W e dstrijden. Rechtszaken. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. Wereldtentoonstelling te Antwerpen. Genie h. t. 1.J. van Oldenborgh, O. Gunning, J. Gualthérie vanWee- zel. Infanterie 0. I.A. Hartevelt, P H. van der Linde, J. H. C. Vastenou. J. E. W. Verschuir, W. V. B. van Bijle- velt* J. D. Cox, C. W. van Ginkel, J. J. Mulder, M. W. Broekman, W. B. Regenhart, J. H. Kruijt*, T. D. Struijck, C. H. C. Smit, J. F. E. Wil- lemsz, A. J. Ensink, H. vanderSan- de, H. P. C. Hoetjer*, H. J. van Zij 11 de Jong, W. A. H. du Cloux, F. M. L. Horsting*, H. Romswinckel, J. B. van Aken*, F. B. Nunnink. Cavalerie 0. I.A. W. Schneider, O. L. C. de Bruin, J. Amesz, C. D. A. Deibert*, G, E. Visscher. Artillerie 0. I.R. van Eek, C. Fuhri*. W. H. C. Holle. N. J. Ruc- kert, A. R. T. Bouman*, H. J. D. de Fremery, W. A. Blits, G. J, Voor- wijk, J. J. F. A. Beunk, J. Schultz, H. Kerremans*. Genie O. I.: H. van Tongeren, T. van Erp. Drie cadets zullen andermaal de lessen moeten volgen, terwijl een ca det, wegens ziekte, niet aan het exa men heeft kunnen deelnemen. weezen wachten op eene uitkeering, groot 500. De weduwen eischen na tuurlij k uitbetaling. Er heerscht eene algemeene paniek onder de leden van den Bond over de wijze, waarop zij zijn bedrogen ge worden. Een 3 a 4tal jaren terug gingen er al stemmen op tegen de groote uit gaven, die het hoofdbestuur maakte Dij jaarvergaderingen enz., doch nooit werd er aan gedacht dat alle uitga ven voor rijtoertjes, die het hoofdbe stuur na afloop der algemeene verga deringen maakte, uit de beurs wer den betaald van den armen contri- bueerenden politie-ambtenaar. Uit het verslag van den penning meester over het afgeloopen boekjaar 1893 bleek, dat er ruim 4000 was ontvangen, maar ook dat er ruim ƒ3000 was uitgegeven (o. a aan boek werken ruim 400). Voorwaardelijk. en de verkoop had op de als vroeger gewone conditiën zonder stoornis plaats, tot groote spijt van Z. en zijne eestverwanten. Da „Koningin Wilhelm ina". Het pantserdekschip Koningin Wil- helminais Woensdagnamiddag na te zijn gelicht, vlot gebracht en in de haven van Nieuwe Diep gesleept, oogenschijnlijk zonder schade. Tuijnenburg. Uit Amsterdam schrijft men de N. R. Ct Nu van andere zijde gewaagd is van eene reisgezellin van den voort- vluchtigen voorzitter van den Alge- meenen Nederlandschen politiebond Tuijnenburg, is er geen bezwaar meer mede te deelen, dat de bedoelde jon ge dame reeds vóór eenigen tijd te Hilversum in het gezin van T. de betrekking van gezelschapsjuffrouw vervulde, doch door de vrouw des hui zes ontslagen werd. Kort daarna had het vertrek naar Antwerpen plaats. Tuynenburg had zijne vrouw in den waan gebracht, dat hij dé&r gemakkelijker dan in Nederland opnieuw een politiecom missariaat zou kunnen machtig wor den. Het schijnt, dat hij de meerbe- doelde jonge dame heeft uitgenoodigd zich mede naar Antwerpen te bege ven, om daarna met hem \erder te reizen. Zijne vrouw keerde alleen uit Antwerpen naar Amsterdam terug. Men weet reeds, dat de aandacht der justitie allereerst op Londen als de vermoedelijke verblijfplaats van T. was gericht. Nu echter heeft men vermoeden op eene gansch andere Jlaats in Europa, waarheen T. reeds in anuari dezes jaars eene reis ondernam en waar ook zijne tegenwoordige reis gezellin, die in staat is zijn gemis aan kennis van vreemde talen aan te vul len, evenmin eene onbekende is. Waar nu het onverwijld nemen van maatregelen tot opsporing uiterst ge- wenscht moest schijnen, is het wel een weinig zonderling, dat de justitie zich eerst langdurig heeft bezig ge- houden met de vraag, of deze zaak behandeld moest worden door den officier van justitie te Amsterdam, dan wel door diens ambtgenoot te Utrecht. Met het oog op eene aanvrage tot uitlevering door het buitenland, is de aanklacht thans gegrond op „verduis tering, subsidiair diefstal met braak." Van het verdwijnen van den voor- maligen president van den Algemee- nen Nederlandschen Politiebond zijn dupe geworden ruim 300 politie-amb- tenaren van den laagsten rang, die zich in de afdeeling C. hadden laten inschrijven voor eene uitkeering in eens van ƒ100 bij overlijden, alsmede degenen die zich in het pensioenfonds en de weduwen en weezenkas hebben laten inschrijven. Er doen zich thans 2 gevallen van overlijden voor, maar de weduwen en Op straat gezet. Dinsdagmiddag is te Amsterdam bij rechterlijk bevel, op verzoek van de tegenwoordige eigenaren, die over hun huis wenschen te beschikken, wat niet tot den Artisschouwburg be hoorde, op straat gezet. Decors, stoelen, costuums, gordij nen lagen in eene bevallige wanorde in de Plantage. Aan nieuwsgierigheid geen gebrek. Een van de populairste leden van het vroeger gezelschap riep: ik ben onschuldig, ik heb een alibi!" Een ander mompelde spottend met de herinnering aan eens gezongen coupletten„de Artisschouwburg gaat nóóit verloren!" Thans is de schouwburg gesloten en zijn alle deuren van hangsloten voorzien. De onttroonde directie Kreeft en Buderman zal nu wel gaan pr^cedee- ren, doch daarmee blijven zij toch de onttroonde heerschers van den Artis schouwburg. Welk een einde van een zoo glans rijk en hoopvol begin (Amst. Ct.) Sic transit enz. De victorie- of zoogenaamde Se- quah-wagen deed in het Ginneken steeds dienst bij feestelijke gelegen heden en zou ook de schutters der kouinklijke handboogschutterij Wil lem III onder de zinspreuk Vlijt en Volharding ronddragen in het fees telijk versierde Etten, ter gelegenheid van het groote concours op 22 Juli 3. Doch het zal niet zoo zijn. De Sequahwagen, die overal in den lande roemrijke zegetochten heeft medegemaakt, zal weldra de werk plaats van den rijtuigfabrikant ver laten alslijkwagen. Worstelen, De tweede avond van den worstel wedstrijd in Victoria te Amsterdam is onbeslist gebleven. De Franschman bewee3 weer zijn meerdere kracht in de handen, terwijl hij steeds veel voordeel heeft van zijn langere armen, Daarentegen is Remus buitengewoon vlug in het wentelen om zijn lengteas en het omwerpen van zijn beenen, terwijl zijn nek zoo sterk is, dat het voor Gérardy onmogelijk was hem op den grond te drukken, hoewel hij zulks soms op minder faire wijze door herhaald bonzen poogde gedaan te krijgen. Over 't algemeen worstelde Remus Dinsdagavond mooier dan Gé rardy, die zeer ruw was. Een rumoerige verkoopiiig. Maandag had te Voorst in „Het Wapen van Gelderland" ten overstaan van notaris Wilbrenninck de meer malen aangekondigde verkoop van rijzen plaats. Gesterkt door het op den vorigen verkoop toegeven om geen perceelgeld te heffen en aange moedigd door eenige opruiers, kwam men nu met nieuwe eischen. Zekere H. voerde het woord en werd door een zestal anderen bijgestaaner mocht geen 10 pet. opgeld doch slechts 6 pet. geheven worden. Nauwelijks was hun duidelijk ge maakt, dat dit onmogelijk wis en daarmede de onkosten niet eens kon den gedekt worden, of het zestal stond op met de woorden: „die zijn geld niet moe is, volgt ons." Eerst volg den enkelen, langzamerhand meer, en toen er'gedreigd werd, verlieten allen het verkooplokaal; die achterbleef werd bij den arm mede getroond. Men gaf een half uur tijd en trok toen naar de herberg van Koldeweij om het antwoord af te wachten. Wat te doen? De rijzen moesten 25 Juni uit de bosschen verwijderd zijn. Na eenig beraad werd door verkoopers besloten de 4 pCt. zelf te betalen. Hiervan werd aan de afwezigen ken nis gegeven en onder het zingen van sociale liederen trok men weder naar Het Wapen van Gelderland", alwaar de verkoop na een daverend hoerah zonder verdere stoornis plaats had. Om zes uur zoude een 2de verkoop aan de Gietelsche Brouwerij plaats hebben. Ook hier hadden eenige op ruiers post gevat. Zekere Z. wilde het woord voeren en noodigde de koopers uit met hem de zaal te verlaten. Zij ne woorden vonden echter geen ingang Woensdagavond heeft Gérardy we der de partij van Remus verloren. De stand der match er moet nog viermaal geworsteld worden is nu dat Remus twee keer gewonnen heeft en dat een keer de strijd onbeslist bleef. Valache bankbiljetten. Het verhoor der getuige wed. Leu gens heeft hedenmorgen weinig bij zonders opgeleverd. De koopman Jor dan bevindt zich te Antwerpen en was opnieuw verhinderd. Het onder zoek is nu gesloten en de uitspraak bepaald op Donderdag 28 Juni, morgens 10 uur. Hbld. wetten heeft te stellen ten aanzien van hetgeen ligt binnen haar gebied, zonder aan eenig mensch onderwor pen te zijn, maar zich gaarne verstaat met het burgerlijk gezag. Z. H. geeselt vervolgens de vrijmetselarij en ver klaart te rekenen op de samenwerking van alle godsdienstigen, om de ram den van den oorlog te bezweren. W.rnt: Europa heeft meer den schijn dan de werkelij kheid van vrede. Het sociale vraagstuk wordt vervolgens aangeroerd, naar aanleiding waarvan de Paus zegt dat de vrijheid der vol keren zich voegen moet naar en in overeenstemming moet zijn met de macht der regeerenden, welke ook de naam der regeering zij, opdat verme den worde, dat het einde dezer eeuw gelijke op dat der vorige. Woensdag is de russische troonop volger aan boord van het russische jacht Polarstern te Gravesend aan gekomen. De twist over het belgisch-engelsche Congo-tractaat, dat zoo de algemeene aandacht trekt, wijl Duitschland en Frankrijk er ook in betrokken zijn, zal waarschijnlijk spoedig zijn bijge legd, daar Engeland en koning Leo pold rekening zullen houden met de door Duitschland tegen dit tractaat opgeworpen bezwaren. Men schijnt het er reeds bijna over eens geworden te zijn in de grensdis tricten tusschen Duitsch Oost-Afrika en den Kongo-staat het status quo ante onveranderd te laten blijven." Als daardoor het pachtcontract (dat aan de Engelschen officieel eene reeks stations in den rug van het Duitsch- Oostafrikaansche bezit zou waarbor gen) kwam te vervallen, zoo zou dit natuurlijk toch niet uitsluiten dat Engelsche particuliere maatschappij en over het Kongo terrein voor eigen rekening telegraaflijnen en spoorwe gen konden a nleggen, om ten be hoeve van handel en verkeer de ver schillende deelen van het Engelsche gebied met elkaar in verbinding te brengen, De toestand in Marokko blijft be vredigend. Ook de Kabyien hebben Abdoel Azis als sultan erkend. Ook is men algemeen van oordeel, dat de nieuwe sultan de verplichting tegen over Spanje zal nakomen, tot betaling van de 5 millioen pesetas, die zijn voorganger gecontracteerd had te be talen als oorlogsschatting. De Transvaalsche strijdmacht heeft na een hardnekkig gevecht de ver sterkte positie van net opperhoofd Malaboeh stormenderhand ingeno men. Malaboch, door zijne aanhangers verlaten, is naar de hoofdkraal ge weken. De blanken hebben geen en kel verlies geleden. De aanvoerder der Sewaas, van wien men meende dat hij goedgezind was, heeft eene dreigen .e houding aangeno -en. De pachters in dat district zijn uit voor zorg naar het kamp getrokken. ging aangeplakt: Uytdaeginghe. !Een vreemde |ridder soeckende gansch de weirelt door eene gunstighe ghelegenheyt om sijnen moedt te toonen is aenghecomen om deze stadt van Antwerpen, wijd ende sijd ver- maert ende besocht door vele edele Heeren. Daer hij te weten is gheco- men dat hij hymelyck wordt aenge- claeght de edel vrouwen uytmuntende door haere schoonheydt ende door haeren hoogen rang niet den ver- schuldigden eerbiedt ende ghenegen- heydt te wijden, sooals het mannen van sijnen stand betaemt, ende dat verscheydene deser edel vrouwen hem van sulcke onheuscheydt verdencken, soo ist dat hij besloten heeft in het strijdperek te treden op Dinsdaghl9 juni 1894, ten twee ueren, des nae- middaghs, op de Merckt van Oud- Antwerpen, ende bereyt is te houden staen dat men hem belastert ende te be wij sen, te paerd, met de lans in de handt, dat hij de vrouwen sooveel eerbied toedraeght als eenigh ander ridder ter weirelt ende hierin niet ten achter en staet tegen wie het oock sij of tot welcke natie of stand hij behoore. Deze uitdaging is opgenomen ge worden door een vijftigtal ridders van alle naties, die met hunne pages, ho velingen, narren en slaven waren toe gestroomd; jmeer dan 200 man en 69 paarden, kemels enz. in rijk ge waad. Om een gedachte te geven van dit schoon feest, deelen wij het program ma mede PROGRAMMA. Ringsteken in den In de jongste Encycliek van den Paus, waarvan de openbaarmaking ophanden is, worden in herinnering gebracht de betoogingen van 's Pau sen jongste jubileum. Hij gewaagt met smart van de na tiën welke van de Roomsche kerk zijn losgescheurd, en erkent dat te genwoordig de oostelijke volken beter gezind zijn ten opzichte van het ka tholicisme. Dezen laatsten spoort hij aan tot eendrachtige aaneensluiting, onder belofte zijnerzijds hunne kerke lijke gebruiken en privilegiën te zul len handhaven. De Paus noemt ver der de protestanten op, die tot de Kerk teruggekeerd zijn, en roept den overigen toe, dit voorbeeld te volgen. Hij beveelt den katholieken aan zich te onderwerpen aan de Kerk, welke Antwerpen, Dinsdag 18 Juni 1894. Heden had plaats in de wijk oud-Ant werpendie waarlijk het kunstjüweel der expositie is, eene reproductie der zoo beroemde tour- nooien of steekspelendie rond 1594 in vollen bloei waren. Het we der was helder en aangenaam, ook was er eene menigte volks to€ stroomd, die wel op 10000 man kan gerekend worden, en die met geest drift bezield door het yverschoone schouwspel in een „cader ad hoe' menigmaal in luide toejuichingen is losgebarsten. Reeds voor eenige dagen was in Oud-Antwerpen de volgende uitda- ALGEMEEN le Tooneel. aard van diegene, welke door aarts hertog Ernest gevierd werd tijdens zijne Intrede te Antwerpen in 1594. 2e Tooneel. Het steekspel. 3e Tooneel. De wedloop met de werpspiesen. 4e Tooneel. De uitdeeling der prijzen aan de overwinnaars in de ringsteking en in het steekspel. 5e Tooneel. Uittocht van den stoet. UITVOERIG PROGRAMMA. Eeste Tooneel. le Figuur. Intrede der voorname personages, die plaats nemen op de tribuun, die hun voorbehouden is. 2e Figuur. Intrede aer vier Voor zitters van het steekspel, die hunne trede bestijgen. 3e Figuur. Aankomst van twee edele Boden gevolgd door drij Rid ders, gekleed alsof zij van verre lan den kwamen, die aan de Voorzitters- Rechters van het steekspel de geschre ven uitdaging overhandigen. 4e Figuur. Intrede van den stoet aangevoerd door den aartshertog Er- nest en samengesteld als volgt: A. Een Ruiter, die op de trommel slaat. B. Acht romeinsche trompetters. C. Zes dienaars te voet in zijden kleederen. D. De aartshertog Ernest, gekleed op zijn Romeinsch. E. De heeren van zijn gevolg insge- lijk gekleed als Romeinen: Peter Henriquez de Gusman, Graaf van Fuentes, afgezant van den Ko ning van Spanje. Karei van Aremberg, Prins van het Duitsche Keizerrijk, Ridder van het Gulden Vlies. Karei, Graaf van Egmont. De heer van Vorsen. F. Dienaars te voet die de Heeren vergezellen. G. Twee jonge Edellieden, die de lansen dragen, waarvan de aartshertog zich bedient en rond welke zijne kleu ren gerold zijn. ziel brandde. Zij hoorde het kind weeklagen; zij hoorde het gekreun der ontroostbare moeder. Zij meende, dat zij terug keerde om het kind uit zijn graf in het water weer te voor schijn te halen, maar te laat. Het lichaam was reeds onder water verdwenen. Bij haar ontwaken was hare eerste gewaarwording een ge voel van afgrijzen' Daarna gevoelde zij eenige verlichting bij het besef, dat er geen misdaad was begaan, en was ook de haat voor den zuigeling verdwenen. Maar nu bereikte haar plotseling het bericht, dat het kind verdwenen was! Verdwenen? Zonder een spoor achter te laten? Dus haar droom was werkelijkheid geweest? Had zij het kind vermoord? Indien dat zoo was dan drukte niet alleen het verplette rende wicht van het schuldbesef op haar het ondragelijk medelijden voor de ontroostbare moeder maar de ont dekking zou volgen; men zou te weten komen, dat zij den dood van het kind had veroorzaakt. Wie zou geloof hechten aan de geschiedenis van het slaap wandelen? Wie zou gelooven, dat zij, die zulk een grootbe lang had bij den dood van het kind, het niet in koelen bloede had vermoord? Als zij werkelijk het kind had gebracht naar het bassin te Willesden, dan moest men haar gezien of het lijkje spoe dig gevonden en herkend hebben. Terwijl aldus de gevoelens waren van haar, die onbewust den erfgenaam van de familie Barth uit den weg had ge ruimd, waren de gewaarwordingen van James Wrigley, die eene zelfde daad had willen begaan, geheel anders. „De jonge Barth is door iemand gestolen of van het leven beroofd riep hij tot zijne vrouw. „Wat wie?" gilde mevrouw Wrigley, haar echtgenoot veelbeteekenend aanziende. „Weet ik wie? Maar nu hij eenmaal weg is, verlang ik hem niet terug." „O James," zeide zijne vrouw hierop, „denk eens aan zijne moeder." „Wel vrouw, denk jij eens aan je kinderen." „Maar Myra dan?" „Die zal jong sterven evenals hare moeder. Het is een groot schandaal, dat meisjes erven.", „Er is een man mijnheer om u te spreken," zeide eene dienstbode. Die man was Tony Pettigrew. Hij nam zijn heer ter zijde. „Nu mijnheer, heb ik geen gelijk Mijn neef Timmy Titlow vertelt en bezweert het, dat hij van nacht om een uur eene vrouw een kind in het bassin te Greenwood heeft zien werpen." „Ik zal het bassin laten doorzoeken," riep Wrigley uit. „Dat is al gebeurd, en iedereen zegt, dat Timmy gedroomd heeft." „Zij zullen het wel nauwkeuriger onderzoeken. Ik zal er zelf eens heengaan. Haal eens een dreg voor mij Tony. Ik loof vijf pond uit voor dat onderzoek tot het vallen van den avond. HOOFDSTUK IH. Herinneringen. Zooals een moordenaar rondwaart op het moordtooneeb zoo waarde James Wrigley rond om Barth House. Na het onderzoek in het reservoir begaf hij zich naar Barth House en als gehuwd neef en geneesheer had hij toegang tot Myra's kamer. „Ik heb het bassin van Greenwood laten doorzoeken," zeide James, „maar er is geen spoor van het kind te vin» den. Wanneer komt George Fitzroy terug ?"j „Ik verwacht hem ieder uur," stamelde Myra. „En dan ga je zeker trouwen nietwaar?" „Neen ja neen O, dat kan ik nog niet zeggen." „Nu, sedert dat kind verdwenen is, kan je een kolossaal fortuin ten huwelijk medebrengen, Myra." „Ik wil dat fortuin niet hebben 1" riep Myra uit en ver hief zich van haar rustbed. „Niet voor zulk een prijs. Ik wil, dat het kleine kind weer wordt opgespoord." Zij verborg haar gelaat op hare armen en James Wrigley ging heen, haar alleen bitter schreiende achterlatende. Toen Myra weer eenigszins tot bedaren was gekomen en haar arm voor haar gelaat wegnam en in de kamer rond keek, zag zij dat Ailsa -haar aanstaarde met eene uitdrukking van vrees, medelijden en stomme onderworpenheid. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2