BINNENLAND, Rechtszaken. Het proces-kinderziekenhuis „Mary". W e dstrijden. van de Legmeer. 4. Madame, v. d. heer van Elderen, te Haarl.meer. 5. Diana, van de Maatschappij Legmeer. 6. Mary, v. d. heer B. Verhulp, te Haarl.meer. Hengsten geboren in 1893. Beschikbaar 3 premiën ad f103. 1 hengst v. J. L. Roubos vad. Hercules. 2 v. M. J. Piele, Horatius. 3 H. v. Dorsten, Hercules. 4 D. Versluis, Aurich. 5 Geb. Vlam, Hercules. 6„ K. Kistemaker Jellalich. 7 Victor. Merriën geboren voor 1888 met hare Veulens. Beschikbaar 4 premiën ad f60, 4 ad f40 en 1 ad f20. 1. Cato, v. d. heer L. Roubos, te Haarlemmermeer. 2. Snuit, v. d. heer G. J. J. Geert- sema, te Haarlemmermeer. 3. Emma, v. d. heer Moleman, Am stelveen. 4. Mietje, v. d. heer P. Verkuil te Haarlemmermeer. 5. Anna, v. d. heer Wickevoort Crommelin te Heemstede. 6. Betje, v. d. heer Joh. v. Fisenne. te Rijswijk. 7. Cadet, v. d. heer M. Verbeek te Ha arlem mermeer. 8. Emma, v. d. heer M. J. Piele, Delée. 9. Leentje, v. d. heer B. Biesheuvel te Haarlemmermeer. 22 paarden (1 hengst en 21 mer riën) werden na keuring in het stam boek ingeschreven. Frambozen. Te Aalsmeer is reeds een be£in ge maakt met het verzenden van de eerste frambozen. Hofbericht. De Hertogin-weduwe van Albany, zuster van H. M. de Koningin-regen tes, zal eerlang een bezoek brengen aan Duitschland en ook aan H.H. M.M. onze Koninginnen. De Herto gin zal van hare kinderen vergezeld zijn. Ds expeditie naar Lombok. In de zitting van de Tweede Ka mer van 2S Juni jl. heeft de minister van koloniën, uit een toen juist ont vangen schrijven van den goeverneur- generaal van 22 Mei jl., ender meer de eischen medegedeeld, welke de landvoogd voornemens was, uithoof de van de ongepaste houding der Lomboksche bestuurders en den nood der Sassaksche bevolking, aan de vor sten van Lombok te doen voorhou den. Uit eene op 2 dezer ontvangen dé pêche van 31 Mei jl. blijkt evenwel, dat de Goeverneur-Generaal na de op 26 Mei gehouden vergadering van den Raad van Ned.-Indie, waarvan de Minister in de zitting der Eerste Kamer van 8 Juni jl. melding maakte in overeenstemming met het daar besprokene besloten heeft, om ook nog als eisch te stellen de onmiddel lijke uitlevering, teneinde hem naar een ander eiland te verbannen, van den uit 's Ministers vorige mededee- lingen reed3 bekenden onechten zoon van den ouden vorst van Lombok, Anak Agoeng Madé. Tot het besluit om ook dezen eisch te stellen is de Indische Regeering gekomen door de overweging dat voornamelijk aan Anak Agoeng Ma- dé, die in de laatste jaren een over wegenden invloed op het bestuur van Lombok heeft uitgeoefend, de min achtende houding te wijten is, die dat bestuur tegenover ons gezag heeft; aangenomen, terwijl het zijne hande geweest, opstand der Sassaksche bevolking tot zijn tegenwoordigen omvang hebben aan geblazen. Zoolang dan ook Anak Agoeng Mac'é niet van Lombok ver wijderd is, kan geen bevredigende toestand in het leven geroepen wor den, en om te voorkomen dat die verwijdering op de lange baan zou worden geschoven en daardoor de gunstige tijd voor een gewapend op treden zoo dit vereischt werd zou verloopen, is de onmiddellijke uitlevering gevorderd. De Minister heeft het bovenstaande tot aanvulling van zijne vorige me- dedeelingen ter kennis van de Tweede Kamer gebracht. Verkiezing te Zaandam. Bij de verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad van Zaandam werden uitgebracht 379 stemmen. Daarvan verkregen de heeren P. Pauw (rad.), J. Karskens Jbz. (katb.) G. van Heijningen (lib.) en W. Mid delhoven Jbz. (lib.) respect. 199,104. 206 en 188 stemmen. Gekozen zijn derhalve de heeren P. Pauw (rad.) en G. van Heijnin gen (lib.) Eindexamens Rijks-Polytech nische school. Voor de eindexamens der Rijks- polytechnische school te Delft, hebben zich aangegeven 43 candidaten, waar van zich vóór het begin der examens 2 terug hebben getrokken. Die candidaten waren verdeeld als volgtf2 voor civiel-ingenieur, 2 voor scheepsbouwkundig ingenieur, 11 voor werktuigkundig ingenieur,2 voor mijn ingenieur en 6 voor technoloog. Ver der hebben zich aangegeven voor het technologen examen tweede gedeelte 9, en voor het technologen-examen eerste gedeelte 12 candidaten. Het diploma voor civiel ingenieur verwierven de heeren Examen G. Toegelaten voor art. 61 de heeren R. Blok, J. J. L. Bourdrez, jhr, A. H. E. v. d. Does de Bije, F. M. v. Panthaleon bar. v. Eek. M. v. d. Ende, W. G. C. Gelinck, A. Th. de Groot, R. van Harencarspel, J. A. Kal ff, II. J. Thai Larsen, P. F. Lehm- kühl, S. Mulder, A. Perelaer, W. F. O. Scbaalje, A. H. Schram, J. M Stoop, J. van Tubergen. Voorts art. 63de heer G. H. van Assendelft de Coningh. Toegelaten voor art. 64de heeren C. Bosman, W. H. van Druteo, J. F. H. Koopman, M. Middelberg, W. B. Slotboom Sz., A. A. van der Steur. T. L. Tan. Voor art. 65de heer J. Koomans. Examen B. Art. 60. Technologen. Derde gedeelte. Toegelaten de hee ren J. C. B jot, J. M. Fürstner, A. R, van Linge, J. A. A. M. van Loon, P. H. van der Meulen, II. v. d. Wonde. Tweede gedeelte: P. M. van Haarst, A. Heldring, L. J. van Erp Taalman Kip, S. H. Meihuizen, J. Rutten, L. G. Vliegenthart, H. J. Koning. Eerste gedeelteE. van Eibergen Santhage is, R. van Hasselt, A. ter Horst, G. F., van L'mborck van der Meersch, D. Pijzei, H. Tijden?, J. P. de Vooys. Zomer en Sximens. Men heeft wel eens schertsender wijs beweerd, dat als de langste dagen en de grootste hitte in het land zijn, de eene helft der bevolking de an dere helft examineert. Zoo erg is het zeker niet, maar toch is het een feit dat elk jaar om streeks de „hondsdagen" hier te lande vele duizenden gebukt gaan onder het afmattend weder van „repetities", proefwerk, van examineeren en ge ëxamineerd worden. Is dit wel verstandig? Is er een afdoende reden waarom het school jaar steeds in den zomer eindigt? Het is waar dat dit seizoen het best geschikt is voor een groote vacantie. maar is het noodig dat met die va cantie ook een cursus eindigt? Ware 't niet veel raadzamer het schooljaar te doen samenvallen met het burgerlijk jaar? De examens zouden dau in Decem ber gehouden worden en de kerstva- cautie zou het eene schooljaar van het andere scheiden. De winterdagen zijn voor ingespannen arbeid zeker beter geschikt dan de zomersche, en de drie maanden na de groote vacan tie konden dan worden gebruikt tot herhaling van hetgeen van Januari Juli of Augustus is onderwezen. Er zou dan een jaar van ovorgang moflen zijn, waarin de cursus in plaats van met half Juni te eindigen tot Januari voortduurt. Voor een en kele maal zou dit zeker niet hinde ren, wanneer zoodoende een regeli tot stand kwam die, naar ons voor komt boven den bestaanden toestand ware te verkiezen. Is dit juist, waarom zou men dan niet ten spoedigste de verandering invoeren Hbld. Volksbond Vereen, tegen drankmisbruik. Woensdag werd in 't Gebouw v. K. en W. te Utrecht eene (ook door dames) druk bezochte vergadering van dezen Bond gehouden, onder leiding van mr. H. Goeman Borgesius, die in zijn openingsrede zijn ingenomen heid betuigde met de aanwezigheid van den burgemeester, die zoo krach tig medewerkt tot bevordering van het doel van den Bond, en verder van den bloei en de krachtige werk zaamheid van den Bond gewaagde, waarna hij krachtig en welsprekend het standpunt van den Bond hand haafde en een uitvoerig programma v.m werkzaamheid ontwikkelde. Hij eindigde met een warme opwekking om samen te werken tot bereiking van het goede doel. Ook het verslag gewaagt van den bloeienden toestand. Het ledental is ongeveer onveranderd gebleven. Vele afdeelingen werkten op krachtige wijze tot het doel mede. De aftredende bestuursleden, de heeren A. v. d. Voort Azn., dr. W. P. Ruijsch en mr. F. W. J. C. Snij der van Wissekerke werden bij ac clamatie verkozen en namen de be noeming onder toejuiching aan. Met de behandeling der verschil lende voorstellen werd hierna een aanvang gemaakt. Een bootje omgekanteld Dinsdagnamiddag had in het Hee- germeer een treffend ongeval plaats. Drie jongelingen uit Woudsend zou den met eene boot uit visschen gaan. Een zwaren steen, die voor anker moest dienen, hadden ze meegeno men. Doordat zij wellicht te veel aan een kant zaten, ging de boot op zij, de steen kantelde naar den laag sten kant en het gevolg was, dat allen in het meer terecht kwamen. Een wist met zwemmen den wal te bereiken. De tweede hield zich aan het omge kantelde vaartuig vast en werd door den machinist van den stoom-bag- germolen, tijdelijk te Heeg werk zaam, gered, doch de 14-jarige L. F. It., van Woudsend, verdronk. Zijn lijk is, ofschoon onder toezicht der politie met de zegen er naar gevischt is, nog niet gevonden. nazaat wete, welke tropische hitte de eerste Julidagen van 1894 heeft ge- heerscht. Tengevolge van de ondragelijke hitte zijn gisteravond in eene boot, liggende in het Boterdiep te Gronin gen, eenige schapen gestikt, Bij on derzoek bleek, dat het vet dezer Hoog landster schapen gesmolten was. In de Dinsdag voor de rechtbank te Zutfen gehouden comparitie door partijen in het proces-kinderziekem hui3 „Mary" te Apeldoorn, is na mens mevr. Bulkley het proces inge trokken. Nationale wedvlucht voor oude duiven van Orleans op 1 Juli 1894, uitgeschreven door den Nedérl. Postduiven Bond. De temperatuur. Onderstaand bericht, aan de N. Gron. C, t. ontleent, dient aan de ver getelheid ontrukt, opdat eenmaal de Vrijdag den 29en Juni 11. trok een ongewone drukte aan de Stadhouders kade bij den Overtoom de attentie van de voorbijgangers, veroorzaakt door stapels groote manden, tal van menschen met en zonder mandjes en onder het gedruisch van de vele stemmen klonk het gekoer van de duiven, waardoor het dien leeken dui delijk werd dat deze beestjes iets met deze beweging te maken hadden. Werkelijk was dit zoo n. 1. de in- korving van postduiven voor de na tionale wedvlucht van Orleans, die op 1 Juli zou gehouden worden. Door de goede zorgen van het Bondsbestuur, inzonderheid van haren Voorzitter, den heer Joh. Jung uit Haarlem was alles ia uitstekende orde en had de inkorving en stem peling geregeld plaats, zoodat in den namiddag een 15 tal groote manden gevuld met ongeveer een 450 tal duiven van het Centraalstation ver voerd werden, waar zij reeds door het personeel werden opgewacht om in een speciaal daartoe afgestanen ba gagewagen geplaatst te worden. Na nog eerst een laatste teugje op den valreep genomen te hebben vertrok ken onze diertjes, vergezeld van de beste wenschen van de eigenaars en met de bede om toch vooral haast te maken bij de terugkomst, opdat zij als prijswinners uit den kamp zou den te voorschijn treden. Een ieder ging daarna zijns weegs in afwachting van den Zondag als wanneer de duiven 's morgens ten 5 uur in vrijheid zouden gesteld worden. Maar de mensch wikt enz.Zon dag morgen is aangebroken en alle vereenigingen, die mede dingen, zijn in spannende afwachting van het telegram dat het uur van loslating zal melden. Heb wordt 9,10, 12 uur, nog geen bericht. De voorzitter die alles zoo goed geregeld had, seint naar den stationschef te Orleanshet antwoord luidt „geen duiven ontvan gen". Wat te doen? In de eerste plaats alle vereenigingen de mare geseind, vervolgens naar de admini stratie van de spoor ook daar niets bekend; getelegrafeerd naar Parijs, Fiegnies, alles .te vergeefs, de duiven zijn zoek en blijven zoek. De Zondag gaat voorbij, de Maandag breekt aan en vindt alle liefhebbers in diepe neerslachtigheid terneer gezonken. Juist is men weder in deliberatie wat te doen, toen op eens als een donderslag bij helderen hemel de tij ding komt „heden morgen 6 uur de duiven los." De begrafenis van wijlen president Carnot was zeker de oo zaak gewe st, dat het verkeer op de spoorlijnen zoo verbazend druk was, dat onze a diertjes geheel daardoor in 't verg boek waren geraakt. Maar g dank het ergste was nu geleden naar alle kanten werd het bli nieuws geseind „los ten 6 uur." Reeds vrij spoedig in den na dag begonnen de telegrammen stroomen, de aankomst der duly meldende. Ter verduidelijkheid van den yy strijd dient, dat behalve de prij die door het ministerie van oorl waren uitgeloofd en bestonden verguld zilveren, zilveren en bro zen medailles ook nog verschillen welprijzen waren uitgeloofd voor verschillende cirkels, die gevor werden als volgt Cirkel a Amsterdam, Haar le Purmerend, Bloemendaal, Haarle mermeer. Cirkel b. Den Haag, Dordrec Gorinchem, Waalwijk. Cirkel c. Utrecht en Weesp. De hoofdprijzen werden behaald volgt 1 v. Niewstad, te Gorinchem, v. z M. v. o. 1021 meter p. min. 2 J. J. G. v. d. Berg Den Haag m. M. v. o. 996 meter p. min. 3 dezelfde z. m. 981 meter p. min 4 G. P. J. A. Verbeet Jr., Den Ha br. m. M. v. o. 975.9 meter p. mi 5 H. M. Pontier, Den Haag. br M. v. o. 975.9 meter p. min. 6 J. J G. v. d. Berg, Den Haag, di M. v. o. 975.5 meter p. min. 7 A. Koolhoven, Bloemendaal, dipl M. v. o. 972 meter p. min. In Cirkel a. 1. A. Koolhove Bloemendaal. 2. H. E. Jung, Haa lem. 3. H. E. Junv, Haarlem. 4. Nie Amsterdam. 5. Joh. Jung, Haarle 6 en 7. A. Koolhoven, Bloemenda 8. H. A. Bultman, Haarlemmermeer 9. P. v. Putten Jr., Haarlem. 10. Jo Jung, Haar'em. 11. Hubeck, Am en voorts tot 30 toe. In cirkel b. 1. Van Niewstad rinchem. 2. v. d. Berg, Den Haag Idem. 4. Verbeek Den Haag. 5. Pon tier, Den Haag. 6. v. d. Berg, Haag. 7. Wilthagen, Den Haag v. d. Berg, Den Haag. 9. J. v. We Overdrecht. lOSchoemans, Waal wij 11. v. d. Berg, Den Haag, en voor tot 34 toe. In cirkel c. 1. Staflhorst, te Utrech 2. v. d. Grift, id.rn. 3. de Jong Weesp. 4. Enckelstroth, Utrecht Faber, idem. De wedvlucht mag als uitsteken geslaagd heeten, daar toch de tijden door de duiven gemaakt niettegen staande het warme weder en het gerief van het lang in de mand ten, zeer mooi zijn te noemen. En hiermede behoort deze wed vlucht weder tot het verleden. De Bond mag met genoegen op werk terugzien en het feit, dat nimmer zooveel duiven aan een wed vlucht door den Bond uitgeschreven deelnamen, bewijet dat ook deze v;-m sport in bloei toeneemt. En dat verdient hij ten volle wan waar bij andere takken van spor dikwerf handigheid of kunstgrepen tot de overwinning leiden, moet in onze liefhebberij gevonden den in goede kruising, verzorgir. africhting en waarneming. Dat het onze sport in het algemeen en onzen Bond in 't bizonder goed moge gaan is de wensch van een liefhebbei W orst el wedatrij d. De worstelwedstrijd in den winter tuin van Victoria te Amsterdam had Dinsdagavond weer heel wat nieuws gierigen getrokken. Er werd door de worstelaars Kuyper. uit Utrecht, en Gerardy geworsteld, ditmaal iu ron des van 7 minuten. De eerste ronde bleef onbeslist. Bij Ondanks dezen raad, gegeven met de bedoeling, dat sir Rupert uit het oog zou worden verloren in een van de zij straten of sloppen van Londen, bleef de kleine baronet, uit zijne rechtmatige positie verdreven, nog steeds in de nabij heid van zijn eigen huis. Juffrouw Chitton vond eene kamer bij een harer buren, en trachtte door Jane's breiwerk en door zelve nit werken te gaan honger en koude zooveel mogelijk te weren. Het was een droevige winter, dien zij doorbrachten, maar Rupert onder bescherming van de innige liefde zijner moe der, had steeds een warm hoekje en genoeg te eten, en groeide flink op ondanks alle tegenspoeden. In Fooruari eindigde voor Jane de strijd om het bestaan. Toen juffrouw Chitton op een morgen ontwaakte, vond zij hare dochier dood naast zich liggen, met het kind, hetwelk zij meende dat het hare was, tegen haar verstijfden boezem gedrukt. Binnen den tijd van twintig maanden had sir Ru pert dus twee moeders verloren. Nu hare dochter dood was, scheen der moeder alle moed te zijn ontzonken en weldra werd ook zij ziek. De behoeftige buren meenden nu, dat dokter Wrigley zeer edelmoedig handelde ten opzichte der nabestaanden van zijn yroegeren bediende. Dokter Wrigley wist voor juffrouw Chitton de vergunning te verkrijgen om te worden opgenomen in een armenhuis, en verklaarde, dat hij voor het kind zelf zorg zou dr. gen. Oogen vol bewondering volgden dokter Wrigley, toen hij het kind een groot stuk pepermunt gaf, het neerzette op de voorste bank van een cab, zich tegenover hem neerzette, en zich in snellen draf naar Londen liet rijden. „Er zijn weinig menschen," zeiden de bewonderende men schen, „die zich zooveel moeite om een klein kind zouden willen getroosten." Dokter Wrigley getroostte zich evenwel nog meer moeite voor het kind, dan zij konden beseffen. Een week lang zorgde hij voor het kind. Hij zelf bleef ook een week lang in Londen. De volgende advertentie werd door hem geplaatst: „GevraagdIemand ter opneming van een kind van het mannelijk geslacht. Premie twintig pond sterling. Adres 6 Napier Street, Hoxton." Bijna was dokter Wrigley nu in een val geloopen. De eerste persoon die hem bezocht, om over die aanneming van een kind te spreken was niemand anders dan lady Bidebank Zij werd binnengelaten in de armoedige kamer, die dokter Wrigley voor deze gelegenheid had gehuurd, en daar zat geheel alleen bij den haard haar buurman dokter Wrigley. „Dat is eene verrassing dokter! Wat heelt dat te be duiden „Maar mevrouw, dat is hier geen plaats voor uriep de dokter uit, die geen oogenblik zijne zelfbe'ieersching had verloren. „Ik ben hier gekomen," zeide lady Bidebank, „om inlich tingen in te winnen omtrent het kind, dat volgens ('e ad vertentie ter opneming wordt aangeboden, maar u hier te vinden. U hebt toch zeker niet...." De dokter begon te lachen. „Ik heb geen der jonge Wrigley's geadverteerd, ofschoon er zes zijn, en een zevende is te verwachten, en er weinig voedsel voor hen is. Neen, ik ben hier gekomen terwille van een mijner patiënten, die een kind tot zich wil nemen, maar de persoon, die de advertentie heeft geplaatst, heeft zich ver ontschuldigd en is een oogenblik weggegaan. Ik vermoed zelfs, dat hij niet van plan zal zijn terug te keeren, zoodat het beste maar zal zijn, dat wij vertrekken. Het kind blijft toch ook buiten kwestie; het heeft een hazelip." De dokter bracht haar naar haar rijtuig, en reed met haar naar het We8t End. De volgende bezoeker behoorde tot de soort, welke de dok ter wachtende was. Het was de echte engeltjesmaakster; haar snood bedrijf stond geschreven in alle trekken van haar wreed, valsch gelaat, in alle plooien van haar opgesmukte japon, in alle tonen van hare vleiende stem. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2