In taeli paar DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Zaterdag 23 Juni 1894. No. 3365 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,374. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat 1-4, Haarlem. Telefoonnummer 128. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuceParijs Blbts Faubourg Montmartrt: Hel Bijvoegsel van het blad dat Zateragavond verschijntzal bevatten Het geheim van een Despoot. Haarlemmer Halletjes CCV. Bin nen- en Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentien enz. wordt in No. 26 van bet Geïllustreerd Zondagsblad opgenomen. Deze groote Roman trekt algemeen de aandacht. 0EST" Ook vinden tal van geïllus treerde Anecdoten, nieuwe Puzzle, Oplossingen van Prijsraadsels, Nieuwe Prijsvragen enz. enz. daarin plaatsing. De inhoud is buitendien als volgt Een tochtje langs de Khojah-spoor- ijn, (met illustratie). Op de schil- ierijententoonstelling, (met illustra tie). De bond van de Kaalhoofdigen. Geluk? (met illustratie). Een noeilijke kwestie, (met illustratie.) - Menschlievend plan, (met illustra te.) Een uur vol gevaar, (naar iet Amerikaansch). Vriendelijk litgeleide, (met illustratie.) Een ilangenmensch als gast, (met illustra te). Russische rechtspraak. )ngebalsemde mumiën. Op weg laar huis. (Een realistische schets laar den nieuwsten smaak). Eene vervolging met onbevredigenden af- oop, (met 5 illustraties.) Dan maar ;een thee Lastige vraag (met illu- itratie). Mededeeling. Postze- jelmanie. Schaakrubriek. Mede- leelingen. DE UITGEVER. Haarlem22 Juni 1894. Vacantie arrondissements ;rechtbank. De Arrondissements-Rechtbank al- ïier heeft voor dit jaar de navolgende :egeling der vacantie vastgesteld Zitting voor Burgerlijke zaken Dinsdag 10 en 24 Juli, 14 en 28 Aug. Zitting voor strafzaken. Donderdag 5 en 19 Juli, Dinsdag II Juli, Donderdag 9, 23 en 80; Aug. Aanvang der zittingen ten 10 uur. Hooger beroep G. J. Korver is in hooger beroep gekomen van het vonnis der Arr. Rechtbank alhier, waarbij hij wegens bedriegelijke bankbreuk is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Staalwaterbron. De Maats, tot exploitatie van Staal- waterbronnen heeft het prospectus uit gegeven van de leening der 164000. die nog overblijven van de in twee seriën verdeelde leening van ƒ335.000. Van de eerste serie worden nog ge reserveerd ƒ10000.voor uitkeering aan de vroegere eigenares van de bron. Aandeelhouders in het geplaatste gedeelte der eerste serie hebben den voorrang bij deze uitgifte in evenre digheid hunner aandeelen. Bij over schrijving geschiedt de toewijzing pondspondsgewijze. De inschrijving is opengesteld bij dc haarlemsehe commissionairs in effecten. In de toelichting wordt gewezen op den bloei van de pnderneming en op de geschiktheid van Haarlem als badplaats. Zij eindigt aldus „Naar onze overtuiging is het water uit de Wilhelmina-bron op zich zelf reeds een voldoende grondslag voor' den finantieelen bloei der Maatschap pij, maar veel hechter meenen wij dien te kunnen maken door de wijze, waarop wij ons voorstellen het Bron gebouw te exploiteeren. Wij willen hiervan maken, een fraai gebouw met ruim park en muziektent (in den Koekamp) waarvan men tegen vaste contributie lid kan worden. In een stad als Haarlem met ruim 56000 in woners meenen wij, ook op grond van ondervinding door anderen op dit gebied alhier opgedaan, op ruime toetreding van in wonenden temogen rekenen Stel 1000 leden, die k f 15.met hun gezin vrijen toegang hebben voor het geheele seizoen, waarvan dus de opbrengst 15000.aan vaste con- tributiën z al bedragenstel daarte genover drie concerten per week ge durende 4 zomermaanden (15 Mei15 Sept.) die op 180.dooreengerexend een uitgave vorderen van ƒ8640. dan werpt reeds dit deel der exploi tatie een ruime bate af zonder daarbij rekening te houden met de opbrengst van entrée-gelden of dagkaarten, het heffen eener brontax van vreemde lingen en de opbrengst der buffetten. Waar andere plaatsen alsKreuz- nach, Spa, Kissingen, Carlsbad, enz. zich in een steeds klimmende weelde mogen verheugen tengevolge van het groote vreemdelingenverkeer (in 1893 werd Carlsbad door c.a. 30000 vreem delingen bezocht en dezen bloei geheel te danken hebben aan hun bronwa teren dan meenen wij de voorspelling niet gewaagd, ook al nemen wij zulk een cijfer niet als basis onzer bere keningen aan, dat de Maatschappij die de Wilhelmina-bron op de hier- voren geschetste wijze exploiteert, tot grooten bloei zal komen doordat zij haar zetel heeft in het thans reeds welvarende Haarlem. De belangen van Haarlem's inge zetenen zijn bij de exploitatie van een badplaats nauw betrokkenmenig voorbeeld is te geven van andere bad plaatsen, die onverwacht tot snelle ontwikkeling kwamen en waar de inwoners in korten tijd tot buiten gewonen welstand geraakten. Ook van dit standpunt beschouwd ver dient deze zaak zeer zeker de krach tige medewerking van plaatsgenooten. Over 1894 wordt een winst van 9000.op een kapitaal van 112.000 Wij bevelen gaarne deze leening in den steun onzer stadgenooten aan. Waar de gelegenheid is Haarlem's bloei te bevorderen en zich tegelijk een goede rente te verzekeren, daar zullen de ingezetenen zeker niet aar zelen om in de nieuwe leening in te schrijven. Hondententoonstelling. Hedenmorgen is in den Hertenkamp de groote internationale hondenten toonstelling, georganiseerd door de jachtvereeniging „Nimrod" geopend. Donderdag waren de dieren, die achtereenvolgens werden aangebracht, door den kapitein-paardenarts Qua- dekker en door den veearts den heer J. H. van Oijen, onderzocht op huid ziekte en hondenziekte, daar het met het oog op de geringe afstanden tus- schen de dieren, gevaarlijk was een ziek beest daartusschen te hebben. Enkele werden dan ook voor eerstge noemde kwaal geweigerd. Hedenmorgen te half elf begon de jury haren omvangrijken arbeid. Zij bestand uit de heeren H. A. graaf van Bijlandt, te Maarseveen, Fred. Gresham, Londen. E. K. Korthals (in plaats van E. baron YonOttoKreck- witz) en G. Raper, Sheffield. Het ten toonstellingscomité, waarvan de bur gemeester eere-voorzitter iswerd gepresideerd door den heer Mr. M. G. P. del Court van Krimpen, alhier ter wijl vice-president is de heer Jhr. Ch. F. van de Poll. De heer Mr. A.J.J. Kloppert van Hilversum is secretaris penningmeester, hem zijn de heeren Jhr. Mr. B. C. van Merlen en Jhr. W. P. Teding van Berkhout resp. als 2e Secretaris en 2e Penningmeester toegevoegd. Reeds Donderdagmiddag hoorde men van alle kanten geblaf, gehuil, gejank, maar naarmate het aantal dat aangebracht werd, aangroeide vormden die tientallen soorten van honden een concert, dat de handigste componist niet zou kunnen weerge ven. Met de verzorging van de dieren was de bekende firma Spratt belast. De keuring had plaats in daarvoor speciaal gebouwde ringen, afgeschoten ruimten waarin elke keurmeester de dieren die tot zijne afdeeling behoor den, achtereenvolgens verschijnen liet. Wanneer men nagaat, dat er on geveer 800 inzendingen zijn, kan men begrijpen dat de Keuring veel tijd in beslag nam. Aan geldprijzen was, zooals men weet, een som van niet minder dan twaalfduizend gulden beschikbaar, be halve nog de talrijke medailles, waar onder een gouaen medaille van de gemeente Haarlem. (Over den toegang tot de expositie zie men achterstaande advertentie). De honden werden niet door de vier keurmeesters, maar slechts door éen hunner beoordeeld. Aan elk der keurmeesters waren bep aide soorten ter beoordeeling aangewezen. Van de bekroonden vermelden wij alleen, voor zoover bekend is, de in zenders van Haarlem en omstreken, daar de lijst veel te uitgebreid is om die in haar geheel mede te deelen. De heer F. W. R. Grippeling, te O v erveen behaalde in de afd. Her dershonden met Presto een 3n prijs. Jhr. Ernest van Loon, een reserve- prijs met Strellock in de jeugdklasse van Barzois (russische windhonden). Mr. G. C. Ever wijn Lange een eer volle vermelding met Frida in de klasse Teven (Limite) vanDuitsche Jhr. E. van Loon eervolle vermel ding met „Bang" in de reuen-klasse van de afd. Pointers. Voor hetzelfde dier behaalde de eigenaar een reserve- prijs in de limite-klas se en een 2en prijs in de Field-trial klasse. Th. F. Bierhorst, eerste prijs met „Quick" in de open klasse, reuen en teven van de afd. langharige duitsche staande honden. Word vervolgd Diefstal. Door de politie alhier is aangehou den Izaak Kuneker, oud 43 jaren, geboren te Utrecht, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van twee stoelen in een huis aan het Prinsen Bolwerk. Hij was eerst op 7 dezer uit de gevangenis te Leeu warden ontslagen, waarin hij ruim 4 jaren had doorgebracht. Schietwedstrijd. Donderdag werd door de Ned. jacht vereeniging „Nimrod" op haar schiet baan onder Overveen schietwedstrij den gehouden, waaraan door velen werd deelgenomen. De uitslag hiervan was als volgt: L Wedstrijd uitsluitend voor ge wone ledenmatch 4 L. C. Pegeons Handicap. 23 deelnemers. Hiervoor waren uitgeloofd le prijs, kunstvoorwerp, uitgeloofd door de Nedl. jachtvereeniging „Nimrod"; 2e prijs, 3q pCt. der inleggelden 3e pr., 20 pCt. der inleggelden. De prijsen werden behaald J als volgt: le prijs T. van Oudheusden van Achttienhoofden, 1234; 2e prijs, jhr. P. Quarles van Ufford, 1203, 456073e prijs, mr. M. G.- P. del Court van Krimpen, 1028, 45600. II. Wedstrijd voor gewone-, buiten gewone leden en jniet Nederlanders voorgesteld door ten minste twee le den van „Nimrod", bestaande uit: match handicap 10 L. C. pigeons in series van vijf pigeons iederbarrage in series van vijf pigeons traps, zoo danig gesteld dat zij zooveel mogelijk niet lager dan 1 meter en niet hooger dan 4 meter opwerpen. 27 deelnemers. De prijzen warenle prijs, kunst voorwerp, uitgeloofd door jhr. mr. J. G. W. Boreel van Hogelanden, jhr. Ch. van der Poll en mr. M. G. P. del Court van Krimpen: 2e prijs,25pCt. der inleggelden3e 'prijs, 15 pCt. der inleggelden4e prijs, 10 pCt. der in- Zij werden behaald als volgt: le prijs, mr. E. J. C. Greven, 12345, 67890; 2e prijs, J. H. van Boelens v. d. Haer, 12300, 45678; 3e en 4e prijs, gedeeld tnsschen E. W. de Fielitar Goedhardt en B. de Fayauge Poulé. IIL Wedstrijd, alléén voor gewone leden, bestaande uit: match 3 dou bletten L. C. pigeons. Afstand 17 meter. Prijzen: le prijs, kunstvoorwerp, uitgeloofd door de commissie voor de schietwedstrijden van de Nederl. jachtvereeniging „Nimrod" 2e prijs 30 pCt. der inleggelden 3e prijs, 20 pCt. der inleggelden. 25 deelnemers. Zij werden behaald als volgt: le prijs J. J. Witsen Jr., 12, 34,50,78; 2e prijs, jhr. R. Sandberg tot Essen- burg, 12, 34, 50, 60, 70; 3e prijs E. L. graaf van Limburg Stirum, 12, 34, 50, 60, 80. Stedelijk Museum. Heden werd het stedelijk Museum ten Raadhuize bezocht duor den heer Jay Gould van New-York, den beken den grooten spoorwegman. Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. HOOFDSTUK HL Herinneringen. „Hebt gij mij niets te zeggen lieveling?" zeide Ailsa. „Neen. Wat zou ik te zeggen hebben Morgenochtend wil ik evenwel de kranten al de kranten lezen. Misschien geven die eenige aanwijzing over het kind." Toen Ailsa haar eindelijk goeden nacht had gewenscht, Btond Myra op, sloot hare deur, duwde het venster open en knielde daarnaast neer in het volle maanlicht. De hemel toonde zulk een heiligen, kalmen aanblik vergeleken bij de kwellingen in haar binnenste. En wat was de oorzaak van die kwellingen? Wat had zij gedaan om die te verdienen Zij riep haar leven in haar geheugen terug. Haar verleden trok langzaam voor haar voorbij. De titel en het fortuin der Barth waren verworven door Myra's grootvader een van Engelands industriëele vorsten. Myra's vader was op middelbaren leeftijd gehuwd, en toen Myra nog maar slechts een jaar oud was, werden hare moe der en grootvader binnen den tijd van eene week begraven. Bij testamentaire beschikking vermaakte haar grootvader al zijne bezittingen aan haar indien er geen andere kinderen werden geboren. Werden er nog dochters geboren, dan zou den die ieder vijftienduizend pond krijgen en Myra al het overige. Had Giles Barth echter nog een zoon, dan zou die de bezittingen en den titel erven en was Myra erfgename van vijftienduizend pond. Myra herinnerde zich geen speelmakkers te hebben gehad voor haar zesde jaar, toen dokter Brice, een vrijgezel, zijne pupil, eene wees, Elizabeth, slechts een jaar ouder dan Myra, bij haar bracht. Varu dien dag af werden de twee meisjes boezemvriendin nen, Elizabeth had een liefhebbend hart, was bescheiden, hoewel toornig als men haar kwelde en gemakkelijk te lei den. Myra was sterk en geestkrachtig, onb«schroomd en on afhankelijk, vurig in hare liefde en in haar haat. Al de genegenheid van Myra bezat hare zachtzinnige ge zellin. Zij werden onafscheidelijk, en toen ten slotte cir Giles beval, dat Myra inplaats van uitsluitend onder toezicht van Ailsa ook onder dat eener goevernante moest staan, stelde hij voor, dat Elizabeth dezelfde opvoeding zou genieten. Toen de jonge erfgename dertien jaar oud was kwam er echter verandering in dezen toestand. De goevernante kreeg een aanbidder en begon hare betrekking te verwaarloozen. Sir Giles liet Myra nu naar een kostschool gaan op he vasteland. Dokter Brice eenigszins verlegen met het feit voor de opvoeding van een meisje van dien leeftijd te moeten zorgdragen, liet Elizabeth de verbanning harer vriendin deelen. Neergeknield en omhuld door het licht der maan, riep Myra al deze herinneringen in haar geheugen terug. Het was juist zulk een prachtige avond geweest als nu, toen haar vader Elizabeth en haar vergezelde naar Frankrijk. Wat hadden beiden geschreid, en hoe had hij hen getroost met bonbons en vruchten en ook door in Parijs horloges voor hen te koopen. Bij het afscheid had hij hen beiden gekust. In die dagen hadden Elizabeth en zij elkaar als zusters lief. Vier jaar waren verlcopen, toen Myra en Elizabeth uit hare ballingschap terugkeerden. Barth House kreeg weer een vroolijk aanzien bij den terug keer van de jonge meesteres. Ailsa had hare jonge meesteres vergezeld, en toen zij thuis terugkeerde, deed zij de dienst boden uitvoerige verhalen over Myra's goedheid. Hetgeen nu vervolgens geschiedde was een chaperon te vinden voor Myra, waarvoor een verre neef werd uitgekozen om haar in gezelschap te brengen. Het meisje had twee verre neven. De eene werd hare chaperon, de ander was dokter Wrigley. Wie was Wrigley? Bij haar gepeins kwam zijn naam hem ook in de gedachte en Myra ging na, wat zij zich al van hem herinnerde. Als een verre neef van haar vader, was hij in het testa-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1