Arrondissements-Rechtbank BINNENLAND, waardeering 'welke de aaöwealgén reeds schonken. „De Faust", „Lohen grin" en „Le fille du Phaëron" waren wel de nommers, waarin het ver dienstelijk spel het meest uitblonk. Niettemin waren het beschaafde en geacheveerde in de overige voordrach ten eveneens bij herhaling op te merken. Hopen we dat de volgende con certen onder niet geringer gunstige omstandigheden zullen plaats heb ben! Ter terechtzitting der Arrondisse- ments Rechtbank alhier van den 28en Juni 1894, is de heer U. J. K. Vers feit, beëedigd als notaris te Haarlem. Zangkoor „Benedicamus Domino". Men schrijft ons Op zijn pleiziertochtje per boot naar Muiden, bezocht Woensdag het zang koor der St. Antoniuskerk (N. Groen markt) ook Muiderberg, de woon plaats van den beroemden en bemin den componist G. A. Heinze. Het was een goede inval van den ver dienstelijken directeur van het koor, den heer P. J. v. Kessel, den heer Heinze eene ovatie te brengen. De zangers schaarden zich in een kring voor de villa „Cecilia" en hieven aan het bekende „Omhoog", dat goel ge zongen werd. De grijze musicus, die in zijn tuin wandelde, kwam naar buiten, dankte in de hartelijkste be woordingen de zangers en drukte al len de hand, blijkbaar innig getrof fen door deze onverwachte hulde. In het stille bosch vertoonde zich, tus- schen de boomen verspreid, een be langstellend auditorium, hetgeen aan dit tooneeltje een -schilderachtig aan zien gaf. Na vele „hoch's" uit volle borst, nam men afscheid van den heer Heinze, wien dit bezoek zeker eene aangename herinnering zal blij ven. Orgeleonsert. Bij het hedenmiddag gegeven orgel concert in de Groote Kerk, verleende de heer K. F. van Maas (viool) wel willende medewerking. De drie nummers welke hij ten ge- hoore bracht, waren alle goede be kenden en gepast voor de omgeving: Handels Largo, het Ave Maria van Gounod en Bacbs Aria op de G. snaar. De heer Van Maas droeg die met waardigheid en met schoon en klank voor en bevestigde den goeden dunk, dien wij reeds bij vroegere gelegen heden van zijn vioolspel ontvingen. Een taliijk en aandachtig gehoor woonde het concert bij, waaronder verscheiden vreemdelingen, kennelijk aan Baedekers en in Toog springende reispakjes. Zitting m Donderdag 28 Juni. Heden stoud terecht Hendrik de Wilde, zeventien jaar en koopman te Haarlem, -onder aank! achte dat hij den achtsten van deze maand eenige dweilen toebehoorende aan den win kelier G. van 'Riemsdijk, heeft weg komen. Beklaagde kwam in den winkel met de verklaring, dat hij wat spon gen en dweilen koopen wou. Na een g praten over den prijs nam hij 25 dweilen, die de echtgenootevan den winkelier op de toonbank had gelegd, er af, zeggende dat hij die vast naar zijn wagen zou brengen. Dit was een onwaarheid daar hij geen wagen buiten had. Beklaagde, die dit dan ook erkent, ging met de dweilen heen en kwam niet meer terug. Hendrik de Wilde staat voor het 'eerst voor de rechtbank. Zijn moeder echter, die naar hij aan juffrouw van Riemsdijk vertelde, betalen zou wat hij kwam koopen (wat nimmer waar was) zijn moeder heeft de hoop te kennen gegeven, dat haar zoon maar voor langen tijd „in depot" zou gaan. Betoogende dat hiei niet aan ver duistering maar aan diefstal alleen moet worden gedacht, requireert de ambtenaar van het O. M. zijne ge vangenisstraf van 6 maanden. De ambtshalve toegevoegde verde diger Mr. H. Ph. 't Hooft, betoogde dat hier geen quaestie is van weg nemen. Er was reeds een koop ge troffen, een prijs overeengekomen en de juffrouw wilde ze reeds inpakken, toen de beklaagde zeide dat hij ze ging wegbrengen naar zijn wagen. Juffrouw van R. liet dit toe zonder protest. Eerst later zond ze hem een jongen na en kwam de beklaagde terug in den winkel, wat in elk ge val voor hem pleit; de Wilde wou betalen als hij de dweilen verkocht had. Pleiter qualificeert het gepleegde als oplichting en concludeert tot vrij spraak daar het ten laste gelegde niet is bewezen, alsmede tot onmid dellijke invrijheid6stelling, subsidiair tot het opleggen eener lichtere straf en aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. De Rechtbank, na in Raadkamer te hebben vergaderd, weigert de in- vrijheidsstelling en bepaalt de uit spraak op heden over 8 dagen. In de zitting van heden werden nog de volgende vonnissen uitge sproken Johanna Smorenburg alhier werd wegens verduistering veroordeeld tot 2 maanden, Hendrikus Leuven ar beider te Heem-tede wegens mis handeling tot 3 maanden gevangenis straf en f3 boete, subs. 3 dagen hechtenis en Simon Bartholomeus Nanninga tot 9 maanden gevange nisstraf voor het stelen van een goud horloge. (Zie vervolg Stadsnieuws Ze •pagina'). EvertsNo. 2 „Christina", van v. Gul pen en No. 3 „Marie", van dezelfde. 7 paarden werden na keuring in geschreven. Zaovisschaiij. Woensdag kwamen te Zantvoort aan 4 Zandvoortsche bomschuiten en 1 schokker. Besomming f24 tot f40 De prijzen der visch waren: bak schol f4.50 tot f7.scharren f6, pieterman f 3.80 per mandtong f 0,20 tot f0.80, tarbot fl.50 tot f6.50 en griet f0.70 per stuk. Te Haarlemmermeer heeft zich eene Commissie gevormd om het 25 jarig jufcilé van den burgemeester recht feestelijk te doen vieren. Te Beverwijk werd gisteren van wege het Ned. Paarden-Stamboek eene keuring gehouden, de uitslag was als volgt Voor Merriën boven de zes jaren kwamen voor de aanhoudingspremie van f 100 in aanmerkingNo „Prinses", van T. Troost, Ypolder; No 2 „Prinses", van Jhr. v. Fisenne, te Rijswijk (Wijkerpolder) en No 3 „Olga", v. K. del Court, te Velsen. Voor 1 jarige hengsten kwamen voor de premie van f100 in aanmer king No 1 „Brutus" van K. Schoen Houtrakpolder No 2. ,v,de Prins", van J. Woudenberg, Groote Ypolder. 4 paarden waren ingeschreven. Voor 5 jarige merriën waren 8 stuks ingeschreven, die voor een pre mie van f100, benevens eene van het Rijk van f50.naar -onderstaande volgorde in aanmerking kwamen No 1 „Diet", van J. EMG. van Gul pen, ëpaarndammerpolderNo. 2. [loos," van P. Barendr-egt, Wijker polder-; No. 3 „Pop" van .-Spijers, in den Upolder No. 4. „Mietje" van J. C. Prins, te.Spaarndammerpolder; No. Marie" van R. A. Kaan; No. 6 „Madame" van A. Troost, IJpolder. No. 7 „Mina" van J. Woudenberg, IJpolder:; No. 8 „Jans", yanJ. D. G, van Gulpen, .-Spaarndammerpclder. Van de 3 en 4 jarige merries kwa men voor de aanhoudingspremie in aanmerking: No. 1 „Koos," van J. Door ds. Van Schelven is een adres van den volgenden inhoud aan de Tweede Kamer opgezonden Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Cornelis Louis Francois van Schel ven, predikant te Wageningen dat op Zondag avond 10 Juni jongst leden een brigadier rijks veld wacht zijn huis is binnengetreden om den heer A. H. van Lonkhuzen te bren gen voor den kantonrechter te Wa geningen dat bovendien den geheelen avond van den verzoeker heeft bewaakt; dat de feiten, met die maatregelen verband staande, aan uwe verga dering worden medegedeeld in het adres door den heer A. H. van Lonk- huijzen aan haar gericht; dat daaruit volgt, dat van een ver moed wordend misdrijf geen sprake kon zijn, maar in #lk geval, tegen over den verzoeker de genomen maat regelen zonder eenigen grond en hoogst krenkend waren; dat hij zich derhalve meent te mo gen wenden tot Uwe vergadering, die als vertegenwoordigende de bur gerij, geroepen is voor hare rechten te waken; weshalve de verzoeker de eer heeft aan Uwe vergadering te verzoeken, dat zij hare medewerking verleene, om een onderzoek te doen instellen naar het voorgevallene en de ver korting van des verzoekers rechten naar behooren te doen straffen. get. C. L. F. v. SCHELVEN. Wageningen, 25 Juni 1894. Staten-Generaal. De aanvullingsverkiezingen zijn Woensdag afgeloo.pen door de verkie zing in Eist, waar nu de heer mr. Van Basten Batenburg (katholiek), bij de tweede herstemming is geko zen. De Tweede Kamer telt nu op 106 leden 57 liberalen, 25 katholieken, 14 antirevolutionaren, 8 radicalen en 1 conservatief. Van de liberalen behooren 36, van de antirevolutionairen 7, van d^j ra dicalen 3, van de katholieken 1 tot de voorstanders der kiesrechtuitbrei- ding volgens de beginselen der vorige regeering, te zamen dus 45 op de 100 leden. -Sedert de herstemming op 24 April is hun aantal met éen ver meerderd. De Eerste Kamer is reeds vroeger voltallig geworden door de vervangiDg der heeren Pijnappel en Van Gennep, die naar de Tweede Kamer zijn over gegaan, -door de heeren Van Tien hoven en Van Boneval Faur-e. waggons van de H. IJ. S. M. Uit Rot terdam zullen zij een boottochtje ma ken langs den Waterweg naar den Hoek van Holland, waar zij het sta tion en de forten zullen bezichtigen en tevens de boot van de Harwich- maatschappij, die vaart tusschen den Hoek en Londen, in oogenschouw zullen nemen. De boot zal daartoe Vrijdag a. s. iets vroeger dan gewoon lijk aan den Hoek van Holland voor den wal komen. De heeren zullen in den namiddag per extra-trein in de residentie terug- keeren. Aangehouden. Te Harderwijk is op verzoek der Delftsche politie aangehouden en naar Delft overgebracht F. D., geschorste postbode te Delft, die van den post directeur, in last hebbende een be drag van f 75.30 aan een landbou wer onder de gemeente Vrijenban ter hand te stellen, en daartoe betrekke- 'ijke postwissels valschelijk met den naam van den geadresseerde getee- kend en de hem toevertrouwde gel den ten eigen bate heeft aangewend. Op het punt bij het O. I. leger dienst te nemen werd hij in de kazerne arresteerd. Ten huize van den heer P. aan de Stadhouderskade te Amsterdam heb ben dezer dagen een paar amster- damsche inbrekers weder eens flink huisgehouden en een aantal voor werpen van waarde medegenomen, meubelen beschadigd, enz. Gelukkig lijdt de heer P. geen nadeel, althans niet financieel, daar hij van de maat schappij „Mercurius'" aldaar, bij wie hij tegen inbraak was verzekerd, alle schade heeft teruggekregen. Dauwwurm. In den nacht van Dinsdag op Woens dag omstreeks half een uur zagen politie-agenten in een weiland aan den Nieuwen Binnenweg te Rotter dam een man staan, die als een ra zende met een stuk ondergoed door het gras heen en weer zwaaide. Dit trok hunne aandacht, en zij begaven zich daarop tot den man, die in eene der nieuwe straten aldaar bleek te wonen. Naar de reden van zijn zonderling gedrag gevraagd, verklaarde hij dat zijn kind dauwwurm had en een buur man hem nu den raad had gegeven 's nachts met het goed van het kind in den dauw te gaan zwaaien, het geen een onfeilbaar geneesmiddel was. De politiemannen mochten er niet ia slagen den man dit denkbeeld uit het hoofd te praten. Een staaltje van bijgeloof op het einde der 19e eeuw. Een boottocht je langs den Waterweg. De ministers en de leden der Twee de Kamer sullen Vrijdagochtend per extra-trein naar Rotterdam vertrek ken. Het gezelschap, bestaande uit on geveer 80 pers., zal zich naarRotterdam begeven met de nieuwe harmonica- Opstootjes te Utrecht. De rust van gisteren te Utrecht werd 's avonds in den omtrek van de Neude weer eenigszins verstoord, ïn een bedompt zaaltje in een zij straat van genoemd plein waren de ontslagen werklieden vergaderd. Men wenschte daarbij ook de Belgen tegen woordig te zien, maar dezen ver schenen niet en bedankten ook voor de eer van dat geleide, toen mr. Troelstra met andere soc.-dem. hen daartoe gingen uitnoodigen De ver gadering werd dus alleen door ont slagen werklieden en eenige soc.-dem. bijgewoond; er werd gesproken over middelen om de Belgen te bewegen naar hun vaderland terug te keeren, enz. Buiten het zaaltje stonden eenige nieuwsgierigen en leegloopers, door eene kleine politiemacht in bedwang gehouden. Te half elf ging de verga dering uiteen en trok een hoopje volks rustig en onder politiegeleide naar 't station. „Shocking" In het plantsoen bij het meteorolo gisch observatorium te Utrecht zat Maandagmorgen eene dame, eene jonge, schoone Engelsche, met haar schetsboek op de knie, op een klein vouwstoeltje te aquarellen.Een nieuws gierige slagersjongen stond achter haar en sloeg liaar werk aandachtig gade, doch van tijd tot tijd dwaalden zijne blikken van het schetsboek af naar den sehoonen gewelfden hals der teekenaarster. Het scheen dat die hals ook de aan dacht getrokken had van een paar vliegen, die er aanhoudend omheen vlogen en er op gingen zitten, blijk baar tot grooten last van de jonge Engelsche. Of de slagersjongen jaloersch werd op de vliegen dan wel of hij uit ga lanterie handelde weet ik niet, maai bij nam zijn pet van het hoofd en verjoeg daarmede zwaaiende de in secten van het bewonderde lichaams deel. De dame dankte hem met een vriendelijken blik, dien zij achter zich om wierp. De vliegen gaven het ech ter niet spoedig op en zoo was de jongen verplicht al zijn aandacht, aan den hals te blijven wijden. Dat was hem blijkbaar te machtig. Plotseling bukt hij zich en drukt een vurigen kus op den hals der Engelsche die verschrikt opspringt en in hare moe dertaal om hulp roept. De euveldader verwijderde zich met haastigen tred en na eenige moeite gelukte het de Engelsche dame zich naar het „Hotel de Ville" te doen ge leiden. Daar bracht zij alie bureaux in opschudding zoowel door hare schoonheid als door hare klacht, waarvoor zij onmiddellijk voldoening eischte. Hare aanwijzingen waren echter niet van dien aard dat de sla gersjongen ontdekt kon worden. De zaak heeft zooveel gerucht ge maakt in ons kuische Utrecht zegt De Amsterdammerdie het verhaal van haar correspondent ontving, dat men gelooft dat in de aanstaande gemeenteraadszitting er eene inter pellatie over gehouden zal worden en dan zal er wel niet anders opzit ten dan dat alle slagersjongens ge durende vier maanden zich alleen gemuilkorfd op den openbaren weg mogen vertoonen. Het glasraam te Schermerhorn Zuoals wij onlangs meldden hebben Ged. Staten voor deze provincie on gunstig geadviseerd op een verzoek van de Ned. Herv. kerk te Schermer horn om subsidie tot de restauratie van een antiek glasraam in die kerk. In een lang ingezonden stuk inde N. E. Ct. wordt dit ongunstig ad vies heden door den specialiteit op kunstgebied Jhr. Victor de Stuers, bestreden. Zij ne meening is, dat Ged. Staten ten onrechte vreezen voor al te veel aanvragen van dien aard, wanneer, zij de hier gevraagde f 600. (voor eens) toestaan en boven dien, aldus betoogt schrijver, heeft de provincie het veld van monumen tenherstelling reeds betreden door de restauratie van de kapel der Ned. Herv. kerk te Veen huizen en door het uitgeven van eene beschrijving der historische monumenten en kunst voorwerpen in kerken en raadhuizen van Noordholland, wat f6000 heeft gekost. Schrijver eindigt aldus: „Ik hoop dat de Provinciale Staten „verstandiger zullen zijn, dat zij zul- en overwegen, dat eene begrooting. „van meer dan f280,000 gemakkelijk „een uitgaaf voor eens van 1600 kan „lijden tot redding van een indertijd „doorde provincie zelve gesticht kunst- „monument, en dat zij zich niet zul- „len laten afschrikken door het schrik beeld van een afgrond, die bij een u zijn, want ik heb den geheeleu dag een hevigen tweestrijd gehad. Mijn arm kind is vannacht ongeveer ten een nre gestorven." „Juist wat ik dacht dat zou gebeuren," zeide de dokter. „Maar Sam, hoe kom je aan dit kind Sam deed het verhaal dat de lezers reeds kennen. „En waar is het lijkje van je kind?" „Dat is hier in huis dokter, en ik wil het zoo graag eene fatsoenlijke begrafenis geven. Ik kan het niet missen dokter. Ik geloof dat ik zeer verkeesd heb gehandeld, maar wat kon ik anders doen, terwijl mijne vrouw in zulk een toestand .verkeerde?" „Je hebt zeer goed gehandeld," zeide dokter Wrigley haastig. „Ik zou hetzelfde hebben gedaan. Je hebt den uit spraak van je hart gevolgd Porter, dat is de beste wijze van handelen. Ik zal je geheim goed bewaren en alles zal goed wanneer jij en je schoonmoeder je mond maar weet -ud#n. Gebeurt dat niet, dan zal je in ongelegenheden te hc leven van je vrouw hangt er bovendien van af." tomen. r. jyij moeten het geheim ho-sden, maar mijn „Dat weet5"' atJ)aarby moettk je" Je bent altijd een trouwe knecht bij mij geweest. 'chf ylJf P°nd" zal je een briefje van overlijden voor het kinl ^en. Ga maar naar de city rijd met een cab naar het >st End fn k°°P daa* epn doodkistje. Kom dan daarmee hier t0'ru£> leg het kind erin, ga naar den diehtstbijzijnden paardenveen laat je met eon huurrijtuig brengen naar de begraafplaats te lover Hamlet. De helper van den doodgraver, Tony Pettigrew, is een goede vent; ik zal je een briefje aan hem meegeven, dan kan het kind morgenochtend netjes worden begraven en je vrouw verneemt er niemendal van." „O dokter," riep Sam Porter uit, „u zijt de beste vriend, dien ooit een arm man, zooals ik, heeft gehadIk zal uwe be velen stipt opvolgen." Na aldus den stamhouder der familie Barth te hebben ge vonden, ging dokter Wrigley Clematis Villa opzoeken. Zonder dokter Wrigley's tusschenkomst was de kleine baronet in het bezit gekomen van Sam Porter, maar hij zocht wel te bewerken, dat hij daar niet meer vandaan kwam. „Wat i3 er met het kind gebeurd?" zeide mevrouw Wrigley. „Waarschijnlijk door zigeuners gestolen," zeide haar echt genoot „Nu, ik zou wel gaarne willen, dat het maar weer goed en wel terug was." „Je doet onrecht aan je familie door zooiets te wensehen „Maar wat voordeel hebben wij door de verdwijning van dat kind, nu Myra er toch nog is?" „Dwaze vrouw! Zie je dan niet in, dat in de eerste plaats de titel op mij overgaat. Wanneer ik den titel eenmaal heb, ie Myra natuurlijk verplicht mij te steunen, en bovendien kom ik, wanneer ik zoover ben, ook in het Parlement. Dan kan ik mijn verfoeielijko practijk neerleggen, waarvan ik een afschuw beb. Sterft Myra zonder kinderen na te laten, dan erf ik de yehgele bezitting, en wat kan ik dan al nie^ doen voor mijne familie." „Ja," zeide mevrouw Wrigley, en verzonk in moederlijke droombeelden. „Ja, onze oudste zou erfgenaam zijn van het landgoed en den raDg. Het kind kon maar Myra is er toch nog „Myra is er toch nogDat is het eeuwige deuntje, dat je zingt. Wanneer George Fitzroy iets overkomt, dan zal Myra nooit trouwen. Ik zal haar dan zien over te halen om mij hare zaken te laten beheeren. Wij kunnen een jonge vrouw, die alleen op de wereld is, wel naar onze hand zetten." „Het zou een zeer groot voordeel voor ons zijn, maar het komt mij toch vreeselijk voor om rijk te worden door de ellende van anderen. Ik heb gehoord, dat lady Barth den geheelen dag in ijlenden toestand verkeert, en dat Myra het zich zoo aantrekt." „Ik kan niet gelooven, dat Myra zoo dwaas zou zijn,"gaf Wrigley ten antwoord. HOOFDSTUK V. George Fitzroy verdwenen. Dokter Wrigley verwachtte dagelijks te vernemen, dat het kind, door Sam Porter opgenomen, zou zijn gestorven. Hoe een verstandig kind zulk een avontuur kon overleven kon de dokter zich niet voorstellen. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2