deelde conclusiën vroeg de heer Dcbeil uit België het woord om in de conclusie het beschermen der kunstwerken bij ijsgang op te nemen. De voorzitter beloofde de opmerking van den spr. in het proceB-verbaal der zitting op te nemen. Hierna werd de conclusie aan genomen. Vraag betreffende de trekkracht van schepen. De conclusie strekkende tot voortzetting der studiën en proefne mingen, vooral ter vervanging der ani male door machinale trekkracht werd aangenomen. Alsnog werd mededeeling gsdaan, dat de uitvinding van den heer De Bovet, die tijdens de sectiezittingen slechts in project bestond inmiddels was beproefd en de proefnemingen volkomen waren geslaagd. applaus 3e Sectie. Tolgelden op de water wegen. Rapporteur de heer Dufourney, die de reeds vermelde conclusiën mede deelt, welke in het Duitsch worden mededeeld door dr. Halschek. De conclusiën en wenschen te dien Opzichte werden met groote meerder heid aangenomen- de sectie. Verband tu3schenhet doorstroomingsprofil en uitdiepte in de vaargeul der rivieren en normali seering der rivieren met lagen water stand. De rapporteur maakte hierbij met- ding van het rapport van den heer De Timonoff, Russische gedelegeerde, die in zijn memorie betreffende de rivier de Dnjepper,rondgedeeld aan het congres, hulde heeft gebracht aan den Hollandsche ingenieur "Wollant, wiens portret op de eerste bladzijde van het Tapport prijkte en die he* eerste ont werp heeft vervaardigd voor de ver betering der genoemde rivier. Deze opmerking lokte toejuiching uit en niet minder het fraai gestyleerde verslag, dat de rapporteur, de heer Girardon, hoofdingenieur te Lyon deed vergezeld gaan aan zijne con clusiën, die eenparig werden aange nomen. Daarna bracht de voorzitter ter tafel het Vrijdag ingezonden voor stel om het congres voor maritieme werken saam te smelten met dat voor de internationale binnenscheep vaart. Na eene levendige discussie, die du en dan eene eenigszins scherpe wen ding nam, werd met meerderheid van stemmen de vereeniging van beide congressen in beginsel aangenomen. Vorder werd besloten daarvoor een vaste commissie te vormen tot voor bereiding der samensmelting en het bijeenkomen van het vereenigd con gres om de twee jaren te handhaven. Het geheele voorstel werd onder daverend applaus aangenomen, Verschillende gedelegeerden voerden daarna üet woord om in dankbare bewoordingen erkentelijkheid te be tuigen voor de vriendelijke ontvangst van het congres en voor de mede werking ondervonden bij de weten schappelijke werkzaamheden. Het congres is gesloten. Het volgend congres zal in Italië worden gehouden. vereischte is; bloot verblijven is niet voldoende." Wat de wenschelijkheid van den aanslag betreft, betoogt de schrijver, dat volkomen billijk en na tuurlijk is, dat eene bijdrage van de buiten wonenden wordt gevorderd voor de bescherming van hun bedrijf voor de middelen tot bescherming van hen zei ven en van hun gezin enz. maar niet van de bescherming van ren en belangen waarvoor de gemeente niets doet en niets doen kan. Daarom volgens schr. herstel van grieven voor de gemeente slechts te verwach ten van een wijziging der Gemeente wet, waardoor buitenwonenden be lastbaar worden in eene gemeente naar hetgeen zij daar met hun ambt, beroep of bedrijf verdienen. Van een vrijwillige belastingbetaling door de forensen verwacht de schrijver niet veelZeer uitvoerig bespreekt mr. Vissering ten slotte de wijze, waarop de uitwonenden herstel voor hun grieven kunnen krijgen, wanneer zij door Amsterdam worden aangeslagen o. a. de al of niet bevoegdheid van de rechterlijke macht en betoogt zelfs dat ook de aanslag der makelaars (sedert 1888) door de gemeente Am sterdam onjuist is. Loïe Fuller. Een Parijsche ster zal binnenkort in ons land nederdalen. De ecbte, de oorspronkelijke serpentine-danseres, honderden malen nagebootst, maar nimmer geëvenaard, laat staan over troffen, Loïe Fuller, voor wier graci- euse bewegingen heel het uitgaand Parijs met bewondering was vervuld, zal van 5 te t 12 Augustus a.s bij Van Lier te Amsterdam optreden. Ook in Haarlem zullen wij haar kunnen bewonderen, daar zij tijdens de kermis tweemaal in den Schouw burg bij eene Matinée zal optreden. tuig en liep over de rails? juist toen er eene tram aankwam. Zijn lijk werd door de politie per raderbaar naar de algemeene begraafplaats vervoerd. Eene beschuldiging. Vrijdag beschuldigde op het post kantoor te Rotterdam eene dame een kantoorbediende, die naast haar ge staan had, dn t hij hare portemonnaie, een aanzienlijk bedrag inhoudende, had gerold. Op bare aanwijzing werd dit jonge mensch daarna door den in het postkantoor dienst doenden po litieagent gevisiteerd, doch deze vond noch portemonnaie, noch geld op hem. Toen daarop opnieuw een onderzoek naar het vermiste werd ingesteld kwam de portemonnaie met al het geld uit de parasol van de dame te voorschijn. Op het postkantoor ver oorzaakte dit geval een heelen op loop. Gestolen voorwerpen terug gevonden Een arbeider te Oud-Beierland was Vrijdag in een griend bezig met het rooien van boomen. Hij sloeg teen met zijn bijl opeen pakje, dat bij onderzoek bleek de gouden en zilveren voorwerpen te be vatten, eenige weken geleden bij den heer Bleidorp gestolen. Terstond heeft de arbeider daarvan aangifte gedaan bij den brigadier der rijksveldwacht. We dstrijden Mond-en klauwzeer. In het laatst der vorige week is bij een veehouder te Zwammerdam onder de koeien het mond-en klauw zeer uitgebroken. Bij De Forensen J. H. de Bussy te Amsterdam is verschenen een vlugschrift van mr. G. Vissering, getiteld: „Belastinghef fing van buitenwonenden door de meen te Amsterdam", waarin de schrij ver de kwestie der uitwonenden dui delijk uiteenzet. Mr. Vissering behan delt lo* de wettigheid van den aanslag, 2o. zijne wenschelijkheid, 3o. herstel van grieven van beide partijen en komt tot de conclusie, voornamelijk op grond van hetgeen bij de wets wijziging van 1865 door de regeering is gezegd, „dat wonen voor aanslag in de gemeentebelasting een absoluut Een oplichter. De hotelhouder Schwanner te Alk maar (hotel Wijnkamp) is opgelicht door een net gekleed persoon, met beschaafd uiterlijk, die voorgaf te zijn P. J. van Stierum uit Arnhem, Nadat deze persoon een paar dagen genoemd hotel had gelogeerd, onder voorwendsel dat hij zijne ou ders aldaar zou afwachten voor wie hij aldaar een paar kamers had be steld ging hij Donderdagmiddag een rijtoer maken. Alvorens in te stappen overhandigde hij den hotel houder een gezegeld pakket, met be leefd verzoek dat zorgvuldig te be waren het bevatte geldswaarde en hij wilde dit niet onbeheerd op zijne kamer achterlaten. Tegelijkertijd vraagt hij 50 in te wisselen, doch om deze drukte te voorkomen zeide hij „Ge moest mij even ƒ15 geven schrijf deze maar op de nota, dan zul len we het totaal bedrag hiervan van avond wel vereffenen." De heer Schwanner, geen kwaad vermoedende, geelt hem het gevraag de bedrag. Werkelijk kwam hij van den rijtoer aan het hotel terug, be stelde een diner, en na dit gebruikt te hebben vertrok hij zeggende naar de muziek in den Stad shout te gaan luisteren doch kwam toen niet meer terug. Door een tram overreden. Vrijdagavond omstreeks 10 uur is nabij Scheveningen ter hoogte van het „Hotel Royal" een 52jarig be diende van dat hotel door de stoom tram aangereden en oogenblikkelijk gedood. De man stapte uit een rij- Wödrennen te Bussum Door fraai weer begunstigd werden deze wedrennen Zaterdag gehouden. Tegen het uur dat de races een aanvang namen was het publiek in grooten getale bijeen. Allengs vulden zich de beide tribunes en het mid denterrein met honderden toeschou wers, waaronder tal van dames in lichte zomertoiletten. Om half drie kwamen H.TL M.M. per trein aan de halte, reden met een vierspan naar de baan en werden daar ontvangen door de besturen van de Amst. Sportclub en de Alg. Hard draverij-Vereen. Aan den ingang der tribune werden ruikers aangeboden door jongejuffrouwen P. Moltzer en H, Looraan. Op 't oogenblik, dat de Koninginnen op het terrein versche nen, werd de kon. standaard ge- heschen en speelde de muziek de volksliederen. Aan H.H. M.M. werden fraaie pro gramma's in blauw pluche met gou den letters aangeboden. Om een uur was het eerste num mer aangevangen met: I. Taborprijs.Iiarddraverij. Handicap. 1600 M. Squaw", eerste in 3 min. 14V5 sec., „Nelly", tweede, in 3 min. 15 sec., Jet", derde, in 3 min. 154/5 sec. II. 1 u. 30 m. Juli-prijsï Wedren vlakke baan. Handicap. 2400 meter. St. Thomas" eerste met een hals lengte, „Deca" twee met een halve lengte, „Rcbin Hood" derde. III. 2 uur. Zomerprijs. Record-Heat harddraverij (aangespannen). 1600 meter. Eerste Heat. Eerste „Expectation" 3 m. 122/s sec., tweede „Kravana" 3 m. 124/5 sec., derde „Phrynia" 3 m 14'-/s sec. Tweede Heat. „Kravana" eerste min. 10 sec.„Model" tweede 3 min 107s sec.„Tabor III" derde 3 min, 14 sec. Beslissing na den Bussum-prijs. IV. 2 n. 30 m. Oranje-prijs. Hor- denren. Handicap 4000 meter. De deelnemers defileerden voor de Koninginnen. „Olga Kemprus" kwam het eerste aan„Mistielawe" tweede„Ban- stead" derde. De berijder van „Mistielawe", iuit. Mock, protesteerde wegens coupeeren in de bocht. De jury erkende dit pro test niet, zoodat „Kemprus", van Wolterbeek, de zilveren eerebeker wou. V. 3 uur. Koninginnen-prijs Re cord-Hardd ra verij (aang espan nen 2400 meter. Eerste prijs „Rejected" 4min. 31 V.-, sec.tweede p1*. „Joël Tabor" 4 min. 34s/ó sec.derde pr. „Mirka" 4 min. 35 Vs sec. VI. 3 u. 30 m. Gemeente Bussum- prijs. Steeple Caase Handicap. 5000 Meter. Een zeer spannende race had plaats tusschen „Doualas", „Sweet Briar" en „Litza". „Litza" kwam bij elke hurdle voor, maar hield dan in. „Ssveet Briar" zette op in de laatste ronde en won met eene halve lengte van „Litza". „Douglas" was mooi derde. De winner werd luide toegejuicht. Hij kwam voor de hcfloge, HH. MM. de Koninginnen daalden van de trap pen at, en de Koningin wenschte den winner, majoor Van Raden, geluk met deoverwinning, het paard stree- lend. Nu kwam de beslissingsrit van No. 3. Eerste prijs„Kravana" in 3 min. lOVs sec. Tweede pr.„Expectation" 3 min. 12 sec en derde prijs „Model" 3 min. 124.'5 sec. VII. Militaire Sportprijs. Jachirij- den 8600 Meter. Jagermeester majoor Van Raden, te Haarlem. Er hadden twee eindloopen plaats van volbloeds en met-volbloeds. De eerste was een wedloop tusschen „Southshore" van ritm. Metelerkamp en „Courtney" vanVan Raden.„Court ney" won. Den tweeden eindloop won „Daisy". „Hetty" was tweede. Na afloop reikte H. M. de Koningin met een vriendelijk woord, mede na mens Hare Moeder, de prijzen uit aan de winners. De oranjeprijs en de prijs voor den militairen jacktrit waren door de Koningin uitgeloofd. Daarna namen de Vorstinnen minzaam afscheid van het bestuur en vertrokken om 4.40 onder gejuich en de muziek van het „Wilhelmus" met de rijtuigen naar Soestdijk. Cricket. In de Vrijdagavond gehouden ver gadering van het bestuur van den Ned. Cricketbond werd bet elftal spelers gekozen, dat, zooals wij on langs reeds meldden, een vierdaag schen tour zal doen in het Zuiden van Engeland. De volgende heeren zullen de reis aanvaardenC. J. Posthuma, mr. R. Hoeffelman, P. Tromp de Haas en Weisz, der Haarl. C. C., Rood, Wit W. F. Proost, J. C. Schroder, Solo mon en J. v. .d Linde of J. Hisgen van Amstels C. C., jhr. F. v. d. Bosch Bourlier, v. Erp Taalman Kip en W. G. Coops, der 's-Gravenh. C.C. Deze laatste als plaatsvervanger* De heer Weisz werd benoemd tot captain van het elftal, dat Zaterdag avond, 4 Aug. over Vlissingen naar Londen vertrekt, om Maandag 6 Aug. de reeks wedstrijden aan te vangen met een tegen de Norwood C. C. te Norwood. Als onderscheidingsteeken zullen de Hollandsche spelers cricket- jiRjes en petjes dragen, rood, wit en blauw gestreept. troep met twee vleugels en een terhoude. De vorst is altijd in centrum. De Baliëi*9 trachten allen tijde den vijand in den rug in de flank aan te grijpen. De a allen, die gewoonlijk geopend w den door de zoogenaamde amoklc pers (voorvechters) die geheel in| wit gekleed zijn en hun leven offer brengen, zouden door de wot heid waarmede zij ondernomen v. den, veel kans van ölagen kunr. hebben, indien zij met orde en i menhang gedaan werden. Tot opening van het gevecht w< den de schutters en tirailleurs r,11 gezonden; de piekeniers blijven a dan in gesloten orde onder aanv< F ring hunner hoefden het tijdstip r- den aanval met de lans afwacht Wanneer dii oogenblik door de tin j. leurs voorbereid is, marcheeren I piekeniers vooruit en de tiraillei I treden dan langs de intervallen ter De gewone aanval met de piek woJ) amok genoemd. Een ander soort aanval noemer: poepotan. Deze is een doodelijke, a wanhoop grenzende strijd. De hoofd kleeden zich alsdan geheel in 'tv zij snijden de stelen hunner lan- voor een gedeelte af, om die betei kunnen hanteeren en na hun vn wen en kinderen van het leven hebben beroofd, loopen zij woedt op den vijand in. Is de Vorst of hoofd zeer bemind, dan wordt hij woonlijk bij dusdanige poepotan d 250 a 300 man gevolgd, die allen den laatsten adem vechten. De vo-rsten voeren tot ondereet dingsteeken twee groote pajoer pajoeng agoeng genaamd. De ve naamste goesti's hebben één dusdan pajoeng. Gedurende het gevecht blijven onder de pajoengs niet staan, d:e slechts strekken om de standplaa de verschillende korpsen aa: wijzen. In den regel zijn de Vor slechts aanschouwers van het geve maar ingeval van verrassing nei daaraan deel en dan met vol! ding. Het is onteerend voor de hoof q te vluchten, 200 zij eenmaal h: gemeen geworden zijn. De Baliërs zijn hunne hoofden! het gevecht zeer getrouwzool] deze staan, wijkt geen hunner en leven brengen zij ter offer, om hunner hoofden te redden. Een lang wit kleed, dat totaail knieën of daar beneden reikt, if het algemeen een bewijs, dat zij sloten zijn tot. het uiterste te vechl Koloniën, Lombok. Het volgende door het Bat. Klil. uit officie:le bron geput diene ter ken schetsing van de toestanden op Lom bok Hun strijdkrachten zijn gewoonlijk verdeeld in een voorhoede, een hoofd- Politiek Overzicht. Zaterdag is do zitting der Frans Kamer gesloten. Nadat dit gesc! was heeft de socialistische groept bijeenkomst gehouden, en een h ftig manifest opgesteld. De wet gen de persoonlijke vrijheid" tv daarin een schurkachtige wet genoe die slechts minachting verdient. Daar de wet, met terzijdeste! van de jury, gevangenneming staat voor eene redevoering, eei tikel, een lied, voor een verlorei: raakten brief, voor een beweging, de groep aan koelbloedigheid te over haar te stellen, om zoo de derslagen te ontwijken, door de litie van Panamisme en Reactif legd. Het bericht omtrent de plaat had hebbende vijandelijkheden schen China en Japan wordt 1 bevestigd. Omtrent der botsing de casus belli zal zijn, wordt he gende gemeld. Drie Japansche oorlogsschepel moetten den 27sten Juli in de heid van Asan twee Chineeschf logsschepen, welke tot escorte Op lady Bidebanks landgoed bevond zich een bekoorlijk klein huisje, Bidebank Lodge geheeten. Dit was eenige jaren' verhuurd geweest aan een oud zee-officier, die nu gestorven was, en nu verzocht Mellodew aan lady Bidebank om deze woning te verhuren aan eene italiaansche dame, eene weduwe, Contessa Idria. De moeder van deze dame was eene Engelsche geweest. De Contessa kwam tot de ontdekking, dat de naaste bloed verwanten van haar echtgenoot haar en haar kind niet ge negen waren. Haar inkomen was niet groot, en zij verkoos liever haar geboorteland te verlaten om in Engeland op be scheiden voet te leven. Lady Bidebank verhuurde haar het huis en Contessa Idria verscheen met hare kamenier, eene fransche goevernante, een paar dienstboden, en hare dochter. Sir Rupert was nu bijna tien. Mi was acht, en van den zelfden lerftijd was de nieuwaangekomene. Wat leeftijd betreft, had de kleine vreemdelinge dus niets voor, maar van het oogenblik af, dat Rupert Natalie Idria, zag ronddolen tusschen de boomen op Bidebank, met hare armen vol varens en primulaveri, zag hij in haar eene god delijke verschijning, die hij moest aanbidden. Tegenover Mi had hij steeds de houding van een meester aangenomen. Had zij zich meer tegen zijne overmacht verzet, dan ware hij haar trouwer gebleven dan nu het geval was door hare onderworpenheid. Natalie verblindde hem echter en de kleine sir Rupert werd haar slaaf, terwijl de kleine Mi werd mee gesleept in deze vereering. Onmiddellijk nadat hij haar had gezien bood hij haar zijne diensten aan door haar buit in het bosch opgedaan de wortels zaten nog vol modder voor haar naar huis te dragen en daarmee zijn nieuw pak te bederven en eene be risping te ontvangen van lady Bidebanks kamenier. Hij be schouwde zichzelf daarna echter als een martelaar voor eene goede zaak en bekeek met droevige voldoening de bedorven kleeren. Terwijl hij met Natalie zich naar Bidebank Lodge begaf, ontmoetten zij Mi, en sir Rupert wist haar onmiddellijk te bewegen hier ook van dienst te zijn, door haar te verzoeken haar nieuwen zakdoek aan de onbekende jonge dame te ge ven om den modder van hare vingers te vegen. Deze had een batisten doekje, dat geborduurd was; het was dus te mooi om voor dit doel te gebruiken, en Mi betoonde zich eene gehoorzame dienaresse door haar zakdoek af te staan. Miss Natalie nam al deze eerbewijzen aan al3 de natuur lijkste zaak, en aan het hoofd van het drietal naderde zij het huis, terwijl zij zeer weinig sprak, daar haar kennis van het engelech niet zeer groot was. Bij de poort van het hek nam zij de bloemen en zeide met fiere koelheid tot hare twee nieuwe slaven: „Goeden dag, ik weet nog niet of mama het mij zal toestaan om met u te spelen." Deze zin, die zij met moeite kon uitspreken werd door de beide anderen als zeer mooi beschouwd, en zij snelden te samen heen. Mi wist niet, dat zij haar jeugdigen beminde had ver loren. Rupert werd daarna beknord om zijne kleeren. En Mi eene berisping met het oog op haar vuilen zakdoek. Er zijn op de wereld nog andere bosschen dan die 'v. geland. De bosschen op Bidebank bevatten beuke-dj eikeboomen en populieren, primulaveri, vergeet-mij-ni violen en varens, maar door de tropische zeeën bespoell er eilanden, waar palmen hunne waaiervormige bladei heffen, waar broodboomen groeien met breede bladeren, specerijen de lucht met hare geuren bezwangeren ei rietsuiker wordt geplant. In deze streken ontwikkel plantengroei en het dierlijk leven zich snel en weelderig, de menschelijkheid kwijnt er. Hier vindt gij vadsig? mige, zwakgespierde wezens; inboorlingen met veel val tijgeraard in zich, maar weinig, ja bijna zoo weinig mof kleeding voor hun lichaam. Aldus zijn de Seychellen-eilanden, die als een vastgeaii vloot van groene schepen in den Indischen Oceaan Ij en op het eenzaamste, kleinste en meest afgelegen! eilanden woonde een Engelschman, die daar reeds ons tien jaar in ballingschap had geleefd. Die Engelsehraï George Fitzroy. Wordt vervol1-

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 2