BINNENLAND, Rechtszaken. We d strijd en. Politiek 0 verziekt. GemeugdNieuws, cu te sterdam dezelfde spronghoogte, 2.70 Meter. Hiermede gecombineerd werd de wedstrijd in hardloopen, waarbij Bij- post de 100 meter in 13 en Martin in 14 seconden liep, zoodat eerstge noemde den eersten en Martin den 2den prijs verwierf. Al de prijzen bestaan uit lauwer kransen. Aan den wedstrijd in het worstelen namen zes personen deel, allen Am sterdammers. Den eersten prijs behaalde de heer M. Joosten van de „Halter" te Am sterdam en den tweeden H. J. H. Ohr van „Holland" te Amsterdam. Inmiddels was het weer zooveel be ter geworden, dat men besloot ook de wedstrijden aan de werktuigen op het terrein te houden. Het kinderfeest evenwel gaf men in de groote zaal van „de Kroon." Een goochelaar en meer andere ver maken, welke de heer Martin zoo uit stekend den slag heeft om te verzin nen, hielden daar de kleinen recht aangenaam bezig. Daar aan al de werktuigen tegelijk wordt gewerkt, kunnen wij den uit slag van deze wedstrijden heden niet meer vermelden. (Zie vervolg Stadsnieuws 3de pagina Brand to Sp iarndam. Zondagnacht is te Spaarndam de woning van en bewoond door den veehouder de Vries geheel afgebrand, een deel van den inboedel kon wor den gered. De brand schijnt in den hooiberg, vermoedelijk door broeiing% te zijn ontstaan. Stoornis in de telegraafleiding. Het on weder van j.l. Zaterdag bracht op meerdere plaateen langs de spoor weglij nen stoornis in de telegrafische en telefonische gemeenschap.Tusschen Sloterdijk ,'en Haifweg was dien dag die verbinding onbruikbaar, hetwelk veel ongerief veroorzaakte. Aanbosteding. B. en W. der gemeente Velsen hebben den verbouw der openbare school te IJmuiden opgedragen aan P. Rengs aldaar, voor f12.130. Bezoek van H.H. M M. do koninginnen aan Zeoland. De Midd. Cl. verneemt uit alles zins vertrouwbare bron dat Hare Ma jesteit de Koningin-Regentes zich voorstelt met Hare Majesteit de Ko ningin, tusschen den 20en en 3üen Augustus, een drie of vierdaagsch bezoek te brengen aan de provincie Zeeland. Luitenant-generaal Mansfeit f. Het vaderland heefi opnieuw een verlies geleden door het overlijden van den gep. luitenant generaal M. E. Mansfeld, adjudant in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin. Door het overlijden van dezen op- perofficier is tevens het getal der nog in leven zijnde metalen kruisridders wederom met een verminderd. Lombok. De Si. Ct. meldt: Van den goeverneur-generaal van Nederlandsch-Indië is bij het depar tement van koloniën, onder dagtee- kening van 7 Juli ontvangen het navolgende telegram, betreffende de expeditie tegen Lombok „Voorspoed wensch beide Koningin nen door land- en zeemacht te Am- penan geestdriftvol ontvangen. Vijf den dezer expeditie aldaar vereenigd en ultimatum gezonden. Zesden vroeg kwamen drie hoofden berichten dat 24 uur tijd voor antwoord te kort was. Dien ochtend debarqueerde ex peditie in beste orde te Ampenan zonper tegenstand, zelfs met eenige hulp derbevolking. Lomboksche vlag door onze vlag vervangen. Volgens bericht is vijand te Mataram enTja- kranegara verzameld en zal hij aldaar stand houden. Gezondheid zeer goed. Een gelukkige omstandigheid. Een politie-agent in een Zuid-Hol- landsche gemeente, niet ver van Schoonhoven, had een landlooper op gepakt, en ging er mee naar het ar restantenhok, maarkon de deur niet open krijgen. De burgemeester beproefde wat den agent niet mocht gelukken, maar slaagde evenmin, waarna een smid ontboden werd. Deze sukkelde er eveneens mee en toen nam men een kloek besluitde landlooper werd buiten de gemeente gebracht en ver zocht heen te gaan, aan welke vrien delijke uitnoodiging hij haastig vol deed. Poging tot afpersing. Te Breukelen heeft zich het volgen de geval voorgedaan. Zekere heerD. inrichting en was' na inzending zijner vordering uitge-| noodigd, dit persoonlijk in ontvangst; te nemen. Ter bestemder plaatse ge komen, werd de schuldeischer in eene kamer gelaten; deuren en vensters werden gesloten, en in plaats van geld werd eene schuldbekentenis voor den dag gehaald ten bedrage van eenige duizenden guldens endeeisch gesteld, dat de heer D. v. T. deze zou teekenen, onder bedreiging, dat het anders slecht met hem zou afloo- pen* Toch weigerde de heer D. v. T. volstandig en bracht het eindelijk zóó ver, dat men hem liet vertrekken. Van Deth voor de rechtbank. Van Deth zal op 21 dezer voorde rechtbank te Middelburg terechtstaan wegens beleediging van den heer mr. Nahuijs, officier van justitie te Arn hem, door hem genoemd „een groote lafaard, schandvlek van de rechterlij ke macht." Er zijn 10 getuigen opgeroepen. De sociëteits kwestie. De kantonrechter te Amsterdam heeft Zaterdag vrijgesproken den kof fiehuishouder Muller, die sociëteit hield m een perceel naast zijn bier huis. Een collega van dezen, die sociëteit hield in een afgeschoten gedeelte van de overdag voor het publiek toegan kelijke zaal van zijn bierhuis, werd daarentegen veroordeeld. Roeiwedstrijdeu dor Konink lijke Zeil- en Roeiyereeaigmg op den Amstei. Zaterdagmorgen hadden deze wed strijden plaats. Het eerste nummer was Vierriemsgieken (outrigged), baan 3000 meter. Boeinummer 2. Roei- en Zeilveree niging „de Amstei te Amsterdam, 3. Amst. Studenten-Roeivereeniging „Nereus". „De Hoop", die ook had ingeschre ven, kwam niet uit. Bij den Omval was „de Amstei" nog voor, maar even voor het Badhuis neemt „Ne reus" een spurtje, (38 sl.) komt eenige bootlengtea voer en „de Am- stel" gaf het op. No. 2. Tweeriemsgieken (inrigged) geroeid door juniores, baan 3600 M. Boeinummer 1. Roeivereenig. „Wil lem III", te Amsterdam. 2. Studenten-Roe vt reeniging „Njord" 3. Amsterdamsche „Roei- en Zeil vereeniging „de Hoop". 4. Deutscher Turn Ruder Ver- ein. „Willem IIP' was bij 't verlaten van de boei al spoedig achter. „De Hoop" voor, welke plaats evenwel door de Duitsc'ae. Rotterdammers werd overgenomen. „De Hoop" is te h:;rd van stal geloopen, en „Njord" nam met een mooien kalmen slag de leiding en nam ook het eerst de draaiboei. De „Turnverein" moest bet door een ongeluk opgeven, zoodat „Njord" won in 16 min. 59 sec.; „De Hoop" deed er 17 min. 45 sec. over. No. 3. Vierriemsgieken (outrigged) baan 3000 M. De roeiers mogen niet voor de nos. 1 en 6 zijn inge schreven. Boeinummer 2. Studenten-Roei ver eeniging „Nereus". „Nereus" legde alleen de baan op. De baan werd afgelegd in 14 min. 3 sec. No. 4. Tweeriemsgieken (outrigged) baan 2000. Boeinummer 2. Leidsche Studen- den-Roeivereeniging „Njord". 3. Roei- en Zeilvereeniging „De Amstei". 4. Amsterdamsche Sludenten-Roei- vereeniging „Nereus". „Nereus" ging met een spurtje weg op den voet door de andere ploegen gevolgd. „De Amstei" had bij de eerste bocht het ongeluk tegen een der pikets te roeien, waardoor een der riemen brak en Oldings te water geraakte. Verder liep het ongeval zonder ongelukken af. „Nereus" won in 9 min. 9 sec., „Njord" was tweede in 9 min. 23 sec. No. 5. Single sculling outriggers geroeid door juniores, baan 2000 M. Prijs; De groote zilv. medaille. Boeinummer. 2. Roei en zeilver eeniging „De Amstei" te Amsterdam, boot „De Dwerg", P. Mattern. 3. A.mst.Studenten-Roeivereeniging „Ne reus", A. Bogers; 4. Leidsche Stud.- Roeivereeniging „Njord". H. Ver voort. „Nereus" had da leiding, daarna kwamen „Njord" en „De Amstei". De afstand vergrootte zich al meer en meer. In deze volgorde kwam geene verandering. De tijd van „Ne reus" bedroeg 8 min. 33 sec., die van „Njord" 8 min. 42 sec. No. 6. Vierriemsgieken (outrigged), baan 3000 M. PrijsEsn kunstvoor werp ter waarde van twee honderd „Nederl. Studenten-Roeibond". Deze prijs wordt eigendom der vereeni ging, die hem in twee achtereenvol gende wedstrijden of driemaal in het geheel behaald zal hebben. Boeinummer 2. Amsterd. Studen ten-roei vereeniging „Nereus". 3. Roei en Zeilvereeniging „De Amstei", Am sterdam. 4. Amsterd, Roei- en Zeil vereeniging „De Hoop". Tot het badhuis waren de drie ploegen ongeveer gelijk, Nereus met een onbeteekenend verschil voor. Toen ging De Amstei wat afzakken en ver boor alle kans om te winnen. Nereus werd één in 7 min. 48 sec., „De Hoop,, roeide kranig; tijd 7 m. 50 sec. Het verschil was nog geen lengte. No. 7. „Single sculling outriggers," baan 2000 M. Wedstrijd om den Fortuna-beker. Boeinummer 2. Amsterdamsche Roei- en Zeilvereeniging „De Hoop", boot Mij old love, G. Nillihes. 4. Am sterd. Studenten Roei vereeniging „Nereus", A. Bogers. Nillihes komt bij de watertoren iets vóór; tot hier was het verschil in afstand bijna niets. De gemiddelde slag is 28. De a.'stand vergroot zich langzamerhand Nillihes wint in 8 min. 34 sec. Bogers ging niet door de boei. No. 10 „Achtriemsgieken". Dit nummer werd overgeroeid, daar „De IIoop" „Nereus" gehinderd had, en laatstgenoemde vereeniging protest aanteekende. Na het ingekomen protest besloot de jury over te laten roeien. Bij den Omval wa3 „Nereus" voor, „De Hoop" tweede en „De Amstei" derde. Het verschil was hier een halve lengte. „De Am- stel" was ongeveer drie lengten ach ter. „De Hoop" ging iets inloopen, maar kon het niet meer halen.Tijd: 10 min. 31 sec. De tijd van „De Hoop" was 10 min. 3l3/s sec. „De Hoop" protesteerde, daar zij meende, dat „Nereus" door een verkeerde boei was gegaan. No. 11. „Vierriemsgieken" (inreg- ged) geroeid door juniores, baan 3600 meter. Boeinummer. 1. Amsterdamsche Studenten Roeivereenigmg „Nereus". 3. Leidsche Studenten Roei vereeni ging „Njord". 5. Amsterd unsche Roei- en Zeilvereeniging „De Hoop". „Njord" ging dadelijk voor en „De Hoop" gaf het spoedig op. „Njord nam een grooten voor sprong en nam zelfs 1 min. 40 sec, voor „Nereus" de draaiboei. „Njord won in 15 min. 58 sec. No. 12 „Zesriemsgieken" (inrigged) baan 3600 meter. PrijsEen kunst voorwerp. „De Amstei" en „De Hoop" had den zich teruggetrokken, zoodat „Njord" alleen de baan aflegde. WieleiwecUtrijd to Arnhem. Zondag werden op de baan te Arn hem wielerwedstrijden gehouden, waarbij het verrijden der nationale kampioenschappen den hoofdschotel vormde, welke wedstrijden uitstekend zijn geslaagd dank zij o. a. de bij komende omstandigheden, dat de in schrijvingen talrijk en het weer gun stig was. Om twee uren namen de wedstrij den een aanvang met Kampioenschap van Nederland, afstand 1609 Meter. In de beslissing reden mee Jaap Eden, Scheltema Beduin Gorter en Siep. (Er was in twee afd- elingen ge reden.) Bij het ingaan der laatste ronde vliegt Gorter vooruit, op een halve wiellengte door Scheltema en Eden gevolgd. Het schijnt of Eden in het voorlaatste einde niets wilt, maar in de bocht spurt hij kolossaal en komt prachtig één aan in 2 min. 47Vs sec., Gorter is tweede in 2 min. 47-s sec, en Scheltema Beduin derde in 2 min. 473lS. Nieuwelingenwedstrijd van meet op veiligheids wieiers, 2000 meter. In dit nummer werd weer in twee af- deelingen gereden. In de beslissing wonnen. De Roodt in 3 min. 554/10 sec., Wiemann in 3 min. ö58/i„ sec. en Amerika in 3 min. 55s, sec. „Hollandsche wedstrijd. Afstand 5 K M. Ie pr. groote zilv. lauwerkrans met verg. zilv. med., 2e pr. zilv. med. 3e prijs bronz. med. De winners kwamen slechts met een klein verschil aan. Siep in 8 min, 27 sec. (1); v. d. Griendt in 8 min. 27 Ys sec. (2); Witteveen in 8 min. 273/6 sec. (3) „Wedstrijd met voorgift, 12 Eng. mijl Prijzen; drie kunstvoorwerpen. Hierbij werd in drie afdeelingen gereden. Uit de beslissing bleek, dat de handicaps veel te groot waren, zoo dat het voor de limit men onmogelijk was te winnen. Uitslag: Zijlstra (1), Crapendaal (2), Witteveen (3). Tijd 1 min. 5Ys sec. Tweede wedstrijd om het kam pioenschap van Nederland, 5 K.M. In de laatste ronde kregen wij een prachtigen start te zien. tusschen In het rechte einde 'loopt Eden veel uit, en wint in 9 min. 8,:/io_ sec. Twee nummers om het kampioen schap heeft hij nu gewonnen, waar door hij den kampioentitel van Ne derland verworven heeft. Rademaker wa3 tweede in 9 min. SYio sec. en Scheltema Beduin derde in 9 min. 88/io sec. Wedstrijd van meet op tweeper soons twee wieiers 3 K.M. Deelnemers A. J. Zijlstra te Arnhem en Beisen- herz te Amst.; C. Witteveen te Haar lem en Schrauvven Amst; H. J. Gor ter te Zwolle en P. de Waardt te Rott.H. v. d. Griendt te Haarlem en Pieterse te Arnhem. De banden van het laatste tandempaar sprong na twee ronden. Voor 't ingaan der laatste ronde hadden alle paren eenigen afstand, met Gorter en De Waardt vooraan; zij binnen in 4 min. 418m sec. Witteveen enSchrau- wen tweede. Derde wedstrijd om het kampioen schap van Nederland, 10 K.M. Na 14 ronden neemt Eden ond3r 't gejuich van het publiek de leiding en komt een halve baan voor. Zoo hard gaat het zelfs dat er nog 23 rondenmoeten gereden worden toen hij zijne mededingers lapte, dus een baan ingeloopen was. Het ging Rademaker te hard; hij verdween dus van de baan. Jaap Eden won in 15 min. 34 sec., het record van Konig slaandedit was "15 min 53Yio sec. Hij verdiende behalve de kampioensmedaille de tijd medaille daar er binnen de 16 min. gereden was, alsmede de leidings medaille. Een warme ovatie werd hem ge bracht. Het publiek, de barrières ver brekende, vloog over het middenter rein, waar meuigeen een natten voet haalde, om Eden toe te juichen, die rondgedragen werd. Om vijf uur waren de races af- geloopen, die uitmuntend geslaagd zijn. Ladas. Ladaslord Rosebery's Der by-win ner, is Donderdag op de wedrennen te Newmarket derde aangekomen. De kenners begrijpen er niets van. Zaterdag is met 336 tegen 141 stemmen in de fransche Kamer eene motie aangenomen, waarmee de re- geering zich had vereenigd, en waar door een einde is gemaakt aan de interpellatie betreffende de werksta king van Graissesac. Het fransche ministerie heeft de artikelen vastgesteld van het wets ontwerp betreffende het verheerlijken van anar histische misdaden door de pers en het aanhitsen daartoe. Deze misdaden, zooals moord, plundering, brandstichting en het werpen van bommen, worden onder het gebied der correctioneele rechtbanken ge bracht. De straffen zijn aanmerkelijk verzwaard. De openbaarheid der de batten in de rechtsgedingen tegen anarchisten is verboden. Het wetsontwerp op de persdelicten is Zaterdag in de ïtaliaansche Kamer aangenomen. Te Brussel is het bericht ontvan gen, dat de soldaten van denCongo- staat de volgelingen van den Mahdi in hunne versterkingen aan den Nijl eene gevoelige nederlaag hebben toe gebracht. De houding van Cleveland, den president der Vereenigde Staten te genover de werkstakers, wier betoo gingen door hem krachtig worden onderdrukt, wordt door de bladen van verschillende richtingen goedge keurd. Het geldt hier een strijd, al dus schrijft de republikeinsche „Tri bune", tusschen de wet en de anar chie. Men hoopt in Chicago, dat ge neraal Miles in staat zal zijn verdere ongeregeldheden te onderdrukken. Werkstaking van kleermakers. In het kleedermakersvak in En geland dreigt een reusachtige werk staking uit te breken, waaraan vol gens den algemeenen secretaris der internationale vakvereeniging onge veer 500,000 personen van beiderlei kunne zullen deelnemen. Het hoofd doel der beweging zul zijn een betere regeling van den arbeid te verkrijgen. De secretaris heeft verklaard, dat het oogenblik nu zeer gunstig is om den strijd te beginnen. Een brief van Caserio. De Figaro meldt, dat Caserio aan den president der republiek een brief gericht heeft, waarin hij verzoekt hem eenig geld te doen toekomen, ten einde hem het régime in de gevan genis, dat wel wat streng is, te ver- zachter. Het blad_voegt er bij, dat het be richt ontwijfelbaar echt i3. Wij zou den, laat het er op volgen, niet willen gekscheren over zoo iets. Hierna geeft de Figaro, het vol- den „ik wot heel slecht gevoed, en goed beschouwd behoort gij mij wel wat toe te staar want gij hebt het aan mij te danken dat gij president der republiek zij t; Wat een cinisme laat de Figa? er op volgen. Aanhouding van anarchistau Twee anarchisten te Barcelona ziji Zaterdag in hechtenis genomen. Mei heeft belangrijke papieren bij hen gevonden. Een hunner is een Itali aan, die, naar men beweert, door de geheime politie werd opgespoord et wiens uitlevering zal gevraagd wot den. Toestand in Amerika. Het nieuws uit Amerika omtrent de werkstaking is allerernstigst, voor al te Chicago, waarde voorspellingen van Debs omtrent een burgeroorlog op het punt zijn van verwezenlijkt t? worden. De aanwezigheid van 1505 bonlstroepen blijkt onmachtig te zijn de staking in den loop der treinen tt verhelpen. Duizenden hebben hon< gersnood. Middelerwijl beletten ver woede groote volkshoopen het vervoer van levensmiddelen. Er liggen overal massa's vleesch te verrotten. Chicago geleek Vrijdag als Parijs onder de commune. Niet alleen werden geheele treinen omvergehaald en in brand gestoken, maar ook pakhuizen en openbare ge bouwen deelden in dit lot. Op hel terrein der wereldtentoonstelling werd eene oppervlakte van 80 acres aan de vlammen prijsgegeven, terwijl het gepeupel het blusschings werk zooveel mogelijk trachtte te belemmeren eal verijdelen. Herhaaldelijk hadden er botsingen! plaat3 tusschen het volk en de gel wapende macht, welke eerst in denl loop van den avond begon te vuren! waardoor ettelijke deelnemers gewond! of gedood werden. Ondanks dit alles! durfde de Gouverneur van Illinois! per telegraaf een protest aan presi-l dent Cleveland zenden tegen de in! menging van de staatstroepen, welk! voorbeeld de Gouverneur van Colo-I rado navolgde. Cleveland seinde aanl beiden in zeer krachtige termen tel rug. Generaal Miles blijft te Chicago! voortdurend versterkingen ontvangen! De gouverneur van Illinois acht hetl tijdstip eindelijk aangebroken orJ siaatetroepen te zenden naar Chicago! De besturen der spoorwegmaatschap! pijen aldaar weigeren verder met del mijnwerkers in onderhandelingen tel treden. Pullman bevindt zich teNew-Yorkl en weigerde aan de uitnoodiging van! den burgemeester van Chicago tel voldoen om zich derwaarts te begeven! ten einde zelf met zijn personeel tel confereeren. De spoorweg-beambten! hadden Zaterdag te Pittsburg eenel vergadering gehouden ten einde tel bespreken wat zij verder doen zullen! Deb's pogingen om nog andere werk! stakingen uit te lokken, falen gedeel-l lelijk; zoo weigerde het zettersbondl te Chic go den arbeid te staken even! als de machinistenbond. Daarentegen moeien de zoogenaam! de Ridders van den Arbeid tot eenl algemeens strike hebben be! sloten. De gouverneur van Missouri heeffcl ook geprotesteerd tegen federale in-1 me .ging. De overheden in de ver schillende staten trachten tevergeefs den loop der treinen te bespoedigen. De spoorwegbeambten van Cleveland en van New-Crleans hebben Vrijdag het werk gestaakt. Eerstgenoemde hebben het voortduren van den goe- derendienst onmogelijk gemaakt,even- als hunne kameraden in Sacramento. Drie duizend werkstakers hebben alle vei keer in de „Southern Pacific" on mogelijk gemaakt te Los Angeles en te San José, waar dertig hunner op de rails gingen liggen. De regeering der Vercenigde Staten is voornemens desnoods de Nationale Garde van New York naar het wes ten te zenden, ten einde de Bonds- troepen af te lossen. De spoorwegbe ambten van Louisville hebben beslo ten door te werken. De New-York Central heeft den dienst van sneltrei nen naar Chicago gestaakt. Een lid van den Senaat heeft een voorstel ingediend, strekkende om eene commissie te benoemen, die zal onderzoeken of de Staat al dan niet alle spoorwegen, telegraphen en tele- phoons kan overnemen. De behande ling van het voorstel is uitgesteld. De Senaat der Unie overhandigde aan het comité van justitie het voor stel van Georges, strekkende om scheidsrechters te benoemen, ten einde de geschillen tusschen de spoorweg- besturen en hunne beambten door arbitrage uit den weg te rui nen. Nader wordt nog gemeld dat het in Californië tot een volslagen op stand is gekomen. Negentiende van de bevolking trekt partij voor de werkstakers; bijna iedereen, zelfs de soldaten te Sacramento, dragen witte linten, het onderscheidingsteeken der werkstakers.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2