Politiek Overzicht. GEMEN9D NIEUWS. Bij de voortzetting der werkzaam heden van de sectie Donderochtend werd rondgedeeld een voorstel van de heeren Wernekinck, Gensel Gö- thein en Zopfl van den volgenden inhoud Het congres verklaart, in aanslui ting aan het besluit van het Ve con gres met betrekking tot de scheep vaartrechten Met het oog op de groote beteeke- nis, welke de waterwegen voor de algemeene ontwikkeling der volkswel vaart opleveren, is het onaannemelijk, in de landen alwaar de omstandig heden en toestanden het kostelooze gebruik der waterwegen niet gedoö- gen, den aanleg van kunstwaterwe gen afhankelijk te stellen van de voorwaarden, dat de dekking der kos ten van aanleg en onderhoud door het hcffingsbedrag verzekerd zijn. 2. De hoofdgrondslag voor de vast stelling van het toltarief moet zijn de ton-kilometer (werkelijke lading) met een verlaagd recht voor langere afstanden. Voor het gebruik van bijzondere kunstwerken (hijschtoestellen en der gelijke) kan een bijzondere vergoe ding geheven worden, zoo noodig met toepassing van het kilometer-tarief- etelsel. Voor ongeladen schepen is een matig vast recht verschuldigd. 3. De inning der tollen moet een voudig en zoodanig geregeld zijn, dat het scheepvaartverkeer daardoor zoo weinig mogelijk belemmerd worde. Het voorstel der rapporteurs kwam nu met de nieuw voorgedragen, con clusie in behandeling. Reeds te 9 uur hervatte de 4e sec tie Donderdag onder leiding van den heer Van Dieser, de werkzaam heden. De heer Girardon, ingenieur en chef des ponts et chaussées te Lycn, hield een voordracht over de proe ven met de verbetering der laagwater- standen op de rivieren en de regu- larisatie-werken op de Rk6ne uitge voerd. Uitgaande ven de stelling, dat welk verschil in diepte, breedte of rich ting de rivieren en kanalen ook mo gen opleveren, bij allen toch de oor zaken van verontdiepingen zijn gele gen in de schuring van het water over den rivierbodemmeende hij dat de vraag der regularisatie der ri vieren neerkomt op de keuze van de meest geschikte middelen om die zand verschuivingen te stuiten, en hij deelde in dit opzicht allerlei ervarin gen mede. Zijn conclusie was dat men zich bij de regularisatie moest wachten voor een streven om de natuur te verbeteren en integendeel moet trach ten, zonder zich vooraf ai te beslist een bepaald resultaat voor oogen te stellen, de natuur te steunen door werken die zich aansluiten bij h.:ar werking. Door het toepassen van 't door hem aanbevolen stelsel, had men op de Rhóae verkregen dat gedurende 11 maanden van 'tjaar de scheepvaart ongehinderd kan voortgaan, terwijl men vroeger door laag water, ijsgang enz. 3 maanden staking had en 4 maanden met de grootste moeielijk- heden moest kampen. Dat alles was verkregen met een uitgaaf van 36 millioen fr. waaronder de uitgaven voor de geheel of ten dcele mislukte werken ook waren begrepen. Door den heer Castendijk, ing. Ie kl. bij den Waterstaat te Nijmegen werden vervolgens, ter nadere aan vulling der rapf)crten van den M. v. W. den heer van der Sleijden, en door hem persoonlijk ingediend, eenige bijzonderheden medegedeeld omtrent de regularisUie van de Waal en de Maas. Nieuwer Amatelsche forensen. Donderdagavond vergaderde een zeventigtal Nieu wer-Amstelsche foren sen in het paviljoen van het Vondel park, onder presidium van den heer B. Nierstrasz. De Voorzitter wilde allereerst uit maken wie deze bijeenkomst zullen mogen bijwonen. Er zullen namelijk plannen worden beraamd om zich te verdedigen tegen de maatregelen, die kunnen voortvloeien uit het voorloo- pig besluit van den Amsterdamschen gemeenteraad, 't Betreft dus een pri vate, een financieele zaak, uitsluitend van belang voor de inwoners van N.- Amstel, die, bij aanneming door Ged. Staten, behalve hunne lasten nog een som zullen moeten storten in de ge meentekas van Amsterdam. De Voorzitter las het bekende com promis, waaruit eenige discussie ont stond. Eindelijk werd besloten het onge wijzigd adres te zenden aan Gedepu teerde Staten en verder de beslissing af te wachten. - De heer Nierstrasz werd vervolgens als gedelegeerde gekozen en mr. E. van Lier als plaatsvervanger. De con tributie werd vastgesteld van f 5, tot flO, De lijsten werden druk geteekend. Forensen. In de vergadering der forensen, Woensdag te Hilversum gehouden, is, nadat de vertegenwoordigers der pers vertrokken waren, door een der aanwezigen een woord van protest gesproken tegen de sterke uitdruk kin gen, welke den vori-gen avond dooi den voorzitter der Bussumsche verga dering, den heer Platte, waren gebe zigd. Dit protest werd door de aan wezigen met luide teekenen van in stemming begroet. Ned. Politiebond. Door den voortvluchtigen presi dent van den Xederlandschen Poli tiebond Tuinenburg, was de wed. van Oosierom te Leiderdo.p, die ge rechtigd was op ƒ522,25 uit de kas van den Bond, steeds op sleeptouw gehouden zonder dat eenige uilbeta ling volgde. Tnans heeft het bestuur van den Bond aan haar die som uit betaald, zoodat zij er tenminste zon der schade afgekomen is. Fxtra treinen. Ter gelegenheid van den ve jaar dag van II. M. de Koningin-Regentes zullen extra treinen van Amsterdam en Rotterdam naar de residentieloo- pen. Ook loopt dien dag een goed- koope trein van Emmerik—Utrecht en tusschenliggende stations naar den Haag. f700 gestolen. De heer K. te Baarn liet Donder dagmorgen, voor ec-n oogenblik eene bruine portefeuille met geldswaardig papier ten bedrage van f700 op de tafel in de vestibule van het post kantoor te Utrecht liggen. Een paar minuten iater was deze spoorloos ver dwenen. Er waren vele personen op dat oogenblik in de wachtkamer aan wezig. Het ingesteld onderzoek vanwege de politie heeft tot heden niets aan het licht gebracht. Ongeregeldheden te Her- wijnen. Nadat Woensdag te Herwijnen een huis was ontruimd, wat geschiedde tengevolge van gerechtelijken verkoop van een onverdeeld pand, ondervond des avonds de heer Van Krieken, op wiens verzoek de ontru:ming had plaat3 gehad, het misnoegen der be volking. Eene talrijke menigte bombardeer de zijn huis met steenen. De burge meester maande tot kalmte aan en belette met politie, die gewagend was met revolvers, dat het volk het huis binnendrong. Door het aanhou dend bombardement was de politie eindelgk genoodzaakt de vlucht te nemen en bekwam de burgemeester een lichten steenworp in het aange zicht. Men zag daarna plotseling het huis van Van Krieken in brand staan dat toen geheel afbrandde. Men be weert dat tijdens den brand het huis is geplunderd. Donderdag is versterking van politie aangevraagd. Door het onweder gered Een ietwat komisch geval deed zich te Haastrecht voor. Door de IJssel-stoomtram werd een paard aangereien, dat door een 12- jarig jagertje was vastgebonden aan dorails! Het beest werd van den weg geslingerd en leek eerst dood, wat tot groote vreugde van het ja gertje, dat in zijn angst voor het onweer een plaats in zijn schuit had gezocht, niet het geval bleek te zijn, toen het, door een hevigen donder slag uit zijn bezwijming opgeschrikt, eensklaps opsprong en weer vierkant op zijn beenen stond. Het onweer. Gedurende het onweder, dat Woens dagmiddag te Breukelen woedde, wa ren drie mannen bezig in hot weiland met het steken van distels. Zij be vonden zich ongeveer op éene lijn, toen de bliksem neerviel; de beide uiterste mannen werden op de plaats doodgeslagende middelste viel op den grond, doch schijnt er zonder belangrijk letsel te zijn afgekomen. Onder de gemeente Lonneker sloeg de bliksem in een blok van 3 huizeD, met het treurige gevolg dat de 16- jarige dochter van B. J. K. doodelijk werd getr-ffen, terwijl een tweetal andere meisjes bewusteloos geraakten. Den onstanen brand vermocht men spoedig te blusschen. Te Borne (O.) werd een windmolen door den bliksem getroffen, en ook sloeg de bliksem in eenen schoor steen zonder evenwel brand ofbizon- dere schade te veroorzaken. Te Voorst sloeg de bliksem in de boerenhofstede „De Adelaar", zonder brand te veroorzaken, en baande zich door een dakraam een uitweg. Te Zutphen viel de regen in ont zettende stroomen neer en was ver gezeld van tallooze hagelkorrels, zoo als in twintig jaren niet waren gezien. Korrels ter grootte van een klein kipperei kon men in massa oprapen. Geen wonder dan ook, dat veel, zeer veel ruiten zijn bezwekeneen pho- tograaf verloor in zijn atelier voor eene waarde van minstens f200. werpen. Verscheidene redenaars spre ken ten gunste van het amendement. De president van den ministerraad sprak de hoop uit dat men aan de wet een permanent karakter zal ge ven, om de werking der maatregelen tegen de anarchisten te verzekeren. Hij legde er nadruk op dat de wet het oog heeft op de anarchie, geens zin op eenige politieke partij, en ver klaarde dat indien de duur der wet door de Kamer beperkt wordt, het een ander Kabinet zal moeten zijn dat haar toepast. Met 280 tegen 230 stemmen werd het voorstel om den duur te beper ken verworpen. Een additioneel arti kel bepalende dat de wet ingeval van ontbinding der Kamer vervallen zou zijn, werd verworpen met 318 te gen 148 stemmen. In het engelsche Hoogerhuis is de begrootingswet bij tweede lezing aan genomen. In het Lagerhuis deelde Grey me de, dat de regeeringen van Duitsch- land, Rusland, Frankrijk en Italië, op uitnoodiging van Engeland, aan hare vertegenwoordigers te Peking en te Tokio last hebben gegeven, de po gingen van de Engelsche diplomatie ke vertegenwoordigers om een oorlog te voorkomen te ondersteunen. De minister had geen enkele mededeeling ontvangen over vijandelijkheden tus- schen Japan en China, ofschoon reeds eenigen tijd het gerucht had geloo- pen, dat de Japansche troepen met de Koreanen slaags waren geweest. Volgens de berichten schijnt de kans, dat het geschil tusschén China en Japan nog op vredelievende wijze kan worden opgelost, iets grooter te worden. Het fransehe blad VEclair schil dert den toestand evenwel geheel anders af. Dit blad beweert, dat de Engelsche regeering opzettelijk den! toestand tracht te vergoelijken. De correspondent van dat blad te Lon den seint van daar: „De oorlog isj wel degelijk verklaard en de vijande lijkheden zijn begonnen.-' In den Amerikaanschen Senaat duurt het gehaspel over het ontwerp tarief-wet voort in ten deele openbare ten deele geheime vergadering. De leiders der democratische partij in den Senaat leggen het er op aan om het ontwerp aan de uit den Senaat en het Huis van afgevaardigden ge combineerde commissie zonder nadere instructiën terug te zenden, maar Sherman wist met nadruk zijne mee ning te doen geiden, dat bij het ge kibbel der democraten de kansen voor het ontwerp toch hope oos staan. Hotel Dijkstershuis (beket deftig en solide) kamer met in van bediening en ontbijt f 2.50 ii Familie-hotel Dijksterhuis Diner3 van af f 1f 1,50. Voor werklieden of person zich gaarne daarbij rekenen isi burger-logementen logies te y m a fl.50. In groep reizende werklieden den door onze bemiddeling gehe tegen veel verminderde prijzen Het H. C. bericht verders i ruststelling dat ondanks alle steeds vertrekken beschikbaa voor hen die zich tijdig va: tusschenkomst bedienen. Alle tingen geschieden gratis, mil aanvraag daartoe vergezeld gm een postzegel 10 cent voor k: woord. Maunier veroordeeld Voor het hof van assises der te Pariji is Donderdag het gevoerd tegen den anarchist Mé Zooals men weet, wordt hij be: digd de dader te zijn van den slag in het restaurant Very. Daar Meunier naar Engelai vlucht was, kon hij indertijd terechtstaan met zijn medeplic! Francis en het echtpaar E: Francis werd door de jury vrijg ken, evenals vrouw Bricout, de anarchist Bricc ut werd veroor Meunier was echter de vorige l te Londen gevangen genomen de Engelsche regeering uitgel: Er waren 32 getuigen opgero onder wie de weduwe Véry kellner Lhérot. Verschillende gen verklaarden Meunier nictfc kennen, daar hij in den laatstei De wet tegen de anarchisten is Donderdag door de fransehe Kamer aangenomen met 268 tegen 163 stem men, en onmiddellijk naar den Se naat verzonden. De Senaat heeft ver klaard het ontwerp terstond in be handeling te zullen nemen, en zal de wet waarschijnlijk wel spoedig aannemen. Bij de behandeling Donderdag in de Kamer werd nog beraadslaagd over het amendement strekkende om den duur der anarchistenwet te be perken. De minister van justitie verzocht de Kamer alle amendementen te ver De tentoonstelling te Ant werpen. Het hollandsch comité te Antwer pen verzoekt het volgende te melden De groote feestelijkheden te Ant werpen zullen plaats hebben in de maanden Juli en Augustus: bijna eiken dag zal men iets nieuws te zien en te bewonderen krijgen. Natuurlijk ligt het in den aard der zaak dat er op die dagen voor velen moeieïijk slaapgelegenheid zal te vin den zijn, zoodat het noodig is ods eenige dagen van te voren van een eventueele komst te verwittigen, op dat wij kamers kunnen doen gereed houden, waar geen verhoogd tarief in toepassing wordt gebracht. Ook de aanvraag om gidsen moet tijdig geschieden. De volgende prijzen welke ook in drukke tijden hetzelfde blijven, wer den ons heden door de bij ons aan gesloten hollandschehotelhouders ver schaft. zijn baard had laten staan. De] dent van het hof schorste ev: zitting en liet een barbier kom: Meunier te scheren zonder der werd hij toen direct door de get: herkend. Meunier volgde het stelsel le3 te ontkennen. Op alle3wat( tuigen verklaarden antwoordt! slechts„Het is niet waar, onschuldig." De tegen hem ingeb te getuigenissen waren echter z zwarend, dat niemand aan zijne s twijfelde. De uitspraak der jury luidde dat op alle vragen bevestigend, aanneming van verzachtende om: digheden. Diensvolgens veroord: het hof Meunier tot levenslai dwangarbeid. De anarchist riep bij het verne van zijn vonnis: „De maatscha zal het niet lang meer maken i gehouden, kameraden Leve dee chie Hitte. Te Weenon zijn tal van pers: door de kolossale hitte bezweken Triest is de hitte eveneens onwi gelijk; Dinsdag was het 31o C. schaduw. Ook te Berlijn heeft de hitte slachtoffers gemaakt. An&rchUten in Italië De Times deelt mede, dat inl! in de laatste 14 dagen 530 auarc ten en sedert 1 Mei van dit jaar minder dan 8500 anarchisten in h ten is genomen zijn. Van deze sten zijn echter velen in vrijheid steld. Ongeveer 1000 anarchi hebben de wijk genomen naar rika. Als com ul afgezet. De deensche koopman Brober: Kopenhagen is van zij i ambt Itatiaansch consul ontzet wes kranten-artikelen van zijne hand. de uitzetting van Deensche too; spelers uit Hadersleben. een kind." „Maar ik zou het zoo kunnen maken, dat het je de moeite waard was cm zulk een gevaar te loopen," opperde Wrigley. „Neen dokter neen mijnheer," zeide Ton3', met eene uitbarsting van geestdrift, „dat zoudt u niet kunnen. Ik heb mijn geboorteland lief mijnheer, maar u zoudt er mij door geld toe kunnen krijgen oud Engeland te verlaten. Ik heb mijn beroep van zwervend kermisreiziger lief, maar ook dat zoudt u mij kunnen doen verlaten hoe heerlijk het ook is in de vrije natuur. Maar mijnheer, ik heb mijn karakter lief. U kunt Tony Pettigrew niet voor zijn karakter betalen. Ik zou alles voor u willen doen om u van dienst te zijn maar blijf buiten Tony's karakter. Wel mijnheer wat is een man zonder karakter! Hij is een schip zonder roer! Hij is een boom zonder wortels; een huis zonder grondvesten; hij is een beur3 zonder een cent er in; hij is bier zonder hop; hij is whisky met water mijnheer. Dat is hij zonder karakter „Loop heen met je onzinVan het oogenblik af dat ik je leerde kennen, heb je niet zooveel karakter getoond, groot genoeg om zelfs door een microscoop waar te nemen. Wat heb je er tegen Tony, om van zoo weinig te scheiden?" „Dat is het juist," riep Tony gemoedelijk uit. „Het is weinig. Zoo weinig, dat ik er nu niets meer van kan missen. Met karakter mijnheer i3 het al hetzelide als met geld; hoe minder je hebt, hoe zorgvuldiger moet je er op passen. Men- schen met veel geld kunnen wel flink voor den dag komen en goed geld uitgeven. Menschen, die daarentegen bijna niets meer hebben, mijnheer, die moeten op wat zij nog hebben zorgvuldig passen en het in waarde houden. Dat moeten zij stellig mijnheer. U weet daarvan mee te praten dokter 1" HOOFDSTUK XIL Een verloofd paar. Dokter Wrigley kreeg zijn zetel in het parlement en boven dien vele schulden. De titel en deze positie waren voor hem geen bron van onverdeelde blijdschap. Om lid te zijn van de hoofdvertegen woordiging van het volk en tevens „sir", en daarbij dan te moeten wonen in Clematis Villa, zonder rijtuig te houden, slechts twee dienstboden te hebben, en een knaap in het blauw met blinkende knoopen, en eene goevernante, die voor haar klein salaris ook nog moest helpen naaien en somtijds als kamenier dienst doen al die dingen waren ergerlijk. Mevrouw Wrigley, zooals wij haar nog steeds moeten noe men, begreep, dat zij duurdere hoeden moest dragen en diners geven. De jongens waren van oordeel, dat zij meer zakgeld be hoefden. De meisjes vroegen betere kleeding. Voor al die dingen was er echter geen geld. Mevrouw Wrigley zocht haar toevlucht bij Myra. Zij smeekte haar bijna om den oostelijken vleugel van het groote huis ter hunner beschikking te stellen. „En dan miss Barlh, zouden wij de gelegenheid heb om diners te geveD, en uwe ondergeschikten weten hoe geregeld moeten worden. Ik weet het waarlijk zelve 1 eens. E11 u zoudt ons gebruik kunnen laten maken van 1 rijtuigen. En het zou James bij zijne tegenwoordige pos zoo goed passen om uit te gaan met zijn personeel in livf Ziet gij, wij kunnen onzen stand niet ophouden, als u niet op die wijze helpt." „Ik heb uw echtgenoot ontraden om die positie te vaarden," zeide Myra, „bovendien weet ik ook zeker, dat 11 pBrsoneel nooit twee huishoudens zou willen bedienen, dan nog mevrouw Wrigley, ik denk niet, dat uw echtgen en ik den vrede onderling zouden kunnen bewaren, wanr. wij al te dicht bij elkaar woonden, en hoe verder wij elkaar gescheiden zijn des te beter." „Ik had alleen gewild, dat James zijn titel en den zetel het parlement zag te verkrijgen, maar daarbij zijn prak: behield," zeide mevrouw Wrigley. „Daar stak niets verne rends in, en wij hadden in onzen stand kunnen blijf leven. Ik heb het hem gez go, dat het najagen van al eer gelijk stond met die geschiedenis van dat kalf, hetfff zich in een leeuwenhuid stak, maar toen het er eenmaal zat, ontdekte dat het toch niet al3 een leeuw kon eten leven. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2