Vervolg Stadsnieuws. VARIA. KENNISGEVING. Stocxvsartjwrichtsn. Burgerli]ke Stand. ïsuspIditfES! betrekkingen in Kederiand. Turpins uitvinding:. De France militaire deelt mede, dat Turpin'ö vernielingswerktuig op het zelfde beginsel berust ais de vuurpijl, die, opgaande, nieuwe vuurpijlen uit zendt, welke zich op hun beurt on der een dof geknetter vermenigvuldi gen. Turpin heeft nog niets ontdekt, maar alleen het denkbeeld aangege ven. Tot een journalist zeide hij de zer dagen: „Ik vrees, dat de commis sie zal zeggen Is het anders nief, dat wisten wij reeds lang! Maar dat is het juist: mijne uitvinding is ge lijk het kunstje met het ei van Co lumbus. Men moet het vinden, men moet doen wat ieder een voor mij had kunnen doen maar toch niemand gedaan heeft." Bandi's moordenaar. Oreste Luichesi die te Bastia vangen gehouden wordt onder ver denking van den journalist Bandi vermoord te hebben, blijft zijne schuld aan dien moord ontkennen- Hij ver klaart dat hij op het oogenblik van den moord bezig was aan het station te Livorno eenige vaten wiju voor zijn patroon in te laden. Zelf beweert hij eerst Iaat in den avond in een herberg het gerucht van den moordaanslag vernomen te hebben. Hij zegt toen de wijk geno men te hebben uit vrees voor „gril len" der politie en nam voor enkele lire plaats op een vaartuig, dat hem naar Corsica bracht, en waarvan hij overigens noch den naam noch den kapitein wist op te geven. Of deze verklaringen waarheid be vatten dan wel of hij werkelijk de dader D, zal natuurlijk door het i rechtelijk onderzoek uitgemaakt moe ten u orden. Zijn verklaring b.v. om trent zijne bezigheden aan het sta tion zullen gemakkelijk te controlee reu zijn, terwijl ook de koetsier van den heer Bandi verklaard moet heb ben in staat te zijn den dader volko men te herkennen. Reeds vroeger heeft bij eene ver oordeeling tot 4 jaren gevangenis straf ondergaan wegens mishande ling van twee republikeinen, die hij in vereeniging met een paar anar chisten wilde dooden omdat zij een anderen anarchist slagen hadden toegebracht. Nog twee dagen voor den moord van Bandi was hij bij eene volks verzameling door de politie in bewa ring genomen maar onmiddellijk we der losgelaten. Men zegt, dat de politie op zijn spoor is gekomen door zijne vriendin, die daartoe verlokt was door de pre mie van 2000 lire, die de poiitie op zijn ontdekking uitgeloofd had. Chiaeescho ea Jap-msche legers. Het i3 niet van belang ontbloot nu een oorlog tusschen China enJa- >an dreigt, een kort overzicht te heb- )en van de strijdkrachten der beide anden. Een Russisch blad, de Mos- 'iofshija Wedomosti, geeft daarover eenige beschouwingen ten beste, waar- ian het volgende is ontleend. Het Chineesche krijgsstelsel onder- cheidt zich zeer sterk van het Euro- )eesche, door eigenaardigheden die, :en gevolg zijn van de uitgestrekt- ïeid van het Chineesche grondgebied, le verschillende pbysische en geogra- ische gesteldheid in het land, den Liiteenloopenden godsdienstigen en staatkundigen toestand en de ver schillende atkomst zijner bevolking, in het algemeen van het „Chi neesche" der toestanden. Het leger ran China bestaat in hoofdzaak uit ;es soorten 1°. Het Mandzjoesche leger of leger net de acht vaandels, samengesteld lit de nakomelingen der veroveraars an China, de Mandzjoes, de steun an den troon en het meest bevoor- echte deel der armee. 2". De troepen van het groene vaan- lel, uitsluitend bestaande uit Chinee- en en voornamelijk bestemd voor 1V' len binnenlandschen dienst in de novinciën. 3°. Het geworven leger of deJoen's jongelingen"), ontstaan op particu- ier initiatief bij binnenlandsehe woe- ingen cn oorlogen met Europeanen. 4°. Het dienstdoend leger of de yjan-dzjoeiVs. 5°. De Mongoolsche militie, die lülptroepen moet leveren voor het iaardevolk. 6°. De Tibetaansche militie. In geval van dreigend gevaar kan ovendien nog een landstorm worden jpgeroepen. Aan de tegenwoordige :schen voldoen nog het best de Joens |n de Ljan-dzjoens. Het Mandzjoesche leger is verdeeld acht korpsen, waarvan elk een bij - luidere kleur van vaandel heeft. Elk jorps bestaat weer uit drie divisiën, ar de nationaliteit Mandzjoes- ongolen en Chlneezen. Maar tegen- oordig zijn bijna alle zuivere ofna- enoeg zuivere Mandzjoes of Mongo, Het gansche leger bestaat uit '0 duizend man, maar daar zijn bij-/ gerekend een groot aantal volstrekt on geregelde troepen. En in het alge meen beteekent het leger zeer weinig, want ook de soldaten van den eersten ban worden zoo slecht betaald dat ze zich meer met een handwerk dau met cxerceeren ophouJen. Sedert 1889 is een gedeelte, ruim 40 duizend man, wat meer op zijn Europeesch geoefend. De officieren zijn alle Mandzjoens en van hetzelfde kaliber als hun solda ten. De officiersrang is grootendeels erfelijk. Nog lager staat de tweede katego- rie, het leger van het groene vaan del, geheel bestaande uit Chineezen en volstrekt onbruikbaar in het veld. Het getal alleen is indrukwekkend bijna een half millioen. Zooals gezegd vormen de derde en vierde soort, „de nieuwe legers", een veel ernstiger en belangrijker krijgs macht. De Joens worden geworven in het krijgshaftigste deel der Chi neesche provinciën, en al laat hun geoefendheid veel te wenschen over, zij bestaan uit de veelkrachligste en physick meest geschikte elementen van het rijk. De Ljan-dzjoens worden gerekruteerd uit het leger van het groene vaandel, maar zijn op Euro peesche manier geoefend. Deze twee afdeelingen tellen samen ongeveer 300 duizend man. De Franschen heb ben ondervonden dat de Joens, niet tegenstaande het onvolmaakte hun ner organisatie, bewapening en geoe fendheid, ernstige tegenstanders zijn en zich tegen het moordend geweer vuur van den nieuweren tijd uitste kend houden. De Ljan-dzjoens daar entegen zouden volgens een Fransch schrijver over krijgsaangelegenheden door een tienmaal zwakkere Europee- sche legerafdeling onvermijdelijk worden verslagen. Als de beste Chineesche strijdkrach ten zoo zijn als we hebben besehre ven, kan men denken hoe de mili ties en de landstorm (een 18 honderd duizend man) moeten wezen. Ze zijn zelfs binnen de grenzen geheel en al onnut. De werkelijk gewapende macht van het Hemelsche Rijk beloopt omstreeks een en kwart millioenover de ver deeling der bewapening ontbreken echter behoorlijke gegevens. De be wapening is zeer uiteenloopend en van alle tijden van den boog en het oude musket tot het nieuwerwet- sche geweer met getrokken loop. De Joens hebben Mauser-geweren of Winchester-karabij nenVerscheidene soldaten weten zich echter niet be hoorlijk van hun wapenen te bedie nen. Even verschillend als de bewape ning der infanterie en cavalerie is het geschut, hoewel in den laatsten tijd zwakke pogingen tot verbetering zijn gedaan. Wat kan Japan daar tegenoverstel len liet heeftlo. een staand le ger met revervc, 2o. een territoriaal leger, 3o. een militie en 4o. een landstorm. In 1872 i3 de algemeen? dienst plicht ingevoerd waaraan alle Japan ners van 17 tot 40 jaar zijn onder worpen, en wel aldusdrie jaar wer- kelijke dienst, vier jaar in dereserve en vijf jaar in het territoriale leger. Uit de beste soldaten wordt de garde gevormd. De reserve wordt elk jaar in het voorjaar ter oefening opgeroepen. Men ziet dat het Japansche leger geheel op Europeesche leest geschoeid. Duït- sche officieren hebben, zooals bekend de hervorming indertijd op zich genomen. Het staande leger is voor treffelijk geoefend. De Japansche sol daat is zeer taai en dapper en bijzon der goed onder tucht. In uithoudings vermogen staat hij zelt3 boven veel zijner Europeesche kameraden. De offi cieren hebben een militaire school af- geloopen die beantwoord taan de onze. Voor de stafofficieren bestaat een hoogere krijgsschool. Nu eenige cijfers. Het staande le ger telt op oorlogssterkte 100 dui zend man, de reserve 17 duizend, de territoriale armee 65 duizend en de mililie 20 duizend, dus alles enalle3 een 200 man, met 500 kanonnen.De verdeeling van het leger is als bij ons. De infante ie is gewapend met het 11 mM. geweer uitgevonden door den Japanschen overste Murathet heeft over het algemeen dezelfde eigenschappen als onze Europeesche geweren, Maar er is ook reeds een nieuw model van het Murat-geweer gemaakt, kaliber 8 mM., met een magezijn van zes patronen. De beste kanonnen die van het staande leger zijn van brons, kaliber mM. De mobilisatie geschiedt op Euro peesche wijze. Het kader is goed en wordt zeer voldoende bezoldigd. De soldaten ontvangen goeden kost, in tegenstelling met de Chineesche, die in oorlogstijd vcor bet grootste deel van roof moeten leven. Het trakte ment der officieren is bij de Japan ners ook veel beter dan bij hun tegen standers. De schrijver van het artikel in de Russische courant komt tot het be sluit dat het Chineesche leger, niet tegenstaande zijn kolossale grootte, oneindig staat beneden het Japansche dat volgens hem nauwelijks voor een enkel Europeesch leger onderdoet. En met de vloot is het evenzoo ge steld (hoewel van andere zijde wordt beweerd dat de Chineesche vloot niet slecht is). De schrijver is van gevoelen dat China weer evenzeer de nederlaag zal lijden a!s in alle voorafgaande oorlogen met Europeesche mogend heden. Een studenten-advertentie in de Fliegende Blatter. Drie gewone tantes zoekt men te ruilen tegen ééne erftante. TELEGRAMMEN. LONDEN, 27 Juli. (Reuter). Een telegram van Lloyds uit Shanghai bevestigt, dat de oorlog tusscheu China en Japan verklaard is. Bij de heden gehouden 26ste jaar- lijkrche verloting vanwege de Haarl. Zomer-Paardenmarkt zijn de 31 voor naamste prijzen op de volgende num mers gevallen Lotnomm. Prijsnomm. 5940 1. vis a vis, 2 paarden, tuigen en zweep. 7138 2. coupé trois quarts met een paard, tuig en zweep. 23920 3. Buggy met een paard, tuig en zw«.ep. 21654 4. oliewageu met een paard, tuig en zweep. 13110 5. boerenwagen meteen paard. tuig en zweep. 14502 6. bruine witvoet ruin. 3957 7. donker bruine ruin. 14592 8. licht bruine merrie. 21930 9. licht bruine merrie. 12190 10. zwarte merrie. 9543 11. kastanie bruine ruin. 8062 12. bruine ruin. 21647 13. bruine merrie. 12647 14. vos ruin. 16804 15. zwarte ruin. 23891 16. schimmel merrie. 14779 17. zwarte merrie. 22174 18. bruine ruin (witte sok). 17042 19. zwarte bles merrie. 3787 20. zwarte ruin. 3826 21. isabella ruin. 22628 22. lick. bruine merrie. 14570 23. zwarte bles ruin. 13990 24. licht bruine merrie. 36 25. zwarte merrie. 5437 26. bruine ruin. 2475 27. zwarte merrie. 18332 28. zwarte ruin. 10219 29. zwarte merrie. 3340 30. schimmel hit. 3685 31. bruine hit. Volledige lljsien van de 250 prijzen zijn d 5 Cent aan ons Bureau, Kleine Houtstraat 14, verkrijgbaar. Mag ik u iets aanbieden. Een glas port? O, met veel genoegen. De fotografie wordt genomen en do pose laat niets te wenschen over maar de cliënt blijft wachten en d-< fot graaf moet hem aan 't verstand brengen, dat de aanbieding van dat glas port een kleine list is, die steeds met succès in praktijk wordt gebracht, om aan het gelaat de gewenschte uitdrukking te geven. Eene oude vrouw in een landstadje had nooit van haar leven eeu spoor weg gezien. Eindelijk besloot zij eens een verwijderde bloedverwante te be zoeken en hiertoe van den spoortrein gebruik te maken. Gelukkig aan het station en in een coupé gekomen, verheugde zij er wel dra zich over, dat de trein zoo snel vooruitging. Deze was echter nog niet ver gekomen, toen een andere trein in volle vaart tegen hem inreed. Een vreeselijk spoorwegongeluk had plaats. De waggon, waarin zij zich bevond werd uit de rails geworpen. Men vond de goede vrcuw m een hoek van den coupé, met hare bagage over haar heen. Zoodra zij den conducteur ont waarde, vroeg zij met de meest onge kunstelde verbazing Zeg, houdt jelui altijd zoo plot seling stil? AInagagdlintit nalinginginarmik l usa r uminasassumik. Stel u voor, dat ge dit 's avonds langs de straten koordet roepen. De gelukkige wringmond, die den heldentoer volbracht, zou professor aan een couservatoire mogen worden. Het is de naam van een krant die in Groenland verschijnt weliswaar slechts eenmaal per jaar, en op kar ton, soms met prentjes. De kracht van geleerdheid. Een amerikaansche politicus maakte 'n tournée in de westelijke provinciën en sprak hij verschillende gelegen heden in 't publiek. Hij deed ook zoo in 'n klein land stadje, maar zijn gehoor gaf niet veel blijken van bijval. De burgemeester, 'n vriend van hem, zag dat het mis zou loopen en fluisterde den redenaar toe„geef hun 'n beetje latijn, dat doet soms wonderen." De redenaar begreep hem en riep met donderende stem „E pluribus unum sine qu& non nee plus ultra multum in parvo." Een dreunend applaus beloonde hem. Aan den oever van een riviertje ergens in Ierland staat bij een bocht een steen met het opschrift„Wanneer deze steen buiten het gezicht is, dan is het gevaarlijk de rivier over te steken." Deze snuggere zet wordt nog over troffen door eeu paal, die bij een kruisweg iu Kent is opgericht en waarop staat„De naaste weg naar Faversham. (Wie dit niet kan lezen doet beter den grooten weg te hou den)." Een aardige proef- Onlangs liet iemand door 50 hee- ren en 50 dames ieder 100 woorden naar verkiezing schrijven. Onder deze woorden waren er slechts 3036 verschillend. Het woord „geld" had den b. v. alle dames en heeren ge schreven. 't Woord „vrouw" vond men bij alle heeren, „uaaister" en „handschoen" bij alle dames, en het woord „schoonheid" bij alle dames en bij 24 heeren. Geluk. Wil ik u eens iets vertellen, mama, meneer N. heeft mijne hand gevraagd en ik heb hem die geschon ken. Je bent gek; Mijnheer X. heeft geen cent en zal niets bezitten vóór den dood van zijn grootvader. Maar ik bedoel den grootvader, mama. Je bent een engel. 76 j., Amst. - Wed. S. Hartogensis— Coopman 83 j., Den Bosch. - Wed. A. M. BunjesKalshoven 87 j., Bloe- mendaal. 25. Th. B. Jansen 36 j., Zwolle. Douair. Hora Siccamn Hora Siccama van de Harkstede 83 j., Utrecht. - J. FeithKniphorst, Arnhem. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ter openbare ken nis, dat is ingekomen een verzoek schrift van W. v. Meggelen omver gunning tot het verkoopen van ster ken drank in het kleiu in het voor huis van het perceel aan de Kleine Houtstraat No. 106. Het stoomschip Merapivan Rot terdam naar Java, vertrok 25 Juli van Suez. Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rotterdam, vertrok 26 Juli de3 v.m. 11 uur 30 min., van Boulogne. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, pass. 26 Juli, des voorin. 11 uur 15 min., Prawlepoint. Het stoomschip Zaandam, van de N. A. S. M., vertrok 25 Juli van New york naar Amst. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amst., vertrok 26 Juli van Genua. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 21 Juli. H. W. A. Deterding en K. M. L Neubronuer, Penang. 24. II. van Haeften en G. Boutemps, Brussel. 25. G. P. Smith en B. II. Kanis, Kampen. 26. C. G. van der Lee en 0. J. van Everdin- gen, Zoelmond. - P. van der Poel .en H. B. C. de Haan, Breda. - C. C. J. van Mierop en H. A. de Ruuk, Arn hem. - D. Smit en A. Krabbendam, Benningbroek. - S. Abramsz en A. M. Everts, Amst. - II. G. v. d. Weerd en A. M. Balke, Amst. - J. E. Morel Jr. en N. llorensma, Amst. - Th. M. Ketelaar en G. Legel, N.-A nastel. - J. Tenger Jr. en B. H. Legel, N.-Amstel. J. E genhuis en II. M. van Gendt, Amst. - J. W. Brinkgreve en A. R. Bahnsen, Utrecht. Bevallen: 24 Juli. C. D. von HubenVan Hoogstraten z., den Haag. - S. van SchouwenburgBin- nerts d.. Velp. 25. Mevr. Rarabonnet Van Holthe d., Hellevoetsluis. Overleden: 24 Juli. Douair. C. S. S. Martinibaronn. Van der Duyn,j Zutphen. - Wed. J. C. Stapelveld Pietersen 68 j., Amst. - J. v. Bochove Schenk 44 j., Roosendaal (N.-B.) - Wed. G. van derVossenBeelenkamp Bevallen: 25 Juli. C. Elferir.g —Dam d. (levenl.) - A. SpeeKale3 d. - 26 M. OlijBouwman d. -26M. Hesse'sWessoling z. - G. E. v. d. GoesStuurman z. Overleden: 25 Juli. IC. Schro der 16 j. Rustenb.l. - 26 B. Oosten 57 j. Anegang. - J. H. L. Meier 12 m. z. Leliestr. - C. Rijsdijk 5j.L. Raam- Btr. - L. Pirovano 10 d. z. Haasstr. - J. Timmer 29 d. z. Voortingstr. - G. Rol 11 d. z. Teijlerstr. - A. J. Hei mensen 9 j. z. L, Lakenstr. - 27 G. Koster 21 d. z. Anthoniestr. Commissariaat Tan Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagen, van 11 tot 1 uur noor de eigenaars terug te bekomen. Een bril in étui. Drie stuks kin derspeelgoed. Eene zweep. Een kin derkruiwagen. Een geciseleerd horloge. Drie diverse paren handschoenen. Een zwarte en-tout-cas. Eea glacé hand schoen. Een schel eener vélocipède. Een jongensjas. Een paar kousen. Twee touwen. Een zwartharige hond met bruine vlekken. Een horlogeket ting met stempel waarop een naam. Een boekje, getiteld „Voorschrift be treffende de wapenen en schietoefe ningen bij de infanterie". Een lederen hondenhalsband met nikkelen plaatje. Een pakje, inhoudende twee jurkjes, eenige boezelaars en eene zuigflesch. Een pak spijkers. Een stuk machine ijzer. Een sleutel. Een zilveren hor loge (gevonden in het Bloemendaal- sche fcosch.) Aan G--abonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraa114, cpmondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkin gen zijn te bevragen Ahennés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. B kw. le mod. zeli'st. kaan. werk. ea aan hoofd v. atel. st. voll. oj»g. ook t. godad. ea Terl. sal. 2. Belw. wiuktlj in conf zaak P.G. 8. Ie-nand aan v.-etn. te Araat. tent. g. hek. m. Ub .k exp. eaa«m en duiische corresp. kunn. voer. 4. Geroot, bo kh te A mat, v. avonduren op hancesk. bek. m. mod. tal. sal f400 a f630. 5 Fl. kantoorbcd. voor plaats v. vert. 6. Nette erv. reïz v. firma ia koffie en thee P. G. bo/. 25 jm. goede get. 7. Werkrteer. v. fabr. v ijierconst. repar. werkp'. en gieterij m. grond. kean. v. h. sak teeken. uitsl. mout. enz. MARK TNIEUWS. Amsterdam, 25 Juli. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f0,a 0„dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers f0, a 0,Zeeuwsche Spuische Jammen f 0,a 0,dito Flakkeesche f0, a 1,75, Geldersche Kralen fl,50 a 1,70, Katwijker Zand f2,a 3,20 Noordwijker Zand fl,40 a 2,50, Hille- gommer Zand f3,a 3,30, Andijker Muisjes f2,a 2.60 dito blauwe f 1,90 a 2,20, alles per Hl. Alkmaar, 23 Juli. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 9 koeien f210 a 250, 135 vette kalveren f30 a 80, 9 nuchtere dito f7,a 14,145 vette schapen f 16 a 26, 26 magere varkens f 15 a 17, 0 paarden fa alles per stuk, 233 vette varkens 36 a 45 ets. per Kg. Petr eumbericht van P. G. C. Calkoon, Makelaars, Amst., 21 Juli: De amerik. Petroleum-notceringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5,15, 5.15 ct. p. gall. Philadelphia 5,10,5,10, 5,10,5,10,5,10, 5,10 ct. per gall. Ruwe olie 84, 84, 84, 84, 84, 84^ c. p. v. De noteeringon zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven Amerikaansche: Disponibel f5,80, Levering Febr. f0,Decernb. f0, Juni. Juli f0,Sept., Dec. f5,85. Russische: Disponibel f5,— Entr. f3,los in Entr. Alkmaar, 20 Juli. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 492 stapels, weg. 151847 Kg. Prijzen: kleineca Kaas f25,50. Commissie Gras 122,50, mid delbare Gras f24, Edam, 21 Juli. KaasAangevoerd 100 stapels, weg. 24322 Kg. Hoogste prijs 28,— de 50 Kg.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3