BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. VARIA. Predikbenrlen der Ned. Herv. Kerken Ingezonden Mededeelingen. Maison Hals, Kruisweg 45. huis gezien een half uur later nadat het schot was gelost, en hij wai merkbaar opgewonden. Hij had me degedeeld, dat Corbeth was doodge- echoten en had later een verhaal ge daan over zijn verblijf, wat het onmo gelijk maakte, dat hij iets omtrent den aanslag zou hebben verno en. De detective had ontdekt, dat hij toebereidselen had gemaakt om de stad voor altijd te verlaten, en zeer verschillende mededeelingen had ge daan omtrent zijn toeKomstige woon plaats. De kleeren, die hij dien dag had gedragen, kwamen overeen met de beschrijving van den bakker. In grootte en voorkomen geleek hij veel op Dimmock, den dentist. De conclusie van den detective was en hiermee ben ik het met hem eens dat deze feiten een overtui gend bewijs aan de jury zouden le veren. Hij stelde voor om Blank dien avond, wanneer hij van zijn werk terugkeerde, te arresteeren. Men kan zich voorstellen welk een indruk dit verhaal op Hawkins maakte. Zijn geestkracht begon hem te ontzinken, en hij begon er reeds over te denken of eene bekentenis niet het eenige redmiddel was. Hij kon echter kapitein Jay \ier en twintig uur onschadelijk te maken door de mededeeling, dat hij wist dat Blank de schuldige niet was. Op den afgesproken tijd kwam ka pitein Jay terug op het kantoor van „Daily News" en bracht de geheele zaak weer in orde door de woorden „Wij zijn te laat. Blank is dood." Het was waai. De man was gedood bij een spoorwegongeluk. Van dat tijdstip af werd de opwinding minder. Het gerucht liep dat kapitein Jay den schuldige had gevonden en dat deze dood was. Langzamerhand lieten andere detectiven een verder on derzoek varen. Ware Blank echter niet juist op dat tijdstip gestorven, dan had niets dan de bekentenis van Hawkins hem voor strat kunnen be hoeden. Zelfs valt het te betwijfelen of hij daardoor gered zou zijn, want toen eenige jaren daarna de be kentenis in druk verscheen, wilde niemand in Aurora er geloof aan slaan. Men hield het voor een grap. Reden tot bezorgdhè&d. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Omtrent het verblijf van den heer Van Tuijnenberg, voorzitter van den Algemeenen Nederl. Politiehondlaat stelijk woonachtig te Hilversum, ver keert men sedert eenige dagen inlon- ïekerheid en spanning. De heerj|Van Tuijnenberg heeft de kas van den Bond, inclusief de waarde-papieren van het weduwen- en verzekerings fonds van de bij den Bond aange sloten politie-beambten over het ge heele land, onder zijne berusting. Men heeft reden te vermoeden dat hij zich over Antwerpen naar Londen heeft Kunstmatige Ijsbanen. De zachte winters zijn een bezoe king voor de lieihebbers van schaat senrijden. Hoe dikwijls gebeurt er niet, dat men juist de schaatsen te voor schijn heeft gehaald, of de grillige wintervorst laat de wind blazen uit den verkeerden hoek; regen of sneeuw of enkel dooiweder bederven de baan en teleurgesteld moet men op een goedwillige bui van den ijs vorst wach ten om wellicht opnieuw zijn hoop in rook te zien vervliegen. De Parij- zenaars hebben zich onafhankelijk ge maakt van de grillen van den ouden heer. Zij hebben in het Paleis de Glacé een kunstmatige ijsbaan van 9000 vierk. voeten aangelegd en rijden nu naar hartelust van December tot den laatsten April schaatsen. Te Londen gaat men hun voorbeeld volgen op veel grooter schaal. Een maatschap pij heeft zich daar gevormd, waar van admiraal Maxse, lord Beresford en Algernon Bourke directeuren zijn en die nabij Albert Gate een baan van 26,000 vierk. voet wil aanleggen, waar op een groot aantal Londenaren zich onafhankelijk van het weder 8 maan den lang aan het ijsvermaak zal kun nen wijden. Ook zal men zich hier kunnen vermeien met het bekende Schotsche Curtlinghet werpen van Ontsporing. Van den trein, die 11.30 (Gr. tijd) van Schiedam vertrok, ontspoorde Vrijdag een der waggons even voor bij het station Vlaardingen. Deze sloeg om; van de 15 reizigers die er inzaten werden twee licht gekwetst. Engelsche toeristen op klompen. Donderdag kwamen eenige Engel sche heeren te Rozendaal met het plan de tentoonstelling te Antwerpen te bezoeken. Te Rozendaal nog wat moetende wachten, ging men een kijkje nemen en zag voor een win kel eenige paren klompen staan* Ieder kocht er een paar ?*c, trok die aan en aldus geschoeid (of ge- klompt) zette men de reis naar Ant werpen voort. Turner8fee8t te Antwerpen Omtrent het XXIe Turnbondfeest, hetwelk van 16 tot 26 Juni gehou den wordt, meldt het „inrichtings comité" in de Antwerpsche bladen Reeds nu kunnen wij het welge- lukken der turnfeesten verkondigen en dit zoowel wat betreft t5e puike uitvoeringen der oefeningen, als voor het groote getal turners die daaraan deelnemen zullen. Nu al sn£u wij ver zekerd van ongeveer zeventig Belgi sche vereenigingenvan uit alle hoe ken van België zullen turners talrijk en jolig opkomen. De vreemde blijft niet ten achteren en reeds vele heb ben hunne bijtreding einde lang in gezonden. Al onze buren £BÜen ver tegenwoordigd zijn l Tusgchen hen moeten wij bijzondere melding ma ken voor Holland en Duitschland. Holland zal 16 zijner turnvereeni- glngen vertegenwoordigd hebben waar- mkler de zeer puike „Amsterdammer morturner kring"; „Olympla" van ^sterdam „Spartacus" met 40 wer kers, ook van Amsterdam. Duitschland zendt ons talrijke af gevaardigden zooals „die Wuppertha ler Turner" en de „Gladbacner Tur ner." De Duitsche kolonie bereidt hare turners-landmannen een warm en gul onthaal en de feesten welke te dier gelegenheid Dinsdagavond 19n plaats grijpen beloven allerprachtigst te zijn. De andere nationale groepvereeni- gingen onzer stad zullen niet ten ach- tere blijven hunne respectieve lands mannen goed te onthalen. Wat de antwerpsche bevolking be treft, die zal zeker hare beroemde gastvrijheid niet te kort doen tegen over de jolige en levensvolle turners. Zij zal zich geestdriftig naar hunne on tvangst begeven en ook talrijk hunne feesten bijwonen. Wij noodigen de bevolking uit van den 16 tot den 19 Juni hare huizen te versieren en te bevlaggen en 'savonds te verlichten. allen verlaten worden, zelfs door hun naaste betrekkingen. Uit Monte Carlo. Een correspondent van de Riviera deelt een heuchelijk bericht mede voor spelers van beroep, die behoefte hebben aan hooge lucht. Ze zullen voortaan te Monte Carlo kunnen dob belen aan de „roulette en trente et quarante in zeelucht, berglucht of in een mengsel van de twee. In den afgeloopen winter is de spoorweg geopend van Monte Carlo naar „la Turbie," het hooge voorge bergte boven Monte Carlo, waarover de beroemde weg van de Corniche gaat. Aldaar wordt thans een „suc cursale gebouwd van het speelhuis omlaag, dat te klein is geworden voor de spelers, ofschoon in een reeks zalen een veertien of zestien groote speeltafels veel plaats geven aan het groene kleed. Een andere maatschappij gaat concurreeren en heeft voor drie milioen franken grond gekocht hal- verweg tusschen Monte Carlo en la Turbie. Er zullen dus weldra drie gelegen heden zijn o zich in een half uur te verrijken of te verarmen in het paradijs aan de Middellandsche Zee. Er werd een schipbreuk vertoond en de boot, waarin de held en twee of drie van zijn makkers gezeten waren, bewoog zich op de woedende golven. Plotseling stak er een hoofd en een stuk van het bovenlijf van een der „golven" door het doek, tot groote verrassing van het publiek en van de spelers zelf. Maar, snel bera den, klonk het uit den mond van den held „Een man over boord!"En hij wierp op 't zelfde oogenblik een touw aan den drenkeling toe. De man greep het ken werd onder luid gejuich van de geheele zaal behou den in de boot gebracht. Ieder dacht dat het bij het stuk hoorde. Een opoffering. Een kleine jongen hoorde, hoe zijn vader klaagde over de slechte zaken, Mama, zei hij, zoolang de zaken niet beter gaan, wil ik graag het levertraan drinken 's morgens laten. Wat mijnheer „vindt." 'Medegedeeld door Mevrouw.) Broertje en Zusje. Toen [hij ter wereld kwam was zij twee jaar oud en gaf luide hare vreug de te kennen over klein broertje. .r~- Toen hij driejaar oud was, was zij zware schrijven over een gladde op- al vijf en zeide tot het ventje: Je pervlakte. In de vier overige maan- moet nu heel zoet zijn en gehoorzaam, den van het jaar zal de maatschappij de oudste En toen hij haar terrein beschikbaar stellen voor ze8 jaar werdj was zij niet weinig het houden van bloemenfeesten, ba- j trotsch op haar acht jaienzij ging zaar s en allerlei vermakelijkheden. J en kon al lezen en schrijven. Toen hij tien was, deed het haar Een gespannen toestand. veej[ pieizier, dat zij al twaalf was, en Onder de Christen-bevolking in het haast juffrouw zou heeten, terwijl hij Osmaansche rijk schijnt eenige on-nog lang een domme jongen bleef, rust te heerschen. Met zestien jaar zag zij den veertien- Op het eiland Creta hadden denjarige nog slechts over de schouders laatsten tijd verschillende gewapende1 aan, want met zestien jaar beteekent bijeenkomsten plaats. Door afgevaar- J men al heel wat in de wereld als digden uit alle districten van het ei-men een meisje is. Toen hij zestien land werd een verzoekschrift tot denwerd, was zij achttien en twee jaar sultan geteekend ten einde de bijeen-1 later, toen hij student werd, was zij roeping eener nationale vergadering twintig, liet zich het hof maken en en de benoeming van een Christen- i hielp zelf een beetje mee. gouverneur te vragen. Met 24 jaar kwam hij terug en Ook aan den Libanon zijn wederomarmde zijn zusje, dat intusschen or> lusten tusschen de Drussen en detwee jaar jonger was geworden dan hij. Mahomedaansche bevolking uitge- j Toen hij, 30 jaar oud, trouwde, broken. De vorige week heeft daarwas zij 24 en ging mee als bruids- tusschen hen een bloedig gevechtmeisje. plaats gehad, waarbij niet minder' Toen hij 36 was, ging zij al in haar dan 60 personen gedood zijn. Eenige25ste en vertelde gaarne aan ieder, bataljons nisamszijn derwaartsgezon-die 't hooren wilde: «Mijn broer den om de rust te herstellen. hield zooveel van mij, hij liep altoos met mij rond en liet mij paardjerij den op zijne knieën. Maar hij was toen ook al een flinke, grootejongen De pest. De engelsche hoogleeraar Douglas deelt eenige bijzonderheden mede Professor. Ik had slecht weer voor over de pest in China. speld en 't regent op het bepaalde De Chineesche steden, schrijft hij,uur, dat het klettert, zijn door haar ongezondheid en on-j Hij z^t zijn hoed op en gaat in zindelijkheid broeinesten voor be- den stroomenden regen wandelen, smettelijke ziekten.De pest breekt! Wat is het toch een genot in dan ook geregeld uit bij het begineen zelf voorspelden regen te wande- van net heete jaargetijde en teistert len. vooral de laag liggende plaatsen. De j nadering van de plaag wordt doorDoor een rechter in den Staat Mis- de dieren aangekondigd. Ratten en souri werd eens een aardig vonnis andere gedierten, die in den grond uitgesproken. leven, komen boven de aarde en val len dood. Vervolgens worden honden en katten, later runderen en paarden aangetast en ten laatste kiest zij hare slachtoffers onder de menschen. Niet alleen in Yunnan, maar ook in het Himalayagebergte keert de pest ge regeld elk jaar terug ;men noemt haar daar „de groote dood". De eerste ziekteverschijnselen zijn een lichte koorts, die snel toeneemt, Een man, die lezen noch schrijven kon, was van diefstal overtuigd en werd tot gevangenisstraf veroordeeld, die zoolang moest duren totdat hij lezen en schrijven geleerd had. Een andere vijand der openbare orde, die gelijktijdig veroordeeld werd, moest zoolang in de cel blijven totdat hij hem voldoend onderricht in die on misbare kundigheden gegeven had. Na verloop van drie weken werden en een hevige dorst. Reeds spoedig beide veroordeelden ontslagen, want vormt zich in den oksel, in denhals1 1 of in de lies een hard gezwel, afwis selend in grootte van een duiven- tot een hoenderei. Meestal ontstaat slechts één gezwel. Wordt dit zacht, dan beschouwt men den pa tiënt als verloren; barst het evenwel dan geneest hij veelaL Als de koorts op het hoogst is, treedt bewusteloos heid in. De dood komt na ten minste 12 uren en ten hoogste na vier of vijf dagen. Leeft de zieke langer dan een week dan herstelt hij gewoonlijk geheel. Het gevaar is voor de slacht offers des te grooter, omdat zij door zij hadden hunne taak tot volkomen tevredenheid van den rechter vol bracht. Politie-agent. Hei, meneer. Heer. Nu, wat is er? Agent. Uw hond heeft geen pen ning aanik moet u bekeuren. Heer. Dat is mijn hond niet. Agent. Uw hond niet Hij loopt u toch na? Heer. Nu, wat zou dat? Jij loopt me óók na moet jij daarom een penning dragen? Mijnheer vindt, dat mevrouw ge schapen is om slavin te wezen van mij nheer. Mijnheer vindt, dat het diner moet opgezet worden juist op het oogenblik. dat mijnheer thuiskomt. Mijnheer vindt, dat hij allerlei men schen, die hem bevallen, ten eten mag vragen, maar dat aUen die me vrouw wil vragen, in den hoogsten graad vervelend zijn. Mijnheer vindt, dat het zeer gezellig is voor mevrouw, als hij na den eten een slaapje gaat houden. Mijnheer vindt, dat er in eene huis houding niets moest slij ten of breken, maar alles eeuwig moest duren. Mijnheer vindt, dat de meiden al tijd voor hem niet voor mevrouw klaar moeten staan. Mijnheer vindt, dat mevrouw in haar op- of aanmerkingen wel eens gelijk kan hebben, maar dat zij er altijd op een ongeschikt tijdstip mee voor den dag komt. Mijnheer vindt, dat hij overal veel meer verstand van heeft dan mevrouw. Mijnheer vindt, dat mevrouw even gauw haar hoed moet kunnen opzet ten als mijnheer. Mijnheer vindt, dat mevrouw zich in een oogwenk moest kunnen klee- den, en verbeeldt zich, dat zijn gejaag bevorderlijk is aan den spoedigen af loop van het toilet. Mijnheer vindt, dat andere vrou wen altijd beter gekleed zijn dan me vrouw, al hebben zij dezelfde japon nen aan van dezelfde naaisters. Mijnheer vindt het zeer nuttig me vrouw telkens aan 't schreien te bren gen wegens allerlei huiselijke nietig heden. Mijnheer vindt dat hij wel een paar maanden zijn gemak kan hou den als hij zijn voet verstuikt heeft op de jacht, maar als mevrouw on gesteld is en haar kamer wil houden, heet het dadelijk, dat zij erg klein- zeerig is. Mijnheer vindt, dat mevrouw, be halve als zij met hem uit dineeren gevraagd is, thuis moet blijven en op de kinderen passen. Mijnheer vindt, dat mevrouw als ze toevallig eens naar de comedie wenscht te gaan, erg uithuizig is Mijnheer vindt dat hij altijd uit kan wezen en dat de liefde van me vrouw voor hem te grooter moet worden, naar gelang zij hem minder ziet. Mijnheer vindt, dat hij het veel te druk heeft om zich met mevrouw veel bezig te houden en dat al die lievigheden „eigenlijk maar mallig heden zijn. Ja, heeren, ik ben altijd een groot liefhebber van de jacht geweest, zoo verhaalde dikwijls de schouwburg directeur Knalman. Vooral wanneer ik in het buitenland vertoefde, deed ik er veel aan en zou dan ook nog menig jachtavontuur kunnen verhalen. 'tGaat daar niet altijd zoo gemoedelijk als in ons landje toe, waar je hoogstens met een haas of 'n snip te maken hebt. Daar schiet me eene ontmoeting te binnen, die me altijd bijgebleven is. Want bijna had ik het hachje er bij inge schoten. De aanwezigen namen een afwach tende houding aan. Knalman dronk zijn glas even leeg en begon: Ik was voor mijn pieizier een buitenlandsch reisje gaan maken na de beslommeringen der winter- campagne heeft iemand dat wel eens noodig, zou 'k meen en en wa- zon der gezelschap in een boschrijke berg streek op jacht gegaan. Mijn weitasch was goed gevuldtelkens was er wat binnen het bereik van mijn Lefau- cheux gekomen ik had mijn laat ste patroon in den loop. Daar kraken plotseling takken in het kreupelhout en een kolossaal everzwijn komt regelrecht op mij aan. Nu, ik begreep dat oppassen hier de boodschap was, spande de haan, legde aan, trok af, maar de hemel mag weten hoe het kwam het schot miste en het dier, nu woedend geworden, stortte direct op mij toe. Verbeeldt u mijn toestand; de laatste patroon verschoten, mijn hartsvanger had ik vergeten zoo stond ik weerloos te genover het woedende dier. Wat te doen? Allen zagen vol verwachting den koenen jager aan, die bedaard een teug uitzijn bokaal nam en vervolgde Nu, mijne heeren, de redding was onverwacht nabij. Ik zocht in al mijne zakken, vond gelukkiger wijze nog de allerlaatste patroon, en legde met een goedgericht schot het ondier thans neer. op ZONDAG 17 Juni TE HAARLEM Grooit Ktri. Vroegpr. 7 ure, Knottenbelt. Voorm. 10 ure, Hoog. 's Avonds 6 ure, Moeton. Nituiot Ktri. Voorm. 10 ure, Swaan. Jam-Ktri Voorm. 10 ure, Barbaa. Baitnttitr Ktrk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Veen. Eglitt Wallonne. Dix heurea Bourlier pasteur la Haye. Chrititlyi Qtrtformttrdt Gtmttnit Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 'a ar. 5 ure, Mulder. Woensdagavond 8 ure, Mulder. Bijbellezing. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 'aav. ure, Veldman, van Haarlemmermeer. Lutfurteht Ktri. Voorm. 10 ure, Poolman, Ktri der Verttnigdt Dooptgtemdt. Voorm. 10 ure, Heata. RtmomtranUchij Ktri. Voorm, 10 ure, Tideman. Ktri dtr Brofdergtmenien. Voorm 10 ure, Adolf, pred. te Praag in Bohemen. s Avonds 7 ure, dezelfde. Noor der ktri Ridder itraat.) Voorm. 10 ure, 'aav. 6 ure Langhout. Nederd. Herv. Kerk, Beonebroek, Voorm. 10 ure, Gerth van Wijk Jr, Beverwijk. Voorm. 10 ure, Boon. Nam, 1 ure, Zondagschool. E vangt. Lutkersche Kerk. Voorm. 10 me, K. A. Gonlag. Doootgezinde Ktri. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemend»*!. Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Nam. 2% ure, H. H. Barder, Hlllegom» Voorm. 10 ure, Wuslenhoff, Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Moeton. pred. te Haarlem. Santpoort. Voorm. 10 me, J. van Locnen Martinet. Ipaarndam. Voorm. 10 ure, Hoog. Velgen. Voorm. 10 ure, Loggers. Zandvoort. Voorm. 10 ure. C. Barneveld. Voorbereiding. Nam. 2% ure, C. Barneveld. MARK TNIEUWS, Leiden. 15 Juni. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 14 Stieren f40 a f218, 58 vette Ossen en Koeien f118 a f285 of f0,60 a 0,76 per Kg., 86 Vare id. f82 a f196, Graskalveren fa f52 vette id, f34 a f73 of f0,60 f0,80 per Kg., 129 nuchtere id. f5, f 14,420 vette Schapen f15, f28,— of f 0,35 a f0,40 per Kg., 416 weide dito f 11,a f25, 3250 Lam meren f 6,a f 13,50,135 magere Var kens f 17 a f 30, 501 Biggen f5,a f14,0 Veulens fa f8 Paar den f 19 a f70, 113 Kalf- en Melk koeien f105 a f260. KUNSTHANDEL. Restaurateur van Schilderijen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Directie VOS ZOON. RECLAMES. 20 Cents per regel. Verkrijgbaar te Haarlem, bijJ. van de Pavord Smits. J. van Gulik. Job. S. I. B. We«- selingh. P. Drost, te Bcvcrmiji C. M. Niemaijer. te Leidtn, J. H. Dijknis. J. van Dorp. J. W. J. van der Drieft. C. J. A. N. van der Gent. A. J. Groen P.Jzn. Reijst Krak. E C. H. F de Ruiter, te Uitgeeft P. Meijer Pz. te Velsen J. Scheerer.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 7