Fraiscbe Gorseftan, Huishoudster. (MÈerile Maner met Alkoof Financieele Mededeelmgen. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. KENNISGEVING. Stoomvaartb3?ichtan. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. ADVEIITENTIËN. Als HUISHOUDSTER GEVRAAGD: 3e tweede ronde werd Kuypers arm, buiten schuld van zijn tegenpartij, ontwricht en besloot de jury, dat de wedstrijd zou worden gestaakt-Gerardy was zeer ontstemd over dit incident, omdat het publiek hem, zeer ten on rechte, verdacht te ruw te zijn opge treden. Woensdagavond werd de strijd voort gezet. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 3 Juli loopende, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Straatw. en Vaart GoudaBodegraven 25 pCt. Maats, tot exploit, van Waterleidingen in Nederland 70 Goudsche Waterlei ding Maatschappij te Gouda106£ Landbouw-Maatech. „Ngoepit" 163 Geld.-Överijs. Spoor weg-Maatschappij te I Winterswijk 113 Oblig. Ie Hyp. Westland- sche Stoomtramweg I Maatschappij 99 Aand. Delltsche Distilleer derij, Gist- en Spiri tusfabriek 40}£ Kon. Stoomweverij „Nijverdal' te Almelo 145 Opr.-Bew. Kon. Paketvaart Maatsch180. Aand. Nederl. Lloyd. 52 Heden zou in den duitschen Bonds raad eene beslissing worden genomen over het bekende voorstel vandecle- ricalen, dat de meerderheid heeft ver kregen in den Rijksdag,betreffende het indienen van een wetsontwerp, waar bij den Jezuiëten weer wordt veroor loofd naar Duitschland terug te kee- ren. Volgens een telegram uit Berlijn was het zoo goed als zeker, dat de Bondsraad zou weigeren het verzoek toe te staan. Pruisen en Beieren zou den er voor stemmen, maar deze beide Bondsstaten beschikken over niet meer dan 23 stemmen. De vertegenwoordi gers der overige Staten zouden voor nemens zijn tegen te stemmen, zoodat men de verwerping van het voorstel met 35 tegen 21 stemmen verwachten kan. Tengevolge van den toestand der Italiaansche kolome te Rio Janeiro zond Crispi, naar de Tribuna meedeelt, bevelen aan de Italiaansche legatie aldaar om met groote kracht op te treden. De minister-resident Tugini gaat heden van Rio Janeiro fc cheep naar Rome, de legatie achterlatende. Nobili voegt er bij dat daar de Braziliaansche regeering het voor stel van de Italiaansche onderdanen aan het scheidsgerecht van de Ver- eenigde Staten te onderwerpen wei gert, Crispi met alle kracht zal han delen. Het blad deelt mee dat twee oorlogsschepen naar Rio Janeiro zul len gaan om de eischen der legatie te ondersteunen. Te Pretoria, is bericht ontvangen van generaal Joubert (den aanvoerder van de Transvaalsche expeditie tegen net opperhoofd Malapoch in het dis trict Zoutpansberg). Generaal Jou bert heeft besloten de grotten, waar in het grootste gedeelte van Mala- poch's aanhangers eene schuilplaats hebben gezocht, in de lucht te doen springen. De generaal heeft echter de inboorlingen vooraf van zijn voorne men verwittigd, zoodat zij hun vrou wen en kinderen in veiligheid kunnen brengen. De Noord-Am erikaansche Senaat heeft eindelijk dan toch het voorstel tot afschaffing der Mac Kinley wet aangenomen, en wel met 39 tegen 34 stemmen. De meerderheid, waarmede het vrijzinnige ontwerp werd goedgekeurd was dus niet zeer groot, maar de hoofdzaak, waarop het aankomt, is dat de beruchte Mac Kinley wet nu wel dra tot de geschiedenis zalbehooren. Evenwel is de zaak nu nog niet ge heel afgeloopen. Daar de Senaat in het ontwerp verschillende wijzigingen heeft gebracht, moet het ter tweede behandeling teruggezonden worden naar het Huis van Afgevaardigden, maar ondanks de concessies, welke in den Senaat aan de verschillende partijen zijn gedaan, zal ook hei Huis van afgevaardigden, waar de democraten over eene krachtiger meerderheid dan in den Senaat kun nen beschikken, de intrekking der Mac Kinley wet wel bekrachtigen. Evenwel, dit hebben de republi keinen door hun aanhoudend verzet althans verkregen, dat tenminste do tarief hervorming niet, gelijk het voornemen was, den lsten Juli in werking kon treden. Anarchisten. Een onderzoek is ingesteld om uit te maken of Santo Caserio ineenige verbinding heeft gestaan met de anar chisten, die te Londen zoo gastvrij geherbergd worden. Men heeft even wel geen enkel bewijs gevonden, waaruit bleek, dat Santo te Londen geweest is of ook maar bekend zou zijn bij de aldaar vertoevende anar chisten. Tevens is evenwel aan het licht gekomen, dit de dood vanCar- not een punt schijnt uitgemaakt te hebben vaii de geloofsbelijdenis van alle nationaliteiten. Men heeft bij hen manifesten gevonden, overvloeiende van haat jegens den vermoorden pre sident,, die in enkele daarvan „Carnot le Tueur" genoemd werd. Londen is dicht bezaaid met clubs, waar zeer vooruitstrevende leerstel lingen verkondigd worden. Deze zijn echter alle bij de politie bekend, men weet hun ledental en de betrekkin gen met gevaarlijke anarchisten, die tot sommige clubs behooren. Londen telt 20 clubs, die meer dan 2000 le den hebben, waarvan gemiddeld een vierde gedeelte samengevat wordt on der den naam van anarchisten. Deze verschillen echter onderling veel in meenïng, slechts een klein gedeelte van hen prediken geweld. Waar anders de anarchistische be weging een on gekend en omvang ge nomen heeft, is in Hongarije, waar de Duitsche en Fransche anarchisti sche geschriften bij hoopen verspreid zijn geworden. In het stadje Lovrin werd een complot ontdekt, waar men beoogde de voornaamste gebouwen in de lucht te doen springen. Derge lijke complotten moeten ook gesmeed zijn onder de arbeiders van Anina- Steierlak en Resicza. Onder de be volking heerscht hierover groote gis ting, terwijl de overheid al haar best doet om de leiders der boosdoeners op het spoor te komen. De weduwe van Carnot. In de Fransche pers is gewezen op de zedelijke verplichting der regee ring om mevrouw Carnot een pensi oen aan te bieden. Reeds op den dag van den ddod van Carnot was daar over in den ministerraad ge-proken, en de ministers beschouwden den mantregel als een bewijs van nationale erkentelijkheid voor de diensten door den president bewezen. De heer Dupuy ging mevrouw Car not het voornemen der regeering meedeelen. Mevrouw Carnot was zeer getroffen door het voorstel, maar gaf tevens haar stellig besluit te kennen om geen pensioen te aanvaarden, en de heer Dupuy moest daarin berus ten. Bsdreigicgen aau Casimir Perier. Naar gemeld wordt heeft Casimir Perier onder verscheidene dreigbrie ven, die hij dezer dagen ontvangen heeft, er een gevonden van dezen in houd „Vóórdat veertien dagen zijn verloopen zult gij vermoord zijn." De president der republiek heefc niet veel aandacht aan deze en de andere bedreigingen geschonken. Maar de brieven zijn niettemin aan den pre fect van politie gezonden. Op eene meer of min afgelegene plaats in de wijk St. Hon oré werd Maandag het volgende biljet aan geslagen gevonden „Ptrrier komt om het leven, evenals Carnot om het leven gekomen is. Alles wordt voor bereid. Weldra zullen wij den dag opgeven, gelijk wij den dag van Car- not's moord opgegeven hebben." De polititie echter houdt het nu aangeslagen biljet voor een kwajon gensstreek. Te Valence is een man gevangen genomen, die verklaard heeft dat Ca simir Perier er ook aan zal moeten gelooven. Voorts heeft de man op roerige kreten aangeheven en eene revolver op een soldaat gelost, doch zonder hem te raken. De gezondheid van den Paus. Uit Rome wordt aan de Times ge meld, dat de gezondheid van den Paus te wenschen laat. De Paus heeft het verzegeld pakket, dat verondersteld wordt zijn uitersten wil te bevatten, reeds aan een der kardinalen ter hand gesteld om na zijn dood geopend te worden. Een slachtoffer van anar chisten-wraak. Te Livorno is het stoffelijk over schot van den journalist Bandi, die, naar men weet, door een anarchist wegens zijne artikels tegen Carnot's moordenaar, werd vermoord, onder algemeene betuigingen van deelne ming namens de inwoners der stad ter aarde besteld. In vele huizen van de straten, waardoor de stoet zich begaf, waren de rouwvlaggen uitge stoken. Tot de talrijke belangstellenden, die dê plechtigheid be hoorden ook de oud-ministers van buitenlandsche zaken en marine, Brin en Pelloux. Tot dusver is het echter der politie nog niet gelukt den moor denaar op te sporen. Eene mijngasontploffLag. In de mijn Legalidad nabij Oviedo (Spanje) heeft eene mijngasontplof- fing plaats gehad. Op het oogenblik der ontploffing waren ruim 60 man in ,de mijn aan den arbeid. Tot nog toe zijn 8 lijken gevonden. Instorting van een brug. In een telegram uit Nyir Egyhaza wordt gemeld, dat een groote brug te Mid over de Theiss is ingestort. Om streeks 200 persoflen bevonden zich daarop, van wie velen verdronken zijn. De werkstaking in Amerika. De toestand in de Vereenigde Sta ten is nu onhoudbaar geworden. In beurskringen te New-York is men overtuigd dat er spoedig een einde aan moet komen, en daardoor heelt de werkstaking ook geen noemens- waardigen invloed op de spoorweg waarden. Op vele punten zijn de troepen er reeds in geslaagd het trei nen verkeer te herstellen, en nu de werkstakers zien dat het meenens gaat worden, hebben zij op vele plaatsen den arbeid hervat. Maar overal elders blijft de stremming nog bestaan, en de invloed van Eugene Debs, den leider der werkstakers, is zoo groot dat nog verschillende spoor- weglijnen, waar tot nog toe gewerkt werd, zich bij de beweging hebben aangesloten. Hij heeft ook het perso neel der Vanderbilt-lijnen in Ohio bevolen het werk te staken, maar dit werd geweigerd; men wilde eerst afwachten, wat in de heden te hou den vergadering daaromtrent zou worden besloten. Te Cincinnati is een handlanger van Debs, Edward Phelan, gevangen genomen omdat hij daar een werkstaking trachtte uit te lok ken. Te Bloomington in Indiana ver toeven zeshonderd reizigers, die tenge volge der werkstaking niet verder kunnen en nu aan groote ontberin gen ten prooi zijn. De beambten van de Chicago en St. Louis Railway lie ten een trein midden in een moeras steken, zoodat de reizigers genood zaakt waren, te voet naar Chicago ie gaan. Het ergste zijn de gevolgen der werkstaking te Chicago. De bier bierbrouwerijen werken niet meer uit gebrek aan steenkolen, de graanhan del is verlamd, en de aanvoeren der vier laatste dagen zijn de minste die men zich herinnert. Op het meer ligt een geheele vloot van goederen booten te wachten op vrachten die niet komen. Wat nog nooit gebeurd is zoolang de handel in varkens be staat, gebeurde Dinsdagaan de sta tions der Pacific kwam geen enkele wagonlading aan de geheele aanvoer bes toni uit dertien varkens, welke door een boer uit de buurt per as werden aangebracht. Tengevolge van dezen stilstand zijn duizenden beamb ten in de packing business tot werk loosheid gedoemd en zijn de prijzen aanzienlijk gestegen. In de oostelijke havens, Boston, Philadelphia, Was- hingf n en Newyork begint men reeds gebrek te krijgen aan vleesch. De oostelijke Trunklijnen weigeren goe deren die aan bederf onderhevig zijn, naar het wesren te vervoeren. Uit vrees voor ongeregeldheden, zijn op verschillende punten der stad detachementen opgestelddit heeft er veel toe bijgedragen de gemoede ren tot kalmte te brengen. De Burgemeester van Haarlem, brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het op den 30n Juni j.l. executoir ver klaarde kohier op de personeele be lasting dezer gemeente, dienst 1894. 95, op heden aan den ontvanger der di recte belastingen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens her innerd, dat de belastingschuldigen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rot terdam, arriveerde 4 Juli aldaar. Het stoomschip Amsterdam, van de N. A. S. M., vertrok 4 Juli van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Prinses Amalia, van Batavia naar Amst., pass. 4 Juli te 9 uur voorm. Dungeness. Het stoomschip Sumatra, vertrok 4 Juli van Amsterdam naar Nederl. Indie. Het stoomschip Koningin Regentes, van Amst. naar Batavia, arriv. 3 Juli te Port-Said. tavia naar Rotterdam, vertrok 4 Juli van Batavia. Het stoomschip Prins Alexander, van Amst. naar Batavia, vertr. 3 Juli van Southampton. Het stoomschip Carlisle, van de N A. T. L. van Rotterdam, arriv. 3 Juli te Newyork. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender terug gegeven. De gasquaestie. Mijnheer de Redacteur Door toevallige omstandigheden was ik eerste onderteekenaar yan het ingezonden adres, en heb mij daar door meerdere moeite getroost. Dat het zijn ontstaan te danken had door ontevredenheid die gemaakt is, door niet met cijfers en feiten aan te too- nen, de onthouding "san de voordee- len, wordt genoegzaam gedeeld, of die ontevredenheid weggenomen is, daarvoor moet ik mijn schouders op halen, maar nadat ik in de Courant gelezen had, dat er andermaal een voorstel bij den Raad ingediend was heb ik mij het eerst naar den eersten onderteekenaar, den WelEd. Beijnes gewend, om die zaak te bespreken, en er op gewezen wat de wensch en ook het groo e punt van ontevreden- heidie. Een gesprek van circa een uur weer te geven is te omvangrijk, maar aangezien dat gesprek door den heer Beijnes in den Gemeenteraad ter sprake is gebracht, en zoo onjuist en onvolkomen is weergegeven, acht ik het geraden, 't zij bij een eventu eel geval, dat ik mij nog eens in Gemeentezaken moei, en ook anderen aanraad, de met dien heer te hou den gesprekken direct op schrift te brengen. Mocht ZEd. het wenschelijk achten ben ik bereid in ruime trek ken het geheele gesprek publiek te maken, en hoewel mij zeiven een leek gevoelende, acht ik mij toch sterk genoeg een debat te voeren over het gehouden gesprek. Tevens geloof ik, dat er met mij velen reikhalzend uitzien, naar het door ZEd. voorge spiegelde electrisch licht, ik geloof dat wij als gas verbruikers bijna het recht hebben het van ZEd. te eischen, want nu de heer Beijnes binnen en kele dagen ophoudt gas verbruiker te zijn, is het toch duidelijk dat ZEd. geen belanghebbende meer is. Als de heer Beijnes nalatig blijft in zijn voorspiegelingen, dan vrees ik dat de ontevredenheid nog grooter wordt hoewel ik zeer in twijfel trek of ik mij andermaal aan het hoofd van een nieuwe beweging zal stellen, maar er zijn wel gas verbruikers, bij wie nog meer ontevredenheid heerscht dan bij mij. Ware het dat de heer Beijnes, hoe wel strikt genomen niet passende over zulke gesprekken te spreken, de waarheid gebruikt had, ik zoude c7e pen niet opgenomen hebben doch voor ditmaal genoeg, het verdere stel ik in handen van den WelEd. Heer Beijnes. Dankzeggende voor de ruimte, UEd. dw. dienaar. J. TIJSBEN. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 2 Juli. J. Prinsen en J. F. Brinkgreve, Zalt-Bommel. 4. H. W. van Brakel, wedr. van C. H. F. Haring, en J. H. Beek, den Haag. - H. W. Zeilmaker en H. A. v. Hors- sen, den Haag. Bevallen: 1 Juli. E. A. v. Du3- seldorpSchram z., Dordrecht. 2. S. ZeelanderCohen z., Amst. - B. de JonghDe Leeuw d., Amst. - A. H. M. LiestingNieuwenhout z., den Ilaag. A. J. T. Slagter—Mulder c\, Woerden. - Mevr. Kamerlingh Onnes Tutein Nolthenius d., Leiden. 3. B. CafféWijsenbeek d., Amst. M. C. RomieuxBos d., Genève. J. KL Schef- ferJellema d., Amst. - Mevr. Deyl Serlé d., Nieuwediep. E. C. Britt Dicke z., Zutfen. 4. M. F. Th. Kohier Rétel levenl. d., den Haag. Overleden: 29 Juni. J. A. van Emden jd. 61 j., Breda. 1 Juli. Th. M. G. van Lrtij 48 j., Amst - J. S. Hehmann 40 j., Amst. - D. van Sluis 51 j., Rijp. -L Happeé 69 j., Amst. - Wed. A. M. van der Meijden Kruijmel 46 jHardingsveld. 2. L. C. Meinders—Oosten 41 j., Amster dam. - C. G. Veefkind 58 j., Nieuw- Yennep. - J. P. J. A. graai van Zuy- len van Nyevelt, den Haag. - M. Tei- xeira de Mattos 48 j., den Haag. - D. Goedhart 82 j., Assendelft. - G. BonnetFlink 72 j., Amst. - J. de Jong jm. 29 j., Leeuwarden. - W. C. Wansleven 49 j., Zutfen. 3. J. Scha den, Gouda. - j. Aarse 68 j., Zwaag. H. ter HorstYeen 62 j., Arnhem. - M. Westerkamp jd. 2 w. Amst. 4. Jongste kind van C. J. Houwing 6 md., Amst. De voorwerpen zijn dagelijks, behalve Zon- en feestdag en, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug le bekomen. IJzeren onderdeel van een machine. Gonden oorbel. Ring met sleutels. R. K. kerkboek. Twee cahiers. Geld- taschje. Charivari. Porlemonnaie.Muil-. korf Kinderschoentje. Halsketting. Parasol. Zeemlederen lap en kwasten. Paarse rok. Garnituur van een schako. Zwart doeshondje met halsband. Pele rine. Paternoster. Broche. Een pak spijkers. Eau de colognefleschje. Geld stuk. Leesboek. Vingerring, Papieren geld. Enveloppe met kaarten van een school. Quitautie. Mandje met defecte lamp en kruikje. Eenige losse sleutels. MARK TNIEUWS. Alkmaar, 30 Juni. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 18 nuchtere dito, 30 schapen, 62 lammeren,vette varkens, 41 magere dito, 311 biggen, 2 bokken en geiten, 1 kleine bokjes, 8 koeien, 0 ossen, 12 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzenvette kalveren f a nuchtere dito f8 a 18, schapen f12 a 18, lammeren f7,a 12,magere varkens f15 a 19, biggen f 7, a 12,— ezel fa bokken en geiten f3, a 6,kl. bokjes f 1,25 a 0,koeien f120 a 230, ossen 0.paarden f50 a 325, veulens a allen per stuk, ve i'a'kens a ct. per Kg. Ondertrouwd: 5 Juli S. J. W Mons en H. M. Braakeüburg. Getrouwd: 5 Juli W. de' Rooij en J. M. R. de Laat. - H. J. A. v. Ravesteijn en C. L. E. Gijsberts. - L. A. Boers cn H. S. M. Huijsmans. - J. W. Koopman en M. Ramage. Bevallen: 3 Juli C. W.Teunis- senScherpenhuizen. z. Jonkvr. A. S. S. HesselinkQuintus. z. 4 J. Wiet- hoffKoper d. - J. Lodev. Gelder, d. - H. T. StoelmanRomp. z. - 5 J. B. JansenSmeller, d. Overleden: 3 Juli. A. M. v. Beek 39 j. Leidschevrt. 4. W. Kalter 41 j. Gasth.vest. V Voorspoedig bevallen van een DOCHTER C. A. v. BEMMELEN— v. Bcchem. Haarlem, 4 Juli '94. Ondertrouwd: S. J. W. MONS en H. M. BRAAKENBURG. Haarlem, 5 Juli 1894. Getrouwd: JOHAN WILLEM KOOPMAN en MARGARET RAMAGE, die tevens hunnen dank betuigen voor de vele blijken van belang stelling, bij bun Huwelijk onder vonden- Eene beschaafde Burgerjuf frouw, P. G., zoekt tegen Augus tus eene Betrekking als Niet ongenegen tevens assistentie te verleenen in eene zaak. Reflectee renden gelieven hunne brieven on der lett. E. te richten aan bet bur. dezer Courant. wenschte zich gaarne geplaatst te zien eene Juffrouw, PG, uit den netten burgerstand, om in eeD klein gezin, met behulp van eene Dienst bode, de leiding op zich te nemen van de huishouding. Eene goede behandeling staat op den voorgrond, hoog loon geen ver- eischte. Br. fr. onder lett. F., aan het bureau van dit blad. Tegen 1 Augustus wordt gevraagd eene nette R. K. Dienstbode, van goede getuigen voorzien. Adres: J. van der WEIDEN, Tol,' Heemslede. aangeboden, met of zonder Pension. Prijs billijk. Warmoesstraal No. 21. ia Je nieuwste model.en vaa lót 6,alle» mei balein, sle«<U vil 100 «M. taillewiidle orha&u'iaij H. J. ISSEE. Groots flon I; tract 21.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3