DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang: Zaterdag 14 Juli 1884. No. 3383 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: J, C. STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermagen." BINNENLAND. FEUILLETON- AAHLËMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier», Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suce., Parijs 31&is Faubourg Montmartre Eet Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten Aan elkander gewaagd. Haarlemmer 'alle tjes CC VII. Binnen- en Bui- nlandsche berichten. Varia. Ad- )vertentïèn enz. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qni- antiën, Brievenhoofden, Memoranda |en alle overige Drukwerken, die op antoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad pillijk en vlug gedrukt. Directeur- Uitgever Haarlem13 Juli 1894. Aanbesteding. Voor de Donderdag door B. en W. gehouden aanbesteding van den bouw «ener stads-apotheek met directeurs woning op het terrein aan den Kam persingel zijn ingeleverd 22 inschrij vingsbiljetten, n.l. van D. A. Braakenburg, alhier v. j 17,687 H. London, 18,270 M. v. Ommeren „18,359 A. Rinkema, „18,669 Giebels Servellen, 18,888 J. A. Jonker, „18,994 Martens Zoon, 19,319 J. van den Boogaard 19,590 J. S. van Velthuijsen, 19,645 J. van Ek Zoon, 19,750 J. Vander, 19,820 A. F. Captein 19,878 D. A. van Leeuwen 19,985 T. J. Verzijlberg, „20,000 G. Hulsebosch 20,660 J. P. A. Nelissen, „20,800 G. P. J. Beccari, 20,M50 J. M. Pmxter, te Amsterdam 21,000 B. Zuitbof Zonen, alhier 21,100 A. B. Zuure, te Amsterdam 21,380 K. J. B. Damme, 21,900 H. J. Meekers, „22,222 Groot verlof. Op beden zijn de miliciens blijvend gedeelte der lichting 1893 van bet bier garnizoen houdend bataljon in fanterie in bet genot van groot verlof gesteld. Harddraverij. De Harddraverij Vereeniging al hier beeft besloten om Woensdag 22 Augustus weer eene harddraverij bier ter stede te doen plaats hebben. Met bet oog op de vele nog te houden wedrennen is besloten bet plan, dat eerst bestond, om er een tweedaagsch feest van te maken, op te geven. Coöporatievo bouw vereeni ging. Voor de Donderdag gehouden aan besteding van den bouw van 15 bui zen voor de Coöperatieve bouwver- eeniging „Ambtenaarskring" in de Gaelstraat, werd door 8 aannemers ingeschreven. Laagste inschrijver was C. Romeijn alhier voor f34.289. A Basso Porto. (Donderdagavond in den Schouwburg in de Jansstraat gespeeld Allo, allo, allo, dames en beeren, boeren, burgers en buitenlui, gaat dat zien, gaat dat zienA Basso Porto. Tooneelen uit bet volksloven te Na pels in 3 bedrijven in bet italiaanscb geschreven door meneer Geoffredo Cognetti, in bet duitsch overgebracht door meneer Emile Dührer en daaruit in bet nederlandscb vertaald door meneer Peka. Allo, allo, allo, komt binnenkomt binnen 't Spul gaat beginnen. Hier zie je zooveul als de koopvrouw Maria, een Kenautje van stavast, die vroeger zielsveel gehouden beeft van Cecilio, den verraaier in bet stuk en die Cecilio's beminde tot zelfmoord beeft gebracht; bier zie je ook Ceci lio zelf, die uit kwaadaardigheid Maria tot den bedelstaf gebracht, haarman tot een dief gemaakt beeft en hare kinderen in 't verderf tracht te stor ten. Je boort alsdat dat stelletje, dat aan mekaar gewaagd is, gesprekken houdt waarvan de ruiten rinkelen. Verders maak je kennis met bet ge heime eedgenootschap der „Camorra", voorgesteld door vier lummels van kerels, die bun geheimen zoo luid be praten dat de politie ze straten ver booren kan en de tegenwoordigheid van den Commissaris van Politie in den schouwburg voor {t publiek 'n beele geruststelling is. Boeren, burgers en buitenlui, je leert bier land- en volkenkunde be ter dan in de boeken. Je merkt al gauw dat 't een groote jok is dat de Napolitanen zich den beelen dag op bun rug in de zon laten braaien want deze Camorristen komen voor den dag en verdwijnen, springen op elkaar los, vechten, baljaren en ma ken ruzie alsof de Camorra eene ver- eeniging was tot bevordering van burengerucht. Je bewondert er ook een meisje van zestien jaar, Sesella, dat verliefd, is op Cecilio die twee en half maal zoo oud is als zij en die als bij haar spreken wil gracieuselijk blaast op een buitje gelijk de nachtegaal, dames en beeren. Verders bemerk je er een rechtbank op Camorristischen grond slag die in weerwil van de strenge wetten waaraan de Camorra onder worpen is, over bare discipline niet al te veel mag blageuren, aangezien de president, wanneer hij na een deftige speech bet gevoelen van de medele den vraagt, niets te hooren krijgt dan: „ho, who, bbah, ho!" alsof de leden zich in bet oproer maken oefe nen. Aan 't slot van 't stuk kom je te beleven, dat de koopvrouw Maria om hare kinderen te verdedigen, meneer Cecilio een mes in de borst steekt dat bet zoo kraakt. Waarop bare kinderen komen aan gesneld onder veel geroep van „moe der mopder!" en alle mogelijke per sonen komen aandraven die geduren de de drie bedrij ven in dit stuk doende zijn geweest, vermeerderd met voor ƒ1.80 aan figuranten, zes man a der tig cents het stuk, welke laatsten door de wetgevende macht zijn ge- kommandeercl om al de Camorristen en vrouw Marie op den koop toe naar de gevangenis te slepen, waar ze op vunzig stroo natuurlijk ten prooi zullen zijn aan gulzige ratten. Gaat dat zien, dames en beeren, gaat dat zien, want 't is geen drama, 'tis een kluchtspel. Behalve juffrouw Julia Cuijpers die kans beeft gezien baar groot talent te laten bewonde ren zelfs in de malle rol van vrouw Maria, en de beer Verhagen die de verraaiersrol van Cecilio niet onver dienstelijk speelt, maakt de rest den indruk van een troep schreeuwende boeren, die ruzie hebben zoolang de markt duurt. Allo, allo, allo, voorziet u van plaats, voorziet u van plaats, voorziet u van plaats, kluchten zul je beleven Vereeniging van Gymnastiek- onderwijzers in Nederland. Deze vereeniging bondt Zondag 15 dezer bare jaarlïjkscbe algemeene vergadering in „de Leeuwerik" al hier. Ter gelegenheid bier van zal des avonds een soireé amusante met bal in de „Kroon" worden gehouden. Maandag wordt de algemeene verga dering voortgezet, waarna des na middags een rijtoer wordt gehouden over Heemstede, Vogelenzang, O ver veen, Bloemendaal tot Velserend. Diefstal van een koe. Door de politie alhier zijn aange houden en naar het buis van bewa ring overgebracht Bouwe van Veis, oud 33 jaren, varensgezel, en Johan nes Lehmler, oud 30 jaren, los werk man, die zich in den nacht van 11. Woensdag op Donderdag hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een koe uit eene weide onder de gemeente Heemstede. Zij hebben reeds vroeger wegens diefstal gevangenis straf ondergaan. Afdeeling: „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 13 Juli hebben zich de volgende personen aangemeld 30 voor werkvrouw, 2 voor wasch- vrouw, 6 voor naaister, 3 voor grond werker, 12 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 7 voor loopknecht, 4 voor op passer, 3 voor koffiebuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 1 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 10 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangel werk, 1 voor bloemistknecht, 1 voor baker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenscben te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot bet Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. (Zie vervolg Stadsnieuws 3de pagina.') Vorstelijke badgasten. Z. K. H. de groothertog van Sak sen en H. D. dochter de hertogin Johann Albrecht van Mecklenburg zullen in het begin der tweede week van Augustus te Scheveuingeu aan komen en bun intrek nemen in het Kurhaus aldaar. De Costa-Rica Packet. In het engelsche Lagerhuis deelde de minister Grey Donderdag mede, dat de Nederlandsche regeering het voor stel heeft gedaan om het geschil be' treffende de schadeloosstelling, waarop de gezagvoerder van de Costa-Riea Packet aanspraak heeft, te laten uit maken door een scheidegerecht. De Engelsche regeering zal in over weging nemen, in hoever dit voor stel kan worden aangenomen, en, zoo ja, onder welke voorwaarden. Lombok. Bij het dép. van koloniën is het volgende telegram omtrent Lombok ontvangen ,De vorst stemde in alle eischen van de Indische regeering toe, be halve in de uitlevering van Anak Agoeng Madé, den onwettigen zoon van den vorst. Generaal Vetter hand haafde de eischen van ons goeverne- ment en rukte op, doch ontving bij den opmarsch het verzoek des vorsten om vergiffenis. Made doodde zich; de identiteit van het lijk is bewezen. „Mataram en Tjakra Negara zijn zon der tegenstand bezet. Woensdagmid dag heeft een samenkomst plaats ge had tusschen generaal Vetter en den ouden vorst. „De gezondheidstoestand is gunstig." De eischen, die onzerzijds aan de vorsten van Lombok gesteld zijn, waren volgens de mededeeling van den minister van koloniën in de ver gadering der Tweede Kamer van 29 Juni jl. deze lo. eene betuiging van spijt over de tot dusverre aangenomen onge paste houding tegenover het gouver nement en zijne ambtenaren; 2o. de plechtige ve- zekering dat het vorstenbestuur voortaan stipte- lijk zal opvolgen de bevelen, uitge vaardigd door den gouverneur-gene raal, als uitoefenende de regeeriug in geheel Nederlandseh-Indië, waar van Lombok een deel uitmaakt, met name zijne bevelen, betreffende den in- en uitvoer van oorlogsbehoeften en bet gebruik van stoomschepen met geheel of gedeeltelijk Europee- sche bemanning; 3o. de aanvaarding door het be stuur van de bemiddeling van den resident van Bali en Lombok, om aan den verwarden toestand op Lom bok een einde te maken, en de be lofte zich neder te leggen bij de re geling, welke de resident naar be vind van zaken zal treffen. Aan deze drie eischen werd later nog een vierde toegevoegd nl. de onmiddellijke uitlevering, teneinde hem naar een ander eiland te ver bannen, van den oneohten zoon van den ouden vorst van Lombok, Anak Agoeng Madé. Naar het van PAUL H. GERRARD. 22) HOOFDSTUK VIII. Eene derde moeder. Tony zou den dag hebben vervloekt als hij had geweten welke plannen gesmeed werden, waarbij hij betrokken was; bet geluk diende hem echter voor dat oogenblik, want toen dokter Wrigley zich naar de oude vrouw begaf, bij wie de verpleegden van de engeltjes-maakster het eerst onder dak waren gebracht, vernam hij dat de knaap met die donkere oogen en dat krullend haar en dat eigenaardige teeken op zijn been, door eene aanzienlijke dame was meegenomen. Terwijl dokter Wrigley Tony Pettigrew hier en daar sir Rupert liet opsporen, bevond deze zich, waar hij hem het laatste wenschte te vinden in de armen zijner moeder! Onder het talrijk kroost van Wrigley bevond zich een zachtzinnig, klein meisje, Elizabeth geheeten, die haar vader verkoos te beschouwen als de naamgenoote van mevrouw Barth en die hij dikwijls meebracht, wanneer hij deze be zocht, in de hoop, dat zijn dochtertje daardoor erfgename zou kunnen worden van het kapitaaltje, waarop lady Barth recht had. Toen hij nu Elizabeth weer eens meenam op een morgen- bezoek bij lady Barth, ontmoette Wrigley lady Bidebankbij hare vriendin, eene kinderjuffrouw zat in den boek en naast lady Barth zat op de Bofa een jeugdige knaap van plezier te kraaien terwijl hij trok aan de ringen, welke de zieke om hare vermagerde vingers droeg. „Ik heb dan toch eindelijk een kind tot mij genomen dokter," zeide lady Bidebank. „U weet, dat wij elkaar eens hebben ontmoet, toen wij hetzelfde doel hadden." Dokter Wrigley werd een weinig rood, terwijl hij zich herinnerde aan welk groot gevaar hij bij die gelegenheid was ontsnapt. Daarna verbleekte hij. Hij herkende het kind, dat lady Barth in haar arm hield geklemd. Het waB een pijnlijk bezoek. „Dokter Wrigley," zeide lady Barth, in wanhoop zoekende naar iets, waarover zij kon praten met den gaBt, dien zij verfoeide, „kijk eens, of gij een verklaring geven kunt van het zonderlinge kenteeken, dat het kind draagt. Zie eens!" en zij schoof het kleine sokje naar beneden. „Is dat hart er reeds van de geboorte af geweest? Is het getatoeëerd, of hoe is het er anders op gekomen?" De dokter vestigde er zijn blik op. Het zweet parelde hem op het voorhoofd. „OJuist. Ja, dat schijnt reeds bij de geboorte op het been te zijn gewtest het is een hartenaas, ziet gij?" En de schavuit trachtte te lachen bij deze opmerking. Lady Barth trok haastig de sok weer in de hoogte, ging achterover geleund liggen tegen haar kussen en begon na te denken. Toen dokter Wrigley, eenigszins ontsteld, afscheid nam, volstond zij met eene kleine buiging. „Waarde vriendin," zeide lady Barth tot hare overgebleven gast, „u zegt, dat uwe belangstelling voor het kind vermin derd wordt door de gedachte, dat hij uit het oogpunt van erfelijkheid kwaad bloed bezit en dat dit den een of anderen dag zal blijken. Dat woord van dokter Wrigley harten aas brengt mij op een spoor, dat ons misschien zal leiden tot de ontdekking van de afkomst van dit kind." „Daartoe zal ik gaarne alle pogingen aanwenden," riep lady Bidebank uit; „immers als ik met zijne afkomst bekend ben, dan kan ik beter weten hoe ik hem moet opvoeden." „Ruim een jaar geleden," zeide lady Barth, „bracht een van de werklieden hier dikwijls zijne vrouw en kind om een boschluchtje te scheppen. De vrouw had een kind, waarvan zij dolveel hield, en zij liet mij hetzelfde litteeken op het kind zien, en zeide dat zijn vader het harten-aas noemde." „En hoe heette zij, en hoe kwam haar kind, als zij er zoo veel van hield, bij den engeltjes-maakster?" „Miss Barth kan u misschien den naam noemen. Ik heb dien nooit gehoord. De moeder zal misschien dood zijn. Zij zag er zeer zwak uit." „Wees er van verzekerd, dat ik de zaak ernstig zal onder-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1