INGEZONDEN. Vervolg Stadsnieuws. Wetgevende Macht. VA R 1 A. Burgerlijke Stand. Aangeboden betrekkingen in Beierland. H. Een troep Ethiopiërs, rijk ge kleed, geleid door drij dignitarissen Zijner Hoogheid. I. De Koning van Ethiopië op zij nen troon, gedragen door zes zijner onderdanen. J. Ethiopische kinderen, dansende, verschillende muziektuigen bespelen de fluiten, castagnetten en trom mels en blijde kreten latende hooren. Twee Kemels Ethiopische kinderen dragende. L. Muilezels dragende jonge Ethio piërs, die schieten en spiesen zwaaien, en boog en pijlenkoker op den rug dragen. M. Twaalf Ethiopische danseressen cymbalen bespelende en rond hunnen Koning dansende. De ridders die om den prijs gaan kampen N. De groep van Albrecht Fugger met zes andere ridders en twee dienaars, die naar Aziatische mode lange neer dalende mantels van verschillende kleur dragen en die gewapend zijn met lansen en kleine schilden. O. Eene Koningin te paard, drij ge vangen ridders, aan handen en voeten met zilveren ketens geboeid, achter zich voerende. P. Zes edele Belgische heeren, die nevens graat Floris van Berlaymont, ridder van het Guden Vlies, rijden en met bloemen geborduurde kleederen dragen, zooals de koningen der Nieu we Wereld. Q. Twee schoone in het wit gehleede ridders, met zeer dikke en hooge bloe- menbossen op het hoofd en met spie gels op hunne schilden. R. Cupido als ridder gekleed, en twee nymfen te paard, als koningin nen gekleed en geboeid door zijne bekoorlijkheden, meevoerende. S. De groep van den heer Jacques de Pimentel: zes Spaansche ridders en twee dienaars, zwarte kleederen met zilveren boordsels dragende. T. De markies van Baden met vijf rijk gekleede ridders- U. Eene partij ridders te paard, gebarende met de hengelroede te visschen. V. Een ridder gepijnigd door zijne liefde tot Bradamanta en vergezeld door nairen. W. Zestien deelnemers aan de Ring- steking en aan het Steekspel. 5e. Figuur. De Ringsteking. Tweede Tooneel. Het Gevecht met het zwaard, en het Steekspel met de lans. Derde Tooneel. De Wedloop met de Werpspiesen. Vierde Tooneel. Uitreiking der prijzen aan de over winnaars van deRingsteking en van het Steekspel door de Edel vrouwen, die de tribune der voorname personages bezetten, in tegenwoordigheid van al de Ridders die deelgenomen hebben aan de wedstrijden. Vijfde To meel. Uittocht van den Stoet. Zooals men ziet een prachtig schouwspel, dat later nog duizenden vreemdelingen zal lokken. Er zullen nog gedurende de expositie drie tour- nooien plaats hebben in den loop der maanden Juli, Augustus en Septem ber. Ut* Ontploffing te Brussel. De oorzaak der ontploffing in de rue Royale te Brussel ligt nog steeds in het duister; men heeft nog niets gevonden wat daaromtrent licht zou kunnen verspreiden. De directeur van de levensverzekeringmaatschappij welke haar kantoren had in het ver woeste gebouw, heeft eene verklaring afgelegd, welke het vermoeden van een misdadigen aanslag mogelijk maakt. Deze getuige merkte op, dat kwaadwilligen gemakkelijk in het gebouw konden binnendringen en eon dun schotje losbreken, waardoor rij toegang hadden tot het lokaal waar de ontploffing heeft plaats ge had. Bij onderzoek bleek, dat het be doelde schot werkelijk was losgerukt en wel op eene manier alsof het niet door de ontploffing was geschied, zoodat er alle reden is om aan boos opzet te denken. De opruiming van het puin is voorloopig gestaakt, totdat maatre gelen genomen zijn voor de veilig heid der werklieden, want het ge bouw kan ieder oogenblik als een kaartenhuis instorten. Daardoor kun nen de deskundigen hun onderzoek naar den aard van het gebezigde ont ploffingsmiddel niet voortzetten; het zal tenminste een paar weken duren voordat men met het sloopen gevor derd is tot de eerste verdieping, en eerst dan kunnen de nasporingen hervat worden. Tot zoolang zal men wel in het onzekere blijven over deze geheimzinnige zaak. Cornelius Hers. Nu men te Parijs Cornelius Herz niet uitgeleverd kan krijgen, op grond dat de geneesheeren te Londen blij ven verklaren, dat hij te ziek is om vervoerd te worden, zoo heeft de Fransche regeering eindelijk besloten hem tegen 27 Juli voor de rechtbank te Parijs te dagen en, zoo hij niet verschijnt, hem bij verstek te veroor- deelen. De in de dagvaarding gestelde aan klacht luidtwegens chantage en po ging tot chantage. Meunier. Dinsdag is de anarchist Meunier, over wiens uitlevering zulk een lang proces in Bowstreet gevoerd is, door de Engelsche regeering in handen der Fransche overgeleverd. Hij kwam des morgens overNew- Haven-Dieppe aan de gare Saint-La- zare aan en werd idaar door de ge rechtelijke politie in ontvangst ge nomen. Het eerst werd hij vervoerd naar het anthropometrisch bureau, waar hij gephotografeerd en gemeten werd. Meunier is indertijd bij verstek ter dood veroordeeld wegens deelneming aan den aanslag tegen het café Véry. Daar hij nu natuurlijk in verzet ge komen is, zal een nieuwe instructie tegen hem geopend worden. Drie losgekochte Franschen. De tijdingen uit Tongkin deelen bijzonderheden mede over de vrijla ting van de drie FranschenBouyer, Roty en Humbert, die tien maanden lang door chineesche roovers gevan gen zijn gehouden. Na langdurige on derhandelingen was men het over hun losgeld van 25,000 piasters eens geworden. Maar toen eischten de roo vers nog 120,000 piasters. De gevangenen waren met den dood gedieigd, toen de Tongkineesche on derhandelaar Cho chu Destenay de onderhandelingen weder opvatte. Het gelukte hem de gevangenen te doen vrijstellen. Het diplomatiek beleid, door dezen bij die gelegenheid aan den dag gelegd, wordt door de bladen van Tongkin zeer geroemd. Doch de waarheid is, dat hij ook zijnerzijds zeer handelbaar voor de roovers is geweest. Dezen toch verkregen van hem, in den vorm van eenemaande- lijksche „ondersteuning", een extra losgeld, waarvan het bedrag niet op gegeven wordt. Onder deze voorwaarde hebben de roovers zich verbonden hun gawoon handwerk vaarwel te zeggen en zich bezig te houden met den landbouw. Valsche bankbiljetten-zaak te Hamburg. Te Hamburg zijn nog drie perso nen, namelijk twee kooplieden en een slachter, in hechtenis genomen op grond van medeplichtigheid aan de verspreiding van valsche bankbil jetten. Een millionair-novellist. De Amerikaansche millionair John Jacob Astor heeft een werk uitgege ven, waarin hij beschrijft hoe de we reld zal zijn in het jaar 2000 van onze tijdrekening. Het reisverhaal, nu ook in 'tFransch vertaald, is geheel in den trant van Jules Verne. Beschreven wordt hoe een naamlooze vennootschap wordt gevormd om de aardas recht te zet ten met het doel de temperatuur voor alle breedtegraden gelijk tema ken. Zij tracht dit doel te bereiken door in den zomer den waterstand in de Noordelijke Poolzee met behulp van reusachtige pompen te verlagen en dien in den winter met 100 Eng. voeten te verhoogen. Juist in tegen overgestelde richting zal men in de Zuidelijke Poolzee werken. De wetenschap is verbazend voor uit gegaan. Zoo heeft men een kracht, de „apergia", ontdekt, die menschen en zaken onttrekt aan de werking der zwaartekracht. Dank zij deze groote ontdekking, doorklieven drie personen het heelal, gezeten in een cylinder van glucinium, welke van binnen met „minerale wol" bekleed is, die hen tegen de hevige koude beschermt. Na tal van moeilijkheden die zij echter met behulp van de „apergia" weten te overwinnen, ko men zij op Jupiter aan, waar de rei zigers uitstappen. Menschen vinden zij hier niet, maar zij moeten voort durend strijden tegen monsterachtige dieren. Daar Jupiter nog in het steen- kolen-tijdperk verkeert, is de atmos feer er zeer dicht. De reizigers staan verstomd over de rijkdommen, welke zij bij iederen stap aantreffen. Van Jupiter begeven zij zich naar Saturnus, waar zij den hemel en de hel naast elkander vinden. Hier le ven de onzichtbare geesten der men schen een vreugdevol leven of onder gaan zij een welverdiende straf. Na verloop van 18 maanden kee- ren de drie reizigers van hun uitstapje terug. Dit, dooreengevlochten met een liefdesgeschiedenis, is in groote trek ken de hoofdinhoud van het phan- tastisch boek van denAmerikaanschen millionair. Eene Overstrooming. De Hongaarsche badplaats Pöstyen is overstroomd door de Waag. Dertig huizen zijn ingestort en vele badgas ten verdronken. Het spoorweg-en te- legraafverkeer is gestremd. De te velde staande gewassen in het Waagdal zijn alle vernield. De schade wordt ge schat op eenige milioenen. Een monster-proces. Te Algiers is een monsterproces behandeld tegen den burgemeester van het stadje Aumale, Sapor ge naamd, die gedurende 10 jaren een eindelooze reeks van knevelarijen, mis handelingen, onwettige opsluitingen en valschheden in zijn betrekking zou hebben begaan. De jury had 300 vragen te beantwoorden en heeft ten slotte de schuld van den beklaagde slechts in drie gevallen aangenomen. Hij werd tot 5 jaren opsluiting en 100 frs. boete veroordeeld. Vermoe delijk zal de zaak nogmaals moeten worden behandeld, omdat gebleken is, dat een der juryleden den leeftijd van 30 jaar nog niet bereikt had. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. De Gasfabriek. Na het aannemen van de motie van de H.H. Tjeenk Willink, v. Dieren Bijvoet, Sabelis en Beijnes in de ver gadering van 24 Mei 1893 waarbij toch duidelijk werd uitgesproken dat men vooreerst niet wilde onderhan delen over en zich niet wilde binden aan een nieuwe concessie, had men zeker niet gedacht dat er reeds een jaar later weder aan zoude getornd worden om maar weder concessie te geven. Hoe verdrietig ook de zaak ligt er toe en alle tegenstanders van conces sie, vooral van concessie aan vreem den en nog meer, vooral tegenstan ders van concessie aan eene maat schappij als de Imperial, moeten in het belang van de stad zich weer aangorden om den leden van den gemeenteraad duidelijk te maken dat men geen concessie wil, omdat dit zoude zijn een schande voor de stad Haarlem. Het is wel een ver drietige strijd, want er is altijd nog kans dat wij die verliezen evenals in 1875, nadat toch in 1871 was aange nomen dat men geen concessie wilde. De strijd is daarom verdrietig, om dat er zoo veel in het particulier wordt afgehandeld en men daardoor zoo'n onmachtig gevoel krijgt. Men weet eigenlijk niet tot wien men zich moet wenden. Bovendien ook niet waar, men doet zijn vrienden zoogaarne een pleizier als 't overeen te brengen is met de belangen van de gemeente, en er is hier wel een redeneering te vinden, die het doet voorkomen ot deze concessie in het belang van de stad is. Kom laat ik die fatsoenlijke menschen de concessie maar geven. Toen ik aan mijn amsterdamsche kennissen mededeelde dat er werke lijk kans bestond, dat wij de conces sie weder aan de Imperial zouden ge ven, vroegen zij heel beleefd of wij gek waren. Ziet gij dan onze ellende niet Ik wil evenwel door een eenvoudige becijffrving laten zien dat het zeer schadelijk voor de gemeente finan ciën zoude zijn om aan de Imperial opnieuw de concessie te geven. Voor af moet mij nog een enkel woord van 't hart, over de wijze waarop deze zaak wordt aangepakt. Ik vind toch daargelaten alle voor- of nadeelen van de concessie de wijze waarop deze zaak weder wordt be handeld, zeer verkeerd. Het lag toch op den weg van een maatschappij als de Imperial om na de afwijzing van verleden jaar, een voudig weder aan te vragen wan neer men weder in onderhandeling wilde treden; het lag op den weg van degenen die voorstanders zijn van de gasfabriek, om de gasfabriek ertoe te brengen nog eens bij de stad aan te kloppen. Maar het is de verkeerde weg om de stad weder bij de fabriek te brengen. Wanneer men dus de goeden weg had willen bewandelen, dan had men een adres aan de gasfabriek moeten richten, ongeveer van dezen inhoud Lieve fabriek I Gij hebt nu 20 jaar de goedheid gehad om ons veel te veel te laten betalengij wilt ons nu wat minder laten betalen, dat vinden wij lief en wij vinden het heel goed, dat gij dan later weder 20 jaar te veel krijgt, zooveel te veel dat gij wel een mooie, nieuwe fabriek kunt bou wen. Maar ach ziet u, wij hebbende kermis weder wat verlengd en dan kunnen wij die acht jaar een ker- misduitje hebben, dus lieve fabriek, de gemeenteraad is zoo kwaad nieten er zijn weer een paar nieuwe leden bijgekomen en een van die goede maar minder wijze is niet meer, och probeert het nog maar eens, 't zal wel lukken. De fabriek, die zeker wel gehoord (f) heeft van deze adres beweging, heeft wel kans dat zij haar zin krijgt want zij speculeert in haar vroegen voor stellen op de zwakke zijde van den mensch. Velen die niet eenigszins ver zien zijn altijd genegen voor dadelijk voordeel voordeel in de toekomst op te offeren. Men past daarbij verkeerd het spreekwoord toe: een vogel in de hand enz. Verkeerd want 't voordeel van later zijn geen vogels in de lucht, neen het zijn vogels in de handen van onze kinderen en kleinkinderen en het zal moeilijk zijn om bij de weinige waarde, die langzamerhand het kapitaal krijgt ze meerdere zulke vette vogels te bezorgen. Door op deze zwakke zijde te spe- culeeren, heeft men de groote hoop op zijn zijde. Het is evenwel bedroe vend dat zij daarmede ook kans heb ben, de meerderheid van onze va dertjes, zooals de Spaarnebode ze noemt, op hun hand te krijgen. De vadertjes die toch zeker iets meer verziend moesten zijn dan hun kin dertjes. De rente trekkende Engel- schen lachen wat om die goedige Hollanders, die ze zoo aardig door ze van voren onder de kin te strijken, van achteren kunnen plukken. Ik zeide boven dat ik zoude aan- toonen dat het schadelijk voor de gemeente in haar geheel zou zijn om de concessie te vcrleenen. Als men er toch weder toe over gaat kan men dadelijk 't voordeel hebben van ongeveer acht ton, ver deeld over acht jaar, als men aan neemt dat men 't geld rente op rente stelt. Dat is een aardige som, be spaarde de gas verbruikers die en maakten zij die tot kapitaal dan zoude bij de lage rente-standaard daardoor misschien 't inkomen der gezamenlijke gemeentenaren met f24000 vermeerderen Ik zal nu maar niet spreken over 't bekende ver schijnsel dat als men minder per M3. betaalt, men o wonder toch ge woonlijk hoogere gasrekeningen krijgt, maar ik geloot toch wel te mogen zeggen dat dat bedrag dat over de gezamenlijke gasverbruikers ongeveer f 1.50 per maand bedraagt na de acht jaar schoon op is, vooral als men weder meer kermis gaat vieren. Ge ven de gemeentenaren evenwel de concessie niet dan hebben zij die 8 ton ook wel uitgegeven maar dan krijgen zij daarvoor de gelegenheid om verder aan hun kinderen het recht te geven zelf met het gas winst te ma^en, en niet winst te maken van 3%, neen minstens 10%. Tot bewijs van deze redeneering neem ik de fabriek te Groningen als basis. Groningen is een stad onge veer als Haarlem. Deze fabriek heeft in 1892 een overwinst boven de ge wone rente van 't kapitaal gemaakt van ƒ46,000, die winst was evenwel wel 80,000 want men heeft de uit gave van f39,000 aan een nieuw buizennet in een nieuw gedeelte der stad en aan nieuwe machines geheel afgeschreven op de winst- en verlies rekening, behalve de andere gewone afschrijvingen. Men heeft dus 't is duidelijk eigenlijk 80000 gewonnen, dit maakt over de bedoelde 8 ton lOo.o. Men zal misschien zeggen ja ma^r die 8 ton werden door de gas- verbruikers opgespaard en niet door de geheele gemeente. Die opmerking zoude evenwel van veel kortzichtig heid getuigen bij de tegenwoordige samenhang der maatschappij; komt winst aan Jan ook aan Piet ten goede en als later onze gemeente financieën ruimer zijn zoodat wij minder belas ting behoeven te betalen dan plukt de winkelier door de meerdere inwo ners zeker de rijkste vruchten en de winkelier is toch zeker wel de grootste gasverbruiker. Burgers van Haarlem als gij 't wel meent met uzelf, met uw kinderen, brengt dan gerust uw drie centen meer naar 't Engelsche bureau. Over acht jaar zijt gij meester van het terrein, ten minste als gij ver standige raadsleden hebt; maar die zullen wel verstandig zijn vooral als g.j uw wil doet kennen. Aanbesteding. Van wege het Ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier aanbesteed. Het verbeteren van een gedeelte van twee der hooiden voor de Pet- temer Zeewering behoorende tot de Rijkszeewerken in Noord-Holland. Ra ming f3600. Van de 6 biljetten was dat van W. de Jong te Helder het laagst voor f3290. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 21 Juni. Per Telegraaf. De commissie tot onderzoek con cludeert tot toelating van den heer Pijaacker Hordijk. Dinsdag zal de discussie hierover plaats hebben en zullen eenige wetsontwerpen behan deld worden. Minister Roëll heeft medegedeeld dat de stukken betreffende de Crisis reeds aan de Eerste Kamer zijn over gelegd en dat hij eventueel bereid is dit officieel aan de Tweede Kamer te doen. De eigenaar van een groot maga zijn te Berlijn had sjaals terug ont vangen van eene aristocratische dame, welke die op zicht gevraagd had. Het trok de aandacht, dat eene daar van blijkbaar gedragen was denvo- rigen avond was er een concert ge geven en de winkelier dacht natuur lijk er het zijne van. Eenige dagen ;later zoude er weer een groot concert plaats hebben en wederom werden de sjaals op bezien gevraagd. „Uit de vorige collectie had mevrouw geene keuze kunnen doen." Het gevraagde werd gezondenmaar de winkelier besloot, mede dat con cert te bezoeken en in de pauze wist hij achter den stoel van bedoelde dame te komen. De sjaal kleedt u magnifiek, mevrouw, sprak hij en mevrouw kreeg een kleur. Den volgenden morgen werd de nota voor haar opgemaakt. Vergist u zich niet vroeg de boek houder, u noteert f185 en de sjaal kost maar f175. Vergeet mijn plaatsbiljet niet tien gulden heb ik er voor neer gelegd] Stoomvaartbsrichtsn. Het stoomschip Ged'e, vertrok 20 Juni van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam, arriveerde 20 Juni te Marseille en zette dienzelfden dag de reis voort. Het stoomschip Soerabaja, van Rotterdam naar Java, arriveerde 20 Juni te Marseille. Het stoomschip Spaarndamvan de N. A. S. M., vertrok 20 Juni van Rotterdam naar Newyork. Het stoomschip Prinses Amalia van Batavia naar Amsterdam arriv. 20 Juni te Suez. Het stoomschip Conradvan Am sterdam naar Batavia, arriveerde 19 Juni te Port-Said. Het stoomschip Prins Maurits ver trok 18 Juni van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip Oranje Naussau ar riveerde 19 Juni van Amsterdam te Paramaribo. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 19 Juni. J. Ramondt en F. M. Stam. Alkmaar. - H. Damm met A. Ohmstede. Alkmaar. Bevallen: 22 Mei. C. W. M. Outhuis Homulle d.Waterval Elandsvallei. (Z.A.R.) 16 Juni. S. M. LeibbrandBorghols d., Amsterdam. 17. H. A. BackerSchievink d. Am sterdam. 18. K. WesterkampVon der Heyde d., Amsterdam. - F. Bu- waldaTonckens z., Oosterwolde (Fr.) F. J. M. Ooms—Boggia d.. Den Haag. 19. L. W. DonkerZuijderhoff z., Benningbroek. - F. J. ScholCanne- gieter d., Soerabaia. 20. E. H. W. A. BosschartVan de Kasteele z., Den Haag. Ondertrouwd: 21 Juni. L. A. Boers en S. M. Huijsmans. - J. W. Koopman en M. Ramage. - W. de Rooij en J. M. R. de Laat. - H. J. A. Ravesteijn en C. L. E. Gijsberts. Getrouwd: 21 Juni. A. Adriaans en J. W. v. d. Bosch. Bevallen: 20 Juni. L. Pahud de MontangesBogaardt z. - C. W« FiegeBottinga d. 21. F. v. Doorn- koetsier z. Overleden: 19 Juni. C. v. Zurk 18 md. d. Gasth.vest. 20. C. A. M. Hienkens 16 md. d. Zijlstraat 1. Beach, ootw. juff. P. G. teg. Sept. bij 2 echoo'g. kind. v. ong. 18 j. jongen en meisje, goed kunn. m&zknipp. en naai., liefst m. acte BOtt. en fr. handwerken. 2. Nette bargerj, of wed. 4050 j om m. beh, v. werkvr. kl. huish. waar enem. met zeer goede get. 8. Winkelj. terst. weg riekte R. K. 4. Kantoorbed. gr bek. m. ezphoofdz. tpoorw. verk. en boe'<h. 5. Bekw bouwk. teeken. terst. cond. nader overeentek. 6 Eerste horlogem. bed. volk. op hoogte, voorz. v. goed gereedsch. 7. lste Confis. bed. 1 Juli of eeri. m. pr. get. te Rott. 8. Bekw. mach. bankw. in stoomdistill. in goede get, en vrij v misbr. v. it, dr, Zondagen des nachts niet werk.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3