BINNENLAND. Rechtszaken. Koloniën, GEMENGD NIEUWS. Ingezonden Mededeelingen. >1 aisos Hals, Kruisweg 45. marmeren beeld, in diep gepeins ver lonken, sprak geen woord. Somber en onheilspellend teekende zich zijn reu zenschaduw op de ijzeren deur af. Stilte des grafs om hen heen Plotseling naderde hij den jonge ling, en hem beide handen op de schouders leggend, zag hij hem lang on doordringend aan, als was hij ten prooi aan duizend onverklaarbare gevoelens, diep, tot in de ziel der oogen. Eensklaps trok hij met een snelle, vastberaden beweging zijn vlijmscherp geslepen yatagan. The-i-la wierp nog een blik vol onmetelijke verachting opdentyran; toen boog hij het hoofd om den ge nadeslag te ontvangen. Doch in plaats van den verwachten sabelslag gevoelde hij, dat zijne koor den werden doorgesneden. Hij zag op en ontwaarde, hoe The-Thang zijn halssnoer afnam en 't hem met een waarlijk koninklijke beweging om den hals wierp. „Komzeide hij. Daarop besteeg hij de trappen van den kerker en legde zijne hand op den grendel der deur, die naar het licht en de vrijheid voerde. The-i-la, door het onverwacht ge luk in verwarring geraakt, zag met verbazing naar het onmetelijk ge schenk des konings. „Hoe!" mompelde hij, schier ver doofd door zooveel goedheid, „ook nog deze diamantenWat beteekent die ongehoorde mildheid, die genade van hem, dien men zoozeer belastert Wat wil de koning {met dit pronk stuk betalen?" „Uwe beleedigingen, die mij nog geen wezen ooit durfde toevoegen antwoordde met fierheid The-Thang, en hij opende wijd de deur naar de troonzaal Avpst. Jhr. De Ranitz, Jhr. De Ranitz heeft Maandag 11. tot H. M. de Koningin-Regentes het verzoek gericht te mogen worden ont heven uit zijne betrekking van adju dant van H. M. de Koningin en het leger met pensioen te mogen verlaten. Het fonds van den politiebond. De heeren G. H. Hintzen, H. Ph. De Kanter, A. Kerdijk, M. Mackay en L. P. M. Michiels van Yerduynen, schrijven het volgende in deN. R. Ct.: De geruchtmakende zaak van de vermoedelijke verdwijning der waar den, die het fonds van den politie bond hebben uitgemaakt, heeft onze bijzondere aandocht getrokken. Indien het waar mocht blijken dat deze geldswaarden inderdaad door een ontrouw administrateur zijn zoek ge maakt, dan zal aan honderden su balterne ambtenaren, die hun plicht kenden en deden door zei ven voor de toekomst hunner weduwen en kin deren te ^zorgen eene onberekenbare schade zijn toegebracht. Daar eerst de zaak verder dient te worden opgehelderd voor in deze een beroep kan worden gedaan op hen, die zouden willen meehelpen om te trachten de hier door belangheb bende geheel onschuldig geleden schade geheel te vergoeden, zoo wil len ondergeteekenden thans toch reeds meedeelen dat zij zich in relatie zullen stellen met het hoofdbestuur van den Politiebond, ten einde alle inlichtingen te verkrijgen, die zij zul len vermeenen noodig te hebben om - zoo noodig belangstellenden tot het medeverleenen van hulp op te wekken. Hooge Raad. De Hooge Raad heeft Vrijdag ver worpen het cassatieberoep van A. van Kleef te Boskoop tegen het R. K. arochiaal armbestuur te Hillegom etreffende de tolheffing door genoemd armbestuur voor het varen door een zijtak van de Hillegommerbeek. Eene nuttige verkoeling. Donderdag-avond wandelden twee geëngageerd en langs den Westerdoks- dijk. te Amsterdam. Aan den toon hunn& luidruchtige gesprekken was 't voor de voorbijgangers gemakke lijk te bemerken, dat Amor op dat oogenblik verre van hen was. Einde lijk ontaarde het geanimeerde de bat zelfs in formeele ruzie. De jongeling maakte zich daaroij zoo driftig, dat hij plotseling zijn jüeisje aan haar lot overliet en in bet water sprong. Dat was wel het verstandigste besluit, dat hij had kunnen nemen. Want het koude, vuile water deed zijn woede bekoelen en bet gemoed van zijn meisje vertee- ueren. Zij reikte hem dan ook vriendelijk de hand en spoedig was hij op het droge gebracht. In verliefde stemming, ondanks het natte pak, ging men 8tadwaarts. Amerikaansclie toeristen. Met een extra-trein kwam Donder dagmiddag een gezelschap van 38 Amerikanen uit Boston, die in 162 dagen eene rondreis door Europa maken, te Amsterdam. Het gezelschap is 25 Februari te Gibraltar aan wal gestapt en, naten uitstapje in Marokko, bezocht het achtereenvolgens de verschillende landen van zuidelijk Europa. De onvermoeide reizigers kwamen van Keulen, blijven twee dagen in Amsterdam, waar zij in het Amstel Hotel logeeren, bezoeken vervolgens 's-Gravenhage en andere voorname steden van Nederland en België en denken tegen het einde der maand te Parijs te komen. Een granaat gespro ogen. Tijdens de schietoefeningen der ar tillerie Vrijdagmorgen te Helder ge houden, is in een vuurmond een gra naat gesprongen, waardoor een kor poraal en twee miliciens levensge vaarlijk verminkt en een sergeant licht gewond werden. Nader wordt hieromtrent gemeld Tijdens de schietoefeningen met zwaar geschut, ;door de artillerie op de batterij „Kaaphoofd" gehouden, is een gevulde granaat, jop het oogen blik dat deze in den! vuurmond werd gebracht, door eene tot nu toe onbe kende oorzaak gesprongen, met het noodlottig gevolg dot een sergeant, een korporaal en twee miliciens, tot de bediening van het kanon behoo- rende, werden getroffen. De sergeant Wolda bekwam slechts eene onbe duidende hoofdwonde; de korporaal Engels en de miliciens Koster en Van Nugteren echter werden zwaar verminkt. Engels bekwam hoofdzake lijk verwondingen aan borst en schou ders, terwijl de beide miliciens voor immer het gebruik hunner handen zullen moeten missen, wanneer zij van hunne wonden mochten herstel len. Hun toestand is evenwel van dien aard, dat men ernstig voor hun leven vreest. Engels, Koster en Van Nugteren zijn naar het garnizoens hospitaal overgebracht en aldaar ver bonden. De commandant der artille rie heeft een scherp onderzoek naai de oorzaak van het ongeluk bevolen. Een brutale diefstal. Te Maastricht heeft Donderdag nacht een brutale diefstal met inbraak plaats gehad ten huize van den hor logemaker Hertzberg, wonende Klei ne Staat, eene der drukste straten van de stad. Te ruim 12 uur werd eene groote spiegelruit verbrijzeld en van de daar achteruitgestalde gouden horloges een zestal ontvreemd. De slag, veroorzaakt door het vallen van de ruit, was zoo geweldig, dat zelfs de bewoners der aangrenzende straten uit hunnen slaap werden opgeschrikt. De dief, die alleen het onderste ge deelte der ruit met zeep besmeerd en niet op het invallen van de geheele ruit en den daardoor veroorzaakten slag' gerekend had, was ijlings ont vlucht. Door een toegeschoten poli tieagent vervolgd, wist hij in het Stadspark te ontkomen. Verdronken Donderdagmiddag circa half één geraakte een meisje van drie jaar te De Rijp in de haven. Niettegenstaande alle aangewende pogingen, bleek het niet meer mogelijk het leven op te wekken. Eene bekentenis. Ruim twee jaren geleden werd te Oudeschoot een moord gepleegd op een alleen thuis zijnde vrouw, terwijl haar man met den knecht weg was. De politie heeft den dader nooit kunnen ontdekken en de moordenaar liep nog steeds vrij. J. 1. Woensdag evenwel is er licht over deze zaak ge komen. De man, die op sterven lag, heeft naar een Sneeksch blad meldt, even voor zijn dood bekend, zijn vrouw vermoord te hebben. Meineed. De landbouwer P., uit Belfeld, aan gehouden als verdacht van meineed, stond daarvoor den 5den dezer terecht voor de rechtbank te Roermond. Twee hoofdgetuigen zijn toen niet versche nen: reden waarom de zaak moest worden uitgesteld. Deze getuigen werden nu door de marechaussees voorgebracht en gaven te kennen, dat hun vrees was aangejaagd en zij daar door niet hebben durven verschijnen. De rechtbank onsloeg hen van de kosten waartoe zij waren veroordeeld. Door het Openb. Min. werd tegen P. eene gevangenisstraf van 2 jaren gerequireerd, Uitspraak over 8 dagen. Onder dagteekening van 16 Mei meldt uit Soerakarta de N. V In den nacht van Vrijdag op Zater dag te 1 uren kreeg de familie Ste- gerhoek in de kampong Gilingan in de nabijheid van de spoorwegstations te Balapan een bezoek van eene bende met krissen, messen en knuppels gewapende ketjoes. Na een gat in de pagger te hebben gemaakt, kwamen zij op het achtererf, beukten zoolang op de deur van de achterpendoppo tot de palang pintoe brak, drongen die pendoppo binnen en maakten zulk een geweld door het neersmijten van een petroleumlampje, het stuk slaan van een ruit van een boekenkast, het laten vallen van eene lade van een buffet, dat de bewoners van het huis met schrik wakker werden. Mevrouw Stegerhoek willende vluch ten, kwam in voorgalerij, waar buiten een ketjoe met knuppel gewapend op wacht stond. De moederliefde schonk haar moed. Aan haar zoontje den kende, dat met eene baboe in eene kamer sliep, die op de achterpendoppo uitkwam, ontsloot zij de deur van de binnenkamer en stond eensklaps voor vijf ge wapenden, die niet eens de moeite hebben genomen zich onher kenbaar te maken. Intusschen had de heer Stegerhoek zich bij zijne vrouw gevoegd. Al dreigende met een lang mes, eischten de roovers geld. „Baik" „nanti", zeiden de heer en mevrouw Stegerhoek. Een der ket joes naderde toen de kinderkamer. Mevrouw Stegerhoek volgde hem op den voet, gereed om haren lieveling te redden, voor wiens leven zij vreesde. Gelukkig begon de kleine te schreien en dit was voldoende om de roovers het hazenpad te doen kiezen. Vreemd. Brengt het huilen van een kind den ketjoes soms ongeluk aan, volgens hun bijgeloof, wie weet het? De fa milie Stegerhoek is gelukkig niets overkomen, en er werd slechts eene naaimachine en een wekkerklokje geroofd. De politie was spoedig pre sent, en de adsistent-resident stelde terstond een onderzoek in, zoodat, naar wij vernemen, reeds acht verdachte personen achter slot zijn. Mogelijk staat deze xetjoepartij in verband met den eenige maanden geleden door den heer S. ontvangen dreigbrief. De familie S. is zoo verstandig, om geen tweede ketjoepartij af te wachten, maar is heden naar de stad verhuisd. Trouwens de kampong Gillingan heeft altijd in een slechten reuk ge staan. Onlangs deelden wij nog mede dat op den weg naar het schijf schiet- terrein vreeselijk gedobbeld wordt. ATJEH. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gouver nement „Atjeh en onderhoorigheden," loopende van 24 April jl- tot en met 7 Mei, wordt door de Java Ct. het volgende ontleend: G r o o t-A t j e h. Onze posten on dervonden met uitzondering van Se- nelop, Boekit-Daroe en Anagaloeng, die slechts een enkele maal onbe duidend beschoten werden zonder dat dit eenig letsel veroorzaakte, geen overlast van den vijand. De transporten werden niet onge hinderd gelatenden lsten dezer kreeg het transport tusschen Senelop en Kroeng-Gloempang 2 licht ge wonden, een inlandsch en een Europeesch fuselier terwij het trans port tusschen Lamsoet en Lambarih den lsten en den 3den dezer veront rust werd, den eersten dag den vij and 5 dooden en 2 gewonden bezor gende, zonder zelf eenig verlies te lijden, den laatsten dag daarentegen twee licht gewonden bekomende, een Europeesch korporaal en een inlandsch fuselier. Ook werd den 4den dezer het mid dagtransport van Tjot-Rangnaar Mis- 8igit-Ateufi, en den 4den en 5den d.a.v. dat van Boekit Daroe naarKetapan- Doea een weinig beschoten, zoomede de opkomende wacht van het blok huis Boekit-Terien, op eerstgenoem- den dag, zonder dat van het vijande lijk vuur eenig nadeel werd onder vonden. Een detachement van Senelop, dat in den morgen van den lsten dezer eene in de nabijheid van dien post gelegene verhakking van den vijand had opgeruimd, werd teruggaan Ie beschoten, wat echter geene nadeelige gevolgen had. Den lsten dezer werd bericht ont vangen dat de Atjehsche wachtpost Djoen-Bada door de kwaadwilligen was bezet geworden bij het op den 3den d. a. v. door den luitenant der infanterie Vosmaer, vergezeld door twee brigades marechaussee, deswege ingesteld onderzoek bleek het dat er niets van aan was op den terugtocht werd men echter onverwachts uit Kliëng beschoten, ten gevolge waar van een Inlandsch fuselier sneuvelde en een Inlandsch marechaussee licht gewond werd, terwijl, nadat de troep op den grooten weg was gekomen,1 ongeveer 20 gewapende Atjehers op weg naar Djoen-Bada gezien werden,1 die een oogenblik daarna van daaruit het vuur op de onzen openden, zonder echter verder nadeel te berokkenen. Aan T. Moeda Baid is opgedragen de kwaadwilligen van daar te ver drijven. De civiel en militair Gouverneur ging den 25sten April jl. op dienst reis naar Segli en keerde den 26en d. a. v. terug. Op het eiland Weh viel niets bij zonders voor. Onderhoorigheden Oost kust- Op politiek gebied viel niets meldenswaardigs voor. Noordkust. Te Telok-Semawé werden in den avond van 23 April j.l. op den weg van de versterking naar het civiel-etablissement door eenig gewapende politiedienaren enkele schoten gelost op een drietal Atje hers, die aangeroepen zijnde, niet ant woordden. In de nabijgelegene land schappen bleef het rustig. In den nacht van 3 op 4 dezer trachtten de vijandelijke Atjehers langs den rivieroever naar het civiel-eta blissement te Segli door te dringen zij werden echter bij tijds ontdekten met eenig geweervuur verjaagd. Westkust. De politieke toestand was zeer bevredigendzoowel te Poe- loe-Raja als te Melaboch werd de orde niet verstoord. De weersgesteldüeid was in de eer ste dagen zeer buiïg, later droog en warm, met doorstaande nu en dan zelfs hevige westelijke winden. De gezondheidstoestand was op de zeeposten bevredigend. In Groot-Atjeh was hij over het algemeen stationnair. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 16 tegen 16 en dat van de berri-berri 4 tegen 2 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. Mishandeling op bewaar scholen. Dat in Engeland, ook na hetgeen^ Dickens over de kostscholen schreef, het toezicht der autoriteiten op de inrichtingen van onderwijs hier en daar nog veel te wenschen laat, is weer gebleken door een proces, dat onlangs voor de jury te Essex is behandeld. Een vrouw, Ella Gillespie genaamd, die een bewaarschool hield, stond te recht wegens de mishandeling, welke de aan haar zorg toevertrouwde kin deren daar te verduren hadden. Ge durende acht jaren had zij de kinde ren op de schandelijkste wijze mis handeld, zonder dat den autoriteiten daarvan iets ter oore was gekomen. Geen wonder dan ook dat rechter Day de autoriteiten ten scherpste hekelde, daar zij, wegens hun gebrek aan toe zicht, evenzeer schuldig waren als de bewaarschool-houdster. Als een enkel staaltje zij vermeld, dat Ella Gillespie de oudste kinderen placht uit te zen den om brandnetels te zoeken, welke zij bij het toedienen der kastijdingen gebruikte. De bewaarschool-houdster, wier schandelijk gedrag ten laatste toeval lig aan het licht kwam, werd tot vijf jaren dwangarbeid veroordeeld. Een geruchtmakende ar restatie. Baron Lobrecht von Kotze, cere moniemeester aan het Hof te Berlijn, is in hechtenis genomen. -Sinds vier jaar hebben verscheidene hoogge plaatste en andere voorname perso nen ongeteekende brieven ontvangen, die de ergste iverdachtmakingen in hielden, en tot nog toe had men ver geefs getracht den schrijver op te spo ren maar thans bestaan er voldoende redenen om aan te nemen dat von Kotze de man is. Hij was nu uit eene badplaats naar Berlijn gekomen, om tegenwoordig te zijn bij het leg gen van den eersten steen voor den nieuwen Dom, welke plechtige for maliteit, gelijk reeds is gemeld, door den Keizer is verricht. Hij werd echter bij die ceremonie niet toegelaten en nog dienzelfden dag op last van den chef van het militair kabinet des I Keizers in hechtenis genomen en, als zijnde ritmeester op non-activiteit bij de ulanen, naar de militaire gevan genis gebracht. Hij is iemand van ruim veertigjarigen leeftijd en een vermogend man. Zijne vrienden geven de hoop te kennen, dat wanneer hij schuldig wordt bevonden, het alsdan aan storing zijner geestvermogens zal worden toegeschreven. Zijn vader is in een krankzinnigengesticht over leden. De aanslag ia den Lieeo- schouwburg. J In het begin van Juli zal uitspraak gedaan worden in het geding tegen de spaansche anarchisten, die betrok- ken waren bij den aanslag in den i Liceo-schouwburg te Barcelona. Het 'openbaar ministerie eischt voor Sal vador Franck de doodstraf, voor Alfaro en Prats langdurig tuchthuis straffen. Van de overige in hechte nis genomen verdachte personen heeft men niet kunnen bewijzen, dat zij medeplichtig waren aan den aanslag.' Zware aardbeving. Een geweldige schok van aardbe ving heeft Donderdag namiddag te Yokohama en te Tokio groote schade aangericht. Eenige inboorlingen zijn door het instorten hunner woningen gedood en het aantal gekwetsten is groot. Ook aan den eigendom van Europeanen is groote schade toege bracht. VARIA. Gast. Ik vind 't vriendelijk van je, Johan, datje me wegbrengt naar }t station. Het spijt me alleen maar, dat je je zooveel moeite moet geven. Gastheer. O neen, dat is me geen moeite. Het is me een bepaald ge noegen. Ook een muziekliefhebber. Sultan Muley Hassan van Marokko hield veel van muziek. Eens zou men voor hem een concert met snaarinstrumen ten geven en natuurlijkerwijs ging het stemmen vooraf. Toen de werkelijke muziek begon, liet hij de muzikanten zeggen, dat weer de eerste muziek (het stemmen) moest gespeeld worden, daar hij die veel beter vond. Niet overdreven. LuitenantSergeant, kijk eens, hoe de kerels gericht staanDie Meijer staat uit het gelid als een ontspoorde slaap waggon. KUNSTHANDEL. Restaurateur van Schilderden. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij entrée bij introductie. Directie VOS ZOON. Predikbenrlen sier Ned. Herv. Kerken op ZONDAG 17 Juni. TE HAARLE:VI Groote ~K.trk. Vroegpr. 7 ure, ds. Swaan. Voorm. 10 ure, Moeton. Nam. 2 ure, Hoog. Doopsbediening. Av. 6 ure, Knottenbeld. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Jam-Ktrk Voorm, 10 ure, Dr. J. H. Gunning, van Leiden. Bakentsser Ktrk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Hoog. Eglitt Wallonne. Dix heures Pouget. past. Amsterdam. Christelijk Gtrtfonnterdt Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's av. 5 ure, Mulder. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 'a av. ure, Gezelle. Meerburg, pred te Delft. Noorderkerk Riddertiraat. Voorm. 10 ure, 'aar. 6 ure Langhout. Donderdagavond 8 ure, Langhout. Bijbellezing. Lutherse/te Kerk. Voorm. 10 ure, Helper Sesbruggen. Kerk der Verttnigdt Doopsgezinde. Voorm. 10 ure, Hesta. Remonstrantsche Ktrk. Voorm. 10 ure, Hagen. pred. te Leiden. Kerk der Broedergemenien. Voorm. 10 ure, van Hoogstraten. pred, van 's-Gravenhage. Nederd. Herv. Kerk, ■enaebroek. Voorm. 10 are, Gerth van Wijk Jr, Beverwttk. Voorm. 10 are. Boon. Nam, 1 ure, Zondagschool. Bvangl. Luthersehe Kerk. Voorm 10 ure ^een dienst. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. ■loenendMl Voorm. 10 ure, H. H. Barger. Voorbereiding. Collcte voor noodlijdende kerken en personen. Nam. 2% ure, H. H. Barger, Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. Hillegom. Voorm. 10 ure, Walsem. prei. te Noordwijk aan Zee. Houtr(|k en Polanen. Voorm. 9)£ ure, vau Elden. poed. te Heemskerk. Santpoort. Voorm. 10 uie, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm, 10 ure, Hoog. Velsen. Voorm. 10 ure, Loggers. 'a avouds 7 ure Bijbellezing, in 't lokaal voor chr. belang, Loggers. Xandvoort. Voorm. 10 ure. C. Barneveld. Avondmaal. Nam. 2% ure, C. Barneveld. Dankzegging.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 7