BINNENLAND, „Weldadigheid naar Vermogen." W e dstrijden. Politiek Overzicht. Joh. Enschedé en voor de jonge fit- ma de zaakwaarnemer Dekker. De zaak komt nog deze maand voor. dan staalwater. Heden is door den Uitgever van dit blad tegen quitantie aan mej. Dina Weill alhier uitbetaald de som van f25.—, welke als prijs in den Poëziewedstrijd was uitgeloofd. Kwakzalverij. In het Maandblad tegen de Kwak zalverij van Juni bespreekt de heer W. F. O(verhoff) in een ingezonden stuk de vervolging wegens den verkoop van Staalwater. Wat mj van die ver volging denken, is onzen lezers be kend, wat de heer Overhoff ervan vindt, is ons uit zijn stuk niet goed gebleken. Het slot van het stuk, han delende over de exploitatie van de Haarlemsche Staalwaterbron, laat evenwel aan duidelijkheid niets te wenschen over. Het luidt aldus: Zou er ook bij de Haarlemsche wa terexploitatie niet een beetje kwak zalverij in het spel zijn? Ook dat is wel niet denkbaar 't zijn altega- der geleerde heeren die aan 't roer staan maar tochmeneer de redakteur, ik zeg het nogmaals ik weet het niet, ik vraag maar kijk, al die mooie reclamekaartjes, bi; de apothekers opgehangen, waarop bi; de woorden„aanbevolen door 20 doktoren" dat 20 met potlood of inkt is veranderd in 100 of 200, ze doen me altijd denken aan, aan, aan Sequahbluf. Ik weet op 't oogenblik geen ander woord. En niet waar, U zei 't laatst zelf nog in een der num mers van 't Maandblad goede wijn behoeft geen krans. En nog zoo iets vreemds't was vroeger, als je ver sterking noodig hadt, melk en bief stuk (dat laatste zelfs zonder te vra gen of je beurs het lijden kon) en nu? 'tls nu Wilhelminawater voor en Wilhelminawater na. En is U Eene vechtpartij. Zaterdagnacht heeft een huzaar bij eene twist met burgers aan de Ged. Oude Gracht alhier, een van zijn te genpartij met een mes eene belang rijke verwonding in den linker boven arm toegebracht. Hij had daarna de vlucht genomen op een erf aan de Haasstraat, alwaar hij door de politie is aangehouden. Een tweede burger was daarbij gevallen en zijn rechter been gekneusd, zoodat hij per bran card naar zijne woning moest worden overgebracht. tong f0,20 tot f0,90 en griet f0,50 tot fl,60 per stuk. Door de rechercheurs Verkerk en van Halst is aangehouden een 14- arige knaap, die successievelijk eene Delangrijke hoeveelheid lood had ont vreemd van het onbewoonde perceel No. 26 aan den Wagenweg, dat hij daarna bij een uitdrager had verkocht. De „Koningin-Regentes" Zooals wij reeds meldden, is de Ko ningin-Regentes, de nieuwe boot der Maatschappij „Nederland", die Zater dagmorgen op haar eerste reis uitvoer en het gansche ministerie aan boord had, bij de Hembrug in het Noordzee kanaal omstreeks 11 uur aan den grond gevaren. De reden van het ongeval, dat ge lukkig geen averij aan het schip heeft veroorzaakt, was dezeHet vertrek der boot was op 10 uur bepaald, maar doordien men op de ministers moest wachten (hun trein kwam eerst om kwart over tienen A. T. aan) werd het halfelf vóór de boot vertrok. Men er natuurlijk niet op bedacht met me eens of niet Ik beweer dat ik, als ik wat moet aansterken, voor mijn 30 of 35 centen in de twee da gen liever vier kan melk in mijn kraag sla, dan zoo'n fieschje water. Daar mag dan staal in zitten of niet 't is toch altijd maar water. In de hoop, dat U aan mijn mis schien wel wat onbeholpen leeken- vragen, die me in de pen werden ge geven door mijn alkeer van kwak zalverij op elk gebied, een plaatsjein uw blad zult waardig keuren, ver blijf ik achtend. Haarlem, ll-5-'94. (w. g.) WILLEM F. O. Op deze insinuatie wenschen wij toch een en ander te antwoorden. Wanneer de heer O twijfelt aan de geloofwaardigheid van de reclame kaarten ten opzichte van het aantal attesten, laat hem dan eens even naar het kantoor der Maatschappij op de Bakenessergracht gaan. Hij zal daar die attesten bijeenverzameld vinden in een fraaien foliant, die terecht het „livre d'or" wordt genoemd. Dat de heer O. liever vier kan melk dan een üeschje water in „zijn kraag slaat" (zooals hij dat zeer sierlijk uitdrukt) is begrijpelijk. Staalwater drinkt men ook niet voor zijn -plezier maar tot zijn genezing. De vraag is of de heer O. die af- keerig is van kwakzalverij op elk ge bied niet zelf een beetje aan het kwak- zalveren gaat, wanneer hij insinueert, dat de medici inplaats van melk en biefstuk, nu maar altijd Staalwater voorschrijven. Wü zeggen „insinueert" want geen eerlijk medicus zal om een bron voort te helpen, tegen beter we ten in het water voorschrijven en wij zeggen „kwakzalveren," omdat de heer O. niets anders doet dan dat, wanneer hij, die geen medi cus is, te verstaan geeft dat melken biefstuk tot versterking beter zijn Een stoute jongen. Eenige dagen geleden ontving een der diaconiebesturen alhier het ver zoek van een hoogbejaarde vrouw, om in het diaconiehuis op te nemen haren zoon van een en zeventig jaar, omdat hij thuis zoo lastig was! Of diakenen daaraan hebben vol daan weten we niet. 't Is zeker niet heel waarschijnlijk, dat er van een stouten jongen van dien leeftijd nog beterschap te hopen is Afdeeling„Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 18 Juni hebben zich de volgende personen aangemeld 27 voor werkvrouw, 2 voor wasch- vrouw, 6 voor naaister, 3 voor grond werker, 9 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 4 voor loopknecht, 3 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 2 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 8 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangelwerk, 1 voor bloemistknecht. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. over 345 E. mijlen en op den bodem der zee over 23 E. mijlen. Een maat schappij neemt aan, deze telephoon- verbinding in zes maanden tot stand te brengen voor 110,000. Oranjebond van Orde. „Sta pal I" tot nog toe orgaan van den Oranjebond van Orde, zal voort aan, bij het begin van den 2en jaar gang, verschijnen als een weekblad, gewijd aan de toepassing der begin selen van den Oranjebond van Orde. Als vaste medewerkers zullen voor den 2en jaargang optreden de heeren P. B. Bruijn van Rozenburg te Apel doorn, dr. E. Laurillard te Amsterdam en W. F. H. Wunderlich te Apel doorn. Op het Hattemsche veld is thans het eerste huis onder de kap. Met den bouw van perceel No. 2 en 3 zal een begin worden gemaakt. dat de Hembrug dicht kon zijn, wat nu echter, met het oog op den trei nenloop, het geval was. Daardoor moest de boot plotseling stoppen en liep daardoor uit het roer, hoewelzij in gewone omstandigheden uitstekend stuurtzoodoende kwam zij in aan raking met eene ondiepte vóór het Zaandammer gat en liep vast, zonder eenigen schok. Men kan zich echter de teleurstelling voorstellen die aan boord werd teweeggebracht ,door zulk een ongeval op eene eerste vaart en terwijl het gansche kabinet aan boord was. Spoedig kwamen een drietal sleep booten, maar zij konden het schip niet vlot krijgen, hetgeen eerst aan de Simson gelukte omstreeks 7 uur 's avonds. De ministers en de andere genoo- digden keerden met de sleepbooten naar Amsterdam terug. Twee lichters, die ter plaatse kwa men, behoefden geen hulp te ver- leenen. De boot liep omstreeks halftiende sluis te IJmuiden binnen. Blijkens een telegram uit IJmui den, heeft de Koningin-Regentes de reis naar Batavia aanvaard. heid weinig voortgang worden g*« maakt. Men houdt het voor zeker dat de voortvluchtige zich te Londen ophoudt. Ook No. 2 der aanbeveling de heer K. Siegers te Nieuw-Buinen heeft voor de benoeming tot onderwijzer te Hil- legom bedankt. Tweede kamer. De Voorzitter van de Tweede Ka mer is voornemens aan de centrale afdeeling voor te stellen op Woens dag 20 Juni ten elf ure in de afdee- lingen te onderzoeken de ingekomen wetsontwerpen, ten getale van 23, waarondervoorstel van den heer Hartogh tot wijziging van het wet boek van burgerlijke rechtsvordering; bepalingen omtrent vereenigingen uitvoering van art. 191 der grond wet beveiliging van arbeiders in fa brieken en werkplaatsen en voorts de spoedeischende wetsontwerpen, wel ke nog in den loop dezer week moch ten inkomen. Naast de Katholieke kiesvereeni- ging te Sloten is thans ook een voor- loopig bestuur gevormd tot oprichting eener kiesvereeniging van Protestanten die den naam dragen van „Vooruitgang". Een drenkeling. Een amsterdamsche hengelaar ge raakte Zondag in den vroegen mor gen in de Haarlemmervaart. Met groote moeite werd hij door collega's geredhet duurde ruim een uur voor hij door toepassing van verschillende middelen zijn bewustzijn herkreeg. Zeevisscherij. Zaterdag kwamen te Zandvoort aan 9 Zandvoortsche bomschuiten. Be somming f8 tot f40. De prijzen der visch warenbakschol f 3,50, schar ren f4,50, pieterman f2,30 per mand: Wij ontvingen heden ter kennis making het eerste nummer van de pas verschenen Algemeene Handels- en Woning-Gids. uitgegeven door de firma J. de Groot Co., kantoor van vaste goederen, hypotheken en assurantiën, Haarlemmerstraat 52, te Amsterdam. Deze gids, voor zoover ons bekend, de eerste van dien aard in Am sterdam verschijnende, omvat alles wat in den werkkring van dit kan toor voorkomt en bevat nevens tal van te koop zijnde huizen, villa's, buitenplaatsen, bouwterreinen enz. een groot aantal van ter overname aangeboden zaken van allerlei aard. Het blad ziet er, wat druk en uit voering betreft, goed uit en doet den uitgevers voor hun werk alle eer aan. Wij kunnen derhalve ieder, die er belang in stelt, aanraden er mode kennis te maken. De verspreiding.geschiedt gratis en franco. Wielerbaan te Schevenlngen. Naar men thans uit goede bron verneemt, is eindelijk de totstandko ming van eene nieuwe wielerbaan nabij Scheveningen verzekerd. Com missarissen van de daarvoor opge richte maatschappij zullen zijn de heerenjhr. mr. W. Elout van Soe- terwoude, mr. L. Pell, H. baron Mi- chiels van Verduynen, E. L. graaf van Limburg Stirum, C. Gebel, J. D. Ruys Az. en mr. J. J. Barnet Lyon. Commissarissen hebbende beschik king verkregen over een terrein, ge legen aan het begin van den tweeden toegangsweg naar den watertoren na bij Scheveningen. De aandeelen ad 100 geven recht op vrijen toegang tot de baan en zijn bijna reed3 allen geplaatst. Als directeur zal waarschijnlijk op treden de heer F. J. M. Rademaker, broeder van den bekenden wielrijder. Telephoon Engeland—Neder land. Indien het plan, door de Ned. Ka mer van Kooph. te Londen op het getouw gezet, werkelijkheid wordt, zal Nederland met Engeland tele- phonisch verbonden worden. De verbinding zou grootendeels over land moeten gaan. Langs de bestaande telephoonlijn Londen- Calais zoude een tweede lijn worden fespannen in eenen onderzeeschen ka- el! te Calais geland zou die lijn rechtstreeks, over Fransch en Bel gisch grondgebied, naar Geldermal- sen loopen, en zich daar in tweeën splitsen. Eén draad zou naar Rotter dam, de tweede naar Amsterdam loo pen, zoodat de twee groote koopste den des Rijks gelijktijdig bediend zouden kunnen worden. Elke lijn zoude uit vier draden sa- imengesteld zijn, loopende te land Een belangrijke diefstal. Mr. D. Bonthuizen op Vliethoven, gemeente Delfzijl, heeft bij de politie aangifte gedaan van eene ontvreemr ding van 18,000 aan bankpapier uit de brandkast, die een oogenblik werd opengelaten, terwijl de heer B. inde kamer aanwezig was Voortvluchtig. In aansluiting aan een vorig bericht deelt de N. R. Ct. nog mede, dat meer en meer de zekerheid wordt verkre gen, dat de heer van Tuijnenburg in derdaad voortvluchtig is en de fond sen van den Algemeenen Politiebond voor een groot deel, misschien zelfs d, met hem verdwenen zijn. De papieren werden bewaard in eene brandkast, met drie sloten en drie sleutels, waarvan een in het van den heer T. zei ven, de beide andere onder berusting van twee politie-ambtenaren te Harderwijk en Apeldoorn. Het heette, en de beide politie-ambtena ren wisten ook niet beter of dit was inderdaad het geval, dat de drie sleu tels op drie verschillende sloten pas ten, zoodat de kast slechts door de drie bedoelde personen gezamenlijk kon geopend worden. Het schijnt nu echter, dat de sloten en sleutels vol maakt aan elkander gelijk waren, zoodat de heer van T. met zijnen éénen sleutel de kast kon openen. Waar de brandkast zelve op dit oogenblik is, weet men niet. Eenigen tijd geleden werd 's heeren v. T. 's inboedel te Hilversum verkocht, en het schijnt, dat daardoor de kast, ledig, in andere handen is geraakt. Daar de leden van het hoofdbe stuur ver van elkander verwijderd wonen, en onderling overleg noodig zal zijn, kan op dit oogenblik met de Opheldering dér bestaande onzeker- Vrijdag heeft de duitsche een toespraak gehouden tot de kolo niale troepen, die naar Zuidwestelijk Afrika vertrekken. Hij zeide o.a.„Soldaten, ik heb u hierheen geroepen, om u voor uw vertrek naar het verre Afrika nog eens te begroeten en u vaarwel te zeggen. Gij gaat eenen zwaren strijd tegemoet; ik hoop echter, dat ik mij op u verlaten en met uw gedrag te vreden zijn kan. Als gij ginds met zwarten te doen krijgt, vergeet dan niet, dat zij evengoed menschen zijn als gij. Maakt u dus aan geene bui tensporigheden schuldig 1" Hierbij doelde de keizer op de wreedheden, welke door eenige Duit- schers voor eenigen tijd in dat deel van Afrika op inboorlingen werden ge pleegd. Volgens berichten uit Spanje ko men daar opnieuw dreigende wolken opzetten aan den politieken hemel. De protectionisten, onder aanvoering van den gewezen minister van finan ciën Gamazo vormen eene sterke partij tegenover het kaöinet Sagasta, dat het sluiten der handelstractaten steeds heeft voorgestaan. Naar aan leiding van dit geschil heeft de mi nister-president in den Senaat de kwestie van vertrouwen gesteld. Indien de meerderheid van den Senaat weigert eene motie van ver- I trouwen in het ministerie aan te nemen, zal het ministerie óf aftreden I óf der koningin-regentes machtiging verzoeken tot ontbinding van de Cortez. In Hongarije blijft de toestand nog hetzelfde en worden de kansen, dat er tusschen de Magnaten en het mi nisterie een vergelijk tot stand zal kunnen komen, niet grooter. Het is zeer goed mogelijk, dat wan neer het ontwerp morgen (Dinsdag) weer in de Magnaten Kamer in be handeling komt, de invoering van het burgerlijk huwelijk ten tweeden male zal worden verworpen. Volgens de Frank]urter Zeitung is het den keizer gelukt zeven der clericale Magnaten te bewegen dan geen deel te nemén aan de stemming, maar ondanks deze vermindering blijft de oppositie nog over eene meerder heid van 10 stemmen beschikken. De heeren Weckerlé en Szilagyi zullen nu. naar uit Pest wordt ge meld, beginnen met voor te stellen hef ontwerp te verwijzen naar eene „Heb je er wel voor gezorgd, dat alles goed gegrendeld en afgesloten was zeide zij tot de bottelier. Loopen er ook zigeuners rond? Ik heb wel eens hooren vertellen dat zij kinderen stelen. Het beste zal zijn, dat de omtrek hier wordt onderzocht, en het zoo lang mogelijk voor de moeder ge heim wordt gehouden. Die arme, zwakke vrouwZij zou er niet meer van boven op komen." „Alles was goed gesloten," zeide de bottelier. „Ik heb er zelf voor gezorgd, en nadat ik gehoord heb, wat er hier was voorgevallen, heb ik zelf de deuren weer ontsloten. Alles was in orde juffrouw Wallaee." „Ga dan den omtrek en de lanen hier in de nabijheid doorzoeken," drong Ailsa aan. Haar eigen kind, zooals zij haar noemde, in haar angst over het ander, niet vergetende, begaf Ailsa Wallace zich weer naar de keuken, toen in haar brein toevallig, zonder dat zij het zichzelve eenigszins bewust was, de twee erfge namen van sir Giles Barth met elkaar in verband werden gébracht Myra Barth en de zuigeling, haar halve broeder. De oude vrouw bleef eensklaps staan. Haar gelaat was Verwrongen als leëd zij een hevige pijn. Hare hanaen legde zij op haar onstuimig kloppend hart. Z(ij uitte een kreet. Ailsa snelde vervolgens zoo haastig als zij maar eenigszins kon naar hare. kamer, sloot zich daarin op, nam Myra's kleeren uit de lade, bekeek ze opnieuw onder het uiten van een smartelijk gekreun, en verborg ze toen onder in haar koffer. Alles met uitzondering van de schoenen. Zij verborg deze onder haar schort, bracht ze naar de bijkeuken en poetste ze zorgvuldig. Al dien tijd sprak zij maar steeds tot zichzelve „Mijn arm, lief kind, is het zoover gekomenIk kan het niet gelooven. Maar of het waar is of niet, deze dingen zullen nooit tegen u getuigen 1" Met een kop thee in hare hand, en de schoenen nog steeds verborgen, keerde Ailsa naar hare lieveling terug. Myra lag in bed en woelde rusteloos rond. „Ailsa," zeide zij, „ik heb gedroomd ik heb gedroomd dat ik vannacht in mijn slaap wandelde." „Denk niet aan zulke dingen mijn kind," zeide Ailsa, die de gelegenheid had om de schoenen ongemerkt in de schoe- nenkist neer te zetten. De angst won het bij haar echter van de voorzichtigheid. „Waar droomdet gij, dat gij wandeldet?" „Ik weet het niet. Hoe kan ik dat zeggen? Och ja, ik heb het in het geheel niet gedroomd. Ik ben dwaas en zenuw achtig." Op dat oogenblik trad de kamenier der jonge dame bin nen en Myra zette zich neer op den rand van haar bed. Zij sprak knorrig: „Wat ben je laat Jane „Wij zijn allen zoo vreeselijk ongerust over het kind miss," „Is het ziek viel Myra haar in de rede. „Nog erger," antwoordde de kamenier. „Watl Toch niet dood stamelde miss Barth. „Volgens mijn oordeel nog erger miss..." „Nog erger meisje! Kan het dan nog erger?" „Ja, het is verdwenen Spoorloos verdwenen. Niemand kan het vinden." „Verdwenen I" Miss Barth greep haastig naar iets rond, vatte een der kussens en zeeg toen neer op den grond. „Wat is dat nuriep Ailsa, die met klimmenden angst het onderhoud had bijgewoond. „Om haar zulk nieuws mede te deelen onvoorbereid als zij is terwijl zij bovendien zelve nog ongesteld is koortsig of iets dergelijks; ik had juist een kop thee voor haar gehaald. Waar is je gezond verstand meisje Zij legden Myra weer op bed en wreven hare handen en bevochtigden haar gelaat met water. Terwijl Ailsa Wallace over de zachte rechter hand wreef, zag zij, dat de duim en wijsvinger de sporen droegen van in aanraking te zijn geweest met dezelfde klei, welke zij van de schoenen der jonge dame had verwijderd. De vrouw brak in snikken uit. „O mijn kind, mijn kind 1" En de tranen stroomden haar langs de wangen. „Maak u niet zoo ongerustHet is slechts eene flauwte," riep de kamenier uit. „Ik heb nog nooit iemand zoo over dreven ongerust gezienWat denkt gij dat lady Barth zal doen, ale baar kind verdwenen blijkt te zijn? Ik moet zeg gen, dat ik innig medelijden met haar heb." „StilZij komt bij," fiuisterde Ailsa. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2