Letteren en Kmast. Rechtszaken. D<3 Presidentsverkiezing. Üe dood van Carnot. Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws, Vervolg Stadsnieuws. Wetgevende Macht. fcglm onderzoen zonder '«sing wezem- [irk" gevaar bSjj&t te ziya Ned. Opera. Ian de N«d. Opera «van den ktse? G. de Groot, zijn voor het verbonden 'Mejuffrouw Stella de la Mar, chcn- tsuse-légère svan de opera-co unique te mejuffrouw Jenny de la M.ar, «eenir. alte uit Parijs. Beide dames zijn Xm- sterdamschen van geboorte de heer Maurits de Vries, bawytfcon ran de groote opere, het laatst in Mee, Marseille en Nieuw-Orle&rm, in Nederland welbekend:; de heer Adolphe ïStrelitski, segis- seur-generai van het groote theater ie Marseille, onder directie van den Campo <Caeso, :tevens te Nice en te Rouaan werkzaam de heer lAJexander Pruijm, dbrt- en tr&ductie, 'bet laatst te Avig werkzaam; de heer Pruijm is componist-; de heer Lode wijk Leysen, ténor van d©"Vlaamsehe opera te Ant werpen. gsweld vm. het alleen moeten komen'.handen wilden rukken, zijn m hech- teïiis genomen. De politie heeft bevel uitgevaardigd •de anarchisten in de groote steden en •ep de grenzen te bewaken. De brievenq aaostie te Wa- geningen. "legen Zaterdag a. s. zijn voor den reebter-commissaris de keeren VanLonkhuij- sigarenfabrikant te Wageningen, Henneveld, brigadier-rijksveld in zake den brief, die door kantonrechter Van Dedem werd De valsche bankbiljetten. Bij zeer uitvoerig vonnis werd he enmorgen voor de 4e Kamer van Strafzaken. te Amsterdam uitspraak ;edaan in zake de valsche bankbil- jtten. Het voorlezen daarvan bij van den heer mr. Wigchers duurde ongeveer anderhalfuur. rechtszaal en de publieke tribune weer stampvol. Het vonnis, erddoor de beklaagden, hierbij was Löschke aanwezig, die zooals be- end is voorloopig in vrijheid was staande en vrij kalm aan boord. Door het Op. Min. waren de vol- 311de straffen geëischt voor 1. E. O. Krausse 9 j. 4 md. 2. Mej. S. H. L. Toebaerts 7 j. 3. R. R. Thumm 7 4. F. van Liemt 6„ 5. J. Frey 5 jaar 6 maanden. 6. B. Sinnige 5 jaar. 7. F. M. wJ. Arntz 5 8. L. Rempt 5 jaar 6 md. 9. E. A. C. Keese 5 jaar. 10. H. O. Löschke 4 De rechtbank deed de volgende tspraak E. O. Krausse 5 jaar, benevens boete, subs. 1 dag hechtenis. Mej. S. H. L. Toebaerts 4 jaar. R. R. Tbumm 3 jaar. F. van Liemt 2 jaar en 6 maanden. J. Frey 2 jaar en 6 maanden. B. Sinnige 2 jaar. F. M. W. J. Arntz 2 jaar. L. Rempt 2 jaar en 6 maanden, E. A. C. Keese 2 jaar en 6 maanden. het bulletin is abusief gemeld 1 en 6 mnd.) De 10e beklaagde, H. O. Löschke, zooals te verwachten was, vrij sproken, daar zijne schuld niet ïttig en overtuigend was bewezen, beschuldigden werden tevens ver- rdeeld in de kosten. De kantonrechter te Goes heeft a 13-jarigen jongen nit Vlake ver- rdeeld tot 2 boete „wegens het van voor de eerbaarheid aan- lelijke toespraken." sis mem kans "zag op andere wijze de «rechten^derE-ngelschen te handhaven. X-och hoopte achter dat de zaak zonder dat op bevredigende wijze sou kunnen opgelost worden, want hij verklaarde vertrouwen te stellen in. het recht vaardigheidsgevoel van Krugec en de Transvaalse he regeering. De -voorvallen te Pretoria hebben- aahïeiding gegeven tsf eene leven dige gedachten wisseling in de Wet- De Figaro gaf Woensdag een lijstje van 48 Parijsche bladen aaet den dige puacnien wiebei^ m vv naam den candidaat dien zij steu- gevende Vergadering. Sir Cee(l nen f aank8m3t i- de, looals Fig*»* noemt, groote .'rennen dee en beiden deibetoogingen der Engetechei; te Versailles (congresprijs) zij verze- to Pretoria bij gelegenheid van höl bezoek van Sir HenrjiLoeh'teneterk-.i ste al te Jtuuren. Gauer, Merriman enj jjr:s60a andere redenaars spraken de hoog uit dat Sir Henry Lech zijn .voorne- om een bezoek te brengen aan zijn voorCa- den Witwatersrand niet zal volvoeren, oredat de kleinste prikkeling, bij de -bestaande opwinding, tot ernstige ge beurteniseen zou kunnen leiden. De part. correspondent van de X lR. Ct, te Londen meldt De Times verneemt uit Tientsin, dat Japan aan China heeft voorge steld in Korer, gemeenschappelijk op •te treden, maar China sloeg dat -voorstel af. JJaarop besloot Japan zelfstandig op te treden, en zond eene vloot met zes duizend man troepen. De bezetten Seoal, de hoofdstad van Korea, waar de Koning feitelijk hun gevangene is. 's Company verneemt dat de gezant eene nota heeft aan boden aan lord Kimberley, waarin «waren worden ontwikkeld tegen it EngelschKongoleesche tractaat. 3 nota is in vriendschappelijken en izoeningsgezinden geest gesteld, en rd Kimberley beloofde er zij ne volle ndacht aan te zullen schenken. Czaar en zijne gemalin hebben Borki de plechtige inwijding bij- van de kerk, aldaar gesticht herinnering aan den verijdelden flslag op het leven van den Czaar. Alexander kwam op den- dag, den 27sten, te Konstan- en begaf zich direct naar het leis van den Bul tan. Bij het aanbieden van een rekest k Loch door Engelsche onderdanen Pretoria, viel Loch den woordvoer- f in de rede en zeide dat de En keken in de Transvaal zich naar ten des lands hebben te schik- de Engelsche regeering zal onder of de r .chten barer onderdanen wijze worden aangerandtot die den betoogers Te Belfort is een Fransche arbei der, na een twist met een Italiaan over den moord van den president, door dezen met een mes gewond. De Italiaan werd onmiddellijk gevangen genomen. Te Saint-Etienne is een persoon ge arresteerd, die op straat geroepen heeft: „De Italiaan heeft zijn plicht gedaandes te beterHet was niet le vroeg. Carnot heeft genoeg anar chisten ter dood doen brengen." Te Cette zijn acht anarchisten ge vangen genomen. Het blijkt uit een telegram uit Milaan, dat de moordenaar in Janu ari 1892 zich onder de anarchisten heeft laten inlijven en met twee com pagnons een blad heeft willen op richten ter bevordering der anarchis tische leer. Hij zond met dat doel eene circulaire rond, maar hij vond de gelden niet voor de onderneming. De Italiaansche politie hield hem in het oog tot het einde van 1893, als warneer hij naar Zwitserland vertrok. De Temps deelt uit Rome een te legram mede, waarin gerreld wordt dat een broeder van Cesario Santo te Milaan geïnterviewd is door een journalist. Wij zijn met ons zessen broeders en éene zuster, zeide hij. Cesario is de jongste. Op 16jarigen leeftijd kwam hij bij eene bakkerij in dienst. Zijn gedrag was onberispelijk tot dat bij voor twee jaren omging met anarchisten. Zijne hersens raak ten nu van streek, en daar zijn be roep hem vele uren vrijliet, bracht hij die door in gezelschap van anar chisten, die eiken avond bijeenkwa men op eene geheime plaats, die de politie ten laatste ontdekte. Bij eene le zijnent gedane huiszoeking vond zij anarchistische plakkaten. Eenigen tijd daarna scheen hij niet meer met de anarchisten om te gaanmaar drie maanden later betrapte de po litie hem op het uitdeelen van anarchistische biljetten voor eene kazerne. Hij werd gevangengenomen en veroordeeld tot vijf maanden ge vangenisstraf. Na dien termijn week hij uit naar Zwitserland. Vervolgens begaf hij zich naar Cette. De broeder hield zich overtuigd, dat hij in eene bijeenkomst met an archisten door het lot was aangewe zen om Carnot te dooden. De trein met het lijk van Carnot is Dinsdag morgen ten &j. ure aan het station te Parijs aangekomen. Het lijk werd dadelijk naar het Elysée gebracht, waar eene groote rouwka mer gereed is gemaakt. De eerste koetsier van den presi dent is op het gezicht van de lijk koets plotseling gestorven. Een rouw van dertig dagen is voor geschreven aan alle openbare amb tenaren en aan het leger en de ma rine. Onder de telegrammen van rouw beklag, die van souvereinen zijn in gekomen, is dat van den Duitschen keizer het eerst te Parijs ontvangen. Dc warme toon van dit telegram, meldt de Kölnische Zeitungheefteen weldadigen indruk gemaakt en in de bladen wordt dit erkend. Een winkel is Woensdag te Lyon geplunderd en in brand gestoken. Er werden 30 personen in hechtenis genomen. Omstreeks 3000 personen hebben te Spezia geprotesteerd tegen den moord op Carnot en zijn naar het Fransche consulaat gegaan om hun leedwezen te betuigen. „Leve Frankrijk en Ita lië werd geroepen.. Twee mannen, le vlaggen uit dei sirnir Perier, 6 voor Dupuy, 2 voor esn voor Outsider en 15 hebben hunne meening niet laten kennen. Dupuy werd door de meester bladen als tweede aankomende ge geven. Uit Parjs wordt da 26 dezer gemeld Van half een af begint de zaal van het Congres te Versailles zïeh te vul den. Er worden levendige gesprekken gevoerd, de tribunes zijn stampvol •ook vele dames zijn aanwezig. Om half twee kondigt een bode -de komst van den president aan. Eene stem roept: Leve de republiek! Challemel Lacour opent de vergade ring bij herinnert aan de droevige gebeurtenis, welke tot bijeenroepin^ van het congres noodzaakt en laat de artikelen der Constitutie voorle zen, krachtens weUe de verkiezing plaats moet hebben zonder beraad slaging. De partijen hebben zich zooveel moeelijk in groepen bijeengeschaard. Baudry d'Asson wil een papier aan den president ter hand stellen, maar deze luistert niet naar hem en Kon digt hoofdelijke stemming aan be ginnende met de letter L. Te midden vau het tumult, dat ontstond toen de vergadering zich constitueerde, riep Branier: Weg met de dictatuur! Dejante vraagt afschaffing van het presidentschap der republiek, maar Challemel Lacour slaat op die vraag geen acht en gaat onmiddellijk over tot de trekking bij het lot van de stembureau bestaande uit 36 leden. Gekozen wordt Casimir Périer met- lol van de 852 uitgebrachte stemmen. Op Brisson waren uitgebracht 195 stemmen op Dupuy 97op generaal Févricr 59; op Arago 2/, en op ver schillende anderen 22 tc zamen. Toen het stemmencijfer, door Pe rier verkregen, afgelezen werd, barst ten er levendige toejuichingen los in het centrum en de linkerzijdé. De socialisten daarentegen protesteerden heltigzij hieven de kreet aan„leve sociale revolutie „Weg met de 4 1,,, volgenden inhoud. In de buurt der rflTn 1876 stelde Casimir Périer zich kerk, die de Keizer te^ Borki heeft candidaat in het arrondissement No-laten bouwen ter beslissende stemmingen schaarde dedat men bomm^i en eene helse e heer Périer zich aan de zijde dezer republikoinsche groepen. Later werd hij aangesteld tot on dersecretaris bij het ministerie van onderwijs onder het ministerschap van den heer Bardoux. Deze betrek king bekleedde hij tot 31 Jan. 1879, toen de president van het ministerie, de heer Dufaure, tot aftreding werd genoodzaakt. Evenwel in 1881, toen Périer in Nogent-Sur-Seine werd herkozen, sloot hij zich voor goed aan bij de Union r'epublicaire. In 1883, toen de beken de wet werd aangenomen, waarbij den prinsen uit de vorstenhuizen, welke in Frankrijk regeerden, het verblijf in Frankrijk werd ontzegd, legde de heer Périer zijn mandaat als algevaardigde neer, omdat hij dit be sluit niet in overeenstemming kon frengenmet de tradition van zijn fa milie. Immers zijn grootvader, de be kende bankier en minister onder Louis Philippe, behoorde totde trouwe aanhangers van den burgerkoning. Niettemin liet Perier zich later weer bewegen een candidatuur voor de Kamer te aanvaarden. Nog in hetzelfde jaar werd hij in Nogent- Sur-Seine weer tot lid der Kamer gekozen. Bij de algemeene verkiezingen van 1S85 werd Perier weer gekozen tot lid der Kamer, nu als candidaat der opportunisten. Reeds spoedig werd hij orider-voorzitter en eindelijk, na dat de heer Floquet als president aftrad, werd hij voorzitter der Kamer. rd&chine Reeft gevonden in een kel der dicht bij het paleis des Keizers te St. Petersburg. Tot de gearresteerden behoorden, naar gezegd wordt, twee personen uit de omgeving Keizers. reactie!" Coutant riep: „Weg met de i\actie!" Faberot: „leye de soci ale revolutie Nadat de uitslag der presidents verkiezing afgekondigd en de zitting der Nationale Vergadering gesloten was, hebben de president van het Congres en de ministers zich naar het kabinet van Challemel Lacour begeven, waar Perier zich bij hen voegde. Challemel Lacour rich tte eene welsprekende en roerende toespraak tot Perier, die onder het luisteren de tranen niet kon bedwingen, en bet volgende antwoordde: „De Nationale Vergadering heeft mij de grootste eer te beurt doen vallen, welke een bur ger kan ontvangen. Zij legt de zwaar ste zedelijke verantwoordelijkheid op mijne schouders. Ik zal mijn land alles geven wat ik bezit aan geest kracht en vaderlandsliefde. Al de warmte mijner overtuigingen zal der republiek ten deel zijn, en aan de democratie zal ik mijne toewijding en geheel mijn hart schenken, gelijk hij het deed, dien wij beweenen, Perier ontving vervolgens de ge- lukwenschen van de leden van Se naat en Kamer, en van de vertegen woordigers der pers, en begaf zich daarop ir een landauer met Dupuy naast zich en begeleid door eenesca- dron dragonders naar Parij Het ministerie heeft zijn ontslag aangeboden. Perier zal Dupuy verzoeken, het kabinet te formeoren, Burdeau zal vermoedelijk Perier als voorzitter der Kamer opvolgen, (Het portret van Jean Casimir Pe rier ligt voor onze vensters.) De beer Casimir Périer is 47 jaren oud. Hij werd den 8sten Nov. 1847 te Parijs geboren en studeerde aan de universiteit aldaar in de letteren. Tijdens het beleg van Parijs in 1S71 onderscheidde hij zich als kapitein der mobiele garden uit Aube, die naar Parijs werden ontboden, zoo gunstig, dat hem het ridderkruis van het legioen van eer werd geschonken. Van October 1871 tot April 1874 was Périer chef de cabinet aan het minis terie van binnenlandsche zaken onder leiding van zijn vader, die, om hem het vooruitzicht op een goede poli tieke loopbaan te openen, zijn ontslag nam als lid van den algemeenen raad van het departeramt Aube. I11 plaats van zijn vader, werd toen in 1874 de on tot lid ytan dezen provincialen De mijnramp In Wale3. De bewoners van Cilfynydd nabij Pontypridd werden Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur opgeschrikt door een hevigen slag, onmiddellijk gevolgd door een tweede niet minder krach tige. In de Albion-mijn, een der grootste mijnen van Zuid-Wales, had een ontploffing plaats gehaddikke zwarte rookwolken omhulden den uitgang, waaruit de vlammen om hoog stegen. In korten tijd verdron gen zich om de mijnopening duizen den angstige, onthutste personen, die in de grootste spanning verkeerden. Ruim 260 personen bevonden zich in de mijn en men vreesde het erg ste. Onmiddellijk werden pogingen tot redding aangewend. Zestien per sonen, ten deele verminkt door de ontploffing, ten deele vergiftigd door het mijngas, werden nog levend uit de mijn gebracht. Telkens wanneer de redders uit de schacht kwamen, stortten de familiebetrekkingen der mijnwerkers zich raar de opening en de politie kon deze slechts met de grootste moeite vrij houden door haar te omgeven met een soort om rastering. De hartverscheurende too- neelen, welke bij het wegvoeren der dooden en gekwetsten voorvielen, zijn niet te beschrijven. In de mijn was de aanblik ver schrikkelijk. Door de kracht der ont ploffing waren vele lichamen uiteen gerukt en de verschillende deelen over groote afstanden verspreid. Het uiterlijk der deerlijk verminkte lijken deed velen vol afgrijzen terug deinzen. Een oud man, die zich onder de redders bevond, herkende in een der lijken dat van zijn eenigen zoon. Het tooneel, dat hierop volgde, kan geen pen weergeven. Een groot aan tal mijnwerkers die van de ontplof fing blijkbaar niets te lijden hadden gehad, zijn gedood door het inade- m n van de giftige kolendampen. De redders zagen zich spoedig genood zaakt hun heldhaftige pogingen te staken, het mijngas belette hun ver der door te dringen. Het aantal doo den wordt op ruim 250 geschat, bo vendien zijn 120 paarden omgeko men. Van de 142 lijken, die uit de mijn gebracht zijn, zijn 108 door de bloedverwanten herkend, de overigen zijn voor het meerendeel te veel verminkt om herkend te kunnen worden. Men vermoedt, dat de ontploffing plaats gegrepen heeft, terwijl de man nen bezig waren kolenstof op te scheppen, tengevolge waarvan de lucht geheel vervuld was met de ont plofbare stof. Omtrent de oorzaak der ontploffing verkeert men ten eenenmaie in het onzekere. Boraamde aanslagen Czaar. op den Eenigen tijd geleden is vermeldde ontdekking van een voorgenomen aan slag op den Czaar te Borki, in het göevcrneinent Poltawa. Dc Berïijnsche Lokal-Anzeiger be vat thans weer een bericht, van den De vrylands-expeditie. Er is gemeld, dat volgens tijding uit Zanzibar (blijkbaar een Reuter" telegram) de Vrijland-expeditie van dr. Herzka als mislukt moest wor den beschouwd. Dr. Herzka, die zich te Ischl bevindt, seint nu aan de „Frankf. Ztg."„Het Reuter-telegram over een mislukken der Vrijland- expeditie is onwaar. Van dr. Wil helm zijn uit Lamoe juist goede be richten gekomen. Het vertrek van het gros der expeditie is door het regen seizoen vertraagd geworden. De voor hoede der drie Vrij landers met goede ren en ruilwaar is den 27n Mei over Kipini het binnenland ingetrokken; Wilhelm volgt met 12 andere Vrij- landers in het einde van Juni of het begin van Juli, de overigen in Au gustus." De pest te Honkong. Een stoomschip, dat dezer dagen to Victoria (Nieuw Zuid-Wales) aan kwam en 12 dagen geleden uit Yoko hama was vertrokken, heeft de tijding gebracht, dat de pest te Honkong zich weder uitbreidde. lederen dag kwamen 30 nieuwe gevallen voor. waarvan een overgroot gedeelte met den dood eindigde. Van de Europe anen werden 4 Britsche soldaten aan getast. De gezondheidstoestand dei- stad is nog altijd even slecht. Tus- schen 31 Mei en 7 Juni stierven 577 personen aan de ziekte: den 7nJuni waren 230 lijders onder geneeskun dige behandeling. Werkstaking in Amerika. De werkstaking waarmede da spoor wegarbeiders den boycott van Pull manwagens willen bekrachtigen, is Dinsdagavond begonnen. De vereeni- ging van Amerikaansche spoorweg werkers heeft nl. bevolen, dat de wis selwachters op den Illinois-Centraai- spoorweg het werk zouden staken. De leiders der arbeiders beweren, dat de werkstaking onmiddellijk op 5 andere spoorwegen zal overslaan. Aanbesteding. Vanwege het ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed Het onderhoud van het Tienho- vensche Kanaal in Gooiland, ge meente Hilversum, van den datum van aanvang tot en met 31 Dee. 1896. Raming 1824 (in de drie jaren). Van de 2 ingekomen biljetten was dat van N. Mul, te Muiden, het laagst voor ƒ2088. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 26 Juni. Par Telegraaf. De heer Pijnacker Hordijk nam zitting De voordracht tot invoering der faillissementswet is verzonden aan een comm. van voorbereiding bestaan de uit de leden Travaglino, Hartogh, Hintzen, Lucassen en Drucker. Daarna heeft de Minister van Ko loniën zijne in de Eerste Ivamer om trent de verwikkelingen in Lombok gegeven inlichtingen aangevuld met citaten uit rapporten per jongste mail ontvangen en waaruit niet meer bleek dan bij reeds in de andere Kamer had medegedeeld. De Min. vulde een en ander aan ten einde bij de deze Kamer de over tuiging te vestigen dat de onhoud bare toestand op Lombok een krach tig optreden onzerzijds eischen en de Gouverneur Generaal niet anders kon handelen dan hij deed door nadat onze eischen onbeantwoord waren ge bleven, te gelasten de .uitzending eener expeditie naar Lombok. De Min. bad de zekerheid dat wij krachtig genoeg waren, ook om een eventueel beleg schitterend te wreken. Men kon vertrouwen op ons In disch leger. Nadat de Kamer de nog aanhan gige administratieve ontwerpen heeft aangenomen is zij tot nadere bij een roepingen gescheiden. Ongecorrigeerd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3