Rechtszaken. Politiek Overzicht. GEMENGD NIEUWS. Brand te Leiden. Vrijdagavond ontstond te Leiden brand in het physisch chemisch la boratorium en collegekamer van proLi Franchimont. Vooral de boven verdie-, ping is gehavend en er is vrij watj waterschade berokkend. alges&eene Indische toesS&nden, ■over de vrouw in de kazetrne, over ■de beruchte bandieteneoaB&pagnie, over de officieren die zich -door de (Ghineesehe leveranciers vau vivres laten omkoopen, en de balen rijst voor de troep bestemd naar hun huis laten De brand is waarschijnlijk ontstaan dragen, over den plicht dor Javanen om in den schoorsteen. tehnkkcr, vooriemanddie wordt mtae- Ook oen reden. Voor den kantonrechter te Utrecht stond onlangs een man terecht we gens burengerucht. Op de vraag waar hij geboren was, antwoordde hij dat hij het niet wist. En toen de kantonrechter hem daarover zijne verbazing te kennen gaf, verontschuldigde hij zich door te1 zeggen„Och Heer, meneer, toen was ik nog zoo'n klein kereltje Cholera. Uit Helder wordt omtrent het aldaar voorgekomen cholerageval me degedeeld, dat nog door bacteriolo gisch onderzoek der uitwerpselen moet uitgemaakt worden of men te doen heeft met een geval van cholera asiatica of cholera nostras. Een kolonie vleermuizen. Men schrijft uit Woudenberg aan het U. D. Bij een ingezetene alhier zijn de voorgaande en deze week in éene kamer 131 vleermuizen gevangen, die zich achter het behang hadden schuil gehouden. Dit is vreemd, daar het huis goed onderhouden en net be woond wordt, terwijl men genoemde dieren toch meer in oude en onbe woonde huizen aantreft. Spoorwegramp te Breda. Vrijdagmorgen te ongeveer 11 uur werd het stoffelijk overschot van de bij de spoorwegramp te Breda zoo noodlottig om het leven gekomen conducteurs ter aarde besteld. Onder de vele toeschouwers welke getuigen wilden zijn van de laatste eer hun bewezen, merkte men ook op de stationschefs van Breda en van Kozendaal. De Lombok-moeting. Te Amsterdam werd Zondag eene meeting gehouden om tegen de Lombok-expeditie te protesteeren, die slechts tamelijk bezocht was. Fortuyn de eerste spreker, betoogde dat Indië door ons overweldigd was en dat men geen recht had zich met de Lomboksche zaken te bemoeien. Wel werd als voorwendsel aangege ven de mishandeling van de bevol king, maar deze bleek slechts uit een brief. Onder daverend applaus eindigde spreker met de voordiacht van Roorda's Laatste dag der Hol landers op Java". Luitjes sprak in denzelfden geest. Wie erkent dat er gezag moet zijn kan niet met ons protesteeren, meen de hij. Dat de Saseaks onderdrukt word.en is mogelijk, maar waarom moet Nederland juist tusschenbeide treden? Het recht onzer regeering dat te doen blijft spr. ontkennen. Bovendien kan het motief, be scherming der Sassaks tegen de Ba- liers niet het ware zijnwie eens een schurk is blijft een schurk, en daarom geloofde spr. niet dat onze Regeering voor de verdrukten op kwam. De berichten uit Indië kan men niet gelooven, want de pers wordt door de Regeering gestopt. Alleen de socialistische pers is te vertrouwen. Spr. eindigde met het betoog dat alle gezag afgeschaft moet worden wijl dit uitloopt op roof, moord en doodslag. Een derde spreker voerde het woord te bukken voor iemand die wordt uitge zonden om nog meer roof heerschappij te voeren, over de verdrukking der Chineezen die belasting moeten be talen voor het dragen van oen staart, voor het dragen van schoenen en voor het hebben van een enge nagel aan de pink. Hoewel deze spr. begrijpelijkerwijze veel succes had, werd hem ten laat ste, omdat hij buiten de orde was, bij stemming het woord ontnomen. Een vierde spreker kwam daarop vertellen, wat „naar hij geloofde" de reden van de exploitatie was: Er moest een baantje worden ge vonden voorTeats van Amerongen in denHaag.Dan is ook zijn gedachte, dat er hier te lande een staatsgreep moet worden uitge voerd. b. v. het kiesrecht van de baan gestuurd. Dat ié mijn opvatting, zeide spre ker. Maar de regeering deed beter de landeigenaren uit Friesland in de ge vangenis te zetten. Daarna zong een mannenkoor eenige liederen waarna de vergadering uiteen ging. Kunst-Rijnwija. In Engeland maakt men uit de rabarberplant met water en suiker een soort vanchampagnewijn. In ons land beproeft, volgens de Ned., de fabrikant Corman uit Vlij men erRijnwijn uit te fabriceeren- Door een zonnesteek getroffen. Te Abbekerk is een arbeider in het hooiland door zonnesteek getroffen en spoedig daarna overleden. Verdronken, Te Akkerwoude in de gemeente Dantumadeel viel het 3jarig dochter tje van den cichoreifabrikant Annema Vrijdagochtend spelende in de zooge naamde wasch. De moeder, het on geval ontdekkende, sprong te water om het kind te redden, met het droe vig gevolg, dat beiden in de diepte verdwenen en na eenigen tijd leven loos werden opgehaald. plaats 1® St. Petersterg aandacht getrokken. De Petersburgsehe bladen, welke de zaak bespreken de Novostiede Novoje Vremya en de Vedomosti komen allen tot dezelfde conclusie, nl. deze, dat Rusland niet minder, dan Engeland, belang heeft hijKorea. De Russische regeering, wier grond gebied aan Korea grenst dit is aller slotsom mag in geen gedongen, dat de Engelsche regee ring hij dezen twist de eerste viool speelt Insgelijks begint men zich in de Ver- eenigde Staten te roeren. De New- York Herald bespreekt het geschil in een hoofdartikel, waarin betoogd wordt, dat Noord-Amerika bij dezen twist evenveel recht heeft om mêe te spre ken als Rusland en Engeland. „De regeering der Vereenigde Staten zegt de Herald is verplicht haar vloot in de chineesche wateren te versterken, ten einde Japante steunen, de onafhankelijkheid van Korea te handhaven en de Amerikaansche be langen te beschermen." Er bestaat derhalve alle kans, dat. terwijl de oorlog tusschen China en Japan wordt voorkomen, een nieuwe twist uitbreekt onder de vredestich ters, die elk beweren, dat hun het recht toekomt om in dezen het hoog ste woord le voeren. Een telegram uit Colon meldt, dat er een ernstig conflict is ontstaan in Cornisland aan de kust van Mosquito tusschen Engelsche onderdanen en Nicaraguaansche troepen. Deze laat- sten werden geslagen. De goeverneur vluchtte naar een bosch. Van de bureaux werd de regeeringsvlag neer gehaald. De inboorlingen wapenden zich en herstelden den goeverneur in zijn gezag. Er zijn verscheiden gekwetsten aan beide zijden. De staat van beleg is afgekondigd. Toen BouStanger dezen brief ia handen van den commissaris van politie zag, trachtte hij zich te ver wurgen en, toen de agenen dit wil den verhinderen, zich het hoofd tegen den muur te verpletteren. Hij werd toen naar de gevangenis te Saint- Grilles vervoerd. Boulanger is achtereenvolgens werk zaam geweest in het Scala-theater, waar hij wegens diefstal werd weg gejaagd, in het „Pa! ais d'<été," dat hij, eveneens wegens oneerlijke han delingen, moest verlaten, ten laatste in de ijsfabriek der „Soeiété Frigo- rifique." Klaarblijkelijk is wraakzucht tegen de directeuren der voormelde theaters de drijiveer geweest van zijne misda dige handelingen. Een onderzoek ten huize der vrien din van Boulanger bracht een zak vol eveneens door het vuur aangetast kopergeld aan den dag, ten bedrage van twaalf frank, dat in de dakgoot was neergelegd. In den namiddag van denzelfden dag toen hij werd aangehouden, had de ellendeling de brutaliteit op de plaats voor het afgebrande theater een praatje te komen maken bij den directeur van het zomerpaleis, z< w geilde dat hij de eerste was geweest, die den brand had zien uitbreken en alarm had gegeven Ongeregeldheden te Losser. De rechtbank te Almeloo deed Za terdag uitspraak in de zaak der on- ongeregeldheden te Losser. Froeling is tot 3 jaar, Overbeek tot 16 maanden en Lansink tot 9 maanden veroor deeld. Homeijer en Pieterson zijn vrij gesproken. Servië schijnt zijn ex-koniüg Mi lan weer te moeten missen. Milan zal het rijk verlaten, of dit voor eenigen tijd of voor goed zal zijn is nog niet bekend. Het laatste zou waarschijnlijk, tot meer zekerheid van het behoud van den binnenland- schen vrede, wel wenschelijk zijn. Alvorens te vertrekken schijnt Milan echter de ministerieele crisis in Ser vië te willen oplossen. Nicolaj^evitch is tenminste naar Nisch ontboden om daar met koning Alexander en zijn vader een onderhoud te hebben. Het voorstel der Engelsche regee- ring om het geschil tusschen China en Japan over Korea door haar scheidsrechterlijke uitspraak te be slissen heeft natuurlijk in de eerste Brand te Brussel. Het uitbreken van den brand in het Zomerpaleis te Brussel, vier uur ongeveer nadat het personeel van dit theater het gebouw had verlaten, scheen raadselachtig genoeg, te meer toen een ondez-^ek bewees, dat het vuur het eerst het gedeelte had aangetast, hetwelk van de inrichting en de ma chinekamer der „Soeiété frigorifique' het mee3t verwijderd was. Zaterdag bleek nu, dat de brand is toe te schrijven aan de hand van een boos doener. Een toeval heeft tot die ontdek king geleid. Donderdagavond, omtrent zeven uur, bracht een dronkaard, wiens pet aanwees dat hij werkte in de bovengenoemde „Societé frigorifi- que," de „Rue de Bouchers" in op schudding door een helsch rumoer. Door de politie aangehouden en naar het commissariaat geleid, waar een aantal agenten hem in bedwang moesten houden, werd Félicien Bou langer zoo heet de schuldige onderzocht en in het bezit gevonden van eene flesch Museum-Champagne hot merk dat uitsluitend aan het buffet van het zomerpaleis werd ver kocht, van 4 fr. 70 in kopergeld, dat door het vuur was aangetast, en van een brief, die gericht was aan den directeur van het Scala-theater, en woordelijk vertaald luidde „Mijnheer de Quast, „U hebt te zeer gelachen toen u „het Zomer-Paleis zaagt verbranden. Wees gerust, sicuw beurt zal ko- „men. Wij hebben reed den persoon „aangewezen die uw kraam (voire boitein de lucht zal doen vliegen, „als deze gerestaureerd zal zijn. (w. gEen groep Fransch-Bel- gische anarchisten." De vergiftigingszaak te Antwerpen. Het hof te Brussel heeft opnieuw het mandaat verlengd, waarbij mach tiging wordt verleend om mad. Jo- niaux nog een maand in hechtenis te houden. Men had het betwijfeld, of het hof de voorloopige hechtenis nog zou ver lengen, daar het gerechtelijk onder zoek tot dusver nog geen afdoende bewijzen voor de schuld van mad. Joniaux had opgeleverd. Het duurde dan ook een kwartier, voordat de le den van het hof een besluit namen, Ten slotte werd echter het mandaat weer voor een maand verlengd. Eene reuzenspin. De Mygale, eene reuzenspiD, uit Florida afkomstig, is tegenwoordig een der merkwaardigheden van den dierentuin te Antwerpen. De pooten, die korten gedrongen zij n meegerekend is het insekt ongeveer zoo groot als een duivenei. Hare bruine donkere huid is zacht als zijde en men zou het dier werkelijk schoon vinden als 't geen spin ware. Bij groote warmte, verlaat de My gale van tijd tot tijd haar nest, dat zij zelf uit wit dons heeft vervaar digd. Wanneer er 's middags con cert in den tuin is, begeeft zij zich naar dat gedeelte harer kooi, van waar de tonen het duidelijkst hoor baar zijn. Volgens een Antwerpsch blad is dit feit reeds verscheidene malen geconstateerd. Over dag be kommert de Mygale zich weinig of 't geheel niet om de wormen en insekten, die men in hare kooi werpt slechts 's nachts gaat zij op buit uit. Haar steek is zeer gevaarlijk, ook voor den mensch. De anarchist von Sternberg. Dezer dagen werd gemeld, dat de anarchist Von Sternberg, of liever de man, die onder dezen naam de dynamiet-aanslagen te Luik pleegde, te Nisch in hechtenis is genomen. Natuurlijk heeft de Belgische po litie, welke den dader dezer aansla gen nog steeds tevergeefs zoekt, niet verzuimd onmiddellijk inlichtingen bij de Servische regeering te vragen. Bij nader onderzoek is echter geble ken tenminste volgens de Belgi sche bladen dat de in hechtenis genomen persoon in geen verhand staat met de aanslagen te Luik». Evenwel, in afwachting van hetgeen een nader onderzoek nog aan het licht kan brengen, is de man, een Pool van afkomst, voorloopig in hech tenis gehouden. Caserio Santo. Het schijnt dat Caserio Santo? de moordenaar van Carnot, ook een zekeren tijd in het noorden van Frankrijk heeft gewoond, nl. te Rijs- sel, Roubaix en Henin-Liétard. Een bakker in laatstgenoemde plaats herkende in het portret van Caserio- onmiddellijk een gezel, die onder den naam „Louis" bij hem gewerkt had. De beschrijving, welke de bak ker van dezen gezel geeft, komt vol komen overeen met het signalement van Caseriobovendien werd hij op* het portret herkend door meer dan vijftig andere personen. Deze Louis- sprak moeilijk Fransch en met een vreemd accenthij zong dikwijls anarchistische liedjes, en schreef en ontving veel brieven uit België. Iedere maand begaf hij zich geheimzinnig naar Rijsselhij verheerlijkte den aanslag van Vaillant, en verklaarde dat hij eveneens zou gedaan hebben» Hij vertrok eindelijk uit Henin-Lié tard, naar hij zeide omdat zijn broe der, die grondwerker te Lens wasr hem telkens lasti z viel om geld. Indien het blijkt dat deze Louis en Caserio werkelijk een en dezelfde persoon zijn, dan zal de instructie moeten ophelderen, wien hij te Rijs sel ging bezoeken, wie hem uit België schreef, wie hem het geld gaf om naar Cette te gaan, waarom hij een valschen naam had aangenomen en wat er van zijn zoogenaamden broeder, den grondwerker te Lens, is geworden. Het is echter niet zeker, dat men hier niet met een sterke gelijkenis te doen heeft; Louis zou volgens sommige bladen te Henin-Liétard gewoond hebben in een tijd,_ waar van officieel geconstateerd is dat Caserio hem te Cette doorbracht. Do 14de Juli te Parijs. De netionale feestdag, op 14 Juli vastgesteld, omdat op dien dag de Bastille werd vernield, is te Parijs zeer kalm afgeloopen. Het weer was zeer ongunstig. In den ochtend vielen er hevige regen buien en ook in den namiddag bleef het weer slecht. De onthulling van het standbeeld voor den wiskundige Condorect, die een groote rol speelde bij de groote revolutie, in de nabij heid van het gebouw der Academie Fransaiss tot wier leden hij behoorde, viel door den regen gedeeltelijk in het water. Ook ondervonden de leden der gymnastiek-vereenigingen den in vloed van den regen, toen zij hun jaarlijksche optocht hielden naar het Straatsburg-standbeeld, ten einde daar de gewone kransen neer te leg gen, als blijk van hulde aan de ver loren provinciën, Elzas en Lotharin- gen. Gedurende den middag, toen het weer begon op te klaren; was het op de Boulevard zeer druk, maar toch niet drukker dan op een Zondag. Een monsterachtig drietal. Het hof van Assises der Seine te Parijs heeft het doodvonnis uitgesproken over zekei en Thierry, ex-koetsier van gene raal Boulanger. Den 3en Februari 11. had hij eene oude dame Gaudin, die gestoffeerde kamers verhuurde te Courbevoie, op klaarlichten dag ver moord en het huis geplunderd met behulp van een rijtuigschilder Gau- thier en zekere vrouw Leroy die als man verkleed de „expeditie" mede- maakte. Den volgenden dag gingen kosten." „En schrijf haar daarin," vervolgde de dokter kalm, „dat je haar kind hebt gestolen als eene wraakneming op sir Giles, die je hadt laten gevangen nemen wegens strooperij; dat je het zeer betreurt het te hebben gedaan en het kind had willen teruggeven, maar bang waart; dat het goed be handeld, maar aan de mazelen gestorven is...." „Dokter," weeklaagde Tony, „dat kan ik niet doen Wat hebt u daarmee voor Als u mij hier het land uit wilt hebben, zegt u het dan. Ik zal dan gaan, en een zwerver zijn op den aardbodem mijne vrouw heeft mij dan daartoe gebracht, maar dokter, om mij zelf te beschuldigen van kin derroof en een kind aan de mazelen te laten sterven, dat is toch wat al te veel „Onzin Tony! Lady Barth verkeert nog altijd in zoo groote spanning over het lot van dat kind, dat het voor haar eene groote geruststelling zou zijn te weten, dat het in den hemel is. Het eenige wat je te doen hebt Tony, is een vuil, oud stukje papier opzoeken, en daarop het bedoelde volgens jou .manier neerschrijven. Die" manier is niet volmaakt, maar dat fs' des te beter. Schuif dan dien brief des nachts onder de voordeur van Barth House. Je behoeft den brief niet te ondertee^eiien °P de Post *e brengen. Het is dan onmo gelijk, dat ie'ya&ad er den schrijver van kan opsporen. Lady Barth zal dan ï^eeï tot kalmte komen, en ik zal je vrouw clrie maanden lang weekgeld geven." „Maar wat geven drie' fflftftpden mijnheer? Zij ga 1 daarna weer terugseeren." „Volstrekt niet. Voor dien tijd verloopen is, heeft zij al weer een ander gevonden. Wel vriend, het is een onbedui dend iets geen gevaar bij slechts een liefdedienst. Ga spoedig een stuk slecht papier opzoeken, maak je brief klaar en laat mij dien na donker lezen." „Dat noem ik eene mooie geschiedenisweeklaagde Petti- grew. „Nu weet ik, dat ik op weg ben naar de gevangenis." De huismeester op Barth House vond den volgenden mor gen een vierkanten, slordig opgevouwen, beduimelden brief onder de voordeur liggen. Meenende dat het een bedelbrief was, gaf hij hem aan eene dienstbode. Binnen tien minuten had deze rampzalige brief alle be woners van Barth House in opschudding gebracht door den navolgenden inhoud: „My LadyeHet grieft me in het hard te zeggen, dat ik het was, dien u kind wegnam, dat kwam door Sir giles die mijn naar de gevangenis sond en het had niets te betekenen. Het spijd mij zoo dat ik het kind weg nam en behandelde hem als eene prins, het ont brak hem aan niets maar hij kreeg den masele van mijn neefs kind over genome en stierv in een week zoo spijd het mijn, dat ik het weg nam. Treur nu niet langger damen het is doot, maar het was een zagten doot en netten begravenis, vergeev het mijn ik zal het niet weer doen." En, was nu de geheimzinnigheid opgelost? Myra voelde zich voor het oogenblik van een drukkenden last ontheven. Was zij geheel onschuldig aan den dood van het kind? Welk goed nieuws! Welk eene vreugde! HOOFDSTUK IX. Eene vergissing var, Tony Pettigrew. Het product van Pettigrews schrijfkennis had de slechts mogelijke uitwerking op lady Barth. De groote opgewon denheid veroorzaakt door den brief veranderde in volslagen dofheid. Indien zij eenige hoop had gevoed haar kind terug te vinden, die hoop was nu vervlogen. In hare gedachten ver beeldde zij zich steeds, dat haar kind in zijn nog jeugdigen leeftijd opgroeide onder arme mensch en en stroopers. Slagen, honger, koude, verwaarloozingdat alles kon het deel van haar lieveling zijn geweest, en door de zoo zonderlinge wending van het lot, hoorde zij het vroolijk gejuich van haar eigen kind. dat zij niet kende, in hare ooren, terwijl hevige angst haar kwelde als zij dacht aan zijn lijden, dood en begrafenis. Om zelfs Satan te geven wat hem toekwam, moet hier verklaard worden, dat de uitwerking van dezen brief dokter Wrigley verraste. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2