Een ongeluk met de lift. Twee bureaujongens van het Nieuws van den Dag te Amsterdam kwamen Donderdagmiddag op een lift naar beneden. De kabel brak en zij stortten van een aanmerkelijke hoogte neer. Ernstig gewond werden zij naar het gasthuis vervoerd. Aanranding in het Haagsche Bosch. In het Haagsche Bosch heeft Woens dagavond weder eene aanranding plaats gehad. Een brigadier van de artillerie, die met een meisje op eene- bank zat, werd plotseling door twee personen aangevallen. Hij trok echter spoedig zijn sabel en sloeg daarmede zoodanig in het rond, dat een der twee aan randers een geduchten sabelhouw over het oor bekwam. De andere koos het hazenpad. De artillerist zoowel als de verwon de werden naar het politie-bureau gebracht. Laatstgenoemde werd in het ziekenhuis verbonden. Logeervereeniging. De heer J. M. Koen, hoofd der burgerschool voor jongens te 's Gra- venhage (Raamstraat 27), heeft zich gewend tot alle onderwijzers in Ne derland, met het doel eene logeer vereeniging voor kinderen van onder wijzers op te richten. „Laten wij, zoo zegt hij, coöpera tief te werk gaan. A!' stuurt bijv. zijne twee kinderen 10 dagen naar B; B. stuurt zijn jongen 14 dagen naar C.C. stuurt 3 van zijne telgen naar A. Zoo betalen we elkander met toebeurzen. Omdat de aantallen dagen en kinderen in dit geval wei niet al tijd precies zullen uitkomen, nemen we aan, dat degene, die éen kind een dag uit logeeren stuurt, éen gul den betaalt, maar eveneens een gul den krijgt voor elk kind, dat hij éen dag te logeeren heeft." Om dit behoorlijk te organiseeren wordt er verzocht, dat ieder,die mee wil doen den ontwerper eene opgave zende, inhoudendea. naam van den aanvrager, b. hoeveel kinderen zijn gezin telt; c. naam en leeftijd der kinderen, voor welke plaats gevraagd wordt bij anderend. of deze kinde ren intellectueel, moreel of lichame lijk bijzondere zorg vereischen e. in welke streek men ze het liefst zag geplaatstf. voer hoe langg. van.... toth. voor hoeveel logesrgastjes (jongens en meisjes) nog plaats zou zijn i. voor hoelang; j. van.... tot...,; k. wat er in de omgeving te zien is.; Komen al die opgaven op eene plaats, dan kan misschien aan alle verzoeken worden voldaan en de va- canties worden daardoor aangenaam, nuttig en vol afwisseling, wat ze nu veelal niet zijn. De kinderen maken op aangename wijze met menechen en plaatsen kennis, de ouders ko men met elkander in aanraking, enz. Neerbosch. Het jaarfeest der weesinrichting te Neerbosch blijft steeds zijn aantrekke lijkheid behouden. Zoo waren ook Donderdag weder uit alle oorden des lands tal van belangstellenden sa mengekomen, om kennis te maken of de kennismaking te hernieuwen met de bekende stichting van den heer Van 't Linden-hout. Te halltien werd het feest geopend door den voorzitter der Vereeniging, den heer G. IJpenburg te Arnhem. Vervolgens sprak ds. Kautzman uit Dinksperloo de feestvierenden toe naar aanleiding van Exodus III: 1—8. De directeur, de heer J. van 't Lindenhout, bracht daarna verslag uit over het afgeloopen jaar, waarbij hij slechts terloops melding maakte van de stormen die over de stichting hebben gewoed. Hij erkende dat geen philantrophische instelling ooit zulk een aanval heeft le verduren gehad, en sprak het vertrouwen uit dat, evenals de Hernhutters in Duitsch- land en de bekende philantroop Her man Francke te Halle na moeilijke tijden gelouterd uit den strijd tegen laster te voorschijn kwamen, dit ook met Neerbosch het geval zal zijn. Dat het bestuur homogeen was met den directeur heeft den laatste niet weinig kracht gegeven om op zijn post te blijven. Het werk der commissie van onderzoek hoopt de directeur ten goede te zien komen aan de stichting. Verder ontleent het Hbld. aan het verslag het volgende Het personeel der inrichting werd eenigszins uitgebreid. Alle medearbei ders in dit werk bleven den directeur trouw ter zijde. Dit jaar kon het ziekenhuis vol tooid worden tot Avelks bouw in 1892 besloten was doch waarvoor de gif ten niet ruim inkwamen. De groote spoed waarmede dit huis gebouwd is, heeft den bouw zeer kostbaar ge maakt, daar te veel van vreemde ar beidskrachten gebruik moest worden gemaakt. De gezondheidstoestand der weezen was in den afgeloopen jaarkring zeer gunstig. Slechts 14 kinderen werden door den dood weggenomen. 30 weezen, wier opname dringend noodzakelijk was, werden geplaatst 167 weezen hebben de inrichting ver laten, die deels in verschillende be- trekkiugen geplaatst zijn en deels aan de familie teruggegeven of ge zonden werden. De wasch- en badinrichting, waar voor een stoomketel geschonken werd, kon ook dit jaar weder uitge breid worden. De financieele toestand is, in aan merking genomen, al wat gebeurd is, vrij gunstig te noemen. De inkomsten waren giften, lega ten, verpleeggelden etc. 147.624.33 hieronder is begrepen voor 't bouw fonds ƒ11.169.56, voor verbeteringen der gebouwen etc. ƒ1153.24. liet saldo der drukkerij en binderij be draagt f 16.511.5714. Nadeelig saldo 31 Mei 1894 20.810,13. Over veranderingen in statuten, reglementen etc. kon in dit verslag nog niet uitgeweid worden. Spoedig hoopt men echter ook hiermede ge reed te zijn. Dankbaar erkennende het vele goede dat gedurende 31 jaren der stichting te beurt viel, verzekert de directeur nogmaals uitdrukkelijk, dat hij alles wil doen wat tot verbetering van de verpleging der weezen kan leiden en roept daartoe aller krachtige medewerking in. In de pauze hadden de bezoekers gelegenheid de verschillende gebou wen te bezichtigen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De cantine bewees hare goede diensten, en de dames die aldaar met den verkoop van levensmiddelen waren belast, had den heel wat te doen. Een tombola, evaneens door dames op het getouw gezet teneinde de gel den bijeen te brengen voor den aan koop van geneeskundige instrumen ten voor het nieuwe ziekenhuis, zal zeker blijken goede vruchten afge worpen te hebben. Eindelijk een woord van hulde voor de wijze waarop in de behoefie der ziekenverpleging is voorzien. Het nieuwe ziekenhuis is een inrichting die Neerbosch tot eere strekt. Het gebouw maakt een aangehamen in druk het bevat acht ziekenzalen, even zooveel ziekenvertrekjes, een badkamer, operatiekamer, keuken, kelder enz. Bij <de inwijding werd, namens het bestuur het woord ge-' voerd door ds. E. van Hoogerstraten uit 's Gravenhage, waarbij deze den geneesheer dr. De Blécourt en diens hulp, mej. L. de Zwaan, hartelijk ge luk wenschte met de ingebruikne ming van het doelmatige gebouw, dat zoo veel voor heeft bij de kleine inri hting, welke tot nu toe voor ziekenhuis diende. Naar wij vernemen, schrijft dit blad ten slotte, heeft de vergadering waarin verschillende ook door den directeur gewenschte verbe teringen zullen voorgesteld worden, nog deze week Ontsporing. Donderdagochtend is te 's Hertogen bosch de machine van een rangee renden trein ontspoord, zoodat alle lijnen daardoor versperd waren en de reizigers, komende van verschillende richtingen, moesten overstappen, waar door het verkeer eene aanmerkelijke vertraging ondervond. Rechtszaken. Valsehe bankbiljetten-zaak. De termijn, welke voor de veroor deelden in de zaak der valsche bank biljetten openstond tot het r,anteeke- nen van hocger beroep, was Donder dagmiddag verstreken. Van het vonnis der rechtbank ko men thans in hooger beroep Krausse, Toebaerts, Thumm, Frey, Sionige, Arnzt en Keese. Yan Liemt en Rempt berusten dus in het vonnis der rechtbank. Ook de officier van justitie, mr. Ort, is Donderdagmiddag van hetgeheele vonnis der rechtbank in hooger be roep gekomen. Hierbij is dus ook be trokken Lösckke, die door de recht bank is vrijgesproken. Het drama te Harlingen Voor het gerechtshof te Leeuwar den heeft Donderdag terecht gestaan J. Barger, ontslagen predikant te Harlingen, die docr de rechtbank wegens moord was veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De advo caat-generaal eischte bevestiging van het vonnisde verdediger mr. Barna bestreed den voorbedachten rade en vroeg vermindering van straf. Uit spraak over 8 dagen. Wedstrijden. Nog een worstelwedstrijd. Opnieuw heeft in het café-concert „Victoria" te Amsterdam een wor stelwedstrijd plaats en ditmaal een zeer belangrijke, namelijk tusschen den Hollander Remus en den be kenden Gerardy. Den eersten avond (Dinsdag) bleef de strijd onbeslist. Woensdag werd door de beide athle- ten geworsteld en wel in rondes van 10 minuten. De eerste ronde was zeer spannend. Prachtig waren soms aanval en ver dediging zoowel van Remus als vau Gerardy. In de tweede ronde, na on geveer 5 minuten pauze, won Remus, door zijn partner met den rug (beide schouders) ter aarde te drukken. De jury deed uitspraak en ver klaarde dat Donderdagavond om elf uur voortzetting van den strijd zou zijn. Stand der partijRemus 1, onbe slist 1, Gerardy 0. Koloniën. De Javaansche immigranten naar West-Indië. Over den zeetocht der Javaansche immigranten naar West-Indië wordt in eene part. correspondentie aan de N. E. Ct. het volgende gemeld uit Paramaribo In den avond van Zondag den 17n Juni liet ter reede van Paramaribo de Voorwaarts het anker vallen. Het schip had 50 digen reis van Batavia komende, van waar het met 593 emi granten was vertrokken. Met de wer ving en inscheping dier Javaansche emigranten was belast de te Batavia gevestigde factorij der Nederlandsche Handelmaatschappij, als vertegen woordigende het Immigratie-departe ment in Suriname. Dinsdag den 19n Juni, 's morgens, zijn de Javanen geland en naar het koelie-depot gebracht. Een aantal hunner werd vandaar naar het hos pitaal, of dadelijk van boord naar het hospitaal geëvacueerd. Zeer velen waren zoo zwak dat zij gesteund moesten worden. Het was alsof men een troep Russische bannelingen op reis door Siberië zag trekken Ze vie len in het depot als uitgehongerde wolven aan op het brood en de be schuit, voor rekening van het Immi gratie-departement hun gegeven, hoe wel hnn vóór dat zij het schip ver lieten zeker wel voedsel zal zijn ver strekt. Op reis stierven 33 personen. Den dag van aankomst stierven er nog 3 aan boord. Het aantal zieke Javaan sche emigranten in het militair hos pitaal was op 21 Juni 115, terwijl toen aldaar waren overleden 6, en nog een 6-tal stervende waren. Meest al de zieken lijden aan beri-beri, de overigen aan diarrhaea, uitputting en andere lichte ongesteldheden. Aan boord bestond de voeding uit sluitend uit rijst, afgewisseld door rijst met gedroogd vleesch en rijst met vischvan brood of beschuit geen sprake. De beide dokters, die door het Immigratie-departement hier met het onderzoek van de levens middelen enz. aan boord belast wer den, verklaarden dat het vleesch be dorven is. Ofschoon er een waterdistilleertoe- stel aan boord was, is dat nimmer in werking gebracht, omdat, naar de gezagvoerder zegt, er drinkv ater ge noeg in de bakken was. Wasch water is niet aan de immi granten verstrektzij mochten zee water gebruiken, waartegen zij be zwaar hadden, zoodat er niet of zeer weinig gebaad is. Een kraamvrouw aan boord verklaarde dat zij met veel moeite een weinig waschwater had gekregen. Yan ventilatie anders dan door ge wone luchtkokers was er geen sprake. Uit de logies der immigranten kwam een ondragelijke stank. Wollen dekens zijn niet voor de emigranten verstrekt; de weinige dekens die de gezagvoerder aan boord had, heeft hij even wei uitgedeeld. De dokter aan boord, een mandie verleden of voorverleden jaar gepro moveerd is, is nooit te voren r-p Java geweest, doch heeft een of twee rei zen medegemaakt per een der booten van den K. W. I. Maildienst van Amsterdam, over Suriname, naar New-York en terug. Door middel van geïmproviseerde tolken moest de dok ter met de zieken spreken. Aan den dokter is f 1.50 toegelegd als premie voor iederen immigrant die behouden overgebracht wordt. De gezagvoerder krijgt daarvoor/3 per hoofd. Van ziekenregisters, voorschriften, reglementen enz. was er geen spoor te vinden. Uit goede bron verneem ik bovendien dat bij het verlaten va Batavia geen voorschriften zijn g geven omtrent drinkwater, lichaam reiniging, luchtverversching, enz.,ec Bij emigratie van arbeiders u Britsch-Indië is het anders. Yoor j verscheping is een bepaald seizoe aangewezen, dat eerst over eenij maanden intreedt. De schepen zij voor het vervoer van emigranten gi bouwd. Er bestaan zeer strenge voo schriften, door het Britsch-Indiscl gouvernement vastgesteld omtrei voeding, drink- en waschwater, ruimt ventilatie, wollen dekens enz. Bea vens rijst en vleesch wordt er broc en beschuit verstrekt. Behalve c luchtkokers zijn er automatic vent lators voor luchtverversching. De do! ter krijgt eene premie van 162 shillings voor eiken immigrant di« hij goed overbrengt, en de geza; voerder naar ik meen niet rail der. Het zijn geen gewone scheep; dokters die voor deze booten worde aan gehuurd, doch ervaren geneg heeren, die de emigranten door e door kennen en hunne taai macht; zijn. Een schip dat Britsch-Indiscl arbeiders hier in dezelfde omstandi; heden zou overbrengen als de Voo waar Is deed, zou zonder twijfel aa den ketting gelegd worden en dokt en gezagvoerder zouden onmiddellij eenvoudig op eisch van den Britschf consul in arrest genomen zijn. Mi moet dan ook die Britsch-Indiscj koelies zien aankomen, goed doö voed en glimmend van welgedaa heid Er sterven natuurlijk ook y die koelies aan boord, doch het a tal is gering, de ziekteverloopen zij na te gaan en de verpleging laat nie te wenschen over. Dat de autoriteiten in de koion alles doen wat mogelijk is om hu! te verschaffen, dat zwakken en ziek de vereischte goede zorgen niet oü beren, staat vastde chef van bi militair hospitaal en de overige ofl eieren van gezondheid zijn vol t( wijding, doch men was hier er o ingericht noch verdacht zoo'n hoj uitgeteerde menschen te zien komen. Het hospitaal is dan overvol. Deze eerste aanvoer van Javaal sche immigranten een proef y| voor eenige jaren niet meegerekej is mislukt; schandelijk misluj tengevolge van onverantwoordelijk onkunde, luchthartigheid en zuinij heid. Yooral op Java zal die uitsl met schrik worden vernomen. Hoevelen van die lieden zullen n voor den veldarbeid op de planta^ ten slotte geschikt z .jn Zullen zij d beri-beri hebben gehad later in sta zijn te werken Wat moet met ij groote getal gedaan worden dat vo laudbouwarbad ongeschikt geword is? Yoor wiens rekening komt schade, van de Nederlandsche Hu delmaatschappij of van het Irani gratiefonds der kolonie De ambtenaar die aan het hoo van het Immigratie-departement sta; geeft alle waarborgen voor een vo ledig onderzoek naar de re lenen di tot de mislukking geleid hebben, zoi mede dat recht geschiedthet is nie' temin te hopen dat het resultaat va het bij de wet hem opgelegd ondf zoek door den druk openbaar gemaa wordt. De regeering zal, evenals de Br sche regeering dat doet de mes nauwgezette zorg moeten dragen d zulke gebeurtenissen zich niet h halen. Een in beginsel goede za als de Javaansche emigratie beho echter niet opgegeven te Yvordenoi dat in den aanvang alles nagelat is wat met een weinig goeden i men vooraf had kunnen weten d absoluut noodzakelijk was voor b welslagen. Als eerste maatregel zal hetlrao zoeken," zeide lady Bidebank. Het kostte weinig moeite om van den huismeester den naam van den bedoelden werkman Sam Porter te weten te komen. Hij had gewoond dicht bij het Reservoir en was ontslagen tengevolge van de slechte getuigenis door dokter Wrigley van hem afgelegd. Lady Bidebank begaf zich vervolgens naar het huisje, waar Sam vroeger had gewoond. De buren, verheugd dat zij een3 konden praten met eene aanzienlijke dame, gaven alle moge lijke inlichtingen. De Porters waren zeer fatsoenlijke men schen geweest, die zich niet veel met hunne buren bemoei den en zich boven hen verheven achtten maar eerlijk, net en o zoo ongelukkig! De arme man was geprest en weg gevoerd, zijne vrouw, een zwak schepseltje, was gestorven aan een gebroken hart; de grootmoeder, eene nette vrouw, was ernstig ziek in het gasthuis te Paddington opgenomen en er werd verteld, dat zij nu als verpleegster werkzaam was in het armenhuis te Paddington. „Maar hadden zij geen kind?" „O zeker, er was nog een kind, en er was geen vriende lijker heer dan dokter Wrigley, bij wien Porter vroeger be diende was geweest. De dokter had het kind tot zich geno men om er voor te zorgen. Hij had het niet in zijn eigen huis opgenomen, maar gezegd er voor te zullen zorgen, en allen wisten wat dat te beteekenen had, als een heer, zooals hij, dat zeide." „En wanneer is dat alles gebeurd?" „Februari, een jaar geleden." „Zoozeide lady Bidebank koel. „In Februari Zij begaf zich vervolgens naar het armenhuis te Padding ton en vroeg juffrouw Chitton te spreken. De oude vrouw kwam bij ha. r, en deelde ongeveer hetzelfde mee, wat hare vroegere buren hadden verteld. „Mijne Jane," zeide zij met eenige fierheid, „was geen ge woon meisje. Zij was teergevoelig als eene dame, en een eerlijker, vriendelijker beter man dan Sam, met geen enkele slechte gewoonte, was er niet te vinden, dat verzeker ik u mevrouw." „En het kind?" „Ja, Jane was dol op het kind," zeide juffrouw Chitton ontwijkend. „Dokter Wrigley heeft het tot zich genomen." Lady Bidebank liet sir Rupert door zijne kinderjuffrouw uit het rijtuig bij haar brengen. „Is dit het kind vroeg zij. Juffrouw Chitton beschouwde den knaap nauwkeurig, keek naar het bekende teeken en kuste hem teeder. „Ja, ik zou hem overal herkennen! Ik had nooit kunnen droomen mevrouw, dat hij het zoover zou brengen, dat iemand als u hem tot zich nam. Het is het kind. Dokter Wrigley is een goede man; hij is nog beter geweest dan zijn woord 1" Terwijl de oude vrouw het kind zat te liefkoozen, hoewel niet zonder eerbied met het oog op zijne nieuwe bescherm ster en zijne fraaie kleeding, kon lady Bidebank het niet over haar hart verkrijgen het goede schepsel mede te deelen, wat het kind had geleden, en hoe het ter nauwernood aan den dood was ontsnapt. „Waarom zou dokter Wrigley zooveel belangstelling ht ben gekoesterd voor het kind?" „Het was alleen uit goedhartigheid," zeide juffrouw Cl ton met vuur. „En vertel mij nn eensZult gij ooit dit kind willen eischen, ot uwe verwantschap erkennen?" „Neen neen 1" riep juffrouw Chitton beslist uit. „Maar de vader zal dat toch wel doen, wanneer hij ten keert „O neen. Sam zal u daarover nooit lastig vallen." „Maar waarom niet? Wilt gij geheel afstand van hemd terwijl gij beiden hem toch zoo lief hebt?" „Omdat zijne moeder dood is," zeide de oude vrouw a zeiend, en daarna vervolgde zij met drift„Neen, neen, arme lieve irind kan het niet helpen, maar een vloek is o ons gekomen van het eerste oogenblik af, dat het kind on3 bezit was. Van dat oogenl lik af troffen ons alle slagen, alsol wij den Heer hadden verbitterd en Hip strafte." „Dat is eene verkeerde gedachte, die gij hebt over1 Heer, moedertje." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2