DE JICHT OP EEI ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 12e Jaargang:" Zaterdag 28 Juli 1594. No. 3395 ABONNEMENTSPRIJ S: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. „Weldadigheid naar Vermogen." BINNENLAND. FEUILLETON- MRLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. l;6f>. U05. L .37 A. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanücn Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad pei o maanaen franco per post Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op ZjOH- cn ïecsiciagen. Bureau: Kleine Houtstraat-».^!. Haarlem, 'i eiciooniiunimi'r 12 van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. I Het Bijvoegsel van het blad dat later dag avond verschijnt, zal bevatten: fasen's groote Uitvinding. Bin- In- en Buitenlandsche berichten. noria. Advertentiën enz. Haarlem27 Juli 1894. Bij kon. besluit zijn benoemdtot (voorzitter van bet college van regen en over het huis van bewaring al- jier de heer mr. H. Enschedé, lid Jan het college, en tot lid van ge- aeld college van regenten de heer W. A. A. van der Mersch. Een salonwagen. Zooals wij voor eenige dagen meld en, is in de fabriek der firma J. J. ieijnes gereed, een tweelingrijtuig, ;ls geschenk bestemd voor den heer rüger, president van Transvaal. Door genoemde firma zijn dezer agen welwillend uitnoodigingen ge- onden ter bezichtiging van dezen poorwagen. Dat die eene bezichti- ing overwaard is, blijkt uit de be- chrijving ervan, welke wij aan de R. Ct. ontleenen Het rijtuig bestaat uit een groot en en klein balcon, een salon- en een laapwagen. Het groote balcon kan door ver- ïuftig aangebrachte jaloezieën aan eerskanten worden afgesloten, zoo -lat alleen de achterzijde open blijft het wordt verlicht door twee flinke antaarns, heeft een beschilderd pla- 'ond en is gemeubileerd met een rie ten ameublement. Eene deur, die door een spanjolet ïuurvast gesloten is, geeft toegang ot het salon, een meesterstuk van "unst op het gebied van rijtuigbouw. Het is gemeubeld met 8 groote auteuils, bekleed met Havana maro kijnleder. De fauteuils zijn zoo ver vaardigd, dat zij tevens evenveel rustbedden worden, als het onderstel wordt uitgehaald. De vloer is bedekt met een Deven ter tapijt en voor de verlichting bij avond zijn er zes groote lantaarns en drie sierlijke lu.-ters voor kaarsen aangebracht. Aan de zijde bij bet balkon zijn twee schilderstukken naarv. d. Helst „Schuttersmaaltijd" en aan de andere zijde Rembrandts „Staalmeesters" ge plaatst. In de lambriseering zijn veel ver rassingen verborgen, en vooral hier valt het op, hoe van alle ruimte is profijt getrokken. In die lambrizeering toch zijn niet alleen aangebracht twaalf, waarvan 6 beweegbare vensters, doch tevens ja loezieën en acht kleine tafeltjes, waar op glazen kunnen worden geplaatst. Al die voorwerpen zitten schijn baar muurvast, zoodat rammelen niet mogelijk is, en toch zijn ze op zeer eenvoudige en gemakkelijke wijze te bewegen. Twee teakhouten tafels, die ver plaatsbaar zijn en tot één kunnen worden gemaakt, voltooien het ameu blement van dit prachtige salon. Door een kleine harmonica komt men als- nu in den slaapwagen, die uit twee conpé's bestaat en allerlei gerietel ij k- heden aanbiedt. Iedere coupé geeft zitplaats \oor vier personen en slaapgelegenheid voor twee. Vooral het veranderen van de zit- en slaapplaatsen is vernuftig bedacht. Onder twee der zitplaatsen alle bekleed met bruin marokijnle der, zijn verborgen een deken en een hoofdkussen. Wil men zich ter ruste 'en, dan worden deze voorwer pen er uit gehaald en de zitkussens weder op hun plaatsen gelegd. Die van de andere twee zitgelegen heden bergt men op in een kastje, boven die plaatsen aaogebracht. Door aan het bagagerek te trekken, komt het bed te voorschijn. De vergulde koppen aan dat rek dienen tevens voor pooten van het bed. Linnen lakens en sloopen, alles met uit de hand bewerkte monogrammen voor zien, liggen in een tweetal kastjes en men behoeft ze slechts te voorschijn te halen, om het bed gereed te heb ben. Twee bedden beslaan in den wand slechts eene ruimte van 40 Centimeter. In den zijwand heeft men nog ge legenheid gevonden om eene ruimte open te houden voor het meevoeren van een keurig ontbjjt-servies, waarin a. het wapen van Transvaal is ge bakken. Rechts van deze coupé's is een goed ingericht buffet. Een ijskast van ge polijst koper wordt medegevoerd. Het tweelingrijtuig rust op wielen en veeren van de nieuwste construc tie. Van buiten is het beschilderd met ultramarijn blauw, afgezet met rozenobel-goud, Aan weerszijden van het salon is het wapen van de repu bliek zeer fraai aangebracht. Een luchtkap loopt over de rij tuigen heen en daarin heeft men plaats gevonden voor twee groote waterreservoirs. Alles wat aan dit, waarlijk vorste lijk rijtuig is, werd geleverd door Ne- derlandsche industrieëlen. In plaats van de gewone muziek uitvoering op a. s. Woensdagavond, zal door tiet gemeentelijk muziek korps een concert in den Hout worden gegeven op den daarop volgenden Vrijdagavond van 3 Augustus e.k. Diefstal van kleedingstukken. Uit Haarlem is Donderdagnamid dag te Rotterdam aangebracht een kleermaker, F. C. J. van der Meyden, die zich bij de politie alhier had aan gemeld, na zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van een viertal kleedingstukken hem door de firma Peek en Cloppenburg te Rotter dam toevertrouwd. Die kleedingstuk ken waren door hem aan verschil lende lieden aldaar verkocht. Wangedrag in dienst. Hedenmorgen is een soldaat (mili cien) wegens verregaand wangedrag uit den dienst verwijderd. Koloniaal Museum. Dezer dagen werd in het Koloniaal Museum een rijke inzending, bijeen gebracht door het boschwezen in Ne- derlandsch-Indië en door de regee ring beschikbaar gesteld, ontvangen. De verzameling bestaat uit hout monsters, Damar, getahpertja, caout chouc, olie, bijenwas, Rottan vezel stoffen en matten, te zamen 450 num mers. De 108 houtmonsters, die reeds ge plaatst zijn, geven de lokalen, gewijd aan de houtverzameling een geheel nieuw aanzien. Deze monsters in den vorm van flinke blokken en planken van 2 M. hoog en voor 't meeren- deel van bijna l M. breed, stellen den bezoeker thans beter in staat, dan dit vroeger door de vele, maar kleine monsters mogelijk was, te oordeelen over de eigenschappen en waarde der houtsoorten, die de bos- schen van onze O. I. bezittingen op leveren. Dit komt vooral te pas nu de zorg der Regeering voor het in stand houden en de doelmatige ex ploitatie der bosschen zeer is verbe terd en de particuliere ondernemings geest zich meer met de houtexploi tatie in de Koloniën gaat bezig hou den. feit valt nu weer bijzonder in het oog. daar behalve, dat er in deze straat weer een fraai winkelhuis bij na gereed is, morgen een nieuwe winkelzaak in het perceel No. 73 zal worden geopend. In dit huis heeft de heer H. van Dijk een magazijn in gericht van verschillende arfikelen voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar achterstaande adver tentiën welk magazijn behalve dat particulieren er zeer goedkoop terecht kunnen,voorzien zal in de behoefte, die er bestaat voor kleinere winkeliers om zonder groote hoeveelheden te moeten inslaan, toch tegen de uiterste prijs- noteering te ontvangen. Het is dus een winkel zoowel voor en-gros als voor en-detail. Bureau voor Vraag en Aanbod voor den Arbeid. GeopendZaterdagavond van S)£ tot 9j£ uur. Lokaal „Doelen", ingang Luitensteeg, waar zich de volgende werklieden hebben aangemeld Bankwerkers 3, Schilder 1, Losse- werklieden 2, Kleermaker 1, Steen houwer 1, Wijnkoopersknecht 1, Ma chinist 1, Voorslaander 1, Plaatwer ker 1, Pakhuisknechts 2. HH. Particulieren en Werkgevers kunnen hunne aanvragen doen bij éen van de Commissie-leden. Joh. S. HOLSTER, Secret. Men meldt ons uit Zandvoort dd 26 Juli Gisteren werd ons dorp bezocht door 412 schoolkinderen van verschil lende scholen uit Haarlem onder ge leide hunner onderwijzers. Ongeveer 10 uur arriveerden zij alhier per extra- trein en gingen in optocht, vooraf gegaan door een muziekcorps, naar het café „Germania". Na eerst eenige oogenblikken aan het strand vertoefd te hebben, gingen zij naar binnen, om den inwendige mensch wat te verster ken. In den namiddag gaf D. T. Bam berg een goedgeslaagde voorstelling, die de kleinen in verrukking bracht en om 4 uur gingen zij weer in op tocht naar bet station. Niettegenstaan de het regenachtige weder is dit kin derfeest uitstekend geslaagd. Een slang in de duinen. Als eene bizouderheid kan gemeld worden dat in de duinen, onder de gemeente Zandvoort, een slang is ge vangen. Hij was ongeveer 1 M. lang. Het volledig orkest van het Paleis voor Volksvlijt onder leiding van den heer Joh. M. C enen geeft Dins dagavond 31 dezer een concert in den Schouwburg. De Kleine Houtstraat wordt ook meer en meer een winkelstraat. Dit is alreeds meer verkondigd maar dit Afdeeling: „Werkverschaffing". Van 1 Nov. tot 27 Juli hebben zich de volgende personen aangemeld 30 voor werkvrouw, 2 voor wasch- vrouw, 6 voor naaister, 3 voor grond werker, 12 voor loopwerk, 2 voor brei werk, 7 voor loopknecht, 4 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 3 voor schrijf werk, 1 voor stucadoor, 1 voor koet sier, 1 voor kantoorbediende, 2 voor schilder, 10 voor los werkman, 2 voor kleedermaker, -1 voor timmerman, 1 voor sigarenmaker, 1 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangelwerk, 1 voor bloemistknecht, 1 voor baker. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenechen te maken, worden beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten, bus Doelen of Stadhuis. Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 35 uur verkregen wor den bij den administrateur, bureau Doelen. Scheepvaart- congres. In de vergadering van Donderdag ochtend der eerste serie bracht de voorzitter, de heer Van Bosse, de con- clusiën in beraadslaging. Het allereerst kwam in behande ling de conclusie van den heer De- röme, strekkende om den wensch uit te spreken dat de proefnemingen, on dernomen door den hoofdingenieur De Mas, met het doel om de ver houdingen te bepalen bestaande tus- schen de snelheid, de trekkracht en de natte doorsnede van schepen eener- zijds, de oppervlakte en den vorm van de natte doorsnede der kanalen anderzijds, met kracht zullen wor den voortgezet in verschillende lan den, opdat de commissie voor het volgend congres met nut de volgende vraag kunne ter sprake brengen „Bepaling van het loopend profiel van een kanaal dat aan een schip van gegeven vorm en doorsnede ver oorlooft een gewilde snelheid te verzekeren met een bepaalde trek kracht." Het Congres is van oordeel dat de bedoelde proefnemingen vooral moe ten raken den grooleren wederstand die zich voordoet bij de kruising van schepen zoowel in rechte lijn als bij krommingen. De derde afdeeling (tolheffing op de bevaarbare wegen) eindigde Woens dagnamiddag hare werkzaamheden, in de verwachting van een nieuw voorstel te zullen ontvaugen. Naar het engtlsch van PAUL H. GERRARD. 34) HOOFDSTUK XX. Myra in tvnst met haar erfgenaam. „Wat bedoelt u hijgde hij. „Niets anders dan wat ik zeg. Wij hebben dat zwaard reeds zes jaar lang boven uw hoofd zien hangen, maar n hebt eene familie en wij zijn bloedverwanten helaas I" In dit gevaarlijke onderhoud voelde de vrouw zich steeds krachtiger en ging dan ook aanvallender wijze te werk, ter wijl de man in zijn schulp kroop en terugdeinsde. De eene was namelijk gezond van hart de ander geheel verdorven. Daar nu de schuldige een lafaard is, en een lafaard steeds wat zichzelf betreft het slechtste doet, riep Wrigley, dezen regel volgende, uit: „Als u dat zegt ben ik verloren „Het is mij geheel onverschillig, of u verloren zij t," gaf Myra woest ten antwoord. „Maar ik kan het tegenspreken weerleggen" dit laatste met minder beslistheid „maar de besehuldiging en het weerleggen daarvan zouden mij bij mijne verkiezing schaden." „En ik vermoed, dat u niet gekozen zoudt worden." „Wat helpt het of wij al twisten, nicht? Ik vergat mij zelf ik sprak te haastig." „Maar ik sprak niet te haastig," zeide Myra. „En toch verkeert u in eene dwaling," vervolgde Wrigley vriendelijk. „Laat ons er evenwel niet langer over spreken. Wij moeten geen vijanden zijn, en als u mij de zesduizend pond niet kunt of niet wilt leenen wat op hetzelfde neer komt, dan zal ik u zeer dankbaar zijn, nicht Myra, als u mij de tweeduizend pond, door u aangeboden, wilt geven geven hebt u immers gezegd." „Ja, ik heb geven gezegd, en zal mijn aanbod gestand doen." „En door het aan te nemen nicht, zult u natuurlijk be grijpen," zeide Wrigley, „dat ik alle onaangename gedachten of beschuldigingen, waarop ik in mijne overijling mag heb ben gezinspeeld, verwerp. Ik zal er nooit meer over spreken. Fn wat dat andere zaakje betreft, waarin u zich geheel ver gist...." Myra bewoog hare wenkbrauwen en trok hare fraai- gevormde schouders argwanend op, „als u dat geheel uit uwe gedachten wilt verbannen, dan zal dit zeer bevorderlijk zijn aan onze goede verstandhouding als bloedverwanten." „Ik zal u een cheque voor de tweeduizend pond geven." „En wij zullen elkaar in vriendschap de hand drukken." Myra gaf hem twee vingertoppen. En aldus waren deze beiden het met elkaar eens gewor den, wederkeerig hadden zij elkaar hunne wapenen getoond om vervolgens met krijgseer het slagveld te verlaten. Zij haatten elkaar evenwel meer dan ooit. En sterker werd naar Wrigley's begrippen de drang der noodzakelijkheid om den kleinen sir Rupert uit den weg te ruimen. Het was niet denkbaar, dat terwijl Myra steeds aan het zoeken was zij niet op een goeden dag zou vinden, wat zich in hare onmiddellijke nabijheid bevond. Bovendien ver nam hij, dat juffrouw Chitton aan lady Bidebank een be zoek had gebracht- Hij ontbood Tony Pettigrew, die nu steeds een zwervend leven leidde. „Wanneer je dat kind van lady Bidebank weet weg te nemen naar Amerika, Australië, of ergens hier op het vaste land, en hem daar kwijtraakt, dan zal ik je voor de helft in je kijkspel inkoopen, zoodat je meester en niet onderge schikte zult zijn." „Ik ben een doodsvijand van het wegvoeren van kinderen," zeide Tony, „niet zoozeer omdat het zoo slecht, maar zoo gevaarlijk is." „Wanneer je het goed overlegt, dan is er geen gevaar bij." „Zij zouden mij wel ergens te pakken krijgen," gaf Tony ten antwoord. „Was de knaap grooter, dan kon ik hem mee lokken en zeggen, dat hij uit eigen beweging was meegegaan, dat zou wel gaan, maar in dit geval zouden die ongevoelige rechters mij streng straffen wegens het wegvoeren van

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1