DE JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Vrij lag 20 Juli 1S84. No. 3388 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Hen hoogst "boeiende roman STADSNIEUWS. Arrondissements-Rechtbank naar BINNENLAND. FEUILLETON Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post 1,20. 1,G5. 0,05. 0,30. 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-dk, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantieri, Directeur-Uitgever J. C. PEEEE BOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland Con.pagnic Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3line Faubourg Montmxrtrt: is die, getiteld: T as.ïvan het vervolg in No. 30 van et Geilhzstreerd Zondagsblad pcrenomen. Deze groote Roman 'trekt algemeen i aandacht. Dit Geïilusteerd tijdschrift üiedt mitendien groote verscheidenheid van n hondeen keur van Gravuren, tfenec- oten, Prijsraadséls, Puzzle enz. enz. De inhoud is overigens als<volgt: De Anarchist (met 8 portretten). Een gelukkig drietal (met illustratie). - Tegen aardwormen. Een edel- an die in den val liep. Be voor- iereidselen voor liiet Zomerreioje (met illustraties). Geen tijd (met illu- tratie). Een-secure becijfering (met "ustratie. Speelzucht. JEen ge- ukbrenger (met illustratie). Aard .ppelen te bewaren. Naïef (met illu- 11 ratie). Arbeid. Schaa.iTubriek. - Mededeelingen. Om wekelijks in 't bezit is komen 'an deze uitnemende illustratie, ichte men zich tot den Uitgever van leze Courant. IDe prijs is slechts 30 :ents, voor een geheel kwaadaal (37% ent franco post.) DE UITG2DVER. Haarlem, 19 JuM A894. Een Waterfeest. De roei- en ^ceilvereeniging „Het paarne" heeft het goede voornemen opgevat, om op den 31en Augustus, len verjaardag van onze Koningin, )p het Noorder-iS uiten spaarn6 een rooten volksroeiwedstrijd te houden, waaraan flinke -prijzen verbonden ^yn. baarde groote moeilijkheid natuoriijk laari» ligt, dat de wedijverende vaar- uigen van ongeveer dezelfde grootte in zwaarte moeten zijn, zal het bestuur 'ier vereeniging zorgen voor de schuit- |es waarin de mededingers moeten •oeien. Da den tuin van „het Kikker de" zal een muziekkorps den wedstrijd fluisteren. Na deze wedvaarten zullen de leden i de vereeniging in 4riems inrig- L gieken een handicap- (voorgift) wedstrijd houden. Ongetwijfeld zal deze feestelijkheid er het hare toe bijdragen, om te be vorderen dat de verjaardag van onze Koningin een nationale feestdag wordt. Zij is tevens een 'bewijs ervan, dat de roei- en zeilvereenrgïng „bet Spaarne" •ender haar tegenwoordig bestuur eene phase van nieuw en opgewekt leven is ingetreden. Overgangsexamen. Bij de Militaire School alhier werd aan het overgangs-examea voor het oudste studiejaar voldaan door de ser geanten-volontairs Van Ingen, Schou ten, Van Borselen, Brondgeest, Wee huizen, Rijk, Lubberts, Gijsberti Ho- denpijl, Schutz, Pet, Schoonhoven, Breebaart, Dhont en De Wijs. Bën volontair moet herexamen af leggen. St. Johannes êe Deo. SJij geruchte vernamen wij,-dat er een plan ;cou bestaan om het gesticht van St. Johannes de ©eo uit te brei den en daartoe eene nieuwe leenino aan te gaan. [Informatie bij den Uroeder Ov-erste van het gesticht bewees ons, dat hier van op-dit oogenblik geen sprake is. ©e aanleiding tot het-gerucht zal wel geweest zijn, dat dezer dagen de (Broe ders bezig zijn vrijwillige giften in te zamelen om nog meer onvermogen de zieken te kunnenopnemen. Wij vestigen van harte gaarne hierop de aandacht der ingezetenen. De toe- wijding van deze Broeders voor hulp behoevende medemeneehen in de be langen van deze laat sten zelve, zdïlen zeker velen, de koorden-der beurs deen ontsluiten tot het schenken eener bijdrage naar vermogen. ©e Sticbteche Glas verzekering M§. gevestigd te Utrecht, {naar wier ad vertentie in dit blad wij onze lezere verwijzen), ds eene nog jeugdige Maastschij., welke reeds zeer de aan dacht heeft -getrokken van het groote publiek. Hare bekendheid heeft zy hoofd zakelijk te danken aan hare bizon der gunstige ver&ekeringsvoorwaarden doordat zij alle ruiten van verschil lende glassoorten verzekert. Wij willen enkele punten mede- deelen welke zeer de aandacht ver dienen n. mu Hare contracten loopen van jaar tot jaar en worden bij niet tijdige opzegging telkens met een jaar verlengdde contracten door haar gesloten, kunnen niet fcusschentijds door haar worden opgezegd en moe ten dus den geheelen verzekerings- duur loopenalle schade door onge luk, kwaadwilligheid of straatrumoer wordt vergoed, alsmede schade ver oorzaakt door het inslaan van den bliksem, of door ontploffing, de laat ste echter wanneer uit de polis der brand-verzekeringmij. blijkt dat zij vrij van schadevergoeding is. Bij breuk worden de herstellingen met den meesten spoed verricht. Voorts is bij deze maatschij. gelegenh< zich alleen tegen hagelschade te ver zekeren, tegen eene geringe premie deze verzekering is zeer aan te be velen voor bloemisten en kweekers. Zitting van Donderdag 19 JuïL Zes booswichten, waarvan de jong ste 15 en de oudste 17 jaar was, ston den heden gezamenlijk terecht. „Hoe verdorven is de wereld toch!" zal een pessimist allicht uitroepen. Stel ia gerust, waarde heer, er is nog van het zestal te hopen dat zij nuttige leden van de maatschappij zullen worden. De misdaad hun ten laste gelegd is, dat zij te zamen zoo veel ra-moer hebben gemaakt in eene bijeenkomst van het Lege? des Heils te Zaandam, dat de luiten nt die de samenkomst leidde, niet-verstaanbaar was. Een knap luitenantje, Maaike Ver hoeven 'tieedt als getuige op. „Uw «beroep?" vraag de president. „Luitenant bij het Leger des Heils." „Maar dat is geen beroep. Heeft u een aanstelling van de koningin? „Dus zender beroep." Met vrijmoedigheid legt de luite nant, die hier zoo plotseling officieel van haar rang wordt beroofd, getui genis af. .„Hoor eens juffrouw," zegt de subs, offi v. just., „wordt er te Zaandam niet wat te streng op die dingen gelet? Overal door 'fc heele land vergadert het Leger des Heils en nergens komen er klachten over verstoring van bijeenkomsten, behalve herhaaldelijk uit Zaandam. De luitenant antwoordt, dat het publiek te Zaandam zoo lastig is. „Waarom," zoo vraagt de president aan een van de beklaagden, „ging je in dat lokaal binnen? je hadter niets te maken en 't kostte je nog een cent ook „Och meneer, 't regende zoo," zegt de jongen. De beklaagden zagen dus het vergaderlokaal voor een parapluis aan en toen ze daar eenmaal waren „onder deze parapluie," ja toen maak ten ze er het kabaal, waarvoor ze te rechtstaan. De ambtenaar van het O. M. noemt het artikel van het Wetb. van Straf recht waarbij strafbaar wordt gesteld hij, die een geoorloofde bijeenkomst verstoort, het fameuse art. 144, waar van alleen het Leger des Heils ge bruik maakt. Ook in andere geoorloofde bijeen komsten komt wel eens een begin van rustverstoring voor, maar dan weet men dat wel te doen ophouden en laat het er verder bij blijven. Spre ker zal hier dan ook geen gevange nisstraf maar de veroordeeling van eik der beklaagden tot f 3.boete, subs. 3 dagen hechtenis, requireeren. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. Geopend: Zaterdagavond van 8% tot uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg, waar zich de volgende werklieden hebben aangemeld: Bankwerkers 3, Schilder 1, Losse- werklieden 2, Kleermaker 1, Steen houwer 1, Wijnkeopersknecht 1, Ma chinist 1, Voorsiaander 1, Plaatwer ker 1, Pakhuisknechts 2. HEL Particulieren en Werkgevers kunnen hunne aanvragen doen bij éen van de Commissie-leden. Joh. S. HOLSTER, Secret. Afdeeling„Werkverschaffing". Van i Nov. tot 19 Juli hebben zich de volgende personen aangemeld 30 voor werkvrouw, 2 voor wasch- vrouw, 6 voor naaister, 3 voor grond werker, 12 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 7 voor loopknecht, 4 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 1 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 10 voor los werkman, 1 voor kleedermaker, 1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangelwerk, 1 voor bloemistknecht, 1 voor baker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaaude aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. (Zie vervolg Stadsnieuws Me pagina.) Reis der Koninginnen. De Koningin en de Koningin-Re gentes zijn Woensdagmiddag van München met een ex tra-trein over Frankrijk en Keulen naar Baarn ver trokken, Bezosk van den doenschen prins. Woensdagochtend is het deensche oorlogsschip Helgoland te Rotterdam aangekomen en heeft ligplaats ge nomen op stroom aan boei 8 vóór het Willemsplein. Aan boord van dezen oorlogsbodem, die onder com mando staat van den kapitein ter zee C. F. Wandel, bevindt zich prins Christiaan Frederik Karei George Waldemar Axel, geboren te Char- lottenlund den 3en Augustus 1872. Deze prins is de tweede zoon van den Deenschen kroonprins en be kleedt bij de deensche marine den rang van luitenant ter zee. De Helgoland is een pantserschip, heeft eene lengte van 259.6 en eene breedte van 59 engelsche voet en meet netto 1475 registerton. De diep gang is 19,2 engelsche yoet De heer C. M. Viruly, consul-gene raal, en de heer C. L. Kirchheimer, vice-consul van Denemarken aldaar, begaven zich Woensdag ter begroeting aan boord. Ook de burgemeester heeft een bezoek aan boord gebracht. Ter eere van de bezoekers werden saluut schoten gelost. Aan het deensche con sulaat in het Poortgebouw, zoocSguö op de te Rotterdam liggende deensche-, zeil- en stoomschepen is, zoodra de aankomst van prins Carl bekend werd, de nationale vlag geheschen. Ten 2 u. 45' min. passeerde het pantserschip Guineakapt. t. z. H. v. Meer, dat door den Nieuwen Water weg van IJmuiden, waar de beide sche pen wegens stormweer Woensdag wa ren binnengeloopen, arriv., het deen sche pantserschip Helgoland,kort daar na gevolgd door het pantserschip Stiery comm. kapt. t. z. K. A. Stakman Bosse. Beide schepen werden ieder afzonderlijk door het deensche oor logsschip met het „Wien Neêrlandsch Bloed" begroet, terwijl de equipage zoowel op het deensche als op de beide nederlandsche oorlogsvaartuigen in parade waren opgesteld. De Stier werd vastgemeerd aan boei 7 en de Guinea aan boei 6. On middellijk nadat de beide schepen waren vastgemaakt, begaf eene sloep van de Helgoland zich aan boord van het pantserschip Guineaom den commandant te begroeten. Naar het eng else h van PAUL H. GERRARD. 0 HOOFDSTUK IX. Eene vergissing var, Tony Pettigrew, Lady Bidebank vond het werkelijk jammer, dat bet geld iet was vermaakt aan de kleine Bessie Wrigley als huwe- jksgift. Het testament moest echter worden uitgevoerd. Nauwelijks was lady Barth dood of de dokter begon Myra let zijne verzoeken lastig te vallen. „Mij dunkt nicht, daar mijn oudste waarschijnlijk erfge- aam zal worden, kon het niet beter of je liet hem hier op et landgoed wonen. Hij kan dan reeds zijne wettige plaats memen." „Maar veronderstel eens, dat hij niet erfgenaam wordt 'an was er immers voor hem niets slechtere dan te worden pgevoed met groote verwachtingen?" „Maar zelfs als je huwt dan is het nog niet te zeggen dat kinderen krijgt I" riep de dokter bits uit. „Daar spreek ik ook niet van. Ik zal niet huwen maar bij hare laatste woorden zei Elizabeth, dat haar kind nog leefde; en ik heb plechtig beloofd het op te sporen." „Dat heeft niets te beteekenen het kind is dood. Lees dien brief maar." „Dien houd ik voor een valstrik oi bedrog." „En voor eene onheteekenende uiting van eene vrouw, die niet meer over haar volle verstand kan beschikken," riep dokter Wrigley uit, „moet mijn kind worden opgevoed niet in overeenstemming met zijne positie en toekomstig fortuin I" „Wanneer mijn broeder wordt gevonden, dan ben ik vol gens de wet verantwoordelijk voor zijn inkomen gedurende zijne verdwijning; ik kan er niet over beschikken, zooais ik wil," zeide Myra. „Van mijn particulier eigendom, dokter Wrigley, wil ik evenwel de opvoeding van uw zoon bekos tigen en hem zoodra hij oud genoeg is naar Eton zenden." Dokter Wrigley beschouwde deze concessie als de eerste slag van de bijl, waarmee hij zou afsplijten het deel van het fortuin der familie Barth, dat naar hij meende hem toekwam. Hij gaf ten antwoord: „En wil je hem dan hier gedurende de vacanties hebben en iedere week een dag tot hij er heengaat 11k heb te haas tig gesproken nicht, maar je moet mij verontschuldigen met het oog op mijne vaderlijke gevoelens. „Het zal mij aangenaam zijn wanneer uwe kinderen mij hier komen bezoeken, maar ik wil voor een van hen geen onderscheid maken," zeide Myra. „Ik kan u nog een beteren raad geven," zeide Wrigley vertrouwelijk, „dat is de beste oplossing. „Je behoort hier niet alleen te wonen, dat is niet voegzaam. De geheele lin kervleugel is nu leeg. Laten wij onze huishoudingen ver eenigen nicht. Clematis Villa is geen passende woonplaats voor uw naasten bloedverwant. Ik zou voor jou het beheer van het landgoed op mij kunnen nemen. Waarom zou mijn gezin den oostervleugel niet kunnen bewonen „Vraag mij niet dokter verandering te brengen in de levenswijze hier in huis," zeide Myra, bijna huiverende hij het denkbeeld de Wrigley's zoo dicht in hare nabijheid ta hebben. De kinderen waren woelig en luidruchtig, de moeder was levendig, oppervlakkig, maar goedhartig; wat Wrigley betreft, dien haatte zij. „Zou je dat nog zeggen, als je zeker wist, dat het kind dood was?" riep Wrigley uit. „Ja, dat zou ik, maar natuurlijk gevoelde ik mij dan vrijer wat betreft de beschikking over mijn inkomen." „En ik zou den titel dragen; jij moest dan toch de onkos ten voor mijne verkiezing voor het Parlement betalen Myra; bovendien heb je nog je naamgenoote, nu een jaar oud; wat kon je nog beter doen dan haar tot je nemen „Ik ben niet gewend aan kinderen," zeide de arme Myra tot wanhoop gedreven. Dokter Wrigley ging naar huis en zeide tot zijne vrouw, dat zij haar jongste kind telkens wanneer het een mooie dag was naar hare nicht Myra moest sturen; dat mevrouw Wrig ley zelve met haar zestal haar eenmaal per week moest be-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1