Voor onze taters. DE JACHT OP EEIE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: STADSNIEUWS. BINNENLAND, FEUILLETON. Ifjtj u UiC-A Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Tclefoonnnnimer J22. van 15 regels 50 Cents; iedere regel moer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Eeclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiên worden aangenomen dooi onze agenten en door alle boekhandelaren en cour au tier*, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Publicité Etrangère Gr. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijt 31 bie Faubourg Montmartre. In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd: Burdeau, de nieuwe President van de Franeehe Kamer. De kleinste loteling in Frankrijk. De vermoorde journalist Bandi. Assehepoester. (Uit Eigen Haard). Een feoom met menschen-schedels aan de Congo. De feesten op het eiland Noumea. (4 afbeeldingen). Verzoek om raad. Het zinkeu van het benoemde jacht „Valkyrie". De prins van Waldeck Pyrmonten zijn verloofde prinses Von Schaum- •burg Lippe. Rit inet 'hindernissen. Lucile. Een rustig hoekje. De Hudson rivier de Haven van New-york Sandy Hock. De hertog en de hertogin van 'Co- burg, een buitenpartij gevende. Bij den Roeiwedstrijd te Hei&ey. Politieke Platen oa Portretten. Haarlem18 Juli IS94. In eene hedenmorgen gehouden vergadering van hoofdingelanden is de heer mr. G. C. Everwijn Lange, secre taris van den Haarlemmermeerpol der, met tien van de twaalf stemmen, benoemd tot dijkgraaf van den pol der in de plaats van wijlen 4Thr. J. W. M. van de Poll. De heer P. van tLooij exposeert we der a's gewoonlijk het werk van de leerlingen zijner teekenschool. De ex positie is zeker, een bezoek ten volle waard. Verdienen volgens deskundi gen de stalen van hout- en marmer schilderen, uitgevoerd onder leiding van den heer W. van Veen, een woord van lof, niet minder is dit het geval met de andere werkstukken vooral die der 5de klasse, die dit jaar meer speciaal het decoratie-schilderen be oefend en daarbij ook het hout- en marmerschilderen in praktijk gebracht heeft. Zoo voerden de leerlingen van deze klasseeene geheele vestibule uit, waar in vooeai ae aandacht trekt de trap met een zeer bedrieglijk geschilderde looper en goed nagebootst mousseline-glas. Deze vestibule is, naar wij vernamen, vertoond in eene vergadering van tee kenonderwijzers te Amsterdam, waar bij de Voorz., de heer Molkenboer, de richting van het onderwijs heeft geroemd als „de ware weg om het onderwijs productief te maken." Voorts trekken 2 door leerlingen geschilderde portretten de aandacht. Het onderwijs in bouwkundig tee kenen aan de school is opgedragen aan den heer Poppink. Zaak -Buddenborg. De officier van justitie, Dinsdag in deze zaak optredende, noemde die zeer treurig en schreef haren langen duur toe aan de verkeerde interpre tatie eener gebrekkige wetgeving, die •gelukkig door de nieuwe wet op het faillissement welke in bewerking is,: onmogelijk zal worden. Voorts ontleenen wij aan spiekers betoog nog deze bijzonderheden, dat: Buddenborg van mevrouw Van Pa.p- pelend&m een som van f3500®had 1 nd, onder beding dat zoo hij in gebreke bleef daarvan de rente te baaien, mevrouw van P. eige nares zou zijn van de geheele zaak. Vandaar dat, toen Buddenborg nala tig was in de voldoening «dier rente, de heer Van Waveren als hare ge machtigde op het kantoor van B. kwam en de boeken meenam. Tegen den heer van Waveren is te- dezer zake eene aanklacht wegens diefstal ingediend, waarop echter nog niet is beschikt. De fraude die B. pleegde ten op zichte zijner sohuldeischeis, liepoin- delijk zoo in 't oog, dat zijn boek houder wegliep. Uitspraak Frank. In de zitting van heden, Woens dag, deed de kantonrechter hier ter stede uitspraak in de zaak van A J. H. F. W. Frank, beklaagd van on bevoegde uitoefening der geneeskunst. De kantonrechter overwoog in hoofd zaak, dat al heeft Frank geene beloo ning gevraagd of aangenomen, hij toch by voortduring raad heeft ver schaft en bij de behandeling behulp zaam is geweest hetgeen oplevert de ■overtreding hem ten laste gelegd en veroordeelde hem dientengevolge tot eene geldboete van ƒ5.bij niet- betaling te vervangen door 3 dagen hechtenis en in de kosten van het Hot stadsomroepen. Al wat oud is, verdwijnt. Zoo gaat het den menschen, maar zoo gaat het ook zijn gebruiken en gewoonten. Tientallen van jaren, ja misschien wel eeuwen lang was het in Haarlem gebruik om huizen en terreinen die geveild moesten worden, te laten omklinken door den stadsomroeper. Dit was geen onvoordeelig werkje, want voor eik perceel werd (althans in «den laatsten tijd) zestig cents be taald. Nu de stadsomroeper Puist dood is, hebben de notarissen en make laars in eene vergadering besloten de te veilen peroeelen niet meer te laten omklinken. Voor den. nog niet benoemden op volger van Puist is dit een zware slag en niet minder voor hen, die gehecht zijn aan oude gebruiken en in dat «omklinken iets eigenaardigs vonden. De ccuranten hebben den omroeper al halt' afgemaakt, door dit besluit van notarissen en makelaars wordt bij bijkans geheel overbodig. Sic transit gloria mundi. Zooals wij indertijd uitvoerig meld den, heeft Frank aan een aantal personen baden van meerendeels koud water aangeraden en hun de gelegenheid tot het nemen daarvan in zijne woning verstrekt. De eisch van het O. M. was ver oordeeling tot ƒ40.boete subs. 60 dagen hechtenis. Het laatste hevige onweder te Haarlemmermeer heelt gelukkig geen ongelukken en weinig schade veroor zaakt. Op het land van den landbouwer V. vloog een karweihoop in brand en bij den landbouwer B. sloeg het weerlieht in een hooiklamp. Terwijl een sleepboot met een tiental schepen de brug bij Aals meer in de Ringvaart van Haarlem mermeer passeerde, werd een er van plotseling dwars getrokken en stiet met zooveel geweld tegen de palen der brug, dat het een groot lek kreeg. Van een volgend schip werd de achtersteven ingeloopen zoodat het onmiddellijk zonk. Schipper vrouw en kincl zijn intijds gered. Het schip is zoo gehavend, dat het onherstelbaar is en schipper en gezin in diepe armoede zijn gedompeld. Tot lid van het bestuur van het badhuis voor minvermogenden te Zandvoort, is benoemd de heer B. T. A. Westerouen van Meeteren, burge meester aldaar. pieterman f 3.60 per mandtong f 0.30 tot f0.90, griet f0.80 en knorhanen f0.60 per stuk. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft te Zandvoort opgebracht ƒ18.75. Diefstal te Bloemendaal. Bij den diefstal te Bloemendaal ge- t eegd in de villa „de Beek" van mevrouw Wilson geb. van der Vliet, is voor zoover op dit oogenblik be kend, het navolgende ontvreemd Uit den salon: 2 antieke zilveren lepels. Uit den 2den salon: 1 antieke zil veren lepel, 1 flacon met pleet, ver guld marldje, doosje gemaakt van twee munten goud, gemonteerd met twee whistmerkers, zilveren speelgoed bestaande uit stoof met test, mandje papegaaienkooi, kinderkarretje, elletje en korenmaat. Uit de eetkamer is aan zilveren voorwerpen meegenomenbotermes en vischmes en vork met ivoren hand vat; 4 eierlepels met wapen, 4 zout- lepeltjes, groote eierlepel, kruimel schepper met ivoren handvat, acht fruitmesjes met ivoren handvat, sla lepel en vork, aspergetang met iyo ren handvat, twee sauslepels, twee' groentenlepels, voorts drie theelepel tjes, een suikertang en een thee zeefje, deze alle met wapen, een trek pot gemerkt Pannebakker Zoon B* J. v. d. V. 26 Sept. 1884. Voorts zijn uit de eetkamer ont vreemd de navolgende voorwerpen in pleet: 30 groote vorken met wapen, 4 zoutvaatjes, blauwe glazen bj 2 peperbusjes en een zoutlepeltje. Uit de omstandigheden waaronder de diefstal is begaan, maakt de po litie op, dat hier dezelfde misdadiger aan het werk is geweest, die in April de inbraak bij de heeien Koolhoven te Bloemendaal heeft gepleegd. Van den indruk der voetstappen heeft de justitie een vorm in gips doen vervaardigen. De recherche doet ijverig nasporingen. Z00visficherij. Dinsdag kwam te Zandvoort aan éen Zandvoortsche bomschuit. Besom ming f28. De prijzen der visch wa ren bakschol f 3.50, scharren f 5.50, Hofberichten. Heden vertrokken naar Soestdijk ten einde aldaar den dienst bij Hare Majesteiten te verrichten, de adjudant majoor baron Sirtema van Grovestins; de ordonnans-officier, luitenant Lou don de Kamerheer jhr. Van Pabst van Bingerden, de hoofdcommies bij het kabinet der Koninginbaron Van Zuylen van Nyevelt, en de particu liere secretaris van Hare Majesteit de Koningin-Kegentes, jhr. De Ranitz. De hofmaarschalk en de 1ste stal meester van Hare Majesteit de Konin gin zullen zich mede voor eenigen tijd naar Soestdijk begeven. Prinsos Albrecht van Pruisen. Prinses Albrecht van Pruisen is Dinsdagochtend te 11 u. 27, vergezeld door haar jongsten zoon prins Frie- drich Wilhelm en HDs. gevolg, per staatsspoor in de residentie aange komen. De raad van de duitsche legatie, de heer von Reiehenau, de duitsche militaire attaché, de minister van buitenlandeche zaken jhr. Roëll, de wethouder baron Du Tour vau Bel- linchave, waarnemend burgemeester, de goeverneur der residentie gene raal Van Helden, zoomede de heer Lintz, administrateur over de eigen dommen hier te lande van Prins Al brecht van Pruisen, hadden zich ter ontvangst van de vorstelijke personen in het koninklijk salon vereenigd. De Vorstin onderhield zich met ieder dezer eenige oogenblikken, in de eerste plaats met den minister van buitenlandsche zaken, jhr. Roell, die haar werd voorgesteld door den. heer Von Reiehenau. In een open rijtuig begaven de v-orstelijke personen zich daarna naar gc]j «.veilingen, alwaar zij omstreeks half ,E aan het „Oranje-hotel" aan- kwamen, wacht door Z K. H den Erfgro j °A va ®acien Pvnl<r ™or den directeur van het hotel, den heer. Gaarlandt, die de Prinses aanbood. P- Van het hotel is dep geheschen. wachtigen bouquet •tuisische vlag De president van den O.~aD10" Vrijstaat. De president van den Oranje-Vrij staat, de heer F. AV. Reitz, is Maan dagavond te Scheveningen aangeko men en heeft zijn intrek genomen in Villa Alida, waar mevrouw Reitz reeds sedert eenigen tijd verblijf hield. Donderdagochtend zuilen zij een aoek brengen aan de AVeeshuis- school in de Koningstraat te 'sGra- venhage, aan welke instelling mevr. Reitz vroeger eenige jaren onderwij zeres is geweest. Over Nederland. Nu „Schorer's Familienblatt" met de „Garteniaube" is vereenigd, schijnt het in zijn deugd van bij uitnemend heid wel over Nederland ingelicht te zijn te zullen verliezen. In het jon»- Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 26) HOOFDSTUK IX. Eene vergissing van Tony Pettigrew. kunt er op zweren, dat het dezelfde verschij- „En je ning is?" „Ja zeker. Mijn haar stijgt te berge, het koude zweet breekt mij uit, en het is ol mijne beenderen verstijven!" nZwijg maarEn kwam en ging die verschijning juist zooals je gezegd hebt?" „Ja, helaas I" kreunde Tony. „Nu, ga dan maar naar huis Tony. Vannacht hebben wij niets meer te bepraten. Ik zie wel, dat er op het oogenblik uit jou toch niets is te krijgen." Onverwacht had dokter Wrigley evenwel dien nacht van Tony Pettigrew vernomen, dat zijne nicht Myra in denzelf den nacht toen Rupert nat en doorweekt voor Sam Porters deur werd neergelegd, naar het reservoir geloopen en vervol gens weer teruggekeerd was. Zij dus, had haar stiel broeder in het water geworpen. „Die kennis zal mij den een of anderen dag van veel nut zijn, waarde dame," zeide dokter AVrigley met een glimlach van welbehagen tot zichzelf. Toen hij met deze troostrijke gedachte zijn huis had bereikt, was ook Myra teruggekeerd, op den voet gevolgd door Ailsa, die beefde van angst, dat het meisje niet goed en wel in hare kamer zon temgkeeren. Het jonge meisje had bijna haar slaapvertrek bereikt, toen een verdwaalde kat, die binnengesloten was, onder den voet der slaapster wegvloog met een vreeselijk gemiauw, daarop haar staart werd getrapt. Dit geluid deed Myra ontwaken. Zij keek om zich heen. De zwak brandende ganglamp, de geopende deur van hare kamer, hare eigenaardige kleeding, Ailsa met een mantel aan en een ontsteld, veelbeteekenend gelaat toonende dat alles zeide haar, dat zij eene nachte lijke wandeling had verricht en dit verbijsterde haar. Zij uitte een woesten kreet en viel in de armen van hare oude verzorgster. Een uur te voren zou Ailsa zich niet sterk genoeg hebben geacht om Myra uit de gang naar haar bed te dragen; nn deed zij het echter en sloot haastig de deur achter zich. Het was gelukkig, dat zij dit had gedaan, want weldra kwamen de huismeester en een bediende aansnellen, om te vragen wat de oorzaak was van dien gil. Ailsa stak haar hoofd buiten de deur van Myra's kamer. „Miss Myra was juiBt aan het droomen, en nu wordt zij door een hevige hoofdpijn gekweld," verklaarde Ailsa. „O AilsaAilsa, vertel mij eensriep de arme Myra uit. „Ben ik aan het slaapwandelen geweest?" Ailsa had dit beslist willen ontkennen, maar hare jonge meesteres had de vuile schoenen, de door de dauw nat ge worden japon en den langen mantel onmiddellijk voor hare oogen. „Ja mijn kind, ik kan niet zeggen, dat het niet zoo is gaf zij ten antwoord. „Ailsa, ik droomde, dat ik naar het reservoir ging Zoo ben ik daar geweest?" „Ik kan niet zeggen lieveling, dat u ergens anders zijt ge weest. Maar hebt u niet het recht om te wandelen waarheen n wilt?" „Ailsa, Ailsa," riep Myra uit, sprong! op on hiel hare ar men boven haar hoofd, „ben ik daar al weer des nachts ge weest. „Hoe weet ik dat nn? Ik heb er u nooit vroeger heen zien gaan." „En ook niet terugkomen?" „Neen, neenik heb u niet gezien. U.kunt er niet heen zijn gegaan!" Myra greep hare dienares woest bij de schouders en trok haar driftig heen en weer. „Ailsa, vertel vertel mij de waarheid. Denk eens terug aan den dag, waarop Elizabeth haar kind verloor. Heb je gedacht dat ik dien nacht in mijn slaap heb.gewandeld? Zeg oaij dat. Heb je er ook eenig bewijs van gezien aan

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1