DE JACHT OP EEI ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 3373 Diasdag 3 Juli 1894. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: FEUILLETON. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Püblicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheelc liijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. van 15 regels 50 Cents; iedere regeï meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regelt Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera, Haarlem2 Juli 1894. Gasquaestie. Door vier leden van den Raad, de heeren G. J. van Dieren Bijvoet, J. T. F. Beijnes, J. Sabelis en H. D. Tjeenk Willink is aan den Raad voor- esteld bet navolgende besluit te lemen De Gemeenteraad, gezien het adres van J. Tijssen c. s. houdende verzoek om de voorstellen door dé directie der L C. G. A. ge daan tot verlenging barer concessie, gmaals te onderzoeken, en de adres- ;van het Bestuur der neutrale /vereeni-?ing „Burgerplicht," en van 'HH. J. Merens en M. D. van Dui- mbode de Vlugt, leden der Tech nische Yereeniging „Haarlem", strek kende tot ondersteuning van dat ver zoek gelet op het Raadsbesluit dd. 24 Mei 1893, waarbij aan de directie der C. G. A. is te kennen gegeven, dat de Raad die voorstellen niet in over weging wenscht te nemen; overwegende, dat zich sedert het nemen van dit besluit geen nieuwe gezichtspunten hebben voorgedaan noch ook door adressanten zijn aan gevoerd, die aanleiding zouden kun nen geven, om op de genomene be slissing terug te komen Besluit aan adressanten te berichten, dat aan hun verzoek niet kan worden voldaan. (get.) G.J. van DIEREN BIJVOET. J. J. F. BEIJNES. J. SABELIS. H. D. TJEENK WILLINK. (Deze Raadsleden zijn dezelfde, die In de bekende Raadszitting in Mei 1893 voorstelden, aan de Imp. Cont, •Gas Assoc. te berichten, dat de Raad hare aanbiedingen niet in overweging kon nemen welk voorstel destijds werd aangenomen). Voordrachten voor onderwijzer 3ae kl. aan de 2de opleidingsschool voor jongens: I. 1. H. J. Garritsen, Deven ter 2. J. Polderman, Gorinchem 3. G.K. ter Heege, Haarlem. II. 1. J. Westenberg, Westzaaii2. J. Broeze Enschede 3. II. Nonkes, Bakkeveen. Telephoon Maatschappij eecehoogere vergoeding voor het plaatsen daarvan te eischen dan de tot dusver betaal de recognitie van ƒ3. B. en W. maakten naar aanleiding daarvan een voorstel op, met bepa ling, dat de vergoeding zou worden verhoogd voor eiken meerder aan te spannen draad. De Commissie van Financiën even wel i3 hiermede niet ingenomen. Snelle gemeenschap is van te veel belang om die hoog te heiasten, vooral in dit geval, daar van de telephoon in Haarlem betrekkelijk nog zoo weinig gebruik wordt ge maakt. Het luttele directe voordeel zal dan ook h. i. niet opwegen tegen de indirecte voordeelen, die de ing - zetenen zullen genieten bij uitbrei ding van gemeenschap met de omlig gende gemeenten. Bovendien zal waarschijnlijk de telephoon spoedig rijkszaak wor den. Om al die redenen besluit de Comm. v. Fin. eenparig (de heeren Enschedé en Kruseman waren uil- stedig) geen voorstel te doen betref fende de hoegrootheid der vergoe ding. Onze lezers zullen zich herinneren, dat in dit blad indertijd een betoog is geleverd van dezelfde strekking. B. en W. en de Comm. v. Fin. ad- viseeren gunstig op een verzoek van den beer H. G. Caalen tot het in huur bekomen van gemeentegrond. Teleplioonpaléii. Eenige weken geleden werd door den Raad, naar aanleiding van de plaat sing van telephoonpalen op de Kle verlaan, en op voorstel van den heer Macaré, besloten voortaan van de Tot het verrichten van de schat tingen van paarden eventueel in deze gemeente voor den krijgsdienst be- noodigd, zijn benoemd tot taxateur: de heeren J. H. van West, J. H. van Oijen en C van Holk, plaatsvervan gend taxateur: de heeren A. A. van den Berg, J. Verkoien en P. Voor- ting, allen alhier. Stedelijk Museum. Het stedelijk museum van schilde rijen en oudheden op het Raadhuis alhier, is in de maand Juni bezocht door 387 personen tegen betalingen door 303 personen zonder betaling. Wilhelmina bron. Morgen, o Juli, zal door het hoofd bestuur met eenige leden van de Maatschappij ter bevordering der Ge neeskunde, een officieel bezoek wor den gebracht aan de „Wilhelmina- bron" in den Haarlemmermeer. Bij den Zondag gehouden Wieler wedstrijd te Hillegom, behaalde de heer D. Wartena alhier den 2den prijs. Onderlinge kwaï te t-wedstrijd „Zang en Vriendschap." Zondagavond had in de muziekzaal van Duinlust de onderlinge wedstrijd voor mannenkwartetten plaats, die de Kcninkl, liedertafel „Zang en Vriend schap" voor hare werkende leden had uitgeschreven. Deze wedstrijd bestond nit twee afdeelingen. Aan de eerste afdeeling (prima-vista zang) namen vijf, aan de tweede zes kwartetten deel. De verschillende kwartetten wa ren bij loting te zamen gebracht, zoo dat het er hier voornamelijk op aan kwam ook met minder gunstige stem- men-combinatiesmet minder gerou tineerde zangers een goed, zoo moge lijk schoon geheel te vormen. Dit in aanmerkmg nemende kan verklaard worden dat in de tweede afdeeling door alle deelnemende kwartetten een boven verwachting gunstigen indruk werd gegeven. Bij den prima-vista wedstrijd was men minder gelukkig; zelfs de prijswinnende kwartetten schonken maar zeer weinig genot althans muzikaal genot. Door de jury die, behalve uit den directeur der Liedertafel,den heer W. Robert, was samengesteld uit de heerenBern. J. Beumer, van Amster dam, E. P. Bruijnsteen, W. Ëzerman en Philip Loots werden de volgende prijzen toegekend le afdeeling (twee stemmige Solfège van Besotti) le prijs met algem. st. aan het kwartet No (de heeren J. F. Lomans, A. Ben der, A. C. Jalink en J. H. de Jong). 2e prijs aan het kwartet No. 3 (de heeren C Taiji Schuitemaker, J. van Breemen, C. Montauban en J. v. d. Velden). 2e afdeeling (Verplicht kwartet Ons Vader and, door W. Robert, en vrij nummer) 3 e prijs met algem. st. aan kwartet No. 2 (de heeren H. F. v. Beijnen, J. C. v. Brussel, J. W. Knoll en A. Prell). 2e prijs aan kwartet No. 3. (de hee ren A. C. Reisig, J. Wenting, J. A. J. Paulen en L. C. de Koter) met 3 tegen 2 stemmen op kwartet No. 6 en 3e prijs aan kwartet No. 6 (zie boven) met algem. stemmen op een na uitgebracht op kwartet No. 3. Na afloop van den wedstrijd werd het verplicht nummer onder leiding van den componist door de gezamen lijke kwartetten ten gehoore gebracht waaruit bleek hoe bevorderlijk het aan klankgehalte,intonatie,voordrachtenz. is, wanneer, zooals natuurlijkerwijze hier het geval was, man voor man voor zijn partij kou instaan. De wedstrijd die te acht uur be gonnen was, eindigde te halfelf. De leden met hunne dames waren in grooten getale opgekomen en genoten volop van den hserlijken zomeravond buiten. Te twaalf uur werd het?gezel schap met speciale omnibussen naar Haarlem teruggebracht. Wielerwedstrijd te Antwerpen. Op de Zondag te Antwerpen* ge houden bnanwedstrijden is door den heer C. Witte veen Jr. de 1ste prijs gewonnen in het nummer salety-han- dicap, afstand 3.60£> meter, en de 3de prijs op de baan van 5000 M. Gok dong de heer Witteveen mee in den wegwedstrijd over 109 K.M. rondom de stad, waarvoor een honderdtal deelnemers ingeschreven, en 50;prij zen uitgeloofd waren. Bij dezen wed strijd moest hij het echter door het springen van een zijner banden op geven. De Ambachtsschool. In de ledenvergadering der Ha-ar- lemsche Ambachtsschool op Zater dag 1.1. werd nog ingediend de begroo ting voor 1894/5. Door den grooteren steun van Rijk en gemeente en par ticulieren en de gehoopte subsidiever- hooging van de provincie, staat de toestand er beter voor dan ten vorige jare. De ontvangsten worden geraamd op f 15020.terwijl o rider de geraamde uitgaven begrepen zijn het nadeelig saldo van de vorige rekening en een post voor onvoorziene uitgaven van f299.62-. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening werden benoemd de heeren Ch. Binger, F. J. Poutsma M. W. Savrij; tot plaatsvervan gende leden de heeren L. E. Gerdes- sen, J. C. Peereboom en A. Ritsema. Aan het einde der vergadering deed de lieer M. W. Savrij de vraag of het niet mogelijk zou zijn, om datgene wat door de jongelieJen was vervaar digd, aan den man te brengen zoowel om den opbrengst als om de ambitie bij de jongens levendig te houden. Spreker meende dat vaklieden nar- ;egen wel geen bezwaar zouden heb ben. De voorzitter, do heer Kleiweg Dyserinck, antwoordde dat het Be stuur dit wel heeft overwogen. Eiders worden de voorwerpen verloot maar de voorraad is nog niet groot genoeg. De heer H. J. Geijl JCz. deelde mede, dat de school reeds de gelegen heid geelt aan particulieren om ver vaardigde voorwerpen te koopen. Evenwel geschiedt dat alleen door tussc'ienkomst van den gewonen le verancier, die het stuk dan aflevert voor de gewone handelswaarde en de school zijne korting daarop geniet. De ver0adering werd nu gesloten en een bezoek aan de school gebracht De afgevaardigde voor Haarlem, ir A. J. W. Farncombe Sanders, woon} de vergadering bij. De firma C. Boom, handel in bie ren en minerale wateren alhier heeft een reclame verspreid die de aan dacht trekt. Het zijn de net uitge- voerde etiqnetten van biersoorten enz. in kleuren, vereenigd in een toe boekje. Eene redding. Men meldt ons Zondagmiddag werden do <iérs van de Nieuwe Gracht,, gedeelte Bol huizen, onaangenaam opgeschrikt door het roepen van Eenige lieden schoten toe en zagen een meisje niet ver van den kant in het water spartelen, terwijl een bootje midden in de Gracht dreef. "Weldra verkeerde het kind in zinkenden staat en niemand scheen hulp te kunnen verleenen. Doch juist op het hachelij ke oogenblik schoot een- stoere jon geling toe en sprong van den hoogen wal te water; spoedig had hij het meisje gegrepen en terwijl de- toeschouwers aan den wal er ernstig over nadach ten, hoe nu den redder met het kind tegen den wal op- te zullen halen, had onze held reeds iets anders be dacht. Hij zwom met de drenkelinge naar het bootje en liet haar de han den aan den kant van het vaartuigje slaan met de krachtige aanmaniDg stevig vast te houden; daarop zwom hij naar don achtersteven en klom in de boot. Spoedig had hij het meisje in het bootje gehaald en roeide met haar naar den kant, waar het publiek het druipnatte kind aanvatte en de familie Vogel het meisje liefderijk in huis nam om het van droge kleeren te voorzien. Inmiddels wa3 de politie toegesneld, om naar de ouders of ge leiders om te zien het bleek nu, dat zeer voorzichtige oom het kind zoolang in het bootje had achterge laten, om vader en moeder te halen. Onze edele redder bleek de jongeheer Van Maanen van 5t Nassauplein te zijn. Een bewijs, dat onze jongelui toch nog wel wat anders kunnen, dan 't voetbalspel en wielrijden. In hoofdzaak ten gerieve der Haar- lemsche abonné's is tusschen de trei nen 73 en 39 te beginnen met heden een nieuwe trein ingelascht, rijdende alleen op werkdagen en vertrekkende Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 13) HOOFDSTUK V. George Fiizroy verdwenen. De deur was open en eene zwak uitziende vrouw zat in het kleine portaal met een mooi kind op haar schoot en eene gelukkige uildrukküg op het gelaat. Myra dacht aan Elizabeth en een floers kwam voor hare oogen. De hond legde zijn snoet op den drempel en hief een zacht, klagend gejank aan. De bewoonster van het huisje keek op en zag eene schoone ernstige dame voor haar, in rouw gealeed, die haar met droeven blik aanstaarde. In haar moederlijk geluk vloeide Jane Porter over van vriendelijkheid jegens de geheele wereld. Zij stond op en zeide „Wil de dame niet een oogenblik rusten He: is zoo warm," „Is dat uw kind?" vroeg Myra. „Ja," zeide Jane, „Is het geen prachtige jongen „Zij is maar wat gek op hem, maar hij is ook haar eerste," zeide juffrouw Chitton en stak haar hoofd buiten de deur vun het aangrenzend vertrek. „En hebt u geen andere kinderen hier in huis „Neen," zeide de schoonmoeder glimlachend, „een is ge noeg." „En zoudt u mij dat kind niet willen geven?" zeide Myra. Jane drukte het tegen haar borst. „Nooit! O neen, nooit!" „Ik houd van kinderen," zeide Myra. „Is hier geen weesje in de buurt, dat ik zou kunnen aannemen?" „Neen, die zijn er hier niet," zeide juffrouw Chitton kortaf. „Als u wilt, moogt u mijn kind wel een kus geven," zeide Jane edelmoedig. Myra gevoelde zich nu juist niet bizonder aangetrokken tot het kind van Jane, maar toch boog zij zich voorover om het te kussen. Deze daad trof James Wrigley als een donderslag, terwijl hij juist voorbijreed, en met schrik Myra zag in gezelschap van juffrouw Chitton en Jane Porter, terwijl zij zoo waarlijk haar kleinen, verloren stiefbroeder kuste! De dokter beefde. Hij hield zijn paard in, en riep uit „Nicht, zoo ver van huis! En te voet!" Myra keerde zich onthutst om; „Ik kon geen rust vinden en ben eens gaan wandelen met mijn hond. Het is thuis zoo eentonig dokter." „Dan zon het heter zijn, dat je ergens anders gingt wan delen. Hier heb je niet voel." „Wij gaan nu heen," zeide Myra met een koel knikje aan de bewoners der arbeiderswoning. Zij riep haar hond en keerde terug. De hond kwam kalm haar achterna. In zijn dierlijk instinct scheen hij nu na deze morgenwandeling gerustgesteld. Hij viel Myra geen enkel oogenblik meer lastig. Wat die wandeling daarheen had beduid, of waarom de hond aldus had gehandeld, kon Myra niet vermoeden. „Wal heeft zij gezegd?" vroeg dokter Wrigley, nadat hij uit zijn rijtuig was gestapt ouder voorwendsel, dat hij Jane'L kind eens wilde zien. „O, alleen dat zij van kinderen hieldzeide juffroun Chitton. „Zij is zeker eene dame, die haar kind, waarvan zij ve,. hield, heeft moeten verliezen," zeide Jane Porter. „Ja zoo is het," zeide dokter Wrigley. „Maar la' je kind door vreemden kussen, je weer nooit wat de gevoigei kunnen zijn." Na dien dag te zijn teruggekeerd, zette Myra zich op ee tuinbank neer, schilderachtig geplaatst tusschen rozenstru -ken. Yroolijk was hare omgeving, somber waren hare ove peinzingen. Het was nu drie weken geleden Bedert zij den bri'f v George Fitzroy's deelgenoot uit Indië had ontvanger

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1