DE JACHT ÖP EENE ERFENIS, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang' Donderdag 28 Juni 1894. No. 3369 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON lAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gehecle Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Grootc letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOH. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidté Etrangcre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.Farye 31bie Faubourg Montmartr*. Haarlem27 Juni 1894. Harmonica-treinen. De Hollandsche Spoorweg Maat- happij heeft, zooals bekend is, voor i snelverbinding Hoek van Holland a Den HaagAmsterdamBerlijn irmonica-rijtuigen doen vervaardi- m door de firma J. J. Beijnes alhier. Dinsdag werd onder toezicht van directie der Holl. IJzeren Spoor- ,-Mij een proefrit gemaakt. De wagens, keurig net afgewerkt, i zoo doelmatig en geriefelijk mo- ilijk ingericht, komen overeen met t vroeger beschreven rijtuigen van t model. min gunstige toestand der schipperij schijnt daarvan de oorzaak te zijn. De arbeidswet was voor dezen tak van industrie belemmerend en in hare gevolgen voor den aankomenden werk man dikwijls zeer nadeelig. De smederij ook met stoom werkende van den heer D. P. Graaf De toestand was voldoende. Bijzondere omstandigheden in de uitoefening der zaken hadden zich in den loop van het jaar niet voorge- erslag van den Toestand der Gemeente Haarlem over 1893. (Ver vo Ig fabriek van stoom- en andere werk tuigen van de heeren Gebr. Figêe. Door de firmanten is te kennen ven, dat het zeer moeielijk is, iii jaarlijksch verslag over hunnen ik van industrie te leveren, zonder likens in herhalingen van voorgaande ren te treden. Kaar hunne meening is hiervoor een ijdsverloop van twee k drie jaren oodig. Oca die reden stellen zij zich voor, ver éen of twee jaren een uitvoerig erslag omtrent deze fabriek bij onze amer in te leveren. de Machinefabriek en Ketelmakerij van de firma W. H. Jacobsaan het Noorderspaarne. De toestand dezer fabriek mocht? :enals het vorig jaar, voldoende ge- oernd worden. Evenals vroeger wordt door den rmant gewezen: lo. op de onvoi- oende afmeting van de Spaarndam- oer schutsluis, welke een groot be daar voor deze fabriek oplevert, en o. op het groot gevaar, dat de over- eg van den Hollandschen IJzeren- poorweg bij den Harmenjan sweg nog ltrjcl voor de passage oplevert. h Schepen- en Schuitenmakerij van de Heeren H. T. Peltenburg Zoon. vuet daaraan verbonden Houtkooperij en Houtzagerij Hieromtrent is alleen dit opgege ten, dat de scheepsbouw gedurende fet afgeloopen jaar voor deze fabriek bevredigend geweest was. De De Haarlemsche ijzer-, koper- en me taalgieterij (Directeur de heer L. P. van Lohuizen). De gedrukte toestand in de ijzerin dustrie was ook bier merkbaartoch was het resultaat dezer zaak bevre digend. De in vorige jaren vermelde bezwaren werden tot hiertoe nietop- geheven. De Haarlemsche Stoomverffabiiek (Directeur de heer Bienfait De afzet der hier geproduceerde verven gedurende 1893 was iets minder dan in het voorgaande jaar. De prij zen ondergingen eenigen teruggang, voornamelijk tengevolge der scherpe concurrentie. In de laatste maanden nam echter de vraag naar de verf artikelen weder enigszins toe, terwijl een vermeerderde afzet voor 1894 wel is te wachten. De Steendrukkerij van de firma Emrik Binger. Namens deze firma wordt het vol gende opgegeven: Onze industrie mocht zich nog niet voldoende herstellen van den gedruk- ten toestand, waarin zij gedurende 1892 verkeerde. Ook het afgeloopen jaar was niet in alle opzichten be moedigend. Er was over het algemeen een trage gang van zaken, zoowel wat het Binnenland als wat hareBuiten- landsche relatiën betreft, waarbij nog komt, dat, ten gevolge van de in Frankrijk verhoogde rechten op druk werk, er geene mogelijkheid bestaat om de bestaande handelsbetrekkingen met dat land te bestendigen. Vroeger mocht men zich in een vrij levendig verkeer met Frankrijk ver heugen en dit ook door tusschen- komst van voorname Fransc'ie huizen uitgebreid zien tot de Zuid-Ameri- kaansche Statendoch dit heeft ge heel opgehouden door het in Frank rijk gehuldigd beginsel van protec tionisme. Een bijkomende tak dezer industrie s de Phototypie of Lichtdruk. De "eoefening hiervan was in resultaten tamelijk bevredigend. Zij kon in alle opzichten concurreeren met het bui tenland. De arbeidswet gaf deze firma aan leiding tot de opmerking, dat zij den gang harer werkzaamheden gedeelte lijk aan banden legt en veel last ver oorzaakt bij een steeds wisselend jon- genspersoneel. De Bierbrouwerij van de firma H. Lans Zoon. De toestand was redelijk. Het al hier vervaardigd „Lans Extra Stout" vindt steeds meerderen aftrek. De bierbrouwerij van de firma v. d. Aa, Schmidt Co. Deze brouwerij, waarvan de oprich ting uit de veertiende eeuw dagtee- kent, is, na in publieke veiling te zijn gebracht, in handen van een nieuwen eigenaar overgegaan. Om die reden kon omtrent den toestand de zer fabriek gedurende het afgeloopen jaar geene opgave worden gedaan. De bierbrouwerij van de firma De Haan Raven. De vraag naar bovengistingsbieren bleef afnemende. Daarentegen kon men zich in een steeds toenemend debiet van ondergistingsbieren, uit deze brouwerij, die belangrijk ver bouwd is, verheugen. De fabriek voor krisialsoda van de heeren Loomeijervan Duivenbode, de Vlugt Co. Omtrent deze industrie in het al gemeen wordt opgegeven, dat de groote invoer van vervalschte kristal- soda uit België, tegen lage prijzen, veel invloed uitoefende op hetgeen hier gevorderd wordt voor goed pro duct, hier te lande gelabricerd. Er wordt meer gelet op den prijs dan op de qnaliteit van het product. De azijnmakerij van de firma L. Reekers Co. De toestand was voldoende. De Haarlemsche Brood- en Meel fabriek aan de Bakenessergracht en de Brooden Meelfabriek: „De Volharding Omtrent beide fabrieken is men in gebreke gebleven, eenige der gevraag de opgaven te doen geworden. De fabriek tot verduurzaming van levensmiddelen (Directeur Joh. de Breuk.). De toestand kon voldoende ge noemd worden. De stoomfabriek van vruchtenmoes, limonade, siropen enz. van de firma Corn. Sipkes. De toestand was gedurende 1893 vrij gunstig. De zeepziederij van de firma G. J. van der Aa Zoon. Tengevolge van verandering van j de tegenwoordige eigenaars kon geen verslag omtrent den toestand dezer fabriek over het afgeloopen jaar aan ons overgelegd worden. De har de-zeepfabriek van de heeren D. Swens Co. De afschaffing van de belasting op de zachte zeep gaf aan dit bedrijf een groot gemak. Toch wordt beweerd, dat de Regeering, niettegenstaande het van deze firma uitgegaan pro test, geene rekening heeft gehouden met de in andere landen bestaande wettelijke bepaHngen, waardoor o.a. aan Duitsche toiletzeep-fabrikanten eene premie wordt verleend op het maken eener soort van zoodanige zeep ten nadeele van den Nederland- schen fabrikant. Door dezen wordt voor die zeep eene vrij groote hoeveelheid suiker en spiritus gebruikt. Op beide arti kelen heeft men hier te lande een zeer drukkenden accijns, terwijl men die niet of tot een gering bedrag heft in Dnitschland, waarvan het gevolg is, dat de Duitsche fabrikant deze soort van zeep minstens 30 pet. goed- kooper kan fabriceeren dan de Ne- derlandsche. Waren nu de inkomende rechten met die percenten verhoogd, dan zou men hier te lande met den vreemde ling gelijkstaan; maar het tegendeel hiervan is het geval, nu men het inkomend recht op geparfumeerde zeep, dat vroeger f6.50 per 100 kilo gram bedroeg, tegelijk met de af schaffing van den accijns heeft ver minderd tot op f4 per gelijke hoe veelheid. De tabaks- en sigarenfabriek van den heer S. Bertram (firma de Wed. Kruseman en Zoon). De door dezen uitgeoefende tak van indrustie bleef in 1S93 ongeveer in den?elfden toestand als in het vorige jaar en gaf geene aanleiding tot het maken van bijzondere opmer kingen. De tabaks- en sigarenfabriek van den heer W. H. Voet. 3 De toestand was evenals in het vorige jaar voldoende. De sigarenfabriek van de heeren A. Ratelband Co. In vergelijking met het vorige jaar was over het bedrijf dezer firma niets bijzonders te vermeldenalleen was de concurrentie nog grooter gewor den, een feit evenwel, waarmede men zich, volgens den firmant, moet ver zoenen, omdat in de toekomst wel eene vermeerdering, maar nimmer eene vermindering dier concurrentie te wachten is. De kunstboter fabriek van de heeren Cohen Van der Laan. Hieromtrent waren geene bijzon derheden mede te deelen. De toestand was gelijk aan dien van het vorig jaar. De zaak schijnt steeds bloeiende te zijn. Dekunstboterfabriek van den heer J. v. d. Griendt Jr. De margarine-industrie was in het afgeloopen jaar bevredigend te noe men. De uitvoer, hoofdzakelijk naar Engeland, neemt jaarlijks toe, terwijl de prijzen iets lager waren dan het vorig jaar. De meubelfabriek van de heeren J. C. Gemundt Zn. De hoeveelheid werk aan deze fa briek was bevredigend, vooral in ver gelijking met andere zaken zoowel hier als elders. Evenals het vorige jaar worden door den firmant eenige opmerkin gen gemaakt omtrent den tegenwoor dig heerschenden geest van ontevre denheid onder de werklieden en om trent de pogingen, welke door socia listische volksleiders worden aange wend om hunne beginselen bij den werkman ingang te doen vinden. Naar aanleiding van de voor eenige jaren ingevoerde arbeidswet wordt door den firmant de wensch te ken nen gegeven, dat het uur (7 uur)," waarop de werkzaamheden des avonds voor jongelieden moeten eindigen, wat later werd gesteld, omdat zij daardoor te veel vrijen tijd hebben en dien veelal op straat doorbren gen, wat op den duur niet gunstig kan werken. Eindelijk wordt door hem betoogd, Naar hel engelsch van PAUL H. GERRARD. HOOFDSTUK IV. Het lot van het kind. Hier wist hij op vasten grond te komen. Ka geland te °jo, sloeg de hond eene geheel andere richting in dan Tit- low of de slaapwandelaarster. Het kind met zijne doorweekte kleeren was zwaar} en nog Seeds geleid door datzelfde wonderbare instinct, nam de hond den rechten weg als zijnde de kortste. Deze voerde hem naar de kleine arbeidershuisjes. De hond wist evengoed als een mensch, dat het uit het rater geredde en doornatte kind onmiddellijke verzorging kehoeide. De zonderlinge loop van het lot wilde, dat K.UUOIUO. jjo «uiuoumgo iuup van het lot wilde, dat lit kind, zoo ruw van zijne moeder weggerukt, weer spoedig »u worden opgenomen door moederarmen, die zich naar hom uitstrekten. Het eerste huis, dat de hond bereikte, was dat van Sam Porter. Hoe laat het cok was, Sam stond nog in zijne deur. De man schreide. Geen vijf minuten waren verloopen sedert hij zijn eerst geborene den laatsten adem had zien uitblazen. Sam Porter liet zijne schoonmoeder alleen, gezeten bij den haard met het doode kind op haar schoot, en ging staan voor zijn huis, daar hij zoo dwaas was om zich te schamen over de tranen, die hem langs de wangen vloeiden. Het grootste verdriet van Sam werd niet veroorzaakt door het verlies van zijn kind, hoewel hem dat diep smartte, maar door het feit, dat de dood van het kind dien van de moeder scheen na zich te zullen sleepen; en Sam hield innig veel van zijne zieke vrouw. Terwijl de jonge man stond te schreien voor den ingang van zijn huis, waarbinnen rouw heerschte, kwam een groote, natte hond op hem toe, die een klein, doornat kind aan zijne voeten neerlegde. Het kind leefde nog. Sam tilde het op. De hond scheen deze daad te beschouwen als het bewijs, dat hij het vaderschap van het kind op zich nam en snelde onmiddellijk weg. Om niet minder verstandig te zijn, bracht Sam Porter het kind naar de keuken en legde het neer op den schoot zijner schoonmoeder, in het vertrek, waar zooeven het jonggestor ven wicht weer in de wieg was gebracht. „Zorg maar voor dit wicht het is zooeven door een hond voor mij neergelegd, terwijl ik in de deur stond," ver klaarde Sam. „Lieve hemelriep de vrouw uit, terwijl zij met de er- varing der vrouw den zuigeling van zijne kleeren bevrijdde, hem bij het vuur hield en het lichaam vlug begou te wrij ven. „Sam, warm de thee wat op en giet er een scheutje brandewijn in, dan zal ik het daarvan wat laten drinken. Goede hemelWat een stevige jongen is dat. Hij zal zoo wat eene week ouder zijn dan onze arme lieveling. Bekijk hem eens SamZoo gaat het in de wereld. Eene vrouw wil haar kind kwijt en werpt het in het bassin, waaruit het levend wordt gered en onze arme kleine, wiens dood de moeder niet t'e boven komt sterft!" Toen het kind gewreven, gedroogd, gevoed, kortom weer herleefd was, bleef er verder niets meer over dan hem de kleertjes aan te doen, die juist zooeven het oveileden kind van Porter waren uitgetrokken. Bekomen van de onmiddellijke gevolgen van zijn avontuur begon sir Rupert, gehuld in een ruw, geel flanel, met zijne mollige beentjes te spartelen, terwijl hij kalm op zijn duim lag te zuigen, en in deze armoedige keuken, verzorgd door deze menschen uit het volk, blijkbaar scheen na te denken over de uitstekende eigenschappen van flierthee met bran dewijn. Een zacht kloppen werd op den wand gehoord. Porter begaf zich naar het aangrenzend vertrek. Eene zwakke stem sprak tot hem daar in de duisternis. „Sam, ik wilde het kind graag hier hebben. Het zag er vandaag zoo slecht uit, en ik maak er mij zoo ongerust

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1