BE JUT OF ME MB. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. FEUILLETON- l&U UOiOil KJ. Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Kijk, per maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per o maanden franco per post Dit blad verschijnt dadelijks, behalve on /.on- on ccsniagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem, 'i cSciOGnuillimiw 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en dror alle boekhandelaren en coumatier». Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuecParijs 3-1 bis Faubourg Montmartre. Haarlem26 Juli 1694. De nieuwe Hocgere Burger school. Door B. en W. wordt aan den Raad dezer gemeente liet volgende advies uitgebracht over de plaats waar het nieuwe gebouw voor de H. B. School met 5- en 3-jarigen cursus zal worden opgericht: „Bij uw besluit van 24 Mei 1893 no. 5, werden wij door U uitgenoo- digd, zoo spoedig mogelijk een plan in te dienen tot stichting van één gebouw, waarin het driejarig en het vijfjarig middelbaar onderwijs voor jongens gegeven zou kunnen worden, en daarbij bedacht te zijn op de mo gelijkheid, dat het gebouw later ver groot zou moeten worden. De moeielijkheid om aan die uit- noodiging zoo spoedig gevolg te ge ven als wij het wensehten, lag in het vinden van een in alle opzichten geschikt en niet te kostbaar terrein. Na vele besprekingen, onderzoekin gen en onderhandelingen zijn wij tot de conclusie gekomen, dat wij geen ander terrein kunnen voorstel len dan óf het zoogenaamde Prove niershuis óf het Wilsonsplein. Aan de drie overige door ons in overweging genomen tereinen (zijnde de grond aan de Leidsche vaart te genover school C, het Phoenixterrein en een gedeelte van den Paviljoens- tuin) waren naar ons oordeel groote en onoverkomenlijke bezwaren ver bonden. Voor beide door ons voorgestelde terreinen hebben wij een schetsteeke- mng doen ontwerpen, die voor Uwe leden ter inzage liggen. Bij kennisneming van die schetsen' zal U blijken, dat bij slooping van het geheel e Proveniershuis met de daarbij bohoorende en thans ver huurd wordende kleine woningen, wel is waar nog ongeveer 1250 M2 van het best gelegen stuk als bouw terrein overblijft, maar dat niette min het voor de school benoodigde gedeelte voor de gemeente eene aan zienlijke waarde vertegenwoordigt. Die omstandigheid doet ons de voorkeur schenken aan bet Wilsons plein, hoewel dat bij Uw besluit van 21 Juni 1893 no. 15 door U voor dit doel voorshands was afge keurd. Wij zeggen „voorshands," om dat bij de toen gevoerde beraadsla gingen verscheidene sprekers het Wilsonsplein voor eene school als deze niet onvoorwaardelijk afkeurden. Bovendien is ons eene plaatsing van het schoolgebouw op dat plein mogelijk gebleken, die vele van de vroeger geopperde bezwaren moet doen verminderen. Indien namelijk het gebouw zoo dicht mogelijk aan den zuidelijken waterkant van het plein wordt geplaatst, dan blijft tus- schen den noordergevel van het schoolgebouw en de huizen op bet Wilsonsplein eene straat over van 20 M, breedte. Die huizen worden dus in hun uitzicht veel minder be lemmerd dan volgens het op 21 Juni 1893 door U verworpen plan, waarbij de straat tusschen de school en die huizen niet meer dan 11 M. breed geweest zou zijn. Wel moet bij de door on3 bedoel de plaatsing de weg vervallen, die thans van de zoogenaamde Wilsons- brug rechtuit naar de Raamvest voert, doch de schetsteekening en eene opneming in loco zal U doen zien, dat dit bezwaar weinig te be teek en en heeft. Wij hebben daarom de eer U voor te stellen, bet Wilsonsplein te be stemmen voor de stichting van het schoolgebouw, bedoeld in Üw besluit van 24 Mei 1893 no. 5, of, zoo Uwe vergadering zich daarmede niet kan vereenigen, daartoe aan te wijzen het terrein van het zoogenaamde Prove niershuis; in beide gevallen metuit- noodiging om U op grond in hoofd zaak van de thans overgelegde schete- teekeningen, een naaer uitgewerkt plan in te dienen." Door den heer F. C.Piët alhier is aan den Raad dezer gemeente het ver zoek gericht om te worden benoemd tot makelaar. Hierop wordt door B. en W. en de Kamer van Koop handel alhier gunstig geadviseerd. Paardenmarkt. Op de heden alhier gehouden groote jaarlijksche paardenmarkt zijn aan gevoerd 723 paarden en 16 veulens. De prijzen variëerden tusschen ƒ650 en ƒ45 en van de veulens tusschen 90 en 70. Grootendeels waren het werk- en luxe paarden van inlandsch en gemengd ras. De handel was levendigschoone exemplaren werden door duitsche en fransche kooplieden aangekocht. Men meldt ons Door het bloemisten- en tuinbouw- gilde St. Elizabeth (onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond) is bet verzoek tot den gemeenteraad gericht om in beheer te verkrijgen de eigen dommen van het voormalig Brou wersgilde ten einde de daarop ge legen duinen te laten afgraven door werkloozen, ingeschreven aan het bureau voor „Vraag en Aanbod" voor den arbeid te Haarlem. Het is te hopen dat de gemeente raad op dit verzoek een gunstige be slissing zal nemen opdat door het productief maken van dergelijke ge schikte terreinen veel kan gedaan worden voor tijdelijke werkverschaf fing. Tot inspecteur van politie te Amster dam is met iugaug van 1 Aug. a. s. be noemd de heer E. van Asperen, thans adjunct-inspecteur van politie alhier. Warm geloopen. Toen Woensdagavond de trein T.41 uit Rotterdam alhier binnenstoomde} sloegen de vlammen van onder den laatsten goederenwagen uit. Het bleek dat de wielen waren heet ge loopen. Het onheil was spoedig hersteld; de twee laatste wagens werden afge haakt en de trein had slechts een paar minuten vertraging. Paardenmarkt te Hoofddorp. Op de paardenmarkt 25 Juli 1894 te Hoofddorp gehouden waren aan gevoerd 298 paarden en veulens. 24 hitten. Er waren vele buitenlandsche koop lieden, die hooge prijzen besteedden tot j 650. Op de drukbezochte paardenmarkt te Haarlemmermeer, is den knecht van den landbouwer Kistemaker door het gemarkte paard een been stuk geslagen. Per brancard werd hij naar de woning van zijn meester ver voerd. Ook den landbouwer Kempenaar trof een ongeluk. Zijn paard sprong met beide voorpooten op zijn hoofd, zoodat ook bij na verbonden te zijn, gewond huiswaarts keerde. Bij den molenaar v. d. Born te Aalsmeer, is eene roede van den hoogen molen door den bliksem ge troffen. De toegang in den molen was versperd, doordat de trap geheel verbrijzeld was. Een zware balk was gescheurd. Gelukkig is geen brand ontstaan, te meer gelukkig, wijl de molen, die zeer boog is, een groot getal huizen overvleugeld. gedeeltelijk op bet land staat een zeldzaam en niet gewenscht feit. Watersnood. Nagenoeg alle watermolens onder Haarlernmerliede c. a. zijn of waren Dinsdag in beweging tot wegmaling van het overtollige polderwater. Voor zeker in een tijd dat het hooi nog Kermis te IJmuiöen. In eene Woensdagavond gehouden vergadering van „IJmuidens Belang" is met op éen na algemeene stemmen besloten, adhaesie te betuigen aan het adres van 130 ingezetenen om weder invoering van de kermis te verkrijgen, maar die dan te bekorten van acht dagen op vier. Te Zandvoort is een geval van be smettelijke varkensziekte „vlekziekte" voorgekomen. Do spaarbank te Hillegom. Terwijl het eerst in het plan lag de commissarissen van die bank,. de heeren baron S. v. Heemstra en G. H. v. Waveren, op 28 dezer in ge breke te stellen, als op dien datum het niet meer te vinden geld niet door hen was gestort, heeft de com missie, die zich heeft belast deze zaak in het reine te brengen, toch een an der besluit genomen. Te rade gaande met de omstandig heid, dat baron Van Heemstra bui tenslands vertoeft, en tevens met het zoogenaamde reglement, waarin eene bepaling voorkomt waarin staat uit gedrukt dat het geld steeds zooveel dagen van te voren moet worden op gezegd, heeft men den termijn ver lengd tot 30 dezer en de beide com missarissen aangeschreven vóór dien tijd het ontbrekende aan te zuiveren, zullende anders tot gerechtelijke ver volging worden overgegaan. Dadelijk na het verschijnen van het eerste artikel over deze treurige zaak is men van zekere zijde bij de vrouw van den beer Nieuwenhuis komen aankloppen, haar den raad gevende het artikel tegen te schrij ven en aan te bieden het geheele te kort te zullen betalen; en de bekla genswaardige vrouw zou waarschijn lijk in de val zijn geloopen, als zij het geld had gehad, doch dit is het eval niet. Van wat zij beeft ten huwelijk l bracht is niets over dan het huis daarin zij woont, en het huis, een paar maanden vóór zijn dood door N. gekocht, wat, met meubelen en al een som van 5000 zou kunnen op brengen. Deze som werd door de we duwe, die de eer van haren man wilde redden, aangeboden, doch toen van genoemde zekere zijde geen aan bod werd gedaan om er de rest bij te leggen, werd het aanbod op aan raden" an de debiteuren iugetrokken. omdat deze zich sterk gevoelen het geheele bedrag op commissarissen te verhalen. Vooral het feit dat die commissa- r'ssen met Mei jl. blijkbaar bij de Haarlemsche bankiersfirma, waarover in het vorig artikel werd gesproken, nog bekend waren, stijft hen in die meening.. Hoe langer boe meer blijkt, dat het beheer der gelden op zeer slordige wijze beeft plaats gehad en dat de heer N. al heel vreemd met geld omsprong. Op sommige punten tot in de puntjes secuur zoo- schreef hij bv. bij eene verhuizing op, hoeveel geld er was besteed aan jenever voor de timmerlieden was hij het op andere vrij wat belangrijke niet en leende bij o. a. aan verschillende personen geld, zonder daarvoor eenig bewijs te nemen. Een veenboer b. v. bad f40 ter leen gehad, leverde eene lading turf en zou door dé echtgenoote zijn betaald, als de man niet had gezegd reeds f40 te hebben genoten. De weduwe weet ook te vertellen van een obligatie, groot f2000, ge kocht voor geld van de spaarbank en als zoodanig aan de kas toebe- hoorende, die verdwenen is, en waar van onder de papieren zelfs het nom- mer niet kan worden gevonden, onder welke zelfde papieren echter wel aller lei raadselachtige zaken worden aan getroffen. Vermelding verdient het nog wel, dat aan de personen, die zich het lot der debiteuren, hebben aangetrok ken, ook al van zekere zijde de raad wordt gegeven, de zaak maar liever te laten rusten omdat ei toch niets aan te doen zal wezen, en verder dat, behalve eene andere kas, die ervoor pl. m. 350- inzit,, ook bet Hillegom- sche ziekenfonds bij de zaak is be trokken voor ƒ42.32. Juist met Janu ari was aan dat fonds ƒ2000 terug betaald. Daar bij niet terugbetaling door commissarissen, bijna alle debiteuren ieder voor zich, pro deo tegen ben kunnen procedeeren, kan deze muis nog wel een zeer langen staart heb ben. N. R. Ct Eon gerucht. Te Roverwijk is de gemeente-om roeper Snel overleden, en bij het schoonmaken van zijn huisje werd een geraamte gevonden, het geraam te van een mensch, misschien wel zoo meende men van een on bekende vrouw. Onder lappen en vodden was dat geraamte gevonden. Ieder sprak van het geval, en de meesten hadden Kaar het engelseh van PAUL H. GERBARD. 33) HOOFDSTUK XI. Myra in twist met haar erfgenaam. „Wil je mij daarover eens het een en ander vertellen Je hebt immers gezegd, dat er een geheim aan verbonden was." „Ik heb van een geheim gesproken," zeide zij, „maar ik had het hem zoo gaarne willen vertellen." „Het is zeer lastig om geheimen te bewaren," zeide Timmy Titlow. „Ik vertelde het maar." „Ik kan het aan niemand anders vertellen dan aan mylady." „Maar het is toch mogelijk, dat zij je er nooit om vraagt, en dat je sterft met dat geheim bij je, dat niet door je be waard had moeten worden." „Wanneer ik ga sterven Timmy, dan zal ik je de geheele geschiedenis vertellen, als Sam tenminste niet terug is, en mylady het geheim nog niet kent." „Maar je zondt plotseling kunnen sterven en dan zou het toch leeiijker zijn." „Dat is zoo Timmy," zeide juffrouw Chitton. „Ik denk, dat ik alles zorgvuldig zal opschrijven op een papier, en dit op eene veilige plaats zal verbergen, dan zal het mij hij mijn dood niet meer bezwaren. Ik kan schrijven Timmy. Ik heb eene goede opvoeding gehad en mijne Jane ook. Zij is door mij op een meisjesschool gestuurd." „Daar ligt het reservoir," zeide Timmy. „Tien jaar lang ben ik er nachtwaker geweest. Eens heb ik daar een avon tuur gehad. Ik heb er een spook gezien, maar ik heb er niet3 tegen om het u te vertellen." Titlow gaf dientengevolge de vijfhonderdste uitgave van de „Geschiedenis van Timmy Titlow en het Spook", herzien en uitgebreid, met vele bijvoegsels van den auteur, aanhang sel, voorrede en supplement, groot octavo formaat, enz. Toen hij geëindigd had keek hij zijne reisgezellin aan. Juffrouw Chitton beefde en was doodsbleek. „Is dat geen prachtige spookengeschiedenis moedertje zeide Timmy Titlow zegevierend. „Wanneer wanneer heb je dien droom gehad?" stamelde zij. „Droom? Het was geen droom, maar eene echte, levende spookverschijningHet is nu juiet acht jaar geleden op den lOen van deze maand." De oude vrouw kreunde zacht. „Ben je niet wel „Zeker," zeide juffrouw Chitton, „ik dacht alleen eens na." „Is het over dat geheim. Het zou beter zijn, als je dat maar vertelde," zeide Timmy. „Niet aan jon Timmy, niet aan jou," zeide de oude vrouw en hield haar mond gesloten met de onverstoorbaarheid van een sphinx. Juffrouw Chitton ging den aangenomen zoon van lady Bidebank niet meer opzoeken, maar Timmy zag den jonge heer r.og wel eens voorbijrijden in een rijtuig naast zijne mama, oi op eene kleine Shetlandsche ponnie, met een stal knecht achter zich, of spelende in den tuin. Timmy nam altijd zeer eerbiedig zijn pet af voor den iraai gekleeden knaap en sir Rupert boog dan terug met de minzaamheid van een jongen keizer. Eens ook gaf hij Timmy Titlow een geldstuk. Wat was hij een aardige jongen, voor iedereen had hij een glimlach en een vriendelijken blik uit die groot', zwarte oogen, maar diep in die lachende oogen verscholen lag nog een droefgeestig waas eene herinnering aan het verblijf bij de engeltjesmaakster. Niemand vereerde sir Rupert zoo danig als Timmy Titlow deed. Wat Myra betreft, deze was de Minerva van den knaap, die hem verstandig leidde langs de moeielijke kronkelpaden van het leven. Zij bestrafte hem om zijn trots en ziji"^ ver. keerdheden, Zij liet hem zijne speelmakkertjes vergiffenis vragen, wanneer hij jegens hen iets had mh»"reverL gij leerde hem, dat uitbarstingen van woede swe^heid verriedden, en Sloot vriendschap met hem, terwij) zij zijn eerzucht prikkelde Hoe dikwijls bedaeljt zij hp© goed het zou zijn geweest wan-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1