I JACHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. t |12e Jaargang: Donderdag 26 Juli 1S94. No. 3393 ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENÏIEN: ISTADSNIEUWS. BINNENLAND, FEUILLETON. i Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door liet geheelc Kijk, per o maauucn 1 65. Afzonderlijke nnmmersU.U\ Geïllustreerd Zondagsblad, pc< 3 maanaen Udi iraneo per pust ITa. Dit blad verschijnt dadelijks, behalve o» /jon- en creina-en. Bureau: Kleine HoutstraatHaarlem, 'jU'lciooimmilliii'r 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicité Etrangère G. L. DAUDE tSt Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 tra Faubourg Montmartre. Haarlem25 Juli 1894. ■er Terechtzitting der Arrondisse- Bïits Rechtbank alhier van 24 Juli 591 is de Heer D. Bus, te Velsen gdigd als makelaar in roerende "eren. de werkplaateen van de Koninklij- Fabriek van Rijtuigen en Spoor- ;ens, firma J. J. Beijnes, staat ter yering gereed een salon- en een lp wagen. B)it tweelingsrijtuig is gebouwd voor ning van de Neder]andsche Zuid- Èkaansche Spoorweg Maatschappij bestemd voor den President van [Zuid-Afrikaansche Republiek. „CroBcendo". mannenzangvereeniging „Cres- |do" alhier heeft op haar zomer- htje jl. Zondag o. a. een bezoek tracht aan den heer Gr. A. Heinze luiderberg en na het zingen van fee zijner composities hem het eere- Jnaatechap van „Crescendo" aan boden, uit erkentelijkheid voor de pracht aan „Crescendo" van een jongste composities getiteld lomt de Lente?" Boottocht, 'e liedertafel „Haarlem's Zangge- [t" zal, naar wij vernemen, een ditje per stoomboot organiseeren r hare werkende en kunstlievende ,en op Zondag 5 Augustus, let succes wat genoemde lieder- el met een dergelijke boot vaart het rige jaar had, zal voorzeker velen sporen ook van deze gelegenheid )ruik te maken. ïïet doel der reis is langs Alphen Bodegraven, terug over Leiden. eener familie bij wie zij slechts 4 weken in betrekking was. De twee en veertigste algemeene rgadering der Evangelische Maat- lappij zal Woensdag 5 September er ter stede gehouden worden. Als reker zal optreden dr. H. G. Hagen, edikant te Leiden. Diefstal- Door de agenten-rechercheurs Ver- rk en Van Halst, zijn aangehou- |n twee knapen van 13 en 14 jaren, een horloge hadden ontvreemd nadeele van een werkman in een aanbouw zijnde woning in de KI. 'Utstraat en eene 19-jarige naaister, zich had schuldig gemaakt aan [efstal van een gouden ring, een ar gouden manchetknoopen en een icon met zilveren dop, ten nadeele Ringrijderij. Een aardig feest had Maandag te Santpoort plaats en werd gelukkig begunstig door warmte en zonneschijn, twee elementen, die onmisbaar zijn om een dorpsfeest te doen slagen. Door een commissie was n.l. een ringrijderij op touw gezet, waaraan 21 paartjes,in tweewielige rijtuigjes ge zeten, deelnamen. Onder de tonen der muziek be proefden de heert n hun vaardigheid in het besturen der paarden, terwijl de dames als Kenau's Hasselaar met een houten zwaard gewapend, poog den aan hun wapen ringen testeken die aan een paal met een arm be vestigd waren. Een zevental fraaie prijzen voor de heeren en een gelijk aantal voor de dames zou het loon zijn dat voor de vaardigsten was weggelegd. Na een vreedzame kamp, die door een aantal belangstellenden werd bij gewoond, werd het pleit beslist en reikte ten slotte de heer A. D. C. Clarion met passende bewoordingen en onder vroolijke tonen der muziek de prijzen uit. De 1ste prijs werd behaald door den heer en mej. Koelemij, de 2de door den heer J. de Vries en mej. Maas, de 3de door den heer P. Ve- nis en mej. Visser, de 4de door den heer N. van Duin en mej. S Bak ker, de 5de door den heer M. J. Broekman van Amsterdam en zijn dochter mej. E. Broekman, de 6de door den heer C. de Vries en zijne echtgenoote en de 7e door den heer H. .J. Clarion en mej. M. Broekman uit Amsterdam. Door dat echter de heer Broekman en zijne dochter hunne prijzen afston den, kon nog een 8ste prijs worden uitgereikt aan den heer J. Nol en mej. G. Davidson. De paartjes, de paarden en de rij tuigjes zagen er netjes u't en niet het minst trok de aandacht een fraai oud-Hollandsche sjees, waarin de heer Clarion en mej. Broekman hun geluk beproefden. Na uitreiking der prijzen een op tocht door het dorp en ten slotte werd er gedanst. Fanfsre-corps te Velsen. Onder directie van den heer Zwart te Beverwijk is te Velsen een fanfare corps opgericht, waarbij zich reeds een 30tal werkende leden hebben aangesloten. Zangersfeest. Het slechte weer van heden is eene groote teleurstelling geweest- voor de talrijke personen, die heden het 3e openbaar zangersfeest op het fraai gelegen buiten „Velserbeek" te Velsen hebben bezocht, evenzeer als voor degenen, die zich door het slech te weer hebben laten weerhouden dit feest te bezoeken, dat voor zoo- velen eene groote bekoring heeft, door het dubbel genot dat men er smaakt schoonen zang te hooren te midden eener schoone natuur. Iaternationalö Zeilwedstrijd te IJmuiden. Dinsdagavond is te IJmuiden in het hotel „Nummer Een", onder voorzit terschap van F. W. baron van TuijH van Serooskerken, eene vergadering gehouden ter bespreking van den zeilwedstrijd aldaar. Tegenwoordig waren een 40-tal belangstellenden, onder welke zich bevonden de heeren Ankersmit, jhr. Six en Claassen, uit Amsterdam, voorzitter en secretaris sen van roei- en zeilvereenigingen. Besloten werd om op 8 September a. s. de volgende wedstrijden te hou den le. Internationale zeilwedstrijd voor jachten en pleizier vaar tuigen. 2e. Internationale zeilwedstrijd voor vischkotters, beneden de grootte van 70 registertonnen. 3e. Nationale zeilwedstrijd voor bot ters en schobbers. 4e. Zeil- en roeiwedstrijd voor vlet ten, thuis behoorende in de gemeente Velsen. Man is te Haarlemmermeer bezig met het maken van een macadam- weg, langs den inundatiedijk van de Vijfhuizen tot aan de Sluizen van Haarlemmermeer, zijnde eene Jengte van ongeveer 11000 M. De weg client tot jaagpad voor getrokken vaartui- tiiigen. Bij gelegenheid, dat M. de Smit te Hoofddorp een dorschmacbine ver voerde, ontving hij toen hij zich bukte om een stuk gereedschap op te rapen, een slag van zijn paard, met het ongelukkig gevolg dat hij na een hevig lijden is bezweken. Karwei-ooget. De oogst der karwei bedraagt in IJ- en Houtrakpolders gemiddeld 1500 K.G. per H.A. De kwaliteit is goed. De boot met Zondagsdienst van AmsterdamAalsmeer v.v. voor 6 weken opgericht, heelt den dienst ge staakt. Nu bestaat het voornemen eene nieuwe maatschappij op te rich ten met dagelijkschen dienstNieuw- Venn epHoofddorpAalsmeer-Am- sterdam v.v. Benoemingen. Benoemd, bij het wapen der infan terie, tot tweede luitenants de cadets le reg., P. H. A. de Ridder en J. E. P. Roelants4de reg., P. J. van Mun- nekrede, C. Koning, J. Alma, A. Dohna, M. T. IL de Brouwer en jhr. J. A. Tulleken5de reg., J. J. Beijer- man, F. J. Qaanjer, E. D. van der Sleesen en L. Schutte6de reg., H. W. J. Dn try van Haaften 7de reg., F. J. B. Sanders, P. E. Tegelberg, P. A. R. C. van Linden Tol en H. P. J. baron van Heemstra8ste reg., G. H. E. Bergsma. Bij het wapen der cavalerie, tot tweede luitenants de cadetsle reg. huzaren, J. G. Pabst, J. A. van Gellicum en W. J. van Hoytema2de reg., id., E. P. M. Clavareau en J. K. van Naerssen; 3de id., A. P. Wirix. Bij het wa pen der ar till., tot tweede luit. de cadets 1ste reg. vesting-artill. K. J. M. Brevet2e reg. id. T. M. Palai- ret Hooglandt en C. L. Tondu3e reg. id. S. H. F. Heffman en B. I, Dommers. Bij het wapen der ge nie tot tweede luit. de cadets bij het korps genietroepenH. H. E. R. Westenberg, F. T. Jannette Walen, C. J. A. Reigersman, M. Raaymaa- kers en H. Walaardt Sacré. Bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië tot 2e luits. de cadets L. C. Kruyswijk, W. A. Engelbrecht, J. van Hettinga Tromp, F. H. Ockerse, K. F. Koch, H. Houtzagers, J. E. Romswinckel, C. A. de Lean, W. E. Asbeck Brusse, J. W. A. Cassa, H. A. Messemaeckers van de Graaff, G. W. Mazee, C. M. Beijerinck, L. G. van Aken, J. A. Rouffaer, J. F. Croockewit, J. W. Knegtmans, H. A. Sc.hadee en G. J. E. Klein. Bij het wapen der cavalerie van het leger in Ned.-Indie tot 2e luits, de cadets G. L. J. Holle, 0. J. Breton de Nijs, M. J. A. van Gigch en L. Tielenius KruythofT Czoon. Bij het wapen der genie van het leger in Nederlandsch-Indië tot 2e luits. de cadet3 V. L. Slors en D. Merens, allen herkomstig van de Koninkl. Militaire Academie. Forensen. In de vergaderzaal van het hotel „Nieuw-Bussum" te Bussum, werd Dinsdagavond eene vergadering ge houden van 58 „forensen". De Voor zitter, de heer Platte, verklaarde bo vendien dat nog 4 heeren betuigin gen van instemming hadden gezonden. In de openingsrede meende de Voorz. dat Amsterdam door een fi nancieel wanbeheer in een staat van faillissement, van bankroet was ge raakt. Boos opzet zal daarbij nu wel niet in het spel zijn, maar men mag den Gemeenteraad toch wel eene ver gadering van verschrikkelijke stom- mers noemen. Eenig applaus Men gaat nu geld vragen van ons, forensen, die, tegen wil en dank in dat verschrikkelijke banjo, dat Am sterdam, onze zaken moeten gaan doen. Dat is eenvoudig flesschentrek- kerij. Had Amsterdam gevraagd te betalen voor wat men verteert, dan zou ons hollandsche hart daartegen niet in opstand zijn gekomen. Maar nu moet men van zijn gansche ver mogen betalen en als men dat con sequent doorvoert, dan moet men in tal van gemeenten belasting betalen. De forensen van N.-Amstel, Haar lem, Hilversum, Baarn en Bussum hebben de hoofden bijeengestoken en men heeft het advies ingewonnen des heeren mr. J. C. de Vries en des heeren Philips. Deze hebben aange raden, zich te constitueeren om dan nader te overwegen. Het volgende compromis is opgemaaktDe onder teekenaars van een bereids opgesteld protocol verbinden zich om alle boe ten enz., voortvloeiend uit niet vol dane aanslagen, voor elk der onder- toekenaars gezamenlijk te betalen. Daartoe zxl gestort worden een maxi mum van f10, waarvan f5 terstond en de rest ingeval zulks noodig mocht worden geoordeeld door het verte genwoordigd comité, samengesteld uit 5 leden (1 van elke gemeente met elk 1 plaatsvervanger) (applaus). Op eene vraag van een der aan wezigen antwoordde de Voorzitter dat de beide rechtsgeleerden hadden gezegd dat zij zich in staat rekenden, een proces te voeren. De rechtbank heeft zich indertijd weliswaar voor sommige forensen quaes tiën onbevoegd verklaard, maar voor andere derge lijke volstrekt niet. Omtrent de quaestie ontstond nogal debat. Mr. Zwaardemaker vond dat men zich volstrekt niet zoo moest haasten. Men moet eenvoudig de rondgezonden biljetten in zijn zak steken, niet opzenden en, als men ambtshalve wordt aangeslagen, in be roep komen bij Ged. Staten. Applaus Kaar het engelsch van PAUL H. GERKARD. r-: i| HOOFDSTUK XI. Myra in twist met haar erfgenaam. Het was voor de eerste maal na het eerste jaar van haar .1 wel ijk. dat juffrouw Chitton op zulk eene wijze uitging, 'odat zij zeer genoot. De boomen stonden in volle blad, de luemen bloeiden en de vogels zongen in het klimop, waar- lee Bidebank Hall begroeid was. Juffrouw Chitton werd laten in eene kleine kamer, en terwijl zij op mylady achtte liet een speeldoos aan den eenen kant schoone uziekstukken hooren, terwijl zich aan den anderen kant oranjerie bevond, waarin schoone uitheemsche bloemen, fraaie kleurenpracht de atmosfeer met duizenden geuren ezwangerden. Titnmy Titlow wachtte buiten op het kiezelpad en juffrouw Hutton wilde hem zoo gaarne hare dankbaarheid toonen 'oor zijne goedheid tegenover haar, dat zij de glazendeur opende en hem verzocht binnen te komen. Hij kon in de broeikas tusschen de planten gaan staan, dan zou mylady hem niet opmerken. Timmy, die weinig last had van verlegenheid, was er niet afkeerig van om deze vergunning aan te nemen en staarde met open mond op al die prachtige dingen om hem heen, toen lady Bidebank bij haar ongenoode gast kwam. Onge lukkig had zij het dien morgen zeer druk. Op Bidebank Hall bevonden zich dien morgen als gasten de lord-kanselier met zijne echtgenoote, de aartsbisschop van Canterbury, en de neef en erfgenaam van den hertog van Radford. De gastvrouw had dus niet veel tijd. „Wilde je mij spreken, vrouwtje?" zeide lady Bidebank haastig, terwijl zij juffrouw Chitton niet herkende. Deze boog diep voor de statige dame in zwarte zijde, wier donkere gestalte afstak tegen den achtergrond vol zonne schijn, bloemen en vogels. „Neem mij niet kwalijk mylady; u znlt toch hoop ik niet denkeu, dat ik mijn woord niet houd of dat ik tegen u onwaarheid spreek maar Sam komt nooit terug, en ieder een zegt tegen mij, dat hij zeker dood is; nu wilde ik, als mylady het mij toestaat, den jongen eens even zien. Ik zal geen woord spreken, dat u liever niet zou hooren en en ik denk, dat ik het niet zoo heel lang meer maken zal en ik vrees, dat ik u eerst nog dat dat geheim behoor te vertellen van Sam Porter en...." „Zoo," viel lady Bidebank haar in de rede, daar het lang zame spreken van de andere haar begon te vervelen, „u is zeker juffrouw Chitton, die ik in het armenhuis te Pad- dington heb gesproken U kunt den knaap natuurlijk wel eens zien maar breng hem niet in de war met eenige zinspeling op bloedverwantschap. Hij denkt, dat hij mijn zoon is, en moet dat blijven denken, totdat bij groot genoeg is om te begrijpen. Ik zal hem hier wel sturen." „Ja mylady, maar eerst of straks wilde ik u spreken, ik wilde u iets vertellen over zijne geboorte, het is een geheim." „Ik heb het zoo druk vandaag, dat ik geen tijd heb om u aan te hooren; bovendien weet ik niet of het wel wen- schelijk is om een geheim te vernemen, aan de geboorte van het kind verbonden. Wanneer ik hem moet vertellen, dat hij mijn zoon niet is, dan wil ik liever door nadere vragen niet tot pijnlijke mededeelingen gedwongen worden. Geheimen, beste juffrouw, zijn honden, die het beter is niet wakker te maken zij kunnen wel eens wakker worden en bijten." „Ja wel mylady," zeide het onthutste oudje buigend. „Hjer heb je een pond, daarvoor kan je thee en suiker koopen; ik zal dadelijk den jongeheer hier laten komen, maar wees voorzichtig in je woorden." Lady Bidebank vertrok en stuurde haar eigen kamenier, die de geschiedenis van het aannemen van het kind kende, met den knaap naar juffrouw Chitton, om er voor te zor gen dat deze haar mond niet voorbijpraatte. Sir Rupert trad binnen met een rood fluweelen buisje aan, een kanten kraag om zijn hals, een klein horloge met gou-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1