Letteren en Kunst. Koloniën, Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. „Ja zelfs de directeur van het zie kenhuis, „maar je kunt me glooven meheer, maar de jongen gaat niets vooruit, en ik heb er maar éentje", en bij die woorden komen de water landers naar boven, en moet zij de bril met haar vet voorschoot afdrogen. Maar juffrouwwaarom probeer je het niet met de pleister en het goeie mensch antwoordt: „Och meheer? wat zal ik je zeggen, 'n mensch wil zen plicht doen, maar 'teene helpt net zoo min als het andere, en m'n lieve jongen kan maar niet loopen". De papbaas behandelt gewoonlijk de patiënten, en wordt bij uitzonde ring vervangen door de juffrouw of den knecht. Het leggen van een verband verstaat het drietal goed en wanneer men den ouden heer, die de 80 al ge passeerd is, bezig ziet, zou men niet aan zulk een hoogen leeftijd denken. In zijn jeugd was hij schoen maker, dit is alleen nog op te maken uit de schoenmakersmessen die voor het maken van de pleister gebruikt worden. Of de juffrouw vroeger iets anders gedaan heeft weet ik niet. Tel Ongelukken bij baden. Te Nanninga (gem. Ooststelling werf) begaven zich Vrijdag 1. 1. de gebroeders W., 18 en 19 jaar oud, te water. Nauwelijks hadden zij eenige slagen gedaan, toen de oudste, ver moedelijk door kramp aangetast, in de diepte wegzonk. Bij zijne pogin gen om hem te redden, verloor ook de jongste broeder het leven. Korten tijd daarna werden beide lijken op gehaald. Bij het vernemen van dit ongeluk schrikte de mogder zoodanig, dat zij bewusteloos nederzonk en haar toestand nog steeds ernstige be- zorgheid inboezemt. Zondag avond is te Middelsluis (gemeente Numarsdorp) een jongen van 13 jaar bij het baden verdronken. Zondag Is te Ewijk bij het baden in de Waal verdronken een oppassend jongeling, F. Jacobs, ofld 20 jaren. Zijne makkers, die bij hem walen en hem in de diepte zagen verdwijnen, waren niet in staat hem te redden. Zondag is een milicien van het 5e regiment intanterie te Amersfoort bij het baden in de rivier de Eem ver dronken. ster, trachtte sööu de verplaatsing van dien ambtenaar op verschillende manieren te verkrijgen, en toen dit niet gelukte, weigerde de gemeente verder het huis beschikbaar te stel len voor den telegraafdienst. De regeering, die geen enkele aan leiding had gevonden om den direc teur te Monster te verplaatsen of te ontslaan, bracht daarop het telegraaf kantoor naar 9s Gravezande over, het geen met ingang van 1 Juli ge schiedde. Door eon molenwiek getroffen. Zaterdag avond is het zesjarig doch tertje van den molenaar K. te Wol- vega, terwijl zij spelende een kat na liep, zoodanig door een molenwiek getroffen, dat zij na veel lijden reeds in denzelfden nacht bezweken is. Wedstrijd van fanfare- gezelschappen. Een zeer groot aantal liefhebbers was Zondag naar Broek in Water land gereisd, om, en dat dorpje te zien en den wedstrijd der fanfare-ge- zeischappen bij te wonen. Prachtig, zeldzaam mooi weer begunstigde de uitvoeringen. De jury bestond uit de heeren Ri chard Hol, M. J. H. Kessels, Ch. P. W. Kriens, J. M. Otto en H. F. A. Utermiihlen, die de volgende prijzen uitreikten le Afdeeling (fanfarecorpsen). Ie Prijs, Purmerend, 2e Broek in Water land, 3e Edam, 4e Beets. 2e afdeeling (fanfarecorpsen.) le prijs lip2e pr.: Landsmeer3e pr. Oostknollendam. 3e afdeeling (harmonie.) le prijs: Wormerveer; 2e pr.: Beets 3e prijs.: Amsterdam. Ongeregeldheden in Monster. Uit Monster wordt van 1 dezer ge meld Gisterenavond, nadat de dienst in het telegraafkantoor was afgeloopen en met de ontruiming werd begon nen, verzamelde zich een aanzienlijke menigte Vóoï het gebouw. Toen het gebouw gesloten werd, begaf de me nigte zich joelende naar het huis van den burgemeester waar eenige ruiten werden ingeworpen. Van daar begaf de menigte zich weder naar het te legraafkantoor, om ook daar een groot aantal ruiten te vernielen. La ter moest ook het raadhuis het ont gelden. Te twee uren 's nachts was het dorp stil. De politie hield loffelijk en vol bezadigdheid stand, maar was niet bij machte het geweld te keeren. De ter assistentie gekomen politie van 's Gravenzande kweet zich goed van hare taak. De gerequireerde militaire macht, die laat in den nacht aankwam, bleek onnoodig te zijn. De aanleiding moet, naar men me dedeelt, gezocht worden in eene han deling van het gemeentebestuur te genover het departement van water staat, handel en nijverheid. Minder ingenomen met den direc teur van het telegraafkantoor te Mon BATAVIA, 1 Juni. LOMBOK. Het Bat. Hbl. deelt, als komende „uit de vertrouwbaarste bron en dus als zeker vaststaande", het volgende mede Als bevelhebber der expeditie is bestemd de generaal-majoorJ. A Vet ter deze opperofficier zal ook de opperste leiding hebben in de poli tieke aangelegenheden. Als chef van den staf der expeditie zal optreden de majoor van den generalen staf A. J. Hamerster. Voor de politieke aangelegenheden zullen aan de expe ditie deelnemen de resident van Bali en Lombok, M. C. Dannenbargh, zoomede de controleur J. H. Liefrinck. De resident bevindt zich thans repds te Bteleleng. Voor de expeditie zijn bestemd drie bataljons infanterie nl. het 9e van Batavia, zoomede het 6e en 7e beide van Magelang, dus niet het 5e of een bataljon uit de 3e mil. afdeeling, zooals enkele bladen on juist hebben medegedeeld. Het 9e bataillon is samengesteld uit Europeesche en Javaansche, het 6e uit Europeesche en Amboineesche, en het 7e uit Europeesche en Madu- reesche militairenverder gaan mede: een peloton genietroepen uit Malang, van de artillerie twee sectiën veld-, en twee sectiën bergartillerie, onder bevel van den majoor van dat wa pen een half escadron cavalerie, het noodige personeel voor intendance en geneeskundigen dienst, onder be vel, respectievelijk van een majoor intendant en een dirigeerend officier van gezondheid. De officieren van het 9e bataljon zijn de volgendecommandant luit.-kol. P. van Lawick van Pabst, luü&djudant J. H&dering;. de kapi teins J. C. lAndgceen, K. J. D. C. Seott, H. G. Gerritsen en W. G. A. C. Okristande le luits. W, P. Broek man, J. B. E. Rolufs, J. M. T. van Kout, J. G. Gerritsen en J. H. G van Dompseler, -en de 2e luits. E. C. van der Heijd«n. H. J. de Jong, E. de Graaff, D. W. Schife; F. Kalfl; W. R. Weber en J. D. H. Beckering. Het 6e bataljon wordt gecomman deerd door den luit. kol. H. F. C., van Bij le veld en bevindt zich daarbij de lste-luit-adj. H. van Stipriaan Luiscius, terwijl het 7de bataljon onder kommando staat van den ma joor C. K. van den Bussehe, aan wien als adjudant is toegevoegd de le-lui- tenant-adj. J. W. Beukers. De namen der overige officieren van die beide bataljons, zoomede die van de cavalerie, artillerie, mil. adminis tratie en geneeskundigen dienst, kun nen vooralsnog niet worden medege deeld ook omdat in de thans bestaan de formatie dier bataljons, door ge heel buitengewone omstandigheden, nog veranderingen moeten worden gebracht. Dat H. M. ss. Sumatra in last zoude hebben, om bij niet voldoening aan het ultimatum, Mataram te bombar deeren, wordt zeer onwaarschijnlijk geacht; en zulks omdat Mataram niet is eene bepaalde vesting of ben- ting met bezettingmaar wel een ruim drie palen landwaarts in ge legen, spaarzaam bewoonden Kraton, met eene oppervlakte als die van tweemaal het Koningsplein teBatavia, waarin bovendien de thans regeerende sultan naar alle waarschijnlijkheid zich niet ophoudt. Er is sprake van nog eene mili taire expeditie en wel naar Parigi, een staatje aan den zuidwestelijken hoek van de golf van Tomini, res- sorteerende onder de afdeeling Go- rontalo der residentie Menado. In dertijd had de O.-I. compagnie daar een fort, maar thans heeft de radja alleen onze suprematie erkend, in het vorige jaar werden, volgens bij den posthouder van Donggala op de Westkust van Sumatra ingekomen berichten, twee aanzienlijke personen uit Palos, waarmee Parigi overland veel handel drijft, in Parigi vermoord en beroofd. De resident van Menado ging daarop naar Parigi om de zaak te onderzoeken, maar toen de zoon van den radja, die zelf in het bin nenland vertoefde, verklaarde dat lieden van Palos den moord hadden gepleegd, bepaalde de regeering er zich too den posthouder van Dong gala een ander onderzoek op te dra gen. Het is waarschijnlijk naar aan leiding van de resultaten van dit onderzoek dat de resident van Menado het thans raadzaam vindt eene expe ditie van 80 man naar Parigi te zenden. Eves als in de fransche pers de in- vrijheids3telling door keizer Wilhelm van de twee fransche zeeofficieren, die wegens spionnage te Glatz gevangen zaten, druk besproken wordt, is dit feit ook algemeen behandeld in de duitsche pers, die de daad des keizers met in genomenheid begroet, hoewel er geen bizondere beteekenis aan wordt l hecht. Niet goedgekeurd wordt ech ter de overdreven, wijze waarop men de fransche officieren na hunne invrij- heidsstelling te Glatz heeft gevierd. Er wordt namelijk gemeld, dat de officieren, nadat zij uit de vesting ontslagen waren, in een opeD rijtuig naar het station reden. De inwoners die zich in de straten bevonden, be groetten de beide officieren met luide toejuichingen en van verschillende zijden werden hun bloomen toege- 'f?orper). ïn Berlijn meent men echter dat •dit bericht zeer overdreven is. Het engeüeehe Lagerhuis zette Maan dag de behandeling der begrooting voort. Benevens de -overige artikels, weid ook art. 27 aangenomen, waarbij de verhooging der alcohol-belasting wordt voorgesteld. Ook bij de tweede be handeling van dit artikel deed de conservatieve afgevaardigde Clancy het voorstel om deze bepaling niet goed te keuren. Dit voorstel werd ech ter ook nu met 198 tegen 185 stem men verworpen. Lord Russell, vroeger Sir Charles Russell, procureur-generaal der konin gin, is tot Lord Chief Justice (opvol ger van Lord Coleridge) benoemd. De italiaaansche Kamer heeft Maan dag het wetsontwerp betreffende het toezicht op de bereiding en het ver voer van ontplofbare stoffen aange nomen. De laatste berichten over den toe stand in Marokko luiden niet zoo gunstig. Uit Fez wordt gemeld, dat de zaken aldaar stilstaan en de stam men in den omtrek der stad reden tot ongerustheid geven. Tot khalif van Marakesh is benoemd Muly Ab bas, een bloedverwant van den sul tan, is de plaats van Muley Moha- med, die zich nog steeds in den ker ker bevindt. De Times verneemt uit Shanghai, dat Japan op groote schaal voortgaat met zijne toerusting ter oorlog. Japan dringt er bij den koning van Korea op aan, dat het de f-uzereiniteit van China opzegge, den Chineeschen ge zant wegzende, en het protectoraat van Japan aanvaarde. Op de bemid delende voorstellen van Engeland en Rusland heeft Japan geantwoord, met nog eens 3000 man naar Seoel te zenden. Naar te Shanghai verluidt, heeft de onderkoning Li Hung Chang last gegeven, onmiddellijk 20 bataljons troepen naar Korea te zenden, wijl er geene hoop meer is op eene vreed zame oplossing der moeilijkheden met Japan. De mijnramp in Wales. Uit de Albion-mijn nabij Ponty pridd zijn reeds 288 lijken omhoog gebracht en nog altijd wordt het zoe ken voortgezet. Voor drie millioen aan kransen. Er is gewag gemaakt van de reus achtige hoeveelheid kransen, die op het Elysée bezorgd waren, om mede gevoerd te worden met den lijkstoet. Sedert was het aantal van heinde en verre nog ontzaglijk toegenomen. Om een denkbeeld te geven van de massa zij het genoeg te vermelden, dat vier groote zalen in het Elysée er Zaterdag reeds vroegtijdig mede gevuld waren en dat men tegen wil en dank gedrongen was de kransen op elkander te stapelen. Natuurlijk was er ook een gezon den door de Koningin-regentes der Nederlanden. De Nederlandsche kolonie te Parijs is evenmin achterwege gebleven. Het was een prachtige krans, samenge steld uit chrysanthemums en drie kleurige, violetten, met het opschrift „Aan Carnot de Nederlanders te Parijs". De krans was omstrikt met een band in de Nederlandsche kleuren, omge ven door floers. Men schat dat de kransen, die Za terdagmorgen in het Elysée opeen gehoopt waren, meer dan drie millioen gekost hebben. De nieuwe Tower-brug Londen. I1 Over deze brug, die Zaterdag pi tig is geopend, lezen wij hetf gende Zij omvat in het geheel vier tel twee landtorens bij de oevers! Theems, en twee watertorens mil in den vloed. Op die torens rul brug, welke mede uit vier deelcJ staat, twee beweeg- (ophaal-I oevergedeelten, een opvouwbar,rT denstuk tusschen de twee wateitcf die 293 E. voet hoog zijn bovenI waterspiegel, en een vast midi stuk tusschen de oppergedeeltenl torens. Het laatste is enkel voetgangers beBtemd, die daartoe I hydraulische ophijsehers opwal zullen worden getild, twintig ofl tig tegelijk. De middenstukken I ongeveer 200 E. voet lang en de] heele lengte der groote brug is een halve E. mijl. Het benedenste stuk is beweeg! door waterkracht evenals de oph bruggen aan beide oevers, natuul om zeeschepen door te laten, T anders niet tot bij London Bril zouden kunnen varen. De hoogte I het ondereinde der voetbrug tot t den waterspiegel is ongeveer 15(1 voet, derhalve ruimschoots voldoe| voor de verhevenste masten. De brug, die slechts acht schenlevens gekost heeft, is in hol tk gebouwd door de City en de baten en eigendommen der cl missie van de zoogenaamde „Bril House Estate. De Graafschapsrl heeft bijna niets er toe hijgedral en wil zelfs de zuidelijke toegaf wegen niet maken, zonder welkeI Towerbrug veel van haar openll nut zal moeten derven, tenzij terment" bewilligd worde. De p<l terij heeft ruim een millioen p(j voor de brug gegeven. Die son eerder matig te noemen, wanp men bedenkt, wat men er voor hel en dat de tegenwoordige Loncl Bridge méér en de nieuwe Theeif tunnel van den Graafschapsraad c reeds £1,000,000 gekost heeft. Acht contracten onder vijf aanl mers zijn noodig geweest. Wijlen f Horace Jones, de architect der Pol terij, heeft de Towerbrug ontworpl maar zijn ontwerp niet mogen \J wezenlijkt zien. Na zijn dood is echl het ontwerp voortgezet en ten uitv<f gebracht door den heer Wolfe Bail Voor ingenieurs is het reuzenwï bijzonder belangrijk, omdat daal meer dan één nieuw beginsel v| waterbouw- en bruggenbouwkunst| toepassing gekomen is. Zoo, eigenaardige ontwikkeling van bascule-beginsel in het groot, grondlegging der pijlers metcaiss<J in de klei onder den bodem Theems is voor Nederlandsche dl kundigen allicht minder nieuw, dsT hetzelfde reeds meermalen verricl bij de constructie onzer grol spoorwegbruggen. In hoofdzaak is I Towerbrug, welke het verkeer ol de London Bridge verlichten mo| zonder de scheepvaart te storen, e gevaarte in metaal dat 14,000 1 ijzer en staal verslonden heeft. Ml selwerk hout, enz., hebben sleclf gediend om het metalen geraan te omhullen. De bouwmeesters hel men hierom hard gevallen, en I brug eene „monstruositeit" genoeu maar het schijntdat deze oordeeling wel wat oppervlakll en in elk geval hard is. Het pil der architecten had kwalijk andj kunnen worden bewerkstelligd nu geschied is. Anarchisten-wraak Een journalist te Livorno, Gl seppe Bandi, c ie verscheidene arï keLen geschreven had tegen de anl den toestand scheen te verkeeren; een boot met den eersten stuurman, drie matrozen en twee dames was in den ingang van het kanaal van Mozambique opgenomen; van de andere was niets vernomen. Deze noodlottige mededeeling vond Myra niet onvoor bereid. Het denkbeeld had zich in haar brein vastgezet, dat haar verloofde dood was. Haar liefde voor George was de hoofdoorzaak geweest van haar haat voor Elizabeth's kind. Terwille van George had zij het bestaan van dat kind be treurd. Daardoor, aldus redeneerde zij bij zichzelve, zou haar door George de wraak treffen. Haar verloofde zou sterven zij zou hem nooit weerzien. „Beter zoo," zeide zij bitter tot zichzelve, „dan dat wij zouden huwen, en mijne kinderen de vloek mijner misdaad zou treffen. Na verloop van jaren zouden de ontdekking en voor mij de schande volgen, waardoor mijne familie ook ge schandvlekt was. Vaarwel GeorgeSlaap op den diepen bodem der zee. Beter zoo, dan getroffen te worden door de gevolgen mijner misdaad van mijn rampspoed." Het onderzoek naar den kleinen Rupert had nu zoo latfg gecltitira n^eman<i verwachtte, dat hij ooit zotf worden gevonden. „Dat brengt u in een pijnlijken toestand," zeide Mellodew tot Myra. „Komt de jongen weer voor den dag, dan erft hij alles. Daarom weet gij nu eigenlijk niet wat het uwe is, en wat uwe financieele omstandigheden zijn als gij trouwt." „Spreek niet verder," antwoordde Myra, „ik ben vast be sloten nooit te trouwen. George Fitzroy is dood en nooit zal ik met een ander huwen. Als het kind gevonden wordt, dan moet het hebben wat het toekomt." Langzamerhand nu begon Myra, geholpen door Mellodew en met raad bijgestaan door een of twee kennissen van haar overleden vader, het beheer op zich te nemen van de ge- heele bezitting, en zij en Elizabeth leefden geheel afgeschei den ieder in een vleugel van het huis, waartusschen zich bevond de leege kinderkamer, die de kloof scheen te zijn, welke niet kon worden overschreden. „Je moet geen haat koesteren jegens Myra," zeide lady Bidebank tot lady Bar tb; George Fitzroy, haar verloofde, is op zee verongelukt." „Dat is voor haar de wraak des hemels," zeide lady Barth, die hare bittere gevoelens niet kon verkroppen. „Nicht," zeide James Wrigley, die steeds zooveel mogelijk zijn verwantschap met de Barths op den voorgrond stelde „als je voornemens bent nooit te huwen, en ik geloof dat je iemand bent, die nooit van voornemen verandert als je nooit huwt, dan zal onze oudste de naaste erfgenaam zijn. Waarom neem je hem niet in je familie op „Niet zoo lang lady Barth leeft," zeide Myra. „Haar zal het verdriet worden bespaard om hier een ander kind in haar kinderkamer te zien rondloopen." Juist, maar is het je vast besluit nooit te trouwen?" "Nie'v' zoolang lady Barth's kind niet het hem toekomende fortuin eixt George Fitzroy terugkeert van den bodem der zee." Er was ongeveer een jaar verloopen sedert deverdwijnin van den kleinen Rupert, toen dokter Wrigley op zekeJ dag Sam Porter ontmoette op het terrein van Barth Houl „Ik ben hier in dienst gekomen mijnheer," zeide Sam.l „Den geheelen dag heb ik reeds naar je gezocht Sarf zeide dokter Wrigley gevat. „Mijn bediende gaat weg enj wil je weer bij mij hebben." „Dat kan ik niet doen mijnheer," zeide Sam. „Het ld is hier zoo goed, maar het voornaamste is nog, datdejorj meesteres mij vergunning heeft gegeven om in deze warf zomerdagen mijne vrouw, omdat zij zoo zwak ie, hier on<| de boomen te laten brengen, en nu rijd ik mijne vrouw het kind hier twee of drie maal per week heen. Het is t lange afstand, maar ik heb een duwwagentje uit de twet| hand voor Jane gekocht, en zij geniet er nu veel van het kind, terwijl zij veel vooruitgaat." „Jane en het kind riep dokter Wrigley uit. „Nu, is dat niet goed mijnheer?" „O ja," zeide de dokter. Volgens zijn oordeel was het evenwel volstrekt niet goj Sir Rupert kwam dus in de onmiddellijke nabijheid van if huis, waarin hij geboren was (Wordt vervolgd-I

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2