DE JACHT OF EEI EMS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang; Dinsdag 17 Juli 1894. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIEN: STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen." BINNENLAND, FEUILLETON. lm 3o85 Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37|. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Eureau: Kleine Houtstraat XhiL, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuce., Parijs Blbis Faubourg Montrruirtre: Haarlem16 Juli 1894. Vereeniging van Gymiiastiek- Onderwijzers in Nederland. Zondagnamiddag vergaderde deze vereeniging onder presidium van den heer P. C. Adrian in het hótel „de Leeuwerik" alhier. Aan het jaarverslag van den secre taris, den heer H. Pfaff, ontleenen wij dat de vereeniging telt 92 wer kende en 6 eereleden. De heer P. J. Driessen, eenig donateur der vereeni ging, overleed in hot aUeloopen jaar. De heer J. H. Luijting van Amsterdam betoogde daarop in een boeiende rede, dat in de opleiding van den gym- nastiek-onderwijzer meer eenheid moet worden gebracht, dat er naast phy- sieke geschiktheid meer moet worden gelet op algemeen e ontwikkeling en dat de oprichting van Rijks-vorm scholen wenschelijk is. De heer A. B. Meilink van Rotter dam leidde daarna de stelling in; gymnastiek een nationaal belang, waarbij spreker vooral wees op de' bevordering der weerbaarheid, die men door de gymnastiek tot volks zaak te maken, kan verkrijgen. De rekening over 1893/4 sluit met een batig saldo (op 1 Maart 1.1.) van ƒ19.47. Tot leden der Commissie van nazien dier rekening werden benoemd de heeren Bade, Visser en Luijting. De heer dr. W. B. J. Eijk inspec teur van het M. O. nam nu het woord en verklaarde veel te hebben gehoord waarmee hij instemt en veel waarover hij zal nadenken. Spreker draagt der gymnastiek een goed hart toe en zal zeker trachten de traktementen der leeraren verhoogd te krijgen, zoo hij den Minister op eminente vakman nen wijzen kan. Evenals zijn voor ganger Dr. Salverda wil spreker trach ten de gymnastiek in ons land uit haren ellendigen toestand op te heffen. Op voorstel van het Bestuur wordt besloten de Commissie benoemd tot reorganisatie der vereeniging diligent, te verklaren tot de volgende verga dering. Hiermee werd de vergadering ge sloten. Half zes hield men feestmaal tijd en des avonds een feestelijke bijeenkomst in de groote zaal van ^,de Kroon". Maandagmorgen werd de vergade ring voortgezet. Herkozen werden de aftredende bestuursleden de heeren A. B. Meilink en P. C. Adrian. Het bestuur zal trachten nam ns de ver eeniging, verandering te brengen in het normaal programma der H. B. S. met 5 j. c., waarbij het onderwijs in gymnastiek op den achtergrond wordt geschoven, en daarbij eene om schrijving zal geven van de leerstof der gymnastiek zooals die op de H. B. S. met 5 j. c. moet worden onder wezen. De heer J. A. Hijner van Amster dam verdedigde nu een viertal stel lingen over maat, rythmus en tempo bij de gymnastiek, die na eenige dis cussie warden aangenomen; de beer R. M. Roemer, van Amsterdam, bracht daarna het werken aan de toestellen ter sprake en gaf eene methodische rangschikking van de leerstaf aan la gere en middelbare scholen, terwijl spreker dit in het gymnastieklokaal der Rijks-leerschool praktisch toe lichtte. Ten slotte gaf de heer J. A. van der Boom met meisjes der Rijksleer school en jongens der Rijkskweek school in genoemd lokaal openbare lessen, die blijkgaven van zijne groote bekwaamheid als gymnastiekleeraar en dan ook door de aanwezigen zeer werd toegejuicht. Met een rijtoer in den omtrek, be zichtiging van de ruïne van Brederode en landelijk maal wordt de jaarver gadering besloten. straat, zal eerlang worden gevestigd in de Kleine Houtstraat No. 77. Behalve een koffiehuis wordt in dit perceel, dat thans verbouwd wordt, ook een vergaderzaal gemaakt waarin 600 personen plaats kunnen vinden. Voor het toelatingsexamen voor de H. B. School met 5- en 3-jarigen cursus is nog geslaagd de jongeheer Mooijen. Gisteren (Zondag) hield de Post- duivenvereeniging,, De Luchtgids" een wedvlucht van Groningen, afstand 175 K. M. Door de goede zorgen van den stationschef om 6.40 (Greenwich tijd) opgelaten, kwamen zij als volgt hier aan •le pr. A. J. Bronkhorst 1 u. 21 m. 20 s. 2e 3e 4e 5 e 6e 7e A. H. Terhorst J. P. Brian F. Hoff J. G. N. Lours J. v. Booren H. Buurman 1 36 2 „52 2 „56 2 „57 3 „12 6 „40 45 25 15 y XJa> 30 Internationale gymnaatiek- wedstrijd. Aan den internationalen gymnas- tiekwedstrijd, welke op 5 en 6 Augus tus te Maastricht wordt gehouden zal o.a. deelnemen de vereeniging „Sparta" alhier. Afdeeling; „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 16 Juli hebben zich de volgende personen aangemeld 30 voor werkvrouw, 2 voor wasch- vrouw, 6 voor naaister, 3 voor grond werker. 12 voor loopwerk, 2 voor brei werk. 7 voor loopknecht, 4 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk. 1 voor stucadoor, 1 voor koet sier. 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 10 voor los werkman, Ivoor kleedermaker, 1 voor timmerman, voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangelwerk, 1 voor bloemistknecht, 1 voor baker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Wil helm inab r on Het comité der Wilhelminabron zal niet worden vervolgd, wegens de aanklacht, ingediend door den secre taris van den Ned. apothekersbond. Zooais men zich zal herinneren, werd beweerd, dat in dat staal wat', r geneesmiddelen waren, die volgens lijst C., behoorende bij de wet op de artsenijkunde, alleen in bepaalde hoeveelheden mogen worden verkocht. Het quantum te verkoopen fles- schen zou, volgens den aanklager, millioen tegelijk moeten wezen. Genoemde vergadering werd bijge woond door 24 personen, die echter veel meer inleggers vertegenwoordig den, zooals o. a. vaders, die voor hun ne kinderen optraden. Er was voor p. in. 8000 vertegenwoordigd. Ook dient hier opgemerkt te wor den dat door inleggers eerst een be wijs geteekend moet worden, hetgeen nu reeds is geschied, en dat, indien er een proces moet gevoerd worden, de inleggers van de door hen terug te ontvangen gelden 2 pCt. hebben af te staan voor gemaakte kosten. Verder verneemt het blad dat er drie commissarissen gekozen zijn ter adsistentie van den heer Oostveen, en om zijne uitgaven te controleeren. Feestelijkheden in den omtrek. Te Veenenburg zal a. s. Zondag ringrijderij en sleuteltrekken plaats hebben te Bandpoort eene ringrijderij op Zondag 22 Julien te Halfweg eene ringrijderij en verschillende volksspelen op Woensdag 1 Augustus. Ds. G. Hulsman te Lemele en Ar- chem heeft het beroep naar Zand- voort aangenomen. Seevisscherij. Zaterdag kwamen te Zand voort aan zes Zandvoortsche bomschuiten met versche visch. Besomming f14 tot f33. De prijzen der visch waren: bakschol f3.80, scharren f5, pieter man 12.90 per mand; tong f0.30tot 1.30; tarbot f2, tot f4; griet f0.60 en knorhanen 10.75 per stuk. Standbeeld van do Ruyter. Naar men verneemt, bestaat het voornemen het weder onthullen van het standbeeld van De Ruyter te Vlissingen zoo luisterrijk mogelijk te vieren. Een groot aantal oorlogssche pen, o. a. de AtjehWilhelmina, Rei- nier Claeszen, enz. en nog meer an dere, zal er bij tegenwoordig zijn. Het Volkagebouw. Het Volksgebouw, thans zooals men weet gevestigd in de Jacobijne- Spa&rbank te Hillegom. Naar aanleiding van het gebeurde met de spaarbank te Hillegom deelt men aan het L. Dgbl. nog het vol gende mede Er is den 9n Juli door inleggers eene vergadering gehouden, waarin werd besloten dat de heer Oostveen als voorzitter zal fungeeren en dat getracht zal worden op minnelijke wijze de zaak geregeld te krijgen. Den heeren G. H. van Waveren en S. Baron van Heemstra is daar van kennis gegeven, met verzoek om binnen een bepaalden tijd, welke op 14 dagen is vastgesteld, aan hunne verplichting (dus den 233ten Juli) te voldoen. Op pensioen geateld. Bij Koninklijk besluit is den kapi tein jonkheer S. M. S. de Ranitz, van den grooten staf, adjudant van Hare Majesteit de Koningin, op zijne aan vrage, een pensioen verleend van ƒ1517 'sjaars. Do Koninginnen in het bui tonland. De prins Regent van Beieren bracht, naar Reuter uit Miinchen seint,Vrij dagavond in het hotel „Vier Jahres- zeiten" een bezoek aan H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes. Zaterdag hebben beide Vorstinnen opnieuw de bezienswaardigheden der stad bezichtigd. De terugkomst van H.H. M.M. de Koninginnen op Soestdijk is nader bepaald op Donderdag 19 Juli, om streeks 9 uren des ochtends. Rotterdam—Utrecht v. v. Zondag werd de wielerwedstrijd ge houden van Rotterdam naar Utrecht en terug, afstand 113 K.M., uitge schreven door de Rott. Wieir. Ver. ;Thor". Van de 77 ingeschreven rij ders kwamen er 43 uit, die ten half elf uur op weg gingen de plaats van afrit was de Avenue Concordia te Kralingen. De rijders werden door vrij goed weer begunstigd, hoewel een tamelijk sterke wind hen op den terugweg hinderde. De wielrijder Cor- dang, die in de vorige maand als eerste aankwam in den wegwedstrijd AmsterdamArnhem en terug, was ook nu weer overwinnaar. Hij legde den weg af in 3 u. 53 ra. 40 (Jaap Eden maakte hierover verleden jaar een tijd van 4 u. 6 m. 26 s.) Jammer was het dat zijn gevaarlijkste con current, de heer C. Witteveen Jr., weder door zijn „pech" vervolgd werd. Een der banden van zijn wiel begaf hem op den heenweg, waardoor hij aanmerkelijk achter raakte. Toch wist hij zich nog de tweede plaatste veroveren in 4 u. 5 m. 34 s. Derde was J. Sohrauwen te Arasterdam in 4 u. 10 m. 8 s. en 4de A. A. Chase nit Londen in 4 u. 12 m. 39 s. Door 24 rijders werd de weg binnen 5% uur afgelegd en hadden zij het recht op een prijs. De prijsuitdeeling had Zon dagavond in een der zalen van „Ti- voli" te Rotterdam plaats. Aan het diner, dat daaraan vooraf ging werd door den heer Frans Net- scher een door hem uit Leipzig ont vangen telegram voorgelezen, melden de dat bij den aldaar dien dag gehouden wedstrijd Jaap Eden over winnaar was op de baan van 5000 M. waarbij Lehr door hem geklopt werd. Laatstgenoemde was echter overwinnaar op de baan van 1609 M. Over de grenzen gezet. Door de rijkspolitie werden Vrij dagmiddag 13 vrouwen (allen Duit- sche kellnerinnen) uit Amsterdam, over de grenzen van ons land ge bracht. Een harer trachtte uit de wachtkamer aan het Rijnspoor-sta- tion te ontsnappen. Zij werd echter spoedig weer gegrepen. Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 24) HOOFDSTUK VIII. Eene derde moeder. Lady Bidebank nam den kleinen Rupert met de noodige formaliteiten aan. Op zekeren dag deelde zij dit dokter Wrigley mede en zag hom vlak in het gelaat. De dokter vertoonde geen oogenblik ontsteltenis. Hij had de dingen zien aankomen en verwachtte deze mededeeiing. „Als het uw geluk zal vermeerderen, mag ik er u dan mee gelukwenschen. Het is alleen maar jammer, dat de titel en het landgoed niet op hem kunnen overgaan." „Neen, hij zal zich moeten tevreden stellen met mijn par ticulier vermogen," gaf mylady ten antwoord. De natuurlijkheid en oogenschijnlijke vrijmoedigheid, waarmee Wrigley lady Bidebanks mededeeiing aanhoorde, verbijsterden haar. „Je hebt, geloof ik, gelijk gehad, zeide zij tot Myra, „door te vermoeden, dat de dokter het kind kent, en het voor altijd uit zijne oogen wilde hebben." De kleine sir Rupert bevond zich nu onder eene te mach tige bescherming, dan dat zijn vijand in staat was hem weg te voeren. Dokter Wrigley zag, dat al zijn hoop zoowel wat den titel als het inkomen betreft nog zeer hoog in de lucht zweelde alvorens de dood van het kind was be wezen. De dokter dacht er over na in hoeverre Tony Pettigrew hem in deze moeielljkheid kon helpen, toen Tony het hem gemakkelijk maakte door hem ter hulp te komen. „Dokter, ik heb een dom ding gedaan." „En wat is dat Tony?" „Wel, ik ben getrouwd?" „Dan wil ik niets meer met je te maken hebbenIk kan geen man gebruiken, die mij behulpzaam is in kleine par ticuliere aangelegenheden, en eene vrouw heeft, die mijne geheimen door jou te weten kan komen, met lieve woordjes en vleierijen." „Zulk eene vrouw is het volstrekt niet," bromde Tony. „Ik was een beetje vroolijk geatenyl dokter, tengevolge van een paar glaasjes grog, en ik dacht er maar voortdurend aan om iemand te zoeken, die mijn werk ginds op de begraafplaats kon doen. Elke vrouw met een beetje verstand kan de poor ten opendoen, het gras en de palen schoonhouden en beve len aannemen, en vóór dat ik het weet, waB ik gebonden, en ik heb er nu al genoeg van. „Ja," riep Tony in eene uit barsting van drift uit, „ik kan evengoed het werk laten va ren, dan op haar vertrouwen, dat zij het doen zal. Wij stem men volstrekt niet met elkaar overeen, en na iedere twist komt zij er het best af!" „In dat geval Tony, laat haar loopen." „Zij heeft gezegd, dat zij dat doen wil voor drie en een halve shilling per week. Als ik haar dat geregeld geef, dan zal zij mij niet lastig vallen, heeft zij plechtig verklaard. Maar dokter, ik ben niet in staat haar dat wekelijks gere geld te geven. Mijn gering loon van de begraafplaats ver dwijnt in de herberg en aan kleinigheden nog voor dat ik het verdiend heb I" „Ik zal haar drie maanden lang wekelijks drie en een halve shilling betalen Tony, als...." „Doe het niet dokter, spreek geen woord meer als 't u blieft. Voeg er dat „als" niet bij. U hebt die „als" steeds ruim in voorraad. Ik zal haar drie maanden lang drie en een halve shilling betalen, hebt u gezegd. Ik dank u zeer, zeg ik nu. Laat het daarbij blijven mijnheer. Als u een yreeselijken stuiversroman bezig waart te schrijven, dan zoudt u geen mooier zin kunnen vinden, om er een hoofdstuk mee te eindigen neen, dat zoudt u niet kunnen vinden." „Is het nu genoeg met je gebabbel; denk je, dat ik die vrouw door een pensioen zal verwijderen alleen by wijze van liefdadigheid Als zeg ik. als, alsTony, ah je een brief wilt schrijven." „Maar mijnheer, ik ben geen held in BOhrijVen...." „Een brief aan lady Barth...." „Goede heuie! dokter, die onbesohaamheid zou mij wat

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1