Rechtszaken, Financieels Mededeelingen. Koloniën, Politiek Overzicht. President Carnot ver moord. GEMENGD NIEUWS' Aangeboden betrekkingen in Nederiandi Burgerlijke Staud. Stcamvaart&erichten. sehe eerste-klaa spelers zullen zijn, nl. tegen de „Marylebone Club" do „Gentlemen of Surrey" en „Lord Sheffield's. XI". Ia hooger beroep. Rot en Cornelissen hebben tegen het Tonnis van het Gerechtshof te Leeuwarden, waarbij zij als bestuurs leden eener „verboden vereeniging" tot ƒ50 boete veroordeeld zijn, cas satie aangeteekend. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 26 Juni loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Diamant slijp. Mij. 80 pCt. De 'sGrav. Crediet- Ver.enDepositie-kas 70 Maats, tot expl. v. Veestallen en Vee transport te Utrecht. 70 Expl.-Mij. v. Zeerust te Scheveningen. 14 Gelderl.-O verijs. Sp.- Maats. te Wintersw. 110 Holl. Stoomb. Maats. 65 Oblig.Chic. en GrandTrunk le HypÏOO1-,, Opr.-Bew. Kon. Paketv.Mij. 160-180. Winst-Aand. Nederl.-Ind. Landbouw Maats. 16 Aand. Venn. „Nederland" (div. 1893 o ver 150 gefourneerd) 340 MEDAN, 26 Mei. Aan de Deli Cl wordt van den 15n uit Kotta-Radja geschreven „Teneinde de aanvallen te kunnen tegengaan, zoo ook het verder door dringen van kwaadwilligen te belet ten, werd besloten een blokhuis te Blang Tjoet op te richten. Hiertoe I werd gisteren en vandaag weder eene groote troepenmacht uit de ver schillende batalions samengesteld ter sterkte van pl. m. 500 man infan terie, eene sectie bergartillerie, mi neurs, ambulance en werklieden, uit gerukt onder het commando van den majoor Bendien, terwijl de luitenant kolonel Sievers het algemeen com mando heeft. De vijand bemoeilijkte de werkzaamheden, doch werd door onze 7 centimeters op eerbiedigen af stand gehouden. „Gisteren hadden wij het verwon den te betreuren van een inland- schen hoornblazer, terwijl hedenoch tend werd gemeld, dat Anagaloeng gisterenavond door eene bende moet beschoten zijn, waarbij is gesneuveld een inlandsche fuselier (schot door arm en borst). „De uitgerukte dekking van heden bij tiet daarstellen van het blokhuis is er zonder kleerscheuren afgekomen. De werkzaamheden werden niet be moeilijkt, zoodat des namiddag het blokhuis betrokken kon worden. „Van de Oostkust en wel van Edi, werd ons gemeld, dat een fanatieke Atjeher den heer Vrucht, klerk bij de scheepvaartregeling aldaar, heeft verwond op den 6en dezer. Genoemde beer, van uit zijne woning naar zijn bureau, gelegen bij de benting, gaande, ontmoette op pl. m. 300 pas van de Kwala een welgekleeden, reeds bejaar den Atjeher, die hem groette, doch hem tegelijkertijd een rentjong inde zijde stak. Met behulp van hadji Mohamad, die in zijne nabijheid liep, werd de aanvaller aangepakt en zoo- danig geslagen, dat hij voor dood op den weg bleef liggen. Vrucht spoedde zich naar zijne woning en had nog krachten genoeg om die te kunnen bereiken. „Eene inmiddels uitgerukte pa trouille uit de benting, waarbij de beide controleurs en de officier van gezondheid, ging naar Kwala, waar door Vrucht het geluk had spoedig verbonden te kunnen worden. De balf doodgeslagen aanvaller werd door een mata-mata (gewapende i politiedienaar) doodgeschoten, en het lijk ter schouwing op den publieken weg gelaten tot den avond. Het lijk werd door de aanwezige [Atjehers niet herkend, zelfs de heer Vrucht herinnerde zich niet dien aan valler ooit gezien te hebben. Volgens eenige Atjehers moet de moordenaar lalkomstig zijn van Pedawa-Ketjil. Het schijnt dat men het op Noord en Oostkust op de ambtenaren voor zien heeft. Intusschen is het in Edi ïustig, doch niet veilig. TAMIANG. Naar wij uit vertrouwbare bron vernemen, weid in den nacht van 18 °p 19 Mei door den vijand een vijf tal huizen in brand gestoken te Loe boe Batil en Pantej Balei, op korten afstand van Seroeway gelegen, bij welke gelegenheid enkele vrouwen en hinderen werden meegevoerd. Toeni eene patrouille, uit Seroeway den 19en derwaarts vertrok, en aldaar aan kwam, was er niets meer van den vijand te zien. (D.-Cl) Zooals gemeld is, was het heden de dag, waarop de fransche Kamer en Senaat le Versailles bijeen zou den komen tot het verkiezen van een opvolger van Carnot. De drie meest ernstige candidaten zijn Casimir Pé rier, Dupuy en Brisson, van wie eerstgenoemde de meeste kans heett, als hebbende den steun van dere- publikeinsche linkerzijde, de gema tigd republikeinen en de leden der „Union progressiev." Dupuy, de tegenwoordige premier, heeft ook wel veel vrienden onder de senaats- en kamerleden, maar hij heeft vooral tegen zich dat zijn fortuin niet aan zienlijk genoeg is om aan het hoofd der republiek te staan. Op voorstel van Harcourt, onder steund door Balfour en Marcurthy, is Dinsdag in het engelsche Lager huis de motie betreffende den op Carnot gepleegden moord, waarvan Maandag de tekst was opgemaakt met eenparige stemmen aangenomen. In het Huis der lords werd dezelfde motie, door Rosebery voorgesteld en door Salisbury ondersteund, aange nomen. Rosebery bracht in herinne ring, dat sedert 80 jaren de vrede niet is gestoord geworden tus6chen deze beide natiën, die vrienden en somtijds bondgenooten waren. Er is geen enkele reden, waarom zulke vreedzame en vriendschappelijke be trekkingen ooit zouden gestoord wor den. Lord Dunraven zou Dinsdagavond de engelsche regeering in het Hoo- gerhuis interpelleeren over de toe stand in Transvaal, waar de verhou ding tusschen de Boers en deEngel- schen steeds gespannen blijft. Aan de Times wordt uit Kaapstad gemeld, dat sir Henry Loch's aan komst te Pretoria aanleiding gaf tot eene opgewonden betooging van Engel sche zijde. Loch werd toegejuicht en Kruger uitgefloten. De betoogers wer den zoo rumoerig, dat Loch hen moest intoomen. De staat van zaken is niet onbedenkelijk, waar de spanning tus schen Boers en Engelschen zeer groot is. De Boers zijn natuurlijk verbitterd. Velen hunner zijn gewapend te Pre toria gekomen. De Standard verneemt uit Johan nesburg, dat het verzoekschrift om opheffing van het ronselen van vreemde onderdanen reeds 15,000 handteekeningen telt. In een ophitsend artikel spreekt de Standard verder over de zaak, en brengt EngeJands schandelijke capi tulatie van 1881 er bij te pas. Het blad verklaart, dat geen protest tegen het pressen van Tranvaalsche Engel- scheu zou vernomen worden, indien zij burgerrechten hadden, met name het kiesrecht, gelijk de Boers die hebben. Eene deputatie van invloedrijke burgers te Pretoria, heeft den presi dent Kruger bezocht en hem leedwe zen betuigd over de demonstratiën bij de aankomst van Loch. Zij verklaarde, dat die demonstratiën waren uitge gaan van onverantwoordelijke perso nen en gaf aan Kruger de verzeke ring, dat de burgers vast besloten waren, de regeering te ondersteunen. Loch heeft de Britsche onderdanen verzocht, orde te handhaven. De vreemde gezanten te Washing ton hebben een bezoek gebracht aan den Franschen gezant aldaar om hem hunne deelneming met den dood van Carnot te betuigen. Het Huis van af gevaardigden en de Senaat hebben motiën van genegenheid voor Frank rijk aangenomen. Stone heeft bij de Kamer een wetsvoorstel ingediend, waarbij anarchistische misdrijven, die den dood veroorzaken, met de dood straf worden bedreigd. Het lijk van Carnot is Dinsdag te drie uur te Parijs aangekomen en on middellijk naar bet Elysée overge bracht. In alle stitions stond de be- volking_ in rijen geschaard om den rouwtrein te zien voorbijrij deu. De trein hield slechts aan drie tusschen- stations stil. De plechtigheid bij de aankomst te Parijs droeg geen offi cieel karakter Het lijk werd in het Elysée in ontvangst genomen door het burgerlijk en het militair Huis en geplaatst in de groote zaal, die tot rouwkapel ingericht was. De Paus heeft aan de nunciatuur te Parijs de opdracht gezonden aan den rouw van Frankrijk deel te ne men. Alle Fransche inrichtingen te Rome zullen op den dag der begrafenis ge sloten zijn. Maandagnacht hebben troepen stu denten te Rijssel tegen de Italianen betoogingen gehouden, roepende „Leve FrankrijkLeve het leger Weg met CrispiDood aan de Ita lianen!" De .betoogers wierpen stee- nen naar de woning van een Ita liaan schen photograaf. Vele personen werden in hechtenis genomen. Een bende van 500 personen wier pen te Marseille steeenen naar het hotel van Ligurië en naar de gebou wen der olieslagerij van Vormince, waar Italianen in dienst zijn. Een andere troep wierp een vuilniskar te water, die door een Italiaan bestuurd werd. Van alle Duitsche bladen heeftal- leen de sociaal-democratische Vorwdrts geen woord van afschuw of leedwe zen over den moord gepleegd op den heer Carnot, „die wel eerlijk maar het type was van den rijken bour geois". Het blad noemt den moorde naar een rampzalige („Unselige") en alleen daaruit ziet men dat de Vor- ivcirts de daad afkeurt. Overigens vaart bet blad uit tegen de ontaarde bourgeoisie, die aan de groeve strijdt om de erfenis van den vermoorde, tegen den „man van het geweld, den beschermer der „Lockspitzel", Con- stans, den „mijn-aristocraat" Perier, en bovenal tegen den „moordenaar- in 't-groot" Crispi, die het met scheld woorden overlaadt. Verder wordt de ordelievende pers aangevallen, welke het anarchisme verantwoordelijk stelt voor de misdaad van den moordenaar, om daaruit een wapen te smeden te gen de vrijheid. In vele bladen wordt aangedrongen op internationale maatregelen tegen het anarchisme. De Konservative Korrespondenz noemt de sociaal-democratie de bron van alle misdaden en eischt krachtige, strenge maatregelen tegen haar, boven al tegen de leiders. Bij het feestmaal Maandag aan boord van de Hohenzollernwaar En gelschen genoodigd waren, deed de keizer als blijk van rouw over den dood van Carnot de tafelmuziek af bestellen. Cesario, de moordenaar van presi dent Carnot, erkent ronduit dat hij anarchist is en voorstander van de „propaganda door de daad." Hij be weerde dat hij op eigen gezag had gehandeld en geen deel uitmaakt van eene bende. De rechter van instruc tie te Lyon gelooft echter aan het be staan van een complot en stelt in die richting zijn onderzoek in. Ernstige ongeregeldheden zijn te Grenoble voorgevallen. Een aantal werklieden vereenigden zich tot een bende, die, gewapend met stokken en voorafgegaan door iemand die een vlag droeg, de Italiaansche werklie den achtervolgde, onder het uiten van vijandige kreten. Uit vrees voor schade, sloten de winkeliersde po litie en de gendarmerie wisten ech ter gewelddadigheden te beletten. Een bende trek, onder het ge schreeuw „Weg met Italiënaar het consulaat van Italiëhet wapen schild werd daar afgerukt en de Ita liaansche vlag verscheurd* De prefect, die in allerijl kwam toesnellen, was niet bij machte om de menigte tot bedaren te brengeneen compagnie geniesoldaten moest de betoogers te rugdringen. De prefect bood den con sul zijne verontschuldigingen aan, maar later drongen verscheiden werk lieden het consulaat binnen, sloegen een paar beeldjes stuk en wierpen een portret van koning Humbert'uit het venster. Het consulaat wordt nu door de troepen bewaaktde betoogingen duurden voort. Den geheelen avond was het Dins dag te Parijs tamelijk levendig. Het bericht in een der bladen, volgens hetwelk de Fransche gezant te Rome zou vermoord zijn, verwekte nogal opschudding; de menschen rukten elkaar het blad uit de handen. Op sommige plaat.-en kwam het tot een heftige woordenwisseling, die reeds op een vechtpartij dreigde uitteloo- pen, toen de prefectuur van politie bevel gaf, het blad in beslag te ne men. Een peloton republikeinsche gardes te paard deed tot 11.15 de ronde over de boulevards. _Eenige Italiaansche kruideniers winkels in de wijk Vaise te Lyon zijn door het volk geplunderd. Ineen der winkels sprong een vat petro leum, tengevolge waarvan een der plunderaars en een der bewoners van het huis verbrand zijn. Hun lijken waren niet meer te herkennen. Uit goede bron wordt verzekerd, dat de pogingen tot plunderen van Dinsdagavond het werk waren van op zich zelf staande groepen, en mis lukt zijn. De strenge maatregelen van den prefect zijn niet zonder uitwer king gebleven, want 2000 personen zijn zonder mededoogen in hechte nis genomen. Ongeregeldheden zijn Dinsdag te Marseille niet voorgevallen. Niette min hebben een groot aantal Ita liaansche werklieden aan het consu laat reisgeld gevraagd om naar hun vaderland te kunnen vertrekken, maar de consul heeft dit geweigerd, om een ongemotiveerde paniek te voor komen. De kalme houding der be volking is het beste bewijs van de onwaarheid van het praatje, door eenige personen rondgestrooid, dat alles te vuur en te zwaard zou ver nield worden. De politie zoekt de per sonen, die dit gerucht iu de wereld hebben gebracht. De Daily News schrijft over Carnot „Niet zijn eigen land alleen maar ook andere natiën zagen met het grootste vertrouwen en den meesten eerbied naar hem op. In moeielijke en zelfs gevaarlijke tijdén heeft hij zijnen hoogen post met eene persoonlijke waardigheid en een politiek verstand vervuld, die der wereld van den grootsten dienst zijn geweest. Hij heeft de republiek door meer dan eene crisis, welke hara stevigheid be dreigde, geholpen en in zijn land den vrede bewaard. Hij is in menig op zicht een ideaal president geweest. Hij heeft zich zelf niet weggecijferd, gelijk zijn voorganger deed, maar zich voldoende doen gelden om zich als Hoofd van den staat steeds het volk in de gedachten te doen houden. Hij heeft genoeg luister om zich heen verspreid om Parijs te doen vergeten dat het geen hof had, maar was zoo bezorgd als een grondwettig vorst om in de politiek niet te zeer naar voren te treden. Zijn heengaan op dit oogen- blik is niet alleen eene groote ramp voor Frankrijk, maar ook een on geluk voor Europa." De Parijsche correspondent der Daily News geeft een aantrekkelijk beeld van den president te huis, roemt zijne stipte plichtsbetrachting, zijne beminnelijkheid inden omgang, zijne mildheid voor de armen en zijn medegevoel daarbij. Carnot hield het familieleven in hooge eere, hij was een uitnemend zoon, echtgenoot en vader. Zondags verzuimde hij niet als alle leden der familie, naar zijne moe der te gaan. Volgens den correspondent verlangde Carnot in het ambtelooze leven terug te keeren. De mijnramp in Wales. De mijnramp in Zuid-Wales wekt algemeene deelneming. Koningin en regeering zonden telegrammen en zegden geldelijken steun toe. Zestien mijnwerkers zijn nog levend opge haald, maar het blijkt, dat dit de eenigen zijn van de 250, welke zich in de mijn bevonden. 172 lijken zijn tot nu toe bovengebracht; het ge- heele district Pontypridd is in rouw. Men berekent de schade voor de maatschappij op 70,000. Eon onbegrijpelijke grap Veel opschudding veroorzaakte een beschonken persoon dezer dagen in een tramtrein te Parijs. De trein hield juist op bij den boulevard Ornano, toeu de personen die buiten stonden, eenige dames in den waggon „moord moord hoorden roepen en terstond daarop vier dames naar buiten zagen dringen. Achter haar verscheen een man met een revolver in de hand en die hard lachte. Plotseling ging het wapen af en de kogel raakte nog even den breedgeranden hoed van een der dames. De man werd ontwa pend en, terwijl hij voortdurend bleef lachen, naar het poli tie-bureau ge bracht. Daar bleek dat hij dronken was en de dames aan 't schrikken had willen makenhij verklaarde dan ook, dat hij een verbazenden pret had gehad toen ze begonnen te gil lenNatuurlijk zal deze gevaarlijke grappenmaker voor den politie-rech- ter moeten verschijnen. Een dierentemmer gewond. Dö dierentemmer Julliane, die te Neuilly eene voorstelling heeft gege ven met zijne menagerie, is, toen hij in het hok van den leeuw kwam, aangevallen door dat dier, dat hem de borst openreet. Julliane verloor zijne tegenwoordigheid van geest niet en sloeg den leeuw met zijne karwats. Eindelijk werd de leeuw door de knechts gedwongen zijn prooi los te laten, waarna Julliane wegge dragen werd. Zijn toestand is beden kelijk. Het publiek, door schrik be vangen en ontsteld door het schouw spel, had middelerwijl de tent haastig verlaten. Oproer. In de strafkolonie op het Italiaan sche eiland Pianosa is ten gevolge van de harde behandeling, welke de gestraften ondervonden, een oproer uitgebroken. De bewakers werden overvallen en waren genoodzaakt van hunne vuurwapenen gebruik te ma ken. In het gevecht werden 130 per sonen gedood en 96 gekwetst. De overheid heeft twee oorlogsschepen naar het eiland gezonden. De Vrij land-expeditie. Uit Zanzibar komt de tijding, dat de Vrijland-expeditie welke door dr. Hertzka te Weenen werd georgani seerd, en in Februari 11. Hamburg verliet, is mislukt. De meeste leden zullen met de eerste stoomgelegen- heid naar Europa terugkeeren. Verkiezing Tweede Kamer> Eist, aantal geldige stemmen 2843. Gekozen is de heer van Basten Batenburg met 1430 st. De heer de Meester had 1413 stemmen. ORGELBESPELING. in de Groote- of St. Bavo-kerk alhier, op Don lerdag 28 Juni 1894 des namiddags van 23 uur, door den Heer \V. EZERMAN, met welwillen de medewerking van den Heer K. F. van MAAS Viool. PROGRAMMA, 1. Allegro con brio Finh 2. Largo (Viool) Handel. 3 a Canzonetta Kheinb b. Alla marcia y 4. Ave Maria (Viool) .Bach-Gounod 5. Hosannah Lemmens. 6. Aria (G snaar). Bacli- Wilhelmy", 1. Bosch. juff. jP. G. otthoi. err. in hoish» en t. hulp en gezols. v. zioke. 2. Winkelj. It. K. bekw. in vak v. manuf, gar. en ban l en goed m. bargerpnhl. kann. omg. bof. 22 j-, hoog sal. m. goede get. 8. Eenige jongel. als assist, bij tab.-maats. op Dcli 22-28 j, gezond kracht, gest. ea goede re£» liefst m. dipl. hndb.school. 4. 3ekw. bed. op exped. kant grond. bek. spoor- en stoomb. exp. eng. en dnilsche corr. en aim. zelfct. kunn, werk. 6. Jongm. als bed. in hoathand. iu pror. st, v. Utr. bek. m. vak en bcekh. Magaz. meester bek. m. emhaüeeren sal, f60) borgst. f600 benev. goede lef. 7. Reiz. teg. sal ea prov. bij thecfirma (ver pakte thee) goed gsintr. hij kru'dea. cocnest. hand. eaz. 8. Jongm. R. K. 1 Ang. of eerd. goed verk. ea grond, bek. m. manuf. vak, voll. opg. Ondertrouwd: 27 Juni. B. Voetberg en O. Willemse. - E. de Vries en A. Faber. - M. de Groot en G. M. Ivraamer. - H. L. Huijboom en G. Boogaart. - J. Sij mons en A. Riens- ma. - B. Knoest en M. Willemsen. - Getrouwd: 27 Juni. J. v. Wa- veren en C. M. P. Franssen. - D. v. Waard en H. C. Snoek. - H. Burrij en H. de Lang. Bevallen: 25 Juni. M. Boer- koel—de Jong d. 26. A. E. E. Anto- nisseBosch z. - J. KosterVlottes d. - M. v. EekWeebuizen z. 27. R. SuurendonkHildering d. - D. Hei- ligersBoeré z. - M. TimmerDaal der z. Overleden: 25 Juni. G. Jong kindvan Weiland 59 j. Gasth.str. 26. P. Kaptein 63 j. KI. Houtweg. - C. Bijster 18 j. L. Poellaan. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 26 Juni. B. Gunther en M. van der Kroft, den Haag. Bevallen: 23 Juni. J. M. Kist —Klein d., N.-AmeteL - M. V. Sie- brasseEijken z., Zaandam. 24. Ris- seladaAalbertsberg d., Almeloo. 26. C. F. de GeusBerman d„ Bussum. Overleden: 23 Juni. A. J.Bei- ser 44 j„ Amst. - W. Schmitz jm. 6 j., Aken. 24. H. J. Boulet jd. 81 j., Utrecht. - G. H. van der Laan 68 j., Amst. - H. J. van MaurikVan Ul- phen 75 j., Amst. - A. Roos 62 j., Alkmaar. 25. G. Bogaard 75 j., De Werken. - H. J. Bruinvis 61 j., Alk maar. - A. J. RinnooijMuijzer 79 j„ den Haag. 26. J. C. Weissenberg 58 j., den Haag. MARK rNIEUWS, Haarlem, 27 Juni. Aangevoerd en verkocht 80 stapels kaas, uitmakende 10827 kazen, weg. 20908 Kg. Laagste prijs f0,.Hoogste prijs f 27.per 50 Kg. Haarlem, 27 Juni. Op de beden gehouden veemarkt waren aangevoerd 21 schapen f20, a 17,42 lammeren f 11,a 7,,7 paarden f 0,afO,0 koeien f.0. a; 10,23 nuchtere kalveren f 12,a 8,0 graskalveren f 0.a 0.O pink f 0,a 0,0 vette kalveren a 0.0 biggen f12,a f0, Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, vertr. 26 Juni v. Southampton. Het stoomschip Rotterdamvan de N. A. S. M., arriv. 23 Juni van Rot terdam te Newyork. Het stoomschip Veendamvan de N. A. S. M., arriv. 23 Juni van Rot terdam te Newyork. Het stoomschip Maasdam, van de N. A. S. M., vertrok 23 Juni van New york naar Rotterdam. Het stoomschip Conrad, van Am sterdam naar Batavia, pass. 26 Juni Perim. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amst., arriv. 26 Juni te Genua. Het stoomschip Koningin Emma van Amst. naar Batavia, passeerde 24 Juni Malta. Hot stoomschip Koningin Regentes, van Amst. naar Batavia, arriveerde 26 Juni te Genua.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3