelijks dood in een bed. Ofschoon er nog geene zekerheid is schenen de vrouwen door eene gasontsnapping gestikt te zijn. Verpletterd Een nieuw ongeluk bij den aan bouw van een huis is Woensdag te Berlijn voorgekomen. Aan het nieuwe postkantoor in de Leipziger strasse waren eenige arbei ders bezig ijzeren zuilen in den voor hof te plaatsen, toen plotseling eene daarvan ter zwaarte van meer dan 200 K.G. neerstori te en den vloer verbrijzelde, zoodat een aantal werk lieden van de tweede naar de eerste verdieping geworpen werd. Een daar- va i overleed onmiddellijk aan een schedelbreuk terwijl vijf anderen zeer ernstig verwond werden. De brand weer verleende onmiddellijk hulp om den doode en de gewonden naar het hospitaal over te brengen. Een boot verongelukt. Een passagiersboot is Donderdag in de nabijheid van Westport, graaf schap Mayo (Ierland) door kentering verongelukt. Niet minder dan dertig personen zijn daarbij omgekomen. Sneeuw. Uit Freiburg in Baden wordt ge meld, dat er den 12den dezer in het Schwarzwald weder veel sneeuw is gevallan en dat tot in het Todtnau- er dal de landstreek in een winter landschap was herschapen. Te gelijker tijd wordt uit Bern on der dagteekening van 13 dezer mel ding gemaakt van sneeuw in Zwit serland. In het kanton Schwyz is zooveel sneeuw gevallen dat het vee in de weide daardoor gebrek lijdt. In den Waadtlandschen Jura ligt te Le Lien de sneeuw een decimeter dik op de daken en geeft alles in het rond een wintergezicht. In het kan ton Appenzell ligt een sneeuwkleed over eene ruime uitgestrektheid. Uit Interlaken is bericht ontvangen dat er op den Beatenberg, den Abend- berg en de Schneinige Platte veel 6neeuw ligt. Ontploffing in eene dynamic t- fabriek. Twee kilometers van Figuera (Spanje) is Woensdag eene dynamiet-fabriek in de lucht gevlogen. Twee; arbeiders werden hierbij onmiddellijk gedood en twee zwaar verminkt. Er waren in 't geheel 40 man in de fabriek werkzaam, waarvan de meesten ech- ler, door waarschuwingssignalen op merkzaam gemaakt, nog bijtijds kon den ontvlieden. Hadden zij daarmede slechts één oogenblik gedraald, dan waren zij zonder ééne uitzondering stellig omgekomen. De ramp was veroorzaakt door de ontploffing van 500 K.G. nitro-glycerine. Toestand op Sicilië. De toestand op Sicilië is volgens de Figaro allertreurigst. Troepen werklieden, in lompen gekleed, loo- pen barrevoets het laud af en trach ten hun honger met gras te stillen. Vrouwen, met uitgemergelde kinde ren op den arm, vallen uitgeput op str;iat neer. lederen dag laten de overheden manifesten in beslag nemen, waar in het volk tot oproer opgeruid wordt. Overal heerscht de grootste opgewon denheid. Aan de Ind. Beige wordt evenwel gemeld, dat de verontrustende berich ten over den stand der zaken over dreven zijn en dat op het eiland rust heerscht. Branden. Te Panama is een groote brand uitgebroken. Toen het bericht afge zonden werd, woedde het vuur nog altijd voort en reeds waren 225 ge bouwen in de asch gelegd en bedroeg de schade 1.500.000. Er is gebrek aan water. In de Japansche stad Yamagate zijn meer dan 1200 huizen in de asch gelegd. Dertien inwoners zijn bij den brand omgekomen en 29 ge kwetst. De pest te Hongkong Blijkens nadere berichten is de pest in het einde van April uitge broken in Canton, waar schrikbaren de verwoestingen moeten zijn aange richt. Schier geen gezin is gespaard. De geheel ontzenuwde bevolking vlood uit de stad Canton naar de omstreken waar echter de sterfte ook groot was. Ook stormde het volk de tempels binnen om er in wanhoop te bidden. De gemeenschap over zee is afgesneden daar de stoombooten de passagiers afwijzen. De ziekte werkt vreeselijk snol en noodlottig, de meeste aangetasten sterven,, be wusteloos, binnen den tijd van vier en twin.ig uren, na de eerste verschijn selen. Deze zijn zware hoofdpijn, he vige kooris en ijlhoofdigheid. Daarna vertoonen zich pestbuilen aan den nek of in de oksels. Van 13 dezer wordt uit Hong- Kong gemeld dat de pest zich reeds op 4 Mei voor 't eerst vertoonde. Er zijn 1700 Cnineezen overleden aan de epidemie, die thans neiging toont, te verminderen. Europeanen zijn niet aange.ast. Zee. strenge ma.tregelen zijn genomen om de verspreiding der ziekte tegen te gaan. .NATIONALE MILITIE De Burgemeester van Haarlem roept bij deze op de milicien-verlofgangers Martin Middelberg, lienting 1892 en Coineiis Renes, lichting 1893, uit de gemeente Haarlem, behoorende tot het 4e regiment infanterie, om zich op Maandag, 9 Juli aanstaande, des j namiddags vóór vier ure, te bevinden I te Haarlem bij hun korps, voorzien [van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun ver trek met groot verlof medegenomen, ten einde overeenkomstig art. 3 van de koninklijke besluiten van 26 Oct. 1891 no. 36 en van 30 Aug. 1892 no. 27 in werkelijken dienst te worden gesteld. VARIA. Een oud moedertje met een boe- rinnenmuts staat tusschen velemen- schen, die zich voor het loket van een druk postkantoor verdringen. Eindelijk na lang wachten en ter wijl achter haar nog velen aandrin gen, komt haar beurt. De postambtenaar En gij moeder? Ja en gij, moeder, kun-de wèl! kèk is goed Nu wat is er? Ken-de me nie meer? Kom kom er is hier haast Nou mak mar zooveul drukte nie want gij zijt 't ja ik ken oe nog wel met oewen vlasbaard, of heit-'t is liegen 1 Dè kun-de nie Hedde ge me dè kopke van 5 cent nie verkocht over een veertien daag Maar Ja juust maar mar daar wor ik niet beter aaf ik heb 't op 'nnen brief geplekt naar ons Hanne, die te Tilburg dient. Kom kom ik heb geen tijd de volgende Nee waarèchtig nieIk zal zegge waor 't op staot en ze meugen t' gelèk heure, gerust mar da zal oe geen voordeel doen 1 En als de post ambtenaar, zijn ge duid verliezend, een jongen, die naast het moedertje staat, wil helpen, draait ze zich driftig om en roept tegen al de menschen achter zich 't Is 'nne mooie! Nou, mar ik kom hier nie meer, ik gao op 'n aan- der gellie moet 't zelf weten mar den brief naor ons Hanne met zijn kopke erop is nog nie terecht En dê heet nou 'n praotsnee, 't is 'n schaand dè zeg ik oe schaand is 't Zij wil nog meer zeggen en naar het loket toedringen en den vlas baard nog eens de les lezen, maar al het volkje aan het loket begint te lachen, hetgeen haar zoo woedend maakt, dat de stem in haar keel stokt en zij rood van Kwaadaardig heid, met een groote groene para- pluie dreigend, het postkantoor ver laat. Bevallen: 14 Juni. A. Silvis Degenaar d. - 15. B. NopolMok d. Overleden: 14 Juni. M. A. Kwast 18 d. d. Ossenh.steeg. Commissariaat «au Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagenvan 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Eene parapluie met beenen stok. Een riem van een paardentuig. Een fantasie-armbanl. Een zilveren arm band. Een glacé handschoen. Een rekenboekje. Een uurwerkslinger. Een achterschut van een wagen. Eene fantasie-horlogeketting. Een knipmes. Eene trouwacte. Twee vergulde kwasten van een vaandel. Eene por- temonnaie met veel geld. Een boeze laar. Een ledige houten griffelkoker. Een gouden ring in een medicijn doosje. Een brevet behoorende bij de bronzen medaille ten name van Wil liam Adolf Richardson. Een wit ka toenen kussensloop. Eene lederen portefeuille. Eene nieuwe lap zeil doek. Een keeshond, reu, langharig met groote pluimstaart. Eeniie sleu tels. StoomYaartfctèrichten. Het stoomschip Prins van Oranje van Batavia naar Amst., vertrok 14 Juni van Port-Said. Het stoomschip Merapivan Java naar Rotterdam, vertrok 14 Juni v. Portsaid. Het stoomschip Lawoevan Rotter dam naar Java, vertrok 14 Juni van Suez. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, pass. 14 Juni des nam. 4 uur, Lezard. liet stoomschip Ba-gem. den Te;c van Batavia naar Amst., vertrok 13 Juni van Genua. Het stoomschip PrinsesWilhelmina arriveerde 14 Juni van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Prins Hendrik,sran Amsterdam naar Batavia, pads12 Juni Per m.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3