Yoor onze taters. DE JACHT OP EENE ERFENIS, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang Dins lag 24 Juli 1S94. No. 3391 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIE N: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON: AARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden3.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 11>:>. Afzonderlijke nummersU.OÖ. Geïllustreerd Zondagsblad, pei o maanden ..3< franco per poor3ïi. Dit blad verschijnt dadelijks, behalve od /jon- cn ocstaagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem, 'iclelooiinuutmtf 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEESEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31b«a Faubourg Montmartrc. In de étalage voor de vensters van it Bureau van dit Blad zijn de na- ilgende afbeeldingen gelegd: Politieke Platen en Portretten. Forensenlied. Het pantserschip Carnot in 3 af leidingen. Standbeeld voor Condorcet. Monument voor Jules Ferry, fj Onthulling van het monument te Bruville. I De tooneelspeler Got in verschillen de rollen. 1 De brand in het arsenaal te Toulon. Het observatorium op den top van den Mont-Blanc. jHet kasteel Pont sur Seine, eigen dom van de familie Casimir Périer, Gevecht tusschen een tijger en een :rokodil. Doop van het kind van den hertog an York. De fransche actrice Mile Réjane. De koninklijke stoet in de straten [an Seoul (Korea). Bal aan boord van een oorlogs chip. Sarah Benhardt de laatste hand tan haar toilet leggende. De koningin van Engeland in het mamp te Aldershot I. Revue II. Toort- ienleest. Haarlem23 Juli 1894. De vorige week is te Amsterdam ;e8laagd voor het examen hoofdacte, nej. A. J. de Burger alhier. 3ymn. en Scherm vereeniging Concordia". Men meldt ons: Onder leiding van den directeur, den ïeer A. J. Meijerink, werd Zondag 11. ie gewone jaarlijksche wandeltocht volbracht. Met een 30-tal leden ving le tocht aan om 5,40 uit Haarlem Daar Amsterdam, vandaar naar Hil versum, alwaar zij te 7% uur ongeveer "rriveerden. Van Hilversum nam de andeltocht een aanvang. Eerst naar het buiten genaamd „Het Hoogst van ft Huis", met de prachtige vergezich ten en schoone ligging. Vandaar naar Ie Zwaluwberg waar de leden zich ermaakten met gymnastische spelen n het steeds zoo aantrekkelijke Dool- iof een bezoek brachten, vandaar de tOverbrug" bezochten, waar noord vaarts Hilversum en zuidwaarts Utrecht een prachtig gezicht oplever den. Verder ging de tocht naar „De Vuursche" en daar het bij aankomst reeda 12 uur was geworden, ging men daar den inwendigen mensch verster ken. Hierna werd „De Dalmin" be keken, een overoude groote steen, daarna werd de Huizinge „Groot Drakenstein" met het groote bosch en oudheden bezichtigd. Achtereenvolgens werd aan de Ka pel de Grot, de Konijn berg met de Echo, en de Vijvers een bezoek ge bracht. Na een kleine verpoozing ving de tocht weder aan naar Soestdijk, alwaar het paleis werd bezichtigd. Van daar de Koningslaan ingaande werd er aan het einde halt gehouden om de Naald van Waterloo in oogen- schouw te nemen. Van daar ving de tocht weder aan naar Baarn en het Baarnsche bosch, waar de beziens waardigheden werden bekeken o.a. de Groote Kom met prachtig uitkomende boomen, de overgroeide lanen enz. van daar den straatweg opgaande werd als rustplaats aan de Roskam, halt gehouden. Na uitgerust te zijn werd de tocht wederom aanvaard recht door naar Hilversum, waar even tevoren Het Heidepark in oogenschouw was genomen. Met den trein van 7.55 uit Hilver sum vertrokken, was de aankomst te Haarlem 9.05. Het bezoek aan 't Gooi behoorde weder tot het ver- ledene, bij elk der leden een zeer aangenomen indruk achterlatende. Van het station Haarlem werd nog flink gemarcheerd naar het gymnas tieklokaal van den heer A. J. Meije rink die, nadat halt was gehouden, de leden van „Concordia" dankte voor de prettige stemming, welke geheel den dag had gekenmerkt. Spreker hoopte dat door dezen dag de leden weder meer tot elkander werden gebracht, waarop bij monde van het Eerelid de heer P. Groenendaal, den Direc teur, namens de Vereeniging dank werd gebracht, voor het verschaffen van zoo'n genotvollen dag aan dele den en deze toonden hiermede instem ming door een „lang zal de directeur leven Valscho gulden. Ten kantore der accijnzen alhier is hedenmiddag in beslag genomen een valsche gulden dragende de beel tenis van Koning Willem III en het jaaTtal 1863. Als bijzonderheid ver melden wij nog, dat het randschrift er zeer gebrekkig op is aangebracht Het kanaal in de Haarlem mermeer. Onze correspondent liet zich onlangs niet zeer hoopvol uit over het nieuwe scheepvaartkanaal, dat den Haarlem mermeerpolder met de Ringvaart verbindt. De Meerbode ziet de zaken zoo duister niet in en schrijft o. a. „Bestaat er werkelijk grond om te agen? Wie verwacht hadden, dat het Inundatiekariaal een verkeersweg zou worden als de Ringvaart zelf, zoo dat schepen van allerlei diepgangen afmeting den polder zouden kunnen in- en uitvaren, zullen ongetwijfeld teleurgesteld zijn. Maar dezulken heb ben dwaze luchtkasteelen gebouwd geen enkele billijke grond was er die hun recht gaf tot het vormen van die wenschen. Thans noemt men de sluizen klein en de bruggen laag, maar de begrippen, klein en groot, zijn zeer betrekkelijk en hebben slechts betee- kenis door vergelijking. „Afmetingen van sluizen en brug gen staan met elkander in verband. Wij meenen, dat de hoogte der laatste gemiddeld 1.75 M. boven het polder water is. Men mag dit hoog of laag noemen, dit is om het even, een feit is het evenwel, dat men bij grooter afmetingen in een stelsel van be weegbare bruggen was vervallen, dat een polder het servituut zou hebben opgelegd om een even groot aantal brugwachters aan te stellen en wo ningen te onderhouden. Geene klei nigheid „De sluizen zijn in overeenstemming met schepen van eene hoogte der bruggen. De breedte is 4.30 M., de lengte 16.30 M. „Schepen, die een H. A. suikerbie ten laden, zullen voortaan den polder kunnen invaren. Naar onze beschei den meening is dit al vrij voldoende; wij twijfelen dan ook niet of er zal van het nieuwe kanaal een druk ge bruik gemaakt worden en zal het al- zoo aan zijn doel beantwoorden. „De landbouw beeft aan dit kanaal genoeg. Aan een verkeersweg voor den handel van Haarlemmermeer was geen behoefte. Zij, die over de „afmetingen" van sluizen en bruggen klagen, vergeten dat de scheepvaart, zelfs bij onbelemmerde vaart voor schepen van alle grootteu, nooit van veel belang zou worden. Het is ons onbekend, aan welk groot „doel" een kanaal naar de zin der klagers zou moeten beantwoorden en hoe zij zich voorstellen, dat de bloei dezer aanzienlijke gemeente" be ter zou bevorderd worden dan door het bestaande. „Verder meent het blad, dat de sluizen slechts tijdelijk voor het ge bruik zijn opengesteld en voorloopig niet meer zullen werken. Vereen. tot bevordering van schoolbezoek. De Vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek te IJmui- den. is door flinke bijdragen van de ingezetenen, de gemeente en het Nut van 't Algemeen, in staat ge steld om ongeveer 370 leerlingen van de 450 een aangenamen dag te be zorgen. De hoog-te klassen zullen naar Amsterdam gaan de leerlingen der lagere afdeelingen zullen te IJmui- den zelf onthaald worden. Zeilwedstrijd. Te I.Jmuiden zal in 't begin van de volgende maand weder een interna tionale zeilwedstrijd gehouden worden. Kermis te IJmuiden, Aan den Raad der gemeente Vel- sen is uit de aldeeling IJmuiden een adres gericht, waarin wordt verzocht de voor eenige jaren aldaar afgeschafte kermis weder te willen herstellen. De Koninginnen in Zeeland Thans is officieel bericht ontvan gen, dat de Koninginnen haar bezoek het eiland Walcheren hebben bepaald op Dinsdag 21 Augustus, om tot en met Zaterdag 25 Augustus, te blijven. Het bezoek aan Vlissingen zal Donderdag 23 Aug. geschieden. Aartshertog Albrecht. Heden vertrok aartshertog Albrecht van Oostenrijk, na een drieweeksch verblijf, van Scheveningen. Bij zijn terugreis brengt hij een bezoek aan de Koninginnen te Soestdijk. Zaterdag gaf de aartshertog een af scheidsdiner in het Oranje-Hotel aan prinses Albrecht en prins Friedrich van Pruisen, den erfgroothertog en de erfgroothertogin van Baden, prins Max van Baden en den erfprins en de erf prinses van Anhalt. gesloten rijtuig reden zij onmiddellijk van het station naar den Veerdam van waar Z. K. H. zich aan boord begaf. De overige Deensche zeeofficieren gaven des avonds in het „Hotel de France" een contra-diner aan de Hollandsche zeeofficieren. Zaterdag is de heer C. J. F. de Vos bij prins Karei van Denemarken toe gelaten, om dezen bekend te maken met zijn uitvinding tot het te water laten van reddingsbooten. De prins, de commandant van de Helgoland en de verdere officieren namen met belangstelling van deze uitvinding kennis, en de heer De Vos werd door den commandant uitgenoodigd, tee- keningen en fotografiën, hierop be trekking hebben/ie, aan zijn adres to Kopenhagen op te zenden. Door zijn tus-:chenkomst zouden die plannen aan de deensche marine-directie wor den gezonden. Prins Karei van Denemarken heeft met zijn schip Helgoland [de haven van Rotterdam weder verlaten, zeker de aangenaamste herinneringen van zijn bezoek aan Nederland mede nemende. Zondag-ochtend ten 11 ure had aan boord het reeds vroeger vermelde dejeuner plaats, waarbij het ook weder niet aan wederdjdsche betuigingen van sympathie ontbroken heeft. Langs de Willemskade en de Veer kade bewogen zich den ganschen ochtend duizenden, die van de af vaart getuigen wilden zijn, zich den tijd verdrijvende met te luisteren naar de muziek, welke tijdens het dejeuner aan boord ten beste werd gegeven. Bij half drie werden de touwen van de boeien losgemaakt en voer de Helgolandgesleept door tweestoom- booten, af. Als afscheidsgroet speelde de muziek de nederlandsche volkslie deren. Kanonschoten werden niet ge wisseld. Het Engelsche Onderwijzersgenoot schap „The National Union Elemen tary Teachers" zal zich op de Alge- raeene Vergadering van het Ned. Onderwijzers Genootschap, die deze week te Deventer zal gehouden wor den, doen vertegenwoordigen door den Londenschen onderwijzer Robert Wild. De Deensche prins. Zaterdagavond te 11 uren 46 kwam prins Karei van Denemarken, verge zeld van den consul-generaal van De nemarken, den commandant van de Helgoland en diens adjudant, van Soestdijk te Rotterdam terug. In een Kweekschool voor Machinisten De uitslag der examens aan de Kweekschool voor Machinisten te Am sterdam is de volgende Eind-examen geslaagd 11, niet ge slaagd 8 leerlingen. Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. HOOFDSTUK X. Het opsporen van sir Rupert. an al de kinderen, die om Barth House en hare onge- niwde en rijke meesteres rondliepen, was deze sir Rupert de enige, die Myra op een afstand met eerbied en aanbidding )etchouwde, zooals men de gouden planeet kan vereeren, waaronder men geboren is. Miss Barths krachtig, gezond verstand, hare eerlijkheid en uoed, die een man niet zou hebben misstaan zij had dan >ok geen mannelijke bloedverwanten om haar te bescher- nen maakten indruk op sir Rupert, en waren van veel oeer invloed op zijn karaktervorming dan de leiding van Jjne aangenomen mama, die den invloed van hare lessen verzwakte door het ondeugende, gemeene en onvriendelijke, f les naar denzelfden maatstaf te beoordeelen. Sir Rupert was ruim drie jaar oud, toen zijne werkelijke moeder stierf en Tony Pettigrew er „van door" ging. Totdat Rupert vijf was geworden, waren alle pogingen van Myra's goed betaalde agenten tevergeefsch geweest om Tony te ontdekken. Er stroomde zigeunerbloed door zijne aderen, en dat hij zich als ketellapper had vermomd, wees op het verlangen, dat hij koesterde, naar een zwervend leven. Pettigrew sloot zich aan bij een rondreizend kijkspel in de wel wat nederige positie van oppasser in de wilde dieren-afdeeling. Tony be weerde echter fier, dat dit zijn beroep was, en daarin kon hij zich misschien zoo hoog verheffen, dat hij zelf hoofd van een kijkspel werd. Bijna twee jaar lang zwierf de gelukkige Tony zoo vrij mogelijk rond. Ongelukkig voor Pettigrew is Londen de maalstroom, waarin al het leven van de drie vereenigde koninkrijken wegzinkt. Het is het middelpunt van het britsche leven. Het was Pettigrews lot om uit de verte de zooveel aan trekkingskracht uitoefenende vlam van de groote kaars, die City heet, te aanschouwen, er op af te vliegen als een on verstandig motje, en de vleugels te verzengen aan dien kant van Londen, waar de vertoornde ega van Tony zich ophield. Met twee stuivers op zak zwierf juffrouw Pettigrew langs Commercial Road, Linehouse, met een stevig kind op hare armen, waarvan Tony de gelukkige vader was, toen zij haar vroegeren heer en meester deftig zag voorbijgaan met eene jonge vrouw aan zijn arm, een glinsterenden gouden (of ver gulden) ketting om zijn verraderlijken hals en eene schitte rende diamanten dasspeld op zijne breede borst. Het hart van Tony's vrouw zwol van woede en ergenis. Het zou eene groote voldoening voor haar zijn geweest om hem daar zijn ontrouw over de voeten te werpen, en haar woede uit te storten voor den schavuit en die jonge vrouw; juffrouw Petti grew was echter verstandig. Zij volgde een meer zekeren weg. Tony werd gevangen genomen en voor den rechter in Limehouse gebracht en hem werd verzocht de engelsche justitie mede te deelen, waarom hij zijne vrouw en kind had verlaten, die van de publieke weldadigheid hadden moeten leven. Juffrouw Pettigrew had voor de rechtszitting hare armoe digste kleeren aangetrokken en vormde een beklagenswaar dig contrast met den opzichtig gekleeden Pettigrew. „Houd je kind zoo hoog mogelijk," fluisterde een vriende lijke politieagent: „Zuigelingen maken altijd veel indruk op het gerechtshof." De zuigeling werd omhoog geheven en versterkte den in druk door te gaan schreeuwen. Zijn EdelAchtbare wierp een gestrengen blik op den be- „Wat is uw beroep?" „Ik was werkzaam in een steengroeve," zeide Tony, „maar die is afgebrand." „Ik heb nog nooit geboord, dat een steengroeve afbrandde," merkte de rechter op. „Het ongeluk heeft me altijd vervolgd," zei Tony pathetisch, „maar deze slag overtreft alles."

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1