DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- A DY E E T ENTIEBLAD. io Jaargang: Woensdag 4 Juli 1894. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. „Weldadlgheiü asar Vermogen." BINNENLAND, FEUILLETON WO. 3374 Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gelicele Rijk, per 3 maanden 1,55. Afzonderlijke nummers0,05. .Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat-14,Haarlem. Telefoonnummer 123. van 1—5 regels 50 Cents j iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Direetour-Uitgever J. C. PEEHEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce-, Parijs 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem3 Juli 1894. Den 18en a. s. zullen de hoofdin gelanden van den Haarlemmermeer polder vergaderen ter benoeming van een dijkgraaf in de plaats van wijlen jhr, v. d. Poll. St&alwaterbron. Hedenmiddag brachten het Hoofd bestuur en een aantal leden van de Ned. Maats, tot bevordering der Ge neeskunde, een officieel bezoek aan de Wilhelminabron in de Haarlem mermeer. De bezoekers werden door eenige commissarissen der vennoot schap ontvangen en rondgeleid en legden voor wat zij zagen veel belang stelling aan den dag. Na een vrij langdurig bezoek, aan het einde waar van ververschingen aangeboden wer den en van weerskanten dank betuigd werd, vertrokken de gasten weder in de daarvoor door de Maatschappij expresselij k beschikbaar gestelde rij tuigen, naar Amsterdam. Provinciale Staten van Noord- Holland. De vergadering van de Staten waar van de heer Jhr. Mr. Schorer als commissaris der Koningin voorzitter is, werd hedenmiddag te 12 uur geopend. De verschillende voorstellen, reke ningen, begrootingen etc. werden com missoriaal gemaakt. Zooals onzen le zers bekend is, behoort daaronder ook een voorstel van Ged. Staten om het subsidie van ƒ1500 aandeHaar- lemsche Ambachtsschool voor de ja ren 1894, 1895 en 1896 te verheogen tot ƒ2000, op voorwaarde, dat de ge meente Haarlem, die voor 1894 een subsidie geelt van ƒ8500, dat cijfer handhaven zal voor 1895 en 1896. Dit voorstel nu is gesteld om rap port in handen van eene commissie bestaande uit de heeren Sillem, Bo- reel v. Hogelanden, van Hamel, Hovy, Coninck Westenberg, Rozen daal, C. J. den Tex, Madame Pont en Cordes. Het voorstel door Ged. Staten ge daan naar aanleiding van een verzoek van eenige Spaarndammer visschers om de zoogenaamde „aalreep" voort aan te rangschikken onder de geoor loofde vischwerktuigen, werd gesteld in handen eener commissie bestaande uit de heeren Westerwoudt, Heems kerk, Serrurier, Evelein, Hartogh Buis en Portielje. Donderdag kwartier voor éen voort zetting der zittingalsdan zullen de rapporten worden uitgebracht. Aan den heer Waller wordt ver gunning verleend om alsdan Ged. Staten te interpelleeren over den stand van de stoomtram Schagen Wognum en dien van den spoorweg AlkmaarHoorn. Weldadigheid naar Verinogen Maandelijksch overzicht der uit gaven. Aan behoeftigen werd na onder zoek uitgereikt Aan brood en levensmiddelen Nov. '93, f379.62. Dec. '93, f 420.70V3Jan. '94, f 727.91VsFebr. '94, f696.68. Mrt. '94, f454.3372April '94 f 324,67'^. Mei '94 f278,79. Juni '94 f 289,10. Totaal van 1 Nov. '93 tot 30 Juni '94 f3571,82. Aan brandstoffen Nov. '93, f22.2973 Dec. '93, f 191.31. Jan. '94, f 137.117s. Febr.'91, f88.78VsMaart'94,f149.997s April '94 f 1,117aJuni '94 f0,59. To taal van 1 Nov. '93 tot 30 Juni '94 f 591.20a* Aan ligging en kleeding Nov. '93, f39.10. Dec. '93, f62,62Vs. Jan. '94, f96.2773. Febr. '94, 'f89.85. Maart '94, 146.15. April f25,25. Mei '94 f6,40. Juni '94 f2,20. Totaal van 1 Nov. '93 tot 30 Juni '94 f367,85. In geld Nov. '93, f 784.277s- Dec. '93,1847.177sJan. '94, f 1065.46. Febr. '94, f 1259.55. Maart'94, f806.847s. April '94 f753,40. Mei '94 f611,—. Juni '94 f675,Totaal van 1 Nov. '93 tot 30 Juni '94 f6802.70Va. Voor werkverschaffing Jan. '94, f300.—. Totaal in Nov. '93, f 1225.29. Dec. '93, f1521.81 Vs. Jan. '94, f 2326767s. Febr. '94, f2134.867s. Maart '94, f1457.3273. April '94 f 1104,44. Mei '94 f896,19. Juni '94 f966,89. Totaal van 1 Nov. '93 tot 30 Juni '94 f11633,58. Bovendien werd eene groote hoe veelheid ten geschenke ontvangen kleedingstukken uitgereikt. avond in zijn geheel naarwenschte doen slagen. Lijk opgehaald. Zondag is te Oegstgeest opgehaald het lijk van den alhier woonachtigen omroeper P. die 11. Zaterdag deze ge meente had verlaten. werd ds. B. door den kerkeraad en tal van vrienden aan bet station uit geleide gedaan. De Haarlemscbe Amateur-Fotogra fenclub, die, zooals wij vroeger reeds meldden voornemens was in den loop van den zomer een sciopticon-avond te geven heeft zich daartoe verstaan met de regelingscommissie van het gymnastfekfeest, dat Zaterdag, Zondag en Maandag hier ter stede zal plaats hebben. Zooals men weet zal Zondagavond in de afgeschoten ruimte voor het Paviljoen een concert worden gegeven gevolgd door bal champêtre. Hier zal de sciopticonvertooning worden in- Zaterdag 11. is aan den Spaarn- dammerweg een 9 jarige knaap door eigen onvoorzichtigheid bij hot dicht draaien van de brug aan de Werf Conrad" met de linkervoet daar tus schen bekneld geraakt waarbij dat lichaamsdeel belangrijk werd ge kneusd. Uit het jaarverslag van het gesticht Meerenberg dat wij heden ontvingen, zullen wij wegens plaatsgebrek in dit, in het volgend nummer een en ander mededeelen. Afdeeling„Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 3 Juli hebben zich de volgende personen aangemeld 29 voor werkvrouw, 2 voor wasch- vrouw, 6 voor naaister, 3 voor grond werker, 11 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 6 voor loopknecht, 4 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 1 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 9 voor los werkman, Ivoor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor man gel werk, 1 voor bloemistknecht, 1 voor baker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen bruik wenschen te maken worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Deze combinatie lijkt ons bijzonder gelukkig. Het prachtige terrein werkt bijzonder mee om zulk een feest Men meldt ons uit Zandvoort dd. 2 dezer Zondag 1 Juli jl. hield ds. C. Bar- neveld z..,ne afscheidsrede naar aan leiding van Ps. 134 vers 3. Met wee moed ziet de gemeente dezen trouwen herder en leeraar naar Aalten ver trekken. Indrukwekkend was het dan ook, toen de gemeente staande het „Dat 's Heeren Zegen op U daal, enz.' haren geliefden leeraar toezong. Heden Hofberichten. Hare Majesteiten zullen den llen a. s. Yulpera verlaten, doch niet in eens door naar Nederland terugkeeren. Het is mogelijk dat Hare Majestei ten de her-onthulling van het stand beeld van De Ruyter te Vlissingen in Aug. op een nader te bepalen dag zullen bijwonen. Omtrent een bezoek aan de provin cie Zeeland is overigens niets be paald; voor het oogenblik worden slechts plannen in overweging ge nomen. Graaf Van Zuylen. t Een bekend staatsman, is te 's-Gra- venhage overledenmr. J. P. J. A. van Zuylen van Nijevelt, laatst lid van den Raad van State. Hij had den leeftijd van 75 jaren bereikt. Graaf Van Zuylen is gezant te Wee- nen en later vele jaren lid der Tweede Kamer geweest eerst voor Zwolle en later voor Arnhem. Iu 1883 werd bij tot lid van den Raad van State benoemd. deren tusschen de rails loopen, dat gevaar liep in het volgende oogenblik verpletterd te worden. Hij sprong on middellijk toe en had juist den tijd zijn kind van een wissen dood to redden, helaas echter ten koste van zijn eigen leven, want de trein wierp hem omver. Onmiddellijk werd ge stopt en de ongelukkige door het treinpersoneel opgenomen en mede genomen naar Best. Men poogde echter tevergeefs de levensgeesten we der op te wekken. Plechtig© mis. Maandag werd in de Fransche kerk aan het Spui te Amsterdam door den heer Poppe een plechtige mis op gedragen ter gelegenheid der uitvaart van pres. Carnot. De R. K. bisschop te Haarlem had vergunning gegeven tot de uitvoering van de mis van Verhulst met koperbe i-eleiding en waarbij o. a. de heer Rogmans als solist optrad. Een groot aantal be langstellenden, onder wie vele dames, woonden de plechtigheid bij. Tot de genoodigde autoriteiten, die tegen woordig waren, telde men den bur gemeester van Amsterdam, de kom mandanten van land- en zeemacht, de kommandant van het in de ha ven liggende Zweedsche oorlogsschip en de consuls en vice-consuls der vreemde mogendheden aldaar, allen in ambtsgewaad of uniform. Overreden. Toen Zondagmorgen de personen trein RotterdamVenloo, die te on geveer halfacht wachtpost 42 tus schen Bokstel en Be3t moet passee- ren, reeds bijna dit wachthuis gena derd was, zag de daar gestationeerde wachter tot zijn angst een zijner kin Do bruine zalf. Wanneer men te Rotterdam vraagt naar den „paphaas" of de „pleie terjuf frouw", dan zal ieder zeggen :U moet zijn op de Hoogstraat No. 142 tegen over de Oosterkerk. Boven de deur staat J. Wolff, firma' C. F. A. Schuster. Wanneer men in dat huis binnengaat, dan komt de zaffiucht ons tegen. Na tien trappen opgeklommen te zijn staat mon in een lange gang. Vooraan ziet men een bord, waarop geschilderd „Pleister zaal voorkamer." De zoogenaamde pleisterzaal bestaat uit een groote vierkante kamer, drie ramen geven uitzicht op de Hoog straat, een klein gedeelte is door grijs beschilderd beschot van de kamer af gesloten, daarin worden de hulpzoe kenden behandeld. In de kamer staat e.en oude canapé en een paar dito stoelen, een paar kasten waarin flesschjes Haarlemmer olie, levertraan en een groot aantal potjes bruine zalf, waarvan de berei ding alleen aan „de papbaas" mis schien ook aan de juffrouw bekend is. Op een tafeltje staat een bekend maar onmisbaar kamermeubel gevuld met „rooszalf"; voorts liggen er een aantal lappen op, allen besmeerd met bruine zalf, welke lappen bekend zijn als „de pleister". Deze „pleister" welke een spoedige en zekere geneeskracht bezit, kan voor alles gebruikt worden. Er be staat geen ongemak zóo groot of de pleister brengt genezing, en of de wonden ook van ouden datum zijn, het geeft niets, de pleister is onfeil baar. Het publiek stelt dan ook groot vertrouwen in de pleister. Er is echter éen persoon die niet het volle vertrouwen aan de pleis ter schenkt en dat is de pleis terjuffrouw. „De „goeie ziel" heeft een zoon van ruim 30 jaar. Dat jongmensch heeft gewrichtziekte, en nu heeft ze de voor naamste geneeskundigen uit de stad geraadpleegd. Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 14) HOOFDSTUK V. George Fitzroy verdwenen. Dezen avond weerklonk op het gewone uur de door de vestibule; voor de eerste maal deed zich dit gelui hooren na sir Giles' dood. Myra had Ailsr, bevolen om deze bel te luiden, en toen alle huisgenooten zich hadden verzameld, met uitzondering van lady Barth en hare verpleegster, trad Myra door de hoofddeur binnen, nam hare plaats aan den lessenaar in en las met vaste stem de gebeJen. Na dit gedaan te hebben, durfde zij echter niet genoeg op hare zelfbeheersching ver trouwen, nadat de dienstboden uit hunnen knielenden toe stand waren opgestaan, om nog verder een woord te spreken en zij boog slechts toen de ondergeschikten, voorafgegaan door. de huishoudster en den bottelier langs hunne jonge meesteres heengingen en de kamer verlieten. Den volgenden dag had Myra echter wei iets te zeggen, en zij zeide het duidelijk. „Ik wensch niet, dat een van de rampzalige denkbeelden, die heerschen in het brein van lady Barth en die mij be treffen, eenigszins invloed uitoefenen op de plichten, die gij jegens haar hebt te vervullen. De weduwe van mijn vader moet uwerzijds al de achting en eerbied ontvangen, die hare positie en droevige toestand eischen. Ik wil niet, dat er hier een partijgeest ontsta. Indien lady Barth's zoon ooit wordt gevonden, dan zal hij rechtmatig eigenaar zijn van alles, wat zijn vader bezat. Totdat hij gevonden, of zijn dood bewezen is, zullen alle zaken zoo geschikt mogelijk worden geregeld." Van dat uur af zwaaide Myra met flinke hand den scepter als hoofd des huizes, en dank zij haar flink karakter heersch- ten orde en regelmaat in de huishouding, uitgezonderd die wijde kloof, welke bestond tusschen Elizabeth en haar. Zij ontmoetten elkaar nooit. Lady Barth herstelde genoegzaam om zich langs de ver andah en in den tuin te kunnen laten rijden in haar rol stoel, en dokter Brice vroolijkte haar in hare eenzaamheid op met zijn gezelschap of door haar voor te lezen. Zij ge bruikten hun middagmaal in een der kamers van lady Barth, terwijl Myra en eene dame, die de vriendin was geweest van de eerste vrouw van sir Giles, hare maaltijden hielden in de kleinste kamer van Barth House. Ondanks de Juli-zon en de Juli-hitte, scheen het landgoed te liggen In de kille schaduwen van het noorden. De eenige persoon, die bet aanrakingspunt vormde tusschen lady en miss Barth, was lady Bidebank, hunne naaste buur, weduwe van lord Henry Bidebank. Als weduwe en na het verlies van haar eenig kind en erfgenaam kon lady Bidebank veel medegevoel hebben met Elizabeth en de arme lady Barth hechtte zich hartstochtelijk aan haar en stortte al haar innerlijke leed aan haar deel nemend hart uit. Als de boezemvriendin van My ra's overleden moeder, en daar onder hare oogen Myra was opgegroeid, was lady Bide bank eene teeclere vriendin voor bet eenzaam achtergebleven meisje. Haar maakte Myra deelgenoote van haar angst betreffende George, die reeds lang had moeten zijn teruggekeerd. Lady Bidebank liet Mellodew ontbieden. Toen Mellodew vernam, dat George Fitzroy zich in Indië had ingescheept op de Ocean Queenbetrok zijn gelaat. Hij wist dat de Ocean Queen reeds lang over tijd was, dat er geen verzekering meer op haar kon worden gesloten, zelfs niet tegen bizonder hooge premie. „Ik zal eens bij Lloyd informeeren," zeide hij, „om te hooren, of er al iets omtrent het schip bekend is." Er werd niets bekend, niet voor Augustus. Daarna verscheen een bericht, met de mededeeling, dat het verlies van de Ocean Queen, weer het aantal zeerampen met een vermeerderde. Het schip had in een hevigen storm zijn mast verloren, na door een orkaan bij de Seychellen to zijn overvallen. De bemanning en de passagiers hadden hun toevlucht genomen tot de booten, daar het schip in zinken-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1