Groote Markt No. 8-10-12. H. DIJKEN. J. P. KARTHAUS Magazijn van Kinderwagens, tegenover de Krocht. Gemengd Nieuws. Politiek Overzicht. "V erkoophuis, eene groote sorteering Reiskoffers, van af f5.i en Handkoffers, van fl,en hooger. Verdi voorhanden eene groote kenze in Tasschen, cessaires, Badtasschen, Scheermessen, Riemen, Scheel kwasten, Haar- en Kleerschuiers, Sigarenkokers, Poi tefenilles, Portemonnaies, enz. Huishoudelijke Artikelen, Keukengereedschappen. HOUTWAREN, Blikwaren, Sponsen en Zeemleer, vermoord zóu zijn; alleen zijn kindje bleef ongedeerd en was door den militairen commandant opgenomen. De off. van gezondheid A. Kolthoff werd gewond, doch niet gevaarlijk. De amokpartij had geene politieke beteekenis. Segeri is de hoofdplaats van de noordelijkste onderafdeeling der afdeeling Noorderdistricten van het Gouvernement Celebes en onder- hoorigheden. De controleurswoning staat een twintig meter van de benteng af en het volk daar heeft een slechten naam. De heer Fo- ringer was gehuwd met mejuffrouw Kuchlin van Batavia en werd eerst onlangs tot controleur der 2de klasse benoemd; het kindje dat ongedeerd bleef is nog zeer jong. Naar de Sum. Ct. uit goede bron vernam, ontving de heer Neumann, ass.-resident van Painan, de op dracht om zich naar Soengei-Koenit te begeven, ten einde dit landschap voorgoed bij ons gebied in te lijven. De toestand op Korea. De Koning van Korea is naar Ja pan gevlucht en zijn hoofdstad Kjong (Seoul) is in handen der opstande lingen. Tenzij de binnenlandsche woelingen tusschenkomst der mo gendheden noodig maken, is deze opstand voornamelijk alleen van plaatselijk belang. Het is geen be weging tegen de vreemdelingen, maar een wraakneming over een staatkundigen moord. Tot 1876 was de omgang met vreemdelingen op doodstraf verboden.Doch sedert heeft de Japansche beschaving Korea tot meer gastvrijheid gedwongen. De gewezen minister-president van Korea, Kum-o-Kum, was wegens vroegere medeplichtigheid van een samenzwering naar Japan gevlucht, doch werd op Chineeschen grond gelokt en daar vermoord. Zijn lijk werd naar Korea vervoerd, daarin 8 deelen gehakt en naar de pro vinciën gezonden om als waarschu wing voor samenzweerders te wor den opgesteld. Het hoofd werd te Seoul voor het paleis van justitie op een staak gezet. De geheime genootschappen op Korea, die even machtig zijn als in China, zwoeren wraak. Gebruik makende van de ontevredenheid tegen de tegenwoordige regee ring, die reeds driemaal bijna om ver is geworpen, stonden zij op. Hoe ernstig de toestand is, blijkt uit de mededeeling van den min. van buitenl. zaken op Korea aan den gezant te Washington, dat het leven der Amerikanen bedreigd wordt. De Chineesche regeering, die nog een soort van beschermheer schap uitoefent, zond een paar dui zend man ter bescherming van de nationale regeering, maar reeds had Japan gebruik gemaakt van zijn recht, ten allen tijde troepen aan land te zetten tot bescherming van Japansche ingezetenen. Engeland, de Ver. Staten en andere mogend heden zonden oorlogsschepen. Li Hui, de gevluchte koning, de 28ste van de dynastie Han, is 43 jaren oud en regeerde 30 jaar. Het is niet waarschijnlijk dat hij terug zal keeren. Japan doet reeds lang aanspraken gelden, China herinnert aan zijn beschermheerschap, Rusland toont belangstelling aan de landgrens, Engeland aan de kust: van alle kanten bespieden begeerige blikken den buit en indien de laatste be richten over den opstand juist zijn, heeft Korea's onafhankelijkheid ver moedelijk het langst bestaan. In het Engelsche Hoogerhuis is Vrijdag het wetsontwerp tot wet tiging van het huwelijk met de zuster der overleden echtgenoote in tweede lezing verworpen met 129 tegen 120 stemmen. Naar uit Tanger wordt gemeld is de nieuwe marrokkaansche sultan Abdoel Azis Dinsdag in de hoofd stad Fez als sultan geproclameerd en is daar tot dusverre alles rustig. De Engelsche onderminister van buitenlandsche zaken Grey deelde Vrijdag in het Lagerhuis mede, dat er tusschen de mogendheden, die belang hebben bij den loop dei- zaken in Marokkoeene gedachten- wisseling heeft plaats gehad. De uitslag wasdat zich algemeen het verlangen openbaar-de tot een ge meenschappelijk optreden, ten einde den tegenwoordigen toestand in Marokko te handhaven, voor zoover deze den invloed betreft, die de verschillende mogendheden in Ma rokko uitoefenen. Betreffende de erkenning van den nieuwen Sultan door de mo gendheden is nog geen beslissing genomen. De verschillendebij Ma rokko betrokkenmogendheden houden haar oorlogsschepen in de nabijheid der Marokkaansche kust gereed, ten einde haar belangen te kunnen beschermenindien er ongeregeldheden mochten uit breken. Door de autoriteiten van Tanger en door de diplomaten is Abdoel Azis erkend. Alleen de zaakgelas tigde van Italië maakte bedenkingen In de Noorsche Storthing te Christiania heeft Ryning, lid der rechterzijde (bij de behandeling van het door de radicalen inge diend ontwerp-adresaan den Koning de handelwijze ter benoeming dei- commissie van onderzoek eene na tionale schande genoemd. Roll insgelijks van de rechterzijde, ver- eenigde zich met eene motie van Hangland (gematigd liberaal)vol gens welke er geene noodzakelijk heid bestaat tot eene aanmaning aan den koning, die nu toch den admiraal Koren van wien de uitrusting van oorlogsschepen ver leden jaar was uitgegaan ont slag heeft gegeven en daardoor aan den dag heeft gelegddat hij voortaan zulke dingen niet zal toe laten. De voorzitter, Sievert Niels- sen, diende een voorstel in, om het rapport der commissie te ver-1 zenden aan de Odelsthing (tweede afdeeling der Storthing), liet ver der debat werd tot heden ver daagd. Over den toestand in Korea zijn zeer ongunstige berichten tot ons gekomen, die nader blijken niet juist geweest te zijn. Tegenover de telegrammen uit Shanghai, welke eene zegepraal der opstandelingen en de vlucht van den Koning van Korea melde maakt de legatie van Korea Washington een rechtstreeks teli gram van den Koning openbaai inhoudende dat de opstand dempt is na aankomst van In oorlogsschip Baltimore van de Vei eenigde Staten, welks commandan als bemiddelaar optrad. De Koni» voegt er bij dat de geheele bevol king thans rustig is, dank zij hulp der Vereenigde Staten. Advertentiën: VOO ELI LANDEN

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 10