Letteren en Kunst, Rechtszaken. Koloniën, Politiek Overzicht. Gemengd Nieuws INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. AtnyebDilBii betrEkkinisfl in Hederianti. KENNISGEVING. De schade aan balken, dak en bed stede is van weinig beteekenis. Examen- De 15de jaarlijksche examens der Sederlandsche Toonkunstenaars ver- eeniging zijn Maandag te 's-Graven- e, in het lokaal „Düigentia" voort gezet. Van de 4 candidaten zijn geslaagd poor piano (lager onderwijs) de dames J. H. Kijlstra, te DrachtenH. Bel- ink, te Zwolleen M. G. Bekker, te iellevoetsluis. Valsehe bankbiljetten zaak. De zaak der valsehe bankbiljetten ial eerst in de laatste dagen van de naand October door het Hof teAm- terdam worden behandeld. BATAVIA, 20—21 Juni. Parelvisscherij. Van Amboina wordt aan de Soer. Ct. bericht, dat H. Ms. fregat Tromp Idaar den 3en dezer is aangekomen pan de Aroë eilanden meldende dat tan de Z. W. kust van die eilanden groep nog 1 schoener en 22 loggers Ier Engelsche parelvisschers bezig ijn de parelbanken van „eenige' helpen te ontlasten. (Zeker alleen miten de territoriale wateren?) Met de bankbiljetten serie H E, van ƒ1000), schrijft de Soer. Ct., ilijft men ongelukkig. Nu is er weer, ïaar De Loc. meldt, een aangetee- [end pakket weggeraakt tusschen iet postkantoor Buitenzorg en dat ran den algemeenen ontvanger, en in lat pakket zaten één biljet dier serie So. 06726: verder een van ƒ500 G •07442, een van ƒ100 D V 05882 in een muntbiljet van 10, No. 04889. Ules te zamen alzoo ƒ1610. Of- het allen echte, dan wel geheel •f gedeeltelijk valsehe biljetten waren, 'it zal dus nu wel moeielijk uit te aken zijn. Den lln Juni, zoo meldt de Soer. t., vertrok de afgetreden en gepen- |ioneerde Commandant van het 13e •at., Majoor Boissevain, naar Neder- ;nd. Aan de embarkementsplaats ij de waterfabriek bevonden zich, et de muziek van het bataillon en 1 van vrienden der vertrekkende kmilie, al de officieren van het ba- Jhllon die bij monde van den oud- J ju kapitien, den afgetreden chef een Diivenir aanboden, bestaande uit een aai album met hun aller portret en, het geheel voorzien van een fraai ecalligrafeerde opdracht. Het spreekt van zelf dat dezeeen- oudige maar hartelijke hulde aan en beminden chef eene voor dezen leraangenaamste en zeer geappreci- erde verrassing was. Met bewogen moed werd onder een hartelijken nddruk de afreis aanvaard. De resident van Bantam, de heer [elders, heeft verzoek om pensioen igediend. Men beweert dat zijn passeering •or goeverneur van Sumatra'sWest- isifc hem daartoe genoopt heeft, eiend is het zeker voor hem, dat goeverneur-generaal hem verzocht left zijn verzoek in nadere overwe eg te nemen. »it de bovenlanden meldde men |n het Bat. Hbld., dat de brand in steenkolenmijnen te Sawaloentoh, ïr belangrijk is, men spreekt van iking van ontginning. Er kan niet [werkt worden, omdat de mijnen beten worden afgesloten om den „Hand te blusschen, beter gezegd te ïoren. baandag heeft de fransche Kamer behandeling der anarchistenwet Hortgezet, waarvan het resultaat voor Jn dag was, dat het derde artikel |rd aangenomen. Jet eerste gedeelte van dit artikel, Indelende over de verbanning werd ït 316 tegen ISO, het tweede ge- felte met- 327 tegen 148 stemmen ggenomen. "Jet geheele artikel werd zonder pidelijke stemming goedgekeurd. verschillende voorgestelde amen- centen werden alle met groote lerderheid verwerpen, pedenavond hoopte men dat alle Pkelen afgehandeld zouden zijn. liet 259 tegen 227 stemmen is landag door het engelsche L ger- ^s besloten overtegaan tot de be- pdeling van het wetsontwerp be kende de schadeloosstelling der fche pachters, die hunne hoeven Pben moeten ontruimen, plaandag deelde de engelsche mi lter Buxton mede, dat de onder- pdelingen tusschen Engeland en Pasvaal betreffende het toekomstig I van Swaziland, nog niet zijn ge* Pigd. De Standard vermeldt, dat Paul Kruger welhaast naar Londen zal gaan om de betrekkingen tusschen Engeland en Transvaal in orde te brengen. In het engelsche Lagerhuis deelde de minister Grey mede, dat de En gelsche regeering bericht heeft ont vangen van de Italiaansche regeering betreffende de inbezitneming van Kassala. De Italiaansche regeering verzekerde tevens, dat door de be zetting van deze stad de betrekkin gen tusschen Italië en Engeland op geenerlei wijze zouden worden gewij zigd. De Italiaansche regeering zal hare verplichtingen jegens Engeland nakomen overeenkomstig de gesloten tractaten. Het gerucht, als zoude de oorlog tusschen China en Japan reeds zijn verklaard is tot dusverre nog niet be vestigd. De toestand blijft evenwel nog zeer gespannen. Aan geruchten, welke te Shangai zijn verspreid, dat Frankrijk en Rusland voornemens zouden zijn Japan tegen China te helpen, moet niet de minste waarde worden gehecht. Taotai heeft den deken derbuiten- landsche consuls te Shanghai mede gedeeld, dat toebereidselen gemaakt worden om den sluitboom te Woo- sung (den toegang te water tot Shan ghai) te kunnen sluiten, ieder oogen- blik dat dit noodig zal worden. Het Lagerhuis der Vereenigde Sta ten heeft een wetsontwerp aangeno men, bepalend dat de consuls in Europa de landverhuizers op weg naar Amerika voor hunne inscheping moeten onderzoeken. Het Lagerhuis nam mede eene motie aan, waarin de wenscbelijkheid werd uitgesproken van eene herzie ning der grondwet, waardoor de le den van den senaat rechtstreeks door het volk zouden worden verkozen in stede van door de wetgevende ver gaderingen der staten. Men betwij felt of men de noodige meerderheid van twee derden voor de resolutie in den senaat zal kunnen vinden. In een vlaag vaa waanzin. Te Rummen (Belgisch Limburg) heeft een moeder in een vlaag van waanzinnigheid, hare drie jeugdige kinderen in een put verdronken. De veiligheid van den presi dent d*T Fransche Republiek. De president der Fransche Repu bliek, Casimir Perier, heeft Donder dag het Elysée betrokken. Hier wordt het hoofd van den staat zeer zorgvul dig bewaakt. Het paleis vormt met den tuin een grooten rechthoek, be grensd door de Rue du Faubourg St. Honoré, de Avenue Marigny, de Champs Elysées en de Rue de 1' Ely sée. In beide eerstgenoemde straten is de slotwacht, die steeds een tien tal schildwachten aan de ingangen van het paleis stelt. De hoofdingang wordt bewaakt door twee schildwach ten en vier gendarmen. Een inspec teur van politie met een tiental agen ten doorkruisen steeds de aangren zende straten. Behalve de paleisbe waarder, zijn bovendien nog op den voorhof van het paleis twee of drie schildwachten. Bij onlusten en slechte voorteeke nen worden de wachten verdubbeld. De in het paleis wonende huis knechten, portiers, enz., in 't geheel een veertig man, zijn allen vroegere soldaten, en kunnen ook als wachten beschouwd worden. Dan dient nog ter bewaking van den president de brigade de 1' Ely sée, eene geheime politiemacht van achttien man, onder bevel van een inspecteur. Van dezen zijn steeds zes man in dienst om en in het paleis. Zij zijn onberispelijk in burgerklee- d ng en bij feesten en maaltijden steeds in de nabijheid van den pre sident. Wanneer deze rijdt volsren enkelen van hen in een rijtuig of zijn zij onder de menigte verspreid. Al deze maatregelen werden reeds sedert Mac-Mahon's tijd genomen. Carnot heeft er zich zooveel mogelijk aan onttrokkenCasimir Perier wil de zelfs de buitengewone bewaking geheel afschaffen, maar de prefect van politie heeft hem doen opmer ken dat hij (als prefect) voor de vei ligheid van het hoofd van den staat verantwoordelijk was en hem van het noodzakelijke der genomen maatre gelen overtuigd, ten gevolge waarvan Casimir Perier heeft toegegeven, voor al daar hij ook gaarne te voet uit gaat en dit, hoewel president dei- republiek, niet nalaten wil. hij zijn naaste hiermede geld wil af zetten, maar bij deze gelegenheid heeft de zaak een louter wetenschappelijk doel gehad, en het is de eerste maal, geloof ik, aldus meldt een part. cor- resp. uit Parijs, dat zulke proeven te Parijs genomen werden. De spiritisten beweren namelijk, dat wanneer twee menschen in eikaars tegenwoordigheid gemagnetiseerd zijn, de een aan het lichaam van denvan- der een lichtend schijnsel ziet, dat aan de rechterzijde blauw- en aan de lin kerzijde roodachtig is. Wordt het magnetiseeren doorgezet, dan zouden dat blauwe en dat roode schijnsel op een gegeven oogenblik los worden van het lichaam, zich te zamen voe gen, en een soort van lichtend spook vormen, altijd volgens de waarne ming van den anderen gemagneti seerde. Houdt men dus op de plaats, welke deze aangeeft, eenig scherm dat het beeld opvangt, en neemt men daar van een fotografie, zoo zoude men het portret van het spooksel kunnen maken. Dat is tenminste de uitleg, welke er van gegeven wordt. In waar heid hebben deze proeven met groote eerlijkheid genomen, tot uitkomsten geleid, welke voor het oog van ge wone menschen hoegenaamd niets zeggen. Het zijn niet anders dan eeni ge witte puntjes op een zwarten ach tergrond en daaruit is kwalijk eenige menschel ijk vorm te maken. Amerikaansche fotografen beweren gelukkiger te zijn geweest, en her kenbare omtrekken te hebben verkre gen van menschelijke gestalten, als geesten zwevende over de plaat. Misschien was het de invloed van het slechte weder, misschien waren de geesten ontstemd, dat zij werden bezworen zonder heksenspreuken en zonder tooverdrank. Misschien is deze zaak veel, misschien is zij alles, mis schien is zij niets. Het fotografeeron van geesten De bekende fotograaf Nadar, te Pa rijs, heeft in zijn atelier achter de Madeleine" proeven doen nemen met net fotografeeren van geesten in na volging van hetgeen reeds in Ameri ka en in Engeland is gedaan. Nu en dan wordt daar een foto graaf vervolgd wegens oplichterij, als Do Eiöeltoren. Is de roem van den toren van Eiffel, te Parijs die zoo groote aantrekkings kracht had gedurende de wereldten toonstelling van 1889, reeds geheel en al getaand Men hoort nu reeds spreken van zijne verdwijning, van zijne vernietiging. De hoofdcommissie voor de tentoonstelling van 1900 heeft in hare jougste zitting beslo ten dat de architecten in himne ont werpen voor de tentoonstellingsge bouwen naar goedvinden het ge vaarte van Eiffel zoowel kunnen la ten bestaan als laten verdwijnen, D. heer Mascart, voorzitter van de com missie, die indertijd door den prefect der Seine was benoemd om toezicht te houden op de exploitatie en het onderhoud van den toren, die in 1909 zou overgaan aan de stad Parijs, heeft aan den heer Ricard, commissaris- generaal der tentoonstelling van 1900 een uitdrukkelijk protest tegen het wegnemen van den toren in 1900 doen toekomen. Hij roemt het ge vaarte hoog. Is het dan niets, vraagt hij, het hoogste monument der wereld te bezitten? De spits, die gezegd werd gezweept te zullen worden onder de windvlagen, buigt slechts eenige centimeter onder de zwaarste windstooten. Verder zegt hij dat het eene dwa ling is te gelooven, dat de toren op gehouden heeft de belangstelling van vroeger te vinden. Zij zal in 1900 evenzeer gezocht zijn als zij in 1889 was. Nieuwe generatiën zullen naar Parijs komen, en de toren zal dan meer bezoekers ontvangen dan in 18S9. Het huwelijk van;den Czarewitch. Herhaaldelijk is gemeld, dat het hu welijk van den grootvorst-troonopvol ger Nikolaas met prinses Alix van Hessen zou worden uitgesteldmen heeft zelfs beweerd, dat van het hu welijksplan was afgezien. Naar een Russisch nieuws-agent schap thans bericht, hoeft de groot vorst-troonopvolger voor zijn vertrek uit Londen aan koningin Victoria verklaard, dat zijn huwelijk bepaald blijft op 22 September (oude stijl), behoudenson voorziene gebeurtenissen. Aardbeving in Turkije. Naar de Standard uit Konstanti- nopel verneemt, staat het vast dat meer dan 1000 menschen bij de aard beving zijn omgekomen, al wordt dit van ambtswege verheimelijkt. Op initiatief van den Britschen gezant heeft zich een commissie ge vormd om onder de Engelsche in woners gelden te verzamelen voorde noodlijdenden, de gezant zelf teeken- de voor vijftig pond. Welk een groot bedrag de commissie ook moge bijeen brengen, het zal toch den nood slechts voor een klein gedeelte kunnen le nigen. Om een denkbeeld te geven van hetgeen er noodig is, diene dat in een enkele wijk honderdtien hui zen moesten omvergehaald worden, omdat zij onbewoonbaar waren ge worden. Haarlemmermeer - Staal water Koer- huis aan de overzijde wordt opgericht, er op deze plaats een drinkkiosk zal komen, en mijn dikke Buurman dan.... Ik zou het een beleediging achten voor het Gemeentebestuur van Haar lem en voor de Koerhuis-Commissie als ik dien zin eindigde. F. W. VAN EEDEN. HaarlemJuli 1894. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Cholera. Volgens de Charlottenburger Zeitung i3 in het ziekenhuis te Charlottenburg een schipper onder verschijnselen van cholera gestorven. Het bacteriologisch onderzoek is nog niet geëindigd. Een dreigement. Te Cadix wilde de poli'.ie dezer dagen de arrestatie bewerkstelligen van een dierentemmer Malleu, die rustig met zijne verzameling wilde beesten in deze stad leeft, maar aan de politie als een gevaarlijk anar chist gesignaleerd was. De heer Malleu sprak met nadruk tegen dat hij anarchist zou zijn, waaraan door de agenten echter niet het minste geloof geslagen werd. Toen nam de gewaande anarchist echter op zijn beurt een krachtig middel te baat om zich te beschermen en dreig de zijne zestien leeuwen los te laten om eene wandeling door de stad te gaan doen. Hierop meenden de wakkere die naars van Hermandad voorloopig maar niet verder aan te moeten hou den en verzochten zij hun chef een ander met deze inhechtenisneming te willen belasten. Gelukkig voor de bedreigde sxad behoefde hier echter niets van te komen, omdat binnen eenige uren de volkomen onschuld van den heer Malleu aan den dag kwam, Mijnheer de Redacteur Mija dikke Buurman. Ik wil iets zeggen van mijn dik ken buurman, den popel in het Fie- derikspark, den hoogsten en diksten boom in den Haarlemmerhout. Als ere op de duinen achter Els- wout naar den Hout kijkt, ziet w hem hoog boven den ganschen don keren boschrand uitsteken. Zijn stam is 6 Meter in omvang, zijn hoogte schat ik cp 40 Meter. Ho oud hij is weet ik niet. Misschien twee eeuwen. 't Is een Canada popel, een man nelijk exemplaar, zooals in kleiner afmeting en heestervorm ontelbare exemplaren op de Bloemendaalsche duinen groeien. In Maart is de grond onder hem bedekt met de dorrker- roode fluweelige bloemkatjes. Zijn glanzig flikkerende,bewegelijke bladen laten het zonlicht door. Hij is vertakt in vier zware boom dikke armen. Een vijfde arm werd door denPinksterstorm in 1860 afgesla gen. Ook is de boom meermalen door den bliksem getroffen, Het gemeentebestuur van Haarlem heeft steeds groote zorg voor den boom gehad en de plaats waar in 1860 een arm is afgeslagen, stevig met cement voorzien om het inwateren te voor komen. Stond hij in Engeland of in Frankrijk, dan had men er stellig nog een ijzeren hek om heen gezet. Dagelijks komen wandelaars dien boom bewonderen. Heel dikwijls hoor ik uitroepen, als „kolossaal", „verba zend", „dat is nou de dikste boom van den Hout", „heb je ooit" enz. En Zondags telkens vreemde bezoe kers, die met stok en parapluie den omvang trachten te berekenen. Zingende troepen blijven voordien boom eensklaps stil. Ik heb veel zien bespotten door het volk, maar nooit mijn dikken Buurman. Dagelijks is het bankje naast hem gestoffeerd met moe ders en grootmoeders, kinderwagens, kinderen en kleinkinderen, zuigfles- schen en boterhammen,maar ik vergeef ze graag de nalatenschap van fladde rende papieren,omdat ze kennelijk zich zoo gezellig en gelukkig voelen onder zijn zonnige kruin. Zelfs de kwajongens, die de andere boomen in het park zoo deerlijk kun nen havenen, steken nooit een hand naar hem uit. Ze hebben eerbied voor hem. Voor Haarlemmers en vreemden is de boom een heiligdom, een beeld van de eeuwig zich verjongende Na tuur, de Woud koning, de Schutspa troon van den Haarlemmerhout. Hij staat niet in Baedeker, niet in Craandijk, niet in Janssen van Raaij. En daarom wilde ik iets zeggen van mijn dikken Buurman. Bij nadere beschouwing zien wij be neden op den stam een roode menie- streep. Wat moet dat beduiden? Voor een paar jaren kwamen hier Stoomvaartberichten. Het stoomschip Amsterdam, van de N. A. S. M., vertrok 21 Juli van New- york naar Rotterdam. Het stoomschip Gede, van Java naar Rotterdam, pass. 23 dezer Dover. Het stoomschip Rotterdam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar New- york, pass. 23 Juli, des voorm. 10 u. 15 m., Scilly. Het stoomschip Edam, van de N. A. S. M., van Rotterdam, arriv. 22 Juli te Newyork. Het stoomschip Koningin Regentes, van Amst. naar Batavia, arriv. 23 Juli te Batavia. Het stoomschip Bromo, van Rot terdam naar Java, arriv. 22 Juli te Southampton. Getrouwd: 24 Juli. J. W. L:p- pits en J. v. d. Stijlen. Bevallen: 21 J uli. S. v. Hemert Gemeen d. - A. J. Faberde Jong z. (levenloos) - 22 J. A. A. M. Piele- ga—Gouverneur d. - A. M. Selraat v. d. Berg d. - C. v. Bilderbeek Schaap d. - 23 A. M. Duinv. Eke- ren z. J. BlomSchoonhoven z. - J. MaassenMolleman z. Overleden: 23 Juli.G.Schuch- hard 4 md. N. Schoolst. FAMILIEBERICHTEN. Bevallen: 21 Juli. A. Goudvis —Boekbinder z., Amst. - J. E. de LangeWentholt z., Alkmaar. 22. J. A. W. BachOrtmann d., Tuil. -M. H. van DuijneJenezon d., Scheve- ningen. - I,. ZwaluwReensz. Amst. - 1'. TalWeijl d., Amst. - C. E. C. RikkertMes d., Amst. Overleden: 17 Juli. R. Hou- wink 81 j., Torquay. 18. P. Horst, Dordrecht. 21. D. Buitenweg 83 j De Bilt. - Wed. J. C. K. Beeloo— Cool, Ginneken. - K. A. Akersloot v. Houten 87 j., den Haag. 22. K. Wil- leke 45 j., den Haag. - M. A. de Jongh 65 j., Amst. - M. C. DorpemaDe Wilde 72 j., Zaandam. 23. Wed. T. Bouke GrootBeets77 j., Oosthuizen. Aan Geabonncerden op dit Blad en hunne huisgenooien, worden aan het Bu reau Klein e Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Eauv. kindtrj. geen dame P. G. weg. ziekte der tegenw. terst. of 1 Nov. te Baarn lij 4 kind. 8 mi. 3, 8 en 7 j. pr. ref cn bew. v. bekw. 't om/, m. kind. ais in naaien, rtaz en strijk. Coupeuse v. mant. en cost. bskw. in vak ext. of int. aanb m opg. v. go-isd. 3. Winkelj. R. K. in fijne zaak ext. goede verkoopster. 4. Reiz. ha'f Dec. of vroeg. volk. bek. m. vak lakk. vernies. en verfw. en cliënt, sal f1400 a f16C0 5. Reiz v. sigarenfabr. teg. sal prov/en abonn. op spoor aanm. pers 6. Vertr. pers. volk. op hoogte v. tab. vak en fabric. 7. Fl. jonge man als eerste bed in fijn» zaak ia z jden en well, stoff. volk. v. art. op de hoogte. De Burgemeester vau Haarlem, brengt bij deze ter kennis van dein! gezetenen dezer Gemeente, dat de op den 21en Julij.l. executoir verklaar de kohieren op depersoneele belasting afd. 3 en 4 le gedeelte dezer ge meente, dienst 1894/1895, op heden aan den ontvanger der directe be lastingen zijn ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, dat de belastingschul digen verplicht zijn hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders vau Haarlem, brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoek schrift van H. Lentelink Jr. cm ver dunning tot het verkoopen van ster ren drank in het klein in het voor huis van het perceel aan de Bartel- jorisstraat No. 2 MARK TNIEUWS, Alkmaar21 Juli. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 12 nuchtere dito, 50 schapen, 117 lammeren,vette varkens, 33 magere dito, 242 biggen, 3 bokken en geiten, 2 kleine bokjes, eenige deftige heeren en liepen met!7 koeien, 0 ossen, 3paarden,0veu- geleerde gezichten rondom den boom lens en 0 ezels. en langs het hek van de Koekamp, en met hen kwamen mannen, die paaltjes met roode koppen in den grond sloegen. Van dien tijd moet het roode streepje op den boom dateeren. De geheimzinnige paaltjes zijn ver dwenen, maar de streep is er nov. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f6 a 16, schapen f12 a 18, lammeren f6,—a 12,magere varkens f 15 a 17, biggen f 7, a 10.50 ezel fa bokken en geiten f3. a 8,kl. bokjes f0,75 a 1,25, koeien i f 140 a 240, ossen 0. paarden f 60 a 1300, veulens a allen per stuk Er loopt een gerucht dat, als het ve va-kens a ct. per Kg.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3