Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws Vervolg Stadsnieuws. Wetgevende Macht. Postkantoor te Haarlem. Stojmiaartberichtsn. V A R 1 A. 12di iSiziekuitvGerlng in den Hunt. Burgerlijke Stand. zich in verlustigde ons aldaar te be schieten. Eindelijk dan, toen het aanhoudend kanongebulder van Lambaroe, Lam- bari en Anagaloëng, niet verkondigd kon worden als vreugdevuren, werd besloten om tegen die kwaadwilligen te ageerenniet door de benden van den Panglima Prang, maar door onze soldaten. Op den morgen van Woensdag rukten uit Kota Radja de batterij bergartillerie en de cavalerie langs den grooten weg naar Lambaroe, terwijl in twee acht reen volgende lan ge treinen derwaarts vervoerd werden het 3e, een gedeelte van het 12e en een gedeelte van het 14e bataljon in fanterie, de mineurs en 8 brigades van het corps maréehaussées, met de daarbij ingedeelde hoofd-en subalterne officieren, zoo ook een groot aantal tandoes, hospitaalpersoneel en dwang arbeiders. Daar werd de gezamenlijke macht in twee kolonnes gesplitst, de eene kolonne, Heeres, ageerde langs de Atjeh-rivier, terwijl de andere ko lonne ter linkerzijde van 'svijands zijde positie nam. Toen de kolonne Heeres de zuid- en westzijde had be reikt, werd, voorafgegaan door een overstelpend granaatvuur, de aanval ondernomen en 'svijands stelling vi 1. Gedurende de omtrekking had de vijand gedeeltelijk de verstrekking verlaten, zoodat bij den aanval slechts nog eenige kwaadwilligen gezien wer den, die natuurlijk het hazepad kozen. De vijand had wel zijne versterking verlaten, doch verscholen in terrein plooien en achter boschjes, bracht hij ons nog eenige gewonden toe, nl. den kapitein-adjudant Linck, vier soldaten en het paard van den majoor Heeres. Op de nadering onzer troepen reti reerde hij verder. De genomen ver sterking Tjot Bada en kampong van dien naam werden door eene compag nie van het 3e bataljon bezet, Eerst laat in den namiddag ver scheen het legioen van Toekoe Djo- han, die de taak van de compagnie, het bezetten van Tjot Bada, overnam, zoodat eerst laat in den avond de troepen in het kwartier terugkwamen. De volgende morgen vertrokken weder het 14e, en een gedeelte van het 12e en 15e bataljon met artille rie, mineurs, ambulance en een groot aantal dwangarbeiders met graafge- reedschappen, om Tjot Bada te slech ten en eene verdere verkenning op dat terrein te doen. De vijand liet zich niet meer zien, en nadat Tjot Bada geheel geslecht was, keerden de troepen huiswaarts. Buiten de hierboven aangegeven gewonden hebben wij te Boekit Da- roe twee zwaar gewonden gekregen, te Tjot Rang ook twee, terwijl van Dinsdag op Woensdag vier minderen tusschen Lambari en Anagaloëng ge wond moeten zijn. De benting Missigit Ateuh is thans door ons verlaten en bezet door het volk van Toekoe Hoessin, Longbatta, een der Panglima's v n Toekoe Djo- han, die ons de versterking te Ka- loet in handen heeft gegoocheld. Ateuh is sinds geslecht. Van de Noordkust werd ons bericht, dat de Radja van Pedir met eigen volk de kwaadwilligen zou verdrij ven en onze troepen niet noodig had. Hem werd een groote som gelds ter hani gesteld voor voeding en beta ling van zijn vechtlegioen. Nadat onze troepen huiswaarts gekeerd wa ren, verkoos onze radja echter niet te vechten en stak hij onze dollars in handelszaken, die voordeeliger zijn dan volk aan te werven. De resident van Langen houdt zich thans te Segii op, terwijl de gouverneur den lOen 's avonds derwaarts is gestoomd en den volgenden dag terugkeerde. Of de voorgeschoten dollars door den radja van Pedir weer in 's lands kas zullen gestort worden, moeten wij nog zienvoorloopig zijn we ze kwijt. LOMBOK. Blijkens uit Indië ontvangen tele grammen, is door de n geering ge bruik gemaakt van het contract met de „Kon. Pakketvaartmaatschappij" door 11 schepen op te vorderen ten dienste van de expeditie naar Lom bok. De gewone dienst der maatschap pij zal hierdoor niet worden gewij zigd. Natuurkundig nderzoek van Borneo. Aan een uittreksel uit de laatste brieven van 22 Februari en 1 April van den heer Büttikofer blijkt, dat sedert de verzending van het tweede bericht de expeditie voltallig was geworden. Nadat gebleken was dat de G. Kenepai niet hoog genoeg was voor de eigenaardige in Britsch- Borner gevonden montaan-fauna, werd uitgezien naar een nieuw jachtterrein iü de hoogste bergstreek, die van het punt, waar de expeditie was, bereik baar zou zijn. Besloten werd het „Ge- birgsmassiv" te kiezen, hetwelk in het zuiden van de Mandeirivier ligt en waarvan de Lijang Koeboeng (1832 M.) het hoogste punt schijnt te zijn. De reis oaarheen werd onder nomen langs de Mandeirivier met de den controleur Van Velthuijzen ter beschikking staande stoombarkas de Poenandie de expeditie langs Kapoean en den benedenboog der Mandei tot Nanga Kalis bracht, van waar de tocht per kleine inlandsche roeischuiten tot eene plaats in dat gebergte, Nanga Raoen geheeten, werd voortgezet, waar de expeditie 4 Maart aankwam. Over de plannen voor de toekomst wordt het volgende vermeld „Nadat de maanden Maart en April in het Mandeigebied zijn afge- loopen, zullen wij te Poetoes Sibauw waarheen het hoofdstation met de noodige vivres, etc. na ons vertrek van hier verplaatst wordt, bijeenko men en van daar uit verder de Ka- poeas op naar ©en linker zijrivier er van, de Boenganrivier, gaan en zoo mogelijk Penaneh aan den Boven- Mabakkam zien te bereiken. Daar voor zouden dan de maanden Mei en Juni nog beschikbaar zijn. Want bet nieuwste bericht, door prof. Mo- lengraaff medegebracht en hetwelk hier nog al sensatie teweegbracht onder de expeditieleden, den contro leur medegerekend, is, dat de tocht naar de Oostkust, waaraan de resi dent veel waarde hecht, nu niet zal doorgaanDit is eigenlijk, zuiver van uit het standpunt van den ver zamelaar-zoöloog beschouwd, wel zoo goed, hoewel ik den tocht naar de oostkust met veel genoegen zoude medegemaakt hebben, niettegenstaan de de veiligheid aan de watervallen van de boven-Mahakkam veel te wenschen moet overlaten, iets dat trouwens ook aan de Boven-Boengan reeds het geval moet zijn." Dinsdag heeft het spaansche ministe rie bij het stellen der Kabinetskwestie de overwinning behaald. Met 127 te gen 72 stemmen heeft de Senaat eene motie aangenomen, waarin hij zijn vertrouwen in de regeering uitsprak. Uit Madrid wordt gemeld, dat de erkenning van den nieuwen Sultan van Marokko door de mogendheden voorloopig is uitgesteld, en wel op grond van bezwaren, welke door de regeeringen van Duitschland, O .sten- rij k-Hongarije en Italië zijn geopperd. Wat van al deze geruchten inderdaad aan is, moet nog blijken. Voorloopig kan men zich tevreden stellen met het feit, dat tot dusver de orde in Marokko nog niet is verstoord. Er bestaat daarom nog geen reden om aan de waarschijnlijkheid eener in terventie der Europeesche mogend heden te gelooven. Het Spaansche fregat is van Me- lilla teruggekeerd zonder de oorlogs schatting mede te brengen. Het ver trekt thans naar Rabat om zich tot den sultan te vervoegen. De hongaarsche Kamer van afge vaardigden heeft met grote meer derheid het handelsverdrag met Rus land aangenomen. De berichten uit Korea blijven gunstig. Het is den koning, met be hulp van de troepen, w lke de ad miraal der Ver. Staten aan wal zette, gelukt zich weer meester te maken van de hoofdstad Seoul en zijn ge zag te herstellen, Of daarmede de opstand geheel is bedwongen, is eene andere zaak. Voor loopig evenwel is nu de orde her steld. Vandaar dan ook dat Japan- sche commandant de troepen, die hij aan wal had gezet, weer aan boord heeft genomen en vermoedelijk weldra Korea zal verlaten. Vooreerst is der halve deze wolk, welke uit Oost-Azië den politieken horizon dreigde te ver- dui teren, alweer verdwenen. Te Gouda is vrouw M. Zaterdag m eder geworden van drie meisjes. Acht jaren geleden werd ze verrast door de komst van drie jongens. Ontploffing te Brussel. Eene vreeselijke ontploffing heeft Zondagmorgen om drie uren plaats gehad in het huis van den hoeden maker Canonne, rue Royale 13 te Brussel, eiker gevolgen zich ook heb ben uitgestrekt tot het groote ge bouw op den hoek der rue de l'En- seignement. De eerste ontsteltenis wae groot Twee ontploffingen met niet meer dan eene seconde tijdsruimte er tus schen, hebben de huizen der geheele wijk doen schudden en alle ruiten binnen een grooten kring doen sprin gen. De straat was in een oogenblik vol menschen, die half gekleed uit hunne huizen gevlucht waren. Aan den kant der rue Royale is het schouwspel het meest aangrij pend. Het huis van den hoedenma ker is geheel vernield, de geheele in houd van het magazijn is in de straat geslingerd tot aan den overkant. De vloer der tweede verdieping is even eens verwoesthet geheele meubilair dat zich aldaar bevond is in stukken geslagen. Het aangrenzende huis op den hoek, tegenover het ministerie van oorlog, is van buiten minder be schadigd. Op de eerste verdieping bevinden zich het bureau van uit vindingsbrevetten en de woning van den heer Georges Picard, welke be langrijke schade geleden hebben. Ook de andere huizen in buurt zien er onherkenbaar uit. Hoe het mogelijk is, dat er geen enkel persoonlijk ongeluk heeft plaats gehad, begrijpt niemand. De wacht, die de ronde deed, is dadelijk in alle huizen der verwoeste straat binnen gedrongen na de paneelen der deur te hebben doen springen. Canonne en zijne familie bevonden zich door een gelukkig toeval juist in hun buiten verblijf; zij zouden anders zeker niet aan het gevaar ontkomen Zijn Op de tweede verdieping sliep het echtpaar Picard. Beiden werden met dekens, matrassen en kussens uit het bed ge slingerd maar bekwamen geen letsel. Ook de zoon van Picard tolde door zijne kamer, maar werd niet gewond. Andere personen, wier woningen gedeeltelijk vernield zijn kwamen met den schrik vrij. Dadelij k werden de aangetaste huizen geschraagd en verdere hulp verleend. Omtrent ae oorzaak der ontploffing verkeert men in onzekerheid. Aan gas kan zij niet worden toegeschre- ven, want niemand bespeurde daar- van de reuk, en ervaren pompiers verklaren, dat men aan gas niet heeft te denken; van brand na de ontplof-1 fiug was ook geen sprake. Wel is er! eene goederenververij in de buurt, maar do chemische stoffen, welke zich daar bevinden, hebben aan de ontploffing geen schuldhet huis is bijna ongedeerd gebleven. Men denkt dus aan dynamiet, waartoe ook de aard der verwoesting en de waarge nomen verschijnselen aan de ver schillende huizen alle aanleiding ge ven. Een luchtschip oer. Zondagavond steeg te Creteld de luchtschipper Lattemann op meteen ballon, in gezelschap van mej. Pau- lus, die met een valscherm zou neer dalen. De opstijging geschiedde naar den eisch en ook de juffrouw be reikte, met bthulp van haar val scherm, behouden den gr >nd* De luchtschipper zelf verongelukte ech ter. Toen hij zijn ballon wilde ver anderen in een valscherm, gelijk hij op het progrumtn-i had aangekon digd, kantelde het schuitje. Latte mann viel er uit en kwam neer op een der stadspleinen, waar hij geheel werd verpletterd. Eene gewichtige betrekking. Sinds de dagen van Loris Meiikoff hebben weinig ambtenaren ;in Rus land zooveel macht uitgeoefend als de Czair dezer dagen geschonken heeft aan een jong officier, den gene- raal-adjudant Tcheverin, die steeds 's keizers bijzonder vertrouwen ge noot. Het ambt van Dezhurni-gene- raal (d.i. generaal voor 's keizers per- soonl.jke bescherming), dat hem is opgedragen, omvat de geheele con trole van de gendarmerie en politie voor het nemen van voorzorgsmaat regelen voor de veiligheid van den Czaar, hetzij deze reist of zich ineen zijner paleizen bevind!. Hij zal feite lijk dictatoriale macht hebben in elke stad waar de keizer doorreist. Hij kan niet alleen de prefecten van politie naar goedvinden benoemen en ontslaan, maar ook desgewenscht invloed oeleuen op de keus der bur gerlijke ambtenaren. Men beschouwt dezen maatregel v.*n den Czaar als het duidelijk bewijs, dat de berichten over de jongste nihilistische samen zwering niet everdreven waren en dat het leven van den Czaar werke lijk ernstig bedreigd wordt, vooral op reis. Eindo der wcrkstiktug: In Pennsylvanio wordt het kolen- bedrijf Maandag grootendeels hervat, daar de mijnwerkers der districten Pittsburg en Clearfield de voorgestel de schikking aannamen. De kolen- werkstaking in de westelijke staten is slechts gedeeltelijk geëindigd. Spooitreineu door huizen i ijdeude. De macht der spoorwegmaatschap pijen gaat ver in Amerika. Te Chi cago reden de treinen sinds lang over en langs de huizen, doch nu deze steeds hooger gebouwd worden, is het plan bedacht ze door de huizen heen te brengen. Voor den aanleg van een electrischen luchtspoorweg zal door de eerste verdieping van een achttal huizen een tunnel worden geboord, door welken de trein zal rijden. De weg zal geheel rusten op eigen grond slagen. Te Londen wordt geklaagd over het dreunen en schudden dat de ondergrondsche spoorweg veroor zaakt. Doch wat zullen de gewaar wordingen zijn van de inwoners van Chicago, die aldus de spoortreinen door hun huis krijgen Dq cholsra te Hamburg? i Naar aanleiding van het gerucht, door de Parij sche editie der New- York Herald medegedeeld als zouden zich hier weer gevallen van cholera heb ben voorgedaan, wordt dit bericht van officieele zijde ten stelligste te gengesproken. Tot dusver zijn te Hamburg noch choleragevallen, noch verdachte ziektegevallen voorgekomen van dien aard, dat deze aan het uit breken der cholera kunnen doen den ken. Door B. en W. W. wordt aan den Raad voorgesteld om den onderwij zer 3de klasse aan de 2de tusschen- school L. van der Have en den onder wijzer 3de klasse aan de kostelooze school lett. B. J. Muller te bevorde ren tot onderwijzers 2de klasse aan genoemde scholen. TWEEDE KAMER. Zitting vin Dinsdag 19 Juni. Por Telegraaf. Toegelaten zijn als leden de heeren Heemskerk, Van Karnebeek, Donner en de Lange omtrent den heer Pijn- acksr Hordijk is het rapport nog niet gereed. Morgen 1 uur zal een aanvang wor den gemaakt met het sectieonderzoek der wetsontwerpen; de volgende week heeft plaats het sectieonderzoek van het ontwerp betreffende de veiligheid jn fabrieken. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden gedurende de 2de helft der maand Mei 1894. Brieven: Van Bentheim, M. Bennebroek, C. C' Luidnaar, J. R. van Laar en Co., D. de Louw, allen te Amsterdam E- L. Brink, ArnhemJ. J. Bruchel, Den HaagG. Siemens, R. H. van der Sluis. Reënteler, allen Den Haag J. Regelman, Haarlem1. Meijer, Haarlemmermeer; C. Wolff-I«erels, Leiden; A. Neger, C. Nodelijk, Wed. J. A. Polak Jr.. allen te Rotterdam Konig, Schermer; Jansen, Utrecht. Briefkaarten: G. Feinkbeen, N. Bons, C. Bsrail, M. Prins, A. Molenaarsgraaf, allen te Amsterdam; L. de Roo, Den Haag; M. Schrier. HaarlemB. Ereis, Os dorp W. van Veen, SchiedamL. de Vries, Wormerveer; J. van der Mey Brieven buitenland. C. L. Hendriks, Antwerpen (België) L. van de Lente, RoekeG. van der Ven, Wezei (Duitschland) St. Denis Parijs (Frankrijk) Bar. Daisy van Bu ren Budapesth, (Oostenrijk). Het stoomschip Obdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, passeerde Zondag 17 Juni des nam. 11 uur, Lezard. Het stoomschip Dubbeldamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, pass. Maandag 18 Juni, des avonds 8 uur Dover. Het stoomschip Maasdam,yan de N. A. S. M., arriveerde Zaterdag 16 Juni van Rotterdam te New-York. Het stoomschip Amsterdam, van de N. A. S. M., vertrok 16 Juni van New- York naar Rotterdam. Het stoomschip Salakvan Rot terdam naar Java, arriveerde 17 Juni te Batavia. ilet stoomschip Bur ge mees er den Tex, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 17 Juni Gibra tar. Het stoomschip Voorwaartsvan Batavia naar Amsterdam via Suri name, arriveerde 17 Juni te Para maribo. Het stoomschip Koningin Regentes van Amsterdam naar Batavia, arriv. 18 Juni te Southampton. Het stoomschip Lawoevan Rot terdam naar Java vertrok Maandag 18 Juni van Peritn. Het stoomschip Schiedamvan de N. A. S. M., is Maandag 18 Juni van Amsterdam te New-Yorkaangekomen. Het stoomschip Zaandamvan de N. A. S. M., arriveerde 18 Juni van New-York te Amsterdam. Hij. „Wat voor bewijs heb ik, dat gij mij werkelijk lief hebt?" Zij: „Bewijs! Heb ik u dan geen acht dansen gegeven Hij „Ja, maar dat beschouw ik nog niet als een bewijs." Zij Dat zoudt gij zeker als gij wist, hoe gij danst." op Woensdag 20 Juni des; avonds van l'n10 uur,door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeesterden heer Ch. P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Ungarischer Marsch. Rechling. 2. Ouverture '1 Italiana in Aiger.eRossini. 3. Grande Fantasie sur des Motifs de l'Opéra Les Rantzau Mojcagni. 4. Fackeltanz a. d. oper der Landfriede Brull. PAUZE. 5. Ouverture La Neige. Auber. 6. Du und Du Walzer. Strauss. 7. Concertstück Wagner. 8. Ballet Excelsior Marenco. F AiVlILI £B ERICH T Ef\i. Getrouwd: 18 Juni. W. K. du Croix met G. C. Bosman. Alkmaar. Bevallen: 16 Juni. M. J. van NeijenhoffDorper z., Hilversum. 16 E. KalshovenBasting d., Amster dam 17. J. A. RuthDijk z., Am sterdam. - A. LoopuitLoeb d., Am sterdam- - A. MathonFarensbach z., Leiden. 18. L. C. W. MullerFa rensbach z., Nieuwer-AmsieJ. Overleden: 14 Juni. Wed. A. PreijerGasst, 81 j. Hoorn. 16. B. SamehtiniVan Lier 69 j., Amster dam. - J. TholenSnickers 80 j., Boksmeer. 17. W. Verkroost 56 j., Burgerbrug. - J. H. Th. Wiegand 70 j., Den H;;ag. - C. Coeijmans, jd. 78 j., Utrecht. - K. W. Ph. Soeuwen 52 j., Utrecht. 18. L. van den Berg 69 j., Amsterdam. - J. C. Moerbeek jm., Den Haag. Bevallen: 17 Juni. C. M. Ter Poorte.:Hoogkamer z. 18. M. W. Tuijtei—Beijdels z. - C. Bonger—v. Rose., beek <1. - A. Priesterde Braber z. Overleden: 16 Juni. C. Zwem mer 80 i. Kampersingel. 17. G. Daan Lukeu 60 j. Spairnw. straat. VARK r NIEUWS Amsterdam, 19 Juni. De prijzen der aardappelen waren beden als volgt: Friesche Franeker Jammen f2,40 a 2,80, dito Hambur gers f 0,a 0,dito Zaaiers fl,30 a 1,60, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2,a 2,2-5, dito Flakkeesche f 0, a 0,Geldersche blauwe f0,a 0,—Katwijker Zand f5,a 5,50 Noordwijker Zand f0,aO,Hiile- gowrnei Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f2,80 a 3,50 dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Alkmaar, 16Juni. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 32 nuchtere dito, 19 schapen, 82 lammeren,vette varkens, 69 magere dito, 204 biggen, 7 bokken en geiten, 3 kleine bokjes, 14 koeien, 0 ossen, 17 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren f a nuchtere dito f6 a 18, schapen f12 a 27, lammeren f 6,a 10,magere varkens f 16 a 18, biggen f 9, a 12, ezel f a bokken en geiten f 2,— a 6,kl. bokjes f 0,60 a 1,25, koeien f130 a 180. ossen 0.—, paarden f50 a 157, veulens a allen per stuk, ve va-kens a ct. per Kg. Pet: umbericht van P. G. C. Calkoen. Makelaars, Amst., 16 Juni: De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15 ct. p. gall. Philadelphia 5,10,5,10, 5,10,5,10,5,10, 5,10 ct. per gall. Ruwe olie 9014, 90ü, 90',. 9014. 90ü, 90S! c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven Amerikaansehe: Disponibel f5,90, Levering Febr. f0,Decemb. f0, Juni.Juli f0,Sept./Dec. f5,90. Russische: Disponibel f5,— Entr. f3,los in Entr.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3