BINNENLAND. Wedstrijden. dat het voor de Nederlandscbe in dustrie dienstig zou zijn, indien de invoerrechten op buitenlandsche goe deren eenige verhooging konden on dergaan. De Koninklijke glasfabriek enz van de firma Van Diesen Kerrebijn. Gedurende het iaar 189B kon men in deze fabriek het werkvolk gere geld aan den gang houden en was het noodzakelijk de glasslijperij te ver- grooten en daarin eenige nieuwe machines te plaatsen. De toestand mocht dus gunstig genoemd worden. Door den firmant wordt geklaagd over de groote onaangenaamheden, welke hij moest ondervinden door de langzame bediening van het douanen- station Venloo, waardoor het gebeurde dat goederen, aan hem uit Duitsch- land afgezonden somtijds 14 dagen 3 weken langer onderweg bleven dan noodig was. Nadat hij zich hierover tot de bevoegde autoriteit door tus- schenkomst van derden had ge adresseerd kwam hierin wel eenige veibeterirg, doch deze was slechts tijdelijk, en vindt de vertraging, hoe wel niet zoo groot als vroeger, weder plaats. Aanbesteding. Dinsdag is door het dagelijksch be stuur der gemeente Velsen aanbe steed, het vergrooten van het school gebouw te IJmuiden. Ingekomen wa ren 33 biljetten. De laagste inschrij ver was dè heer P. Rings met f 12130, de hoogste de heer van der Plas met 15446. Het werk is nog niet j gund. De Costa Biea-Fackot. Naar de St. James's Gazette ver neemt is bij het departement van buitenlandsche zaken te Londen ant woord ontvangen van de Nederland sche regeering op den herhaalden eisch tot schadeloosstelling in de zaak der „Costa Rica-Packet" en luidt dit antwoord opnieuw weigerend. Indien dit werkelijk het geval blijkt te zijn, zegt het blad, behoort onze gezant te 's Gravenhage dringende instructies te hebben om der Neder landsche regeering te doen weten, dat wij met dit antwoord geen genoe gen nemen. De weigering om schadevergoeding te betalen aan kapitein Carpenter, is eenvoudig een bewijs van minachting. Als onze Regeering nu niet vastbe raden optreedt, komen wij in moei lijkheden met Nieuw-Zuid-Wales. Lord Rosebery zou het ook geen goed doen als hij juist nu zwakheid toonde tegenover een buitenlandsche mogendheid, en nog wel in een kolo niale aangelegenheid. De Nederland sche regeering heeft reeds "zes maan den lang de z".ak slepende gehouden. Posterijen en Telegraphie. Verplaatst: 16 Juni. De telegrafist C. A. Leibbrandt van Amsterdam naar IJmuiden. 1 Jali. De commies der telegraphie 3e klasse G. ter Heide van Amster dam naar Tiel, onder intrekking zijner verplaatsing naar Zaandam de klerk der telegraphie 2e klasse B. E. Mater van Amsterdam naar Venloo; de vrouwelijke klerk der telegra phie 2e klasse W. G. Aalders van Venloo naar Hengeloo de klerk der telegraphie 2e klasse B. van Ham van Hengeloo naar Am sterdam. 1 Augustus. De vrouwelijke surnu merair der posterijen J. M. ten Holten van Zwolle naar Leiden. IngetrokkenDe verplaatsing van den klerk der telegraphie 2e klasse G. Cenijn van Amsterdam naar IJmuiden. Conferentie voor Int. Privaat recht Te 3 uur vervoegden zich Maan dag in de Trèvezaai in Den Haagde gedelegeerden van de conferentie voor internationaal privaatrecht, onder pre sidium van den Staatsraad Asser. Allen waren aanwezig behalve de Russische gedelegeerde Martens, die Dinsdag zou verschijnen. De minis ters van Buitenlandsche Zaken en van Justitie waren tegenwoordig. De min. van Buitenl. Zaken jhr. Roëll deelde mede, dat wegens de vreeselijke gebeurtenis in Frankrijk besloten was de opening van het congres uit te stellen tot heden. Hij sprak zijne diepe verontwaardiging uit over het misdadig feit waarvan president Carnot het slachtoffer was geworden en hij was overtuigd ook namens de Koningin-Regentes te spre ken als hij hooge sympathie uitsprak voor de Fransehe natie, die zoo zwaar beproefd was. De Fransehe gedelegeerde Renault dankte bij afwezigheid vandenFran- schen gezant in hartelijke bewoor dingen voor die sympathiebetuiging. Baron d'Anethan, doyen van het „corps diplomatique", sloot zich hier bij aan en uitte diep leedwezen van alle de hier vertegenwoordigde Euro- peesche Staten over de gepleegde schanddaad. De Sonnaz, Italiaansch gedelegeer de, gaf ook zijn diepe verontwaardi ging over de misdaad te kennen en herinnerde dat misdadigers geen va derland hebben. De openingszitting werd hierop be paald op Dinsdag 3 uur. Ook de receptie van de leden, die Maandagavond ten huize van den president, Staatsraad Asser, zou wor den gehouden, werd tot Dinsdagavond verschoven. Zondagsrust voor kappers. De Amsterdamsche kappers- en barbiersbediendenvereeniging Door vereeniging verbetering hield Maandag avond eene vergadering, ter bespreking van het onderwerp, dat reeds op eene vorige bijeenkomst was behandeld, nl. de Zondagsrust. Besloten werd bij de patroons kaarten te deponeeren, waarop de klanten hunne meening kunnen te kennen geven. Met bijna algemeene stemmen betuigde de ver gadering hare ingenomenhei 1 met het streven der Vereeniging. Opheffing van windreclit Door regenten van het St. Elisa beths- of Groote Gasthurs te Haarlem en andere belanghebbende eigenaars van gronden, liggende aan de Leid- sche vaart te Haarlem, is aan het bestuur van den Veerpolder in de gemeenten Haarlem en Heemstede het verzoek gericht, om „zoolanige maatregelen te nemen, dat ten spoe digste het windrecht, op hunne per- ceelen om den molen in den polder liggende, wordt opgeheven, met aan bod om tot een bedrag van f45000 aan den polder te vergoeden de kos ten van verplaatsing van het bema lingswerktuig, de vervanging daarvan door een stoomgemaal en den aan koop v:n het noodige fonds, ten einde uit de renten de meerdere kosten van onderhoud en exploitatie te kunnen bestrijden." Door inwilliging van dit verzoek ontstaat gelegenheid, om de betrok ken gronden als bouwterrein te ver- koopen. GcecLkoope reis naar Antwerpen, De heer J. A. Tours, directeur van Ons Huis te Amsterdam, schrijft „Voor eenigen tijd verzocht ik bekend to maken een laag tarief van logies en voeding te Antwerpen, mij opgegeven door het zich noemend Hollandsch comité, waarvan de heer J. Martijn als secretaris fungeerde. „Volgens dit tarief zou een twee- daagsch verblijf te Antwerpen voor werklieden niet meer dan ƒ7.50 per persoon behoeven te kosten. „Mij is echter gebleken, dat iemand, die zich gewend had tot genoemd co mité in het hotel, door het comité genoemd, veel meer heeft moeten be talen dat hem was opgegeven. „Dit feit geeft mij aanleiding bij de bevoegde autoriteit te Antwerpeu inlichtingen in te winnen omtrent de betrouwbaarheid van dat comité en voorshands ieder, die zich tot dat co mité wilde wenden, te verzoeken, daarmede te wachten, totdat de bla den het resultaat van mijn onderzoek zullen hebben bekendgemaakt." DeNederlandsehe Politiebond De afdeeling Zuid-Holland van 'en Alg. Nederl. Politiebond zal in de algemeene vergadering als hare mee ning te kennen geven, dat de Bond niet behoeft te vallen tengevolge van het gedrag van den president Tuijnen- burg. In eene te Groningen genouden, druk bezochte vergadering van de provinciale afdeeling Groningen van den Nederlandschen Politiebond, ie met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: „De vergadering, kennis genomen hebbende van het verdwijnen van den president van het hoofdbestuur J. W. Tuijnenburg en den diefstal door hem gepleegd; gehoord de mededeelingen haar verstrekt omtrent den stand dei- fondsen spreekt hare verontwaardiging uit over de schandelijke handelwijze van J. W. Tuijnenburg; is van gevoelen, dat de Bond met den oprichter niet behoeft te vallen; vindt het wenschelijk, dat de ver- zekerings-fondsen alhans gedeeltelijk blijven bestaan en zooveel mogelijk door den Bond worden gesteund stelt volkomen vertrouwen in het tegenwoordig hoofdbestuur erlangt, dat de fondsen van den Bond zoo spoedig mogelijk belegd worden in hypothecaire inschrijvin gen ot inschrij ringen op het groot boek ten name van den Bond met dien verstande dat in de kas van den administrateur der f -ndsen nim mer meer dan ƒ1000 aanwezig blijft draagt den afgevaardigden op ter algemeene vergadering op 3 Juli te Utrecht in den geest van deze motie werkzaam te zijn." Ean gevaarlijke gids. Donderdag j.l., vervoegde zich aan een hotel op het Damrak te Amster dam een drietal Brazilianen, verge zeld van een persoon, die goed Hol landsch sprak en blijkbaar als gids fungeerde. Deze deelde, den hotelhou der mede, dat de vreemdelingen ge brekkig Duitsch konden spreken, reeds in het Victoria-hotel waren afgestapt, doch van logies wenschten te veran deren. Zij zouden hier ten minste 3 maanden vertoeven en wenschten prijsopgaaf voor logie3 en ontbijt ge durende dien tijd. De gids maakte vervolgens aan den ingang van 't hotel, met de vreemde lingen afspraak, dat hij hen den vol genden avond tegen 8 uur zou komen afhalen. Deze afspraak hoorde de barbier aan de overzijde der Papen brugsteeg, die in den Hollander een bekend kwartjesvinder meende te her kennen en van zijn vermoeden zijn overbuur in kennis stelde. Deze haastte zich de politie van een en ander te onderrichten, en zoo kwam het, dat, toen de gewaande gids zich ter bepaalder ure aan 't Haasje vervoegde, om de vreemde lingen naar een bewoner van de Kei zersgracht te begeleiden, hij aldaar twee rechercheurs vond, die hem den raad gaven het spelletje met de vreemdelingen achterwege te laten. Het gevolg was dan ook, dat de vreemdelingen den belangloozen gids vaarwel zegden. Vloeschkeuring. De nadeelige gevolgen van het ont breken van eene verordening op de vleeschkeuring, werd in den nacht- van Zaterdag op Zondag te Weesp ondervonden. Door de politie werden nl. een drietal personen aangehouden, die op geheimzinnige wijze in de duisternis per wagen een groote kist vervoerden. Hoewel door hen werd te kennen gegeven, d t de kist glas bevatte, bleek bij ondersoek de inhoud uit vleesch te bestaan. Nu werd de veearts opgebeld, doch deze weigerde tot keuring over te gaan, als daartoe bij het ontbreken eener verordening niet bevoegd zijnde, hoewel het vleesch hem voor de con sumptie ongeschikt voorkwam. Vervolgens ging de politie raad in winnen bij haar hoofd, den burge meester, die het noodig oordeelde, bij het gemis van een geleibiljet, de kommiezen der belastingen met de zaak in kennis te stellen, welke op hunne beurt om advies hun chef, den rijksontvanger, uit diens nachtrust opwekten. De op deze wijze geconstitueerde nachtelijke commissie van ze3 perso nen kon geene termen vinden tot af keuren of aanhouden, zoodat het ver voer werd toegestaan en het vleesch waarschijnlijk naar Amsterdam of Nieuwer-Amstel is vervoerd. Opstootjes te Utrecht. De rust, Maandagavond half elf op het Stationsplein te Utrecht ingetre den, is blijvend geweest, zoowei des nachts als Dinsdagmorgen. De Belgi sche werklieden zijn kalm aan den arbeid gegaan, naar Dinsdag gezegd werd met uitzondering van een paar, die, in België aan beter kost en nacht- logies gewoon dan hun te Utrecht ten deel viel, zijn terug gereisd. Een Maandagmiddag verspreid strooibiljet noodigde de arbeiders uit tot eene samenkomst in een lokaal in de Loefbergmakerstraat teneinde te trachten door ordelijke bespre kingen het onrecht den 60 werklie den aangedaan, op te heffen. De ont slagen werklieden zouden aldaar on derhandelen met de vertegenwoordi gers der Belgen, om te trachten door onderling overleg meer te verkrijgen voor het welzijn der ontslagen ar beiders dan door vijandige betoogin- gen. Het lokaal was overvol. Mr. P. J. Troelstra releveert dat,- ware men in de gelegenheid geweest vooraf te vergaderen, de gebeurtenissen van Maandag niet waren geschied. Spr. bracht aan de Belgische broeders de betuiging van vriendschap en broeder schap. Een motie werd met algemeene stemmen aangenomen„De vergade ring gehouden op 26 Juni ten gun ste van de ontslagen arbeiders spreekt hare diepe verontwaardiging uit te gen het gruwelijk optreden der po litie." Aangezien slechts 2 van de 22 Belgen op de vergadering tegenwoor dig waren, en deze geene definitieve besluiten wilden nemen alvorens da over gezamenlijk te hebben overle werd toch besloten a.s. Donder! avond wederom samen te koiu Het besluit der Belgen om al d niet het werk te staken in het lang der Hollandsche werklieden j dien avond worden medegedeeld. Ten 10 uur trok een groote n nigte door de straten, onder het aa heffen van nationale liederen, afi wisseld door de Brabanfonne en Marseillaise. De politie volgde d stoet, die uit vele honderden heston op den voet. Gelukkig kwamen ge ernstige ongeregeldheden voor, werd slechts een enkele aan h hulpbureau Catharinekade gebracl De brieven. Naar men meldt, zijn thans bij d officier van justitie te Arnhem, zake de opeisching van een briefde baron Van Dedem, kantonrechter Wageningen, rapporten ingediei door de heeren baron Van Dedet A. H. van Lonkhuizen en den bi gadier der rijks veld wacht. Men dus verwachten dat de zaak in o derzoek is. Eene herroeping. Volgens het Heerenveensche NUu Advertentieblad heeft de landbouwi Huisman te Nieuweschoot deSneek Courantdie mededeelde dat hij hebben bekend de moordenaar zij in vrouw te zijn, gesommeerd die aai tijging openlijk te herroepen. Nederlandachi Cricketfcera i: Engeland. Ev*enal3 in 1892 heeft het bestuu van den „Ned. Cricketbond" zichb last met de samenstelling van ee Hollandsch cricket-elftal, dat een to zal doen, ditmaal naar het Zuide van Engeland. De wedstrijden zullen, behoudei mogelijke wijzigingen, aldus geregf worden 6 Aug. te Norwood tegen „Sout Norwood"7 Aug. te Denmark Hi tegen „Brixton Wanderers"8 Au te Richmond tegen „Richmond Club 9 Aug. te Blackheath tegen „Blad heath Club"; 10/11 Aug. te Londe tegen „Marylebone Club"; 13 Au 13 Hampstead tegen „Hampstea Club"; 14 Aug. te Tottenham tegf „Tottenham"15 Aug. te Hastiu< tegen „Hastings Club"16 Aug. St. Leonards tegen „South Saxons en 17,18 Aug. te Richmond lege Gentlemen of Surrey". Een dezer wedstrijden zal echt vervangen worden door een op h landgoed van lord Sheffield teg( „Lord Sheffield's Eleven". Het bondsbestuur zal een keu doen uit de volgende heerenjhr. W. F. en II. J. v. d. Bosch, E. S. Bourlier, J. W. G. Coops, F. Eijke C. Feith, L. J. van Erp Taalman Ki M. H. v. Oosterzee eu W. J. Par mor, leden der ,,'s Grav. C.C." Frai sen v. d. Putte, van de Leidsche I C. „Ajax"Timmermans der „Ma C.C."; dr. Herman Gorter, A. J. Kü fer, J. v. d. Linde, W. F. Proost, C. en G. Schroder, W. J. Sikmane Salomon van „Am3tels C.C."1 Tromp de Haas, W. van Manen, I en O. Meuten, mr. H. Iloelïelmai C. J. Postnuma en H. Westerveld va de Haari. C.C. „Rood en Wit" eu Hisgen van de Amst. C.C. „Voiha ding". Deze toer belooft uiterst belaugrij te worden, niet alleen daar zij lat ger zal duren dan het vorige jaa maar ook omdat daarbij twee of dri wedstrijden, uitsluitend tegen Enge over, dat ik er bijna niet van kan slapen. Ik wil het in mijne armen hebben. Sam, wat heeft dokter Wrigley gezegd gaat het niet goed met het kind?" „Stil, vrouw," zeide Sam, terwijl zijn gelaat in de duis ternis eene pijnlijke uitdrukking aannam, hoewel zijne stem kalm klonk: „het kind is goed in orde." „Breng het dan hier, anders kan ik niet slapen." Sam deed de deur achter zich dicht en ging zijne schoon moeder raadplegen. Beiden zagen elkaar aan. „O, wat moet ik doen riep de arme Sam uit. „Ik kan Jane niet gaan vertellen, dat het kind dood is. Dan zou het met haar ook voor morgen afgeloopen zijn." „Hoor eens Sam," zeide de grootmoeder. „De voorzienig heid heeft ons zooeven een wenk gegeven, wat ons te doen staat. Jij en ik, wij moeten met ons beiden den last dragen, en er met Jane nooit een woord over spreken. God heeft ons het kind ontnomen, maar Hij geeft ons een ander, dat door een hond hier wordt gebracht zooals de vogels voedsel brachten aan David, of aan een anderen goeden man, die langen tijd geleden heeft geleefd. Sam, neem dien kleinen jongen op, en leg hem in hare armen, en de Hemel zal ons helpen zij zal er nooit iets van ontdekken. Het is nooit licht geweest in hare kamer sinds hare ongesteldheid." Sam Porter liet zich raden door zijne schoonmoeder. Wie had gelijk Hij bracht den vondeling naar zijne vrouw en zeide mei gedempte stem: „Hier i3 het kind, vrouwtje." Jane Porter had evenzeer een moederhart als lady Barth. Zij drukte den kleine teeder tegen hare borst, en de arme sir Rupert sluimerde aldus in, zich geheel niet bewust dat hij van moeder en van uiterlijke omstandigheden was ver anderd. Toen hij in de keuken was teruggekeerd, bleef Sam bij den haard staan, terwijl zijne schoonmoeder al zuchtende wat meer orde in de keuken bracht. „Ik bedenk daar, dat er eene heel oude geschiedenis is van twee kinderen, die verwisseld werden, en dat er in het geheel geen geluk uit groeide." „Ja jongen, wij moeten die verwisseling laten plaatsheb ben, of je zou de arme Jane van droefheid willen laten sterven, want alleen het bezit van het kind houdt haar iu het leven. Dokter Wrigley heelt dat zelf gezegd. De Heer zal het ons zeker nooit verwijlen, dat wij een vondeling tot ons genomen hebben en ons blijft niets anders over dan nooit iemand over de verwisseling te spreken, want als dat gebeurt, dan zal het Jane en ook het kind ter oore komen, en is alles verloren." De oude vrouw nam nu het doode kind uit de wieg, en onder het storten van vele tranen, strekte zij de ledematen uit en spelde vervolgens het kleine lichaam in een witten doek. „Wij moeten het kalm begraven Sam, of de menschen zullen het anders ontdekken," zeide zij. „Ik kan mijn eigen vleesch en bloed niet als een hond begraven," antwoordde de arme Sam. „Dat kan je ook niet," stemde de vrouw toe en legdohet doode wicht op een grooter stuk doek, dat zij flink 1 smeerde met kamfergom, alvorens zij er netjes hetvolgew stuk doek omheen spelde, en er vervolgens nog krant omheen wikkelde. „Ik zal het arme wicht hier tot morgenavond laten li gen, en dan zullen wij trachten onze plicht te doen." „De buren zijn hier nog niet dikwijls geweest; ik ben ge< babbelaarster," zeide Sams schoonmoeder, juffrouw Chittoi „zoodat wanneer wij alles voor ons houden, ik er zeker va ben, dat niemand er ooit achter zal komen. Als de dokt komt dan zal ik het kind in de duisternis houden." „Wanneer hij het maar niet moet zien," merkte Samve standig op. „Ik zou mij (r.^ moeten vergissen, wanneer (1 kind na wat het heeft ondervonden, niet ziek wordt." Den volgenden morgen ging Sam Porter reeds vroeg ua! zijn werk en vernam niets van Timmy Titlows droom. Ha hij er wel iets van gehoord, dan zou bij toch niet hebbf kunnen spreken, aangezien hij er van overtuigd was, dat minste twijfel bij zijne vrouw omtrent het kind haar E leven zou kunnen kosten. Zonder nog iets te hebben gehooi van Titlows avontuur was Porter voor zichzelf zeker, tl' een kind in het bassin was geworpen en er weer uitgehaali Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2