BE JACHT OP EENEERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. lie Jaargang: Zaterdag 7 Juli 1894. No. 3377 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: NABETRACHTING Gemeenteraad. STADSNIEUWS. FEUILLETON. DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Eijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14;, Haarlem. Telefoonnnnimer 122. van 15 regela 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. FEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dk CoJOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre: 'et Bijvoegsel van het blad dat ltérdagavond verschijntzal bevatten Wiel leven van een hoogen Hoed. Wr lemmer Halletjes CC VIL Bin- H e.n Buitenlandsche berichten. EU Advertentien enz. uit den LXIII. Dal de Raad dezen Woensdag het iek van de adressanten om de nrstellen in behandeling te ne- heeft geweigerd, zal de meesten |r ingezetenen niet hebben ver- "erd. Na het besluit van het e jaar waren er inderdaad geen iwe gezichtspunten voorgekomen |door adressanten ook niet ont- :eld. Uit den aard van de zaak was de isdussie eenigszins verward. De Raad ad alleen te beslissen of de voor ellen der Imperial ditmaal al dan et weer aan de orde zouden komen it in aanmerking nemende, had t genomen het debat enkel en :n kunnen loopen over de motie de vier Raadsleden. Al spoedig :te de gedachtehwisseling even- op zijpaden, vooral toen de heer uk Willink mededeelingen deed het nieuwe gas dat in Amerika [ruikt wordt en de heer Figée ver van de windmolens, waarmee Maatschappij van Nijverheid elec- |ch licht wjI gaan maken. verzoeking om aldus op zij ;en te gaan wandelen, was dan groot en ik dacht op een oogen ic dat wij de principieele quaestie ih nog zouden gaan bespreken. Het s toen de heer Prins, op het ver- jt dat hij geeue motieven gaf, aan- )d om te bewijzen met de cijfers t een gemeentelijke gasfabriek op oogenblik niet meer rendeeren Niet onvermakelijk was het, dat heer Tjeenk Willink tot staving a zijn gevoelen, eveneens op die iers wees. Iet zal de aandacht hebben ge kken, dat de wethouders zich niet het debat hebben gemengd. Ter- 1 ten vorigen jare juist dezewaar- 'heidsbekleeders de toenmalige mo- waarbij de zaak van de baan erd geschoven, eenparig bestreden, eft ditmaal noch de heer Waller, ch de heer de Haan, noch de heer Kanter een woord over de zaak het midden gebracht. Wellicht be- epen zij, dat de Raad de motie ch aannemen zou. Wie het Raadsverslag met aandacht left gelezen, zal eene zeer leer zame uitdrukking hebben opgemerkt uit den mond van den heer Bijvoet. Ik bedoel dezen volzin, uitgesproken nadat de heer Krol verklaard had, bespreking van de zaak te willen. „Gaat men hier," aldus zeide de heer Bijvoet, „eene discussie openen „over een zaak die volgens de meeste „leden van den Raad tot geen resul taat zal leiden, wat geeft dat?" Mij dunkt, dat hieruit niets anders kan gelezen worden dan dat de meeste leden van den Raad niet geneigd zijn de concessie van de „Imperial" te ver lengen, althans op dit oogenblik niet. En ik wijs er op, dat niemand den heer Bijvoet het recht ontzegd heeft aldus de meening van de meerderheid over de hoofdzaak nit te spreken. Waarom kon de heer Bijvoet dat zoo boud verklaren? Waarom anders dan omdat de leden van den Raad de gasquaestie onder elkander al hebben behandeld? Des Maandags middags in de voorvergadering op het Stadhuis wordt er dikwijls meer ge zegd, dan in de publieke Raadsverga dering; er worden wederzijds inlich tingen gevraagd en gegeven en wie wat te zeggen heeft, spreekt vrijuit zonder dat er een Secretaris is die er notulen van houdt, of een verslagge ver, die er een verslag van maakt. Het is daar dat de belangrijke zaken wor den behandeld en voor het meeren deel, ook afgedaan." „Het gevolg zou zijn," aldus de heer Bijvoet, „dat wij hier eene discussie zouden voeren over een zaak, die toch geen beslissing zal krijgen." Het is duidelijk, dat de heer Bij voet, die als geroutineerd Raadslid zich waarlijk niet licht zal verspreken, demeeningen zijner collega' wel kende. Laat men daarom zijn boosheid over het aannemen van de motie beteu gelen. „Liebst Vaterland kannst ruhig seinDe gasquaestie is door den Raad behandeld! Niet in het open baar, dat is zeker, maar meent men dan, dat de Raad dat ooit zou heb ben gedaan? Dat hij in het openbaar een discussie zou hebben gehouden over een zoo teere zaak als de gas quaestie, waarbij niet de Raad maar de aanbiedende Maatschappij door hare kennis van het vak, de sterkste partij is? Men kan veilig gelooven, dat als de Raad besloten had de aanbiedingen der„Imperial"te behanpelen,dat hij ge daan zou hebben in geheime zitting. Nu heeft hij het blijkbaar gedaan in de voorvergadering. Waar ligt het verschil? Ik zie het niet. Met genoegen hebben wij bemerkt, dat de heer 't Hooft weer hersteld is. Dit Raadslid schiep weer een loffe lijk behagen in het zeggen van een aardigheid. Aan het einde van de discussie opperde met een zeer ern stig gezicht de heer 't Hooft de vraag of de Imperial na alles wat ze van den Raad had gehoord over nieuw gas en electriciteit, niet zeggen zou ik durf het nu niet meer aan!" De Raad schaterde het uit, de on derstelling is er dan ook komiek ge noeg voor. En ik maak van de ge legenheid gebruik, om er nog eens op te wijzen dat de „Imperial" niet uit menschlievendheid de gemeente Haarlem van gas wil blijven voor zien en dat een bekwaam industrieel als deze Maatschappij derhalve nog wel kans ziet, ook in de toekomst aan een gasfabriek met zeer verlaag den gasprijs, nog een goed stuk geld te verdienen. rechtskundig adviseur aan den Ar beidsraad te verbinden. Haarlem5 Juli 1894. Op de internationale tentoonstel ling van bloemen te Antwerpen is de heer J. Ruijsenaars alhier met den eersten prijs bekroond voor een bal- bouquet, en met dentweeden prijs voor een spiegelversiering. Particuliere Arbeidsraad. Maandagavond j.l. hield de Arbeids raad zijne maandelijksche vergadering. Aan de orde was het concept-adres aan den Gemeenteraad (betreffende het opnemen van een minimum loon en maximum werktijd in de bestek ken, bij uitbestedingen) hetwelk door een commissie van 3 leden was op gemaakt; dit nu werd met algemeene stemmen goedgekeurd en vastgesteld. De begrooting voor dit jaar werd door den penningmeester ingediend en vastgesteld, zijnde in ontvangsten en uitgaven 65.zoodat de bijdrage voor iedere vereeniging 6.50 is. De oprichtingskosten bedragen 48. hiervoor is door de Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden ƒ25.- en door de Afdeeling Haarlem v/d. Mij. t. b. v. Bouwkunst ƒ15.toe- segd, zoodat de overige 8 vereeni- gingen ƒ1.hieraan hebben bij te dragen. Ingekomen was een schrijven van de Afdeeling Haarlem van de Kalk en Steenwerkers-vereeniging, om aan gesloten te worden aan de contri- bueerende vakvereenigingen, waardoor de Arbeidsraad is opgericht. Besloten werd dit schrijven in de^ eerstvol gende algemeene vergadering te handelen. Hierna deelde de Voorzitter mede dat de heer mr. Z.W. Straatman zich bereid verklaard had om zich als De nieuwe kathedraal. Naar men ons mededeelt is door Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis te Haarlem verkocht eene groote uitgebreidheid grond s ge legen aan de Leidschevaart ten zuiden van de Leidschestraat aldaar, op welk terrein men zich voorstelt te doen verrijzen een kathedraal bestemd als feestgave aan den Bisschop van Haar lem, bij gelegenheid van zijn 50jarig priesterschap. Do Turnfeesten. Zaterdagavond nemen de feestelijk heden bij gelegenheid van de gym- nastiekuitvoeringen van het gewest Noord-Holland hier ter stede, een aanvang. Naar wij van den secretaris der Regelingscommissie vernamen, bege ven zich de turners te 8 uur van de gymnastiekzaal bij de Rijksleerachool aan de Zijdgracht in optocht en met de vaandels der verschillende aidee- lingen naar het Stadhuis, alwaar het bestuur van het gewest, de afgevaar digden der vereenigingen en de rege lingscommissie door Burgemeester en Wethouders worden ontvangen. Te kwartier over negen begint de fakkeloptocht met muziek, die tot elf uur duren mag. Met toestemming van den secretaris der regelingscom missie vermelden wij uit de feestgids den weg dien de optocht, zal nemen Sophiastraat, Wilsonsplein, Wilhel- minastraat, Kinderhuisvest, Kenau park, Parklaan, Jansweg, Jansbrug, Nieuwe Gracht (zuidzijde), Kruis straat, Barteljorisstraat, Groote Markt. Koningstraat, Gierstraat,Groote Hout straat naar de sociëteit „de Kroon". Bij het passeeren der Nieuwe Gracht worden de genoemde colleges ontvan gen door den heer jhr. mr. J. W. M. Schorer, eere-voorzitter der feestcom missie. Heden bezichtigen wij het terrein dat voor de uitvoeringen in gereed heid is gebracht, het daarvoor uitne mend geschikte grasveld vóór het Pa viljoen. Er is een stevige tribune ge bouwd voor 800 personen, waarvan het kleine middenvak is gereserveerd voor de feestcommissie en voor de regelingscommissie. Daarboven rechts verrijst een schild met de letters N. G. V., in hetmidden het Rijks wapen, links een schild met de letters G. N. Naast de tribune aan de Dreefzijde is een muziektent opgeslagen. De tribune, de muziektent en de afrastering van hetterrein zijn versierd met vlaggen en wimpels. Het „werk terrein" is 53 bij 40 M., de dansvloer meet 200 M2. Men ziet er 4 rekken, 6 barren, 6 bruggen, 2 paarden etc. Naast het buffet, dat in handen is van den heer Montagne, troffen wij een tentje aan voor sigaren van den heer J. van der Wiel, een voor bloe men van de firma Zuurendouk en een voor ijs, chocolade etc. van de firma Uilenburg. Naast de muziek tent is een kleine verhooging, waarop amateur-fotografen opnamen zullen maken. Blijft het weer zooals het nu is dan zullen de feestelijkheden zonder twijfel goed slagen. Nog zij vermeld, dat de uitreiking der prijzen op Maandag te éen uur, de heer Jhr. Mr. Schorer een toespraak zal honden en dat bij de freules Boreel, de dochtertjes van den burgemeester, de kransen zullen over handigen. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar den feestgids, die voor 10 cents allerwege in de boekwinkels voorhanden is. Wilhelm ina-bron. Onzen lezers wordt nogmaals in herinnering gebracht, dat de inschrij ving voor de ieening tot een bedrag van ƒ164.000 der maatschappij tot exploitatie van staal waterbronnen al hier, morgen 7 Juli gesloten wordt. Een dame schrijft ons: „Hoe komt het toch, dat er zooveel bedelende menschen in den Hout ronddwalen Of, beter gezegd, hoe komt het dat de politie die lieden niet wegjaagt? Heuscb, het zou niet overbodig zijn, want er zijn tronies onder die men niet gaarne op een eenzamen weg zon ontmoeten. Ik meen mij te herinneren dat vroe ger de Raad eens besloten heeft tot bijzoniere bewaking van den Hout en dat daarvoor niet agenten in uni form, maar in burgerkleeding zouden worden gebruikt. Een soort van geheime agenten dus. Ik vond het denkbeeld heel verstandig, maar het komt mij zoo voor, dat die geheimerigheid nu wel wat overdreven wordt. De bewaking van den Hout geschielt zóo iu 't ge heim, dat het voor de wandelaars een doorloopend geheim is waar de bewakers zich bevinden. Met het oog op de in onzen Hout rondzwervende personen, die menige dame, evenals ik niet zonder eenige hartklopping passeert, is dat toch niet goed. Dan maar liever de glimmende helmen weer. Naar het engelsch van PAUL h. GERRARD. HOOFDSTUK VI. Eene afschuwelijke misdaad. „Ik zoek naar een kind om het tot mij te nemen mijnheer, ijn echtgenoot en ik zijn zoo ongelukkig geweest met onze inderen. Een jongen nietwaar mijnheer en twintig pond emie? Hoe oud iB hij mijnheer?" „Twintig maanden." „Ik wenschte wel dat het wat jonger was mijnheer. Ik aud veel van kinderen, maar het meest van zeer jonge pintig pond is ook wel wat weinig mijnheer!" „Toch wel genoeg voor een veertigtal liefhebbers. Indien j ernstige plannen hebt, geef mij dan uw adres op, dan 1 ik u morgen komen opzoeken. Hoe lang woont u reeds i uw tegenwoordig verblijf?" „Een maand mijnheer." „En in uwe vorige woning zes weken „Ja mijnheer." „En in de woning daar voor?" „Dat zal ongeveer drie maanden zijn geweest." „Hebt u ooit ergens zes maanden achtereen gewoond?" „Ja, eens mijnheer." „Nu, geef mij uw adres maar. Als ik voldaan ben, dan zult u morgen den jongen ontvangen. Natuurlijk wordt hij goed behandeld?" „Ik doe altijd mijn best," zeide de engeltjes-maakster klagend. „Hoeveel kinderen hebt u verloren?" „Drie of meer mijnheer. Kwel eene moeder niet met pijn lijke herinneringen." Dokter Wrigley leerde uit dit onderhoud, dat hij hier te doen had met eene vrouw, wier eenige bezigheid was het „engeltjes maken", dat zij reeds verscheidene van de haar toevertrouwde kinderen had verloren, ja zooveel verloren, dat zij niet lang in dezelfde buurt durfde blijven wonen. Een bezoek bij deze vrouw aan huis bevestigde deze ver moedens. De buren zeiden, dat zij een aantal kleine kinde ren bij zich had, die werden opgepast door de vrouw, haar man en een meisje van veertien jaar. Het waren ziekelijke kinderen, maar de vrouw verzorgde ze zoo goed mogelijk. Den volgenden dag liet dokter Wrigley, die bij zijn bezoek aan de engeltjesmaakster in Eastfield Street, Stepney, zich goed had vermomd, den kleinen sir Rupert in deze nood lottige omgeving achter. Te midden van de magere, ziekelijke, schreiende kinderen, langzaam stervende onder de koesterende zorg! van de en geltjes-maakster blonk de kleine Bir Rupert uit als een groote tuinroos bij ziekelijke kelderplantjes. Dokter Wrigley had het inwendige van de woning niet bekeken, evenmin de kinderen van de inrichting. De dokter wenschte den gevaarlijken, dalenden weg, dien hij ingeslagen was, niet nog gevaarlijker te maken, dan nu reeds het ge val was. Hij kon evengoed overtuigd zijn, dat zijn kleine neef een goed onderkomen had gevonden, en bovendien was het armenhuis van Stepney dicht in de buurt, zoodat het kind, wanneer „het er soms verkeerd mee ging," daarheen kon worden gebracht. De engeltjesmaakster had eene kamer en een alkoof, dat tot slaapvertrek diende. In de kamer kookte zij, gaf zij haar familie het voedsel, dat zij had, waschte en droogde daar de kleeren, dis het allermeest dienden gewasschen te worden, en hier 6liep zij met haar echtgenoot, een knaap van zes jaar, wien het haar voordeel was te laten leven, en nog drie zeer jonge kinderen. De knaap en een der kinderen lagen op een krib, de twee andere kinderen op een bed van stroo op den grond. In het alkoof sliepen vier kinderen benevens haar nichtje, een half idioot meisje van veertien jaar. De atmosfeer in deze omgeving was verpest door kwade dampen. Indien een der vensters niet twee ruiten had ge mist en als de drempel voor de deur niet geheel was uitge sleten, dan zou de geheele familie gestikt zijn in die atmos feer. De kinderen sliepen in de kleertjes, die zij overdag

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1