NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Maandag 25 Jnni 1894; No. 33 66 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nnmmer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummera0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-i, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door - onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor hel Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAÜBE ét Co.JOHN F. JONES, Suee., l'arijt 316is Faubourg Montmartre, EERSTE BLAD. Haarlem, 23 Juni 1894. Mr. E. A. Jordens. Met genoegen vernemen wij, dat Ie toestand van onzen oud-burge- neester gunstiger is. Weliswaar is Ie patiënt nog zeer zwak, maar daar lij in de laatste dagen een goede lachtrust geniet, ziet de geneesheer len toestand niet meer zóo donker n als tevoren. Wij ontvingen heden het Verslag ■an den toestand der Gemeente Haar- em over het jaar 1893, door B. en ,V.W. uitgebracht aan den Raad, en uilen in een of meer volgende num- ners hieruit het een en ander ver telden. Museum van Kunstnijverheid. In het Museum van Kunstnijver- leid zijn de plaatwerken, betrekking ïebbende op de grieksche bouwkunst n aanverwante kunsten, aangevuld aet een aantal reproductiën der ro- aeinsche kunstontwikkeling tentoon- ;esteld. Verder zijn er eenige afbeel- iingen en plannen van het Markt- ilein in Oud-Antwerpen, het glans- innt der wereldtentoonstelling te Ant- rerpen, tentoongesteld, waardoor men ich eenig denkbeeld kan vormen an dit bekoorlijk geheel dat zeker iij een bezoek aan genoemde ten- oonstelling niemand zal verzuimen e gaan zien. Des Zondags is de toegang vrij. Onderling kwartetconcours. Het onderling kwartetconcours van Iekoninkl. liedertafel „Zang enVriend- ichap" zal Zondag 1 Juli des avonds e 8 uur op „DuinluBt" worden ge- ïouden. Zes kwartetten nemen er aan deel. )e eerste prijs bestaat uit 4 verguld ilveren medailles met 4 fraaie pho- ographie-albums van de firma G. iostenbroek en Zoon; den 2en prijs ormen 4 zilveren medailles en 4 rietjes sigaren en 4 zilveren medail- es zonder meer vormen den derden irijs. Elke prijs gaat vergezeld van «n diploma. Bij dezen wedstrijd behoort een con curs voor primavista, waarvoor even lens prijzen beschikbaar zijn gesteld. Daar de wedstrijd geheel onderling in huiselijk is, heeft het publiek er ;een toegang. Schermwedstrijd. Naar men uit goede bron verneemt al, bij nadere goedkeuring vanH.M. ie Koningin Weduwe Regentes door ie onderofficiersvereeniging „Mars" ilhier in de maand October tergele- jenheid van het 5-jarig bestaan dier rereeniging een nationale Scherm- wedstrijd worden gehouden. Schouwburg. Men schrijft ons Het is waarschijnlijk het geheele Saarl. publiek bekend, dat twee hee- i'en de exploitatie van den Schouw- rarg gedurende de zomermaanden op ach hebben genomen. Dat die tijde lijke directie zich uitstekend van baar taak kwijt, behoeft geen betoog. Dat bewijzen reeds de meermalen stampvolle zalen en de vele en veler lei artisten, die ons op hunne gaven tergasten. Maar schooner dan dat alles is, Fat de beide heeren gisteren op touw gezet hadden. Een 150 tal weezen en leerlingen eener kostelooze school aaren uitgenoodigd, om een drietal stukjes door het gezelschap van Jan Malherbe te zien opvoeren. Ie en 2e loge waren geheel met de kleinen ge vuld. De artisten, geinspireerd door het zeldzame maar uiterst dankbare publiek, speelden zeer goed. De heer Harms heeft misschien nooit zooveel succes met zijn rol van Jochem Pezel gehad als gisterenavond. Voortdurend klonk de gulle lach der kleinen. Ook voor den inwendigen mensch was door de directie gezorgd. Koek en limonade werd gedurende de pauze aangeboden en knabbelende aan hun speculaas gingen de kinde ren om kwart over tien huiswaarts, druk babbelende over al het aange name, dat zij genoten hadden. Onze hulde en dank aan de wak kere ondernemers en aan het flinke gezelschap van den heer Malherbe. Eenige onderwijzers. De school in strijd met het alcoholisme. Dit onderwerp werd Vrijdagavond door den heer J. de Koek alhier be handeld in de vergadering van den „Volksbond", afdeeling Haarlem en Omstreken, welke gehouden werd in het gebouw van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in de Zijlstraat. Dat de onderwijzer en leerling, na dat deze laatste de school heeft door- loopen, van elkaar worden en meestal blijven gescheiden, ia te betreuren, met het oog op den invloed, dien de onderwijzer kan uitoefenen in de bestrijding van het drankmisbruik. Met waardeering maakte spreker gewag van het advies uitgebracht door de Commissie in zake de drank bestrijding uitgebracht. Dit vermeldt terecht, dat niet de leerlingen maar de onderwijzers onder handen moeten worden genomen. De onderwijzer be- spreke het verkeerde van het drank misbruik echter steeds ongezocht en met tact om de conflicten met de ouders te vermijden. Bij de bespreking van de propagan- da-club der onderwijzers behandelde spreker tevens het voorstel der com missie om proefwerk over het vraag stuk te laten maken voor het onder wijs op normaal- en kweekscholen, waarvoor eene goede handleiding noo- dig is* Ten slotte sprak de heer de Koek de wenschelijkheid uit, dat tot de onderwijzers en ook tot leeraren bij het middelbaar onderwijs verzoeken tot steun worden gericht in deze nuttige zaak. Nadat er vrij wat debat had plaats gehad over het gesprokene, werd overgegaan tot bespreking van den besehrij vingsbrief. Tot leden van het hoofdbestuur werden gecandideerd de heeren A. van der Voort Az., dr. W. P. Ruysch en mr. F. W. J. G. Snijder van Wis- sekerke. Tot afgevaardigden werden gekozen de heeren C. Eekhout en A. C. J. de Koek, en tot bestuurslid der af- deeling de heer W. C. Maurenbrecher. Hondentontoonstelling. Vervolg G. J. van der vliet, Overveen 2e prijs Engelsche Setters open klassen, reuen met „Nun of Kippen". Dezelfde een reserve-prijs met „Niniche of Overveen" in dezelfde klasse. Dezelfde een reserve-prijs met „Tam Tam of Overveen," in de limite-klasse van dezelfde afdeeling. Dezelfde een reserve-prijs met „Foie of Overveen" in de jeugdklasse van dezelfde afdeeling. Dezelfde in de Seld-trial klasse een 2e prijs voor „Nnn ofkippen," een 3e voor „Niniche" en een zeer eerv. verm. voor „Tam Tam". Dezelfde in de nationale klassen (reuen) een 2e prijs voor „Fred of Overveen" en in de tevenklasse een lste prijs voor „Niniche". Dezelfde in de verkoopsklasse een lste prijs voor „Foie of Overveen. Dezelfde in de koppelklasse een lste prijs voor „Fred", „Nnn" „Niniche" en „Tam Tam" en een lste prijs in de teamklasse voor dezelfden. Jhr. ErneBt van Loon een eerv. ver- meld. voor „Eclipse II" in de limite klasse der schotsche herdershonden en voor denzelide een 2en prijs in den nationale klasse, atd. reuen, en eerv. verm. in de limite-klasse. Mevr. A. Dyserinck, Haarlem een lste prijs voor „Lordie," gladharige duitsche pincher. Gebr. Brinkmann Haarlem 2e prijs jeugdklasse Gordo n Setters met Per- zan. Jhr. J. W. Schorer Haarlem, 3e prijs met „Heather Pat" in open kl. reuen afd. Iersche Setters, en spec, prijs van 120. Hetzelfde dier in de limite-klasBe 2den prijs. Vrijdag waren er vrijwat bezoekers in den Hertenkamp om de geëxpo seerde honden te bezichtigen. Het was een uitgezocht publiek en dat was met het oog op den entréeprijs van f2.50 dan ook niet te verwonderen. Voor wat men pleegt te noemen een „burgermansbeurs" leende zich deze egangsprijs minder. De collectie honden is, naar ons door kenners werd verzekerd, zeer fraai. Vooral de inzending engelsche honden is zeer belangrijk. Natuurlijk leveren de Nederlandsche inzenders het grootste contingent, de overige landen zonden niet zeer veel, maar in weerwil daarvan is er groote ver scheidenheid van rassen en exempla ren. Er zij n circa achthonderd dieren, verdeeld in 280 klassen. Men kan dus begrijpen dat de keurmeesters een zware taak hadden, niet het minst de Engelschman George Raper, die zeer uitgebreide klassen had te be- oordeelen. Het weerwerkte bijzonder mee. Een warm zomerzonnetje, zooals we dat in den laatsten tijd weinig meer zijn gewend, bescheen de teüten waaron der de hokken waren geplaatst van de tentoongestelde honden, die mee- rendeels aan de ketting niet gewoon en waarschijnlijk nog opgewekt door het gezelschap van allerlei soort, dat zij om zich heen hadden, hun onge noegen nu en dan door de zonder lingste geluiden aan den dag legden en tegen de zijwanden van hunne hokken opsprongen, alsof ze dachten daarmee los te komen. Het is een onbegonnen werk van den ganschen catalogus een overzicht te geven. Wij zouden weinig meer kunnen doen, dan de aandacht vee- tigen op de met eerste prijzen bekroon de dieren, en zells dit zou, wegens de uitgebreidheid van den catalogus niet doenlijk zijn. Groote aandacht trekken de St. Bernards, die prach tige soort, waarvan vele exemplaren voorhanden zijn, de New-Foundlan- ders, de windhonden, de mooie col lectie pointers en zetters, de bulldog- gen, waarvoor een niet-kenner altijd een zekeren eerbied aan den dag legt als hij ze gaat kijken en welke soorten al niet meer. Het schoone geslacht zal zich allicht meer tot de Malteserhondjes, de king Charles' en de Pucks aangetrokken gevoelen. Het is op zekere voorwaarden aan de exposanten geoorloofd na de slui ting eiken dag hun honden mee te nemen. Vele eigenaars wier beestjes niet best van huis konden, maakten daarvan dan ook gebruik. Het gehuil en geblaf van de achter blij venden was nog in den nacht tot ver aan den noordkant der stad duidelijk hoorbaar. Eerst ongeveer zeven uur staakten de keurmeesters hunnen ar beid. Nog was alles niet geëindigd, heden zijn er nog ettelijke nesten te keuren. Op de tentoonstelling zijn door den heer Theod. Ferd. Bierhorst alhier geëxposeerd hondenhokken van hout graniet, welke met de zilveren me daille bekroond zijn. Het komt ons voor dat dit een uit stekend materiaal is voor dergelijke hokken; het is onveranderlijk van vo lume, bijna onslijtbaar ongevoelig voor temperatnursinvloeden, neemt geen vocht op en werkt niet. Het materiaal is zeer dicht, neemt dus geen ongedierte op en is volko men zuiver. In tropische gewesten is geconstateerd, dat noch groote hitte noch vocht op het materiaal eenigen invloed uitoefende. Het heeft de ei genschappen van steen en is toch even warm als hout, de honden liggen er graag op en vuil kan er niet op hechten of doordringen. Zooals men weet is het materiaal ook zeer geschikt voor vloeren en wand- bekleedsel in stallen en remisen, waarvoor het in tegels wordt afgele verd en door elk bekwaam metselaar kan gelegd worden. Het houtgraniet laat zich bewerken als hard hout, en alzoo boren, zagen, schaven enz, terwijl het veelvuldig gebruik in winkels,magazij nen, kamers en voor trappen in scholen en publieke gebouwen, voldoende bewijzen, dat het materiaal degelijk en solide is. Gebruikers zullen dit ondervinden. Des avonds vereenigden zich ve'en van Nimrods leden aan een diner in hotel Funckler, gevolgd door een spectacle-conert in de benedenzaal van café Neuf in de Groote Houtstraat. Van de bekroonden uit Haarlem en omstreken vermelden wij na het in het vorig nummer reeds gegeven lijstje nog de volgenden (1 beteekent le prijs, 2 2e prijs, 3 3e prijs, R. reserve, V. vermelding, E. V. eervolle vermelding, Z. E. V. zeer eervolle vermelding, B. bestuurs- prijs. J. A. Laan, Bloemendaal, St. Ber nard 3. Jhr. E. v. Loon, Haarlem Limitekl. Barzois, „Streliock" 3 en de zelfde in de jengdkl. R. Ed. W. van Dobben, Haarlem, korth. windh. jeugdkl. „Pacha" 3 en „Princess" V. Gebr. Brinkmann, Haarlem, Gor don Setters jeugdkl. reuen en teven, „Perzan II" 2. Jhr. J. W. Schorer Haarlem, Ier sche Setters tsven „Flens" 1. G. J. van der Vliet, Overveen, Re- trievers open kl. reuen en teven, „Helpful" 1 en spec, prijs van ƒ20. Mr. M. G. P. del Court van Krim pen, Haarlem, zelfde klasse „Juno," 3. Jhr. Dentzvan Lennep, Heemstede, zelfde kl. „Black" R. J. en R. Wilson, Bloemendaal. Clumber Spaniels open kl. reuen en teven „Banker of Overveen," R. Jhr. E. van Loon, zelfde kl., „Mity of Overveen" z. e. v. en spec, prijs zilv. med. E. C. K. von der Mark, Zandvoort, Sussex Spaniels open kl. reuen en teven „Hoyle Prince" e. v. Jhr. Deutz van Lennep, Cocker Spaniels open kl. renen en teven „Polly" z. e. v.; dezelfde in de kop- pelkl R. met „Tommy" en „Polly" Jhr. E. van Loon, Airedale Terriers jeugdkl. reuen en teven „Airedale Kate" V. en met hetzelfde dier in de nation, kl. 2. C. van der Vliet, Overveen, keesh. open kl. „Spits van Duinzicht" 2. R. Grippeling, Haarlem Iersche Terriers open kl. reuen, „Buffalo BUI" 1, limite kl. 1, jeugdkl. 1, na tion. kl. reuen en teven 1 en koppelkl. (met Gipsey Countess) 1. (Dit dier behaalde dus 5 eerste pr.) R. Grippeling, Terriers open kl teven, „Gipsey Countes" R. Jhr. E. van Lood, kortharige fox- terriers, limite kl. teven, „Lady Ne- rada" 3. Cora de Clercq van Weel, Haar lem zelfde soort, jeugdkl. reuen „Bimbi" e. v. en in de nation, kl. met hetzelfde dier R. B. Angustinus, Haarlem Mopshon den open kJ. reuen „Puck" R. A. Overakker, Haarlem, zelfde soort, teven, „Tea" 1. Mevr. Wijnandsvan der Steen, Heemstede, Griffons bruxellois, open kl. teven, „Petite". V. C. von Hemert, Haarlem King Charles open kl. reuen en teven, 1 en spec. pr. van f20. Westerouen van Meeteren, Zand voort, Leonberger. „Barry" z. e. v. Theod. F. Bierhorst, Haarlem, Hon denhok 2 zilv. med. Jhr. E. H. E. Teding van Berkhout, Haarlem Gordon Setters reuen „Syi- va" V. H. M. J. van Lennep alhier, züv. med. voor nest Iersche setters, „Brion I, II, III, en IV" en „Diana I, II, III, IV en V." Uit dit belangrijk lijstje blijkt, dat zoowel de ingezetenen van Haarlem als die der omgelegen gemeenten, zich aan deze expositie niet hebben onbetuigd gelaten. Hedenavond concert in de buiten- Bocieteit en bal. Voorde ramen van „Maison Hals," Kruisweg 45 worden geexposeerd: een aqueriUe van Prof. v. d Waay, Mej. A. Keriing, schilderij „Bloemstuk" van Theo. van Brussel. Verder is de collectie in dit kabinet vermeerderd met: een portret van wijlen J. Straké door Altman, een schilderij van Weyly, eenige schilderijen en aquerallen van C. Breitenstein bene vens belangrijke oude kunst. Da heer P. Meurs heeft in de Zijl straat No. 71 een boekhandel geopend. Het perceel heeft door de verbou wing welke het heeft ondergaan, veel gewonnen. De twee smalle ramen, in de etalage van vroeger zijn nu een groot en diep venster geworden, waar men flinke ruimte heeft om een en ander uit te Btallen. De winkelbetimmering is keurig netjes. De kleurige banden van kinder en prachtwerken in de gemakkelijk schuivende kasten steken aangenaam ai bij het bescheiden bruin der kas ten zelve. De etalage is, evenals de gevel, dof zwart. Van het aan onderdeelen zoo rijke vak van den boekhandel zal de heer Meurs voorloopig in hoofdzaak be oefenen den boek- kunst- muziek- en kantoorboekhandel, natuurlijk ver bonden met de levering van school- kantoor en schrijfbehoeften en het plaatsen van advertentiën. De vervaardigers van den winkel, (Hagen timmerwerk, Van Beijnen schilderwerk, Clausing licht) hebben alle eer van het nieuwe boekenma- gazijn, dat in dezen steeds drukker wordende stand zeker wel kans van slagen heeft. Vrijdag is door de politie alhier aangehouden de koloniaal van het werfdepöt te Harderwijk genaamd H. Muller, die sedert 19 dezer van ver lof was achtergebleven. Als verdacht van medeplichtig aan den diefstal van twee stoelen in een tuin aan het Prinsen Bolwerk zijn nog aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht H. Klin- gers en H. Collaert, beiden alhier woonachtig en niet onbekend bij de Justitie. Pokken. De pokken behooren te IJmuiden gelukkig weer tot de geschiedenis de woning van den loods is Vrijdag ontsmet en de ziekte is bepaald ge bleven tot den man en de vrouw, of schoon er verscheidene kinderen in 't gezin zijn. Zeevi8scherij. Nrijda gkwamen te Zandvoort aan 3 Zandvoortsche bomschuiten. De be somming bedroeg f 13 tot f30. De prij zen der visch warenbakschol f 3.50, scharre f 4, pieterman f2.90 per mand tong f 0.40 tot f 1.10 en griet f 1.40 p. s.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1