Letteren en Knn8t. Rechtszaken Gemengd Nieuws. Ingezonden Mededeelingen. Maison Hals, Krnisweg 45. Predikbiiirlaii derM Harv. Kerken anderen uitgang van de steeg seerde echter juist een brigadier politie, en deze ving den vluch- ng op, die nu, onder een grooten van menschen, naar het po- gebracht werd, nadat net je met geld aan den kassiersknecht teruggeven. Brand te Amsterdam. is de te Amsterdam r maar kort geleden nieuw opge- kken stoommeel- en broodtabriek Handgelegen aan de Zoutkeets- zoo goed als geheel afgebrand. half vier, op het oogen ic dat de broodkarren met het ste baksel de poort uitreden, werd de maalderij, op de eerste verdie- ig in het oostelijk gedeelte van gebouw, vuur ontdekt. In onge korten tijd verspreidde zich dit het geheele gebouw, welig voort- lekerende. Door de in de maalderij awezige werklieden werden alle meraden er waren op dat oogen- k ongeveer zestig personen in de werkzaam gewaarschuwd, geen enkel persoonlijk onge- is te betreuren. De fabriek was in ruime mate van jschmiddelen, exteniteurs, stoom- en dergel. voorzienmaar tzij de werklieden door den schrik het eerste oogenblik bevangen, inderdaad de snelheid, waar ede de vlammen, overal voedsel odende, om zich heen grepen, deze konden niet worden werden althans niet in werk gesteld. De bakkerij en de brandden geheel uit. Het zui- ringsgebouw echter, dat nog wel ist onder de wind, en op tal van in open verbinding stond den molen, en het meeste gevaar bleef, vreemd genoeg, ge- De brandweer rukte aan, met al macht waarover zij te beschikken Vijf stoomspuiten werden op Zoutkeetgracht opgesteld, de Jan der Heijden werd in het Wes- achter de fabriek vastgelegd t de vechtwaterkranen voegden hare atermassa's bij die der stoomspui- n. Van die zijden was het vuur aan te tastenwater was volop in de onmiddellijke nabij- het blusschingswerk werd met ?er begonnen en voortgezet onder iding van den ondercommandant brandweer, den heer Meyer. De and had evenwel reeds zulk eene gekregen, dat maar een er klein gedeelte van het gebouw, 3t westelijk gedeelte, waarin dezui- iringslokalen, eenigszins behouden eef. Tot laat in den morgen bleef men ater geven; de belendende percee- aan de eene zijde niets dan hou- n loodsen en bergplaatsen, wist en vuurvrij te houden. Reeds kort na het uitbreken van vuur was de eigenaar, de heer an Mawijk Kooy, op de plaats des in diepe droefheid staarde j de vernieling zijner fabriek aan instens 5 weken zal hij noodig heb- !n om de bakkerij in zooverre te dat weder aan het werken het dagelij ksch debiet zal kun- worden gedacht. De herbouw van sn molen duurt zeker langer dan in jaar; 200 treft de ramp du3 ook I niet geringen mate de 80 werklie- die in de bakkerij en in den hun brood verdienen. Wanneer men weet, dat de machi- erieën met niet minder dan 400 rijf riemen in beweging werden ge- racht, kan men zich een denkbeeld van den omvang van het |De fabriek, de inventaris en de porraad waren op beurspolis voor er ton gouds verzekerd, terwijl bo- sndien te Londen eene assurantie m ca. 1000 pond sterling was ge- oten. De oorzaak van den brand ligt nog het duister; sommige werklieden m den nachtploeg, die de3 mor ns aan het politiebureau op het aarlemmerplein werden ondervra gd eenen die te moeten toeschrijven II een ongeval met geleiding voor it electrisch licht,het is echter hoogst 1 waarschijnlijk,dat de oorzaak daarin oet worden gezocht, aangezien het ectrisch licht bij het uitbreken van in brand reeds lang was uitgedoofd 1 de dynamo dus reeds buiten wer- ng was gesteld. et vergaan van „de Adder". Donderdag was het 12 jaar geleden it de rammonitor Adder in de na- jkeid van Scheveningen met man 1 muis verongelukte. Even als ge- oonlijk op dezen herinneringsdag, erd ook nu het Addermonument op 'algemeene begraafplaats te Huis- linen door vele belangstellenden 'zocht. De vereeniging van onder- Hcieren der zeemacht „Admiraal de nijter" en de Heldersche afdeeling üi den Bond van oud-onderofficie- n togen gemeenschappelijk naar het onument en door de woordvoerders der beide corporatiën werd daar ge sproken. Alleen de oud-onderofficie- renbond kon zijne banier ontplooien, aan de leden van „Admiraal de Ruij- ter", die vorige jaren steeds onder hun banier optrokken, was zulks nu van hoogerhand verboden. Muziekfeest te Gorinchem. De jury voor het op 11, 12 en 13 dezer te Gorinchem te houden mu ziekfeest bestaat uit de heerenJoh. M. Coenen, te Amsterdam; Jos. Kes- sels, te Tilburg; P. A Stenz, te Breda; M. J. Ogier, te 's-Bosch; N. A. Bouw man, te Bergen-op-Zoom; W. van Erp, te Leiden; Bernh. Rehl, te 's-Bosch; Fr. Hennen, te Heerlen; Chr. P. W. Kriens, te Haarlem; H. L. A. Ludwig, te Gorinchem; secretaris- organisateur de heer M. J. H. Kee sels, te Tilburg. Onvoorzichtigheid met vuur werk. De rechtbank te '3 Gravenhage ver oordeelde den student te Leiden die, in de Breestraat aldaar, brand deed ontstaan door het afsteken van zooge naamde Romeinsche kaarsen, tot 7 dagen hechtenis. (Het vonnis over woog dat, afgescheiden van de over treding van art. 88 der Leidsche po- litie-verordening, beklaagde bij het afsteken van het vuurwerk niet die voorzichtigheid heeft in acht geno men, welke men bij een ontwikkeld man van 21 jaar mag veronderstellen. In de omstandigheid dat tijdens het richten van de Romeinsche kaars het raam op den arm van beklaagde werd neergeschoven, waardoor tegen den wil van bekl. de richting kan zijn ver anderd, vond de rechtbank mede aan leiding tot het oplegg.n van eene niet te zware straf. Laster. Voor de Haagsche rechtbank werd Vrijdag behandeld de klacht van den Haagschen predikant van Gheel Gilde- meester tegen de 17-jarige Johannette Frederika Deirkauf, ter zake dat zij in de eerste maanden van 1894 te 's Gravenhage opzettelijk de eer en goeden naam van dien predikant heeft aangerand, van wien zij gods dienstonderwijs genoot, door met ken nelijk doel daaraan zoodoende rucht baarheid te geven, in gesprekken met verschillende personen dien predikant ten laste te leggen, dat hij met haar uitging. Wanneer de predikant aan gekondigd had dat hij geen bijbel lezing kon houden, zou dit volgens haar geschieden omdat hij met haar uitging, terwijl de predikant haar ook had gezegd dat hij wel van den kan sel predikte, maar er niets van meende. De predikant, die de klacht had ingediend om aan de in het voorjaar loopende praatjes een einde te maken, werd als eerste getuige gehoord. Hij verklaarde, dat het meisje, zijne cathechisante, herhaal delijk boodschapjes aan zijn huis had gezocht, eenmaal na afloop der ca- thechisatie zich indringend en zich zonderling had gedragen, zoodat hij zich verplicht zag op de algemeene cathechisatie haar te zeggen, dat zij hem met die boodschappen aan huis niet meer moest lastig vallen. Zij was vijf maal ter cathechisatie ge weest, maar nimmer een oogenblik met hem alleen. Het meisje verklaarde nu ter te rechtzitting, dat al hetgeen zij had rondgestrooid, gelogen was, dat zij nimmer met dominé was uitgeweest, dat hij nimmer haar iets had gedaan, nimmer een kus gegeven of een onver togen woord met haar gesproken. Waarom dan die infame laster rond- bestrooid? Omdat zij dominé zoo'n knappen man vond en gedacht had: ik zou wei eens met hem uit willen, ofschoon zij ook dacht dominé doet het toch niet. Het O. M. bij monde van mr. Buttingha Wichers, wee3 er op, dat het gedrag van dit meisje een ramp zou geworden zijn voor den predi kant en zijn gezin, wanneer niet tij dig paal en perk was gesteld aan de lasterlijke praatjes door bekl. rond gestrooid, die daarbij haar eigen eer niet ontzag. Rekening houdende met de geaardheid van het meisje achtte hij ernstige bestraffing noodig en vorderde twee maanden gevangenis straf. Uitspraak over 8 dagen. Gratie. President Casimir Perier heeft aan 374 personen welke wegens misdaden en werkstakingsdelicten veroordeeld waren, kwijtschelding van straf ver leend. De Parijsche correspondent der Vossische Ztg. vermeldt ook het ge rucht, dat Casimir Perier den gewezen minister Baïhaut, den eenige die bij het Panama-schandaal veroordeeld werd, kwijtschelding van verdere straf zal schenken. Ge zaak-Kotze. De invrijheidstelling van den heer Yon Kotze had Donderdag plaats op telegrafisch bevel van keizer Wilhelm. Een vergelijkend onderzoek van zijn handschrift had aan 't licht gebracht, dat de heer Von Kotze de brieven niet kon geschreven hebben. De huis minister Von Wed el en andere hof- dignitarissn wachtten den heer Von Kotze voor 'tHuis van Militair Ar rest te Berlijn op en begroetten hem hartelijk. De ontslagene vertrok on middellijk naar zijne familie. De pseudo-baron von Stern berg. Het schijnt nu zeker, dat de anar chist Von Sternberg, de dader van de Lnikeche dynamiet-aanslagen, niet alleen geen baron, maar zelfs geen Rus is. Volgens de politie te Luik is het gebleken, dat de man, dien men nog steeds tevergeefs zocht, Mösen heet en van Duitsche afkomst is. Te Brussel en te Luik woonde hij eenigen tijd onder den naam van Hartmann In Mei jl. vertoefde hij le Parijs. De Parijsche politie hield hem toen reeds in het oog en beweert daarom in staat te zijn deze mededeelingen te bevestigen. Eea schipbreuk. Uit Algiers wordt gemeld dat het jacht Nixe, aan boord waarvan zich een Oo3tenrijksche aartshertog be vond, bij Kaap Caxine schipbreuk heeft geleden. Bijzonderheden ont breken. VARIA. Klank en geur. Een der beroemste rótisseri s van Parijs in de 15e eeuw was die van het Petit-Ch&telet. Daar had het vol gend tooneel plaats, waarmee de Pa- rijzenaars zich bijzonder vermaakten. Een arme drommel van een student kreeg het in het hoofd' voor de braad- speten stil te staan en zijn brood te eten onder het genot van den geur van het gebraad. De rötisseur liet hem begaan, maar tóen hij gegeten had, vraagde hij hem om betaling. Watden geur van een gebraad betalen, daar heb ik nog nooit van gehoord, protesteerde de student. De twist had reeds een groot aan tal leegloopers aangelokt, toen Jean be Fol, de nar der konjngin, hij, van wien Marot in zijn epigrammen spreekt, aankwam. Men stelde hem tot scheidsrechter aan. Deftig vroeg de nar den student een zilverstuk en nadat hij er herhaaldelijk mee ge tikt had op de étalage van den rö tisseur, riep hij hardop, op den ge zwollen toon van de rechtsgeleerden van die dagen Het hof beslist, dat de student, die zijn brood gegeten heeft onder het genot van den geur van het gebraad, den rötisseur flink betaald heeft met den klank van zijn geld. Het genoemde hof beveelt dus, dat ieder zijn weegs ga, de kosten te dragen door den staat." De rötisseur had de lachers niet op zijn hand. De Ier en de revolver. Een Ier, door geldgebrek tot wan hoop gedreven, had een revolver we ten machtig te worden en zwierf hier mede gewapend langs den weg. Toen hij iemand ontmoette, hield hij hem staande met de woorden: Uw geld of uw leven. Maar de reiziger bemerkte, dat de struikroover nog wat jong was en dacht, dat hij nog wel in de leerja ren zon wezen. Daarom zeide hij tot hemIk zal u zeggen, wat ik wil doenik wil al mijn geld, 300 gul den, voor nw pistool geven. Hoe vindt ge dat? Aangenomen, was het antwoord en de Ier ontving het geld en reikte de revolver over. Nu dacht de reiziger, dat aan hem de beurt was om handelend op te treden en hij riep uit Geef me nu mijn geld terug, of ik blaas je het licht uit. Die woor den gingen vergezeld van eene be dreiging met het pistool. Blaas op maar, vriendlief, zeide de leuke Ier, maar er is lood noch kruit in. En hij ging weg met zijn buit. Bij den Niagara. Eerste vreemdeling, 't Is schande, dat een zoo groote waarde geheel nutteloos verloren gaat. Tweede vreemdeling. Dat zegtuwèl, meneer. Eerste vreemdeling. Waarschijnlijk ook ingenieur? Tweede vreemdelingNeen meneer ik ben melkboer. Historisch. Een jongentje van 5 jaar, dat nog al vaak bij gesprekken van groote menschen tegenwoordig is, was deze week een dag te gast bij zijne tante. Het vroeg voor zijn spel o. a. een stuk papier met potlood en op de vraag van tante, wat hij wilde spelen, antwoordde hij „Laten wij hedrijfs- belastinkje doen." Op de kermis. De directeur van eene menagerie, een talrijk publiek willende trekken, schreeuwt met sten torstem „Gauw, dames en heeren, haast u om te gaan zien den beroemden temmer Paragrifle, voordat hij ver scheurd wordt t" Piet. Ik zie, je hebt ean rouwband om je hoed. Jan. Ik rouw over den treurigen toestand van mijn hoed. Landlooper (in een slagerswinkel). Zoudt n mij niet een stuk papier willen geven om iets in te pakken Als de slager aan het verzoek heeft voldaan, zegt de landlooperals u er nu een paar saucijsen wildet in stoppen, was ik in eens geholpen. De heer X. stond als zeer rijk be kend, ofschoon hij meer schulden dan vermogen bezat. Weldra had hij eene jonge dame de eenige doch ter eener zeer gegoede weduwe gevonden, die met hem in 't huwelijk wilde treden. De heer X. hadde haar kunnen huwen zonder de moeder op de hoog te te stellen van zijn werkel ij ken toe stand. Doch daartoe was hij te hoog hartig, te eerlijk. Den avond voor het huwelijk liep hij somber, met de handen op den rng en zonder een woord te zeggen, het salon zijner toekomstige schoonmoe der op en neer. Meermalen sprak zij hem aan Wat scheeltje toch mijn waarde Echoonzoon Hij haalde dan de schouders op. Wat heb je dan toch herhaal de zij. Ik heb niets, mevrouw niets\ herhaalde hij dan. Acht dagen na de bruiloft kwamen de schuldeischers opdagen. De schoonmama, die iets dergelijks niet verwacht had, sprak Ge hebt mij bedrogen: Maar hij antwoordde Hoor eens schoonmama, ik heb u klaren wijn geschonken; ik heb u herhaaldelijk verzekerd, dat ik niets heb. Meer dan tienmaal heb ik u dit den dag vóór het huwelijk ge zegd, toen het nog tijd was om terug te treden! Van den Engelschen premierLord Rosebery, wordt het volgende staaltje van kiesche wellevendheid verteld. In de maand Mei 1889 was er eene avondpartij in Berkeley Square en des morgens had Lord Rosebery in Pic cadilly een Schotschen landbouwer, dien hij ken?e, ontmoet en hemuit- genoodigd des avonds „een kijkje te komen nemen". De landbouwer verscheen te behoor lijker tijd in zijn Zondagspak. Alles ging goed tot aan het souper. Nadat verscheidene lekkernijen genuttigd waren, kwam roomijs aan de beurt. Dat was iets nieuws voor den Schot. Na er een lepel vol van genomen te hebben, deed hij alle moeite om zijne onaangename gewaarwording te ver bergen, maar hij achtte zich toch ver plicht, zijn gastheer van zijne bevin ding te verwittigen. Gij weet er zeker niet van, Mylord, fluisterde hij hem toe, maar ik meen u te moeten zeggen met dien pudding hebben ze u bedot; hij is bevroren. Lord Rosebery begreep dadelijk hoe het er mee gesteld was. Met vol komen beleefdheid en den schijn aannemende alsof hij critisch onder zocht proefde hij het roomijs. Ja, het is zoo, zeide hij dat is al heel vreemden na met een van zijne bedienden gesproken te hebben,kwam hij bij den schotschen landbouwer terug en zeide ,,'t Is in ordeik heb gehoord, dat het een nieuw soort van pudding is, die zij opzettelijk la ten bevriezen, en den arm van zijn vriend nemende, leidde hij hem de kamer uit. A. Ik zag gister-avond een vrouw een ijzeren stang dragen, die 50 pond woog, zij droeg haar 75 voet ver. B. Nu, wat is dat? Ik zag van morgen hoe een tenger, klein vrouw tje bij de oude poort een tramwagen, die toch 2000 kilo weegt, deed stil staan, enkel alleen door 't opsteken van haar vinger. MARK TNIEUWS. Leiden. 6 Juli. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt30 Stieren f 52 a f 248, 65 vette Ossen en Koeien f112 a f270 of f0,60 a 0,76 per Kg., 54 Vare id. f84 a f195, Graskalveren fa f48 vette id, f35 a f79 of f0,60 a f 0,80 per Kg., 63 nuchtere id. f8, a f20,476 vette Schapen f20, a f 29,of f 0,40 a f 0,45 per Kg., 120 weide dito f 13,a f 23,518 Lam meren f 8,a f 13,110 magere Var kens f 15 a f36, 228 Biggen f5,a f14,0 Veulens fa f0 Paar den f0.a f0.—112 Kalf-en Melk koeien f105 a f256. Alkmaar30 Juni. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 18 nuchtere dito, 30 schapen, 62 lammeren,vette varkens, 41 magere dito, 311 biggen, 2 bokken en geiten, 1 kleine bokjes, 8 koeien, 0 ossen, 12 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f8 a 18, schapen f12 a 18, lammeren f7,a 12,magere varkens f 15 a 19, biggen f 7, a 12, ezel fa bokken en geiten f3, a 6,kl. bokjes f 1,25 a 0,koeien f 120 a 230, ossen 0. paarden f 50 a 325, venlens a allen per stuk, ve va* kens a ct. per Kg. KUNSTHANDEL. Restaurateur van Schilderijen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij entrée bij introductie. Directie VOS ZOON. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Primes Sephie, van Batavia naar Amsterdam, vertr. 5 Juli van Port-Said. Het stoomschip Schiedamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Am sterdam passeerde 6 Juli, voorm. 11 u. 45 min., Dover. Het stoomschip Obdam, van de N. A. S. M., vertr. Donderdag 5 Juli van New-York naar Rotterdam. op ZONDAG 8 Juli. TE HAARLEN/l Groots Ktrk. Voorm. 10 ure, Swaau. Avondmaal. Nam. 2 ure. Barbas. Doopsbedlening. •a Avonds 6 ure, Lemep. Nituxot Ktrk. Voorm, 10 ure, Hoog. Vrije Veurt. Ja ft-Ktrk Voorm. 10 ure, Blauson Henkomaus. pred. van Wolvega. Vrije beurt. Saltnetttr Ktrk. (Voor de Ki nderen.) Voorm. 10 are, Knottenbelt. Avondmaal. Eglite Wallonne. Dix hcurea mr. Derby. d'Amaterdam. Ckritttlijk Gtrtforvtttrdt GtmttnU Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 'aav. 5 ure, Buurman. van Moliskerk. KJe b Heiligland. Voorm. 10 ure, 'a t»v. ure, de Braai. van Kralmgen. Lutharteht Ktrk. Voorm. 10 uTe, Pont. vau Schiedam. Kerk der Ver» enig it Dooptgttmdt. Voorm. 10 ure, de Vries. Remonttrantseht Ktrk. Voorm, 10 ure, Tideman. Ktrk d,r Brosdergtvtenten Voorm. 10 ure, van Os, Zending onder liraël. Noorderkerk Bidderttraat.J Voorm. 10 ure, Langhout. Avondmaal. s Avonds 6 nre, dexalfde. Nabetrachting. Woensdagavond 8 ure, Langhout, Made ril. Herv. Kerk, Bennebroek, Voorm. 10 ure, Barbas. pred. te Haarlem Beverwilk. Voorm. 10 ure, Boou. Nam, 1 ure, Zondagschool. Evangl. Luthertehe Kerk. Voorm. 10 uie, K. A. Goulag. Dooctgezinde Ktrk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bioemendaal. Voorm. 10 ure, Ze ers van Heemstede. Nam. 2% ure, H. H. Barger, Dankzegging. Heemstede. Voorm. 10 nre, J. Kuylman. Voorbereiding. Houtrijk en Polaioeii, Voorm. 10 ure, H. H. Barger. pred. te Bioemendaal. Spaarndain. Voorm. 10 ure, Hoog. Santpoort. Voorm. 10 uie, van J. Loenen Martinet. Velsen. Voorm. 10 ure, Loggers. 'savonds 7 ure Bijbellezing, in 't lokaal voor chr. belang, Loggers. lüRdvoort. Voorm. 10 uie, Gerth vau Wijk Jr, Doopabedieniug.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 7