Financieels Mededeelingen. Politiek Overwicht. GEMENGD NIEUWS. 346e Staatsloterij. van onze oostelijke buren zou bij de Nederlandsche reeeering hebben aan gedrongen de oud-Geldersche archie ven te laten waar zij zijn. In zoover is volgens de Limb. Koerier eenige grond voor die bericht, dat belanghebbenden uit de Rijnprovin cie zich tot graaf Hompesch, rijksaf gevaardigde voor Aken en voorzitter van het Duitsche Centrum hebben gewend, ten einde diens bemiddeling bij den rijkskanselier in te roepen. Graaf Hompesch zou werkelijk zijne bemiddeling hebben toegezegd. Reeds in 1889, zoo zegt het blad, toen de regeering ook voornemens was de archieven van Roermoend naar Maastricht over te brengen, heeft de Pruisische regeering werkelijk hier omtrent te 's-Hage inlichtingen la ten vragen en heeft men toen van de overbrenging afgezien. Neerbosch-weezenbond. Naar aanleiding van een bespre king, gehouden te Neerbosch, op He melvaartsdag jl., waar vele oud-wee zen uit alle oorden des lands bijeen waren, tot het oprichten van een Bond van oud-weezen, is te Amster dam een vergadering gehouden, ten doel hebbende deze zaak nader te be spreken. Verschillende overwegingen gaven aanleiding tot het vaststellen van de volgende bepalingen. Er wordt een bond opgericht onder den naam vanNeerbosch-Weezenbond, ;e bond zal bestaan uit verschil lende vereenigingen, welker leden hun opvoeding te Neerbosch genoten hebben. Het doel is: den band onder de leden der Vereeniging te bevorderen, wat de bond tracht te bereikena. door op geregelde tijden te zamen te vergaderenb. door elkaar met raad en daad bij te staan c. door de be langen der Weesinrichting te bevor deren en te behartigend. op plaat- waar oud-weezen zijn, een ver eeniging op te richtene. inlichtin gen te bekomen omtrent oud-weezen, die de inrichting verlatenleden der Vereenigingen maatschappelijk en financieel te steunen, voor zoover de plaatselijke vereeniging hiertoe niet in staat is. Leden van de Vereeniging kunnen slechts zijn zij, die hun opvoeding in de Weesinrichting te Neerbosch heb ben genoten. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 81 Juli loopend e, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Vleeschhouw. (Mij. voor) AlmeloSalzbergen Spwg. -Maatschappij Geldersch-Overijsel. Lok. Spw.-Maatsch. te Winterswijk Nederl. Westphaals. Spoorweg-Maatsch Opr.b. Kon. Paketv.-Mij. 135 pCt. 95 114 207 ƒ180. De officieele kennisgeving van de oorlogsverklaring tusschen China en Japan, waarop reeds eenige dagen gewacht werd, is eindelijk afgekon digd. Japan heefc formeel China den oorlog verklaard, en daarvan Dins dag aan de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden te Tokio ken nis gegeven. Zonder verwijl zou de engelsche regeering ter openbare ken- nisse brengen, dat zij bij dezen oorlog onzijdig zal. blijven. Het heelt in Engeland een goeden indruk gemaakt met het oog op de vijandige stemming, die daar heerschte nadat bekend was, dat de Kow Shing onder engelsche vlag varende, door de Japanners was in den grond boord, dat Japan aan de eigenaars van het schip volle schadevergoeding heeft beloofd. Nauwelijks is het oorlogsnieuws uitgelekt, of de Chineesche en Japan- Bche gezantschappen worden te Lom den door allerlei leveranciers met aam biedingen bestormdzoo ook door nonactief officieren, die voor den oor log dienst willen nemen. De Times gelooft niet aan het Reu- ter-bericht, dat hetzelfde Chineesche pantserschip Chenyuen, hetwelk ont redderd heette te zijn in het eerste zeegevecht met de Japanners, in den grond geboord zou zijn in het tweede zeegevecht op Maandag, en dit nog wel op een zeer belangrijken afstand van dat punt aan de Chineesche kust, waarheen de Chenyuen, een heenkomen zocht. China heeft 25,000 repeteergeweren in Noord-Amerika besteld. Grootere bestellingen, over Vancouver aan te voeren, zullen volgen. Het engelsche Lagerhuis zette Woensdag de|beraadslaging over de „Evicted Tenants Bill" voort. Art. 1, 2 en 3 zijn aangenomen. De conser vatieven en unionistische liberalen namen aan het debat geen deel. Uit Pretoria wordt gemeld, dat de aanvoerder der oproerige Kaffers Ma- lab och Zondag tweemaal tevergeefs getracht heeft door den gordel der Transvalere heen te breken en zich Dinsdag gevangen heeft gegeven. Volgens bericht uit Melilla vielen Arabische kuststammen den Britschen schoener Mayerthuisbehoorend te Gibraltar, nabij de Marokkaansche kust aan. Zij veischeurden de Engel sche vlag en plunderden de lading waarna zij onverlet heengingen. Congres voor verwaarloosde kinderen. Maandagmiddag is in een plechtige zitting dit, te Antwerpen gehouden, congres gesloten. De heer Prins bracht in deze zit ting het rapport uit over de vervol gingen tegen kinderen met het oog op de strafwet. De conclusie, welke men uit de daarover gevoerde dis cussies in de eerste sectie had ge trokken, had ten doel den wensch uit te spreken, dat zooveel mogelijk gevangenisstraf moest worden verme den en plaatsing in een asyle ver de voorkeur had. Een vrij uitvoerige discussie ont stond naar aanleiding van een rap- iort, uitgebracht door den heer J. itockmans (père Amaudée) over de behandeling van doofstommen, blin den en lijders aan vallende ziekten, waarin hij betoogde dat een vereeni ging zich het lot dier ongelukkigen moest aantrekken. Bij deze discussie werd o.a. medege deeld, dat aan de Belgische „Académie de Mèdicine" onderzoekingen werden gedaan om te komen tot oplossing van de vraag, hoe men het bestaan van hen, die aan vallende ziekten lijden, minder verschrikkelijk zou kunnen maken. Eene mededeeling, waarop de heer Rethaan Macaré, de Nederlandsche vertegenwoordiger, kon antwoorden met de verzekering dat in Nederland reeds afzonderlijke hos pitalen zijn voor dergelijke ongeluk kigen. Op voorstel van de Fransche, Duit sche en Nederlandsche gedelegeerden, werd besloten te Antwerpen een per manent comité te vormen, hetwelk zich belasten zal met de regeling der volgende congressen. Deze commissie werd op voorstel van prof. Van Ha mel onmiddellijk verkozen. Voor Ne derland hebben daarin zitting de hee- ren Rethaan Macaré en Van der Aa. Het volgende congres zal in 1898 worden gehouden, eveneens te Ant werpen. Een duel. Wegens e n artikel in de Libre Parole van 28 [Juli over het aanne men van de anarchistenwet, in welk artikel de houding van de leden der rechterzijde in de Fransche Kamer, en met name het gedrag van graaf d'Elva gehekeld werd, zoude het tot een tweegevecht komen tusschen graaf d'Elva en den hoofdredacteur der Libre Parole Edouard Drumont, die tegenwoordig te Brussel in het Hó tel Mengelle verblijf houdt. Het tweegevecht heeft Woensdag plaats gehad bij Rozendaal in een sparrenbosch aan den wegnaar Breda. De getuigen van Drumont waren de Boissandre en Rapillaud, van de IAbre Parole, die van graaf d'Elva graaf de Dion en de algevaardigde Paulmier. Het ging heet toe. Bij den tweeden uitval werd Drumont door eene diepe wond in de linkerdij bui ten gevecht gesteld. Dokter Paquelin nam hem dadelijk in behandeling. Het gevecht was juist afgeloopen toen de Nederlandsche veldwachters ter plaatse verschenen. Zij konden de strijders echter niet meer ophee- terdaad betrappen. Men ontkende zelfs, dat er een tweegevecht had plaats gehad. Na eenig over en weer praten, konden de rijtuigen de hee- ren naar het hotel De Zwaan te Ro zendaal terugbrengen. Van daar ging het in galop naar de Belgische grens. De getuigen hebben proces-verbaal van het tweegevecht opgemaakt. Nadat Drumont Dinsdag graaf d'El va in een nieuw artikel had aange vallen, hebben de getuigen van d^zen de getuigen van Drumont uitgedaagd wijl genen dezen voor de houding van Drumont aansprakelijk stellen. Deze weegevechten zullen waarschijn lijk Zondagochtend te Parijs gehou den worden. Bedreigingen. De bedreigingen tegen president Casimir Périer houden niet op. Zoo heeft hij tusschen den 12en en 14en dezer maand een brief gekregen,waarin te lezen stond, dat hij binnen vier dagen na de executie van Caserio er ook „aan zou moeten". De politie doet nu ijverig onderzoek in alle papierwinkels nabij het bu reau, waar deze brief afgestempeld is, om te ontdekken, of men daar soms met den schrijver van dit epistel be kend is. Tot nog toe zijn deze naspo ringen evenwel vruchteloos gebleven. Wel heeft een winkelier kunnen ver klaren, dat het papier, waarop de brief geschreven - was, bij hem gekocht was, maar aan wien kon hij begrij pelijkerwijze niet opgeven. Caserio. Heden Donderdag zou) zooals be kend is, Caserio, de moordenaar van precident Carnot, terechtstaan. Mag men den heer Marcel Hirsch geloo- ven, die daarover een corresponden tie uit Lyon wijdt in de Gaulois, dan zijn met het oog op deze terechtstel ling uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Sedert Vrijdag, aldus schrijft de heer Hirsch, worden alle woningen voor hen, die geroepen zullen zijn den moordenaar te vonnissen, door de Lyonsche politie bewaakt. In den corridor van het huis, bewoond door den rechter Breuillac, die als presi dent zal optreden, bevindt zich steeds een agent, die met groote oplettend heid alle personen in 'toog houdt die de trap opgaanmet uiterste zorgvuldigheid worden de dragers van geheimzinnige pakjes onderzocht. Bui ten houden andere agenten de wacht. Bij de woningen van de assessoren Ducrost, Davenière en Devienne merkt men hetzelfde op. Uit het feit dat het Hof der Assi ses Zaterdag geen zitting heeft ge houden, heeft men ten onrechte de gevolgtrekking gemaakt, dat do zit tingen geëindigd waren en dat de heer Breuillac, tengevolge van zijn toespraak tot de jury, op 2 Augustus door een zijner collega's als president zou worden vervangen. Zaterdag is er geen zitting gehouden wegens onge steldheid van den heer Ducrost. Daar om heeft men den heer Devienne aan gewezen, om zoo noodig als plaats vervanger van den heer Ducrost op te treden. De president Breuillac heeft Zater dagmorgen Caserio in de gevangenis een bezoek gebracht en zich langer dan een half uur met den beschul digde onderhouden. Een Verdelgingsmiddel. De Fransche commissie voor de na tionale verdediging, belast met het onderzoek van uitvindingen op mili tair gebied, krijgt zonderlinge' dingen te zien. Zoo stelt een uitvinder voor, pestvliegen te gebruiken ter vernieti ging van het vijandelijke leger. In groote zalen zouden deze diertjes in kooien van ijzergaas worden bewaard. Zij zouden daar honger lijden, doch alleen nu en dan losgelaten worden om uit de kunsthuid van poppen, in Pruisische uniformen gekleed, listig daaronder aangebracht bloed te zui gen. Een ieder ziet in, dat men in tijd van oorlog de kooien slechts naar het slagveld zou behoeven te brengen en ze daar te openen om het geheele Pruisische leger door eenen zwerm pestvliegen bedekt, den vijand dus weerloos en Frankrijk gered te zien! Prins Bismarck. Volgens de Schlawer Ztg. heeft prins Bismarck Maandag op een rit in gevaar verkeerd. Het van de hand- sche paard van zijn rijtuig geraakte op een moerassigen grond en viel. Het rijtuig kon nog tijdig tot staan gebracht worden waardoor een groot ongeluk voorkomen werd. Eerst na 1% uur gelukte het het paard uit het moeras te krijgen. De toestand van prinses Bismarck wordt beter. Wraakneming. Een Italiaansch soldaat, wiens broe der wegens medeplichtigheid aan de ongeregeldheden te Carrara op Sici lië door den krijgsraad tot 12 jaren tuchthuisstraf veroordeeld was, heeft tijdens eene oefening in de nabijheid van zijne garnizoensstad Milaan uit een hinderlaag 20 schoten op den troep gelost. Een officier en vier sol daten werden zwaar gewond. De sol daat ging op de vlucht, maar toen hij zich achtervolgd zag, schoot hij zich dood. Anarohisten. Het assisenhof van het departe ment Pas de Calais, heeft den anar chist Mario in hooger beroep tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Mario had te Roubaix een moord aanslag gepleegd op zijn gewezen pa troon, den fabrikant Cauchies, en dezen licht gewondhij werd daar voor door het assisenhof van het Noorderdepartement ter dood veroor deeld, maar teekende appèl aan. dis is stupide", zeide hij. „Als ik schuldig ben, had men mij ter dood moeten veroordeelen als ik onschul dig ben, had men mij moeten vrij spreken. In allen gevalle, ik teeken niets". Een dorp verbrand. Volgens latere berichten over het afbranden van het dorp Cottel in het Balkangebergte nabij Sliwno, zijn geen menschenlevens te betreuren, Ongeveer 200 huizen zijn gespaard gebleven. Chineezen en Japanners. Het eerste zeegevecht tusschen deze beide oostersche volken gebeurde Vrijdag en eindigde, zooals gemeld is, met het zinken van het transport schip Kow Shinggelijk het schip eigenlijk schijnt te heeten. Daarom trent zijn eenige bijzonderheden ver meld. Toen de drie Japanscbe oor logsschepen het konvooi aanvielen zocht de Kow Shing een goed heen komen. Het schip werd echter ach terhaald en in eene nauwe baai ge drongen. Een sloep zette van een der Japansche oorlogsschepen af en kwam gs zij van -het Chineesche trans portschip liggen. Een Japansch zee officier kwam aan boord en gaf het schip bevel naar Japan koers te zet ten. De kapitein, Galsworthy, wei gerde. ..Toen zeide de Japansche offi cier, dat hij last had het schip in den grond te boren en keerde naar zijn boord terug. Volgens eene andere lezing, zoude het bevel om naar Ja pan te stoomen niet gegeven zijn, maar de last onvoorwaardelijk geluid hebben, het schip in den grond te boren, en de Japansche officier alleen op het Chineesche schip gekomen zijn, den kapitein en de bemanning (niet de getransporteerde Chineezen?)eene wijkplaats aan boord der Japansche schepen aan te bieden. Dit aanbod zou echter van de hand gewezen zijn. Hoe het zij, toen de Japansche.' offi cier officieren in het eene verhaal weder aan boord was terugge keerd, openden de Japansche oorlogs bodems het vuur uit de kanonnen in hunne masten en veegden zoo het Chineesche dek schoon. Daarop volg den een paar torpedo's, die doei trof fen en de Kow Shing zonk weldra in de golven weg. Een veertigtal van de 1500 opvarenden werden door de Fransche kanonneerboot Lion gered. Alle officieren der Kow Shing wa ren door het vijandelijk vuur gedood. Het transport troepen, koelies voor het meest, was voor Yasjan bestemd. Het gevecht had niet ver van Yasjan plaats. Het heet verder, dat de Ja- panneezen het vuur openden. De Chi neesche schepen hadden last, alleen te schieten, als de tegenpartij begon nen was, of wanneer zij het landen der troepen beletten wilde. Aan boord der Kow Shing waren eenige Europe anen, o. a. een kapitein Von Hanne- ker, vroeger van het Duitsche leger en sinds 25 jaren in Chineeschen dienst. Zij moeten allen omgekomen zijn* De directeur van de „Indo-Chi nese Steam Navigation Company," waaraan de Kow Shing behoorde, ver klaart, dat het schip eene Engelsche stoomboot was, door Engelschen aan gevoerd en varende onder Engelsche vlag, al had de Chineesche regeering het schip gehuurd. Hij noemt het in den grond boren van het schip dan ook een daad van zeeroovers. Het lijkt alleen twijfelachtig of de Japan- neezen huii vuur zouden gericht heb ben op eenen bodem, die de Engel sche vlag voerde. Uit een telegram weet men reeds, dat de maatschappij eenen eisch van schadevergoeding te gen de Japansche regeering heeft] in- steld, aangezien geene oorlogsver klaring aan deze vijandelijkheden was voorafgegaan. (Zie verder Politiek Overzicht Huismoeder. In tegenspoed leert men zijn vrienden kennen. Gedurende je ziekte is er maar éen geweest, die naar je is komen vragen. Echtgenoot. Ik wed dat het Harder is geweest. Ja, 't was Harder, hij kwam eerst iederen dag en zei dat het hem zeer speet en dat hij zich ongerust maakte. Dat is je eenige ware vriend. Ja wel, 'tkomt uit. Den dag vóór ik ziek werd, heb ik beloofd, hem 50 gulden te leenen. Critiek en repliek. Mama (met critischen blik het portret beziende)'t komt mij toch voor, dat de uitdrukking van Emma's neus niet is, wat die wezen kon. Artist (verstoord). Raphaël zou het niet beter kunnen doen, mevrouw. Mama. Waarom niet? Artist. Omdat Raphaël dood is, mevrouw. Stoomvaartbe bhts->. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amst. 11 tar Batavia, pass. 30 Juli Kaap Carvoeiro. Het stoomschip Burgem. den Tex, van Amst. naar Batavia, arriv. 1 Aug. te Port-Said. Het stoomschip Obdam, van de N. A. S. M., vertrok 1 Aug. van Rotter dam naar Newyork. Het stoomschip Amsterdam, van de N. A. S. M., van Newyork naarP,ot- terdam, arriv. 2 Aug. des nachts in den Nieuwen Waterweg. Het stoomschip Lawoe vertrok 1 Aug. van Batavia naar Amst. """R1TCL~A MITST* 20 C e n ts per regel. Leverziekte. De lever is de grootste klier van het mensckelijk lichaam en werkt op de wijze vati een zeef om het bloed van onzuiverheden te reini- nen; te dien einde filtreert elke bloeddruppel dorr dit orgaan. Wan neer de lever dit werk onvolledig of in het geheel niet verricht, zoo dat er onzuiverheden in het bloed blijven, dan wordt hetgansche stel sel snel bedorven en de volgendeken- teekenen komen voor: zure maag, be smette tong, slechte en bittere smaak in den mond, hoofdpijnen, steken in de zijde, hartkloppingen, slag in de ooren, uitslag, gele vlekken, ruste- looze nachten, schrikkelijke droomen, verlies van eetlust, verstoptheid enz. enz. «Warner 's Safe Curei is het beste geneesmiddel tegen alle le verziekten en zal in al de geval len eene grondige genezing voort brengen. Prijs per fiesch Kis 2.25 te koop bij M. CLEBAN Co., Heiligen- weg 42, Amsterdam. 2e klasse 4e lijst Donderdag 2 Augustus 1894. No. 1-5596 f1500. Prijzen van ƒ30. 63035365720 9026119611621118084 6313551 6069 9051125621624818490 665 3625 6241 924312647 1625618697 703 3956 6472 946712853162751S897 812 4018 6822 9652128751640819082 10604087 702710356145021665919475 11084111732810516147191667719633 1328 4193 769410517149841695519728 1516 4324 8064108371523217169 20074 1537 4669 8083109561-525917173 20269 1772 5229 8153111011551517222 20372 22265291 828811573156571764-5 20609 2406 5438 8382116491595217786 20759 2618 5663 8660117471617617971 20957 3191 De anarchist Meunier heeft gewei gerd appèl aan te teekenen tegen het vonnis waarbij hij tot levenslangen dwangarbeid is veroordeeld. „Het von- Een Yankee hartstochtelijk roo- ker wilde zich zeiven eens trac- teeren, zonder dat het hem geld kostte, en kocht 300 sigaren van een gul den het stuk, die hij vervolgens bij een brandwaarborgmaatschappij assu reerde. Toen de sigaren op waren stapte de oolijke Amerikaan naar het assurantiekantoor om f300 te ontvan gen, want de sigaren waren vernield door het vuur. Natuurlijk volgde een weigering, maar de zaak kwam voor den rechter en deze stelde den liefhebber van fijne sigaren in het gelijk. 'Daarmede was echter de zaak niet uit.De verzekeringmaatschappij gooide het over een anderen boeg en klaagde den Yankee aan wegens brandstichting of althans wegens het opzettelijk in brandsteken van een tegen brand schade verzekerd voorwerp. Dat was goed gekoerst; de r chtbank veroor deelde den Amerikaan wegens genoemd misdrijf tot 90 dagen gevange nisstraf. FAIVIIL_IE6ERIC,HT£M. Getrouwd: 1 Aug. P. J. M. v. d. Muelen en A. M. Bennik, Apel- dsorn. - W. J. C. van de Watering en A. E. Visser, den Haag. - H. Meewis en J. Hogewind, Goor. Bevallen: 30 Juli H. P. Hoe- demakerPeKam z.. Amst. - E.H.W. DuijkersOldendorff levenl. zAmst. 31. G. MauserVisser z., Delft. 1 Aug. H. BaarsNorden z., Amst." Overleden: 28 Juli. Wed. G. C. SuermondtVan Santen Kolll' 80 j., Zwijndrecht. 30. Wed. A. M. v. Hulst Bosch 76 j., Amst. 31. Wed. A. Cras se—Schouten 84 j., Amst. 1 Aug. W. Keesen W.Az. 61 j., Amst. Burgerlijke Stand, Ondertrouwd:2 Aug. A. Kooij en A. v. Kempen - J. B. v.Engelenberg en P. Matenaar. Getrouwd: 2 Aug. J. F. Erdt- sieck en C. H. London. Bevallen: 31 Juli. M. H. Pou lenSweerts z. - 1 Aug. L. A. Voo renTangermann 2 d. - 2. J. Klin- gers'V. Beveren. - d. Overleden: 31 Juli. M. Otto v.Koningshoven 89 j. Klein Heilig land - 2 Aug. A. Bakker 60j. Gasth vest.

Haarlem's Dagblad | 1894 | | pagina 3