DE JACHT OP EEIE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang; Zaterdag 21 Juli 1894. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERT ENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. Voor Haarlem per 3 maanden Franco door liet gelicele Kijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,37 i. Dit blad verüc'hiint dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents por regel, Abonnementen en Advertentiën "worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Eirangère G. L. DAÜBE CoJOHN F. JONES, SuccParijs 31 bis Faubourg Montmartrs Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten Echtscheiding Haarlemmer Halletjes CG'VIIl. Binnen- en Buit&nland- sche berichten. Varia. Advertentièn ■enz. Haarlem20 -Juli 1894. Haarl. Amateur Fotografes! Club. Op de Intern. Fot. tentoonstelling te Arnhem werden door leden en buitenleden der Haarl. Am at. Fot. Club de volgende onderscheidingen behaald Charles de Gorter, te Amsterdam, gouden medaille (hoogste onderschei ding) Jan de Grijs, te Abcoude, eere-diplomaJoh. Hnijsser, te Am sterdam, -verg. zilv. med.J. Bes, te Haarlem, zilveren med.R. Job Jr., te Amsterdam, idem:; Motto ÜSnde -desespereert nimmer, te Maastri ht. zilv. med.:; Maurits H. Binger, te Haarlem, bronzen med.Ign. Bis- ipinck, te Bloemendaal, idem.; Prans Hnijsser, te Overveen, idemJohan -of Henri Huijsser, te Gverveen, idem !B. Groote, te Amsterdam, eervolle vermeldingJan de Grijs, te Abcoude, idem. .(.Zie voor de geheele Hijst der .bekro ningen het vorig nummer.) Sooieteit Vereeaiging. B>e verbouwing van de sociëteit Vereenigmg heeft (en het kon ook wel miet anders) de leden en hunne dames berooid van het genoegen der zomereoncerten. Het Bestuur heeft er evenwel voor .gezorgd, dat de kermis vermakelijkheden voortgaan kunnen hebben. Aanstaande week toch wordt de groote concertzaal, waarin nu socië teit gehouden wordt, ontruimd en de sooieteit overgebracht naar de kleine bovenzaal. Tegelijkertijd zal dan ook (de toegang tot de concertzaal gereed .komen. Wat bedoelden ingang betreft, deze ie gebleven op dezelfde plaats en heeft dezelfde breedte als de vroegere. Het voorste gedeelte van de vestibule even wel is zooveel verbreed, dat men direct in de kleedkamer komen kan. Laatstgenoemde heeft door eene deur verbinding met privaten en toilet. De opgang naar boven bevindt zich op dezelfde plaats. Van het trappor taal, dat flink licht heeft, is een stuk afgenomen voor een buffet, dat uit komt in de gaanderij. De oppervlakte van dat portaal was dan ook van dien aard, dat er zeer wel een gedeelte van kon worden gemist. De gaanderij biedt meer ruimte aan, dan voorheen; in den tusschenwand zijn slechts twee smalle penanten overgebleven en het gedeelte muur dat er in stond (bij het binnentreden rechts) wordt weg genomen. Wat de kleine bovenzaal, als re petitiezaal aangeduid op de teekening, betreft, deze heeft niet weinig gewen- non. Zij is eenige meters verlengd en meet nu 18 bij 9 meter. De erker die in het midden was, is weggeno men en de verlichting van dit aar dige zaaltje is uitstekend. Rondom is een eenvoudige maar sierlijke lam- brizeering gemaakt. Ook het plafond trekt de aan dacht. De zaal zal bij avond verlicht worden door een kroon en tien wand- lichten. Voor ventilatie wordt door twee luehtkanalen gezorgd. In den hoek is een deur, die toe gang geeft naar het overige gedeelte van den bovenbouwi restauratiezaal, kasteleinswoning ens. Hierover en over de societeitslokalen willen wij later nog een en ander mededeelen, wanneer de bouw daarvan meer ge vorderd is. Het geheele gebouw zal den eersten October vermoedelijk gereed zijn. Gedurende het a. s. seizoen zal in den Nieuwen Schouwburg alhier op treden, de koninklijke vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" den tweeden en vierden Donderdag van elke maand; de eerste voorstelling wordt gegeven op 27 September e. k. De Nederlandsche Opera onder di rectie van den heer C. van der Lin den uit den Stadsschouwburg te Am sterdam, zal in den regel optreden op den eersten en derden Woensdag van elke maand. De openingsvoor stelling heeft plaats op Woensdag 19 September of 8 October a. s. en zal bestaan in eene opvoering van Rienzi van Richard Wagner. Haarlem-Zandvoort Spoorweg-Maat schappij over de maand Maart 1894. Opbrengst reizigers /1417.26}i idem goederen 531.30)4 idem diversen 64.73 Te zamen ƒ2013.73 Per dag en per kilometer 7.64. Inbraken te Bloemendaal. Dat justitie en politie de oogen goed open houden en al hun best doen om de daders van de inbraken te Bloemendaal te snappen, blijkt wel daaruit dat toen gisteren een Amsterdammer, in gezelschap van een Haarlemsch ingezetene en een paar vrouwen vreolijk rondtoerde door Haarlem's schoone dreven, de politie hem aanhield omdat hij eenige overeenkomst had. met het signale ment dat gegeven is van een persoon, die voor de inbraken gezien is, zwer vende om de woningen. Aan den vroölijken rit kwam toen plotseling een einde. De heeren reden weliswaar in gezelschap van de re chercheurs Verkerk en Van Halst verder, maar de dames stapten aan het bureau van politie uit en wachtten daar, zooals .begrijpelijk is m groote droefenis, op den terugkeer van hun gezelschap. Verkerk en van Halst reden intus- schen met het tweetal in den open landauer heel netjes den Zijlweg langs naar Overveen, waar een onzer berichtgevers het vehikel in de ga ten kreeg en het op zijn wiel ach terna trapte. Kerst stapte men met den Amsterdammer uit bij den heer Kool hoven, daarna bij mevrouw Wilson, maar geen hunner herkende den Am sterdammer als de man dien zij om hunne woning hadden zien zwerven, zoodat men (de twee vrienden lieel- wat vroolijker en de rechercheurs met de stöicijnsche kalmte die een politieman zoo goed staat) naar Haar lem terugreed en de twee feestvieren den aan de angstig wachtende vrouw tjes werden teruggeschonken. Wat den waren inbreker aangaat, die loopt dus nog en vermoedelijk zal hij ook wel liever nog een poosje blijven loopen, dan op deze manier met Verkerk en Van Halst uit rij den te gaan. Uit Bloemendaal—Overveen. In de Donderdagavond gehouden Raadszitting van bovengenoemde ge meente was afwezig de heer H. Roozen. De notulen der vorige vergadering werden na lezing onveranderd goed gekeurd. B. en W. boden de gemeen te-rekening over 1893 aan, die in ontvangsten f40.625.71 en in uitgaven f 37.203.08^, beloopt, zoodat het batig saldo 13.422.62/4 bedraagt.Tot leden der Commissie van rapport over deze re kening werden benoemd de heeren Van Hooff, Kramer en ter Hoffsteede, die in de volgende vergadering ver slag zullen doen. Vastgesteld werden het suppl. ko hier der hondenbelasting ad. f57.50; het kohier der schoolgelden over het 2e kwartaal ad. f 136.64. Voordracht voor onderwijzer met hoofdacte. in de plaats van den heer Barnhoorn, die tot hoofd der school te Assendelft is benoemd 1. H. Natte, Garderen2. J. Staatma, Grijpskerk; 3. S. S. Rijpkema te Borculoo. Eerst genoemde wordt met algemeene stem men benoemd. Voordracht voor verloskundige: mej. J. W. A. Stelte, Overschiemej. C. D. P. Bödeker, Rotterdammej. L. H. Coppens, Heusden. Met alge meene stemmen wordt Mej. .Bödeker benoemd. Na mededeeling van missives van Ged. Staten ter goedkeuring van eenige Raadsbesluiten, deed de Voorz. onder de rubriek „ingekomen stuk ken", mededeeling van een door den heer J. H. Krelage ingediend plan tot bebouwing van de hem toebe- hoorende gronden tusschen den Zijl- weg en de Brouwersvaart. Het plan komt hierop neer, dat de heer Krelage de hem toebehoorende gronden wil verkoopen en daarop een straat openhouden van 10 a 12 me ter breedte, terwijl hij verzoekt dat de gemeente Bloemendaal deze over nemen en voor bestrating, rioleering en verlichting zorg dragen zal. De Voorzitter stelt voor, het adres te renvoyeeren aan B. en W. om, in oyerlsg met den gemeente-architect, te dienen van praeadvies. De heer Barnaart vindt hierin veel goeds. Vooral wanneer mettertijd de verandering van het haarlemsche sta tion plaats heeft en eaeen spoorweg- dijk komt, is dit plan voor de ge meente Overveen van veel belang. De heer Bijvoet wijst op de wen- schelijkheid, om vooral over de hoogte van de volgens het plan te maken straten met den gemeente- architect te overleggen. Hierna wordt het voorstel van den Voorzitter aangenomen en de verga dering gesloten. Bezoek der Koninginnen aan Zeeland. Het voornemen bestaat te Vlissin- gen een De Ruyter-tentoonstelling te houden, evenals zulks in 1841 bij de onthulling van het standbeeld is geschied. De voorwerpen, die men tijdelijk voor dat doel wenscht af te staan, worden gaarne vóór 1 Aug, a. s. aan het adres „Oudheidskamer te Vlis- singen" ingewacht, die alle onkosten voor hare rekening neemt. Van de verdere plannen kan nog worden medegedeeld dat op den Noordzee-boulevard eene tent zal worden gebouwd, waarin de Konin ginnen de plechtige heronthulling van het standbeeld zullen bezichti gen. Op de reede zullen verschillende oorlogsschepen komen tot het lossen van saluutschoten, terwijl het muziek korps der Kon. Ned. Marine uit Helder de plechtigheid zal opluiste ren. Is Vlissingen voornemens een mi niatuurstandbeeld van DeRuijterder Koningin aan te bieden, Middelburg wil H. M. een schilderij aanbieJen, voorstellende het bekende stadhuis aldaar. De opdracht tot vervaardiging van dit geschenk zal vermoedelijk worden gedaan aan den schilder Klin kenberg. Terugkomst der Koninginnen. Donderdag te 8.10 kwamen de Ko ninginnen per extratrein aan het sta tion te Baarn aan, waar een talrijke menigte de vorstinnen opwachtten. De joige Koningin, die gekleed was in grijs reistoilet, zag er zeer gezond uit. De burgemeester van Baarn was aan het station aanwezig. Na een kort oponthoud reden H.H.M.M. in 3 hof- rijtuigen naar Soestdijk, waar bij aan komst de vlag werd geheschen. De koninklij ke wachtkamer was door de H. IJ. S. M. met groen versierd. Een bezoek van den Daensclien prxna. Prins Carl van Denemarken bezocht Donderdag de residentie. De zoon van den Deensóhen kroonprins kwam met den Hollandschen trein ten 10% uur aan, gekleed in de uniform van lui tenant ter zee. Hij was vergezeld van den kapitein ter zee Wandel, com mandant van het oorlogsschip, en een der officieren van genoemden bo dem. Zij werden begeleid door den heer C. M. Viruly, consul-generaal van Denemarken te Rotterdam. Deze maakten met den prins een rijtoer door de stad, o. a. langs het koninklijk paleis, het plein 1813 en door het Haagsche Bosch. Z. K. H. was hoofdzakelijk geko men tot het afleggen van een offici eel bezoek bij den minister van Ma rine, hetwelk in den loop van den dag plaats had. De prins van Denemarken maakte, na de schilderij-verzameling in het Mauritshuis bezichtigd te hebben, des middags zijne opwachting, bij den minister van Marine, die Z. K. H. in zijn kabinet aan het departement ont- Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. 28) HOOFDSTUXC IX. Eene vergissing van Tony Pettigrew. En Tony sloop weg, zichzelf gelukwenschende rnet zijne slimheid. Door evenwel te zeggen, dat het kind in het veld waa gevonden en op de begraafplaats van Tower Hamlets hegraven, was Tony zijn boekje te buiten gegaan eu had hij eene onvoorzichtigheid begaan. HOOFDSTUK X. Net opsporen van sir Rupert. Hei as een van de eigenaardigheden, op te merken in de a. luren van sir Rupert Barth, dat toen Tony Pettigrew Igeos jii eigen verstand een antwoord gat op de vraag van M y ra, hoe hij in het bezit van het kind was gekomen> hij een antwoord gat in overeenstemming met hare eigen ervaringen, Hij was in een veld gevonden. Myra besloot dus daaruit, dat zij hem in het veld had neergelegd in plaats van hem in het reservoir te werpen. „Maar toch is alles mijn schuld," zeide zij tot zichzelve. „Ik heb hein uit huis gehaald en in de macht van dien man gebracht." De meesten, die iets verkeerds hebben bedreven, hebben tenminste de voldoening om te weten, wat voor verkeerds zij hebben verricht, maar het pijnlijkste voor haar was, dat andere menschen voortdurend nieuw licht wierpon op haar eigen gedrag. In haar tegenwoordigen toestand van neer slachtigheid had zij zichzelve van alles kunnen beschuldigen. Zij had hem bestolen. Zij had hem vermoord. Zij had haar vader onteerd. Zij had Elizabeth ongelukkig gemaakt en haar dood veroorzaakt evenais dien van George Fitzroy. Haar stilzwijgen stond gelijk met eene valsehe getuigenis. Terwijl de arme Myra zichzelve nu van zulke droeve mis daden beschuldigde, kunnen wij haar toch als een van de eerlijkste en beminnelijkste meisjes in Engeland beschou wen? Zij was onverzettelijk op dit punt verbijsterd zoo gij wilt, maar iu andere zaken was zij buitengewoon slim. Bedenk maar eens hoe zij handelde den dag na haar on derhoud met Tony Pettigrew. Zij deelde dokter Brice het geheele voorval met den ketel lapper mede, en verzocht hem haar te vergezellen naar de begraafplaats te Tower Hamlets om daar den eerlijken dood graver Tony Pettigrew te ondervragen. Ongelukkig voor hem had hij haar naar zichzelf verwezen. Het was niet bij Tony opgekomen, dat miss Barth het graf van haar broertje zou komen bezoeken. Dien dag was hij toevallig; aan het werk op de begraaf plaats. Nog iets moet worden opgemerkt Tony ontving en verteerde geregeld de drie en een halve shilling van dok ter Wrigley, en duldde nog steeds de nabijheid van zijne vrouw, die de dokter meende, dat hij was kwijtgeraakt. Miss Barth bleef staan voor Tony's huis. „Of hier Tony Pettigrew woont?" riep de wederhelft van dezen waardigen man uit, terwijl zij met eene hand het bovengedeelte van haar japon dicht hield, en met de andere een haarspeld achter in haar verwarde haren stak. „Hij is daarginds aan het werk dat is wel een wonder. Gister avond is hij thuisgekomen. U kunt mij gelooven hij is drie dagen weg geweest en heeft mij zijn werk laten doen. Ik hoop maar dat u niets van hem moet hebben, want Tony is de luiste man in Londen. Hij gaat er soms twee ot drie dagen op uit en zegt dat hij dan werkt bij iemand in Plurn Street te Lambeth, maar daar geloof ik niet veel van." Het was moeielijk om den stroom van juffrouw Pettigrews welsprekendheid te stuiten, maar miss Barth gelukte dit toch eindelijk, en onverwacht stond zij voor Tony, die bezig was een graf voor een kind te graven. Er sterven zoovele kinderen in Tower Hamlets Niet meer vermomd achter de kieeren en de pruik, die hij in zijn rol als ketellapper had gebruikt, herkende miss

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1