Politiek Overzicht;, GEMENGD NIEUWS. !4d3 MuiiskuitvDsrino in den Haat. ftingehota Hei: skkiapa in fêeaerknS. Burgerlijke Stand. het 3de bataljon infanterie, sterk 2 officieren en 60 man, 1 sectie berg- artillerie, 2 mitrailleurs en een de tachement genietroepen naar Segli gedetacheerd. Op het uur van uitruk ken echter zond de radja ons het bericht dat hij om verschillende re denen van de zaak afzag, zoodat de geheele voorgenomen excursie op niets uitliep. De troepen zijn daarop weer naar Kota Radja teruggekeerd, behal ve 1 officier met 30 man infanterie, die tot versterkking van de bezetting der benting zijn achtergebleven. Wat de onderhandelingen tot nu toe opgeleverd hebben, is niet be kend volgens geruchten zou Toekoe Paké voor 5000 dollar de 3 triengs, zijnde drie versterkingen op pl. m. 1000 meter afstand van de benting van de maraudeurs gekocht hebben. Een en ander heeft evenwel den vijand nog niet belet om de benting dage lijks te beschieten. Onmiddellijk nadat Casimir Perier tot president van de fransche repu bliek is benoemd heeft de eerete- minister Dupuy zijn ontslag aange boden. Aan het verzoek om opnieuw het Kabinet te constitueeren zal hij waarschijnlijk niet voldoen. De minister van financiën, Bur- deau, zal waarschijnlijk optreden als minister-president. Aan het nieuwe ministerie zuilen dan deelnemen de heeren Spulier, Delcassé, Barthou, Jules Roche en Etienne. Het is nog onzeker of de heer Hanotean minis ter van buitenlandsche zaken zal blijven. Donderdagmorgen hebben de mi nisters aan het ministerie van buiten landsche zaken eene vergadering ge houden onder leiding van Casimir Perier, waarin de president van het Kabinet aan den president der repu bliek ter teekening overlegde de de creten betreffende Carnot's begrafenis. De boodschap van den nieuwen president zal eerst na de vorming van het nieuwe kabinet aan het par lement worden voorgelezen, en die vorming zal niet vóór Maandag plaats hebben. In het engelsche Lagerhuis ant woordde Donderdag Sir William Har- court op eene vraag, of in aanmer king genomen de moord op president Carnot en andere laatstelijk door anarchisten gepleegde misdaden het gouvernement wil trachten met de Europeesche regeeringen tot overeen stemming te geraken omtrent mid delen ten einde dergelijke wandaden te verhinderen of te doen afnemen, dat deze aangelegenheid van te groo- ten omvang was om behandeld te kunnen worden in antwoord op eene desbetreffende vraag. Uit Kaapstad verneemt de Times dat Kiiiger de vrijwilligers heeft op geroepen om heden bij het vertrek van Loch den vrede te handhaven. Een aantal boeren verlangen dat de deelnemers aan de vorige betoogin gen gestraft zullen worden. In het Kaapsche parlement heeft eene nog al warme beraadslaging plaats gehad naar aanleiding van eene motie van den heer Van der Wal, waarbij het Kaapsche parlement ziju leedwezen zoude uitspreken over de oneerbiedige betoogingen der En- gelschen in de Transvaal tegenover Krüger tijdens. Loch's bezoek. Rho des gaf eene verzekering van zijn persoonlijk leedwezen, waarmede de Engelsche leden instemden. De leider der oppositie Sauer zeide te vertrou wen dat Loch Woensdag Johannesburg niet zoude bezoeken, daar dit be treurenswaardige gevolgen zou kun nen hebben. Merriman verklaarde niet te begrijpen hoe de Kaapsche regeering thans aan Loch had kun nen toestaan een bezoek aan de Trans vaal te brengen, daar dit bezoek z. i, gelijk staat met het binnengaan in een kruitmolen. Gordon Spiigg antwoordde dat de Kaapsche regeering in het geheel geer.e bevelen aan Loch had te ge ven, daar deze zijne instructiën van de Engelsche regeering ontving. Deze beval hem de reis naar de Transvaal te doen, voor diiogende zaken. Niet temin moest spreker erkennen dat Loch's reis op dit oogenüik iets on oordeelkundigs was ^eweest. Uit Pretoria ontving de Times ver slag van een interview van Loch. Deze verklaarde zich alleszius bereid om Krüger zoo mogelijk te steuneD, maar hij voegde daaraan toe sommige grieven der Engelschen in de Trans vaal billijk en urgent te achten. Uit Konstantinopel wordt aan de Dai'y Neivs geseind, dat de Turksche overheid de Engelsche stoomboot Science gevangen houdt, omdat zij aan boord twee Nordenfelt-kanonnen zou hebben voor het Engelsche oorlogs schip Cockatrice. De Science zou alleeu mogen doorvaren indien zij de kanon nen wilde achterlaten. Koning Alexander van Servië is nog te Konstantinopel en wordt daar door den Sultan met greote eerbewij zen ontvangen. De feestelijkheden, ter eere van"dezen gast, werden geopend met een groot feestmaal in Yildis- Kiosk, het paleis van den Sultan. Hoe lang de Servische vorst te Kon stantinopel zal blijven, is nog niet bepaald. Ook de khedive van Egypte is nu te Konstantinopel aangekomen. Be geleid door den Turkschen commis saris van Egypte, Muktar-Pacha, die den khedive op zijn reis vergezelt, begaf Abbas-Pacha zic'i onmiddellijk na zijn landing naar Yildis-Kiosk, ten einde zijn opwachting bij den Sultan te maken. Blijkens de laatste berichten uit Tanger blijft alles in Marokko rustig. De beambte van het Spaausche ministerie van financiën, die naar Mazagan was gezonden, om den ver vallen termijn der oorlogsschatting in ontvangst te nemen, heeft daar inderdaad 1,500,000 peseta's ontvan gen. Deze zaak zal dus tot geen ver dere moeilijkheden aanleiding geven. Dezer dagen wordt de nieuwe sultan Abdoel Azis te Fez verwacht, tenein de daar zijn plechtigen intocht te houden. Ontploffing te Antwerpen. Te Antwerpen is eene bom ge plaatst voor de woning van den heer Huybrechts, lid der bekende handels firma IIuybrecht3 en Co., een der fraaiste huizen der stad. De bom ont plofte met een hevigen slag, die op vrij grooten afstand werd gehoor 1, maar veroorzaakte slechts geringe schade. De heer Huybrechts woont op den hoek der Maria-Theresia- en Rubens-straten De justitie heeft terstond een on derzoek Ingesteld, maar het is haar tot dusver nog niet gelukt den dader op te sporen. Cholera. In Luik en zijne omstreken lieerscht sedert eenige dagen de cholera, die er zich den geheelen winter doof nu en dan heeft vertoond, hevLer. Te Jemappe zijn reeds een twintig per sonen aan de ziekte bezweken en ko men eiken dag nieuwe gevallen voor, niettegenstaande de genomen maat regelen. Ook in de nabijgelegen plaat sen Tilleur en Seraing en tot in Luik toe zijn reeds gevallen voorgekomen, waarvan een paar zeer hevig waren. Men vreest dat de Maas besmet is, en het gebruik van Maaswater is verboden; helaas wordt het verbod niet altijd nagekomen. De ziekte is tot nog toe beperkt tot achterbuur ten en krotten, waar zij een vrucht baren bodem vindt. Gladstone. In eene vergadering der liberalen van Mid-Lothian, welke Woensdag te Edimburg gehouden werd, is for meel te kennen gegeven, dat de oud- minister Gladstone niet meer naar het Parlement zal terugkeeren. Sir T. Gibron Car Michaell zal in zijne plaats candidaat gesteld worden voor het Lagerhuis. Inenting tegen cholera. De Times verneemt uit Britsch- Indië goed nieuws van de proefne mingen van dr. Haffkine met het inenten tegen cholera. In drie gezin nen werd een gedeelte ingeënt, ter wijl het andere oningtënt bleef. In alle drie gezinnen deed de cholera hare verschijning en tastte eenonin- geënte aan de ingeënten bleven vrij. Ingeënt waren onderscheidenlijk 4 van de 6, 5 van de 11, en 6 van de 9 leden van het gezin. Baron Yen Kof ze. Te Berlijn blijft de zaak aan de orde van den ceremoniemeester, baron Yon Kotze, die zich nog steeds in hechtenis bevindt wegens de beschul diging dat bij de schrijver is der be kende anonyme blieven, waarin aller lei slechts werd verteld van vele hoog geplaatste ambtenaren, hun vrouwen en zelfs van den keizer. Ofschoon het gerechtelijk onder zoek wordt voortgezet en Von Kotze reeds vier malen door den rechter van instructie is verhoord is tot dus ver nog geen afdoend bew/js voor zijne schuld gevonden. Een aanslag. Uit Weenen komen nu ook al be tichten van een beraamden aanslag. Men beweert daar, dat in den Hof- burg, het paleis van keizer Frans Jo zef, drie Czechen zijn gevat, die dol ken onder hun kleeren verborgen hadden. Zaterdag a. s vertrekt keizer Frans Jozef naar Zuid-Tyrol, waar hij eenige dagen zal vertoeven. Door de politie zijn bijzondere voorzorgs maatregelen genomen voör de veilig heid des keizers, vooral met het oog op de rumoerige Italiaansche irre- dentisten, die daar wonen. Het doel van 's keizers reis is een bezoek te brengen aan keizerin Elizabeth, die tot herstel van gezondheid in Tyrol i vertoeft. Een aanslag van anarchisten. Te Barcelona is een moordaanslag gepleegd op den burgerlijken goever- neur. Een anarchist trachtte gewapend met een dolk de kamer van den goe- verneur binnen te dringen. Hij werd echter gevangen genomen, voordat hij zijn misdadig plan ten uitvoer kon brengen. De werkstaking in Schotland. Donderdag werd slechts door 500 mijnwerkers in Schotland gewerkt, terwijl 73,000 gestaakt hebben. Alle teekenen wijzen er op, dat de werk staking lang zal duren. De stoom vaart en de ijzer-industrie lijden on der het gebrek aan kolen. Een kolenmijn in China. Een zonderlinge vondst, de over blijfselen van een middeleeuwsche ramp, is in de Chineesche provincie Anhoei gedaan, in een groote kolen mijn. Eenige mijnwerkers openden een oude mijngang, die volgens de overlevering vóór vier eeuwen het tooneel was van een vreeselijke ramp. Zij vonden daar honderdzeventig lij ken van mijnwerkers, die op deze plaats indertijd gestikt waren. De lijken waren nog geheel gaaf, alsof de ongelukkigen eerst den vorigen dag gestorven warenmaar toen men de lijken wilde vervoeren om ze te begraven, vielen zij geheel als stof uiteen. Verschrikt door dit zonder linge verschijnsel, namen de mijn werkers de lucht, en ofschoon de gang een rijke voorraad kolen bevatte, waren de bijgeloovige lieden niet te bewegen er in terug te keeren. Werkstaking iu Amerika. Tengevolge van de vermelde werk staking staat het beheer op elf Spoor wegen van en naar Chicago stil. De beweging strekt zich uit naar andere plaatsen. Het verkeer op den Weste lijken Zuid-Pacific spooiweg staat in Californië stil tengevolge van de wei gering der maatschappij om tremen te laten rijden als haar niet wordt toegestaan. Pullman-wagens te ge bruiken. Verdere werkstakingen zijn te wachten. De vereeniging van spoor wegarbeiders heeft aan de beambten op den Atchison spoorweg bevolen, het werk te staken. Do moordenaar van Carnot. Gamots moordenaar, Caserio, is door den rechter van instructie Be- noist verhoord. „Waarom hebt gij den president der republiek willen vermoorden aldus luidde de eerste vraag, welke de rechter tot hem richtte. „Hebtgij hem gekend Hadt gij een particu lieren grief tegen hem?" „Neen" luidde het antwoord „Hij was een tyran en daarom heb ik hem gedood." „Gij zijt een anarchist?" „Ja, en ik ben er trotsch op." „Welke redenen hebben u tot den moord gedreven?". „Dat zal ik wel zeggen aan de jury. De jury zal de redenen vernemen, welke mij tot deze daad hebben ge noopt. Ik zal inij dan nader verkla ren." „Hebt gij medeplichtigen?" „Neen, ik heb geheel op eigen ge zag gehandeld." „Kent gij iemand te Lyon?" „Neen, ik ben hier nooit eerder geweest. Wel heb ik in de buurt ge werkt, te Vienne, bij een bakker, nu ongeveer een jaar geleden." „Hoe hebt gij den heer Carnot ge troffen „Ik ben vooruit gegaan, na eerst het paard van een kurassier terzijde geschoven te hebben. Ik hield den dolk verborgen in mijn mouw. Ik had slechts de hand op te heffen. Ik heb den stoot gericht tegen het on derlijf van den president. Toen ik toestiet, riep ik: Leve de anarchie! De menigte viel mij toen aan, wierp mij tegen den grond en overstelpte mij met slagen. De agenten hebben mij toen naar het politiebureau ge bracht." Ten slotte vroeg Caserio, of de pre sident werkelijk dood was. Deze vraag liet de rechter onbeantwoord en daar mede was het verhoor afgeloopen. Het is dus zeker, dat de moordenaar tot de anarchisten behoort. Als een staaltje van het oordeel der anar chisten over den moord, deelt de „Matin" een onderhoud mede, dat zijn correspondent te Londen had met Louise Michel en den Nederland* schen anarchist Cohen, die sedert zijn verbanning uit Frankrijk ook te Lon den woont. Louise Michel noemde Carnot's dood een „daad van recht vaardigheid, omdat in hem de ge heele bourgeoisie is getroffen," en Cohen zeide„Het is geen moord, maar eene executie. Ravachol, Vail- lant en Emile Henry zijn gewroken". To Chttlons-sur-Marne is de anar chist Pie in hechtenis genomen, die de vorige week in het hospitaal al daar, waar hij verpleegd werd, be weerd had, dat het bezoek aan Lyon Carnot's laatste reis zou zijn. „Gelukt het niet hem door een bom te doo- den, dan zal een dolk een eind aan zijn leven maken," had hij gezegd. De politie te Rome is volgens de Capitol eene wijdvertakte internatio nale anarchistische samenzwering op het spoor gekomen. Zij heeft 38 „man nen van de daad" in hechtenis ge nomen en tevens de hand gelegd op drie anarchisten, die gewikkeld wa ren in een complot tot het plegen van een dynamietaanslag op ae Ita liaansche Kamer. De dolk van den moordenaar. Le Temps geelt het volgende fac similé van het onbeholpen moordtuig, waarmede de edele president Carnot gedood is. Do begrafenis van Carnot. De commissie belast met de rege ling van de begrafenis van Carnot heeft het volgende programma voor gesteld. De stoet zal op het Elysée gevormd worden en zich om tien uur op weg begeven naar de Notre Dame. Na de godsdienstige plechtigheid in de kathedraal, zal de stoet zich over den boulevard Saint-Michel naar het Panthéon begeven. Hier zullen slechts vier redevoeringen worden gehouden door den vertegenwoordiger der re geering, door de voorzitters van den Senaat en de Kamer, en door een vertegenwoordiger van de Polytech nische school, waar Carnot zijne op leiding genoten heeft. Vervolgens zul len de deputatiën en het lijk defi- leeren. De bewoners van de straten waarlangs de stoet zal trekken, wor den uitgenoodigd de rouwvlag uitte steken. De lijkwagen waarin het stoffelijk overschot van Carnot naar het Pan théon wordt vervoerd, is dezelfde waarin ook Thiers en Mac-Mahon naar hun laatste rustplaats ziju ge bracht. De Kamerleden en senatoren zullen gezamelijk een krans geven, die door de huiseiers van het parle ment zal worden gedragen. Alle Ka merleden hebben voor dit huldeblijk bijgedragen, ook de socialistische. De gemeenteraad van Lyon heeft besloten, Zondag naar Parijs te gaan en en corps deel te nemen aan de begrafenis. Tevens werd besloten dat de feestelijkheden op 14 Juli dit jaar wegens den nation alen rouw, achter wege zullen blijven; de 50.000 fres., die reeds voor het feest waren uitge trokken, zullen onder de armen ver deeld worden. Verder heelt de stad Lyon 10,000 francs bijgedragen voor een op te rich ten standbeeld voor Carnot, waarvoor eene inschrijving is opengesteld. Stooamartbsrichten. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, passeerde Donderdag 28 Juni, de3 namiddags 2 uur, Prawle- point. Het stoomschip Obdam, van de N. A. S. M„ arriveerde Donderdag 28 Juni van Rotterdam te New-York. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M.,' arriveerde 28 Juni van Newyork te Rotterdam. Het 6toomsehip Soeralajavan Rot terdam naar Java, vert. 28 Juni van Suez. Het stoomschip Mr.rapi, arriveerde 28 Juni van Java te Rotterdam. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 28 Juni, 5 uur voormiddngs, Dungeness. op Zondag 1 Juli des namiddags van 2!44 uur, door het Gemeentelijk Muziekkorps ouder directie van den Luitenant-Kapelmeesterden heer Ch, P. W. KRIENS. PROGRAM MA 1. Parade MarschReuling. 2. Ouverture Don Juan. Mozart. 3. MorgenbliitterWalzer. Strauss. 4. Fantaisie de l'opérette Le Grand Mogol Audran. 5. Ouverture Charles III. Halevy. 6. Caxatena Raf. Dunckler 7. Potpourri de l'opérette La Grande Duchesse de Gérolstein Offenbach. Commissariaat ran Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagen, van 11 tol 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Een kinderzak met eene porte- monnaie waarin weinig geld. Een ring waaraan eenige sleutels. Een gouden dames-remontoir-liorloge. Een gutta-percha band van een kinder wagen. Een medaille, voerende de beeltenis met lauwerkrans van Ko ningin Wilhelmina en van de Konin gin-Regentes. Een haan. Een gouden heereming met haar en twee letters. Een glad geelharig honuje voorzien van een lederen halsband waaraan een belastingpenning van Amsterdam. Een paar nieuwe dames handschoe nen. Eene sponzendoos. Eene porte- monnaie inhoudende eenig geld. Een elastieken bal. Een klein witharig hondje. Een klein geelharig puck hondje. Een zwarte baret. Een hand schoen. Eene schaar. Eene fox terrier. Eene portemonnaie met eenig geld. Eene roede van een zonnescherm. Een roodlederen hondenhalsband. Een bouten tabakspijp. Een stalen veer en een ijzeren priem. Eene paarden deken. Een onderstuk eener gouden oorbel. Een pak spijkers. Eene jon genspet. Eene haarvlecht. Een biauw boezelaar. Een glacé handschoen. Een nieuwe borduurlap. Een gouden rin getje. Een paar grijsgaren dames handschoenen. Twee trapladders. Eenige sleuteltjes aan een kettinkje. Eenige sleutels. FAMILIEBERICHTEN. Getrou w cl27 Juni. J. G. Nolte en M. W. van Haaksberger,, Zwolle. 28. If. A. van Raai te en li. L. Greeve, den Haag. - C. W. H. Stom en T. Louwen Raguin, Amst. Bevallen: 26 Juni. V. d. Vel den ErdbrinkMeijners d., Helder. - T. C. de HoopWitteveen d., Veen- dam. 27. G. SnethlageKal ma d., Achlum. 28. G. B. de Ruiter—Kar- sen z., Sloterdijk. - A. Koop mans- Caspers d., Amst. Overleden: 25 Juni. H. Har- kema Kuipers 70 j., Kimswerd. 26. A. J. G. Kok jd. 81 j.. Groessen. - F. Nieuwenhnijsen 82 j., Utrecht. Wed. J. KoolDen Draak 53 j„ Schiedam. - E. Guldemont G6 j., Amst. 27. Wed. D. VogelOranjeboom 54 j„ Oud- Loosdrecht. - Ch. Robette 73 j„ Gouda. 28. J. U. Luckhart 52 j., Amst. Aan Oeabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan hei Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld naar deze betrekking en zijn te bevragen* Abonnés buiten Haarlem ontcanigen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Directrice v. op te r. kooksch. en huish. school te Groa. in bez. v. dipl. als kooksch. hou tlui es aanin. v. 1 i Juli.' 2 Nclli jnff P. G. om ra. bsh, v. dienstb, hoUh. waar te nera. v. heer, wednr. m. 3 kind. sohoo'g. spoed. 8. Je ra-jd. v. hoed. vak ze'.fst. kaan. werk. 4. Fats. int opgev. joiigra. of jonge man ia nett. dr. sig. wiak. to A.rnh. 1 Aug. of lat. fl. vootk. bjv. 23 j, vakkcnD. en wiuk. ioat. ver- eiscLt, lief it m. t&Kl'icenn go:de vcoruilz. soli, m. de^, bow. v. goed gedr. 5. Netto bed, in kol. ware.i volk. m. vak bek. Aug. cf lat. in Amst. bek. om te reiz. ext. 6. lied. 11, K. 1 Aag ia zaak v. bot kaas en vl. wuen jroid knnn. vlesschm en ra uitst. get 11. sal. 7. Jngeh. goudsmiJsgez. P. G. int. op atel. m. gelegenh t. verd. bekvr. Bevallen: 27 Juni.W.Jacques —de Jong z. 28 C. GroenGabe z. - S. G. Molenaar—Bakker z. - E. J. RustrgeRoza z. - C. Fortgensv. Leersum z. - J. P. v, d. Bent—ter Smitten d. - M. C. GeijlGerber z. 29. J. M. BlanskleyAndriessen z. - A. HoutRedeker d. Overleden: 27 Juni. H. J. v. Faassen 7 md. z. Kousenhandel. - M. leeuwenkamp 4 j. d. Nassaul.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3