W e dstrijdea. Rechtszaken. De kleine steentjes ot> den Dam. Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws, Burgerlijke Stand. De hoop is nog niet opgegeven dat het mogelijk zal wezen den Bond te doen voortbestaan. De justitie, die zich met een onder zoek bezighoudt, heeft geen bezwaar gevonden om de boeken, behoorende tot de administratie der fondsen, te doen overgaan in handen van den tijdelijken president. Van vertrouwbare zijde wordt ons nader het volgende medegedeeld: Het tegenwoordig bestuur zal op de 4 Juli a. s. te Utrecht te houden vergadering zijn ontslag indienen. Volgens enkele bladen zou Boomber gen, secretaris van den Bond, twee jaar geleden op belegging der kapita len hebben aangedrongen; dit is niet juist; Verplanke, lid van het hoofd bestuur heeft her naaide malen op Slaatsing op het grootboek aange- rongen en werd daarin krachtig ge steund door het lid Bruggemans. De secretaris en penningmeester, Boom bergen en Kramer hebben zich steeds daartegen verzet; ook laatstgenoemde was in het bezit van f5000. Over het algemeen bleven de be stuursleden onkundig van verschil lende zaken dcor het dagelijksch be stuur behandeld of besproken, en onze zegsman verklaart dat de onder linge verhouding slecht was te noemen. Signalement. In een buitengewoon politieblad wordt gesignaleerd Jan Willem Tui- nenburg, 50 jaar, gewezen commissa ris van politie te Hilversum, zwaar gebouwd, blond, min of meer rossig, kaal op het midden van het hoofd, beklaagd van diefstal door middel van valsche sleutels, van de navol gende geldswaardige papieren, toebe- hoorende aan den Algemeenen Ne- derlandschen Politiebond 1 pandbrief Holl. hypotheekbank a 4 pet. no 09067 groot ƒ1000; 1 pandbrief Utrechtsche hypotheekbank a 4 pet. no 1442 groot 10002 pand brieven Utrechtsche hypotheekbank elk h 4 pet. serie A A no's 1263 en 1964 elk groot 1000; 1 pandbrief Holl. hypotheekbank a 4 pet. serie A A 02924 groot ƒ1000; 4 certificaten NW. Schuld elk 3% pet. no's 233, 424, 2266 en 7293, elk groot ƒ200; 2 obligatien Gem. crediet elk a 3 pet. no's 7043 en 7044 elk groot f 1000 1 pandbrief Holl. hypotheekbank 4 pet. no 4992 groot f1000 3 pand brieven Holl. hypotheekbank elk a 4 pet. serie AA no's08408, 02547en serie A no 3423 elk groot f1000; 1 obligatie gem. crediet 3 pet. no. 5390 groot 10003 obligatiën N.W. schuld elk 3 pet. nos. 2305T, 11492, 16498 elk groot 10001 pandbrief Holl. hypotheekbank a, 4 pot. serie III 665 no. 56194 groot J1000; 1 obligatie N.W. schuld a 3 pet. no. 20355 groot ƒ1000; 2 obligatiën N.W. schuld elk 3^ pet. nos. 15991 en 5531 elk groot ƒ1000. Tegen hem is door de Arr. Recht bank te Amsterdam rechtsingang met bevel tot gevangenneming verleend. De officier van justitie aldaar ver zoekt aanhouding en bericht. Worstelwedstrijd. Donderdagavond won Gérardy glans rijk bij de tweede ronde. S;and match Remus tweemaal gewonnen, Gérardy eenmaal; een partij onbeslist. De amsterdamsche rechtbank deed Donderdag uitspraak jin de bekende zaak van de kleine steentjes vóór het paleis op den Dam. De recht bank nam de ten laste gelegde feiten als wettig en overtuigend bewezen aan, en oordeelde wijders dat de schildwacht voor de hoofdwacht order en consignes heeft, de voorb|jpangerB, die de kleine steentjes betreden, des noods met geweld daarvan te verwij deren en bij verzet in de hoofdwacht in bewaring te stellen tot overleve ring der weerspannigen aan de politie. Op grond echter van de verklaring van den als getuige gehoorden plaat- selijken commandant, dat deze orders niet steunen op een wettelijk voor schrift, maar door hem, comman dant, zijn gegeven en door hem kun nen worden ingetrokken, heeft ,de rechtbank beslist, dat de aan be klaagde ten laste gelegde feiten, hoe wel wettig en overtuigend bewezen, niet strafbaar zijn. Beklaagde is op dezen grond vrij gesproken van de aanklacht van ver zet tegen en mishandeling van be dienende beambten in de rechtmatige uitoefening hunner functie. Het gevolg van deze beslissing is, dat B. en W. van Amsterdam het volgende hebben afgekondigd^ B. en W. van Amsterdam, Overwegende, dat in den laatsten tijd twijfel is gerezen, of het met klinkers bestrate en met bandsteen omgeven terrein vóór het Paleis op den (Dam voor het publiek ontoegan kelijk is; meenen ter kennis van de ingeze tenen te moeten brengen dat dit terrein in het laatst der vo rige eeuw aan het openbare verkeer is onttrokken dat, toen het bedoelde gebouw voor Paleis in gebruik is afgestaan, daar mede ook dit terrein in gebruik is gegeven en het dus nog steeds aan het openbaar verkeer onttrokken blijft Het bestuur van den Soc. Dem. Bond voor de rechtbank Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen tegen A. Rot, 33 jaren, letterzetter S. Wolf Coltof, 39 jaren, corrector van drukproeven, en Chr. Cornelissen, 30 jaren, jour nalist, allen wonende te Amsterdam, die door de rechtbank te Groningen waren schuldig verklaard aan het misdrijf van deelneming aan eene bij de wet verboden vereeniging door be stuursleden, gepleegd door drie ver- eenigde personen, en veroordeeld ieder tot f50 boete, bij niet-betaling te vervangen door 10 dagen hechtenis, omdat zij, nadat op het congres van den Soc. Dem. Bond in Neder land, gehouden te Zwolle in de Kerst dagen van 1892, de bekende motie was aangenomen en later door een referendum was goedgekeurd in de Kerstdagen van 1893 te Gronin gen een congres v3n dien Bond heb ben bijgewoond en wel respectievelijk als voorzitter, secretaris en waarne mend secretaris. Het Hof heeft het vonnis vernie tigd, om verzuim in den vorm, en opnieuw rechtdoende, hen wederom schuldig verklaard aan deelneming van eene verboden vereeniging en hen veroordeeld ieder tot f50 boete, bij niet-betaling te vervangen door 10 dagen hechtenis. De uitslag der stemming in de Donderdag gehouden zitting van het hongaarsche Huis der Magnaten, over het wetsontwerp betreffende het burgerlijk huwelijk, heeft een einde gemaakt aan'den gespannen toestand, welke daar heerschte tusschen beide Huizen van volksvertegenwoordiging. Dit wetsontwerp heeft men met 128 tegen 124 stemmen,dus met eene meer derheid van 4 stemmen, aangenomen. Deze uitslag, welke voor de linker zijde betrekkelijk nog eene verras sing was, werd door haar luide toe gejuicht. Buiten het vergadergebouw bevond zich eene talrijke menigte, die aan Weckerle bij zijn vertrek eene levendige ovatie bracht. Op voorstel, van den president werd beeloten, dat heden de behandeling van de afzonderlijke artikels der wet zou aanvangen. De fransche Kamer hield Donder dag eene langdurige zitting tot be handeling van de interpellatie-Caze over de verplaatsing van eenige on derwijzers op grond, dat zij zich over de politiek uitlieten. Verschillende afgevaardigden handhaafden ook voor de onderwijzers het recht om hun meening over politieke aangelegen heden te zeggen. De minister van onderwijs Leyges wilde dat echter niet toegeven en be toogde, dat de school onzijdig moet blijven. Voortaanzeide de minister zullen de onderwijzers, die zich met politiek inlaten, streng worden gestraft. De socialist Jaurès verweet de re geering, dat zij de socialisten vervolgt en eindigde zijn rede met den eisch, dat aan socialistische onderwijzers volkomen vrijheid, moet worden toe gestaan. Ten slotte nam de Kamer met 381 tegen 71 stemmen de motie aan van den heer Lasteyrie, waarbij instem ming werd betuigd met de verklarin gen, welke de minister van onder wijs had afgelegd. Daarna werd de zitting omstreeks elf uur gesloten. Aan de Times wordt uit Kaapstad geseind, dat te Pretoria alle dienst plichtigen, die in gebreke blijven, worden ingerekend en naar het oor logsveld worden opgezonden. Anarchisten. Te Londen staat een anarchist, Fritz Brail, terecht, die beschuldigd wordt ontplofbare stoffen in huis te hebben gehad benevens een werktuig tot het slaan van valsche munt. Uit het getuigenis van zijne hospital bleek, dat Brall onder den naam van Raviny bij haar zijn intrek had ge nomen. Een Hollander kwam hem dikwijls opzoeken, en hij gaf zich zelf ook uit voor Nederlander. Zij zag hem nooit op werk uit gaan. In zijne woning werd een aan tal buitenlandsche, o.a. Nederland- sche bladen gevonden. Brall stond in verbinding [met Francis, een anarchist, die beschul digd werd van medeplichtigheid aan den aanslag te Parijs, waarvan Meu nier en Bricou beticht werden (eerst genoemde werd dezer dagen door Engeland uitgeleverd). Op Franyois vond men brieven aan het adres van Brall en andere anarchisten. Eene sensationeele rechtszitting. Veel sensatie werd dezer dagen bij eene rechtszitting in Frankrijk ge wekt door de houding van den be schuldigde. Deze was een jongeling van 18 jaar, die zeer gunstig bekend stond. Hij stond terecht wegens po ging tot moord op zijne zuster, die, in weerwil van de bemoeiingen van haar moeder en haar broeder, den verkeerden weg opging. Op een zeke ren dag was de broer zoo buiten zich zelf geraakt wegens het gedrag zijner zuster, dat hij en revolver op haar had afgeschoten maar haar slechts licht aan het been had verwond. Bij de behandeling der zaak trachtte de advocaat-generaal de moeder van beklaagde in een min gunstig dag licht te stellen en haar levenswandel verdacht te maken, hoewel zij van on besproken gedrag was.Plotseling stond nu de beklaagde op en riep uitVous mentezmonsieur le procureurwaarna hij in tranen uitbarstte. Er ontstond een geweldige opschud ding. De verdediger van den beklaagde wist hem te overreden, den ambte naar verontschuldiging te vragen voor zijn gedrag, maar toen sprong een der juryleden op en riep uit„De beklaagde heeft gelijk! 'tls niet de moeder, maar de zoon die hier als beschuldigde zit!" De zaak werd terstond geschorst en velen kwamen den beklaagde de hand drukken. De verontwaardiging tegen den ad vocaat-generaal is zeer groot; de mi nister van justitie is van het gebeurde in kennis gesteld. Een vorstelijke verloving. De FrcinJcf. Zeit. verneemt uit Ko penhagen, dat prins Christiaan, de oudste zoon van den Deenschen kroon prins, zich zal verloven met prinses Maud van Wales. Prins Christiaan, die thans te Lon den vertoeft, is 23 jaar oud, prinses Maud, de jongste dochter van den prins van Wales, 24 jaar. Een nieuw rijwiel. Voortaan zal men per rijwiel over de Alpen kunnen komen. De heer Heinr. Hildebrandt te Munchen heeft een rijwiel dat door een benzine motor voortbewogen wordt, uitgevon den, dat met dezelfde snelheid eene helling kan oprijden als het zich over den vlakken grond voortbeweegt. Door de bijzondere inrichting van de rem levert het afrijden eener helling volstrekt geen bezwaar. De grootste snelheid is volgens den uitvinder 80 kilometer in het uur. Het rijwiel ziet eruit als een ge wone tweewieier maar het zadel is lager en vallen is bijna onmogelijk. De beweging kan men ieder oogen- blik plotseling doen ophouden. Een brief aan keizer Wilhelm. Keizer Wilhelm heeft uit Lausan ne een brief ontvangen, met het adres Monsieur VEmpereur Guillaume cl Berlinen met de aanteekening „per soonlijk". Het was een brief vaneen twaalfjarigen schoolknaap. Hij maakte zich bij den Keizer bekend als zoon van een griffier bij het Zwitsersche hooggerechtshof en kleinzoon van ge neraal Roger, en verzocht in het Duitsche leger te worden opgenomen. De Keizer liet bij het Duitsch gezant schap te Bern onderzoek doen en toen bleek het, dat de knaap zich heime lijk dat schrijven had veroorloofd, omdat hij volstrekt geen zin had in eene klassieke opleiding, die zijn va der hem wilde geven; voor eenige betrekking in den geleerden stand ge voelde hij niets; hij verlangde naar eene positie als militair. Er wordt niet gemeld wat daarover met de fa milie onderhandeld is, maar wel dat de gezant verklaarde, dat het een flinke, vlugge jongen was. Het ge volg is nu, dat de Keizer bevel heeft gegeven om hem op de cadettenschool te Karlsruhe te plaatsen, van waar hij later naar die te Potsdam zal gaan. De aanslag op Crispi. Mag men het bericht uit Rome gelooven, dan heeft Crispi niet minder dan 18,000 telegrammen uit binnen- en buitenland ontvangen, om hem geluk te wenschen met het misluk ken van den aanslag, door den anar chist Paolo Lega op hem gepleegd. Een kanon gesprongen, In het kamp van Ch&lons is een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Bij de schietoefeningen sprong een kanon, waardoor een der bedienende man schappen werd gedood en twee ande ren ernstig gewond. Ook twee paarden werden vreeselijk verminkt. Overstroomingen. De berichten uit Silezië en Honga rije, betreffende de overstroomingen, blijven ongunstig. Zoowel de Weichsel als de Donau en zijne bijrivieren blij ven wassen. De stad Szered is door het buiten de oevers treden der Waag geheel onder water gezet en ook het stadje Pistyan is bijna geheel over stroomd. Van alle kanten komen be richten van het verongelukken van menschen, het vernielen van den oogst en het wegspoelen van hout. Nu reeds is de materieele schade, welke door de overstrooming is aan gericht, zeer aanzienlijk, maar men is nog op meerdere Jobstijdingen voor bereid, daar het water bijna overal nog blijft wassen. Vooral uit het Waag-dal luidende berichten zeer ongunstig. De zware regens der laatste dagen gingen ge paard met hevige stormen, waardoor de pogingen de genie-soldaten, die uit Pest waren gezonden, teneinde hulp te verleenen aan de inwoners, zeer werden belemmerd. Evenwel ge lukte het toch den soldaten nog ve len te redden. Vele boeren waren ge noodzaakt hun woningen, welke dreigden in te storten, te veriatenen moesten toen een toevlucht zoeken op het veld, waar zij gevonden wer den, tot het midden in het water staande. Overal heerscht gebrek aan levens middelen, zoodat in de eerste plaats in deze behoefte moet worden voor zien. Hoevele menschen bij deze ramp zijn omgekomen, is nog niet bekend, maar zeker is het, dat vele der plat telandbewoners in de nabijheid der buiten de oevers getreden rivieren daarvan het slachtoffer zijn geworden. De pest. Dinsdag stierven te Hongkong 46 personen aan de pest. Zij neemt dus merkbaar af. Een correspondeut van de Fall Mall Gazette heeft een on derhoud gehad met sir Thomas Su therland, voorzitter van de P. O., die vele jaren in den Oost heeft door gebracht. Sir Thomas deelde mede, dat de pest gewoonlijk volgt op een zeer droog jaargetijde en watergebrek. De pest komt in hare verschijnselen zeer veel overeen met den „Zwarten Dood" uit de middeleeuwen. Evenals aan deze ziekte sterven ook dieren er aan. Of er gevaar is voor Indië of Eu ropa? Dit kon sir Thomas Suther land niet inzien, mits behoorlijke voorzorgsmaatregelen genomen wer den. Maar groote waakzaamheid wordt vereischt. Er was gegronde ho p, dat de ziekte niet zou [worden overge bracht. Nog wordt gemeld, dat een vroe ger assistent van professor Koch te Tokio de pestbacil heeft ontdekt. Commissariaat m Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagenvan 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Eene parapluie. Een linnen school- tasch waarin twee griffelkokers, spon- sendoos en liniaal. Een paternoster. Een zwartharig hondje voorzien van een bruinlederen halsband. Eene da mes-handmof. Eene meerschuimen sigarenpijp in étui. Een trap van 7 treden. Een stuk graslinnen als hemd pasgemaakt. Een paternoster. Een boezelaar. Een papiertje waarin wei nig geld. Een kinderzak met zakdoek en ledige portemonnaie. Een eieren- mandje. Een kinderhandschoentje. Een ':ames-naaldparapluie met berlinzil- veren knopje. Een defecte onderoffi ciers sabelkwast. Een muntbiljet van f10. Eene gouden oorbel. Een zak waschgoed. Eene portemonnaie waarin o. m. twee knikkers. Een on derstuk eener kinder-oorbel. Eenige sleuteltjes aan een kettinkje. Eenige sleutels. Stoom vaartbarich ten. Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M. van New-York naar Rotterdam, passeerde Donderdag 21 Juni, des namiddags 1 uur 45 min, Beachyhead. Het stoomschip Prinses Amalia van Batavia naar Amsterdam ver trok 21 Juni van Port-Said. Het stoomschip Soenda, arriveerde 21 Juni van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip Soerabajavan Rotterdam naar Java, vertrok 21 Juni van Marseille. Het stoomschip Spaarndamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New- york, vertrok Donderdag 21 Juni, des voormid iags 4 uur 30 min. van Bou logne. Het stoomschip Conradvan Am sterdam naar Batavia, vertrok 20 Juni van Suez. VARIA, Te veel lof. 't Ie goed eens anders hoedanig heden te prijzen, maar dat men daar bij voorzichtig moet wezen, leert de volgende historie Zijn er ook nog meer handen noodig, baas? Ik heb thuis nog een broer, die werk noodig heeft. De baas vroeg wat soort van werk man het was. Een beste, luidde het antwoord, even goed als ik-zelf. Goed, breng hem dan maar mee. Ik sprak alleen van mijn broe der, maai wij hebben ook nog een vader thuis, die ook wel aan ,den slag wil komen. Zoo en wat soort van persoon is je vader Mijn vader werkt zooveel als wij samen. Zoo, antwoordde de baas, laat je vader dan komen, dan kunnen jij en je broer wel thuis blijven. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 30 Juni. G. W. Foppe met M. H. Setters. Den Haag. J. S. Kaempff met H. M. Anspach. Deventer. 21 H. van der Plaats met B. M. P. Karpershoek v. d. Kooij. Amsterdam. - A. Querido met R. Montagnes. Amsterdam. - S. Groen- heim met Ch. Zeehandelaar. Am sterdam. - M. A. Wessels met J. M. Jimkes. Amsterdam. - H. Oosterveen Nz. met G. Lutgert. Amsterdam.- Bevallen: 18 Juni. H. J. Eijs- sellVan Deluen d., Tilburg. 19. A. M. HabichDeyllu d., Alkmaar. 20. H. KerstemanVan der Horst z., Amsterdam. -H. A. Swinnerton Schrik- ker d., Amsterdam. 21. M. Dankel- man Holdert d., Amsterdam. -B. M. Hooft GraaflandVan Hengst z., Utrecht. - I. IngenhoesEmers d., Amsterdam. - E. F. J. Eckmann Slot d., Amsterdam. Overleden: 18 Juni. C. W. Ko- foed—Geertsema 28 j., Haarlemmer meer. - H. HempelMuijs 58 j., Am sterdam. - T. van TwiskHottentqt Purmer (Edam). - Wed. D. Drukker Van Wijk 64 j., Amsterdam. - Wed. S. van DalenVan Bijsterveld 79 j., Brakel. - S. W. de. Roos 62 j., Leeu warden. - J. Beyer, 54 j., Den Haag. H. J. Bosker 76 j., Vroomshoop. 19. Wed. H. de HoestPalm 76 j., Nij- kerk o. d. Veluwe. - J. C. A. Ver- mijne 52 j., Utrecht. -H. A. Huender jd., 64 j., Eibergen. - D. C. Bakker jd. 16 j., Tessel. 21. J. van Lier jd., 54 j., Den Haag. Ondertrouwd: 22 |Juni. J. J. Minkels en J. A. Monsma. B e v al 1 e n 20 Juni. J. H. Andrée Walter z. - J. v. LeeuwenJonker z. P. SchefferSmits d. 21. J. W. Steenkist—Godefrooi d. A. C. Jansen v. Dans:k d. - A. BoereWendel z. - A. M. Aartsv. d. Eijkhof z. - M. E. Kok—v. Eeden d. 22. J. C. Ken senv. Loevesijn d. Overleden: 21 Juni. E. Leau- taud 1 md. d. K. Dijk. 22. F. B. Meijlink 78 j. Zijlweg. IZiiü Muziekuitvoering in den Hout. op Zondag 24 Juni des namiddags van 214—4 uur,door het Gemeentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeesterden heer Ch. P. W. KRIENS. PROGRAMMA 1. Fest Marsch Lortzing. 2. Concert ouverture. Bender 3. Zwei ungarische Tanze Brahms. 4. Grande Fantaisie sur des Motifs de l'opera FaustGounod. 5. OuvertureOffenbach. 6. Einleitung und Braut- chor a. d. Oper „Lo hengrin" Wagner. 7. Fantaisie du Ballet Kapey. Sociëteit „TRflü MOET BLIJCKEN." Concert op Zaterd. 23 Juni 's avonds te 8 uur, te geven door het Stede lijk Muziekkorps onder directie van den Luiten.-Kapelmeester C. P. W. KRIENS. PROGRAMMA. 1. Marche Troyenne Berlioz. 2. Ouverture „Obéron" Weber. 3. „Neu Wien," Walzer Strauss. 4. Grande Fantaisie de l'opéra „Tannhauser" Wagner. PAUZE.— 5. Ouverture „Maitre Peronilla"Offenbach. 6. Zweite Ungarische RhapsoaieLiszt. (Geïnstrumenteerd door C. P. W. Kriens. 7. Ronde pour petite flüteDonjon. Uit te voeren door den heer George Schmidt. 8. Potpourri op Itali- aan-che Volksmelo- diënRampezotti

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3