DE JACHT OP ME ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. [Ie Jaargang: Dinsdag 10 Juli 1894. No. 3879 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. FEUILLETON Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X4:f Haarlem. Telefoonnummer 1£5. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienHjk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangére G. L. DAUBE CoJOJÏN F. JÜ.XESSuce.Parijt 31 tril Faubourg Montmartre. Haarlem9 Juli 1894. Staalwaterbron. et groot genoegen vermelden wij de leening van ƒ164.000, uitge- even door de Haarl. Staalwater- geheel is volteekend. e totstand koming van de leiding Haarlem en de oprichting van Kurhaus met annexen in het erikspark is dus verzekerd, llereerst zijn wij ingenomen met resultaat omdat het welslagen van leening Haarlems bloei en wel- rt ten nauwste raakt; tevens ook .at gebleken is, dat het onzen nogenden ingezetenen niet ont- ikt aan de lust en energie om te werkun tot ondersteuning een haarlemsche zaak. 3 uitvoering van de werken bo- genoemd is opgedragen aan de ntecten A. J. A. G. van der Steur D. E. L. van den Arend. Ie klison's phonograaf, die zooals be id is, reeds eenieen tijd in „Felix rore" aanwezig is, zal hier nog he en morgen (Dinsdag) blijven, en jft dus de gelegenheid nog openge- om tegen den geringen prijs i 10 cents iets belangrijks door dit irkwaardig instrument te hooren ergeven. Zie achterstaande ad- 'tentie. rmnastiekfeeBten teHaarlem. Het gewest Noord-Holland van het iderl. Gymnastiekverbond had be lten dit jaar zijne uitvoering te aarlem te houden. Al dadelijk von- n de eerste pogingen daartoe steun ons gemeentebestuur. De heer mmissaris der Koningin in deze ovincie, jhr. mr. J. W. M. Schorer, rklaarde zich bereid het eere-voor- terschap, de burgemeester om het esidium van de feestcommissie te nvaarden en de Raad stelde het istelijk daarvoor geschikte grasveld lor het Paviljoen ter beschikking het gewest. Tal van notabele rsonen verklaarden zich bereid de estcommissie te helpen vormen. Onder de gunstigste omstandighe- m ving derhalve deze uitvoering aan. aterdagavond te acht uur, toen van de Rijksleerschool zich het ge- telijk bestuur, het afdeelingsbe- jirar en de regelingscommissie naar t Stadhuis begaven, scheen een iendelijke avondzon. In landauers, olgd door een gedeelte van het ;edelijk muziekkorps en door de .andrigs der verschillende vereeni- ingen met hunne banieren, trok men it van de Zijdgracht langs de Volders gracht, Bai re voetestraat, Botermarkt en Koningstraat naar het Stadhuis. In de groote hal werden de ge noemde besturen opgewacht door den burgemeester en een tweetal wethou ders, verder door een groot aantal Raadsleden en door de leden van de feestcommissie. Op den achtergrond staken de banieren, waaronder wij fraaie opmerkten zooals het bondsvaandel en dat van Alkmaar, in de lucht. Toen de heer Jonas Ingenohl van Amsterdam, voorzitter van het ge westelijk bestuur, vooruittrad, hield de burgemeester eene welkomstrede. Na het welkom te hebben uitgespro ken, ging de Burgemeester voort Gij kent Haarlem en weet hoeveel het over heeft voor wat ook u na aan het hart ligt. Ook van de zijde van Haarlems burgerij kunt ge u van een welwillende ontvangst ver zekerd houden. Haarlems burgerij heeft getoond op meerder gebied van sport krachtige zonen te bezitten, die den goeden naam van de stad ook tegenover bet buitenland hoog houden. Ik voor mij gevoel voor uw streven groote sym pathie. Waar tegenwoordig op intel lectueel gebied zooveel wordt geëischt, daar moet het aloude spreekwoord „een gezonde ziel in den gezonden mensch" tot zijn recht komen. Er is weieens gesproken van overdrijving, maar aan den anderen kant heeft de sport zeker ook hare goede zijde. Al len die aan de edele gymnastiek doen, weten dat het daarbij geldt de ontwikkeling van de eigenschappen, die den man formeeren. Zal een land krachtig zijn, dan moet het individu dat wezen. Is ons land klein, men weet zich op het gebied der sport moedig tegenover den buitenlander te verdedigen. Zulke mannen zullen ook in de maatschappij hunne zelfstan digheid weten te bewaren." Na den wensch dat de feestvieren den goed weer en veel succes zouden hebben, eindigde spreker met de woor den „Wat gij zult doen, zal zijn in het belang der nederlandsche natie" en met een „leve het gymnastiekver bond 1" De heer Ingenohl antwoordde, ter wijl de eerewijn werd aangeboden. Na zijn dank betuigd te hebben voor den welkomstgroet en voor de ondervon den Tfi edewerking, ging spreker voort „Het is niet noodig u, mijne heeren, te wijzen op het nut der gymnastiek, gij zijt daarvan reeds overtuigd. Som migen hebben beweerd dat eene uit voering hier onnoodig was, omdat Haarlem reeds lang voor de turnzaak was gewonnen. Afgescheiden evenwel van de moeielijkheid om een groote uitvoering te geven in een kleine plaats, moet onze voortdurende aan dacht gevestigd blijven juist op de groote gemeenten. Daar juist wordt de gymnastiek nog zoo weinig be oefend. De oorzaak daarin ligt in de vele soorten van vermaken ik vind alle behoorlijke uitspanning goed, maar ben er van overtuigd dat de gymnastiek de beste is. Wij bedoelen algemeene ontwikkeling van het lichaam, terwijl velo takken van sport dat slechts eenzijdig ontwikkelen en bevorderlijk zijn aan een zenuwachtig najagen van een twijfelachtigen roem. Deze uitvoering is eene vreedzame maar krachtige bestrijding van onzen vijand. Juist de afd. Haarlem van de Ned. Maats. v. Geneesk heeft de een zijdige richting in de sport afgekeurd. Wij twijfelen niet aan verbetering, ook deze uitvoering^-kan daartoe bij dragen, mits de autoriteiten ons daarbij steunen. Met een beroep op dien steun ein digde de heer Ingenohl zijn vloeiend voorgedragen betoog. Buiten hief de muziek fanfares aan. De stoet begaf zich weer terug naar de Rijks-Leerschool om zich daar ge reed te maken voor den fakkelop tocht. Het was ongeveer halftien toen de stoet zich in beweging zette. Hij werd geopend door de besturen en de re gelingscommissie in landaueis, daar op volgde^ de muziek en daarachter de vereenigingen met hunne banie ren. Een aantal mannen deden dienst als fakkeldragers vele jongelieden droegen ballons aan een stokje. Voor aan gingen de drie haarlemsche ver eenigingen „Kracht door volharding", „Olympia" en Sparta"in het geheel waren er negentien ve-eenigingen, waaronder zeven uit Amsterdam. De weg, dien de stoet nam was Sophiastraat, Wilsonsplein, Wilhel- minastraat, Kinderhuisvest, Kenau park, Parklaan, Jansweg en Jansbrug. Hierna zou men langs de Nieuwe Gracht zijn getrokken en daar door den Commissaris der koningin ten zijnen huize zijn ontvanger., maar door ongesteldheid in een der aan grenzende woningen, was besloten dat deze receptie zou plaats hebben in hot Gouvernementsgebouw in de Jansstraat. Op zijne bekende eenvoudige en sym pathieke manier heette Jhr. Schorer de feestvierenden welkom in een der ka mers van het gebouw. Het was we derom de heer Ingenohl, die deze vriendelijke toespraak beantwoordde. Hij besloot met een „leve jonkheer Schorerdat met enthousiasme door de turners werd herhaald. De goeverneur gaf daarop het sein tot een „lang leve onze geëerbiedigde koningin clat algemeen instemming verwierf. Onder de aanwezigen bevonden zich tal van dames, waaronder wij op merkten de freules Schorer, Rethaan Macaré, mevrouw Land, mevrouw Ferf e. a. Verschillende dier dames onderhielden zich vriendelijk met de turners. De optocht liep daarna in goede orde af. Jammer was het, dat men geen huzaren had kunnen krijgen. Zij maken het voortgaan voor do deel nemers van een optocht gemakkelijk en releveeren dien overigens niet wei nig. Een kameraadschappelijk samen zijn in de groote zaal van de sociëteit „de Kroon" besloot den avond. Zondagmorgen begon het eigenlijke werk. Des morgens werden de staaf- oefeningen gerepeteerd in de kazerne der infanterie en toen de uitvoering daarvan op het terrein des middags te halftwee plaats greep, was er een ontzaglijke menigte verzameld, om de hekken zoowel als op de tribune. In het midden voor de tribune gaf de heer J. A. van der Boom de leider der staaloefeningen, zijne bevelen. Rechts en links, bevond zich eveneens op verhoogingen een voorturner, de heeren Van Es en Sprenger Jr. De staafoefeningen vingen aan met den gebruikelijken bondsklap. Op het grasveld bevonden zich 18 rijen van 16 gymnasten elk. Het zon ons te ver voeren, zoo wij al de bewegingen wilden vermelden laat ons dus volstaan met de mede- deeling, dat zij dank zij de krachtige en energieke leiding van den heer Van der Boom, en het flink voor werken der voorturners, uitstekend slaagden en herhaaldelijk een luid applaus verwierven. Door den heer Kriens was voor deze oefeningen expresselijke muziek gecomponeerd, die voor het doel uitnemend geschikt was en door het korps flink werd uitgevoerd. Bij het binnenkomen van den Com missaris der Koningin op het terrein werd het Wien Neerlandsch Bloed gespeeld. Intusschen ving Jxet ver- eenigingsturnen aan, waarbij de ver schillende vereenigingen hunne kracht en vlugheid toonden aan de werk tuigen. Maakten onze haarlemsche clubs daarbij een goed figuur, de aan dacht werd ook zeer getrokken door de verrichtingen van Olympia uit Amsterdam en den voorwerker der heldersche vereeniging. Voor den Commissaris der Koningin werden de staafoefeningen herhaald. Tegen het groen op den achtergrond kwam zeer fraai uit de trophee der banieren van de verschillende ver eenigingen, die daar waren opgesteld. Des namiddags kameraadschappe lijke maaltijd. Dee avonds te 8 uur begon het concert door het geheele .Stedelijk Muziekkorps. Het was op het terrein zeer vol, de tribune en de tenten waren met lampions geïllu mineerd. Geen stoel was meer te krijgen en velen zaten op allerlei ge- improviseerde zetels, die nu en dan door een onrustbarend gekraak pro testeerden tegen het misbruik, dat er van hen gemaakt werd. In de pauze van het concert gaf de Haarlemsche Amateur Fotografen club de aangekondigde sciopticon- voorstelling. Zij slaagde volkomen naar wensch. Achtereenvolgens wer den op een groot vierkant doek ver toond de portretten van de jonge Koningin, van de bestuurders van den Bond, van de regelingscommis sie; als vrucht van dien morgen nog gedane opnamen zag men ten voeten uit den Commissaris der Koningin, den heer Ivrelage e. a. benevens zeer welgeslaagde afbeeldingen van de staafoefeningeu; ook werden vertoond lantaarnplaatjes van vroegeren datum, terwijl de rij weer werd gesloten door de beeltenis van Koningin Wilhel- mina. Het bal champétre, geopend door freule Schorer, was zeer geanimeerd en duurde tot laat in den nacht. Maandagmorgen helaas regen Een bewolkte lucht, bijna geen wind die de wolken verjagen kon en een lauwe regen, die bijna zonder op houden neerdaalde. Op het terrein beraadslagende gymnasten, op de tri bune een geduldig en steeds aan groeiend publiek, dat zich wonderwel in het geval schikte. Te half twaalf kondigde de heer J. A. van der Boom aan, dat polsspringen, hardloopen, worstelen en het eerste gedeelte van den wedstrijd aan de ringen, plaats zouden nebben op het terrein. Bleef het weer slecht, dan zouden de wedstrijden aan rek en barren in den schouw burg worden gehouden. Met lust werden de wedstrijden op het natte terrein begonnen als door hollandsche jongens, die niet bang zijn van een bui regen. Nadat het polsstokspringen eenmaal was gestaakt, daar de hevige regen den polsstok zoo glad maakte, dat hij niet te hanteeren was, liep deze wedstrijd verder geregeld af. Van de 10 deelnemers bereikten de heeren Naar hel engehch van PAUL H. GERRARD. HOOFDSTUK VII. „Goede hemel I" zeide een van de buurvrouwen, toen zij zich heen had gekeken, „wat zien je kinderen er vree- elijk slecht uit." „Daar ligt mijne tweeling," zeide de vrouw en wees op .wee vondelingen van verschillende moeders, maar van on- ;eveer denzelfden leeftijd; „zij zijn ziek geweest, toen zij last ladden van de tandjes. Langzamerhand zullen zij echter wel rijkomen. En dat daar is door mijne overleden zuster ach- ergelaten. Hoe arm ik ook ben, ik moet het wel onder houden, en het kind is altijd ziekelijk geweest. Ik doe zoo wel mogelijk mijn beBt." Toen de lastige bezoeksters weer waren verdwenen, vond engeltjes-maakster dat het tijd werd om een einde te maken aan sir Ruperts luidruchtige afkeuring van zijne om geving en goot een lepelvol laudanum door zijn keel. de De gezonde maag van het kind gaf deze te groote dosis evenwel teiug, on de vrouw noemde bem het duivelaehtigste schepsel, dat zij ooit te behandelen had gehad. Dat zoogenaamde verplegen van kinderen leverde dit paar afschuwelijke misdadigers een inkomen op, groot genoeg voor eene nette familie uit den arbeidersstand. Door hen werd het geld echter uitgegeven aan drank, in café-chantants en goedkoope schouwburgen, terwijl zij hun maaltijden hielden in restauraties, waar zij zich konden voeden zonder de kos ten voor de voeding van hun gezin. De knaap, die aan hunne hoede was toevertrouwd, zou iu het bezit komen van vijfhonderd pond sterling, wanneer hij den leeftijd van zestien jaar had bereikt. Zij hadden hem in het leven gehouden en hem zoodanig aan zich ondergeschikt weten te maken, d.;t zij wel hun deel van zijn geld zouden weten te krijgen op het tijdstip, dat dit in zijn bezit kwam. De nicht werd door hen gevoed om als eenige dienstbode dienst te doen in deze huishouding met dat groot aantal kinderen. Het voedsel van dit paar werd met bedelen opgehaald door den knaap, die daarbij geholpen werd door het meisje, dat eenmaal per week hulp giug vragen bij eenige liefdezusters, die haar van brood voorzagen. Dikwerf was de vrouw een geheelen dag en nacht uit, terwijl de arme kinderen, aan alles gebrek lijdende, achterbleven. Ook werden door haar wel uitstapjes gemaakt tot dertig mijlen in den omtrek van Londen, waar een kosthuis voor kinderen werd gevraagd mits met eene premie. „Ik neem het kind aan alleen uit liefde," placht de engel tjes-maakster te zeggen, „omdat ik zoo ongelukkig ben ge weest om mijne eigene te verliezenMaar het geld," en dan stak zij de premie bij zich „ja, dat neem ik slechts aan om het in de spaarbank te brengen totdat de lieve kleine groot genoeg is om het geld nuttig te besteden. Mijn man en ik moeten door hard werken ons brood verdienen. Wij kunnen wel genoeg voor onze huishouding en het kind ver dienen, maar wij zijn nog al vrijgevig tegenover onze buren, zoodat wij niet veel oversparen." En daarna werd de premie verbrast bij feesten en drink gelagen, bij het spel of in het danshuis, en het duurde niet lang of er werd weer geheimzinnig ergens een graf gedolven en het aantal slachtoffers van de engeltjes-maakster was weer met een vermeerderd. In deze atmosfeer van verdorvenheid en ellende, werd de blozende gelaatskleur van sir Rupert spoedig geelachtig; zijne oogen verloren hun glans; de bruine lokken, welke Jane Porter zoo mooi had gevonden, werden dof en sluik, zijn vleeseh werd week en zijne aangenomen moeder behoefde zich niet langer te ergeren over de kracht van zijne longen. Andere kinderen stierven of vonden hun weg naar het ar menhuis om daar door te gaan, of er werd er een neerge legd op een drempel, om door de politie te worden opge nomen, en weer andere kinderen werden gebracht naar East- field Street, Stepney, krachtig en rein wanneer zij kwamen zwak, vuil en zonder levenslust ua verloop van een paar weken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1