DE JICHT OP EENE ERFENIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 118 voor onze J. C. PEIREEOOM, 12e Jaargang: Dinsdag 31 Juli 1894. No. 3397 ABONNEMENTSPRIJS; ADVERTENT IËN: ZONNESTRALEN STADSNIEUWS. Postkantoor te Haarlem. BINNENLAND, FEUILLETON. Voor Haarlem per 3 maanden1.20. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Franco door bet gelieele Kijk, pe. 3 maan..er. X u>. Groote letters naar plaatsruimte. Afzonderlijke nummersü.Ud. yjf t>- u vi „w n -li <- j 7 VüfrAfe iw'XvA Ril Abonnement aanzienlijk rabat. Geïllustreerd Zondagsblad, pe* c maamitn u >tIS1 Ti, VFn j J iranco per po>,t <f. t Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, beha-lvo op ^ou- en i cesluagen. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door Bureau: Kleine Houtstraat -*.•*!- Haarlem. rJx cicicouiinuuiivr 122. onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers.^ >«■- Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31i»i* Faubourg Montmartre. Toen onlangs in dit Blad een Poëzie- dstrijd werd uitgeschreven en de [slag daarvan was, dat Mejuffrouw na Weill met baar gedichtje Zonne- alen den prijs verwierf, is tevens jdegedeeld, dat dit vers door den •er Philip Loots, muzikaal verslag eer voor Haarlem's Dagblad, op uziek zou worden gebracht. Sedert is dit geschied en het lied ians ook gedrukt. De compositie ag uitnemend geslaagd wGrden ge ïnd, de melodie is friseh en na- urlijk, passend op den tekst, het 'ano-accompagnement op zichzelf is muziek in den volsten zin ,n het woord, terwijl de notendruk in helderheid en duidelijkheid niets wenschen overlaat. Het lied is niet voor de eene of iere stem in het bijzonder, maar 't algemeen voor een zangstem ge- are ven. Voor Geabonneerden op dit Blad is bladzijden groot 4o met gelithogra- den omslag, aan het Bureau van t Blad, tegen inruiling van achter- laanden Bonverkrijgbaar vooi lechts 25 Cts., franco p. p. naar uiten de stad voor 30 Cts. Directeur- Uitgever Haarlem, 30 Juli 1894. Parade. Ter eere van den verjaardag van M. de Koningin Weduwe-Regen- s zal alhier a. s. Donderdag ten 12 e voor de cavalerie-kazerne eene oote parade worden gehouden waar in ook door het bataljon schutt:rij 1 worden deelgenomen. De parade al worden gecommandeerd door den H. P. van Raden, majoor van iet 2e regiment huzaren en geïnspec- erd door den heer N. W. Hofstede, lit.-kol. comm. van het 3e bat. 4e infanterie. iQspsctie. De Generaal-Majoor Rompelman, )mmandant der le Divisie Infanterie left heden inspectie gehouden over et Bataljon Infanterie alhier, dat aartoe in volle wapenrusting in de .zerne stond aangetreden. De le luit. W. Wit-sen Eiias, van het depot-escadron van het 2e reg. huzaren alhier, wordt overgeplaatst bij de veld-escadrons van genoemd regiment te Venioo in garnizoen. Kunatnij verheid. Verwijzende Raar de achterstaande advertentie van de School voor Kunst nijverheid alhier, kunnen wij mede- deelen dat zij zich in toenemenden bloei verheugt, zeker wel een gevolg daarvan dat zeer bekwame en prac- tische leerkrachten er aan verhonden zijn en het onderwijs op degelijke grondslagen berust. Voor de dames-leerlingen bestaat er gelegenheid zich in het teekenen, schilderen en kunstnaaldwerk te be kwamen, waarbij met de eischen voor het examen tot het verkrijgen der acte lager teekenonderwijs en acte fraaie handwerken rekening wordt gehouden. Vooral de mannelijke leerlingen die voor de, in de school onderwezen kunstambachten, worden opgeleid vinden als zij den cursus hebben doorloopen eenen voordeeligen maat- schappelijken werkkring, eenige zijn zelfs zeer gezochtewerkkrachten. Dat dit niet alleen in Haarlem doch eveneens in andere steden van ons land wordt erkend, bewijzen de talrijke leerlingen die uit andere plaatsen zich in Haarlem komen vestigen om de school te bezoeken Voor den nieuwen cursus hebben zich weder leerlingen uit Leiden Deventer aangemeld. De nuttige strekking een er inrichting als de school voor kunstnijverheid moet worden erkend, als men nagaat dat eenigen tijd geleden de beste werk krachten voor het kunstambacht uit het buitenland werden gehaald; of schoon wij bij belangrijke werken nog vaak hunne hulp moeten inroe pen, is echter in de laatste jaren aan merkelijke verbetering te bespeuren. Bij het jongere geslecht begint lust en liefde voor het beoefenen van een kunstambacht to ontwaken, terwijl bij de gefortuneerde standen de be hoefte aan artistieken arbeid zich meer en meer doet gevoelen, omstan digheden waardoor levendige arbeids- lust wordt opgewekt en aan goed onderlegde werkkrachten een behoor lijk bestaan wordt verzekerd. Wielerwedstrijd. Op den Zondag gehouden wieler wedstrijd te Hillegom, afstand 12 K. M., behaalde de heer B. ten Hage te Haarlemmermeer den lsten prijs, de heer J. B. Odenthai den 2en prijs en de heer D. Wartena den 3den prijs, beide laa sten alhier. Veldoefeningon. Van en met 10 September tot en met 15 September e. k. zullen door de vier veldbataljons van het 4e Re giment Infanterie oefeningen op groote schaal gehouden worden, waaraan wordt deelgenomen door een detache ment Trein, een detachement Huzaren, een detachement Hospitaalsoldaten en een detachement Marechaussee; voorts van en met 12 September tot en met 14 September een escadron van 't 3e Regiment Huzaren en'twee Bat terijen van het 2e Regiment Veld- Artillerie. Door de niet te Leiden garnizoen houdende veldbataljons van het 4e Regiment Infanterie zal een kamp worden betrokken bij Katwijk. Examen. Voor het examen Engelsche taal zijn Zaterdag te 's Graven hage geslaagd de dames M. C. H. Uzuret en L. G. van Oordt alhier. De directeur van het Telegraaf kantoor verzoekt ons (voor hen die dat nog niet uit de beschrijwng in het vorig nummer van het nieuwe gebouw mochten hebben begrepen) mede te deelen, dat het telegraaf kantoor op den lsten Augustus e. k. verplaatst zal zijn naar het nieuwe gebouw in de Zijlstraat en dat de hoofddeur in die straat toegang geeft voor het publiek. Van den trein gevallen. In strijd met de voorschriften wordt bij de doorgaande rijtuigen geduren de den rit veel op de balkons gestaan. Zaterdagavond is eene reiziger van trein 77 nabij „de Liede" daaraf ge vallen en dermate gekneusd dat ge neeskundige hulp moest worden in geroepen dr. Melchior van Halfweg, per telephoon ontboden, was spoedig ter plaatse. Een der been-en is gebroken en zwaar verminktna voorloopig te zijn verbonden, is de man in trein 57 opgenomen en vergezeld van den dokter naar het gasthuis alhier over gebracht, alwaar heden zijn been zal geamputeerd worden. Hij is genaamd J. P. F. Strandberg, wonende te Am sterdam. Zie vervolg Stadsnieuws 3de pagina Bij de herv. Gemeente te Hillegom is tot predikant beroepen ds. N. Jol les te Drachten. Ds. W. Breukelaar, predikant bij de Gereformeerde Gemeente te Half weg heeft voor het beroep naar Hee renveen bedankt. Op enkele hoeven in de IJpolders waren gisteren (Zondag) de dorsch- maehines in beweging. De sedert we ken op het land staande karwei eischt dringend dat van de weinig droge dagen gebruik wordt gemaakt heden moest men de werkzaamheden weder staken. Een drenkeling. Zaterdagmiddag had een werkman het ongeluk, terwijl hij slapende in een vlet lag, in de nabijheid der Vel- serbrug in het water te vallen waarna hij onmiddellijk zonk. Door middel van dreggen bracht men hem weder boven, maar geheel bewusteloos en de dokter was jutst van huis. De dokter van het s.s. P. Galand (welk stoomschip juist voorbij voer) gaf eenige wenken en eenige heeren zet ten zich dadelijk aan het werk en pasten de voorschriften toe voor dren kelingen voorgeschreven. Ruim Vh uur waren zij daarmee bezig toen dr. Kaul- bach verscheen, wien het spoedig ge lukte de levensgeesten weder op te wekken. De Directeur van het Postkantoor te Haarlem brengt ter kennis van het publiek dat 1 Augustus het nieuwe Postgebouw in de Zijlstraat in gebruik wordt genomen, dat de brievenbus in de Smedestraat 's avonds om 11,10 stadstijd wordt gesloten en de brie venbu3 in de Zijlstraat geopend. DOFFEGNIES. Directeur Postkantoor. Haarlem30 Juli 1894. Men meldt ons uit IJmuiden d°. 29 Juli Hedenmiddag maakte onze Harmo- nie-vereeniging „Concordia" haren eersten openbaren marsch. Het hob belige land werd spoedig verlaten en de straatweg naar Velsen als marsch- terrein gekozen. Wie ooit voor 't eerst zoo iets mee maakte, kent de zwarig heden, die te overwinnen zijn. Niet in ;t gelid loopen of de gelederen te ver of te dicht bij elkaar brengen door onregelmatig marebeeren, kwam opk hier voor. Het houden van eenige marsch-, zwenk- en draaioefe- ningen met de instrumenten in juiste houding zonder te blazen, zal dit euvel spoedig verhelpen, 't Tempo wordt dan ook regelmatiger en de totaal indruk beter. De repititiezaal (vooral zonder toeschouwers) is daar voor 't meest geschikt. Enkele nummers gingen uitstekend. Een massa volk begeleidde de jonge lui, die er dapper op los bliezen. Een woord van hulde mag den heer Rei gersbergen niet onthouden worden die de ziel is dor gansche vereeniging en de jongelui zoo vol ijver prepareert Bezoek uitgesteld Er is altijd nog sprake van geweest dat H.H. M.M. de Koninginnen een bezoek aan Limburg zouden brengen. Mocht daartoe inderdaad het plan hebben bestaan, dan is dit in ieder- geval thans opgegeven naar men uit Maastricht meldt, wegens het heer- schen der cholera te Luik. Men hoopt nu op het volgende jaar. Internationale Congres voor binnenscheep vaart. Het Congres hield Zaterdag zijne aveede algemeene vergadering in de groote zaal van het Gebouw der Tee kenacademie. Het bureau, de gedelegeerden der Mogendheden (onder wie Zaterdag werd opgemerkt graaf de To var, buitenge woon gezant en gevolmachtigd mi nister van Portugal bij ons Hof) en de congresleden hadden op dezelfde wijze als bij de officieele opening plaats genomen. Ook de ministers Röell, Van Hou ten en Van der Sleijden woonden wederom deze vergadering bij, welke gepresideerd werd door den heer Con rad. Nadat hij de vergadering had ge opend, werd overgegaan tot het uit brengen van rapport over- en tot be handeling der conclnsiën, aangeno men in de verschillende afdeelingen, en wel over: le afd Aanleg van scheepvaartka nalen met het oog op een snel ver keer. De conclusiën werden aan genomen. 2e vraag. Inrichting der handels havens Als voren de conclusiën aangenomen. 2e afd. Middelen ter bestrijding van ijsgang. Na voorlezing der reeds medege- Naar het engelsch van PAUL H. GERRARD. HOOFDSTUK XII. Een verloofd paar. Hij wilde echter zijn eigen gang gaan. U moogt wel ver- ïeugd zijn, dat u uw eigen wil kunt velgen, en u niet be- oeft te bekommeren om de grillen van een man. Zoofl ik fames ook heb gezegd, hadden wij er nooit op kunnen ekenen, dat eene knappe, jonge vrouw zooals u niet zou rouwen. Het was niet meer dan waarschijnlijk, dat u den ien of anderen dag zoudt trouwen, om later moeder te wor den van verscheidene kinderen, en zelfs al trouwdet u niet, an zouden wij toch niet aan uw dood kunnen denken. U ;ijt jonger dan wij. James rekent er voortdurend op, dat u ong sterft, zooals uwe moeder, maar ik zeg hem altijd, dat dochters niet altijd naar hare moeder aarden, anders zouden oiijne twee dochters knapper zijn." Myra stond half van haar stoel op, en hare oogen glin sterden een oogenblik; daarna zeide zij „Het zou toch waarlijk al te onzinnig van mij zijn wanneer ik eene familie geheel onderhield en bij mij in huis opnam, die beslist op mijn dood rekent I" „Om 's hemelswil 1 Wat heb ik gezegd?" riep de arme mevrouw Wrigley uit. „Zeker iets, wat ik niet behoorde <e zeggen. Maak er u niet boos over miss Barth. Ik verklaar u, dat ik niet op uw dood reken. H6t zou mij verheugen als u nog duizend jaar kondet levenU zijt zoo goed ge weest voor mijne kinderen, en mijn oudste en de kleine Mi aanbidden u 1" Er stonden tranen in hare oogen. Miss Barth hield zich kalm. Mocht zij zich wel beklagen, aldus zeide zij tot zichzelve over menschen, die een erfnioht haar leven en eigendom benijdden? Had zij niet hetzelfde gedaan en dat nog wel tegenover iemand, die haar nader verwant was haar klei nen stiefbroeder? Onze gebreken schijnon ons nooit zoo groot toe, dan wan neer zij ons duidelijk worden aangetoond in gezegden van anderen. In plaats van. haar toorn te voeden was Myra b - reid om een rol van gelatenheid aan te nemen en nog meer voor deze Wrigleys te Hoen niet voor hem na al wat hij had gezegd, maar voor de moeder en de kinderen. Het betaalde onderzoek naar sir Rupert had weer opge houden. Zij had niet de geheele zeshonderd pond noodig het inkomen, waarvoor Myra nooit iemand verantwoording schuldig zou zijn voor de opvoeding der jonge Wrigleys. Zij kon ten behoeve van hen nog wel iets meer doen, en zeide dus „Mevrouw Wrigley, ik kan er nooit in toestemmen om uwe familie een deel van dit huis te laten bewonen. Ik kan mijnheer Wrigley geen inkomen geven, dat hem in staat stelt een grooter huis te gaan bewonen of er paard en rijtuig op na te gaan houden, maar ik wil de kleine Mi, als u dat- goed vindt, bij mij opnemen, en geheel voor haar zorgen, terwijl ik u tweehonderd pond jaarlijks wil geven voor uwe huishouding." En dus kwam Mi in Barth House te wonen, op kinder lijke wijze verheugd, dat zij in een veel mooier huis woonde en vooral verheugd, dat zij nu de hatelijke opmerkingen van haar vader over miss Barth's laagheid, zelfzucht, dwaasheid en wreedheid jegens hem, den rechtmatigen erfgenaam, niet behoefde aan te hooren. Mi deed hare intrede op Barth House en was meer dan vroeger in gezelschap met sir Rupert, die even vrij was op het gebied van Barth House als van Bidebank Hall, en onderworpenheid van Mi vroeg als een jonge vorst, om die onder worpenheid nu eens met vriendelijkheid dan weer met slecht- geluimdheid te beantwoorden. Eu zullen wij het nu vermelden, dat deze knaap een ver rader word dat de kleine baronet schande bracht over de dagen van ridderlijkheid en den gulden leeftijd der jeugd, door aan zijne onschuldige en de hem zoo genegen kleine meesteres afvallig te worden? Helaashierdoor gaf sir Rupert blijk van zijn verwant schap met het zondig menschelijk geslacht.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 1